נשירת שיער והתקרחות

נשירת שיער בגיל צעיר: הניצחון האישי שלי על התקרחות בגיל צעיר

אחד הקוראים שלנו ביקש שנעלה את הסיפור האישי של הניצחון שלו על נשירת השיער, והרי הוא לפניכם:

להתחיל להקריח בגיל צעיר יכול להיות סיוט רציני שיוציא לכם את כל הרוח מהמפרשים.

קודם כל, אתם בכלל לא קולטים איך זה לעזאזל אפשרי? הרי אין בזה שום היגיון כי: "רק רגע, קרחת זה לא קטע של זקנים?" אתם חושבים לעצמכם.

אתם לא מבינים מאיפה זה נפל עליכם ולמה השיער השופע ומלא החיים שלכם, נושר לאט לאט מהקרקפת.

אני זוכר טוב את התקופה הראשונה שבה שמתי לב לנשירת השיער החריגה שלי למרות שהייתי צעיר ובריא כמו שור. עוד לא נפל לי האסימון שמדובר בכלל בהתקרחות כי הייתי בטוח שהיא בחיים לא יכולה לקרות בגיל כזה.

הייתי תמים וחשבתי שאני "משיל" שיער, ממש כמו כלבים שהפרווה שלהם נושרת באופן טבעי. הייתי בטוח שבדיוק כמו מה שקורה אצל חברו הטוב ביותר של האדם, גם השיער שלי יצמח מחדש ויחזור לימיו הטובים.

לא יכולתי אפילו לדמיין לעצמי שמדובר בתחילתה של התקרחות גברית טיפוסית, וגם לא היה לי שמץ של מושג במה בדיוק מדובר. שמתי לב לנסיגה איטית בקו השיער שלי, במיוחד מסביב לרקות. המצח שלי גדל. ניסיתי להחביא את הבעיה וכיסיתי את הנסיגה עם השיער שעדיין נשאר לי.

זה עבד, אבל לא להרבה זמן.

אני זוכר ממש טוב איך מישהו העיר לי בפעם הראשונה שיש לי נסיגת שיער. הייתי אז בערך בן 17. התחלתי לחפש מידע על הנושא וניסיתי להבין על מה בכלל מדובר. למדתי על הדפוס האופייני של התקרחות גברית טיפוסית – קו שיער בצורת האות M.

ניסיתי להסתיר את ההתקרחות שלי

תינוק עם עיניים כחולות וקפוצו'ן בוכה

מהנקודה הזאת והלאה ניסיתי להסתיר באופן היסטרי ואובססיבי את קו השיער הנסוג והמביך שלי. התבאסתי ללכת לים או לבריכה כי השיער הרטוב חשף את המרווח העצום שהיה לי בין השערות.

בדיוק מאותה הסיבה שנאתי לצאת החוצה כשיש רוח חזקה.

וגם כשהזעתי בטירוף סבלתי מאותה הבעיה.

ושלא נדבר בכלל על מה שהרגשתי כשבנות שיחקו עם השיער שלי.

טוב, אני חושב שהבנתם את הפואנטה. סך הכול, להקריח בשנות העשרה המאוחרות ותחילת שנות העשרים הייתה חוויה מלחיצה ונוראית שאני לא מאחל לאף אחד. לא היה יום שבו לא חשבתי על ההתקרחות שלי אחרי שהבנתי שאני כנראה סובל מהתקרחות גברית טיפוסית.

הייתה לי נטייה גנטית להתקרחות, ותזונה לקויה

קוד גנטי עם נטייה להתקרחות

במבט לאחור, זה בכלל לא מפתיע: כי לא התברכתי בגנים טובים במיוחד והייתה לי נטייה תורשתית חזקה לנשירת שיער. אבא שלי והדוד מצד האמא התהלכו עם קרחת. אבל הייתה לי תזונה נוראית, ובכלל לא ידעתי מה זה אוכל בריא. טוב, ידעתי שההמבורגרים והצ’יפס במקדונלד’ס זה לא האוכל הכי בריא בעולם, וכמובן שגם לי חפרו שאני צריך לאכול הרבה ירקות. אבל, הייתי בטוח שמדובר בשטויות וכל הנושא הזה בכלל לא עניין אותי.

אני לגמרי בטוח שאם הייתי יודע אז את מה שאני יודע עכשיו, בחיים לא הייתי מתחיל להקריח. אני בטוח בזה שהרגלי התזונה ואורח החיים שהיה לי אז הם אלה" שהפעילו" את הנטייה הגנטית שיש לי להתקרחות.

נטייה גנטית היא קונספט חשוב כשזה מגיע להתקרחות גברית טיפוסית. מחלות תורשתיות יכולות לעבור במשפחה – אבל מדובר רק בסיכון מוגבר וגבוה יותר לפתח את המחלה, זה ממש לא אומר שמדובר בגזירת גורל בלתי נמנעת. הכלל הזה תקף גם לגבי נשירת השיער. הגן הרגיש נוכח, אבל מהניסיון שלי התזונה וסגנון החיים שלכם הם אלה שקובעים האם הוא יבוא לידי ביטוי או לא.

ברצינות, איך להקריח בגיל 20 יכול להיות דבר טבעי?

חקרתי, בדקתי והשכלתי

בחורה קוראת ספר וחוקרת על נושא מסוים

אני מאמין שזאת לא תופעה טבעית בשום גיל. והאמת היא שממה שיצא לי לחקור, התקרחות גברית טיפוסית רחוקה מלהיות טבעית. גיליתי ששבטים ועמים ילידים ששומרים על אורח חיים מסורתי ובריא יותר בכלל לא מכירים את הבעיה הזאת.

אבל אם תעבירו את אותם האנשים, שאין להם שום תקדים של התקרחות גברית טיפוסית, למדינה מערבית מפותחת ומתועשת, לפתע חלק מהם יתחילו לאבד את השיער.

ממה שאני למדתי, נשירת שיער הוא תמרור אזהרה לכך שמשהו בגוף לא עובד כמו שצריך. זה סימן שמשהו השתבש וקיימת סטייה מהתפקוד הטבעי והרגיל של הגוף שגורמת לזקיקי השיער שלכם להתנוון ולמות.

העובדה שה-DHT הוא ההורמון שאחראי להתקרחות ידועה כבר מזמן. תרופות כמו פרופסיה חוסמות את האנזים 5-אלפא רדוקטאז החיוני לתהליך הייצור של DHT, ולכן אנשים שמשתמשים בפרופסיה נהנים מירידה בקצב והיקף נשירת השיער, ואפילו מצליחים להצמיח מחדש חלק מהשיער שנשר.

הכל נשמע טוב ויפה, אבל יש בעיה אחת: ה-DHT הוא הורמון חשוב שמיוצר באופן טבעי בגוף ונדרש לתפקודו השגרתי והתקין, ולכן כל חסימה ישירה של פעילותו בגוף יכולה להוביל לתופעות לוואי לא רצויות. האמת היא שרוב האנשים פשוט לא מבינים שה-DHT הוא לא באמת הנבל המרושע שגורם להתקרחות, אלא רגישות היתר שלנו אליו היא זאת שגורמת לזה.

השערות בקדמת הראש רגישות יותר ל-DHT מאשר אלה שבחלקו האחורי, ולכן הן הראשונות שנופלות מהקרקפת שלכם, זאת גם הסיבה לכך שבניתוח השתלת שיער משתמשים בזקיקי השיער מהחלק האחורי של הקרקפת כי הם מועמדים טובים יותר לשמש כשתלים בריאים.

אז האם יש משהו באורח החיים המודרני שמקפיץ את רגישות זקיקי השיער ל-DHT?

בהחלט, זה בדיוק מה שקורה.

יש המון גורמים שמחמירים את נשירת השיער שלנו, למשל לחץ ומתח, אורח חיים בלי הרבה תנועה, צריכת אלכוהול מוגזמת, עישון, מי ברז, כימיקלים הנמצאים בשמפו שלכם, וגם בווקס וצבע לשיער, מייבשי שיער, מחליקי שיער, וכו’.

הסיבה העיקרית היא רגישות של זקיקי השיער ל-DHT

אבל אחת מהסיבות הגדולות ביותר להתקרחות ונשירת שיער עודפת שמזיקה הרבה יותר מכל השאר היא רגישות לא טבעית של זקיקי השיער ל-DHT.

כשהבנתי את זה, הצלחתי להביס את נשירת השיער שהייתה לי. בלמתי את הנסיגה בקו השיער והפגיעה באיכות ובמרקם שלו, והצלחתי להחזיר לחיים חלק מהשיער שאיבדתי, תוך כדי זה שאני מאיץ את הצמיחה המחודשת שלו.

אני מאמין שאם אני אצמד לטכניקות ולהרגלים שהביאו אותי למקום החיובי הזה ואתמיד ביישום שלהם, אני לא צריך לדאוג יותר בקשר להתקרחות. התפיסה הזאת מתחזקת עוד יותר כשאני מביט על אנשים אחרים שאני יודע שהתחילו להקריח בערך באותו הגיל כמוני והשיער שלהם רק נראה גרוע יותר, בעוד שהמצב שלי השתפר בגדול.

אני יודע שנשירת שיער יכולה לגרום לתחושת ייאוש וחוסר אונים, וזאת בדיוק הסיבה שהחלטתי לשתף איתכם את הסיפור שלי – הוא נועד לחלוק איתכם את החוויה האישית שלי, הדברים שלמדתי, והדברים שעזרו לי להתגבר על נשירת השיער שלי. תלמדו מהניסיון האישי שלי ואולי תשיגו תוצאות מוצלחות.

אם אתם תוהים למה הגישות שאני תומך בהן ושעבדו בשבילי עדיין לא נמצאות במיינסטרים? אז זה בגלל שהן דורשות מחויבות ומאמץ. לא מדובר בפתרון הכי נוח והכי מהיר, ולפעמים פשוט עדיף לעלות על מטוס ולעשות השתלת שיער בטורקיה (והאמת? אם הייתי יודע כמה זמן התהליך שלי לקח לפני שהתחלתי אותו, אני מבטיח לכם שגם אני הייתי פשוט עושה השתלת שיער וזהו).

עם זאת, במידה ואתם רוצים לנסות להציל את השיער שלכם דרך אמצעים טבעיים, זה דורש המון מחויבות, התמדה ומודעות עצמית. זה פשוט הרבה יותר קל לעשות השתלת שיער או לקחת כדור, במקום לצאת מאזור הנוחות שלכם ולשנות את התזונה ואורח החיים שלכם מהקצה אל הקצה.

אין מה לעשות, רוב האנשים מעדיפים ללכת בדרך הקלה והפשוטה ביותר, ולנסות את כל הפתרונות המקובלים והשגרתיים, ואין בזה שום דבר פסול. הכי חשוב הוא שתשיגו את התוצאות שאתם מחפשים ותהיו מרוצים.

נשירת שיער בגיל צעיר היא תהליך הפיך

להתחיל להקריח בגיל 17, 20, 22, והאמת בכל גיל צעיר או מבוגר, זאת חוויה מבאסת. עם זאת תזכרו שיש תקווה, ומגוון של פתרונות לבעיה – תנסו לראות את האור בקצה המנהרה ואל תרימו ידיים. אבל, תזכרו נקודה חשובה: הרבה יותר קשה להצמיח מחדש את שיערכם מאשר למנוע ממנו לנשור מלכתחילה. מהסיבה הזאת אני תמיד ממליץ לא לבזבז זמן יקר ולהתחיל לטפל בנשירת השיער מהר ככול האפשר.

לצערי הרב, תהליך נשירת השיער יכול להגיע לנקודת האל חזור, שבה זקיקי השיער מתים לגמרי ופשוט אי אפשר להציל אותם. אז אם יש לכם כבר חלקים מבריקים ומנצנצים בקרקפת, וכבר לא נשארו לכם אפילו שערות קטנות ועדינות, סביר להניח לא תוכלו לכסות את האזורים המקריחים והבעייתיים האלה בשיער בריא וחזק שיצמח מחדש בעזרת דרכים טבעיות.

אבל, החדשות הטובות הן שאם בלמתם בזמן את נשירת השיער שלכם והצלחתם לעורר את השערות הדקות והרדומות שעמדו לנשור לגמרי, תמיד תוכלו לבצע טיפול השתלת שיער באזור הקירח שהשיער בו לא מראה כל סימני חיים. זה תלוי בדרגת החומרה וההתפשטות של ההתקרחות שלכם.

אם אתם בני 20, אני ממליץ לעשות כל מה שאפשר כדי לשמור על השיער שיש לכם, והלוואי שמישהו היה אומר לי את זה כשאני הייתי בן 20!

יש לכם שאלות על הסיפור שלי? אשמח לשמוע בתגובות!

ד"ר עדי היירלוס

עדי היא דמות פיקטיבית של דוקטור מפורסמת המומחית לכל מה שקשור לנשירת שיער אצל נשים. ד"ר עדי היא אישה חזקה, עצמאית ופורצת דרך שמטרתה בחיים היא להעניק מעצמה ומהידע שלה לכל אישה שסובלת מנשירת שיער או התקרחות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close