נשירת שיער אחרי לידה – כל הסיבות לתופעה

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

נשירת שיער אחרי לידה היא תופעה נפוצה המשפיעה על מיליוני נשים ברחבי העולם. למרות היותה תופעה זמנית, נשירת השיער יכולה להיות מטרידה ומלחיצה עבור רבות מהנשים החוות אותה. ההתמודדות עם תופעה זו עשויה להיות מאתגרת ומתסכלת, אך חשוב להבין את הסיבות הגורמות לה ואת המנגנונים הפועלים בתהליך כדי לנקוט את הצעדים הנכונים לטיפול. במאמר זה נדבר על הגורמים השונים לנשירת השיער אצל נשים לאחר הלידה, ועל הדרכים השונות שבהן אפשר לטפל בתופעה.

מדוע הנשירה מתחילה דווקא אחרי הלידה?

הנשירה מתחילה דווקא אחרי הלידה בעקבות שינויים חדים ברמות ההורמונים שהגוף מייצר בשלב זה. במהלך ההיריון, רמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון גבוהות באופן ניכר בהשוואה לרמות שלהן בגוף כאשר האישה לא בהיריון, מה שגורם לשיער להישאר בשלב הצמיחה לתקופה ארוכה יותר מהרגיל. הרמות הגבוהות של ההורמונים הללו מעכבות את התהליך הטבעי של נשירת השיער, אשר מתרחש כל הזמן אך אנו לא מבחינים בו (מדי יום כל אדם מאבד כ-100 שערות באופן טבעי). זה אומר שהנשירה הטבעית של השיער מופחתת במהלך ההיריון, ולאחר הלידה רמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון יורדות בצורה חדה ודרמטית, מה שגורם למערכת הגוף להיכנס למצב של שוק המאיץ את תהליך הנשירה של השיער.

מדוע אצל נשים מסוימות הנשירה מתרחשת כמה חודשים אחרי הלידה?

אצל נשים מסוימות, הנשירה המוגברת אחרי הלידה עשויה להתעכב בכמה חודשים. זה קורה כיוון שהשינויים ההורמונליים המובילים לנשירה אינם מתרחשים באופן מיידי אחרי הלידה, אלא לאט ובהדרגה. הירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון עשויה להימשך כמה שבועות או חודשים אחרי הלידה, ולכן אצל חלק מהנשים התופעה של נשירת שיער מוגברת תתחיל מאוחר יותר. נוסף על כך, תהליך הנשירה עצמו לא מתרחש בבת אחת, אלא מתפרס על פני תקופת זמן מסוימת שיכולה להימשך כמה חודשים. כיוון שלא כל תאי השיער נושרים בו זמנית, הנשירה תורגש במלואה כמה זמן לאחר הלידה.

נשירה אחרי לידה – מהן הסיבות?

קיימות כמה סיבות עיקריות לנשירת השיער אחרי לידה, והן קשורות לשינויים הפיזיים והמנטליים שגוף האישה חווה ועובר באופן טבעי במהלך ההיריון ולאחריו. לפניכם פירוט של הסיבות המרכזיות לתופעה זו. כמו כן, קיימות סיבות נוספות לנשירת שיער שעליהן כדאי לקרוא כדי לשלול אותן או לטפל בהן בהתאם. 

שינויים הורמונליים

השינויים החדים ברמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון הם הגורם המרכזי לנשירת השיער אצל נשים אחרי לידה. הירידה החדה ברמות הורמונים אלו משנה את מחזור הצמיחה הטבעי של השיער, וגורמת לזקיקי שיער רבים להיכנס במקביל לשלב הנשירה. במהלך ההיריון, רמות ההורמונים הגבוהות בגוף האישה מאריכות את משך שלב הצמיחה של השיער, ולכן הנשירה מאיטה ואיננה מורגשת. לאחר הלידה, הירידה החדה בריכוזי ההורמונים גורמת לכניסה מואצת של תאי השיער לשלב הנשירה, מה שמוביל לאובדן יחסית מוגבר של שיער.

התרוקנות הגוף ממינרלים

במהלך ההיריון והלידה, הגוף מתרוקן ממינרלים חיוניים כמו ברזל, אשלגן ומגנזיום. מינרלים אלו חיוניים לתפקוד תקין של מערכות הגוף השונות, וגם של בלוטות השיער והמבנים האחראים על צמיחה בריאה של שיער. התרוקנות של מאגרי המינרלים עלולה לפגוע בתפקוד תקין של תאי השיער ולגרום לחולשה שתתבטא בנשירה מוגברת לאחר הלידה.

שינויים בפעילות בלוטת התריס

ההיריון והלידה עלולים לגרום לשינויים בפעילות של בלוטת התריס, הבלוטה האחראית על קצב חילוף החומרים ועל צריכת החמצן של תאי הגוף. שינויים ברמות ההורמונים התריסיים עלולים להשפיע על מחזור הצמיחה והנשירה של שיער, וזאת כיוון שהורמונים אלו קשורים לוויסות תהליכים אנבוליים בתאים. הפרעות בפעילות התריס לאחר הלידה עלולות להוביל לנשירת שיער מוגברת.

נשירה אחרי לידה

כיצד מתמודדים עם נשירה אחרי לידה?

על אף שנשירת השיער אחרי לידה היא תופעה זמנית שאמורה לחלוף מעצמה לאחר כמה חודשים, יש כמה צעדים שאפשר לנקוט כדי להקל את התופעה ולטפל בה. ראשית, חשוב לאמץ תזונה עשירה במינרלים חיוניים כגון ברזל, אבץ, ויטמינים מקבוצת B וחומצות שומן. מינרלים אלו חיוניים לתפקוד תקין של בלוטות השיער ומסייעים בצמיחה בריאה. כמו כן, מומלץ להשתמש בתכשירים מיוחדים לטיפול בנשירת שיער המכילים רכיבים פעילים כגון פינסטריד, קרטין, ביוטין, תמציות צמחיות וכדומה. תכשירים המכילים את הרכיבים הללו מיועדים לעצור את הנשירה המוגברת ולחזק את סיבי השערה. דרך נוספת להתמודדות עם נשירת השיער כוללת שמירה על לחץ נפשי נמוך ככל האפשר. התקופה שלאחר הלידה עשויה להיות מלחיצה והורמונלית, ולחץ מתמשך עלול לגרום לנשירת שיער מוגברת. חשוב לוודא שהאם מקבלת תמיכה נפשית וזמן לעצמה כדי להתאושש מההיריון ומהלידה. גם נוכחות של רשת תמיכה חברתית ומשפחתית עשויה לסייע בהתמודדות עם התופעה.

באילו מקרים מומלץ לפנות לייעוץ רפואי?

ברוב המקרים נשירת השיער אחרי לידה היא תופעה טבעית שאמורה לחלוף מעצמה בטווח של כמה חודשים, כאשר רמות ההורמונים והמינרלים חוזרות לאיזון. עם זאת, במקרים מסוימים מומלץ להיוועץ ברופא משפחה או ברופא עור. אם אתן חוות נשירה קיצונית או נשירה הנמשכת יותר משנה לאחר הלידה, אם לנשירה מתלווים תסמינים כמו גירוי עור הראש או פריחה, אם התופעה חוזרת על עצמה לאחר כמה לידות או שיש בעיה רפואית נלווית כמו בעיות בבלוטת התריס, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ מקצועי ולעבור בדיקה לאיתור הסיבה לנשירה ולקבלת טיפול מתאים.

סיכום

נשירת שיער אחרי לידה היא תופעה נפוצה הנגרמת בשל שינויים הורמונליים, התרוקנות הגוף ממינרלים ושינויים בפעילות של בלוטת התריס. המצב גורם לזקיקי שיער רבים להיכנס לשלב הנשירה, מה שמוביל לנשירה מוגברת של השיער. על אף שמדובר בתופעה זמנית בדרך כלל, אפשר להקל אותה באמצעות תזונה עשירה במינרלים, שימוש בתכשירים טיפוליים ייעודיים, הפחתת לחץ ונסיבות מלחיצות ותמיכה חברתית. במקרים חריגים של נשירה קיצונית או ממושכת במיוחד, מומלץ להיוועץ ברופא לקבלת אבחנה וטיפול. התופעה אמורה לחלוף מעצמה בטווח של זמן כאשר הגוף חוזר למצב איזון לאחר שינויי ההיריון והלידה.

עדי היירלוס
עדי היירלוס

עדי היא דמות פיקטיבית של דוקטור מפורסמת המומחית לכל מה שקשור לנשירת שיער אצל נשים. ד"ר עדי היא אישה חזקה, עצמאית ופורצת דרך שמטרתה בחיים היא להעניק מעצמה ומהידע שלה לכל אישה שסובלת מנשירת שיער או התקרחות.

נשמח לשמוע את דעתכם!

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo