נשירת שיער אחרי טיפול במינוקסידיל: 3 דרכים לטפל בתופעה

קצרים בזמן? הנה הטיפול הכי טוב בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

למרות שמינוקסידיל הפך כבר מזמן לאחד מהפתרונות הפופולריים והמקובלים ביותר לטיפול בהתקרחות, בתחילת השימוש בתרופה הזאת יכולה להתרחש תופעה מדאיגה שמעט מאוד אנשים מודעים אליה: נשירת שיער.

כן, כן. קראתם נכון.

זה נשמע לא הגיוני, אבל בשלבים הראשוניים של הטיפול, התכשיר לשיפור צמיחת השיער יכול לפעול בדרך ההפוכה ולגרום לאיבוד שיער זמני.

במאמר הזה, אנחנו ננסה להבין את הסיבות לתופעה, כמה זמן הבעיה הזאת יכולה להטריד אתכם, ומהו היקף הנשירה הצפוי.

בנוסף לכך, אני הולך להראות לכם כמה שיטות טבעיות שיעזרו לכם לעצור את נשירת השיער ולהאיץ את הצמיחה המחודשת שלו. הפתרונות האלה יכולים לעבוד יחד עם תכשיר המינוקדיסיל או בלעדיו.

שימוש במינוקסידיל לטיפול בשיער נסוג ודליל

רוגיין, קירקלנד, מינוקסי – הם השמות המסחריים של תרופת המינוקסידיל שמיועדת לטיפול בהתקרחות. התכשיר משווק בדרך כלל בצורה של קצף או נוזל שיש למרוח באופן יומיומי ישירות על עור הקרקפת.

השימוש העיקרי של התרופה הוא לטיפול בהתקרחות גברית טיפוסית – צורת נשירת השיער הנפוצה ביותר.

החומר הפעיל בתרופה הוא המינוקסידיל ועל שמו היא נקראת. עם שימוש עקבי ונכון בתכשיר, המרכיב הזה יגביר את זרימת הדם ויפחית את הנזקים שנגרמו על ידי הורמון ה-DHT (כמו דלקת ומזעור השיער).

אבל, היתרונות והתועלת של המינוקסידיל מגיעים עם תג מחיר שחשוב להיות מודעים אליו. כמו כל תרופה אחרת, גם למינוקסידיל יש כמה תופעות לוואי אפשריות.

בואו נעבור על התסמינים שתוכלו לחוות עם השימוש במינוקסידיל: גירוי מקומי (גרד, אדמומיות ופריחה) שנובע מתגובה לא רצויה של העור, ובעיות מערכתיות רחבות יותר כמו סחרחורת, שיעור יתר בגוף ובפנים, דופק לא סדיר ודפיקות לב מואצות.

עוד תופעה שמבהילה חלק גדול ממשתמשי המינוקסידיל היא נשירת שיער שמתרחשת בשלבים המוקדמים של הטיפול בתכשיר.

מה גורם לנשירת שיער בשלבים הראשונים של הטיפול במינוקסידיל?

נשירה היא חלק רגיל ובלתי נפרד ממחזור צמיחת השיער. אצל אדם בריא נופלות בערך 50-100 שערות ביום. מדובר בתהליך טבעי שבו השערות שסיימו את צמיחתן ונכנסו לשלב המנוחה (טלוגן) מפנות את מקומן לשערות החדשות שמתחילות לצמוח.

תופעה דומה מתרחשת גם בזמן השימוש בתכשירים לשיפור צמיחת השיער, כולל מינוקסידיל.

פרופסיה ומינוקסידיל הן שתי התרופות היחידות שאושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמרקאי (FDA) בתור טיפול בהתקרחות. שני התכשירים האלה מעוררים ומחזירים לחיים זקיקי שיער רדומים ולא פעילים, בכך שהם גורמים להם להיכנס לשלב הצמיחה הפעילה (אנגן).

למרות שכל אחת מהתרופות משיגה את המטרה הזאת בדרך שונה, התוצאה תהיה זהה: השערות שסיימו את מחזור הצמיחה שלהן יפנו את הבמה לשערות חדשות שתופסות את מקומן ואתם תבחינו בנשירת שיער עודפת.

אנשים רבים שמנסים את התרופות האלה לשיפור צמיחת השיער, נכנסים להיסטריה כשהם מבחינים בתוצאה ההפוכה בתקופה הראשונה של הטיפול – נשירת שיער בולטת. אבל כמו שראינו, המצב הזה לא צריך להדאיג אתכם. אפילו להיפך, מדובר בסימן חיובי שהתרופה מתחילה לעשות את עבודתה.

עד כמה שכיחה נשירת שיער כתוצאה משימוש במינוקסידיל?

אז כבר למדנו שנשירת שיער בעקבות שימוש במינוקסידיל היא לא תופעת לוואי חריגה אלא שלב זמני בתהליך הטיפול. אז אחרי שנרגענו, בואו נבין עד כמה גבוה הסיכוי לסבול מהמצב הלא נעים.

התופעה הזאת מתרחשת בתחילת השימוש בתרופה. בדרך כלל, הנשירה צוברת תאוצה במהלך 2-8 השבועות הראשונים של הטיפול. אבל, היא אמורה לחלוף מעצמה עם המשך השימוש במינוקסידיל.

כמובן שלא כל אחד יסבול מהבעיה הזאת, במיוחד אם בקושי נשארו לכם שערות על הראש. אבל, רוב משתמשי התכשיר יבחינו בנשירת שיער בעוצמה כזאת או אחרת.   

מהו היקף נשירת השיער הצפויה?

כמו שהזכרתי, הסיכויים להתחלת נשירת שיער לאחר טיפול במינוקסידיל משתנים מאדם לאדם, ואותו דבר ניתן להגיד גם על חומרת ועוצמת התופעה.

קצב נשירת השיער התקין עומד על 100 שערות ביום שמתנתקות מהקרקפת שלכם במהלך שלב הטלוגן (תקופת המנוחה).

אבל, זה די נפוץ לחוות נשירת שיער חזקה יותר במהלך חודשי השימוש הראשונים במינוקסידיל. היקף הנשירה תלוי במספר הזקיקים הרדומים שנכנסו מוקדם מדי לשלב הטלוגן.

אז מתי צריך להתחיל לדאוג?

אם הנשירה נמשכת גם לאחר 8 שבועות מרגע תחילת השימוש בתכשיר, או שהיא מחמירה עם המשך הטיפול, אני ממליץ לפנות לרופא המתמחה בבעיות שיער (וכמובן שגם לפני השימוש במינוקסידיל או פרופסיה אתם חייבים להתייעץ עם רופא מומחה בתחום).

אם החלטתם להפסיק להשתמש במינוקסידיל, קחו בחשבון שזה יכול להוביל לנשירת שיער מוגברת שתימשך כמה שבועות.

האם אפשר למנוע את הנשירה?

גבר עם סימן של עצור מודבק ליד שמאל

אם נשירת השיער היא סימן שהתרופה פועלת ביעילות, זה יכול להיראות חסר היגיון לעצור אותה.

אבל אל תשכחו שהמטרה הסופית שלכם היא לכסות את הקרקפת שלכם בשיער חזק ובריא, ומומלץ להתחיל לעבוד על המשימה החשובה הזאת מהר ככל האפשר. חילופי המשמרות בין השערות הישנות שסיימו את חייהן לשערות החדשות שתופסות את מקומן זה הרגע המושלם לפעול.

שמנים אתריים

אם אתם מעוניינים לשפר את זרימת הדם, להפחית את רמות ה-DHT, או לנקות ולהזין את הקרקפת שלכם, שמנים אתריים הם תוספת שימושית ומועילה במיוחד לכל שגרת טיפול בנשירת שיער.

לפניכם רשימה של כמה שמנים אתריים מעולים:

אם אתם משתמשים בשמנים האלה יחד עם מינוקסידיל, הקפידו לחכות לפחות ארבע שעות מרגע הטיפול בתרופה. זה יבטיח שהתכשיר ייספג בצורה מלאה וטובה בעור ויוכל לבצע את עבודתו ביעילות.

אין לכם מושג מה לעשות עם השמנים האלה ואיך להשתמש בהם כמו שצריך? חפשו באתר שלנו מדריכים על השימוש בשמנים האלה!

גירוי והמרצת הדם לקרקפת

מינוקסידיל מבצע את תפקידו באמצעות הגברת זרימת הדם לקרקפת, אז למה שלא תשתמשו בטכניקות יעילות ופשוטות שישיגו מטרה זהה.

קיימות שתי דרכים בסיסיות לגירוי ידני של הקרקפת: עיסוי ודיקור העור.

כל מה שתצטרכו כדי להעניק לקרקפת שלכם עיסוי מפנק זה פשוט להפעיל את האצבעות שלכם. כמובן שתוכלו לשדרג את הטיפול באמצעות שמנים אתריים או להקל על התהליך עם מעסה מיוחד לקרקפת.

אני ממליץ לבצע את העיסוי במשך 5-10 דקות מדי יום. הטיפול הפשוט הזה לא ידרוש מכם זמן רב ויעשה את העבודה.

שיטה נוספת לגירוי והמרצת הקרקפת נקראת מזותרפיה לשיער (דיקור העור).

הטכניקה הזאת משמשת לעיתים קרובות להפחתה של הצטלקות בפנים, אבל היא הוכחה כיעילה גם בשיפור צמיחת השיער. מחקר מדעי שנעשה בשנת 2013 הראה ששילוב של דיקור עור ומינוקסידיל מגביר באופן משמעותי את יעילות התרופה.

כדי לערוך טיפול דיקור עור במו ידיכם ובלי לצאת מהבית, תוכלו להשתמש בדרמה רולר (גלגלת דיקור). האביזר הזה מגיע עם ידית אחיזה נוחה וניתן להשתמש בו בקלות על בסיס יומי. הוא יספק תוצאות לא פחות טובות מדיקור עור מקצועי הנערך במרפאה.

טיפול טבעי לקרקפת

יש גישות טבעיות ודרכים נוספות לטפל בנשירת שיער. אחת השיטות האלה כוללת ניקוי יסודי של הקרקפת ממשקעי פסולת ולכלוך שמצטברים עם הזמן, ושימוש בתכשיר טבעי מיוחד להמרצת צמיחת השיער.

אז בואו נלמד איך אפשר לשקם את הקרקפת ולהחזיר את צמיחת השיער למסלול הנכון בדרכים טבעיות.

שלב ראשון: תבצעו ניקוי יסודי של הקרקפת

כדי להכין את הקרקפת שלכם לשימוש בתכשיר להגברת צמיחת השיער, חייבים לנקות ולטהר אותה ממשקעי פסולת וזיהומים שימנעו את ספיגתו של "שיקוי" הצמחת השיער לתוך העור. קרקפת נקייה ובריאה תספק את הסביבה הנוחה והטובה ביותר לצמיחת שיער חזק ובריא.

המרכיבים שתצטרכו:

 • מלח הימלאיה או מלח ים קלטי (חצי כפית).
 • אבקת פחם פעיל (כפית אחת).
 • ג’ינג’ר (ארבע חתיכות בגודל בינוני).
 • מלפפון שלם אחד.
 • מיץ מלימון אחד.
 • מסחטת מיצים (או מעבד מזון וחתיכת בד).

הוראות הכנה:

 1. קודם כל, תסחטו את הג’ינג’ר והמלפפון (אתם יכולים לרסק אותם במעבד מזון, לשים את העיסה בתוך חתיכת בד דק ושקוף, ולסחוט בעזרתה את המיץ). אני ממליץ להתחיל מהג’ינג’ר, כי הוא יכול לסתום בקלות את מסחטת המיצים שלכם, ואז המלפפון יעזור לכם לפתור את הבעיה ולדחוף החוצה את כל החתיכות העקשניות שנתקעו.
 2. תשפכו 100 מ"ל של המיץ הזה למיכל, תוסיפו את המרכיבים האחרים ותערבבו היטב.
 3. תעסו את התערובת לתוך הקרקפת. תתמקדו באזורים עם שיער דק ודליל או גירוי על העור. תשאירו את תכשיר הניקוי לחמש עד עשר דקות, ותאפשרו ללימון ולג’ינג’ר לבצע את עבודתם ולהסיר משקעי פסולת ולכלוך מהקרקפת. תשטפו במים פושרים (לא חמים!).
 4. תשתמשו במברשת כדי להסיר את שאריות התכשיר, זה יסייע להפיק את מלוא התועלת מהטיפול. השימוש במברשת יעזור להרים משקעי פסולת נוספים שהצטברו על הקרקפת ויגביר את זרימת הדם באזור.

שלב שני: תשתמשו בתרופת סבתא לנשירת שיער

תוכלו להשתמש בתרופת סבתא לנשירת שיער בשילוב עם מינוקסידיל או בלעדיו, רק תקפידו על מרווח של ארבע שעות בין שני הטיפולים.

תזדקקו למרכיבים ולאביזרים הבאים:

הוראות הכנה ושימוש:

הערה: שימו לב שבמתכון הזה אין משמעות לכמויות המדויקות של כל אחד מהמרכיבים. כל עוד תקפידו על היחס הנכון שיופיע בהמשך, תוכלו להכין כל כמות שתצטרכו.

 1. תערבבו חומצה היאלורונית ושמן אמו ביחס של 1:1. לאחר מכן, תחוררו את קפסולות הדקל הננסי ותוסיפו את הג’ל לתערובת שמן האמו והחומצה ההיאלורונית ביחס של 1:6 (מנה אחת של דקל ננסי על 6 מנות של שמן אמו וחומצה היאלורונית).
 2. תוסיפו פוליפנולים של תפוח ביחס זהה של 1:6.
 3. ערבבו היטב את התערובת.
 4. תנערו היטב את התערובת כדי לפזר את המרכיבים באופן אחיד. תשפכו אותה לכף היד ותמרחו בכל רחבי הקרקפת בעזרת האצבעות.
 5. תשאירו אותה על הראש שלכם במשך 10-30 דקות (כמה שיותר, יותר טוב), ואז תשטפו היטב עם מים פושרים או קרים.
 6. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, אני ממליץ להשתמש בתכשיר הביתי הזה פעמיים בשבוע. בתאוריה, אתם אמורים להבחין בשיער חדש שצומח על הקרקפת שלכם תוך כמה שבועות בלבד, וצמיחת השיער הזאת תימשך לזמן בלתי מוגבל.
 7. כדי להגביר את יעילות הטיפול, אפשר להשתמש בדרמה רולר כמה שעות לפני השימוש בתרופת הסבתא לצמיחת השיער – זה יגביר וישפר את הספיגה שלה לתוך הקרקפת וימריץ את זרימת הדם, מה שיכול רק להועיל לזקיקי השיער.

נשירת שיער בתחילת השימוש במינוקסידיל: סיכום ומסקנות

גבר צעיר עם אפרו עצום מצתלם למצלמה

נשירת שיער היא תופעה נפוצה בשלבים ההתחלתיים של טיפול באמצעות מינוקסידיל או פרופסיה. מדובר בחלק ממנגנון השפעת התרופה, וזה אפילו סימן מעודד שאתם נמצאים בכיוון הנכון: ברוב המקרים, זה בכלל לא צריך להדאיג אתכם.

עם זאת, אם הבנתם שהטיפול התרופתי המקובל והשגרתי בעזרת מינוקסידיל ופינסטריד הוא לא בשבילכם, ואתם מעדיפים גישות טבעיות יותר, הראיתי לכם גם כמה דרכים טבעיות לטיפול בנשירת שיער.

סובלים מנשירת שיער אחרי תחילת השימוש במינוקסידיל? ספרו לנו בתגובות שלמטה ונשמח לעזור!

יגאל בולדינג
יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

2 תגובות
 1. השאלה המעניינת יותר, זה ברגע שמפסיקים לא משנה מאיזה סיבה את הטיפול במניקוסי, האם אז הנשירה הרבה יותר מסיבית ?

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 25 ביוני 2020 ב17:14

   שלום מאור,

   שאלה מצוינת.
   זה משתנה מאדם לאדם, ולכן הרבה אנשים בוחרים לשלב מספר טיפולים במקביל מעבר למינוקסידיל.

   יגאל

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo