מזותרפיה לשיער: אחת הדרכים הכי טובות להצמחת שיער חדש

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

במאמר הזה נדבר על מזותרפיה לשיער. קיים מגוון רחב של אמצעים שונים לטיפול בהתקרחות ונשירת שיער מוגברת. החל מתרופות סינתטיות ידועות ועד לטכניקות טבעיות פחות נפוצות. טיפול באמצעות מזותרפיה שייך לקבוצה השנייה.

במאמר הזה אנחנו הולכים לעבור על כמה מחקרים מדעיים שהצביעו על היעילות הגבוהה של מזותרפיה לשיער בתור טיפול בנשירת שיער והתקרחות.

חשוב לבצע את המזותרפיה בצורה נכונה כדי למנוע נזק לקרקפת ולהחמיר את נשירת השיער. אז בואו נדבר על איך עובד הטיפול הזה ואיך עושים אותו בצורה בטוחה ואפקטיבית.

מה זה בכלל טיפול מזותרפיה?

מזותרפיה הוא שם נוסף לטכניקת טיפול בעור באמצעות מחטים זעירות המתקשרת למכשיר הדרמה רולר (1).

מדובר בטיפול קוסמטי נפוץ המשמש בעיקר לעידון וטשטוש של קמטים, צלקות, אקנה ופגמים בעור (2).

איך מזותרפיה יכולה לעזור עם נשירת שיער?

מזותרפיה עושה את עבודתה באמצעות פציעה מבוקרת של העור: היא יוצרת נקבים זעירים בעור הקרקפת (לא צריך להיבהל, לא מדובר בפצעים במלוא מובן המילה).

כשהטיפול מתבצע בצורה מקצועית ויעילה, אינכם אמורים להרגיש כאב או לסבול מדימום. (זה תלוי במידה רבה באורך המחטים המוחדרות לעור ובעוצמת הלחיצה על הדרמה רולר).

החתכים הזעירים נראים האלה מפעילים את מנגנון הריפוי והתיקון הטבעי של הגוף. תהליך זה ממריץ את ייצור הקולגן בגוף, ומאיץ יצירת תאי עור חדשים (34).

לאחר הטיפול, העור שלכם יעבור את השלבים הבאים (5):

 1. תהליך דלקתי.
 2. התרבות התאים.
 3. תיקון, התחדשות והחלמה.

אוקי, אבל למה הדיקור של העור לא משאיר צלקות?

מחקר שנערך באנגליה בשנת 2007, הראה שתהליך הצטלקות העור מתרחש רק בחתכים המגיעים לעומק מסוים (6). המחטים בטיפול מזותרפיה לשיער אינן חוצות את הרף הזה והפצעים מחלימים תוך זמן קצר במיוחד. למרות שלא מדובר בחתך רציני, פעולת הדיקור מספיקה כדי לגרום למנגנון ההתחדשות של הגוף להיכנס לפעולה.

ההשפעה החיובית של התהליך הזה הפכה לבולטת ומשמעותית במיוחד, כשטיפול המזותרפיה התבצע יחד עם תרופה בשם טריאמצינולון אצטוניד, כדי לטפל בהתקרחות מקומית (7).

שני מטופלים, גבר ואישה, אובחנו כבעלי התקרחות מקומית:

שלוש תמונות של גבר עם אלופציה אראטה

שניהם השיגו שיפור ניכר במצבם באמצעות מזותרפיה לשיער:

תמונה של גבר אחרי שלושה טיפולים של מזותרפיה לשיער
תוצאות הטיפול באמצעות מזותרפיה לשיער אצל אישה

מזותרפיה לשיער היא טיפול יעיל בהתקרחות גברית טיפוסית

תמונה של קרקפת עם התקרחות גברית טיפוסית

שורה ארוכה של מחקרים מדעיים ניסו לקבוע את מידת היעילות של מזותרפיה לשיער בתור טיפול למניעת התקרחות והצמחת שיער חדש. בואו נבחן מקרוב כמה מהמחקרים האלה.

מחקר ראשון על מזותרפיה לשיער (שנת 2013)

בשנת 2013, 100 גברים שסבלו מהתופעה לקחו חלק במחקר שבחן את השפעתו של טיפול מזותרפיה על צמיחת שיער הקרקפת. 94 מהגברים השלימו את המחקר בהצלחה (8).

המשתתפים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: הקבוצה הראשונה, שהכילה 50 מתנדבים, טופלה באמצעות שילוב של משחת מינוקסידיל (בריכוז של 5%), יחד עם מזותרפיה לשיער.

הקבוצה השניה, שהייתה מורכבת מ-44 מתנדבים, קיבלה משחת מינוקסידיל בריכוז 5%.

שתי הקבוצות מרחו את המינוקסידיל על עור הקרקפת פעמיים ביום, וקבוצת המזותרפיה קיבלה טיפול מזותרפיה לשיער פעם אחת בשבוע. המשתתפים בקבוצת הטיפול המשולב קיבלו הנחיה לא להשתמש בתכשיר המינוקסידיל ביום שבו הם עושים טיפול של מזותרפיה, ונדרשו לחכות שיעברו 24 שעות בין שני הטיפולים. ראשי כל המשתתפים גולחו בתחילת המחקר.

לפניכם ממצאי הניסוי שנמשך 12 שבועות:

לפני ואחרי טיפול בנשירת שיער עם מזותרפיה ומינוקסידיל
תוצאות ניסוי של 12 שבועות עם מינוקסידיל

הקבוצה שטופלה במזותרפיה יחד עם תכשיר המינוקסידיל דירגה גבוה יותר את השיפור בצמיחת השיער לאחר הטיפול. כדי למדוד את התוצאות שדיווחו המשתתפים במחקר, נעשה שימוש במדד מיוחד המבוסס על סולם הנע בין 1 ל-7. כמה מטופלים בקבוצה שטופלה באמצעות מינוקסידיל בלבד העניקו דירוג 0 ו-1 ליעילות הטיפול. קבוצת הטיפול המשולב העניקה ציון של 3 לאפקט הצמיחה שהם הרגישו.

שימו לב, ששתי הקבוצות צרכו מינוקסידיל על בסיס קבוע. אולם, הקבוצה שטופלה גם באמצעות מזותרפיה לשיער, רשמה תוצאות טובות בהרבה מהקבוצה השניה.

אפשר לראות את זה בגרף הבא:

תוצאות המחקר של דרמה רולר מול מינוקסידיל

ספירת השיער של קבוצת המזותרפיה גדלה ב-91 יחידות, בעוד שספירת השיער של קבוצת המינוקסידיל עלתה ב-17 בלבד, לאחר 12 שבועות של טיפול.

תוצאות נוספות מהמחקר על מזותרפיה לשיער

המספרים מדברים בעד עצמם: טיפול כולל ומשולב של מינוקסידיל עם מזותרפיה לשיער היה הרבה יותר אפקטיבי מבחינת צמיחת השיער מאשר טיפול בתכשיר הסינתטי בלבד.

מחקר שני על מזותרפיה לשיער (שנת 2015)

אבל מה עם ההשפעה של מזותרפיה לשיער על מטופלים שתכשירים מקובלים ופופולריים אחרים לא הועילו להם?

פינסטריד ומינוקסידיל הם הפתרונות הנפוצים והמבוקשים ביותר לטיפול בהתקרחות, אך מידת היעילות שלהם נעה בין 30% ל-60% (9). כלומר, ישנם אנשים רבים שהפתרונות האלה לא עבדו להם כמו שהם ציפו, ויכול להיות שהם זקוקים לטיפול פחות קונבנציונלי.

בשנת 2015, חוקרים מהודו חקרו ארבעה גברים שעברו טיפול בפינסטריד ותמיסת מינוקסידיל בריכוז של 5% במשך 2 – 5 השנים שקדמו לתחילת הניסוי (9). למרות שנשירת השיער נפסקה, לא היה כל סימן לצמיחת שיער חדש. המשתתפים נדרשו לעבור טיפול מזותרפיה לשיער במשך 6 חודשים, בשילוב עם התכשירים שהם נטלו לפני כן.

גם כאן כדי למדוד את התוצאות שדווחו על ידי המשתתפים במחקר, נעשה שימוש במדד הנע בין 1 ל-7, והגברים התבקשו למלא אותו עד 18 חודשים לאחר תחילת המחקר, כדי לבחון את ההשפעה ארוכת הטווח של הטיפול.

המטופלים השיגו שיפור של 2 – 3 דרגות במדד, וניתן היה להבחין בצמיחת שיער מחודשת כבר לאחר 8 – 10 טיפולים של מזותרפיה לשיער. ואם זה לא מספיק, אז ההשפעה החיובית נשארה גם אחרי שנה וחצי.

החוקרים הסיקו את המסקנות הבאות:

"מדובר בראיות מדעיות ראשונות להשפעה החיובית של המזותרפיה על מטופלים הסובלים מהתופעה, שאמצעים קונבנציונליים לא הועילו להם."

 אז אחרי שהתרשמנו מהגיבוי המדעי לפוטנציאל הגבוה של מזותרפיה לשיער, הגיע הזמן להבין איך מתחילים לבצע את הטיפול היעיל הזה, שיכול להיות הפתרון לנשירת השיער שלכם.

מזותרפיה לשיער – בבית או אצל רופא?

קוסמטיקאית מחזיקה דרמה רולר בשביל מזותרפיה לשיער

תוכלו לעשות מזותרפיה לשיער בעצמכם מבלי לצאת מהבית או לפנות לאיש מקצוע בקליניקה מיוחדת. אז, מה עדיף?

היתרונות של טיפול במרכז רפואי כוללים שימוש בציוד מקצועי באיכות גבוהה והסתמכות על מומחה מנוסה שעבר הכשרה מיוחדת בביצוע השיטה וגם לרופא יש אופציה להשתמש בדוטסטריד בצורה טופיקלית שזו אולי החומר הכי חזק היום נגד נשירת שיער – פשוט לא אושר לשימוש אורלי, אבל! בשימוש טופיקלי עם מזוטרפיה דוטס יכול להיות גיים ציינג'ר. כשאתם מפקידים את הקרקפת שלכם בידיו של רופא עור, קוסמטיקאי או מנתח שיודע היטב מה הוא עושה, אתם מקטינים את הסיכון לטעויות, סיבוכים ונזקים לעור. בנוסף, בעל מקצוע טוב ידע להתאים את אורך המחטים הנכון בשבילכם, שיבטיח את התוצאות הטובות ביותר.

עם זאת, ביקורים אצל איש מקצוע מיומן עולים כסף.

אז, האם אפשר לעשות מזותרפיה לשיער מהבית, ברמה מספקת, בטוחה ויעילה?

בהחלט כן! אבל ללא החומר דוטסטריד ושם נמצא הכוח האמיתי.

מזותרפיה היא לא ניתוח, וממש אין צורך ללמוד רפואה ולהתמקצע שנים רבות כדי לעשות אותה כמו שצריך. מדובר בתהליך פשוט ובסיסי שכל אחד יכול להסתדר איתו, גם ללא ידע מקצועי רחב, מיומנות גבוהה או כישורים יוצאי דופן וניסיון של שנים.

למרות שביצוע הטיפול אינו דורש תרגול מיוחד, עדיין תצטרכו לנסות כמה אביזרי דיקור שונים (נדבר עליהם בהמשך) ולהבין איך הם עובדים, כדי שתוכלו לדעת איזה מהם הכי מתאים ונוח לכם.

מצאנו רק רופא אחד בישראל שמשתמש בדוטסטריד עם מזוטרפיה בישראל וזה באמת היה קשה למצוא לפרטים – שילחו לנו הודעה באתר או השאירו פרטים בטופס הבא:

איך להשתמש במזותרפיה לשיפור צמיחת השיער?

אם החלטתם לעשות בעצמכם מזותרפיה לשיער, תוכלו לבחור מכמה מכשירים שונים המיועדים למטרה זאת: דרמה רולר לשיער, חותמת עם מחטי דיקור (דרמה-סטאמפ) או עט מיוחד.

הדרמה רולר הוא אביזר המזותרפיה הנפוץ והידוע ביותר: הוא מורכב מגלגלת בעלת מחטים זעירות, המחוברת לידית המאפשרת לתמרן ולהניע אותה בצורה נוחה על הקרקפת.

שני מכשירי הדיקור האחרים מגיעים בעיצובים מעט שונים ובגודל קטן וקומפקטי יותר מאשר הדרמה רולר. הם מאפשרים שימוש ממוקד ומדויק יותר על אזורים ספציפיים בקרקפת. אחרי שבחרתם את הכלי המועדף עליכם, הגיע הזמן לעבור את הטיפול הראשון.

קודם כל, כלל ברזל: תמיד תקפידו על חיטוי מכשיר המזותרפיה לפני ואחרי כל שימוש. אם לא תחטאו את המכשיר, זה יכול להוביל לזיהומים ובעיות אחרות.

דרמה רולר

דרמה רולר עם ידית שחורה

כדי להשתמש במכשיר הזה בצורה הנכונה והיעילה ביותר, יש לשים לב לשני היבטים חשובים: כיוון הנעת הגלגלת, ועוצמת הלחץ שאתם מפעילים על העור.

איך תדעו שאתם עושים הכל כמו שצריך? הטיפול לא אמור להכאיב לכם (למרות שאתם עלולים להרגיש עקצוץ או צריבה במקומות הרגישים והעדינים יותר) ואף פעם לא אמור להיווצר דימום. זה אומר שאתם צריכים להפעיל בדיוק את הלחץ הנדרש כדי שהמחטים יחדרו אל תוך העור, ועומק החדירה צריך להיות תואם לאורך המחט.

בנוגע לכיוון שבו יש להניע את הדרמה רולר, פשוט תשמרו על תנועה רציפה למעלה ולמטה, מצד לצד, ובאלכסון, מה שיבטיח פיזור אחיד של צמיחת השיער.

יש לחזור על כל תנועה 2 – 3 פעמים.

דרמה רולר איכותי של חברת SDARA

דרמה רולר הוא מכשיר פשוט, בטוח ומעולה לטיפול בנשירת שיער. הוספנו לכם קישור לדרמה רולר עם הציון הכי גבוה באמזון!

דרמה סטאמפ, ודרמה פן

דרמה פן

אם בחרתם להשתמש באביזר אחר בשביל מזותרפיה לשיער, אופן השימוש יהיה מעט שונה. הדרמה סטאמפ הוא בלוק מלבני קטן המחובר לידית אחיזה. דרמה פן (עט דיקור) הוא אפילו קטן יותר ובעל צורה מעוגלת שמזכירה עט. יש להפעיל עליהם את אותו הלחץ כמו על הדרמה רולר.

כדי להשתמש בדרמה סטאמפ, הניחו אותו בצורה אופקית על האזור שבו אתם רוצים למקד את הטיפול ותשאירו אותו שם למשך 3-5 שניות. הרימו את המכשיר, תסובבו אותו ותלחצו עליו, לאחר מכן תציבו אותו באלכסון ותפעילו לחץ פעם נוספת.

אם בחרתם לבצע את הטיפול באמצעות דרמה פן, תמקמו אותו מעל לאזור המקריח  ותורידו אותו כלפי מטה (או תשתמשו בלחצן שבראש העט) והמתינו 3 – 5 שניות.

תופעות לוואי אפשריות

גבר שם ידיים על הפנים כי יש לו מינוקסידיל תופעות לוואי נפוצות

מזותרפיה לשיער משיגה את מטרתה באמצעות פציעה מבוקרת של העור, ולמרות שמדובר בחתכים זעירים, תמיד קיים סיכון להשפעות לא רצויות וסיבוכים כתוצאה מהטיפול. אך בגלל שהשימוש הוא עם דוטסטריד טופיקלית יש הסתכלות שונה לגבי הספיגה של החומר.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר כוללות אדמומיות, תחושת עקצוץ ורגישות בעור, ואפילו בעבוע והפרשת מוגלה מחתכי הדיקור. האקדמיה האמריקאית לרפואת העור קובעת שאדמומיות ודלקות הן תופעות שכיחות לאחר מזותרפיה ואמורות לחלוף במשך חמישה ימים לאחר הטיפול (10).

שימו לב שבמקרים מסוימים, יש להיזהר במיוחד עם מזותרפיה ולא לבצע אותה ללא אישור מפורש ופיקוח צמוד של רופא. זה תקף עבור המקרים הבאים:

 • נשים בהריון.
 • גברים ונשים בעלי סכרת, המופיליה (דממת), ומחלות נוספות שפוגעות במנגנון קרישת הדם והריפוי בגוף.
 • אנשים שצורכים מדללי דם או תרופות דומות אחרות.

אזהרה זאת מתייחסת גם למטופלים בעלי היסטוריה רפואית של פצעים פתוחים, או כאלה שסובלים מאקנה, פצעים, וחבלות על הקרקפת, נכון לזמן תחילת הטיפול.

כמו שהראה המחקר משנת 2015 שדיברנו עליו מקודם, שילוב בין מזותרפיה לשיער יחד עם מינוקסידיל מגביר את ספיגת התכשיר בגוף ומשדרג את יעילותו. עם זאת, מריחת מינוקסידיל על האזור המטופל מייד לאחר טיפול מזותרפיה, יכולה להביא להתפתחות התסמינים הבאים:

 • תחושת עקצוץ
 • צריבה
 • גרד
 • דלקת

תופעת הלוואי החמורה ביותר שיכולה לקרות היא זיהום הפצעים שנותרו לאחר הדיקור. כדי למנוע את זה, חשוב לשמור על הניקיון של החתכים וכמובן לחטא את מכשיר הדיקור לפני ואחרי כל שימוש.

מזותרפיה לשיער: סיכום ומסקנות

גבר צעיר מחייך על רקע של פרחים אדומים

המזותרפיה היא טיפול טבעי בצורתו הרגילה, אבל אם רוצים תוצאות חזקות הנתונים מצביעים ששימוש עם דוטסטריד מספק תוצאות מרשימות מאוד. לעומת הטיפול הטבעי של דרמה רולר שכל אחד יכול לעשות בבית. בזכות היכולת שלה לגרות את ייצור והתחדשות התאים בעור, היא משפרת את צמיחת שיער הקרקפת.

בין אם בחרתם להשתמש בה בשילוב עם טיפולים מקובלים אחרים כמו מינוקסידיל או פינסטריד או דוטסטריד בצורה טופיקלית או כתחליף לתכשירים האלה, יש סיכוי גבוה שהיא תעניק לכם את הדחיפה שהייתם צריכים כדי לעצור את נשירת השיער שאתם סובלים ממנה, ואפילו תסייע להצמיח שיער חדש לגמרי.

חשוב לציין שהשימוש במזוטרפיה עם דוטסטריד הוא טיפול מאוד חדש וכמעט אי אפשר לעשות אותו ולמצוא רופא שמבצע אותו בישראל או אירופה. כרגע לפי ידיעתנו יש רופא אחד בישראל ואחד בספרד שעושים את זה ולפי התוצאות שהם שלחו לנו למערכת – זה דיי מדהים, ומה שיותר מדהים זה שזה טיפול טופיקלי ולא סיסטמטי.
אם תרצו פרטים לגבי הרופא הישראלי תשאירו פרטים בטופס הבא ונדאג שיחזרו אליכם

יגאל בולדינג
יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

2 תגובות
 1. היי ,תודה על אתר מושקע ומדהים,רציתי לשאול כמה פעמים בשבוע מומלץ דרמה רולר?

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo