השתלת שיער בטורקיה: מדריך מקיף ומפורט על התהליך

המדריך הזה נועד לכל מי שמתעניין, שואל, מתלבט וכמובן מחפש מידע איכותי והמלצות על השתלת שיער בטורקיה בשיטות FUE ו-DHI. לי אישית חשוב שאנשים יקבלו מידע אמיתי ואיכותי לגבי ההשתלות, אז אשמח שתשלחו את המדריך הזה לכל מי שמתעניין בנושא לפני ההשתלה, או אחרי ההשתלה ובכלל מי שיש לו מה לתרום למאמר.

קריאת המאמר הבא לא רק שתסייע לך בהחלטה לגבי ההליך והיכן כדאי לבצעו אלא גם תעשיר אותך במידע רב שבד"כ לא תקבל/י במקום אחר, לכן שווה להשקיע זמן ולקרוא בעיון.

ראשית נשאלת השאלה מדוע בכלל לבצע השתלת שיער בטורקיה?

פשוט מאוד, כי זה עובד ועובד מצוין: אחוזי ההצלחה מעולים!

כמובן שאם התעניינת, אז כנראה את/ה חושב/ת על האפשרות הטובה שלא להשלים עם ההתקרחות/הדלדלות השיער ולהחזיר לעצמך שיער טבעי, צפוף, בריא ומלא שהוא שיער אמיתי שלך, וזאת על מנת לחזור למצב של ראש מלא שיער, ממש כמו שהיה לך בעבר.

מראש אני אומר שהמאמר הזה מאוד מקיף ומסביר על כל פרט אפשרי על השתלת שיער בטורקיה, עונה על כל שאלה שיכולה לעלות לכם, ומציג גם עשרות תמונות של מטופלים שעברו את התהליך ומסביר על כל תמונה ותמונה. המטרה שלי היא להעניק לכם את כל הידע שיש לי על התחום, ולענות לכם על כל שאלה אפשרית שיכולה להיות.

אני מאוד ממליץ להשתמש בתוכן העניינים המצורף כדי למצוא בדיוק את מה שאתם רוצים ללמוד עליו, או פשוט לקרוא את כל המדריך מתחילתו ועד סופו.

חשוב לציין: אין לראות במה שנכתב כייעוץ רפואי ו/או טיפולי מצדי, אני רק מחווה דעה הנשענת על ידע של רופאים שאני עובד עמם ומניסיוני. על כל טיפול יש להיוועץ ברופא המטפל.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

שיטת ההשתלה

שיטת ההשתלה החדשנית והמתקדמת ביותר הקיימת היום, היא שיטת ה-Follicular Unit Extraction או בקיצור FUE.

כיום שיטת Micro FUE בשימוש לגבי ספיר היא המתקדמת ביותר ולצידה אחותה ה-DHI שעוקפת את שלב פתיחת הערוצים ומבצעת השתלה ישירה באמצעות עט מיוחדת שגם מתוארת וגם מכניסה את הזקיק.

בשיטות האלו מוציאים את הזקיקים החזקים שקיימים אצלך באזור התורם (החלק האחורי של הראש, עורף וצדדים) באופן נקי,שאינו מותיר צלקות, תפרים וללא כאב מיותר ומשתילים אותם באזור המקריח/דליל.

שיטת ההשתלה: FUE ו-DHI

החדרת זקיקים על ידי להבי ספיר השתלת שיער בטורקיה
החדרת זקיקים על ידי להבי ספיר השתלת

שיטות השתלת השיער מתפתחות עם השנים וכך גם שיעור ההצלחה שלהן והתוצאות המדויקות והטבעיות אשר כל מטופל רוצה לקבל.

הרצון של הקליניקות המובילות לייצר חדשנות שתביא למראה יותר טבעי ויותר מלא, מביא אותן לפתח עם השנים עוד ועוד שכלולים ושדרוגים שבסופו של יום מתפתחים כתוצאה מניסיון ותוצאות של עשרות אלפי מטופלים.

אם התחלנו לפני שנים רבות בשיטת הסטריפ FUT עם הצלקת המכוערת ואחוזי ההצלחה הירודים, שלצערי בארץ עדיין עושים אותה, ולאחר מכן עברנו לשיטת הגג המוצלחת והבטוחה FUE ושכלולה ב-DHI או בלהבי ספיר, עכשיו כבר ניתן לשלב בין היתרון של להב הספיר המדויקת שבנויה בצורת חץ וגורמת לטראומה מינימלית ביותר לרקמת הקרקפת, לרעיון ה-DHI שבעצם מבטא החדרה של הזקיק באמצעות ה-Choi Pen.

הסוף לנשירת השיער הוכח במחקר קליני
מוצר טבעי וייחודי המעודד את פעילות תאי הגזע האחראיים על צמיחת השיער בקרקפת. מסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. מדמה את תהליך ה-DNA הטבעי אשר שולח הוראה לתאי הגזע להצמיח שיער בקרקפת. מתאים לגברים ונשים.
המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול.

ספיר DHI היא שיטה שבעצם אינה מייתרת את שלב החתכים (פתיחת הערוצים) כמו ב-DHI רגיל שם עט ה-Choi גם חורץ את עור הקרקפת וגם מחדיר את הזקיק, אלא בעצם משאירה את שלב פתיחת הערוצים ע"י להבי הספיר וההכנסה של הזקיק באמצעות העט היא לתוך תעלה שכבר פתוחה ומוכנה.

היתרון הוא בכך שיש שליטה טובה יותר בזוויות ההשתלה מאחר והערוץ כבר פתוח בזווית הנכונה והמשתיל אינו צריך לבצע את ההחדרה כל פעם בזווית הנדרשת וכך נמנעות טעויות הקשורות בזוויות.

שיטה זו היא חדשה ולא בהכרח מתאימה לכל מצב. העבודה בשיטה זו איטית הרבה יותר ודורשת יותר שעות כוח אדם ולעיתים אף סשן נוסף רק בגלל השימוש בה והזמן הדרוש.

לשטחים גדולים יותר, יתאים הרופא את שיטת להבי הספיר, או באם נכון יותר את ה-DHI הקלאסי.

חשוב לציין ששיטת הגג FUE היא בעצם הבסיס לכל השכלולים והשדרוגים וה-DHI או להבי הספיר שמחליפים את להבי פלדת האל חלד ושההתפתחות של המכשירים הללו בעיקר מסייעים בידי המטפל להגיע לתוצאות המותאמות אישית לכל מצב ומצב ולא בהכרח יתנו תוצאה טובה יותר לכאן או לכאן. במילים אחרות, היום ניתן להתאים טוב יותר לכל מטופל את הדרך המתאימה לו על פי מצבו.

מה ההבדלים בין DHI ל-FUE?

השתלת שיער בטורקיה בשיטת FUE ספיר
FUE ספיר של ד"ר אקאר מבית החולים Medical Park, איסטנבול.

השתלת שיער בטורקיה היא אמנות כמעט בכל שלב, החל מהיעוץ עצמו ותכנון ההשתלה ועד שבי ההחלמה, לכן היא חייבת להיעשות ע"י מומחים בעלי שם וניסיון עשיר.

 1. שלב הקצירה – המטופל שוכב בד"כ על הבטן ומתבצעת קצירת הזקיקים מהאזור התורם (אחורי הראש). המטפל משתמש במחט זעירה שמבצעת חיתוך זעיר מאוד מסביב לזקיק ואז ניתן להוציאו בשלמותו ולהניחו בצלחת פטרי על מנת להשתמש בו בשלב ההשתלה. כל זקיק יכול להיות או Single (בעל שיערה אחת) או Multiple (בעל בין שתיים לחמש שיערות).
 2. שלב פתיחת הערוצים – המטפל משתמש בלהבים מיוחדים, חדים וזעירים מאוד העשויים מהחומר ספיר. הוא בעצם מבצע חתכים קטנטנים תוך שמירה על זווית הצמיחה הטבעית של המטופל. החתכים הקטנטנים משמשים מעין תעלות/ערוצים ולכן פעולה זו נקראת פתיחת ערוצים. לתוך החתכים הללו שמבוצעים בקפידה, בקוטר הנכון, בצפיפות הנכונה ובזווית הנכונה יכנסו הזקיקים שנקצרו בשלב הראשון.
 3. שלב ההשתלה עצמה – המטפל לוקח זקיק ומשחיל אותו לתוך הערוץ שנפתח בשלב השני. חשוב מאוד שכמות הזקיקים שנקצרה תהיה שווה לכמות החתכים שבוצעו על מנת שתהיה קורלציה בכמות בין הזקיקים להשתלה וה: "בתים" החדשים שלהם בקדמת הראש.

ה-FUE היא שיטה יעילה מאוד והתוצאות מעולות, היא גם די ותיקה כדי לבחון אותה לאורך זמן, היא בטוחה ומוצלחת מאוד ונחשבת לשיטת הגג.

ה-DHI או Direct Hair Implant, מייתרת את שלב פתיחת הערוצים.

זה אומר ששלב קצירת הזקיקים זהה ל-FUE ובעזרת עט מיוחדת Choi אליה מכניסים זקיק אחר זקיק, גם מחוררים את העור ובאותו הרגע גם דוחפים פנימה את הזקיק.

המכשיר עושה חור ובאותו הרגע גם דוחף את הזקיק, יש בזה יתרון שהעבודה יותר נקייה מהבחינה האסתטית, אפשר לעבוד טוב יותר בין שיערות קיימות וזה בעיקר מקל על מי שמבצע את הטיפול.

לדעתי אין הבדל משמעותי אם בכלל בתוצאות ומדובר בעיקר בניסיון של המטפל למכור שירות נוסף. יש גם אמירה לפיה בגלל הוויתור על שלב פתיחת הערוצים הזקיק לא מחכה זמן רב עד שהוא נשתל וכתוצאה מכך יש הקלטות טובה יותר של כמה אחוזים מאשר ב-FUE קלאסי.

הרבה חברות מציגות שתי תמונות שמראות צפיפות יותר טובה בזכות ה-DHI לכאורה, זו אחיזת עיניים ופרסום מטעה, הצפיפות קשורה בעיקר בכמות הזקיקים ובגודל השטח שיש לכסות. יש גם שסוברים שבשטחים גדולים לא מומלץ לעבוד עם Choi. בטורקיה הרופאים המובילים לרוב לא עובדים ב-DHI וגם מי שטוען שהוא עושה DHI לדעתי ומניסיוני לא ממש עושה את זה נכון וטוב.

יש טוענים שבשטחים גדולים נכון יותר לעבוד בשיטת פתיחת הערוצים ושה-FUE הקלאסי עדיף בהם ויש הטוענים אחרת. בתכלס, שתי השיטות מצוינות ונותנות את אותה התוצאה מהניסיון שלי והמכשיר של ה-DHI, אותו עט CHOI, בעיקר מקל את חייו של הרופא המבצע.

בגלל שהשיטה הומצאה עי רופאים מסוימים והעט קיבלה פטנט, הרבה קליניקות יימנעו מלהגיד את המושג DHI.

לסיכום: מבחינת תוצאות לדעתי אין הבדל משמעותי ומה שחשוב בסוף זו התוצאה. שתי השיטות מוצלחות ובטוחות והן שתיהן מומלצות ע"י מומחי השתלות השיער.

להבי ספיר DHI

להבי ספי DHI להשתלת שיער

בדקו כי ההשתלה שלכם תתבצע תוך שימוש בלהבי ספיר, מדויקים יותר, נותנים צפיפות טובה יותר, מבצעים עבודה נקייה יותר ומסייעים להחלמה מהירה הרבה יותר. כל שלב פתיחת הערוצים לטובת הכנסת השתלים, איכותי הרבה יותר והתוצאה בהתאם.

השתלת שיער בטורקיה: התכנון

דר אקאר מתכנן את קו השיער של השתלת שיער בטורקיה

תכנון ושרטוט קו השיער היא אחת הפעולות החשובות אם לא החשובה ביותר בתכנון השתלת שיער בטורקיה על מנת שהתוצאה תהיה טבעית ומוצלחת. השרטוט חייב שייעשה ע"י רופא מומחה בהשתלות שיער ולא ע"י עוזר/ת, כפי שנעשה בקליניקות לא מקצועיות.

בתכנון ובשרטוט של קו השיער, מקבלים את המידע הבא:

 • כמות הזקיקים לקצירה.
 • אופן פיזורם באזורים שונים של הראש וקביעת סדר העדיפויות.
 • בחירת הלהב הנכון שיתאים לסוג השיער ולעובי שלו.
 • תיאום הציפיות המלא עם הלקוח, מה התוצאה הצפויה.
 • והכי חשוב, ראיון רפואי, כדי לוודא את בריאות הלקוח ומוכנותו הפיזית והנפשית להשתלה.

הסיבות לחשיבות ההחלטה על קו השיער נובעות מ:

 1. בראש ובראשונה ליצירת מראה טבעי לחלוטין שמתאים לגיל הנוכחי של המטופל וגם לגילאים העתידיים. חשוב לזכור ששיכר מושתל הוא פרמננטי (כבר לא ינשור, גם בגילאים מאוחרים). חשוב שיראה טבעי גם בגיל 70-80.
 2. לוודא שכמות הזקיקים תספיק לקו שיער מלא וצפוף מאחר וכל הנמכה של הקו יכולה לעלות ב1000 זקיקים וגם במראה לא נכון ולא טבעי.
 3. עבודה רק עם זקיקי סינגל בקו ראשון, כדי לא ליצור מראה של קבוצות שיער, מראה לא טבעי, מה שקוראים בשפה המקצועית doll hair, או שיער בובה בעברית.
 4. בדיקה היכן מסתיימים שרירי המצח משום שלא נכון, לא יעיל ולא טבעי להשתיל על שרירי המצח.
 5. שמירה על מפרצים וקו מעוגל במידה הנכונה.
 6. שמירה על המבנה הטבעי שהיה למטופל לפני ההקרחה.
 7. שילוב שיער חלש (זקיקים פלומתיים יותר, Baby hair) יחד עם שיער חזק למניעת מלאכותיות הקו.
 8. עוד ועוד שיקולים שיש לקחת ובאחריות הרופא לקבוע אותם!
 9. לתכנן את מהלך ההשתלה, אזורי הפיזור ע"פ צפיפות, היכן לרכז את הזקיקים מאזור תורם ואיך לשלב זקיקי זקן, זיגזוג נכון של הקו ועוד.

הקו צריך להיות משורטט בד"כ לא נמוך מדי, ורק מעל שרירי המצח. בנוסף הקו לא יכול להיות משורטט כמו קו ישר אלא בצורת V מעוגל (לא שפיצים למיניהם). עוד דבר קריטי, לא משרטטים קו שיער כשורה אחידה של שיער אלא בצורת זיגזג, אשר בו משתילים שיער חזק המשתלב עם שיער דק ופלומתי יותר (Baby Hair) והשילוב הזה יוצר קו טבעי בדיוק כפי שהיה לך בעבר, כמו שאפשר לראות בתמונה הבאה:

שרטוט קו שיער טבעי עם זיגזוג

בתמונה הבאה ד"ר לבנט אקאר, מתכנן קו שיער למטופל תוך התייחסות לנתוניו האישיים של המטופל ולכל אותם שיקולים שבסופו של דבר ייצרו קו שיער טבעי ומושלם:

דר אקאר מתכנן קו שיער מקצועי של השתלת שיער בטורקיה
דר אקאר מתכנן קו שיער מקצועי של השתלת שיער

תכנון קו השיער: צפיפות לסנטימטר

השוואה בין 60 זקיקים לבין 40 זקיקים לסנטימטר

צפיפות לסנטימטר – זה דבר הזוי וזה כל הזמן חוזר על עצמו.

אין שיטה כזו או אחרת שתיתן יותר צפיפות, יש כמות זקיקים ויש אזור השתלה, הצפיפות היא פונקציה של הכמות אל מול אזור ההשתלה וההחלטה איך מפזרים את הכמות. על מנת למלא קרחת שלמה בצפיפות מקסימלית יש צורך ב-10 עד 12 אלף זקיקים! אין מספרים כאלו ולכן הצפיפות היא פונקציה של החלטת פיזור ע"י הרופא.

עוד דבר שלא הרבה יודעים, מה שחשוב אלו לא כמות הזקיקים המושתלים בס"מ אלא המראה של הזקיקים המושתלים בס"מ.

המראה יושפע מ:

 1. עובי השיער של המטופל.
 2. כמות השערות שנובטות מכל זקיק.
 3. אופיו של השיער (למשל שיער אפרו מקורזל מול שיער חלק ודק).

בתמונה שלמעלה אפשר לראות לראות מצד אחד 60 זקיקים לסנטימטר שרובם הם סינגל או דאבל, עם 95 שיערות, מול 40 זקיקים לסנטימטר שיש בהם גם 3,4 שיערות לזקיק והמספר הכולל הוא 140. מדובר באותו עובי וסוג של שיער. הצפיפות של ה-40 לסנטימטר איכותית יותר מה-60 לסנטימטר. כמובן שבאזורי ראש שונים יש להשתמש בסוגים שונים של זקיקים.

תכנון והערכה של התוצאה

חלוקת ראש המטופל לאזורי השתלה שונים

על מנת להעריך את התוצאה הצפויה ועל מנת לתכנן נכון את פיזור הזקיקים תוך ניצול מיטבי של הכמות שניתן לקחת, הרופא צריך לזהות את סוג ההתקרחות שלך.

בדרך כלל יחולק הראש לשלושה אזורי השתלה: A הפרונט וקו השיער, B האזור האמצעי ו-C, אזור ה"כתר", או ה"כיפה" האחורי ביותר. ההחלטה על אזורי הצפיפות המתאימים לכל אזור היא קריטית על מנת לקבל פיזור נכון של הזקיקים לתוצאה מיטבית.

תכנון קו שיער טבעי

תכנון קו שיער טבעי על ברוס ויליס

הסוד של הרופאים הכי טובים לקו טבעי ותוצאה שהכי קרובה לאיך שהטבע ברא אותנו.

אחד העקרונות החשובים ואולי החשוב בהם להשתלה מוצלחת הוא עיקרון המראה הטבעי. השתלה מוצלחת היא השתלה בלתי ניתנת לגילוי.

בוודאי נתקלתם בחברים/מכרים שעברו השתלת שיער ומשהו במראה שלהם לא ממש נראה לכם. משהו היה נראה מאוד מלאכותי, משהו הרגיש לא נכון.

רוב הסיכויים שההשתלה שראיתם לא נראתה לכם טבעית, דווקא בגלל שהשתלות פחות מקצועיות, הן פשוט מדויקות מדי! והן מבוצעות בקליניקות שלא מייחסות חשיבות לעובדה שעל מנת שמשהו כמו קו שיער ייראה טבעי, אסור לו להיות מושלם!

למה אני מתכוון?

הרי כולנו כבני אדם איננו מושלמים, איננו סימטריים, איננו מדויקים. נכון שיש לנו בגוף איזשהו מבנה שחריגה גדולה ממנו תיחשב לעיוות, אבל חריגות קטנות מהסימטריות הן דבר נפוץ מאוד.

יד אחת שלנו חזקה יותר מהשנייה, גבה אחת שלנו יכולה להיות מורמת יותר מהגבה שלידה, אוזן אחת יכולה להיות בכמה מילימטרים קטנה יותר מהאוזן השנייה ואפילו, ישנם כאלו שרגל אחת שלהם קצרה יותר בכמה מילימטרים מהרגל השנייה.

גם קו השיער שלנו לא יכול להיות מושלם, עשוי מדי, מדויק מדי, כאשר הזקיקים מסודרים שורות שורות, המרחקים שווים ברמת המילימטר וכו', על מנת להגיע לקו מושלם, צריך שהוא לא יהיה מושלם.

מבולבלים? תרגעו, אסביר מייד!

על מנת ליצור מראה טבעי, הסוד הוא לבצע שלוש פעולות שיגרמו לקו שיער שנראה כאילו נולדנו עמו:

 1. ראשית יש לבצע קו שנקרא בתמונה שלמעלה Main hair line (הקו המצויר באדום). הקו הזה הוא הקו הראשי, הוא בעצם מתפקד כקו חזק המסמן את סיום המצח ותחילת השיער. גם קו זה לא אמור להיות ישר, מדויק מאוד או שווה ברמת המילימטר משני צדדיו. זו הסיבה שרופאים טובים מאוד, מעדיפים לשרטטו ללא כלי מדידה מדויקים.
 2. הפעולה השנייה היא ליצור Macro irregularity, (מסומן באמצעות הקו שמצויר באפור) זאת אומרת, אם ננסה להסביר את המושג, סוג של הפרעה לקו המסודר או חריגות קטנות שייצרו מעין זיגזג קטן של זקיקים שמסודרים ברמה של מעלה ומטה. מה שבעצם משבש את הקו הישר שהוא הקו הראשי ומייצר עליו מעין חריגות מעלה ומטה.
 3. הפעולה השלישית היא ליצור Micro irregularity, מה שבתמונה השלישית למטה מצויר כנקודות שחורות מתחת לקו. מדובר בעצם בשיער חלש יותר, פלומתי יותר, שמשתילים מתחת לקו על מנת ששוב ייוצרו מעין חריגות קטנטנות של שיער חלש שכאילו אינו קשור ישירות לקו השיער, כמו מעין שיער שברח קצת למטה.

אם תסתכלו על אדם שאינו סובל מהתקרחות ממש מקרוב תוכלו לראות את שלושת הקווים שמשורטטים בתמונה. קו ראשי, קו חריגות מקרו, קו חריגות מיקרו. שילוב של שלושת הקווים הללו יוצרים את המראה הטבעי שכאמור אסור שיהיה מושלם מדי או מדויק מדי, מאחר ואז, הוא לא אנושי וייראה מלאכותי.

יש הרבה מאוד כללים כיצד ליצור השתלה בעלת מראה טבעי, ואנחנו נדבר על זה הרבה במדריך הזה. קליניקות מקצועיות יודעות לבצע תהליך נכון בו קוצרים זקיקים מסוגים שונים (סינגלים, כפולים או מרובים) ע"פ תכנון מוקדם של הרופא ופיזורם על הראש לא יהיה מקרי אלא מלאכת מחשבת.

דוגמה לאחד האלמנטים החשובים הוא שילוב זקיקי סינגל חזקים ועבים עם זקיקי סינגל חלשים ורכים בקו השיער כדי ליצור מראה טבעי ולא סדור וסימטרי מדי, הרי הטבע לא ברא את קו השיער סימטרי ובקו ישר אלא כשילוב בין שיער דק ועבה במעין משחק של למעלה למטה.

רק לאזור קדמת הראש נשתמש בזקיקים מרובים לטובת צפיפות ונפח. על מנת לקצור זקיקי סינגל חלשים ורכים לשילוב בקו השיער, נצטרך לקצור אותם מהאזור התחתון ביותר של האזור התורם, ממש בגבול עם הצוואר או מהאזור של הצדדים. לא להתפשר על השתלת שיער נכונה וטבעית!

בתמונה הבאה ניתן לראות את שני סוגי זקיקי הסינגל המשתלבים לצורך מראה קו שיער טבעי:

זקיקי שיער עבים ורכים על מטלית סטרילית

ושוב: השתלה טובה היא מלאכת מחשבת תכנונית, הדורשת ניסיון רב, ויש לה כללים רבים שיש לעמוד בהם כמעט בכל היבט.

תכנון וביצוע של השתלות טבעיות הדורשות מיון זקיקים, הפרדה שלהם, שימוש חכם בהם וכו' הם קשים יותר ולכן גם עולים יותר כשאתם חושבים לחסוך 500 דולר כאן או 700 יורו שם, תשאלו את עצמכם אם זה באמת שווה את זה. יש דברים, שרק בקליניקות הטובות בעולם, באמת משקיעים בהם.

על מה יש להקפיד בשביל מראה טבעי?

תוצאות של השתלת שיער בטורקיה לפני ואחרי שנה במטופל
התקרחות גברית טיפוסית שנמצאת באמצע סולם נורווד, כאשר החלק האמצעי עדיין לא קירח והחלקים הנסוגים הם הפרונט והכתר.

הרבה מאוד מטופלים או מתעניינים, פונים אליי עם חששות רבים הקשורים לתוצאת ההשתלה בהיבט של המראה הטבעי. יש רבים שקשה להם להאמין שההשתלה תראה טבעית לחלוטין.

להם אני אגיד שהחשש הוא חצי מוצדק. כמו כל דבר, יש מומחיות שיוצרת איכות ובמידה והגעת לקליניקה שהיא מובילה ומוכרת ושהרופא בעצמו יתכנן את ההשתלה, התוצאה תהיה בהתאם.

1. יש להקפיד על קו שיער שמתאים לגיל, למבנה פנים, ולא לבצעו ישר, שפיצי, נמוך מדי, או ללא מפרצים טבעיים.
2. יש להקפיד כי קו השיער יורכב מהזקיקים האיכותיים ביותר שחייבים להיות בחלק הקדמי זקיקי סינגל בלבד.
3. יש להקפיד כי בין הזקיקים החזקים יושתלו זקיקים פלומתיים יותר (Baby Hairs) מה שקיים בכל מראה טבעי של קו שיער.
4. יש לוודא שהשיער יושתל "Up and Down" במעין זיגזג קטן על מנת ליצור קו לא ישר מדי.
5. יש להקפיד על פיזור הזקיקים בכל אזור באופן שייראה נכון ועל פי הזוויות הקיימות אצל המטופל באופן טבעי.
6. יש לשלב את צבע השיער שישתלב בהרמוניה עם האזור התורם.
7. ויש עוד הרבה מאוד פרמטרים!

השתלת שיער בטורקיה היא אמנות בפני עצמה, מדובר בטיפול אסתטי משנה חיים, יש להקפיד ולוודא שתיעשה בקליניקה שזו המומחיות שלה!

ההשתלה שבוצעה ע"פ העקרונות שהסברתי (ועוד כמה עקרונות), היא בלתי ניתנת לגילוי ותיראה טבעית לחלוטין.

איך יוצרים קו שיער טבעי?

הדגמה ליצירת קו שיער טבעי השתלת שיער בטורקיה

כמו שכבר אמרתי, טבעי זאת מילת המפתח – מדובר בקו שיער שמתאים למבנה הפנים (ולא ניתן לראות שבוצעה השתלה).

קודם כל, המובן מאליו: חייבים ללכת לקליניקה של רופא שיודע מה הוא עושה.

הרופא עושה את הפעולות הבאות:

 • משרטט קו שיהיה מעל לשרירי המצח (מתחת לא משתילים שיער).
 • משרטט קו שיתאים למבנה פניו של המטופל ולגילו תוך התחשבות וחשיבה גם על גילאים מאוחרים יותר.
 • מייצר קו מצח ומפרצים באופן מעוגל ונכון ולא קו ישר, שפיץ וכו'.
 • שומר על חיבור נכון בין הקו לרקות (אין לפגוע במשולש הרקה).
 • לא ישרטט קו שפיץ או וי, או כל שטות אחרת.
 • בוחר את הזקיקים הכי איכותיים, סינגלים (מצמיחי שערה אחת בלבד) מהאזור התורם בלבד (לא זקן!) וזאת על מנת להימנע ממראה מלאכותי של קבוצות שיער (מראה מלאכותי זה מכונה ע"י הרופאים "שיער בובה").
 • מבצע זיגזוג Ups and Downs נכון ולא קו ישר למראה צמיחה טבעי.
 • משלב שיער חזק יותר ושיער דק וחלש יותר על מנת ליצור מראה צמיחה טבעי (שיערות רכות אלו מכונות Baby Hairs – שיער תינוק).
 • צפיפות מקסימלית על מנת לייצר את הבלורית המלאה.

בנוסף, הרופא לוקח בחשבון מפרצים נכונים, Ups and Downs (זיגזוג הקו + שילוב שיער חלש ופלומתי) ושימוש בזקיקי סינגל קדמיים במידה של אצבע וחצי – שתיים. ההבנה צריכה להיות שכל ירידה של ס"מ בקו השיער, תגרע כ-1000 זקיקים משאר חלקי הראש, לכן הדבר הנכון הוא בהינתן שאין כמות זקיקים ללא הגבלה לתכנן נכון, כך שגם יהיה קו שיער טבעי ונורמלי וגם צפיפות מקסימלית בשאר חלקי הראש.

יש כמובן עוד סודות רבים בעולם השתלות השיער, וככל שנבין יותר, גם נפנים שתכנון העבודה הזאת הוא מורכב, מתוחכם והוא למקצוענים בלבד ולא לחובבנים.

חשוב להגיד

בזמן נסיעותיי עם המטופלים, אני נכנס איתם לייעוץ האחרון אותו מבצע עמם הרופא, בו בעצם נקבעים עקרונות ההשתלה, כאשר אחד העקרונות, אם לא החשוב בהם,
הוא איך ייראה והיכן נכון למקם את קו השיער.

הוויכוח הכמעט נצחי עם הרופא, הוא תמיד על ההחלטה באיזה גובה יהיה קו השיער.

נדמה כאילו, מטופלים כל כך חלמו על מילוי הקרחת והמפרצים, שהם באותו הרגע במצב נפשי בו הם באובר מוטיבציה להוריד את הקו ולסגור את המפרצים, ללא כל מחשבה על מה נכון להם וכיצד הם ייראו.

הם מגיעים עם איזה חלום ועם טראומה מהנסיגה והמצח הגבוה וכל מה שעובר להם בראש הוא, איך ניתן יהיה להוריד את קו השיער כמה שיותר ולסגור את המפרצים. אנשים שנתקלתי אף ביקשו קו ישר, או אפילו מעוגל פנימה (קו נשי) מבלי להבין את ההשלכות של התוצאה שיקבלו, וכמה הם צפויים להראות מגוחך אם הרופא ייכנע לגחמותיהם.

אני לא מדבר כרגע על קו גבוה שהוא גבוה מהרגיל עקב מחסור בזקיקים, סוג של הכרח, הגם שלכך יש השפעה משמעותית ביותר על היכן יעבור הקו.

תקשיבו לרופא!

הבדל בין קו שיער טבעי לבין קו שיער לא טבעי

כל כך חשוב לבחור את הקליניקה הנכונה ואת הרופא הנכון והמנוסה שמבין שמי שרוצה לעבור השתלה רוצה קו טבעי ושלא צועק "עשיתי השתלה". כל כך הרבה מטופלים מגיעים לרופא ודורשים: אני רוצה קו ישר, אני רוצה נמוך, אני רוצה כך ואני רוצה כך.

רק רופא מנוסה יידע להתמודד עם הרצונות של הלקוחות שעם כל הכבוד ויש הרבה, לא ממש מבינים מה נכון ומה לא נכון בהשתלה. אם אתם עושים השתלה אצל רופא מנוסה, מקצוען ובעל שם, סמכו עליו. הוא רוצה את ההכי נכון עבורכם. נקודה

תבינו את המסר

השתלת שיער במפרצים תמונה מקרוב

מה שחשוב לי הוא להעביר את המסר, קו טבעי לגבר הוא קו גבוה (כסנטימטר עד סנטימטר וחצי מעל סיום שרירי המצח) והוא חייב להיות בעל מפרצים, כי זו הדרך הטבעית ובבואנו לבצע השתלה עלינו לחשוב על קו שיתאים גם לשנים מאחרות יותר ולא על "לחזור לגיל עשרים". קו שיער של גיל 20, באדם בן 40,50,60,70 הוא מגוחך. נקודה.

קליניקות מקצועיות ידעו לבצע קווי שיער שמתאימים לזוויות שרירי המצח, למבנה הפנים, לזוויות צמיחת השיער, לגילו של המטופל ולעוד שיקולים מרכזיים.

בין השיקולים שיילקחו בחשבון, המרחק האידיאלי בין הגבות לקו ואורכו לכיוון הרקות, בדיקה של הפיק המרכזי שבדרך כלל נמוך יותר (כך בעצם נוצרים מפרצים) ומרחקו לסיום האף בחלק העליון.

ברפואה אסתטית, הרופא חייב להבין את האנטומיה ואת הפרופורציות הנכונות והטבעיות של האדם ולהתנגד לכל גחמה שבסופו של יום תיראה מזויפת!

הנה כמה עצות או דגשים שכדאי שתקחו עמכם:

 1. על שרירי המצח שלך, לא ניתן להשתיל שיער, מי שיעשה זאת הוא שרלטן וחאפר, חד משמעית. זו לא דרך הטבע ואתה תיראה מזויף. תוכל לבחון את מיקום קו השיער הטבעי שלך באם תעמוד מול ראי ותרים את הגבות באופן מקסימלי ולפי הקמטים במצח שייווצרו כתוצאה מהרמת הגבות, תוכל לראות היכן נגמרים השרירים.
 2. קו שיער טבעי וגברי לאדם ממוצא אירופאי, אגן הים התיכון, מזרח תיכון הוא קו גבוה, ארוך ובעל מפרצים. (אצל נשים הקו הוא קשתי כלפי מטה ואצל אפריקאים למשל הקו אצל רובם המכריע הוא ישר).
  כל קו אחר ייראה מזויף.
 3. כשאתה מגולח, או קירח ומסמנים לך את קו השיער, הוא תמיד ייראה לך גבוה, כי בדמיונך, בקו זה נגמר השיער, אך לא כך המצב. עם צמיחת השיער הוא רק יתחיל מהקו ובחלק הקדמי זוויותיו כלפי מטה יגרמו למראה של סנטימטר וחצי שניים כלפי מטה. אפקט זה נוצר בשל הזוויות והזיגזוג המינימליסטי שיבוצע בקליניקות מקצועיות.
 4. לאחר ההשתלה, הראש מנופח מאוד כתוצאה מנוזלים ולכן קו השיער נראה עד שני סנטימטרים גבוה יותר ממה שיהיה באמת במציאות. מחכים כמה ימים שהנפיחות תרד ואז הקו חוזר למקומו הטבעי.
 5. כל הורדה של קו בסנטימטר לכל אורכו, תדרוש 1,000 זקיקים ולעיתים, כל זקיק קובע מבחינת צפיפות ושטח כיסוי. הורדה של הקו בניגוד לברירה הקיימת בנתונים הפיזיים של המטופל תפגום בצפיפות ותצמצם את שטח הכיסוי האמצעי אחורי.

אז כמו שכבר הבנתם, הפקטור החשוב ביותר שמייצר את המראה הטבעי בהשתלת השיער, הוא מיקום קו השיער.

יש לקבוע את קו השיער הפרונטאלי כאשר לוקחים בחשבון, נתונים פיזיים של פניו של המטופל, גובה וצורתו של המצח, רוחב האזור בו יושתל השיער מעבר לקו ויחסי המרחק בין הלסת, האף והגבות. מדובר בהחלטה קריטית שחייבת להיעשות בידיי מומחה.

ועכשיו קצת תמונות:

ג'יימי דורנן עם קו שיער טבעי ומושלם
ג'יימי דורנן

השחקן שמגלם את מיסטר גריי, מ-50 גוונים של אפור, מוצא הערצתן ותשוקתן של מאות מיליוני נשים ברחבי העולם. נחשב לאחד השחקנים הנאים והגבריים ביותר. קו שיער טבעי, גבוה, מפורץ. כאשר הוא בתספורת קצרה רואים זאת באופן משמעותי. כשהשיער צומח, זה פשוט נראה מושלם.

דיוויד בקהאם עם קו שיער טבעי ומפורץ
דיוויד בקהאם

דיוויד בקהאם שנחשב לאחד הגברים היפים והסקסיים ביותר בעולם, קו טבעי, גבוה ומפורץ כיאה לקו גברי ומסוקס. תארו אותו קרח ומשורטט עם קו השיער הזה ואז תבינו שמה שנראה גבוה כאשר אתה קירח משנה לגמרי את הצורה כשאתה לא.

בראדלי קופר עם קט שיער טבעי והולם

בראדלי קופר השחקן שגם הוא נחשב לגבר מהנאים ביותר בהוליווד. שרטטתי באדום את קו הראש שלו כדי שתנסו לדמיין את הפרופורציה ל מיקום הקו (משורטט בירוק) אם היה כרגע קירח ומתכוון לעבור השתלה. מי שהיה רואה אותו היה טוען שזה גבוה מדי, אבל זה פשוט לא נכון. זה קו טבעי וגברי והולם את האדם.

תמונה קדמית של לאונרדו דיקפריו להמחשה של קו השיער שלו
לאונרדו דיקפריו

לאונרדו דיקפריו כנ"ל קו גבוה ומפורץ, פיק קדמי יותר נמוך מה שבמקרה שלו יותר V shape טבעי. ניתן לראות את קמטי המצח שמקבילים לקו.

שילוב ממוחשב של מספר גברים מפורסמים ביניהם בראד פיט, בראדלי קופר, ג'ורג' קלוני ועוד.

השילוב הפוטושופי הזה הוא מתוך אתר שע"פ הצבעות הנשים בו יצר את הגבר הנאה ביותר בעולם בשילוב של כל חלק מפניהם של השחקנים הנאים. אז האם הוא באמת הכי יפה? לא בטוח, אבל לפחות ע"פ ההדמיה הוא אמור לבטא תווי פנים אידיאליים של גבר. אז איך נראה קו השיער שלו?

שילוב ממוחשב של גברים מפורסמים בשוטושופ

חברים, אני באמת מנסה לייצר הבנה למטופלים שרוצים לבצע השתלה, תסמכו על הרופא המקצועי.

אפשר כמובן לשנות ניואנסים כאלו ואחרים על פי טעם המטופל ורופא שמתעלם מכך, יאבד את אמון המטופל, אך יחד עם זאת, ביקשת משהו והרופא עומד על רגליו האחוריות ולא מוכן לבצע, כנראה שמה שאתה מבקש, נראה לך היום נכון, אך כשיגיעו התוצאות תיווכח בטעותך.

רופאים מקצועניים, שהתוצאות שלכם הן כרטיס הביקור שלהם והמוניטין שלהם, לעולם לא ייכנעו לדרישה של מטופל לקו שייראה מלאכותי. זאת בדיוק כפי ששף ידוע ומוערך לעולם לא ירשה לעצמו להוציא לסועדיו מנה שהיא פחות ממושלמת.

התאמת ההשתלה לגיל ולמבנה הפנים

השתלת שיער בטורקיה מטופל אחרי 7 חודשים

השתלת שיער בטורקיה שאינה מותאמת לגיל, למבנה הפנים ולצפיפות הקיימת תיראה לא טבעית עד מלאכותית מאוד. חשוב להתאים את קו השיער לגיל ולשמור על צורת הV שתתן מראה טבעי, כאילו לא בוצעה השתלת שיער מעולם.

לקוחות רבים בני 40-50-60 מעוניינים בקו שהיה בגיל 20. זה לא נכון ולא ייראה טוב. תמיד זכרו שקו השיער הוא היכן שהשיער מתחיל ולא היכן שהשיער נגמר והקשיבו להמלצת רופא מנוסה שיודע לשמור על מראה טבעי ולשרטט קו נכון המותאם ספציפית לכם.

האזור התורם

תמונה של האזור התורם לפני השתלת שיער

האזור התורם הוא האלמנט הכי חשוב שיקבע את כמות הזקיקים שנוכל לקצור, את טיבם, ובעצם מהווה את הבסיס לכל השתלת שיער בטורקיה, שכן התרומה מגיעה מאזור זה. לכל אדם פוטנציאל אחר של קצירה מהאזור התורם. ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע:

 1. שטחו של האזור, ככל ששטחו של האזור התורם גדול יותר כך ניתן לקצור יותר ולהשאיר את האזור אחיד וללא נזקים.
 2. צפיפות השיער באזור הצורם, צפיפות גבוהה גם היא משפיעה על הכמות שניתן לקצור.
 3. עובי ואיכות השיער באזור התורם, שמן הסתם ישפיעו על המראה של ההשתלה.
 4. כמות זקיקי Single (זקיק בעל שיערה אחת) וכמות זקיקי Multiple (זקיק בעל מספר שיערות).

בהשתלת שיער אין "יש מאין", ז"א שלכל אדם נתונים פיזיים שיאפשרו תוצאה כזו או אחרת. אין יכולת לקצור זקיקים כמה שרוצים, זאת מאחר שזקיק נקצר יחד עם השורש והרקמה שלו ולא יצמח בשנית באזור התורם.

בתמונה ניתן לראות את תיחום האזור התורם של המטופל. האזור בו נוגע המסרק אינו אזור שניתן להשתמש בו לתרומה אלא רק האזור המתולם בקו. יש לקצור בתפזורת כ1 מתוך 6-7 שיערות וזאת על מנת להשאיר אחידות שיער באזור התורם ולא לגרום לקרחות.

זאת ההזדמנות לומר לכם, בלבולי שכל על 7000,8000 ואף 10,000 בסשן הם בדיוק זה, בלבולי שכל. לכל אדם כמות זקיקים שניתן לקצור בסשן והממוצע אצל מושתלים מישראל הוא סביבות 3500-4000. מספר גבוה לבעלי אזור עשיר מאוד 5500 לסשן. כל מה שמעבר בסשן אחד אצל בעלי אזור תורם ממוצע הוא או בולשיט, או סיכון להשאיר אתכם עם קרחות.

אז מעכשיו כשתראו חבר'ה עם קרחות, תתחילו לנתח בראשכם, זהו את האזור התורם שלהם ותהמרו על כמה זקיקים ניתן לקצור ממנו?

מה אם יש לי אזור תורם מאוד מוגבל?

גבר עם אזור תורם מוגבל אחרי השתלת שיער בטורקיה

טוב, אז התמונה הזו היא פחות התמונה המובהקת שישימו בפרונט של "לפני, אחרי", אבל לתמונה הזו יש חשיבות עצומה.

פונים אליי לא מעט מטופלים עם אזור תורם מאוד מוגבל, צר ודליל. כמות הזקיקים שניתן להוציא היא מאוד מינימלית (סביבות 2500), שלב נורווד 6,7
האם יש פתרון בשבילם?

התשובה היא כן. רק במקרים ממש קיצוניים אין פתרון שיכול לתת שיפור משמעותי. במקרה שלפנינו אדם קירח שכמות הזקיקים שהיו לו הייתה נמוכה, אזור תורם דליל וקרחת יחסית גדולה (אם כי צרה בצדדים שזה יתרון).

הפתרון כדי לתת למטופל כיסוי מלא היה לבצע קו שיער גבוה מהרגיל כדי שיהיה אפשר לכסות את שאר הראש באופן סביר.

שימו לב שבתמונה הקו אמנם נראה גבוה אך עדיין נראה כקו טבעי של אדם במבנה פניו של המטופל ובגילו.

למי שמפריעה הקרחת – יש כמעט תמיד פתרון שישנה משמעותית את המצב.

שוני באזור התורם, שוני בכמות הזקיקים

תמונה שממחישה את השוני באזור התורם ובכמות הזקיקים

האזור התורם הוא האזור האחורי של הראש המכיל זקיקים קבועים ובריאים שאינם נושרים בהתקרחות הגברית. אדם קרח מקריח בד"כ בחלק העליון של הראש בעוד החלק שנמצא מעל העורף ובפרופילים אינו נושר. זו הסיבה שאנחנו לוקחים מאזור זה להשתלה, מאחר והוא חזק, עמיד ופרמננטי.

הזקיקים נקצרים בתפזורת של 1 ל 6-7 זקיקים על מנת לא לייצר קרחות באזור התורם (זקיק שנקצר מן הסתם עובר דירה לקדמת הראש ולא יצמח שנית באזור התורם).

זו הסיבה, שכל אדם יכול לתרום בהתאם לנתונים הפיזיולוגיים שלו ואין זקיקים אינסוף. זו גם הסיבה שמי שמוכר לכם סיפורים על קצירה של יותר מ-5,000 זקיקים, או מסדר אתכם או גרוע מזה, חושף אתכם לסכנת קרחות באזור התורם.

הרדמה מקומית ללא כאב

השתלת שיער בטורקיה הוא הליך שלוקח לעיתים גם עד 10 שעות. ההליך עצמו אינו כואב מאחר והמטופל מורדם מקומית. יחד עם זאת החלק הראשון של ההשתלה הוא מתן זריקות ההרדמה אשר מטופלים מתארים כחצי שעה של כאבי תופת מאחר ומדובר בהזרקה של חומר ההרדמה באמצעות מחטים ארוכות.

היום בזכות טכנולוגיה חדשנית ישנו פתרון מעולה המפחית את הכאב בזמן הליך ההרדמה בעד כ-80%! מדובר בהזרקת חומר ההרדמה ללא מחטים בכלל, וחומר ההרדמה מוזרק באמצעות מכשיר היורה אותו בלחץ אוויר שיכול לחדור את העור ולהחדיר את החומר (הזרקה סילונית).

ד"ר אקאר, אחד מחלוצי השיטה, מסביר על הטכניקה ועל ההבדלים בינה לבין הרדמה רגילה:

מי שיתמזל מזלו להיות בקליניקה בה יש שימוש בהרדמה ללא מחטים וללא כאב, יחווה חוויה עוד יותר נעימה שתסייע לו לעבור את ההליך יותר בקלות באופן משמעותי.

פתיחת הערוצים

השתלת שיער בטורקיה שלב פתיחת הערוצים ולאחר הכנסת הזקיקים

השלב הקריטי ביותר של השתלת שיער בטורקיה, הוא שלב פתיחת הערוצים (Opening The Channels). לאחר שנקצרו הזקיקים מהאזור התורם, מבוצעים חתכים קטנים (תעלות) באזור המיועד להשתלה על מנת להכניס את הזקיקים אחד אחד לתוך התעלות.

על מנת לקבל תוצאה טבעית ואיכותית יש צורך קודם כל לבחון את מאפייניו של השיער שנלקח מהאזור התורם, למשל עוביו, סוגו (מתולתל מקורזל, חלק), כיוון צמיחתו ועוד.

לפי הפרמטרים האלו יש לבחור את הלהבים המתאימים כדי ליצור את התעלות המדויקות שיתאימו להכנסת הזקיקים באופן המיטבי. בקליניקות רבות לא מייחסים חשיבות לסוג השיער ומכאן לסוג הלהב בו משתמשים ואחוז השתלים שנקלטים יורד משמעותית.

שלב פתיחת הערוצים ב-FUE הוא האמנות האמיתית של השתלת שיער בטורקיה והוא הפקטור הכי קריטי לקליטת השתלים ולתוצאה מצוינת.

הסוף לנשירת השיער הוכח במחקר קליני
מוצר טבעי וייחודי המעודד את פעילות תאי הגזע האחראיים על צמיחת השיער בקרקפת. מסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. מדמה את תהליך ה-DNA הטבעי אשר שולח הוראה לתאי הגזע להצמיח שיער בקרקפת. מתאים לגברים ונשים.
המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול.

שוב, בשלב הזה בהליך השתלת שיער בטורקיה מבצעים קצירה של הזקיקים, כל אחד על פי הכמות שניתן לקחת ממנו מבלי לגרום לנזק. השלב השני הוא חשוב מאין כמוהו, בשלב הצוות הרפואי יבצע חתכים קטנים כמספר הזקיקים שיש לו וזאת על מנת להכין את ה"בית לזקיק" שיושחל פנימה.

חתכים אלו, אינם אקראיים. אצל רופאים מובילים, מבצעים אותם בלהבי ספיר מדויקים וצרים, ויש לבצע אותם על פי התכנון של הניתוח תוך לקיחה בחשבון של הזוויות הטבעיות של הצמיחה, אזורי הצפיפות השונים ועובי השיערה.

שלב זה הוא קריטי וחייב להיעשות נכון על מנת שנקבל תוצאה טבעית ועל מנת שינוצלו אפקטיבית כלל השתלים שנקצרו.

שימוש בלהבי ספיר, במקום השימוש שהיה מקובל בלהבי מתכת, הוא התפתחות משמעותית בשיטת FUE:

חודים של להבי ספיר להשתלת שיער

בזכות הלהבים הקטנים והמדויקים יותר, ניתן לבצע פתיחה של מיקרו ערוצים (ערוצים הם החריצים אליהם מוכנס הזקיק המושתל). הלקיחה של הזקיקים בשלב קצירתם נעשה באמצעות Micro meter עם קצוות של 0.6-0.8 מילימטר וניתן ובשלב ההשתלה הזקיק שנקצר מוכנס לחריץ שהיה צורך לחתוך בעובי, זווית וקוטר מתאים לכל זקיק שיושתל.

בזכות המיקרו ערוצים שניתן לבצע רק באמצעות להבי ספיר שהינם בגודל של שורש השיערה, ניתן לבצע השתלה צפופה ומדויקת יותר מאחר וניתן לפתוח יותר ערוצים מבלהבים רגילים, וכך משיגים תוצאה טובה וטבעית הרבה יותר.

תמונה של מטופל שעבר השתלת שיער בטורקיה בשיטת FUE להבי ספיר

השתלת השיער בשיטת FUE בלהבי ספיר, מאפשרת לעבוד בדיוק מאוד גבוה ושלב פתיחת הערוצים הופך להיות בטוח יותר מאחר והלהבים צרים וחדים הרבה יותר ומותאמים לזקיק.

גם צפיפות גבוהה הרבה יותר ועוד דבר חשוב, החלמה מהירה יותר. שימו לב עד כמה הצפיפות של הקו הקדמי משמעותית למראה המטופל, משנה אותו משמעותית ומצעירה אותו.

הרבה פעמים למטופלים נדמה כי הקו המשורטט גבוה מדי, אבל כשהשיער גדל הם מבינים שהקו ששורטט בגובה המתאים נותן בדיוק את המראה הרצוי.

קרקפת אחרי פתיחת ערוצים עם להב ספיר

בתמונה שמעל ניתן לראות את הראש לאחר שלב פתיחת הערוצים (לאחר שבוצעו חתכים קטנטנים ע"י להב ספיר בצורת יהלום שישמשו "כבית חדש לזקיק המושתל).

עבודת פתיחת הערוצים צריכה להיעשות במקצועיות רבה תוך שימוש בלהב הנכון המתאים לסוג השיערה ובזוויות הנכונות שימשיכו את הקו הטבעי של הצמיחה של המטופל.

ספציפית בתמונה זו מתחילים את ההכנסה של הזקיק לתוך הערוץ ובהשתלה מקצועית יקפידו על קו שיער קדמי שבו יושתלו רק זקיקי Single בשילוב של חזקים ורכים, למראה טבעי לחלוטין.

פתיחת ערוצים: עוד על להבים

להבים שונים לפתיחת ערוצים של השתלת שיער בטורקיה

בשלב פתיחת הערוצים ב-FUE, יש צורך להתאים את עובי, רוחב, עומק הלהב שהמטפל ישתמש בו לזקיק השיער הספציפי של המטופל.

אחד ההבדלים המהותיים בין קליניקות איכותיות ומקצועיות ל"קליניקות" חובבניות, הוא היכולת להקפיד על הפרטים הקטנים ועל הדיוק שבסופו של תהליך הם בדרך כלל הגורמים החשובים ביותר בתוצאה.

בתמונה הבאה ניתן לראות ששורש השיער של המטופל במקרה הספציפי שלו היה ארוך מהממוצע ובמדידות שבוצעו לצורך התאמת הלהב, הוחלט כי להב הספיר פחות מתאים לסוג כזה של שורש:

שורש שיער ולהב מפלדת אל חלד

לאחר מדידה סופית ומדויקת נבחר להב מפלדת אל-חלד שהוא אמנם פחות חדיש, אך במקרה הספציפי הזה, שימוש בלהב אחר היה מייצר אי דיוק בפתיחת הערוץ והקלטות הזקיקים הייתה לא טובה. השתלה בלהבי ספיר שהיא כיום החדישה ביותר, מתאימה לרוב האוכלוסייה, אך כפי שרואים במקרה זה, לא לכולם.

החדרה של הזקיק

החדרה של הזקיק לתוך הערוץ השתלת שיער בטורקיה

בתמונה שמעל תוכלו לראות המחשה של החדרת הזקיק לתוך הערוץ (החריץ בעור, אליו יושחל הזקיק). הערוצים נפתחים ע"פ תכנון מוקדם של עובי השיער המושתל, זווית הצמיחה וחלוקה לאזורי צפיפות שונים.

העדיפות הראשונה מבחינת פיזור הכמות – אזור A השליש הראשון מק השיער ועד אמצע הראש, לאחר מכן B האזור האמצעי ורק בעדיפות שלישית C, אזור ה"כתר" או ה"כיפה".

פיזור זקיקים סלקטיבי

הנה תמונה שעוזרת להבין את ה"פיזור הסלקטיבי" (Selective Distribution) של הזקיקים באופן נכון שייצור את הנפח הטוב ביותר והמראה הטבעי ביותר:

לפני קצירת הזקיקים, הרופא יתכנן ויציב יעד של כמות הזקיקים שניתן יהיה לקצור ואף ינסה להציב יעד לכמויות קצירה מכל סוג זקיק:

פיזור זקיקים סלקיבי על הקרקפת
 • זקיקים בעלי שיערה יחידנית Single FU's.
 • זקיקים בעלי שתי שיערות 2 Hair FU's.
 • זקיקים בעלי שלוש שיערות 3 Hair FU's.
 • וזקיקים שהם כפולים ומכילים 3,4,5 שיערות.

התמונה לקוחה ממאמר של החוקר ד"ר נאווד קאן מסבירה את הפיזור הסלקטיבי האולטימטיבי.

 • קו השיער (מסומן בתמונה כ-Transition Zone, TZ) כאשר יורכב בצפיפות הגבוהה ביתר מזקיקים יחידניים.
 • האזור המגדיר (מסומן בתמונה כ-DZ, Define Zone) הוא האזור שמאחורי קו השיער שבאופן מדורג יתחיל מפיזור של זקיקים בעלי שתי שיערות ולאחריהן זקיקים בעלי שלוש שיערות)
 • מעגל מרכזי, מה שמסומן כעיגול בקדמת הראש, צריך שיכיל כמות צפיפות מקסימלית של דאבלים וטריפלים. למעגל זה יש חשיבות עצומה ביצירת הבלורית הקדמית ולמראה הטבעי והאסתטיקה.
 • אזור מרכזי B (שליש אמצע של הראש) מה שמסומן כCentral area תהיה שאיפה להכניס כמה שיותר זקיקים שמכילים 3,4 ויותר שיערות.

מטופלים רבים מגיעים אליי עם תוצאות בהן לא היה כל תכנון, קל וחומר מיון של הזקיקים, ומכאן שהתוצאה נראית מזוייפת או "ראש דשא". זקיקים פוזרו ללא כל חשיבה, העיקר למלא את הראש ולרצות את המטופל.
יש חשיבות עצומה לפיזור סלקטיבי הכולל את מספר השערות בכל זקיק ומיקומו + הזווית בה הוא צומח.

מקווה שהמידע תורם להבנה שלכם, למה השתלה זה לא עניין של מה בכך ודורשת תכנון ע"י מומחה בלבד.

עוד על זקיקים

סוגים שונים של זקיקי שיער

בניגוד לשיטת השתלת השיער הקודמת FUT (שלצערנו עוד משתמשים בה בישראל לעיתים), בה נלקחה רצועת עור שלמה וממנה נקצרו כל הזקיקים שהיו עליה ואז הושתלו על הראש, שיטת FUE היא שיטה, בה נבחר אזור תורם נבחר ונלקחים ממנו בתפזורת כמות זקיקים מסוגים שונים.

אחד היתרונות המובהקים של שיטת הFUE (חוץ מהיתרון הענק שאין בה תפרים וצלקות), היא העובדה שלרשות המטפל, מגוון נרחב של סוגי זקיקים, מה שמאפשר לו ליצור מראה טבעי ולהתאים כל זקיק על פי אופיו לאזור בו יושתל.

חשוב לציין שבשיטה הישנה הFUT היה ממש צורך להניח את רצועת העור ועליה השיער מתחת למיקרוסקופ ולקצור את הזקיקים מתוך הרצועה אחד אחד, והיכולת להבדיל ביניהם הייתה קשה הרבה יותר.

בתמונה אפשר לראות זקיקים מסוג סינגל:

הרבה זקיקי סינגל על מטלית רפואית

יש זקיקי סינגל רכים, וזקיקי סינגל עבים יותר, שהם מיועדים לקו השיער הראשון. שילוב של השניים בזיגזג מיניאטורי יוצרים את הקו הטבעי.

להבדיל, גם זקיקי זקן או חזה הם זקיקי סינגל, אך אופיים אחר והם אינם מיועדים לקדמת הראש! הם יישתלו באופן מעורבב עם זקיקים מהאזור התורם הראשי בחלקים אחוריים, או מקסימום להגברת נפח באזור הגשר (אמצע אחור).

כאן תוכלו לראות זקיקים מרובי שיער (דאבל, טריפל, מולטיפל):

זקיקים מרובי שיער על מטלית במרפאה של השתלת שיער בטורקיה

זקיקים שמספר שיערות צומחות מהם. שניים ועד חמש שש שיערות מזקיק אחד.

ב-FUT השיטה הישנה שהזכרנו קודם, הרופא היה מוגבל רק לזקיקים שהיו על הרצועה שנלקחה והאפשרויות שלו לבחור מכל האזור התורם זקיקים מרובי שיער לא הייתה קיימת.

כיום זקיקים מרובי שיער שמושתלים החל מקו שני והלאה, יוצרים את הנפח והצפיפות ומסייעים במראה מלא ושופע.

אז בעצם, כמות הזקיקים אינה כמות השיער. נכון מאוד, בממוצע מאזור תורם ראשי, קרי החלק האחורי של הראש, על כל זקיק שנשתיל, נצפה לראות פי 2.5 ואפילו 3 בכמות שיער. לדוגמא, אם השתלנו זקיקים מכל הסוגים בכמות של 3,000, נצפה לראות צמיחתם של 7,500 -9,000 שיער.

יחד עם זאת, זקיקי זקן וחזה לא יתנו לנו את המכפלה הזו, כי כאמור הם רק סינגלים, ואין ביניהם זקיקים אשר מצמיחים מספר שיערות.

שימו לב כי קליניקות רבות מנסות להטעות את המטופלים ונותנות אבחון המדבר על כמות שיער, כדי לנפח את המספרים וכדי שמטופלים יטעו לחשוב שהם יכולים לקבל יותר זקיקים.

בתמונות ניתן לראות גם זקיקים שהם סינגלים וגם זקיקים שהם מרובי שיער, חלקים, מתולתלים, עבים, ודקים באופיים… בתמונה 3 סינגלים מזקן, ניתן לראות שהם שונים באופיים מסינגלים באזור תורם ראשי

עובדת בונוס: זקיקים מתולתלים כמו שנראים בתמונה, דורשים מיומנויות גבוהות בגלל אופיים והשורש המסולסל שלהם. אם אתם מתולתלים, בדקו שהקליניקה שאתם מתכוונים לעבור בה השתלה, הינה בעלת המיומנויות הנדרשות. בעיקר אם מדובר בשיער אפרו.

תהליך ההתאוששות אחרי ההשתלה

השתלת שיער בטורקיה הוא הליך שיחסית מתאוששים ממנו מהר, כבר ביום המחרת כבר ניתן לעשות כמעט הכל, הרבה אנשים מתעניינים מהן ההגבלות שיש אחרי השתלת שיער, אז בגדול ועל קצה המזלג (זה לא יעוץ רפואי ואין לראות בכך ככזה, אני רק מביא מידע שאני מכיר מהקליניקה שאני עובד איתה וכמובן שמדובר במידע חלקי בלבד):

 1. שבוע של חפיפה מסוימת כפי שמופיע בסרטון של ד"ר אקאר מהקליניקה: "קוסמדיקה" המצורף כאן באמצעות קצף מיוחד לחיטוי וניקוי בטפיחות קלות (לא עיסוי הראש), שטיפה באמצעות מים פושרים ולא תחתזרם חזק.
 2. לאחר מכן חודש עם שמפו מיוחד שניתן עי הקליניקה בעיסוי של האזור המושתל ומיום ליום הגברת לחץ העיסוי על מנת להוריד את הגלדים. אחרי כ10 ימים האזור המושתל יראה נקי ויפה והאזור התורם יגליד.
 3. במשך חודש כובע רק כשיש שמש, גשם או אבק, לאחר מכן ניתן לחבוש כובע רגיל ו/או קסדה.
 4. פעילות גופנית מותרת לאחר חודש.
 5. יש הגבלות מסוימות על עישון ואלכוהול שמשתנות אצל כל רופא ורופא לפי מה שהוא רואה לנכון להגביל.

מה עושים אחרי השתלת שיער בטורקיה?

אז… אוקי, עשינו השתלת שיער בטורקיה ומה עכשיו? מה אלו כל החומרים הללו שכולם אומרים שצריך לקחת? אם צריך להשתעבד לתכשירים וויטמינים, אז בשביל מה עשינו השתלת שיער בטורקיה?

אולי אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב מטופלים, שאינם מבינים עד הסוף את הקונספט של השתלת שיער.

אז נכון, עשינו השתלה, לקחו זקיקים מהאזור התורם ו"העבירו אותם דירה" לאזור הקירח, וכן, יש אמת בדבר שהזקיקים שהושתלו, אם הדבר נעשה במקצועיות, ככל הנראה ייקלטו ולעולם לא ינשרו. אז אם כך, למה צריך לטפל בטיפולים משמרים? הרי כאמור הזקיקים והשיער המושתל לא ינשור.

נכון, השיער המושתל לא ינשור אך בלי קשר אליו, ברוב המקרים למטופל יש עדיין שיער שנמצא על הראש וטרם נשר, שיער שבכלל לא קשור להשתלה, שיער שככל הנראה ימשיך לנשור.

אז מה המסקנה? שיער שהושתל כבר לא ינשור אבל שיער שהיה קיים שם מלכתחילה ימשיך וינשור במוקדם ובמאוחר.

אז מה זה אומר? שאני אצטרך עוד השתלה???

במידה ולא תשמר את השיער הקיים באמצעות טיפול משמר הסיכוי הוא גבוה מאוד שתצטרך עוד השתלה וזו בתנאי שבכלל נשאר אזור תורם מספק לבצע אותה. אוקי, אז מה הפתרון? הנוסחה היא פשוטה ולא צריך לעשות מזה ביג דיל. ישנם שני תכשירים (שאין לי בהם מניות וחבל, אבל בכל זאת אני חושב ששווה לדבר עליהם):

 1. הראשון הוא פינסטריד או מה שנקרא פרופסיה (היום ניתן להשיג תחליפים). הפינסטריד הוא כדור אשר לוקחים 1 מ"ג ממנו כל יום והוא פשוטו כמשמעו מונע המשך נשירה. משוואה פשוטה: תיקח = לא תהיה נשירה, תפסיק = הנשירה תמשיך. לכדור הזה יצא שם רע בארץ עקב העובדה ש-3% יכולים לסבול מתופעת לוואי של ירידה בחשק המיני או פגיעה באיכות הזרע. אותם 3% אם ילקו בתופעת לוואי פשוט יפסיקו, לא ידוע לי על נזק בלתי הפיך. עם זאת 97% מהמטופלים ייקחו את התרופה ללא כל תופעת לוואי ויהיו מרוצים עד הגג.
 2. השני הוא מינוקסידיל 5%, או בשמו האמריקאי המסחרי רוגיין. מרססים בוקר וערב על שיער יבש, (יש ספריי ויש קצף) ועוזרים לשיער גם לצמוח יותר מהר, יותר חזק, יותר צפוף ויותר עבה. בנוסף התכשיר יעיל גם בהאטה עד עצירה של הנשירה. ועכשיו תבוא השאלה: "ומה עם העובדה שצריך להשתעבד לזה?" והתשובה שלי היא שאנחנו משועבדים לכל כך הרבה דברים בחיים הקשורים במראה, בתחושה ובבריאות, למשל, האם אנחנו משועבדים לצחצוח שיניים ? כן אבל אם לא נצחצח הם יירקבו ויפלו. האם אנחנו משועבדים לדיאודורנט? כן, אחרת נסריח כמו בואשים, האם אנחנו משועבדים לבושם? שמפו? סירוק, סיבון הגוף, תספורת? כן כן כן וכן. אם רוצים שיער על הראש נשתמש בתכשיר כל יום, זה בדיוק 20 שניות יחד בבוקר ובערב. כמה שנים? כל עוד רוצים שהשיער יישאר על הראש, ההחלטה היא שלכם. מינוקסידיל הוא תכשיר לשנים רבות והפסקתו באופן חד ומהיר אינה רעיון טוב. אם החלטת להפסיקו מכל סיבה שהיא, היוועץ ברופא עור איך להפסיקו בהדרגה מבלי לגרום לנשירה מוגברת.
 3. טיפול PRP לשיער (אני לא עוסק בIPRF, מאחר ולטעמי יעילותו אינה מוכחת כשם שהיעילות של ה-PRP מוכחת ועוד איך) זריקת הפלזמה, היא לקיחת דם המטופל בערכה תקינה, סרכוז שלה בצנטריפוגה, הפרדת הכדוריות האדומות מהפלזמה שצבעה צהוב, ולקיחה של אחוז קטן מהכמות, אותו אחוז העשיר בטסיות. את הנוזל מחדירים לקרקפת אם באמצעות אקדח מיוחד או הזרקה ידנית. אחרי השתלה מומלץ לבצע את הטיפול כ3 פעמים בשנה, על מנת לתת תמיכה לתהליך הצמיחה, לסייע בעיבוי וחיזוק השיער, צפיפותו והאטת עד הפסקת נשירה של השיער הקיים. לאחר שנתיים בהם בוצעו כשישה טיפולים יש לבחון שוב עם הרופא הכיצד להמשיך ובאיזו תדירות. הטיפול אינו זול אבל כאמור יעיל מאוד ומומלץ ע"י טובי המומחים בהשתלות שיער.

ומה לגבי ויטמינים? תוספים טבעיים:

יש תוספים רבים בשוק המשווקים ע"י כל מיני נוכלים, מומחים מטעם עצמם, בכל מיני קבוצות פייסבוק ופורומים מגוחכים ולא מקצועיים וכל אחד מהמשתתפים זורק איזה תרופת סבתא ששמע עליה מההוא ומההיא!

לא מומלץ להקשיב לנוכלים האלו, הם או יחצנים או פשוט לא מבינים מהחיים שלהם. יש קבוצות פייסבוק שהתמסחרו כליל והמנהלים שלהם כבר התחילו למכור לכם תכשירים וכו' – ממליץ להימנע מכך.

התוספים המומלצים היחידים שהינם יעילים אחרי השתלה ותפקידם לתמוך בהשתלה עד לפחות לתוצאה אם לא מעבר, הם:

 1. ביוטין – עוזר מאוד לעבות את השיער, לסייע לזקיקים חלשים להתחזק, לעזור בצפיפות ובמראה שיער בריא ורך למגע
 2. דקל ננסי – התוסף מסייע בהאטת נשירה ויכול לשמש כתחליף טבעי לפרופסיה אף כי אינו יעיל באותה אפקטיביות.
 3. קומפלקס ויטמינים הממוקדים בשיער וביניהם ויטמינים ומינרלים כמו אבץ, מגנזיום, ברזל, נחושת, חומצות, קרטין ועוד אשר מסייעים בהשלמת חוסרים שאולי קיימים אצלנו וגורמים לנו להיחלשות השיער, נשירתו ומראה לא בריא ואסתטי.
 4. שמפו שלא ירעיל את השיער החדש והקיים, בעל רמת חומציות של 5.5, ללא כימיקלים מזיקים.

בקיצור, השתלת שיער בטורקיה זה לא זבנג וגמרנו, צריך אח"כ להתאמץ ולשמר, וביננו המאמץ ממש לא כל כך גדול. אבל אמרו כבר פעם שבשביל להיות יפי בלורית ותואר, צריך להשקיע, אז קדימה, תנו בראש, תרתי משמע.

על נוכלים, רמאים, חאפרים, רופאים בלי תעודות, ושאר מזיקים בתחום של השתלות השיער בטורקיה

איך לזהות נוכלים בתחום של השתלת שיער בטורקיה?

כל מי שפנה אליי, לפני או אחרי השתלת שיער יודע שאני עונה לכולם עד כמה שאפשר בהקדם ובאמת מתוך רצון לעזור ולסייע לכולם, וזאת למרות שמעולם לא הסתרתי את עיסוקי לפרנסתי בתחום וברוך השם אני לא נח לרגע.

מה שכן מפריע לי היא העובדה שבפורומים של השתלות שיער שכביכול, נועדו לשיתוף ולתת עצות למתלבטים, לעזור, לסייע, לדייק לאנשים מבולבלים את המציאות, פשוט מכניסים לאנשים שטויות לראש וגורמים להם להילחץ ולהתבלבל עוד ועוד.

שימו לב!

למרות שבבעלותי חברה שהיא זכיינית של קליניקות בחו"ל ומייצגת בלעדית שלהן, הבטחתי לעצמי כמו בכל דבר שעשיתי עד היום (כסמנכ"ל ומנכ"ל בחברות הגדולות ביותר בתחום הרפואה בישראל) לשמור על יושרה, לא להכפיש והכי חשוב לתת מידע אמין ומהימן ולתת כיוון נכון למי שחוקר את התחום.

במקום לתת תשובות ישירות וחדות לשאלות, מידע על ההליך ומה שמתלווה לו, הפורומים עסוקים כל הזמן בקידום מכירות של מוצרים ורופאים וללא תוכן אמיתי.

זו הסיבה שהפונים אלי, מקבלים כל יום ידע, הסברים וערך אמיתי מהשיחה שלנו, זאת למרות שאני אכן ממליץ יותר על קליניקות מסוימות שעליהן אני סומך ואיתן אני משתף פעולה.

רק כדי להבהיר – לפני בחירתי את הקליניקות עליהן אני ממליץ נפגשתי עם לא פחות מ-50 רופאים חברי ISHRS ובטורקיה, יוון, קפריסין, רומניה, גיאורגיה, בלגיה, ועוד. במשך חודשים רבים כל סופ"ש היה מוקדש אצלי למחקר, על הרופאים, על בתי החולים, על התחום עצמו ועל ההבדלים בין השיטות, המיומנויות ובעיקר התוצאות.

מאוד חשוב לי להעביר את המסר הבא:

כמעט שני עשורים של עיסוק ברפואה אסתטית הכוללת את תפקידי האחרון כמנכ"ל אמריקן לייזר, אני מבין שטיפולים אסתטיים הם הרבה יותר מרק טיפול.

טיפולים אלו הכוללים בתוכם גם את השתלת השיער הם טיפולים שמשפיעים לא רק על הגוף אלא גם על נפש.

זו הסיבה שחשוב לי מאוד לסייע לאנשים לא ליפול בפח, לא לקנות מה שלא צריך כי איזה יחצ"ן החליט לעשות כסף מהקבוצה ולמכור להם טיפולים מיותרים, לא "לקנות" תרתי משמע כל שקר שמאכילים אותם ולדעת לקבל את התשובות לשאלות גם אם הן לא מוצאות חן, כי מי שלא מנסה לרצות, בדרך כלל גם אומר אמת ולא מוכר פנטזיות.

הנה כמה מהדברים שלא משנה במי תבחרו לעשות איתו את התהליך חשוב מאוד שתדעו, ורצוי שתבדקו אותי ותיווכחו שהכל נכון.

 1. אין סשן אחד עם 8000 זקיקים! אין! ומי שאומר זאת הוא לדעתי במקרה הטוב שרלטן ושקרן, ובמקרה הרע פשוט ידפוק לכם את הראש!
 2. שיער מהזקן, הוא לא פתרון לאזור תורם חלש! מזקן לוקחים שיער מתחת לסנטר, זה מוגבל למאות עד אלף זקיקים וזה לא עובד בפני עצמו! חובה לערבבו עם שיער מהאזור התורם אחרת זה ייראה מלאכותי! בנוסף אסור להשתמש בו בחלקים קדמיים! חשוב לציין כי זקיקי זקן כמעט ולא מתפצלים לכמה שיערות ולכן אם זקיקים מהאזור התורם באחורי הראש יהיו בממוצע 2.5-3 שיערות על כל זקיק אז בזקן וחזה זה ממש אחד לאחד.
 3. מה שצריך לצרוך לאחר השתלה הוא: המטרה הראשונה לשימור השיער הקיים ולמנוע נשירתו: פרופסיה (פינסטריד) / דקל ננסי או מינוקסי או שניהם. זהו, שום דבר אחר לא יעזור לנשירת השיער! את התכשירים הללו יש לקחת אם יש שיער קיים שרוצים לשמר. וכן כל עוד רוצים לשמר אותו. זו לא השתעבדות זה טיפול מונע! מטרה שנייה: לתמוך בהשתלה ובשיער המושתל, לעזור בעוביו, איכותו, צפיפותו ולמראה בריא ורך. יש להשתמש במשך שנה ואחר כך לפי הצורך. אלו התוספים: מולטי ויטמין, ביוטין ושמפו ברמת ph 5.5.
 4. זקיקים שהוצאו לא צומחים מחדש. פשוט לא.
 5. די עם השקרים של בית חולים יהודי. ראשית זו שטות גמורה, שנית מה חשוב? שהבית חולים יהודי או שהבית חולים טוב ומקצועי? פשוט טמטום אחד גדול.
 6. בקשו ממליצים ישראלים שידברו איתכם, לא רק כאלו שעברו אתמול את הטיפול אלא לפני שנה, שנה וחצי ושנתיים! יש למשל חברת תיירות גדולה שהחליטה לקפוץ על הגל של השתלות השיער. אני אישית יודע שחברה זו התחילה לעבוד לפני חצי שנה, אין לה כמעט מטופלים שהיו שם והם מבלבלים את המוח על ביטוחים, פרוטקציות בביקורת הדרכונים ומישהי שתלך איתכם לקניות. זה הזוי.
 7. הניסיון בישראל הוא מאוד מוגבל, המחירים בשמיים והתוצאות שראיתי מאוד לא טובות. כמעט כל יום אני מקבל פנייה לתיקון של מטופל אומלל שבחר בישראל לבצע את הטיפול. דעתי האישית היא שאם אין לך צו עיכוב יציאה מהארץ אל תחשוב אפילו לכיוון, וגם אם אתה לא יכול לצאת, חכה להזדמנות שתוכל לעשות זאת.
 8. אל תאכלו את כל הרופאים שדוחפים לכם, חלקם רופאים לא מוכרים ברמה העולמית שמכירים אותם רק בישראל ואינם נמנים על הרשימה המובילה בעולם. כאשר שאלתי רופאים בעלי שם על שני רופאים שמקודמים חזק בארץ בעיקר בקבוצות השונות הם בכלל לא ידעו מי הם.
 9. לא להתבלבל:
  • יש מאכר, שבדרך כלל הוא חאפר, ללא שום ידע או סתם מישהו שעבר השתלה והחליט לעשות כסף מהצד ששולח לרופא אנשים מישראל, והוא בעצם ספק לקוחות ותו לא. ספק הלקוחות ישלח אתכם לחו"ל לבצע את ההליך בעצמכם, תוך שיבקש מכם לקנות כרטיס טיסה בעצמכם, יגזור מהרופא עמלה במזומן, לא ייתן לכם חשבונית מס ישראלית והוא לא עובד ע"פ החוק בישראל! יתכן שהוא בכלל לא בלעדי ולא בשום הסכם עם הרופא ואכן ההגעה דרכו תעלה יותר.
  • יש סוג אחר שהוא נציג בלעדי שיש לו הסכם בלעדיות עם הרופא, הוא עוסק בשיווק, מעסיק עובדים שיתנו מענה ומשלם מיסים כחוק. אם תפנו לרופא ישירות תקבלו מחיר יקר יותר מהמחיר שהנציג הבלעדי ייתן לכם וזה במקרה שהרופא בכלל ייתן לכם הצעת מחיר.
 10. וכפי שאמרתי: תוצאות, תוצאות, תוצאות. כנסו לאינסטגרם של הרופאים. שוב! כנסו לאינסטגרם של הרופאים!
  כמובן שיוצגו שם התוצאות הכי טובות ולא "התקלות". זה חלק משיווק, אבל זה לגיטימי וכולם עושים זאת.
  יחד עם זאת, אפשר לראות את הטאצ', את קו השיער, את הטבעיות, את הרמה והמקצועיות גם מבלי להבין בתחום.
  תוצאה טובה היא תוצאה שאם לא היו מספרים לכם שבוצעה השתלה לא הייתם מנחשים זאת.
 11. מפליא אותי שאחד הרופאים שהכי מוכרים בארץ, בכלל לא מציג באינסטגרם שלו את תמונות ה"לפני", זה מוזר ומחשיד בעיניי. אחרים בכלל לא מראים תוצאות. כאמור בפעם השלישית, כנסו לאינסטגרם, תראו לאן אתם הולכים.
 12. אין צורך לחפש רופאים מתחת לשטיח ולשאול אם מכירים את עבדאללה, עבדול רחים, מוחמד ועלי. יש רופאים טובים והם ידועים ומדורגים גבוה בפורומים העולמיים. אם צריך לשאול אם מישהו מכיר את עבדאללה מאנטליה, סיכוי טוב שעדיף לא להתקרב אליו.

האם ישראל היא ברמה עולמית מבחינת השתלות שיער?

לוגואים של ארגונים גדולים בעולם של השתלת שיער

אנחנו מדינה קטנה ומטריפה ויש לנו הרבה מאוד יתרונות וכישרונות. לדעתי, אין ספק שישראל היא מדינה שקיימים בה מיטב המוחות. יש הרבה יתרונות בלהיות קטן אבל יש גם השלכות פחות טובות.

במדינה קטנה שבה: "כולם מכירים את כולם" עם תקשורת שיחסית מתומרנת לא מעט ע"י מכונות יח"צ בתשלום, לא בטוח שהתמונה שמצטיירת לנו לגבי תחום טיפול מסוים כמו למשל השתלת שיער בטורקיה, היא התמונה האמיתית ובהרבה מקרים אנחנו מצטמצמים למשהו ששמענו בטלוויזיה או מכירים מאיזושהי כתבה לעוסה וכתוצאה מכך הראש לא פנוי לחקור באמת ולבדוק מה הכי נכון לנו.

זה מאוד טבעי וזו תחושה שאם כולם מכירים, אז זה בטוח הכי טוב. אבל מי או מה זה כולם? אחד מהחטאים של חלק מהמטופלים הפוטנציאליים הם שהם בטוחים שמה שמכירים במדינה האהובה שלנו הוא תכלית הכל.

אז ככה, המסר שאני מנסה להעביר הוא שברוך השם יש היום גם מוח, גם אינטרנט וגם חוכמת המונים עולמית, לא הכל סובב סביבנו ויש שווקים מטורפים של עשרות מיליונים בעולם שמביעים את דעותיהם בפורומים העולמיים.

עכשיו, עזבו את זה שאני משתף פעולה עם רופאים מסוימים וגם השתלת שיער בטורקיה היא תחום העיסוק שלי, אחת המטרות שלי בכתיבת המאמר הזה ומתן המידע היא גם לפתוח לישראלים את הראש – להוציא את העבודה היחצ"נית שנעשתה בכתבה לעוסה בערוץ 2 ולפתוח את השיח לדברים הנאמרים בפורומים בינלאומיים חשובים, אשר שמים בפרופורציה את הקליניקות ואת דירוגן העולמי.

רמז דק בעובי של אצבע: הקליניקה המוכרת בארץ שכולם מכירים ומדקלמים כמו עדר, באמת לא מוכרת באותו קנה מידה בעולם ומבחינת חוכמת המונים אמיתית (עולמית ולא מקומית) ישנם רופאים וקליניקות מובילים שמדורגים גבוה הרבה יותר, שהאיכות של אותן קליניקות נמצאת כמה רמות הרבה יותר גבוה, ואיכות התוצאות היא לאין שיעור טובה יותר בעיני המטופלים.

אז איך פותחים את הראש? הנה עשרת הדיברות:

 1. קודם כל עושים delete לכתבות יחצניות של תוכניות טלוויזיה אינטרסנטיות, אין לתוכניות טלוויזיה באמת אינטרס בטובת המטופל אלא בטובת הרייטינג והפן הכלכלי שמאחוריו, מי שישלם בכסף או שווה כסף יקבל גם פרסום, זה נכון לכל דבר, בטח ובטח בשוק תקשורת יחסית סגור.
 2. מתחילים לבצע מחקר אמיתי בפורומים נחשבים בעולם ובודקים מה מטופלים אמיתיים אומרים על הקליניקות בהן שהו וטופלו, קוראים שאלות ותשובות, התלבטויות והשוואות.
 3. בוחנים מהו סטנדרט המינימום שממנו בכלל מתחילים לבדוק: עצה שלי, קליניקה ובראשה רופא שאינם מומלצים ורשומים ע"י האיגוד העולמי להשתלות שיער ISHRS – פשוט להתרחק! נקודה. כל רופא טורקי היה רוצה להתקבל לאיגוד ושלא יסבנו אתכם ש"הוא אינו מעוניין בכך…" זו שטות. רופא שאינו באיגוד, יש לכך סיבות.
 4. נזהרים משוק שחור, מחירים נמוכים ומחשידים, קליניקות שמבטיחות מספרי זקיקים שלא קשורים לכלום והכי חשוב לבדוק בפורומים הנחשבים.
 5. הפורומים מעניקים לעיתים פרסים ואותות לרופאים וקליניקות שדורגו גבוה, למשל התואר Top Doctor בפורום הטיפולים האסתטיים העולמי Real self, הוא סוג של אות שניתן להסתמך עליו, חד משמעית.
 6. להפסיק להיות מושפעים מפאר והדר, מטופלים סיפרו לי שהגיעו לקליניקה מפוארת מאוד עם תמונות ענק של הרופא (כאילו מדובר בסטלין) ואותו הרופא המיוחצן אפילו לא פגש אותם לדקה, אלא היה עסוק בלהסתובב כמו טווס בקליניקה המפוארת.
 7. לראות עבודות! קליניקות שעסוקות בפרסום ובפולחן אישיות של הרופא בדרך כלל פחות מראות תוצאות ומרוכזות יותר בשטיפת מוח מאשר בלהסביר עבודה או תוצאה…
 8. תמיד להטיל ספק באלו שאומרים "רק רופא X, רק רופא X" בדרך כלל מי שלא מבין שיש בעולם אלפי רופאים וקליניקות ולכן אין רופא אחד הכי טוב, הוא בדרך כלל אידיוט.
 9. יש תמיד ביקורות לכאן ולכאן, אתה יכול לראות תוצאה ולחשוב שהיא מעולה לעומת האחר שיחשוב שהיא לא מספקת, לעיתים התוצאה היא בעיניי המתבונן ואין מטופל אחד ונתוניו האישיים, דומה למטופל אחר ונתוניו האישיים, לכן יש חילוקי דעות וזה נכון להכל. אבל… וזה אבל גדול, ניתן לראות מגמה בביקורות גולשים, מגמה שלילית, מגמה חיובית וגם פרטים חיוביים או שליליים שחוזרים על עצמם.
 10. והכי הכי הכי חשוב… אם אתה לא מבין כלום, תמיד תתייעץ עם מי שכן, עם מי שחקר, בדק, התעניין, עשה כבר את העבודה שאתה עוד לא עשית, כי עדיף תמיד ללמוד מהניסיון של אחרים גם ובעיקר אם הוא היה ניסיון רע.

מצרף לינקים של פורומים שחשוב לנבור ולחקור בהם כדי להבין מה מקבלים תמורת מה שמשלמים ואיפה באמת האיכות גוברת על היחצנות!

https://www.hairrestorationnetwork.com/

https://www.realself.com/procedures

https://ishrs.org/

קיבלתם מחיר זול להשתלת שיער בטורקיה? 99% שמנסים לעקוץ אתכם.

השתלות שיער גרועות ביותר
קצירת יתר של קליניקות לא מקצועיות. תוצאות מזעזעות סכנת נפשות!

השתלת שיער היא הפתרון היעיל ביותר לטיפול בהתקרחות, יחד עם זאת כמו כל בתופעה מבורכת שיש לה ביקוש, גם כאן צצים הנוכלים: מי לא רוצה לשלם 6,000, 7,000 שח ולקבל השתלת שיער בטורקיה?

אבל,חירים נמוכים באופן חשוד מגלמים בתוכם פשרות רבות וביניהן, צוות רפואי חסר הכשרה (לעיתים אפילו פליטים סוריים אשר מועסקים בשכר רעב), אין פיקוח של רופא, הטיפול לא נעשה בבית חולים והקליניקה חסרת ניסיון.
מדובר בסכנת נפשות, לא פחות ולא יותר.

כשהרופאים שאני עובד מולם נותנים אבחון וקובעים כמה זקיקים ניתן לקצור בסשן אחד, תמיד יש את החכמולוגים שקופצים וטוענים ש"אמרו להם בקליניקות אחרות" שאפשר לקצור בסשן 6,000, 7,000 וכו. אז חברים, אם אתם רוצים לשמור על האזור התורם שלכם ולא לבוא לטפל בקרחת בחלק העליון של הראש ותמורת הטיפול הזה לקבל קרחות מכוערות בחלק התורם.

תבינו, המחיר הוא לא הפקטור היחיד שמחשיד, גם אמירות של קצירה של 6,000, 7,000 ואפילו שמעתי על הבטחות של 10,000 זקיקים, הן נורה אדומה מהבהבת שבעצם מסמנת לכם – תתרחקו כמו מאש.

קצירת יתר כמו בתמונות, נובעות מרצון של קליניקות של חאפרים לרצות את המטופל ולהוציא כמויות זקיקים גבוהות שמשאירות אותו במקרה הטוב עם קרחות אחוריות ובמקרה הרע שוק לוס של שיער בכל הראש.

לא להתפתות לעסקאות מפוקפקות, אתם נוסעים לטיפול רפואי בחו"ל, אתם חייבים לבחור בקליניקה שהרופא הממונה חבר באיגוד, עומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, לא מנסה לרצות את הלקוח על חשבון סיכון בריאותו ושעובד בבית חולים לכל דבר.

כמובן שגם נסיעה למדינה זרה לטיפול רפואי מצדיקה ליווי של אדם שמבין את התחום איתך בתהליך שילווה פיזית את המטופל, ביעוץ, במהלך ההליך, לתת מענה לאחר הטיפול ועד התוצאה הרצויה וכמובן הפניית הלקוח לקליניקה, הרופא הראוי והקליניקה בעלת הניסיון והמוניטין עליו הוא סומך את ידיו.

ועוד משהו לגבי העניין של המחיר.

כל הזמן, אבל כל הזמן, צצים כל מיני אנשים שמספרים לכולם שהיום אפשר לעשות השתלת שיער בטורקיה כולל טיסות ומלון ב1,200 דולר. יתכן וזה נכון, אבל אני שואל, האם חיסכון של כ1,500 – 1,800 דולר על טיפול רפואי שכל חייך חלמת עליו, זה מה שחשוב?

פונים אליי עוד ועוד אנשים יקרים שנפלו ל"מלכודת הזול" ושואלים אותי מה אפשר לעשות עם העבודה החובבנית והלעתים אף מסוכנת שביצעו בראשם.

ברוב המקרים המצב הוא בלתי הפיך!

כאשר טרנד מקבל תאוצה וכאשר ישנו טיפול מוצלח, נוצר גם היצע וגם ביקוש, זו הסיבה שבטורקיה צצים כל מיני "מפעלים" ו"בתי חולים", מוסדות חצר אחורית שאינם כפופים לכלום, מעסיקים לרוב טכנאים פליטים סוריים שמשלמים להם שכר רעב וללא כל הכשרה ראוייה וכך הדברים גם נראים.

שימו לב לעבודת פיזור הזקיקים הרשלנית שבתמונה העליונה, ניתן לראות בנקל שמדובר בעבודה חובבנית, פיזור זקיקים בשורות והראש נראה כאילו יצא מטוסטר. ברור שבוצעה עבודה בלהבים זולים וע"י אנשים לא מיומנים.

אף רופא שמכבד את עצמו לא יוציא כך אדם בדיוק כשם ששף שמכבד את עצמו לא יוציא מנה לא מבושלת או מקולקלת תחת ידיו.

בואו נחשוב ביחד:

 • 1200 דולר + טיסה ומלון.
 • טיסה 250 דולר במקרה הטוב.
 • מלון 120 דולר ליומיים במלון נחות.
 • הסעות עוד כ50-100 דולר ואני קמצן.
 • נשארו 750 דולר.
 • מה עם חדר טיפול?
 • מה עם חומרים ומכשור?
 • מה עם חומרי הרדמה?
 • מה עם חומרים מתכלים?
 • מה עם עובדים? האם טכנאי או אח מוסמך יעבוד עבור 30-40 דולר?
 • מה נשאר פה לקליניקה שיש לה כמובן הוצאות קבועות כמו שכירות חשמל מים וכו'?

חברים, אין מתנות חינם. זול = מסוכן!

פיזור זקיקים מזעזע ושגוי על לקוח שרצה לחסוך כמה דולרים
פיזור זקיקים מזעזע ושגוי על לקוח שרצה לחסוך כמה דולרים

ואם כבר העלנו את הנושא, אז אחרי שהחלטת לבצע השתלת שיער בטורקיה, ישנו דבר חשוב שצריך לברר קודם לכן.

האם יש "אמא ואבא"? האם אתה נוסע לחו"ל דרך חברה מסודרת ומוסדרת?

כמו שאמרתי – מאחר והתחום בהתפתחות ממשית הופיעו כמו פטריות אחרי הגשם כל מיני מעצבי שיער/יחצנים/"מרכזי תמיכה" או סתם מאכרים שגוזרים עמלות שחורות ואין באפשרותם לתת אחריות אמיתית לתוצאות, ולהבטיח כיסוי ביטוחי במקרה חירום או באם אתה באם יש צורך במענה לאחר הניתוח.

כדאי תמיד לבחור בתאגיד בישראל המבוטח ע"י חברת ביטוח ישראלית או בינלאומית, ביטוח שכזה ישראלי או בינלאומי עולה עשרות אלפי ש"ח בשנה לחברה ולכן רוב החברות ה"חאפריות" וכל מיני "מרכזי תמיכה" אינם משקיעים בכך אגורה.

אסביר למה חברה מבוטחת היא עניין שחשוב לך:

רבים ישאלו, מה בעצם ענייני אם החברה איתה אני נוסע מבוטחת בגין אחריות? התשובה היא פשוטה, חברה מבוטחת זה אומר שהחברה, הבית חולים, הרופאים והצוותים נבדקו באופן קפדני עי חברת הביטוח ורק כאשר זו איששה מעל לכל ספק את הבטיחות הנדרשת ונסיונם ומקצועיותם של הרופאים, רק אז היא נכונה לתת כיסוי אחריות מקצועית לחברה.

לסיכום, חברה מבוטחת עי ביטוח אחריות מקצועית = לחברה שנבדקה ע"י טובי חתמי הביטוח הרפואי והוחלט כי היא ואנשיה הם מהימנים, עובדים באופן חוקי ומנוסים דיו על מנת להעניק להם ביטוח רפואי בינלאומי.

עדכון מהיר

הייתי חייב להוסיף את החלק הבא, כי בזמן האחרון אני שוב שומע קשקושים מקושקשים שמאכילים את המתעניינים בהשתלות שיער:

ע"פ ההנחיות של הקליניקות והרופאים שאני מכיר ועם חלקם אני ביחסי עבודה, שהינם חברי האיגוד העולמי ונחשבים ל-Top Doctors בפורומים העולמיים:

 1. אין צורך בשום אבחון מקרוסקופי של הקרקפת, לא לפני ולא אחרי ולא עם זכוכית מגדלת ולא עם רובוט ולא נעליים! שיפסיקו להאכיל אתכם לוקשים! זה שכל מיני שרלטנים לובשים חלוקים לבנים שקנו ב"יונידרס" ועושים הצגות כאילו הם בודקים משהו לא הופך אותם למומחים לכלום. בקיצור, לא צריך שום בדיקות קרקפת למיניהן לבד מאבחון פשוט שיכול להתבצע באמצעות תמונות ומידע שהמטופל תורם על מצבו הרפואי הכללי. כל השואו הזה נועד לסחוט כספים! זאת נוכלות!
 2. אין צורך בטיפולים מקדימים ל"קרקפת שומנית". (כל מי שהולך לאבחונים האלו מגלה לראשונה שיש לו "קרקפת שומנית" וצריך להכין אותה להשתלה אחרת ההשתלה לא תהיה יעילה, רמאות! הטיפולים האלו לדעת הרופאים שאני משוחח עמם ולדעתי הם נוכלות! אין בהם שום צורך, חוץ מהצורך לרוקן את הארנק של המטופל.
 3. אף אחד לא מנהל מהארץ בתי חולים בטורקיה. זה שקר! בתי החולים בטורקיה הם בתי חולים בטורקיה והחברות הן לכל היותר שותפות ובטח לא מנהלות את בית החולים (אלא אם כן זה לא באמת בית חולים).
 4. כשכותבים לכם: "השיטה בה ניתן לקצור עד 10,000 זקיקים" זה שקר, באותה מידה ניתן לכתוב: "עד 20,000, או עד 30,000". אפשר לקצור מה שאפשר לקצור, אין יש מאין! אין שיטה שאפשר לקצור בה יותר ממה שהתנאים של המטופל מאפשרים. אם האזור התורם של המטופל, יכול לתרום 5,000 אז זה מה שאפשר ואין שיטה מיוחדת שבזכותה אפשר לקצור יותר! זה שקרים!
 5. טיפולי PRP אינם יכולים להוות תנאי לאחריות על הטיפול! טיפול PRP הוא טיפול משלים ואינו תנאי להצלחת השתלה. שמעתי לאחרונה על חברה בישראל שאפילו מתנה את האחריות בתספורת רק אצל הספר שהיא ממליצה עליו?! שוב מסחטת כספים, אין שום בעיה ללכת לכל ספר.
 6. רופא שעושה את שלב פתיחת הערוצים. חברים יקרים כדי שלא תתאכזבו, אין אף רופא שהוא נחשב לרופא מוביל בטורקיה שיושב שעה עד שעה וחצי ופותח ערוצים. המקסימום שהוא יעשה זה יכנס ויפטפט עם מי שעושה לכם את פתיחת הערוצים לכמה דקות + יבצע שניים וחצי חתכים. מדובר בטריק לקחת כסף. אם אתם באמת רוצים פתיחת ערוצים על ידי הרופא (מיותר בעיניי לחלוטין) קחו בחשבון שבשביל שהרופא אשכרה יישב ויבצע שעה ויותר את ההליך תצטרכו לשלם לפחות 1000 יורו. בקיצור מרמים אתכם.
 7. צפיפות לסנטימטר – זה דבר הזוי וזה כל הזמן חוזר על עצמו. אין שיטה כזו או אחרת שתיתן יותר צפיפות, יש כמות זקיקים ויש אזור השתלה, הצפיפות היא פונקציה של הכמות אל מול אזור ההשתלה וההחלטה איך מפזרים את הכמות. על מנת למלא קרחת שלמה בצפיפות מקסימלית יש צורך ב10-12 אלף זקיקים! אין מספרים כאלו ולכן הצפיפות היא פונקציה של החלטת פיזור ע"י הרופא.

דגשים חשובים

 • רופא מוכר בפורומים עולמיים (לא רק בישראל כי עשו כתבה לפני 4 שנים ומאז ממשיכים לפרפר אותה בכל מקום אפשרי) בדקו לא רק מי מפורסם בישראל, אלא מיהם הרופאים הנחשבים בקרב מדינות אירופה, נסיכויות המפרץ, ארה"ב ודרום אמריקה. תוכלו לבדוק ולקרוא ביקורות בפורומים עולמיים ולא ללכת כמו עדר.
 • רופא שנחשב Top Doctor בפורום Realself למשל הוא רופא בעל הכרה עולמית.
 • רופא חבר ISHRS חובה! בטורקיה ובעולם עשרות אלפי משתילי שיער אך רק בודדים מהם חברי האיגוד העולמי. (לדוגמה בטורקיה כ30 רופאים בלבד מתוך אלפים!).
 • בית חולים חובה! לא בחצר האחורית של הרופא. שימו לב שבטורקיה בית חולים הוא רק בית חולים שיש בו מיון, השאר הם מרכזים רפואיים שלעיתים אפילו לא מפוקחים. לרופאים בטורקיה נטייה לקרוא למרפאות הפרטיות שלהם בתי חולים.
 • רק הרופא משרטט ומבצע את היעוץ ! כמי שנמצא עם המטופלים שלו בכל יעוץ עם הרופא, אין דבר יותר חשוב מהייעוץ! הרופא אחראי על התוצאה!
 • הנחיות לפני ואחרי! כל כך הרבה חוזרים מטורקיה עם כל מיני שאלות שנשבע לכם אין לי מושג איך היה להם האומץ ללכת, לעשות השתלה ולא להבין מילה ממה שמסבירים להם. אח"כ חוזרים ושואלים שאלות בסיסיות שאם היו נוסעים עם גורם שמבין, היה יכול לתת להם מענה מסודר ויעיל.
 • מחיר – חייב להיות הגיון מסוים. אני שומע על כל מיני קליניקות שאשכרה דורשות וכנראה גם מקבלות מעל 20,000 שח ואפילו 30,000 שח עבור השתלת שיער בFUE. חברים, אם לא השתילו לכם חוטי זהב על הראש, די דפקו אתכם

הקליניקות האלו פשוט עושות פחות השתלות, כך שהן בטח לא יותר מנוסות וגם לא יותר מקצועיות. שוב מסחטת כספים ללא שום סיבה אמיתית.

ויש עוד הרבה, נמשיך לעדכן!

אזהרה מפני רופאים

האם היית הולך לעשות טיפול שיניים אצל רופא משפחה במקום אצל רופא שיניים? האם היית הולכת לעשות ניתוח פלסטי אצל רופא שאינו חבר באיגוד הפלסטיקאים?

אין פה שאלה בכלל!

אז החלטת לעשות השתלת שיער בטורקיה, אז במקום להתרשם מכתובת יחצ"ניות ששפכו עליהם הון עתק, אחד הדברים החשובים ביותר כשמחליטים על הליך רפואי של השתלת שיער בטורקיה הוא לבחור את הרופא, ובית החולים הנכון. כמה דברים שחייבים לבדוק:

 • האם הרופא הוא חבר האיגוד העולמי של משתילי השיער ה-ISHRS?
 • מהו הניסיון העומד מאחוריו, בכמה מטופלים בוצעה השתלת שיער בקליניקה שלו, האם ראית תוצאות שלו?
 • האם יש לחברה איתה החלטתם ללכת ביטוח אחריות מקצועית בינלאומי – השתלת שיער בטורקיה זה לא משחק ולמרות שמדובר בפרוצדורה בהרדמה מקומית, חייבים לבדוק שיש אבא ואמא אם חס וחלילה משהו מסתבך!
 • האם ההשתלה מתבצעת בבית חולים מאושר ומפוקח בהתאם לחוק במדינת היעד?

אגב, ארגון ISHRS (האיגוד העולמי להשתלות שיער) הוציא הודעה לגבי קליניקות שמציגות למטופלים תעודת מזויפות! של כביכול חברות באיגוד העולמי.

יש לבדוק האם הרופא האחראי הינו חבר איגוד, אך ורק באתר האיגוד העולמי, ולהתרחק כמו מאש מקליניקות זולות שמרמות מטופלים, שומר נפשו ירחק!

רופאים החברים באיגוד העולמי, הם אחוז קטן ביותר מן הרופאים העוסקים בהשתלות שיער! (מתוך אלפים בטורקיה רק כ-30 רופאים מובילים שייכים לאיגוד). החברות באיגוד מחייבת אותם לעמוד בסטנדרטים קפדניים וברמת איכות גבוהה, לכן הם מהמובילים בעולם. רופאים אלו קנו שם בעולם, בדרך כלל הם מרצים, מלמדים ומכשירים צוותים רפואיים וכמובן מתעדכנים באופן שוטף ומעשירים את הניסיון והידע בתחום.

אז לפני שאתה הולך עם העדר, בדוק טוב מי הרופא בעל הקליניקה שמחליט איך יראה השיער שלך (קו שיער, צפיפות, כמות זקיקים) וגם חותם על התוצאה.

תוכל לבקר ולבדוק את שמות הרופאים באיגוד באתר שלהם בקישור הזה: http://ishrs.org

תמונות, הסברים, וסיפורים של לקוחות שעברו השתלת שיער בטורקיה

כאן יעלו תמונות של תהליכים שעברו מטופלים של השתלת שיער בטורקיה. ליד כל תמונה אספר הסבר מפורט על התהליך השהלקוח עבר. תהנו!

העבודות שאני מציג פה הן עבודותיו המעולות של הרופא עטור הפרסים ד"ר אקאר לבנט, שהוא מחלוצי התחום בטורקיה וחבר בכיר בארגון ISHRS – איגוד מומחי השתלות השיער העולמי. בצניעות ובמקצועיות עשה דרכו מאז 2005 ועד היום להיות מהמובילים בעולם בתחום והיה הראשון שהקליניקה שלו קיבלה את רשיון בית חולים ע"י משרד הבריאות הטורקי.

מטופל 1

מטופל מספר 1

כמה תכנון נכון של השתלת שיער בטורקיה יכול להיות משמעותי עבור התוצאה? התשובה היא שהתכנון הוא התוצאה! מקרה שנראה על פניו מורכב מאוד לטיפול. קרחת מאוד גדולה. חצי ראש ריק לחלוטין וחצי דליל עד דליל מאוד. אזור תורם בינוני עד טוב.

השקעה של כ-3800 זקיקים בחצי ראש קדמי בצפיפות מקסימלית, מה שנתן אפקט מטורף של שינוי מראה, כבר הסברנו פה שהפרונט עושה את ההבדל. שימוש לפרונט במרבית הזקיקים והאיכותיים והרכים ביותר.

אזור אחורי כפי שניתן לראות בסימון כ800-1000 זקיקים, חלקם מזקן וגוף בין לבין שיער דליל קיים. עם הארכתו של השיער, האדם לא נראה קירח וגם לא מקריח, נראה טבעי לחלוטין. החלק האחורי עודנו דליל, הוא לא מלא, חד משמעית, אך הארכתו של השיער הקיים + השיער המועט יותר שהושתל למתן נפח, מסתירים את הדלילות.

דגש: טבעיות קו שיער, דירוג מבלורית צפופה לאמצע ואחורה דלילים יותר, בשילוב עם התסרוקת הנכונה = אדם חדש!

מטופל 2

מטופל מספר 2

הרבה מטופלים שמרגישים שהמפרצים שלהם נסוגים יותר ויותר לאחור, מעוניינים לעצור את הנסיגה ולחזור לקו טבעי ומלא.

צריך לומר, בעיניי המטופל, המפרצים נתפסים עמוקים יותר ממה שהם באמת (ההסתכלות העצמית היא תמיד ביקורתית יותר). זאת הסיבה שחייבים להקשיב לאיש המקצוע ואם הוא רופא מוביל כשמאחורי עשרות אלפי השתלות, על אחת כמה וכמה. קו תיקון המפרץ חייב להיעשות כאשר לוקחים בחשבון גיל, מבנה פנים, היכן נגמרים קמטי המצח, מה יתאים גם בעשרות שנות חייו הבאות של המטופל ועוד לא מעט פרמטרים.

ניתן לראות אצל המטופל "הצערה" משמעותית של המראה. השתלה שהיא מקצועית ולא ניתן לגלות שהמטופל ביצע השתלה. הקו במקום ובוצע תוך התחשבות בכל הפרמטרים החשובים שצוינו כאן.

מטופל 3

מטופל מספר 3

בתמונה הקרחה גברית לא ממש טיפוסית שהמוקד שלה הוא דווקא בשליש האמצעי (אזור B ). אדם בשנות ה50 לחייו. בוצע קו שיער מחודש בצפיפות גבוהה יחסית למצבו וגילו ומולא כל החלק האמצעי באופן טבעי. המרובע באמצע הראש שמסמן הרופא, נועד כדי לוודא שהזקיקים שיושתלו בתוך מרובע זה (מוקד ההתקרחות) יהיו מורכבים מזקיקים מרובי שיער ולא זקיקי סינגל.

מטופלת 4

מטופל מספר 4

טיפול בנסיגה אצל נשים באמצעות להבי ספיר ללא גילוח יתר השיער (למעט האזור התורם).

כיום נשים יכולות לטפל בהתדלדלות נשית, מצח גבוה מאוד, נסיגת שיער וכו' ע"י הפתרון שכבר הוגדר מחקרית כ"הפיתרון היעיל ביותר לאיבוד/נשירת שיער" – השתלת שיער בטורקיה FUE/DHI. נשים חייבות להבין כי את האזור ממנו יילקחו הזקיקים (אחורי הראש) ישנו הכרח לגלח לרמה 1 מאחר וזה הכרחי על מנת לקצור את הזקיקים להשתלה.

האזור התורם מחלים וצומח מחדש (למעט הזקיקים שהועברו לקדמת הראש) והאישה יכולה לכסות את האזור התורם שגולח באמצעות השיער הארוך במידה ויש (כמו תסרוקת "גלאח" בה החלק התחתון קצר ומכוסה ע"י שיער ארוך).

אין ספק שעבור אישה תהליך שכזה הוא מורכב יותר גם פיזית וגם מנטלית, אך מחקרים מוכיחים שרכיב עצום בביטחון העצמי של האישה הינו במראה השיער שלה. בתמונה: אישה בשנות ה-40 בטיפול של FUE ספיר צפוף לתיקון נסיגות שיער משמעותיות.

מטופל 5

מטופל מספר 5

מילת המפתח בהשתלת שיער – סבלנות!

הנה התהליך שתחוו לאחר ההשתלה, תמונות עבודה של הרופא מהטובים בעולם. מיום ההשתלה ועד שנה – הזקיקים מושתלים, השיער נושר ברובו ואז צומח צמיחה פרמננטית וטבעית, אז סבלנות!

מטופל 6

מטופל מספר 6

מקרה לא פשוט (איזור תורם בצפיפות לא גבוהה אל מול שטח גדול הדורש כיסוח). פיזור נכון של הזקיקים גם כשהכמות מוגבלת יחסית נותן אפשרות לכיסוי מלא ויפה. השתלת שיער היא אומנות וחייבים להתייחס אליה ככזאת.

מטופל 7

מטופל מספר 7

השתלת שיער בטורקיה של 3,200 זקיקים.

מתוכם:

 • 650 זקיקים בעלי שיערה אחת.
 • 1,450 זקיקים בעלי שתי שיערות.
 • 940 זקיקים בעלי שלוש שיערות.
 • 160 זקיקים מרובי שיער.

מטופל 8

מטופל מספר 8

תוצאות אחרי שנה של נסיגה קדמית. היתרון של המטופל הספציפי הזה הוא שיש לו אזור תורם מצוין. קו שיער טבעי, משולב בשיער דק יחד עם עבה, אין שום אפשרות לדעת שמדובר באדם שעבר השתלת שיער בטורקיה. עוד עבודה מדהימה של הקליניקה של ד"ר אקאר בטורקיה, בית החולים מדיקל פארק, פלוריה, איסטנבול.

מטופל 9

מטופל מספר 9

מטופל מעל גיל 50, עם נסיגה קדמית + הידלדלות באזור B (אמצע). מה שכדאי לשים אליו לב בתמונה היא התשומות לב שניתנה לזוויות שבהן הושתלו הזקיקים.

לא שותלים זקיקים באופן רנדומלי, יש למיין אותם, לדעת לשלב במקומות הנכונים, להפריד בין לזקיקים שהם סינגלים (מצמיחי שיערה אחת) לכאלו שהם מצמיחי מספר שיערות, ובשלב פתיחת הערוצים, לבצע את החתכים באופן שהזקיקים יכנסו אליהם בזווית הטבעית של צמיחת השיער של כל מטופל. אף פעם לא להתפשר על איכות כשמדובר בהשתלת שיער, מדובר באמנות, לא פחות!

מטופל 10

מטופל מספר 10

בתמונה: עבודה על בחור מאנגליה. שוב, שם המשחק בהשתלת שיער: סבלנות. הרבה מטופלים פונים אליי אחרי חודשיים שלושה ומאוד מתקשים לקבל את העובדה שכלום עדיין לא השתנה, להם אני עונה שהסבלנות תשתלם בסופו של דבר. החל מחצי שנה, שבעה חודשים מיום ההשתלה מתחילה הצמיחה המשמעותית.

מטופל 11

מטופל מספר 11

שביל בצד לאחר השלמת שליש קדמי באופן טבעי לחלוטין, בשיער דק מהרגיל, כמו כן השלמת פרופילים דלילים. אין סיכוי שרואים שנעשתה השתלה וזה כל הקסם.

מטופל 12

מטופל מספר 12

מקרה שהצריך:

 • עיצוב ובנייה מחדש של קו שיער (אזור A פרונט – כמעט קירח לגמרי).
 • מילוי חלק אחורי (אזור C "כתר" כמעט קירח לגמרי).

אפשר לשים לב לשני דברים חשובים בעיצוב הקו והשליש הקדמי הראשון: ראשית שני המרובעים הקטנים שסימן הרופא על מנת להבדיל את האזור שיש בו שיער מהאזור הקירח. הדבר נעשה משום שבאזור שעדיין קיים שיער השתלה צפופה יכולה לפגוע בשיער קיים.

שנית, למרות שלמטופל הזה יש אזור תורם טוב יחסית וכמות גבוהה של זקיקים פוטנציאליים, לא תוכנן קו שיער נמוך ולא טבעי. לגבי החלק האחורי, לאחר 12 חודשים, הבדל מאוד משמעותי. עדיין לא תוצאה סופית (אזור כתר, תוצאה סופית בין שנה וחצי לשנתיים).

מטופל 13

מטופל מספר 13

שבוע וחצי אחרי ניתוח. (האזור התנקה והגלדים נפלו) רואים את האזור המושתל כאשר העור מתחתיו בגוון יותר ורדרד. חשוב לראות כמה קריטי התכנון והניסיון בשרטוט הקו והמפרצים, על מנת לייצר מראה טבעי ותיקון נכון של הקווים הטבעיים שנסוגו. כבר אמרנו – השתלת שיער בטורקיה היא אומנות שדורשת מומחיות!

מטופל 14

מטופל מספר 14

השלמות ללא גילוח של כל הראש. יש אפשרות למי שזה חשוב לו לבצע השלמות מבלי לבצע גילוח או קיצור של השיער לדרגה חצי או 1. בד"כ יכול להתאים להשלמת מפרצים קדמית או שליש קדמי כולל בניית הקו.
גם נשים בעלות שיער ארוך כמובן, שם החשיבות לאי גילוח כל הראש היא קריטית.

מטופל 15

מטופל מספר 15

לפרפקציוניסטים ואוהבי הפרטים הקטנים: מקרה של נסיגה מועטה באזור A (פרונט) והשלמת זקן. תיקון קו השיער ומילוי הנסיגה בוצע בעיקר בזקיקי single מאזור אחורי הראש, השלמת הזקן (בו לא היה חיבור ואי אחידות) ע"י זקיקים שנקצרו מזקן, תחת הסנטר. עבודה מאוד מדויקת וטבעית.

מטופל 16

מטופל מספר 16

עוד דוגמה יפה שממחישה תיקון של נסיגה קדמית טיפוסית. הרעיון הוא לקחת את קו השיער למקום הטבעי שהיה בו לפני נסיגתו, כמובן בהתחשב בגילו, מבנה פניו של המטופל ואיך לא, גם בכמות הזקיקים הנדרשת לכך. בתמונות התחתונות, המטופל לאחר 11 חודשים עם קו שיער נכון שנראה טבעי לחלוטין, כאילו מעולם לא עבר השתלה.

מטופל 17

מטופל מספר 17

מטופל בגיל 28, 4 בסולם נורווד. השתלה של כ- 4000 זקיקים. בניית קו שיער חדש + העלאת נפח וצפיפות, מילוי כתר בצפיפות בינונית, נמוכה, עקב אזור תורם דליל:

 • 960 זקיקי Single (הושתלו בפרונט, קו שיער).
 • 1800 זקיקי Double.
 • 1050 זקיקי Triple.
 • 190 זקיקי Multiple.

מטופל 18

מטופל מספר 18

מטופל נושק לשנות החמישים, קו שיער לא קיים, נסיגה של אזור A שהשאירה אזור קירח לחלוטין. בשיטת הקו הטבעי, במיקרו FUE ספיר, כפי שניתן לראות בתוצאות, ההשתלה היא בלתי ניתנת לגילוי, מתאימה למבנה הפנים והגיל. שרטוט המפרצים משאיר מצח גבוה אך טבעי המשתלב באופן מושלם עם שרירי המצח. מילת המפתח – טבעי.

מטופל 19

מטופל מספר 19

מטופל שנות העשרים המאוחרות. סובל ממה שקרוי בשפה המקצועית "מפרצי מסדרון" ונסיגה ברקות. אזור תורם אחורי הראש בינוני, גבוהה בצפיפותו. הרעיון הוא לקחת את הכמות הגבוהה ביותר (הדרושה, שהרי לא לוקחים יותר ממה שצריך) ולמלא מסדרונות ורקות באופן שבתוך שנה, אף אחד לא יוכל לזהות את העובדה שבוצעה השתלה (שיטת מיקרו FUE Naturaline).

בזכות האזור התורם ניתן היה לקצור מבלי לסכן את המטופל כ3000 זקיקים ולרכזם באזור A. היה צורך להשתיל שיער חלש יותר ברקות (כדי לא ליצור מראה מלאכותי) ושיער חזק + חלש בקו. כמובן שיש צורך לא לפגוע בשיער הקיים שמתבטא במקרה הזה במעין בלורית צרה ואמצעית.

מטופל 20

מטופל מספר 20

סשן אחד של FUE, אזור תורם איכותי אך בינוני בצפיפותו (משפיע על הכמויות). תיקון אזור A פרונט – צפיפות מקסימלית, אזור B אמצע – צפיפות בינונית, אזור C כתר – צפיפות בינונית מינוס. בוצע תיקון של אזור הרקות שהיה חלש ונסוג אחורה.

האתגר הוא תמיד לפזר את כמות הזקיקים נכון כך שתיווצר תוצאה טבעית ויהיה ניצול מיטבי של הכמות.

במקרה הזה אופן הפיזור יצר תוצאה מעולה וטבעית. ניתן לשים לב כיצד ההשתלה המחזקת של הרקות מתמזגת באופן טבעי ובלתי ניתן לגילוי עם ההשתלה העליונה. במגבלות של המטופל (שטח כיסוי רחב + חיזוק רקות אל מול אזור תורם בינוני) מתקבלת תוצאה מעולה.

מטופל 21

מטופל מספר 21

בתוך שנה לעבור מנסיגה קדמית שמשווה מראה של גיל 45 לבלורית יפה ופרונט שונה לחלוטין המשווה מראה של 10 שנים צעיר יותר. בנייה נכונה של קו שיער, כדי שהתוצאה תיראה ע"פ שיטת הNaturaline (השתלה בלתי ניתנת לגילוי). האויב = מלאכותיות, המטרה: טבעי.

מטופל 22

מטופל מספר 22

בתוך שנה לחזור לפחות 10 שנים בזמן. מטופל בשנות ה50, אזור תורם המוגדר בצפיפות בינונית ובנוסף שטח לכיסוי יחסית גדול.

בפני הרופא שני אתגרים, לתת לו את האפשרות לכסות כמה שניתן את האזור הקירח ולעשות זאת תוך ביצוע קו שיער והשתלה במראה טבעי לחלוטין המתאימים לגילו, למבנה פניו ולא לייצר לו מראה מלאכותי.

על מנת להצליח להביא לכיסוי מלא, יצר הרופא קו גבוה מהממוצע, מה שלא מפריע למראה הטבעי, אדרבא, הוא תורם למראה הטבעי בכך שהוא מתאים לגיל המטופל ולמבנה פניו הרחבות מהרגיל. אין ספק שהמטופל החזיר עצמו עשור אחד במראה והעבודה נעשתה במקצועיות ותוך התאמת הקו למטופל באופן ספציפי.

מטופל 23

מטופל מספר 23

תוצאות אזור אחורי (אזור "הכתר", או הכיפה) מגיעות כחצי שנה ויותר לאחר תוצאות סופיות ב2/3 הקדמיים של הראש. מילת המפתח כשמדובר על השתלת שיער בטורקיה: סבלנות.

בתמונה: תוצאה מעולה, השלמת חצי ראש קדמי + כתר. מטופל עם אלופציה (התקרחות) גברית טיפוסית שמתבטאת בנסיגת קו קדמי ודלילות באזור הכתר (כיפה). במקרה הזה, שנה אחרי השתלה תוצאת הפרונט נמצאת בכ-90% ותוצאת הכתר בכ-70%.

אזור הכתר נדרש לעיתים לעד שנתיים מיום ההשתלה על מנת להגיע ל100% תוצאה, זאת משום שהוא אזור בו סירקולציית הדם נמוכה בשל קרבת העור לגולגולת.

מטופל 24

מטופל מספר 24

כפי שהטבע ברא: קו שיער טבעי הוא המפתח להשתלה מוצלחת שאינה ניתנת לגילוי. במקרה שבתמונה אדם בגיל 50 עם מצח גבוה באופן טבעי.

כמו כן למטופל מאז צעירותו מבנה מפרצים גבוה. זה בעצם המראה הטבעי שלו, כל קו אחר, היה נראה עליו מלאכותי. יש צורך להתאים קו למבנה פנים, מבנה המצח ומקום סיום שרירי המצח, לאופן בו צמח השיער לפני שנשר בדגש על מיקום המפרצים ושילוב הזקיקים הנכונים בקו השיער.

בניית הקו במקרה הזה הייתה בסיום שרירי המצח, כאמור קו לא נמוך, והחלטת הרופא הייתה להשאיר את מבנה מפרציו הטבעיים אם כי לעדן אותם במעט. כל זאת על מנת לא ליצור מראה שאינו מתאים לגילו של המטופל ולא ליצור קו מלאכותי ללא העיקולים הנכונים.

שימו לב להשתלת הזקיקים בדיוק ע"פ הזוויות של הצמיחה הטבעית של המטופל. במחשבה ראשונה ולפני שהשיער צומח יתכן והקו יראה גבוה אך כאשר השיער צומח מספר סנטימטרים, הקו נראה מעולה!

מטופל 25

מטופל מספר 25

אם אתה קורא את המאמר הזה, כנראה שהיית מעדיף לא להיות קירח. נכון שהיום מראה של קרחת דרגה 0 בכל הראש היא לא דבר נדיר, ויש שיראו במראה זה אופנתי ואפילו סקסי, אבל עדיין, קרחת זו קרחת. הקרחת אם נרצה או לא נרצה מבגרת מאוד את המראה. בתמונה בחור צעיר לפני ואחרי, הבדל שמיים וארץ. וכשאתה נראה צעיר יותר, אתה גם מרגיש צעיר יותר.

מטופל 26

מטופל מספר 26

אחד הפסנתרנים הגדולים בעולם Wang Yang שזכה באינספור תחרויות בינלאומית, פסנתרן הסימפונית של רוסיה, פרופסור לאמנות לאומית באוניברסיטת תאילנד, שופט בתחרויות פסנתר בממלכה המאוחדת, שגריר התרבות של סין ואחד הדוברים של חברת HUAWEI, החליט גם הוא, שהשיער שלו הוא נכס לא פחות חשוב והגיע לבצע השתלת שיער בטורקיה בשיטת FUE בלהבי ספיר.

וואנג יאנג, כגאון מוסיקלי ופרפקציוניסט, סיפר שעשה מחקר רב בנושא ולבסוף בחר בקליניקה של ד"ר לבנט אקאר בבית החולים פלוריה, איסטנבול לביצוע ההשתלה שלו, מאחר והתוצאות של הקליניקה נראו בעיניו הכי טבעיות.

מטופל 27

מטופל מספר 27

אנחנו בישראל לא כל כך מכירים את תומאס פאוול אבל לבחור יש מאות אלפי עוקבים אדוקים, הוא כוכב ריאליטי וטלוויזיה בריטי, דוגמן, מפתח גוף מקצועי, פריק של בריאות וכושר ובבעלותו מותג של תוסף תזונה וגם מועדון ובר טרנדי. הבחור החליט שהוא מתעד ומשתף עם עוקביו את תהליך השתלת השיער שבחר לבצע (במקרה זה אצל ד"ר לבנט אקאר באיסטנבול). ניתן לעקוב אחריו באינסטגרם ולהתעדכן בתהליך.

מטופל 28

מטופל מספר 28

קו שיער חדש ומלא, מילוי צפיפות מקסימלית בשליש ראשון ובמדורג אחורה, 4000 זקיקים, הצערה של 15 שנים. ניתן לראות כי הקו מותאם לפניו המאורכים של המטופל ויתאים לו גם בעשורים הבאים של חייו.

מטופל 29

מטופל מספר 29

כאן אנחנו רואים מילוי שליש פרונטלי ובניית קו שיער. המטופל הגיע עם שיער נסוג אחורה מה שהרחיק את קו השיער עמוק אחורה. שורטט קו שיער נכון תוך חלוקה לשני אזורי צפיפות.

(הריבוע באמצע הושתלו זקיקים בין לבין שיער קיים ובחלק שבו אין שיער כלל בוצעה צפיפות מקסימלית). שימו לב שהקו טבעי, מבוצע באופן שבו משולבות שיערות חלשות יותר (Baby Hairs) יחד עם שיערות חזקות בקו מזוגזג (מלשון זיגזג). תוצאה מעולה.

מטופל 30

מטופל מספר 30

תוצאות אחרי שנה – 4000 זקיקים. קו שיער מדויק וטבעי לגיל 35.

מטופל 31

מטופל מספר 31

מילת המפתח – סבלנות! תוצאות אחרי שנה, ד"ר אקאר. כולם רוצים הכל ומהר. תהליך הצמיחה לאחר השתלה, כולל בתוכו את שלב נשירת השיער שהיה בתוך הזקיק שהושתל.

בחודשים הראשונים השיער שהושתל נושר עד לחזרה כמעט למראה שהיה לפני ההשתלה .זה חלק בלתי נפרד ובעצם קורה לטובת פינוי מקום לצמיחת השיער החדש שישאר לתמיד.

בחלון הזמן הזה עולים לא פעם כל הספקות – יצמח לי? לא יצמח לי? התשובה היא : כן! חד משמעית יצמח לך! חיכית הרבה שנים עם קרחת, אז עוד כמה חודשים ואתה תהיה לקוח קבוע אצל הספר כל שבועיים!

מטופל 32

מטופל מספר 32

כיסוי אזור A פרונט וכיסוי אזור C -אזור הכיפה או כמו שקוראים לו במושגים של השתלת שיער "כתר". למטופל נבחר קו שיער גבוה המתאים לפניו ולגילו. השינוי בלתי נתפס.

מטופל 33

מטופל מספר 33

המתאגרף הבריטי טרוי ויליאמסון (TROJAN) משלים לעצמו קו שיער שמתאים למבנה פניו, למבנה מצחו ולגילו, ומתקן את הנסיגה הקדמית באמצעות השתלה בצפיפות מקסימלית בשליש A של הראש.

אחת הדרכים לקבוע קו שיער נכון וטבעי, היא לבקש מהמטופל להרים את הגבות כמה שהוא יכול ולבחון היכן נגמרים שרירי המצח. על השרירים, מעולם לא היה שיער ולכן זהו סממן ברור מהיכן יתחיל הקו.

רוצים לבחון היכן ראוי שיהיה קו השיער שלכם?

 • הביטו בראי.
 • הרימו את הגבות כמה שיותר גבוה באמצעות שרירי המצח.
 • ראו היכן מסתיימים הקמטים שנוצרים כתוצאה מהרמת הגבות מעלה.
 • היכן שמסתיימים הקמטים, רק משם וצפונה יכול להיות קו שיער טבעי.

מטופל 34

מטופל מספר 34

שינוי משמעותי ביותר, כ-3000 זקיקים בשליש קדמי, שמירה על קו מצח טבעי ולא נמוך ומלאכותי, שימור מפרצים באופן נכון והתוצאה: איש לא יידע ויבחין כי בוצעה השתלת שיער בטורקיה.

מטופל 35

מטופל מספר 35

תוצאה מעולה, השלמת חצי ראש קדמי + כתר. מטופל עם אלופציה (התקרחות) גברית טיפוסית שמתבטאת בנסיגת קו קדמי ודלילות באזור הכתר (כיפה). במקרה הסה, שנה אחרי השתלה תוצאת הפרונט נמצאת בכ-90% ותוצאת הכתר בכ-80%.

אזור הכתר נדרש לעיתים לעד שנתיים מיום ההשתלה על מנת להגיע ל100% תוצאה, זאת משום שהוא אזור בו סירקולציית הדם נמוכה בשל קרבת העור לגולגולת.

מטופל 36

מטופל מספר 36

השתלה מוצלחת היא השתלה בלתי ניתנת לגילוי – מה שמכונה בשפה המקצועית Undetectable Transplantation. קו שיער וכיוון צמיחה טבעי, שאחרי שנה לא ניתן יהיה להבחין כי הייתה התערבות כלשהי, כאילו מעולם לא איבדת את השיער!

מטופל 37

סרטון של ד"ר לבנט אקאר אחד הרופאים המובילים בעולם בתחום השתלות השיער ומייסד הקליניקה מהטובות ביותר בטורקיה, Cosmedica, חבר האיגוד העולמי של מומחי ההשתלות.

בסרטון, הקליניקה מארחת באיסטנבול לטובת השתלת שיער בטורקיה את השחקן הבריטי Calum Best מנחה ואיש טלוויזיה מפורסם, בנו של שחקן הכדורגל האגדי ג'ורג'י בסט.

מטופל 38

מטופל מספר 38

השתלת שיער טובה, קשורה בהרבה פרמטרים. בראש ובראשונה, טבעיות. חלפו הימים בהם אנשים שעברו השתלות נראו כמו אנשים שעברו השתלות.

היום, אם תבחר קליניקה נכונה, בעלת ניסיון, מקצועיות והכי חשוב תוצאות שמדברות בעד עצמן, אין שום סיכוי בעולם שמישהו שלא ידע ממך שעברת השתלה, יבחין בכך בעצמו.

המגמות היום בתחום השתלת השיער מדברות על קווי שיער טבעיים, לא ישרים, לא סימטריים מידי (גופנו וגם פנינו אינם סימטריים לחלוטין), לא בעלי שפיץ או סמיכות יתר של שיער והשתלבות הרמונית של האזור המושתל עם האזור התורם לרבות ברמת הצפיפות, צבע השיער ואיכותו.

רופא מוכשר, מתכנן השתלה שהיא בלתי ניתנת לגילוי, אשר צופה גם פני עתיד… גם מטופל בן 20 צריך לחשוב על קו שייראה טבעי גם בגיל 60 או 70. טבעיות היא מפתח להשתלה טובה ועל השתלה טובה לא מתפשרים ופונים לאנשי המקצוע המנוסים ביותר.

בתמונה מטופל בשנות ה40 המאוחרות, 3,300 זקיקים לאזור A (פרונט) במקסימום צפיפות המתאימה למטופל, ז"א שצפיפות גבוהה יותר תיראה לא טבעית וכפאה על ראשו של מטופל זה! ואזור B (אמצע) בין לבין שיער קיים.

בניית קו שיער חדש, המתאים וטבעי לו. צפיפות חלק מושתל שמשתלבת עם צפיפות אזור תורם. קו לא נמוך, מורכב ממפרצים מעודנים, מילוי בין לבין השיער הקיים באופן אחראי ומבלי לדרוס אותו.

שימוש בשיער האיכותי ביותר והרך ביותר מהאזור התורם שימו לב לשרטוט של הרופא, שמשאיר את המרובע האמצעי בנפרד משאר אזור ההשתלה כדי לשמור על השיער החזק הקיים שם.

מטופלת 39

מטופל מספר 39

תוצאות אחרי שנה באשה. סיבות ההתקרחות הנשית ברוב המקרים שונות מהסיבות להתקרחות הגברית, היא פחות תוצר של גנטיקה ובהרבה מקרים תוצר של שינויים הורמונליים, מחלות רקע או טראומה פיזית או נפשית.

יחד עם זאת גם לנשים השתלת שיער בטורקיה היא פתרון יעיל במרבית המקרים. ניתן לבצע FUE Choi בנשים בלא צורך בגילוח האזור להשתלה.

מטופל 40

מטופל מספר 40

מתוך המאות הרבות של המטופלים שראיתי בשנה האחרונה כ10% מהם ע"פ הערכתי הלא מדודה הם בעלי התקרחות שאינה סימטרית.

כמו כל דבר הקשור בגוף, אין סימטריות של 100%. עם זאת, בדרך כלל ההתקרחות מתפשטת באופן יחסית סימטרי אך כאמור לא בכל המקרים.

הדבר החשוב כאשר אנו רוצים להשתיל שיער בהתקרחות לא סימטרית הוא לתכנן נכון את ההשתלה כך שניצול הזקיקים יהיה מיטבי. אם צד אחד מלא יותר, עלינו להתחשב בכך ולא לפגוע בשיער הקיים. השתלה לא מבצעים ללא הבחנה, יש צורך לשלב את הזקיקים בין לבין שיער קיים ובמידה וצד אחד מלא מהאחר יש להתחשב בכך.

בתמונה ניתן לראות מטופל שצד אחד שלו מלא יותר ופחות נשר מהצד השני (מסומן באדום) וניתן לראות את ההשתלה שבוצעה תוך התחשבות בחלק המלא ומבלי לדרוס את השיער הקיים (מסומן בכחול). ניתן לראות שגם אזור הכתר בנשירה לא סימטרית וגם הוא טופל באותו האופן. תמונות למטה, התוצאה: קו שיער שווה והמראה טבעי.

השתלת שיער בטורקיה: שאלות ותשובות

האם אני מתאים לעשות השתלת שיער בטורקיה?

תמונה שממחישה את השוני באזור התורם ובכמות הזקיקים

אבחן את עצמך. שטח, צפיפות ואיכות השיער ב"אזור התורם" הם בעצם הגורמים הקריטיים ביותר שקובעים את פוטנציאל הכיסוי והתוצאה של כל מטופל.

ככל שהשטח גדול יותר, כך ניתן לקצור יותר (שהרי הזקיקים שנקצרים אינם צומחים מחדש אלא "מועברים דירה" לאזור המושתל). ככל שהצפיפות רבה יותר באזור התורם, כך נוכל לקצור כמות גבוהה יותר מבלי לחשוש למראהו של האזור התורם לאחר הקצירה. ככל שאיכותן של השערות באזור התורם (עובי, חוזק) טובה יותר כך פוטנציאל התוצאה יהיה משמעותי יותר.

בתמונה שלמעלה ניתן לראות אזור של 3000-3500 פוטנציאל קצירה אל מול אזור של כ1000 זקיקים יותר כפוטנציאל קצירה.

מה אם כמות הזקיקים שניתן לקצור מהאזור התורם שלי אינה מספיקה כדי לכסות את כל שטח ההשתלה?

גבר עם כמות זקיקים לא מספיקה שנה אחרי ההשתלה

לכל מטופל יש נתונים פיזיולוגיים מסוימים, לכל מטופל אזור תורם באיכות אחרת (צפיפות, חוזק, כמות זקיקים שניתן לקצור), בנוסף לכל מטופל שטח מקריח אחר (גדול יותר או קטן יותר).

על מנת לאבחן אבחון ראשוני ולצפות בהערכה ראשונית את התוצאה, בד"כ מספיק לרופא מוביל ומקצוען, מספר תמונות של המטופל כדי לתת תשובות.

בהרבה מקרים (אפשר לומר אפילו ברוב קטן של המקרים) כמות הזקיקים שניתן לקצור בבטחה ממטופל, מבלי לגרום לו נזקים באזור התורם, אינו מספיק על מנת לכסות את כל שטח הכיסוי.

מטופלים ששומעים אבחון לפיו לא יוכלו לקבל כיסוי מלא בצפיפות הומוגנית, נוטים לחשוב שזה "או הכל, או לא כלום" וזו טעות בסיסית.

השאלה היא לא אם אנחנו נשארים עם הקרחת או חוזרים עם שיער של ילד בן 16. השאלה היא האם אתה מבצע שיפור משמעותי ושינוי גדול לטובה, גם במקרים בהם יש לך נתונים אשר לא מאפשרים כיסוי מלא באותה צפיפות.

רופא מקצועי שהשתלת שיער היא אומנותו, יודע לקחת את מקסימום הזקיקים שיש ולפזרם על הראש באופן כזה שיקנה למטופל שינוי גדול עד ענק לטובה.

בתמונה שלמעלה ניתן לראות ששליש A בצפיפות מקסימלית (הדבר הנכון לעשות, שליש ראשון של הראש בצפיפות הגבוהה ביותר מזקיקי סינגל ואיכות גבוהה שמרוכזים בפרונט כדי ליצור את ההבדל בין קרחת ל"לא קרחת".

שליש B (אמצעי) דליל יותר, צפיפותו בינונית מחוסר ברירה (לא ניתן היה לקצור יותר). ניתן לראות בבירור, תוצאה מדהימה, שינוי ענק לטובה והבדל של שמיים וארץ.

האם השתלת השיער תלויה במוצא אתני?

הדגמה של קו שיער שונה לפי מוצא אתני

אנחנו כולנו שונים איש מרעהו, אך ישנם מבנים ותווי פנים אשר מאפיינים קבוצות ממוצאים אתניים שונים. למה אנחנו בכלל מדברים על זה? שאלה טובה!

אחד הדברים החשובים ביותר בהשתלת שיער הוא תכנון והחלטה על קו שיער. קליניקות טובות ומובילות, יודעות את הכללים ליצירת קו כזה. אחד מכללי הברזל הוא להתאים את הקו גם למאפיינים של כל מוצא אתני, כי מה שייראה טבעי על אחד, לא ייראה טבעי כלל על האחר.

תסתכלו בתמונה שלמעלה. קו שיער של מטופלים ממוצא אפריקני הוא בדרך כלל קו ישר לחלוטין, זאת בניגוד לקו של האדם האירופאי (בתוכם גם הלבנים האמריקאיים והאשכנזים שלנו) שמתאפיין במראה מעוגל כאשר אמצעו כלפי מטה וצדדיו נוטים לסיגה אחורה (מפרצים).

מה שייראה נכון על אדם ממוצא אפריקאי (כאמור קו שיער ישר) ייראה מלאכותי לחלוטין על אדם אירופאי או אסייתי. יש גם הבדל בין קו נשי לקו גברי. בעוד הקו הגברי כאמור מעוגל ובצדדיו נסוג כלפי מעלה במפרצים, הקו הנשי הוא עגול אך בכיוון ההפוך, כמו חצי סהר עם המיפתח שלו כלפי מטה.

על מנת לקבל את הקו הטבעי שמתאים לנו, על הרופא לדעת גם את ההתאמות הנדרשות לפי מין המטופל ומוצאו האתני.

עוד דוגמה היא של מטופלים ממוצא היספני, כמו מקסיקנים שבד"כ מאופיין כנמוך יחסית מה שמקטין את שטח המצח. השתלת שיער טובה וטבעית חייבת לקחת בחשבון פרמטרים רבים ולהתאים את הקו למטופל באופן ספציפי.

מה אם אין לי מספיק זקיקים באיזור התורם?

תמונות לפני ואחרי השתלת שיער בטורקיה של גבר עם כמות זקיקים קטנה

ההבדל בין להיות קירח ללא קירח. הרבה מטופלים מתאכזבים כאשר הם מבינים שאין לאזור התורם שלהם פוטנציאל לכסות את כל הראש. נכון, צפיפות ואחוז כסוי הם קריטיים, אבל לא תמיד הבחירה היא או הכל או כלום.

במקרה שלפנינו שליש קדמי נלקחה כמות גבוהה של זקיקים כ60-65% מכל הכמות שנקצרה. חלק אמצעי ואחורי הדרגתיות בין צפיפות בינונית לנמוכה (בחלק מהמקרים נשאיר את החלק האחורי לסשן נוסף, אם ישנה אפשרות להשלמות).

מאוד מאוד חשוב בסופו של דבר מראה הפרונט, הוא ההבדל בין להיות קירח ללא קירח, חד משמעית. במידה והחלקים מאחוריו בצפיפות חלקית והשיער מתארך ומסווה זאת, ההבדל במראה הוא עצום.

אז גם אם נאמר לכם שלא ניתן לבצע כיסוי מלא או באותה רמת צפיפות (כמו ב80% מהמקרים, כן אתם לא לבד) תמיד תזכרו, האופציה האחרת היא פשוט להישאר כמו שאתם, ואם זה מפריע… אז מה השאלה בכלל.

האם חייבים לגלח את כל השיער לפני ההשתלה?

השתלת שיער בטורקיה מבלי לגלח את השיער

הרבה פונים אליי ושואלים אותי האם חייבים לגלח את כל השיער על מנת לבצע השתלת שיער בטורקיה והתשובה היא שהדבר תלוי במקרה.

ככלל ניתן לבצע הבחנה טובה יותר היכן הם האזורים בהם יש להשתיל את הזקיקים וכיצד לפזרם כאשר השיער מסופר לרמה של 1 במכונה, יחד עם זאת – ישנם מקרים בהם ההקרחה הינה באזור אחד שהוא מאוד ברור לעין כמו במקרה שלפנינו.

במקרה שבתמונות המטופל מעונין לטפל בנסיגה קדמית שקיימת ותיקון מפרצים עמוקים, כאשר האזור הוא כבר ללא שיער כלל. במקרה כזה ניתן להשארת עם השיער הארוך ולבצע השתלה ללא גילוח.

גם במקרים של שיער דליל בכל הראש ניתן לבצע השתלת זקיקים בין לבין (Gaps filling) ושיטה זו גם יעילה מאוד במקרים של נשים או גברים עם דלילות שמעוניינים לשמר שיערם הארוך.

בתמונה המצורפת למעלה תראו עבודה איכותית ביותר של תיקון נסיגה ומפרצים ללא גילוח השיער של ד"ר לבנט אקאר. ניתן לראות בתמונה השמאלית עליונה את סימון הקו, לאחר מכן בתמונה ימנית עליונה את שלב פתיחת הערוצים ובתמונה התחתונה את ההשתלה בצפיפות של 100%.

מהו קו השיער המתאים לי?

השתלת שיער מוצלחת של דר אקאר מאיסטנבות קו מתעגל

שוב, חשיבותו של תכנון ושרטוט קו שיער נכון המותאם גיל. כל כך הרבה גברים בגילאי סוף 30, 40 ו50 מגיעים להשתלה ואז כל כך רוצים לחזור לשיער של גיל 20, שהם שוכחים שמראה כזה, פשוט לא יתאים לגילם!

כאשר הגבר קירח ומשרטטים לו את הקו המתאים לגילו, לא פעם הוא מרגיש שהמפרצים גבוהים מדיי או שהקו עצמו גבוה מדיי, אך כאשר השיער צומח הקו הוא רק המקום בו מתחיל השיער ולא נגמר.

למשל בתמונה המצורפת, מהקליניקה של ד"ר אקר באיסטנבול, תוצאה של השתלה עם קו ששורטט בהתעגלות כאשר יש כניסה של המפרצים, מה שנותן בסופו של יום מראה טבעי לאדם בגילאי 40,50.

החוכמה היא למצוא את הרופא המומחה שיידע איך לעשות זאת ולא יעשה משהו כדי לרצות את הלקוח לטווח הקצר אלא יחשוב גם עבורו על הטווח הארוך והמנעות ממראה מלאכותי.

מה נחשב להשתלת שיער מוצלחת?

ההבדלים בין השתלת שיער מושלמת לבין השתלת שיער כושלת

בסופו של יום, השתלה מוצלחת היא השתלה טבעית והכי נכון להגדיר אותה, השתלה שהינה בלתי ניתנת לגילוי.

יש שני אלמנטים מאוד חשובים ברקונסטרוקציה של קו שיער אצל המקריחים.

 • האלמנט הראשון: כיצד לשרטט את הקו כך שיראה טבעי ואמיתי, תוך התאמתו למבנה פניו של המטופל, גילו, שרירי המצח שלו והתוואי הטבעי שהיה לו.
 • האלמנט השני: ביצוע מושלם. קו השיער חייב להיות מסודר באופן מסוים, לא כמו "חיילים", אלא ע"פ זוויות הצמיחה הטבעיות שהיו לך על הראש, שיער לא ממוקם באופן מדויק ולא באופן סימטרי, לא בקווים ישרים ולא בשפיצים. שיער זה דבר שצומח, זורם, שופע. יש למיין את הזקיקים ולקדמת הראש A-front וA-medium לבחור את האיכותיים ביותר, בדגש על הרוב כיחידניים וזאת על מנת להימנע מhair plugs או במקרה גרוע יותר מה שמכונה Doll hair – שיער המסודר כקבוצות קטנות כפי שמייצרים שיער לבובות. יש לשלב פלומות ושיער חלש מתחת לקו, יש לבחור שיער ולשלב דק ועבה, ולכוון את הצמיחה בזיגזוג הנכון והלא סימטרי של הראש!

השתלת שיער טובה וטבעית דורשת שעות רבות של קצירה נכונה של הזקיקים הנכונים, מיון הזקיקים באופן מיטבי, פיזורם הנכון, שילוב סוגים שונים במקומות הנכונים ולכן הניסיון והמיומנות הם קריטיים.

נסיעה להליך של השתלת שיער בטורקיה אינה, ואני חוזר ומדגיש אינה חופשה מפנקת! ומי שמוכר חופשה מפנקת, זה בגלל שהוא לא מוכר השתלת שיער בטורקיה. מי שמוכר בזול זה לא בגלל שיש "מקשר שגוזר קופון" כמו שאני שומע תדיר, אלא בגלל שהוא זול, חסר ניסיון וחסר מוניטין.

לפני שסוגרים, לדעת מי הרופא האחראי, לבקש לדבר עם מטופלים, לבקש לראות תמונות, לבדוק פורומים בינלאומיים (לא רק פורומים ישראלים והייתי מציע אפילו לדלג על הפורומים הישראלים, בדיוק כפי שהייתי מציע לדלג על הרופאים הישראלים ועל הרופאים מחו"ל שרק הישראלים מכירים ?)

מה שלא תחליטו, זו החלטה גורלית. זה הראש שלכם והפנים שלכם.

איך נראית השתלת שיער גרועה?

ההבדלים בין השתלת שיער מושלמת לבין השתלת שיער כושלת

דיברנו הרבה על אמנות השתלת השיער, על החשיבות שבבחירת הקליניקה הנכונה, ועל העובדה, שהשתלת שיער אינה רק לקחת זקיק ממקום א ולהשתיל במקום ב'.

אני מביא בפניכם שתי דוגמאות לכשלים בהשתלות שיער.

בדוגמה הראשונה, יש מה שקרוי "שיער בובה". ניתן לראות שבשל חוסר מקצועיות, הושתלו זקיקים שאינם סינגלים, קרי הושתלו זקיקים שמכל אחד מהם צומחות מספר שיערות. לא בוצע זיגזג ושילוב של Baby hair עם שיער מה שגורם למראה לא אמיתי, מלאכותי ומזויף.

בדוגמה השנייה, יש תכנון קו שיער לא טבעי, מבלי להתחשב במעוגלות הנדרשת, מבלי לייצר מפרצים באופן נכון. תכנון לקוי של מי ששרטט את הקו.

האם שיער מלבין או מאפיר מתאים להשתלת שיער בטורקיה?

תמונה לפני ואחרי של גבר השתלת שיער בטורקיה שיער מאפיר

שואלים אותי לא מעט לגבי שיער מאפיר/מלבין, האם מתאים להשתלה כמו כל שיער. התשובה היא לחלוטין כן. אין קשר לצבע השיער וקליטת הזקיקים טובה באותה המידה.

בתמונה עבודה של אקר על מטופל בשנות ה60 לחייו, כאשר שורטט לו קו לא נמוך המתאים לגילו, ונותן מראה טבעי, תוך מחשבה גם על המראה ב20 השנים הבאות. השיער המושתל הוא השיער שלך ולכן יצמח בהרמוניה עם השיער הקיים וניתן לספר אותו ולצבוע אותו ככל שיער . בדוגמה הזו עם קבלת התוצאה החליט הלקוח לצבוע את השיער.

אחת התפיסות המוטעות הן ששיער מאפיר או מלבין הוא כבר פחות חזק ובריא. אם הדבר היה נכון, אז השתלות שיער לבעלי שיער מאפיר לא היו מצליחות.

בנוסף הרבה שואלים אותי על הטבעיות של מראה של השתלה בה יש חלק מהשיער שחור וחלקו לבן, האם אכן גם האזור המושתל ישתלב בהרמוניה עם הערבוב של הצבעים באזור התורם. כאן התשובה קצת יותר מורכבת!

תלוי במי מבצע את ההשתלה ועד כמה הוא מקצוען ויודע לקצור זקיקים בכמויות הנכונות מהצבעים הנכונים ולשלב באזור ההשתלה את הצבעים בפיזור הנכון וההרמוני.

השתלת שיער בטורקיה בסשן אחד – חלום או מציאות?

מטופל אחרי 2 סשנים בקליניקה של דר אקאר לבנט

במקרים של 5-6-7 לפי סולם נורווד (השלבים המתקדמים ביותר של ההתקרחות הגברית), על מנת לקבל כיסוי מקסימלי מבלי לגרום טראומה לאזור התורם (Over-harvesting, או בעברית "קצירת יתר", שעלולה להוביל לשוק לוס וקרחות באזור התורם), יש לבצע קצירה של כ3,500-4,000 זקיקים בסשן ראשון ולמקד אותם בשני השלישים הראשונים של הראש.

זאת על מנת שתושג הצפיפות הדרושה לבלורית יפה ואמצע ראש צפוף. לאחר כשנה, כאשר השיער המושתל צומח והאזור התורם התאושש, בד"כ לצורך השלמה נהוג לקצור בין 1,500 ל2,500 זקיקים נוספים אם הדבר אפשרי, על מנת להגיע לכיסוי מלא.

שימו לב כי המטופל בתמונה הוא 6-7 בסולם נורווד והסיכוי להגיע לכיסוי מלא בסשן אחד לא קיים! גם לאחר סשן 2 אזור הכתר אינו בצפיפות מקסימלית, אבל אין שום ספק שבהסתכלות על התהליך, גם אם לקח מעט יותר זמן, שינה את מראהו של המטופל לגמרי, ומהן שנתיים של תהליך מול חיים שלמים של תסכול מהקרחת?

מטופלים רבים טועים כשהם חושבים על השתלה בסשן הראשון כ"הכל או לא כלום" ומתאכזבים לגלות שבמצבם יידרשו לסשן שני.

ישנן גם קליניקות לא מקצועיות שייעתרו על מנת לרצות את המטופל באותו הרגע ויפזרו את השיער על כל הראש בצפיפות לא מספקת, או גרוע מכך יקצרו כמויות זקיקים גבוהה יותר שמסכנת את האזור התורם.

רופאים מקצועיים, לא יחשבו רק על ה"כאן ועכשיו" אלא על ה"מוצר המוגמר" ולכן תמיד ישקלו בתכנון ההשתלה את האפשרויות הטובות ביותר עבור המטופל, גם אם בשלב היעוץ הוא "יעקם פרצוף". השתלת שיער בטורקיה במקרים של שלבי הקרחה מתקדמים אינה בגדר "זבנג וגמרנו", יש לעשות את הדברים נכון כדי שהתוצאה תהיה מעבר למעולה.

האם שיער מושתל נושר עם השנים?

השתלת שיער בשיטת השתלה בלתי ניתנת לגילוי

התשובה היא שלא. הזקיקים מהם צומח השיער שהושתל הינם בעלי אופי אחר מהזקיקים שנמצאים בחלק העליון של הראש.

זו הסיבה שגם בנורווד 7 (דרגת ההתקרחות המתקדמת אצל גברים) עדיין אזור הפרופילים ואחורי הראש מחזיק מעמד. השיער מהאזור הזה פחות מושפע מהגורמים להתקרחות וטיבו אחר. לכן, יש לשלב בין שתי פעולות כדי להנות משיער בריא, מלא וצפוף על הראש:

 1. לעשות השתלת שיער בטורקיה.
 2. לשמר את השיער הקיים באמצעות טיפולים משמרים.

אם עדיין יש לך שיער על הראש ואתה בדרך להשתלת שיער, קח בחשבון שהשיער שיושתל בוודאי לא ינשור, אך בלא טיפול בשיער הקיים שלך, הוא ימשיך לנשור בלי קשר.

בתמונה המצורפת תוכלו לראות מטופל ששינה את חייו בזכות השתלת שיער בטורקיה בשיטה שפיתח ד"ר לבנט אקאר ל: "השתלה בלתי ניתנת לגילוי", קו שיער טבעי וסידור נכון של סוגי הזקיקים כדי ליצור את המראה הטבעי ביותר. 10 שנים צעיר יותר בתוך מספר שעות של הליך שאתה עובר אותו כמו גדול.

מה הוא הגיל הכי מתאים בשביל השתלת שיער בטורקיה?

השתלת שיער בגיל מבוגר

באים מכל הגילאים, מחיילים, דרך גילאי 30,40, לקוחות בוגרים יותר וגם כאלו שעברו את גיל 70. כל עוד יש אפשרות פיזית ורצון של המטופל, אף פעם לא מאוחר מדי. בהשתלה שבתמונה המצורפת שבוצעה ע"י ד"ר אקר, ניתן לשים לב שקו השיער שנבחר ע"י הרופא תואם לגילו של המטופל ונותן מראה טבעי.

מתי רואים תוצאות אחרי השתלת שיער בטורקיה?

תוצאות של השתלת שיער בטורקיה אחרי 9 חודשים

ע"פ הרופאים של האיגוד העולמי של מומחי השתלת השיער, התהליך מרגע ההשתלה ועד שרואים תוצאה הוא כשנה עד שנה וחצי.

הדבר מאוד אינדיבידואלי אבל הממוצעים מדברים על תוצאה של 100% באזורים A (שליש קדמי, פרונט) וB (שליש שני, אמצע) תוך כשנה עד שנה וחודשיים. החלק שצומח לאט יותר הוא "הכתר" (אזור C, אזור הכיפה) שבגלל שהוא שונה במאפייניו (עור דק, מרחק קטן מהגולגולת, אין די סירקולציה של דם ועוד) נוכל לראות תוצאה של 100% רק בין 18-24 חודשים.

אז חברים, מילת המפתח היא: סבלנות!

מה הם בעצם הזקיקים המושתלים?

הסבר על סוגי הזקיקים של השיער והגדלים שלהם

מהו בעצם הזקיק אותו לוקחים מהאזור התורם ומשתילים באזור המיועד? זקיק אחד הוא בעצם יחידה פוליקולרית וכל שיערה היא פוליקולה אחת.

כל זקיק הוא בעל בין 1-4 ואפילו לעיתים 5 פוליקולות שהן בעצם כמות השערות שצומחות מכל זקיק. כאשר מדברים במונחים של השתלת FUE מכל 1,000 זקיקים נוטים להעריך שיצמחו בין 2,500 ל3,000 שיערות.

לכן, לא להתבלבל, כמות הזקיקים היא לא כמות השיער שיתקבל כשנגיע לתוצאה המיוחלת. החלטות חשובות שנלקחות בהליך עצמו נוגעות לאופן הפיזור של כל זקיק גם בהתחשב במספר השערות שהוא נושא עמו, זו גם מומחיות ואף אמנות בפני עצמה.

מה הם זקיקים מרובי שיער?

תקריב לקרקפת על זקיקים מרובי שיער

כפי שכבר הסברתי זקיק לא שווה שיערה. ישנם זקיקים שהינם בעלי שיערה אחת, שניים, שלושה ועד כשישה. אחד הדברים החשובים בהשתלת שיער הוא מיון הזקיקים בעת הקצירה, ופיזור נכון של זקיקים בעלי כמות שיער שונה במקומות שונים על מנת להעניק מראה טבעי ונכון. למשל הימנעות מלהשתיל זקיקים מרובי שיער בקו השיער הפרונטלי.

השתלת זקיקים מרובי שיער בקו השיער הפרונטלי ייתן מראה לא טבעי של "שיער בובה" שהינו קבוצות קבוצות ובהרבה קליניקות שאינן מקצועיות מבצעים את הטעות הגסה הזו. זקיקים מרובי שיער מתאימים להשתמש במקומות בהם אין די זקיקים לצפיפות גבוהה ובעיקר בחלקים אחוריים לטובת ווליום.

האם השתלת שיער בטורקיה זה תהליך כואב?

שאלה שמטרידה את שלוותם של המתעניינים בהליך של השתלת שיער בטורקיה ובצדק, מאחורי השאלה הזו עומדים חששות ולבטים שעלולים לעצור מטופל פוטנציאלי מלהגשים את חלומו.

בהסתכלות כללית 90%-95% מההליך אינו מורגש מאחר והמטופל הינו תחת הרדמה מקומית. התלונה השכיחה של מטופלים היא דווקא על השכיבה בתנוחות השונות לאורך זמן, מה שיכול לגרום אי נוחות.

הכאב היחיד שתרגישו הוא בזמן ביצוע ההרדמה, בין 10 דקות ל-20 דקות (תלוי בעיקר בהתנהגות המטופל) בהן חייבים להחדיר את חומר ההרדמה לקרקפת. ז"א, שהכאב שכן תחושו, יהיה בדקות הראשונות להליך והינו כתוצאה מהחדרת חומר ההרדמה.

בשנים עברו, היו מרדימים מקומית באמצעות מחטים ארוכות ודקות אלו היו כמעט בלתי נסבלות, אך כיום נמצאו פתרונות המפחיתים את דקות הכאב הללו למינימום שבמינימום, כגון החדרת חומר ההרדמה בלחץ אוויר וללא החדרת מחט (זרם סילון שמחדיר את החומר אל מתחת לעור ללא צורך במחט), מה שמפחית את הדקות הכואבות בעד 80%!

חייבים גם באופן עקרוני לציין שעניין הכאב הוא מאוד אינדיווידואלי. שוב, הכאב הוא למספר הדקות ראשונות עד שהקרקפת מורדמת אבל גם כאן, יש מטופלים שיחוו כאב וכאלו שיחוו רק אי נוחות, ויש כאלו שכבר יירדמו מהכדור הממסטל שבדרך כלל נותנים לפני. בקיצור, גם זה סובייקטיבי.

ככלל! לא מבצעים פעולה כמו השתלת שיער בהרדמה מלאה, אין בכך שום צורך ומי שמציע לכם שירות שכזה – להתרחק!

הרדמה מלאה, מחוייבת ברופא מרדים שישהה בכל שעות הטיפול, היא מביאה עמה סיכונים לא מבוטלים וכאמור היא הכרחית בטיפולים הרבה יותר פולשניים!

בשנים עברו הייתה נהוגה גם סדציה (סוג של טשטוש) שנעשית דרך הווריד כדי להרדים את המטופל ל20 דקות הראשונות מעין הרדמה מלאה. מנהג זה נפסק מאחר ויש בו סיכונים שאין צורך לקחתם. אין כיום כמעט בנמצא רופאים שיבצעו את הפעולה הזאת ללא צורך אמיתי בה. לצערי, שמעתי שבקליניקה מסויימת עושים את הפעולה הלא הכרחית הזו ושכאמור יש בה סיכונים כ"גימיק" שיווקי מכירתי בקליניקה מסויימת).

בקיצור, הליך השתלת שיער בטורקיה אינו כואב, אך יש מספר דקות בהן חייבים להחדיר את חומר ההרדמה ובעצם הפעולה הזו עלול המטופל להרגיש כאב. ב95% מהמקרים המטופל יחווה כאב קל ונסבל לחלוטין.סובלים לכמה דקות ונהנים מהתוצאות שנים רבות.

אם התקרחות לא סופית ועדיין יש לא מעט שיערות אבל מצד שני האזור התורם מדלל עם השנים, עדיף לעשות השתלה או שעדיף לחכות עד שתהיה אפשרות לצפיפות יותר גדולה?

אומר את דעתי, במצב כמו שאתה מתאר עדיף לעשות את ההשתלה, נקודה.

השיער המושתל אכן לא ינשור.

 • עדיף לא לחכות ששיער קיים ינשור אלא להשתיל בין לבין ולשמרו עי פרופסיה/מינוקסידיל ו-PRP.
 • השתלה באופן מסוים מייצרת סירקולציה של דם טובה יותר ויכולה להאט תהליך נשירת שיער קיים.
 • אזור תורם יכול להידלדל, אם כי בד"כ זה לא המצב עד גילאים מאוחרים.
 • בדרך כלל לאחר השתלה משתמשים בתוספים לתת בוסט להשתלה שיכולים לסייע גם לשיער הקיים.

יש הרבה קליניקות של השתלת שיער בטורקיה, איך אדע שהקליניקה שאני מבצע בה את ההשתלה היא טובה ואמינה?

שאלה כללית מאוד, אנסה לענות באופן הכי אובייקטיבי מתוך המחקר שאני ביצעתי כמי שעוסק בתחום.

 1. ישנם אלפי רופאים או כאלו שמכנים עצמם רופאים בטורקיה שקפצו על הטרנד של השתלות השיער, אך רק חלק מאוד קטן מהם שמסתכם בעשרות, הם חברים באיגוד העולמי של מומחי השתלות השיער ה-ISHRS. בארגון הזה של הרופאים שמבצעים את הטיפול בסטנדרטים הגבוהים ביותר יש גם דרגות בכירות וכדאי לוודא שהרופא שבחרת הוא ברמת הבכירות הגבוהה בארגון. דרך אגב הרופא שהישראלים כל כך מכירים, בגלל איזה כתבה בטלוויזיה, אינו חבר האיגוד.
 2. וודא שהרופא בעל הקליניקה הוא רופא שנחשב בפורומים העולמיים, ולא להתרשם מיחסי הציבור שעושים להם בישראל. ישראל היא אמנם שוק אבל היא טיפה בים והפורומים בישראל ברובם נשלטים ע"י יחצנים שמסתירים את היותם כאלו. הסברתי במאמר הזה על כמה פורומים עולמיים שניתן לבחון בהם ביקורות של מטופלים אמיתיים. אנגליה, איטליה, ספרד, צרפת, הנסיכויות, ארה"ב וברזיל הן השווקים הכי גדולים בטורקיה בהשתלות.
 3. אל תוותר על נציגות מקשרת בארץ, ואני לא מדבר על חאפרים שלא רשומים כחברה בישראל, שולחים אותך לבד לטורקיה וגוזרים קופון שחור, בלי תשלום מיסים כחוק, לפעמים מבלי להיות זכיינים אמיתיים. אלה, שולחים אותך לחו"ל להליך רפואי, אתה משלם שם בלבד, מבלי להיות איתך שם ולסייע לך בתרגום ולייצג את האינטרסים שלך ולהיות מענה עבורך לפני, אחרי ותוך כדי. אתה נוסע לטורקיה, תדאג שתיסע בקבוצה ועם נציג ישראלי ששם בשבילך ומבין משהו בתחום, לא איזה אחד שעבר השתלה ונהיה מומחה מטעם עצמו. מצא "מדריך מקצועי" ולא מתווך שלא מבין מהחיים שלו.
 4. בקש לראות תמונות של ישראלים ולשוחח עמם, כדי לקבל רושם ואל תסתמך על תמונות רק מחו"ל או בלבולי מוח של יחצנים בלבד, דבר עם אנשים אמיתיים שקיבלו שירות טוב בקליניקה ומרוצים מהתוצאה, אל תיתן שינצלו אותך
 5. המנע בכל תוקף מקליניקות שלא אומרות מי הרופא שלוקח אחריות על הטיפול, אנשים מדברים איתי שסגרו במקומות מסוימים והם בכלל לא יודעים מי הרופא האחראי. יש יותר טיפשי מזה?
 6. בדוק שהטיפול קורה בבית חולים, בטורקיה יש בנינים שמכנים את עצמם בתי חולים, מעסיקים פליטים שלא מבינים כלום ולא מוכשרים בתחום הרפואה, ההרדמה וטכנאות השתלת השיער, יש גם איזה בלבול מוח פה בארץ על בית חולים יהודי, או רופאים שמגיעים מטורקיה לישראל, לא לפול בפח. בתי חולים מוכרים וטובים הם רשת מדיקל פארק, אצ'יבאדם, ועוד שיש להם מחלקות שונות, מיון ולא רק חדרי השתלות שיער.
 7. בדוק את שנות הוותק של הקליניקה, כמות ההשתלות שמבוצעת ואחוזי ההצלחה. מקום בו בוצעו עשרות אלפי השתלות הוא מקום שמטופלים הצביעו ברגליים.
 8. התרחק כמו מאש מקליניקות זולות! מחיר של 1,500 אירו כולל מלון חמישה כוכבים וטיסות וכו' זה מחיר שחייב להדליק לך נורה אדומה.
 9. בדוק האם משתמשים בציוד הטוב ביותר, מכשיר הפאנץ', הלהבים, הסטריליות, ערכת הPRP וכו'. קליניקות איכותיות משתמשות בציוד מערב אירופאי, בעיקר גרמני ולא סיני.
 10. וודא שמי שפוגש אותך ביעוץ לפני ההשתלה הוא הרופא האחראי. הרבה רופאים תולים תמונות גדולות שלהם ומשקיעים הרבה כסף ביח"צ וקליניקות מפוארות אבל הם אפילו לא פוגשים את הלקוח!

יש עוד הרבה שיקולים לקחת בחשבון, אבל מה שהכי חשוב זה שיהיה מישהו שמבין ואתה סומך עליו שילווה אותך בתהליך ולא רק יגזור עלייך קופון. ההתמודדות עם הליך רפואי בעיקר במדינה כמו טורקיה הוא לא קל לכולם ובטח לכאלו שלא בקיאים בתחום. תזכרו: השתלה גרועה היא בכייה לכל החיים, השתלה טובה משנה חיים.

למה לעשות השתלת שיער בטורקיה ולא בישראל?

מדובר בעיקר ניסיון מועט בכמות המקרים בהשוואה למדינות כמו טורקיה (המעצמה הראשית, יוון וקפריסין), תוצאות לא יפות ולא טבעיות לטעמי, מחירים בשמיים, רגולציה שלא מאפשרת עבודת טכנאים מה שגורם לרופא בעצמו לעשות את כל העבודה הטכנית שאמורה לקחת שעות רבות ולכן הם מתעצלים ומשתילים שליש מהכמות שבאמת יכלו.

הרבה לקוחות שמגיעים לחול לתיקונים… ותכלס לא מבין למה לעשות בארץ? כי מה? אם אין לך צו עיכוב יציאה אז סע לחול ובמחיר אטרקטיבי תקבל השתלה באיכות גבוהה. אם יש לך צו, אל תעשה השתלה.

טורקיה קנתה לעצמה שם של מעצמה עולמית בכל הקשור להשתלות שיער. באיסטנבול לבדה מבוצעות ע"פ הערכות מדי יום בין 1000 ל-1500 השתלות שיער ויש שאומרים שאף יותר מכך.

הרופאים הטורקים המובילים הינם בעלי שם ופורצי דרך בתחום השתלות השיער בעולם כולו והם נחשבים לרופאים המנוסים ביותר בעולם בתחום הזה.

בכל יום בוחרים אלפי לקוחות להגיע לאיסטנבול לצורך ביצוע השתלת שיער בטורקיה מכל רחבי העולם ובהם גם שחקנים, זמרים וסלבריטאים רבים שמעוניינים להשיב לראשם את הבלורית שכל כך התגעגעו אליה.

עיקרה המכריע של הפרוצדורה היא טכנית ולכן בטורקיה הרופאים המובילים הם המפקחים על ההליך והוא מבוצע ע"י הצוות הרפואי שלהם, ותוך כדי עינם הפקוחה, מה שעבורנו הישראלים, ובכלל לכל מי שמגיע מכל רחבי העולם, מביא להוזלה משמעותית בעלויות ללקוח.

בישראל עוסקים בתחום מספר מצומצם מאוד של רופאים, המחיר יכול להגיע לפי שלושה וארבעה ממחירו של סופשבוע שבו מבצעים את השתלת השיער בטורקיה, הכולל בתוכו גם טיסות ומלון.

גם מבחינת הניסיון, שהוא בעצם הפקטור הכי חשוב אין בכלל מה להשוות בין הכמויות של הפרוצדורות המבוצעות בארץ לכמויות המבוצעות בטורקיה. למי שלא יכול/ה מעוניי/נת לנסוע לטורקיה, ישנה האפשרות של השתלת שיער ביוון, אפשר לבחור באחת הקליניקות המובילות בעולם אצל אחד הרופאים הרשומים באיגוד ולהיות בטוחים שהתוצאה תהיה לא פחות טובה ומדויקת מטורקיה.

האם אני יכול לבצע עוד ועוד השתלות שיער ללא הגבלה?

התשובה היא חד משמעית שאי אפשר.

השתלת שיער בטורקיה תלויה ראשית בפוטנציאל הקצירה של האזור התורם, קרי היכולת של המטפל להוציא באופן מפוזר זקיקים שיעברו מהחלק התורם לאזור הקרחת. מאחר והזקיקים המוצאים אינם, ואני מדגיש אינם צומחים מחדש, ישנה כמות מאוד מוגבלת של זקיקים שניתן לקצור בבטחה ובאופן שלא ישאיר מרווחים גדולים עד קרחות באזור התורם.

כבר נתקלתי במטופלים שביצעו השתלה שלישית ואף רביעית אבל אלו בעיקר מטופלים שביצעו השתלות חובבניות בעבר בהן נקצרו כמויות נמוכות של זקיקים ולכן הייתה אפשרות לחזור מספר פעמים על הפרוצדורה.

האם אפשר לתרום זקיקים מאדם אחד לשני?

התשובה היא שנכון לרגע זה, הדבר הוא בלתי אפשרי. הגוף בדרך כלל ידחה כל ניסיון השתלה או חיבור עם איבר מגוף של אדם אחר ויראה בהם חדירה של חומר זר, זאת מפני שבשורש השיער המושתל ישנם תאים בעלי קוד גנטי מסוים ובמידה והגוף ייתקל בשורשים שאינם שלו ובקוד גנטי שונה תיגרם דחייה ובמקרה הטוב, ההשתלה תיכשל.

במקרה הרע עלולה להיות התקפה אגרסיבית של המערכת החיסונית כנגד הישות הזרה שבאה במגע עם הגוף. הדעות חלוקות בנוגע לתאומים זהים בעלי מטען גנטי זהה, אם כי רוב הרופאים שקראתי את הסבריהם טוענים שהסיכוי להצלחה בתאומים זהים גבוה יותר. לכן, בשלב זה ההעדפה הראשונית היא לקיחת זקיקים מאזור הראש כאזור תורם ולאחר מכן מאזורים מסוימים בגוף של האדם הנזקק להשתלה.

אני שעיר בכל גופי, אשמח להפטר מכל השיער בגוף ושישתילו לי אותו על הראש, האם זה אפשרי?

התשובה היא – לא. על מנת שזקיקים יצמחו וישגשגו עליהם להיות בעלי אופי מסוים המתאים להליך. כיום בעדיפות ראשונה יילקחו זקיקים באזור אחורי הראש, לאחר מכן צידי הראש, לאחר מכן זקן, ולאחר מכן מקטע די מוגבל שנמצא בבית החזה, בין שתי הפטמות. כל שאר שיער הגוף אינו אפקטיבי ולא ייקלט!

בשיטת FUE, השיער שלוקחים מהאזור התורם צומח מחדש?

התשובה הקצרה לשאלה הזאת היא לא.

כאשר מבצעים FUE קוצרים לא רק שיערה אלא את הזקיק עצמו אליו היא קשורה יחד עם התאים שסביבו ולכן אין כל אפשרות שהשערה הספציפית שנלקחה תחזור לצמוח.

יחד עם זאת השיער שנלקח, נלקח בתפזורת ובאופן בו לאחר ההחלמה וצמיחה של האזור התורם,לא יהיה ניתן להבחין בשיער שנלקח או יותר נכון בזקיקים שנלקחו.

זו גם הסיבה שלא לוקחים כמויות לא הגיוניות של זקיקים מאזור תורם על מנת לא לגרום נזק, טראומה, קרחות ואו צלקות נראות לעין. קליניקות לא מקצועיות שמתפארות בקצירה של כמויות גדולות של זקיקים, הן בעצם אותן קליניקות שמסכנות את הלקוח ועלולות להשאחר אותו עם אזור תורם דליל יותר עקב קצירת יתר.

יחד עם זאת, צריך לזכור ששיער ימשיך לצמוח באזור התורם ולעיתים גם שיער חדש שיחל לצמוח בסמוך לזקיקים שנלקחו. אז נכון שזקיק שהוצא פיזית והושתל במקום אחר, לא יצמח שוב, אבל שיער יכול יצמח בסביבתו.

כמה זמן לוקחת השתלת שיער בטורקיה?

כל התהליך קורה במרבית המקרים תוך יום טיפול אחד, בהרדמה מקומית בלבד ותוך מספר שעות – יש לך שיער על הראש.

כבר ביום למחרת אין שום מניעה מלחזור לשגרה (אף כי ישנן הגבלות מסוימות שהינן מינוריות לשבוע הראשון והחודש הראשון, מה הן הגבלות אלו לעומת הגשמת חלום של שנים ותוצאה מצוינת). תוכל/י להתעניין עוד, לחקור ולקרוא ברשת על הנושא ולקבל עוד מידע על השיטה.

מה אם אני צריך תיקון של מפרצים עמוקים?

להתקרחות הגברית יש צורות ואופנים שונים: בדרך כלל התקרחות גברית טיפוסית מתחיל באזור הכיפה והמפרצים.

למטופלים מסוימים מפריעים מפרצים עמוקים שנוצרו. ניתן לתקן מפרצים עמוקים באמצעות הנמכת קו השיער שנסוג כתוצאה מתהליך ההתקרחות. חשוב מאוד שתיקון קו שיער ומפרצים יתבצע תוך קביעת הקו באופן טבעי ומקצועי, לא קווים ישרים, לא שפיצים למיניהם וכמובן שימוש ב-Baby Hair (שדיברנו עליו במאמר).

מה ההבדל בין השתלת שיער בטורקיה לבין השתלת שיער ביוון?

גם בטורקיה וגם ביוון התוצאות יהיו דומות, השוני הוא במספר דברים. ביוון עובדים יותר בשיטת DHI ובטורקיה יותר ב-micro FUE בלהבי ספיר. בטורקיה אצל הרופאים המובילים מי שבד"כ עושה את העבודה הטכנית של ההשתלה הם טכנאים מנוסים בפיקוח והניהול של הרופא הראשי וביוון רק רופא מורשה לבצע את הפרוצדורה.

ביוון יש פחות קליניקות שהן מהמובילות בעולם ויש שניים שלושה רופאים ששייכים לאיגוד בעוד בטורקיה יש יותר. החוויה בטורקיה היא יותר המונית נקרא לה אל מול יוון שם החוויה יותר בוטיקית. שוב בשני המקרים תקבל עבודה מעולה אם תבחר במקום הנכון.

מהי תקופת ההחלמה של השתלת שיער בטורקיה בשיטת FUE?

יש כמה שלבים. בעיקרון כבר יום למחרת אדם יכול תאורטית לחזור לפעילות מלאה, יחד עם זאת ייתכנו תופעות של התנפחות כתוצאה מנוזלים, כאב, וכו'.

כשבוע וחצי עד ניקיון הגלדים מהראש, מה שאומר שמבחינת אסתטיקת הראש כ10 ימים. אזור תורם מחלים מהר יותר. יש הגבלות מסוימות במסגרת החודש הראשון כמו קסדה, ספורט, תספורת וכו'.

בגדול ההחלמה היא קלה והיא יותר מבוטאת באי נוחות של מספר ימים מאשר בצורך במנוחה בבית כמו בהחלמה מניתוחים מסוגים אחרים. כמובן שזה ממש על קצה המזלג ויש עוד הרבה מה להסביר בנושא.

שמעתי וראיתי פרסומות על השתלת שיער עם קרח. מה זה?

להשאירם בחיים כשהם מחוץ לראש לפני השתלתם יותר זמן וכך בסשן אחד ניתן לקצור ולהשתיל יותר שתלים.

הרופאים המובילים בטורקיה וביוון וכאלו שבולטים ב-ISHRS כולם כבר עובדים בשיטה הזו, זה לא חידוש, אלא יש כאלו שמפרסמים את זה כגימיק שיווקי. זה בעצם סטנדרט ואין פה משהו ייחודי.

הכוונה היא להאריך את חיי הזקיק וככה במקום לחלק סשן לשניים במקרים קיצוניים, אפשר למשוך עוד את הזמן. בסופו של דבר כמות הזקיקים תלויה חד משמעית באזור התורם של המטופל ולקחת 7,000 – 10,000 זקיקים ממטופל בסשן זה או שקר זול או גרוע מכך עבודה מסוכנת שמסכנת את המטופל. מי שמבטיח כמויות כאלו לדעתי הוא שקרן ומסוכן, לברוח!

השתלת שיער בטורקיה: ידע כללי

אזור הכתר

השתלת שיער מאוד מוצלחת באזור הכתר של הראש

אזור הכתר, בעגה המקצועית Crown zone או C zone, הוא השליש האחרון של החלק העליון של הראש. ההתקרחות הגברית הטיפוסית מתאפיינת בהתקרחות מפרצים וכתר והתרחבות של אזורים אלו עד להגעה במקרים מסוימים להקרחה מלאה.

מה שבטוח הוא שאזור הכיפה הוא "כאב הראש", תרתי משמע של גברים הסובלים מנשירת שיער. על אף שמדובר בהקרחה הטיפוסית והנפוצה, הקרחה באזור הכתר בעיקר אצל צעירים, מבגרת ומאוד מתסכלת.

אך יש לומר את האמת, אזור הכתר הוא בד"כ בעדיפות אחרונה בטיפולי השתלת שיער מאחר והחלק החשוב ביותר שמחולל את השינוי המשמעותי ביותר במטופלים קרחים הוא בניית קו השיער ומילוי פרונט ואמצע.

בהסבר מאוד שטחי, על מנת ליצור שינוי גדול במטופלים, יש צורך בצפיפות. הצפיפות היא הפקטור שייתן את הביטוי הטוב ביותר לשינוי המיוחל ולהפיכה מקירח ללא קירח.

רק שיש בעיה, כאשר אדם נזקק להשתלה בכל חלקי הראש, קרי: פרונט, אמצע וכתר, ב99% מהמקרים, כמות הזקיקים באזור התורם, לא תספיק לכיסוי כל הראש. לשם המחשה, ראש שלם קירח בצפיפות מקסימלית ידרוש כ12,000 זקיקים, ומה לעשות שאפשר לקצור רק 4000-4500 בסשן ואולי אם מתאימים לדאבל אז 6000.

כך קורה שהשמיכה קצרה מדי ורוב המטופלים ייאלצו להשאיר את הכתר לסשן הבא או למלא אותו בצפיפות הרבה יותר נמוכה, עד להשלמה נוספת.

הברירה האחרת כאשר יש כמות זקיקים מוגבלת ושטח גדול לכיסוי היא השתלה הומוגנית, או בעברית השתלה בצפיפות אחידה, כאשר זוהי השתלה המתאימה למטופלים אשר אינם מעוניינים בבלורית שיער חדשה ובדרך כלל מסתפרים מאוד קצוץ ומכאן שפרמטר הצפיפות פחות מעניין אותם.

עוד דברים שכדאי לדעת על אזור הכתר:

 1. קשה יותר להגיע למראה מלא באזור הכתר מאחר וזה די דומה למקרה בו תרצה לצפות כדורסל בשטיח… הכתר הוא בצורתו כדורי ולא שטוח כמו שאר החלקים המקריחים ולכן זוויות השיער הנדרשות בד"כ גם אחרי השתלה טובה ייצרו מרווח שעדיין יראה את הקרקפת.
 2. כיווני ההשתלה בכתר הן שונים. על מנת ליצור את ה"מערבולת" שבאופן טבעי ניתן לראות בכיווני הצמיחה בכתר, יש צורך במיומנות ומומחיות. השתלה ללא זוויות נכונות של צמיחה בכתר, עלולה להראות מוזרה.
 3. הכתר הוא אזור בעייתי המושפע ביותר הורמונלית וזו הסיבה שהקרחה בו נפוצה מאוד. הכי חשוב הוא למנוע את התרחבותו של הכתר ע"י שימוש בפרופסיה אשר משפיעה בעיקר על עצירת התרחבות הקרחת באזור זה. גם PRP הממוקד לאזור זה יעיל במקרים בהם פרוטוקול הטיפול הינו מתאים לכך מבחינת מרווח הזמן בין הטיפולים וכמותם.
 4. הכתר הוא המקום בו העור דק וצמוד מאוד לגולגולת, הסירקולציה של הדם פחותה והשתלה מורכבת יותר למטפל במידה ויש לטפל בו בצפיפות מקסימלית.
 5. בעוד שפרונט ואמצע יראו תוצאות טובות בדרך כלל לאחר 12-14 חודשים, לאזור הכתר יידרשו 18-20 חודשים.

לסיכום, אם מישהו מספר לכם סיפור על כיסוי כל שלושת שלישי הראש בטיפול אחד ובצפיפות מלאה, (בנורווד 5.5-6-7) חשוב שתדלק לכם נורה אדומה, זאת מכיוון שגם 4000-4500 זקיקים המותרים לקצירה בסשן יחיד, כולל זקן וכו' לא יוכלו לכסות בצפיפות אחידה ראש שלם.

הפתרונות:

 • סשן אחד לפרונט ואמצע ולאחר כ8 חודשים השלמת הכתר.
 • דאבל סשן אצל מי שהדבר אפשרי וגם אז תבוצע צפיפות מדורגת שכן עדיין כמות הזקיקים לא תאפשר כיסוי מקסימלי בכל האזורים.
 • או פיזור אחיד: הומוגני, (פחות מומלץ כי מיועד אך ורק למי שמסתפר דרגה 1-1.5 בלבד).

בתמונה שמצורפת למעלה אפשר לראות טיפול מאוד מוצלח באזור הכתר, ניתן לראות שהכתר טרם הגיע להקרחה מוחלטת מה שעוזר במקרה זה להגיע לתוצאה מלאה וטובה וכמו כן אזור תורם טוב יחסית שסייע לקצירת כמות מספקת של זקיקים.

השתלת שיער בטורקיה של שיער דק וחלק

שיער דק וחלק, מושפע הרבה יותר מזוויות הצמיחה מכמות זקיקים הדרושה. בשונה משיער עבה, גלי, מתולתל או מקורזל, השיער הדק והחלק, דורש תכנון מאוד מדויק של ההשתלה.

מה חשוב בשיער דק וחלק? כמות הזקיקים. בשיער דק וחלק, יש צורך בכמות גבוהה יותר של זקיקים כדי לקבל מראה טבעי ומלא והזקיקים חייבים להיות בחלק הקדמי בצפיפות המקסימלית ביותר, אחרת המראה יהיה דליל.

בנוסף יש צורך ביתר מיומנות ודיוק מקסימלי בזוויות ההשתלה. הנטייה של שיער חלק היא "לשכב" על הראש והוא אינו חזק מספיק כדי להזדקף.

בדרך בעלי שיער חלק יאריכו אותו לאחר ההשתלה כדי לתת לו יותר נפח. בתמונה המצורפת ניתן לראות בדיוק את הזוויות שנבחרו כדי ליצור מראה טבעי לחלוטין של שיער "שוכב" ובצפיפות הנכונה שלא תיצור "ראש דשא" או שיער בריווח גבוה. ניתן לראות שהמטופלים אכן האריכו את השיער והמראה נראה טוב וזורם מבחינת הזוויות.

השתלה זו היא בלתי ניתנת לגילוי ולא ניתן להבחין כי בוצע פה הליך רפואי.

שקרים הזויים שנוכלים אומרים ללקוחות תמימים בשיחות מכירה

בשיחותיי עם מטופלים פוטנציאליים חוזרים מספר דברים שככל הנראה נאמרים להם בשיחות מכירה (אני יודע כי זה תמיד מגיע באותו הנוסח?), אנסה לסייע בחלק מהדברים כאן:

"קיבלתי הצעה שבה נאמר לי שלרופא יש שיטה להוציא מהאזור התורם שלי הרבה יותר זקיקים בסשן"

המשפט חוזר הרבה פעמים וככל הנראה יש איזשהו יחצ"ן שאומר את הדבר הזה. אז חברים, לא להתפתות, אין שום "שיטה" להוצאת יותר זקיקים.

יש שיטת גג FUE שקיימת שנים רבות מאז שהופסקה שיטת ה-FUT המיושנת (זו עם הצלקת בעורף). ב-FUE, אין שום קסמים ואין "יש מאין". כמות מותרת לקצירה ומאזור תורם עשיר 5,000 מקסימום. אזורים תורמים שאינם עשירים ושצפיפותם בינונית ומטה כ4000 ועד 2000-2500, אזורים "עניים" לא לבצע! פשוט חבל על הזמן.

"שיטת DHI טובה יותר מFUE"

ממש לא בהכרח, ראשית נסביר כי DHI היא לא בדיוק שיטה אלא שדרוג של שלב ההשתלה, שבמקום שתבוצע פתיחת ערוצים באמצעות הלהב ולאחר מכן החדרת הזקיק באמצעות פינצטה, משתמשים במעין עט מיוחדת שנקראת Choi (על שם הממציא הקוריאני שלו) שבעצם מבצע את החריץ ודוחף את השיערה באותה הפעולה.

לכל דרך פעולה יש יתרונות וחסרונות ובסופו של יום השוני בתוצאה לא ממש נראה בעין! היתרונות של פתיחת ערוצים היא שהמטפל פותח את הערוצים באמצעות חתכים קטנטנים וכשהוא עושה זאת הוא גם שולט בזוויות ובכיווני השיער ולאחר מכן פשוט מחדיר את הזקיק מבלי להתעסק בכיוונים ובזוויות וזה יתרון.

ב-DHI כאמור לא מבצעים פתיחת ערוצים ולכן מטפל שהוא פחות מיומן או מרוכז יכול לטעות בזווית מאחר והוא אינו פועל על פי חתך קיים אלא מבצע את החתך וההחדרה יחד, כל תנועה של מילימטר לכאן או לכאן יכולה לשנות את אופן הצמיחה.

אכן העבודה ב-DHI נראית יותר נקייה ותיתכן החלמה מעט מהירה יותר אבל לא מדובר בהבדלים משמעותיים. גם בעניין הצפיפות, מדובר בשקר, צפיפות מקסימלית ניתן להשיג בשתי דרכי הפעולה, בתנאי שהלהב שנבחר מתאים לעובי השיערה וצורתה.

בעניין עבודה בין לבין שיער קיים או נשים, במקרים מסוימים עדיפה שיטת ה-DHI, וזאת במקרים שהשיער הקיים צפוף יותר. יש לציין כי רופאים בעלי שם עולמי משתמשים ב-DHI רק אם מוכרחים ולכן לא בהכרח שחייבים את ה"שדרוג" הזה. כל מקרה לגופו.

ביוון למשל אוהבים להשתמש ב-DHI כברירת מחדל ראשונה וזה כבר עניין של נוחות המטפל והכשרתו. כיום קיימת כבר שיטה המשלבת בין להבי הספיר ועט ה-Choi אשר נקראת DHI ספיר ובמקרים שנכונים לה יבחר הרופא להשתמש בה. לסיכום כל מקרה לגופו! תנו לרופאים להחליט ואל תקפצו על כל מי שמהלל את ה-DHI רק כדי לעשות עליכם עוד 700 יורו.

"במקרים בהם שטח הכיסוי גדול וכמות הזקיקים קטנה, עדיף לכסות את כל הראש ובסשן הבא לאחר שנה, להוסיף צפיפות לכל הראש"

אפשרי אבל לא מומלץ ברוב המקרים.

בזבוז של הזקיקים הטובים שמתאימים לקו שיער צפוף ופיזורם על אזורים אחוריים, פעולה לא חכמה ולא צופה פני עתיד.

מובן שבאופן פסיכולוגי המטופל מעדיף כיסוי של כל הראש, אבל לעיתים, התוצאה תיפגם משמעותית באופן שבסשן השני לא נוכל לתקנו. מומלץ להשמעה לרופא, ובמקרים כאלו לבצע את האזור הקדמי בצפיפות מקסימלית, אמצע בצפיפות בינונית ודירוג לנמוך ועד אפס באזור הכתר, אז להגיע לסשן שני ולבצע השלמה לחלק האחורי.

"אני לא עושה חצי עבודה, ואני אראה מצחיק עם כיסוי חלקי, מקדימה ובאמצע שיער ומאחור לא"

אז ראשית, השתלת שיער בטורקיה היא לא תמיד "תוכנית כבקשתך" ולעיתים כמו בכל הליך רפואי, יש נתונים פיזיולוגיים שחובה להתחשב בהם כדי לא לגרום נזק ולהוציא את המטופל עם השתלה גרועה במקרה הטוב ונזק בריאותי במקרה הרע.

שים לב – אתה לא תיראה מצחיק, אם תלך לקליניקה טובה. העבודה תבוצע בדירוג ולדוגמא נורווד 6 יכול לקבל מראה טבעי של נורווד 2.5 – 3.5, וזה שיפור מאוד מאוד משמעותי! דרך אגב, זה המקרה ברוב ההשתלות. כיסוי מלא בהשתלה אחת זה לא דבר נפוץ וזה רק אם ההקרחה נתפסה בזמן!

אני שוב חוזר – אתה לא תיראה "מצחיק". אתה כן תיראה מצחיק עם כיסוי מלא בצפיפות נמוכה, הרבה יותר מצחיק. נדוקה.

"אני מעדיף לחכות עם ההשתלה, עד שהשיער ינשור יותר"

אין טעות גדולה מזו!

שיערך הוא נכס, מה פתאום שתחכה שילך לאיבוד?! זה כמו לחכות שיגמר לך הכסף כדי ללכת לעבוד, או בקיצור שטות. אם יש לך עדיין שיער על הראש, שמור עליו! פינסטריד דחוף/דקל ננסי דחוף! (עדיף בהרבה פינסטריד או בשמו הידוע פרופסיה). שמירה על השיער הקיים באמצעות תכשיר + PRP + השתלה, זה הפתרון הכי טוב! אל תתחכם.

מיקרוסקופ או מיתוס?

הפייסבוק והרשת בכלל, מתפוצצים במידע על הליכי השתלת שיער בטורקיה ש-90% ממנו הוא בולשיט וגימיקים.

אני מדי פעם אביא כל מיני "פניני חוכמה" שאני שומע ממטופלים פוטנציאליים,אשר נחשפים אליהם ברשת, בעיקר בפורומים של כאלו שעברו השתלות ושם רצות הרבה מאוד שטויות, אם ע"י בעלי אינטרס, או סתם אמירות מטומטמות שהשתול באמת מאמין בהן אבל בינן לבין המציאות אין דבר וחצי דבר.

רמת דברי ההבל שאני שומע שנאמרים בכל הפורומים הללו, שוברת שיאים, זה הגיע כבר לכך ששמעתי ש"אסור לאכול מלח אחרי השתלת שיער בטורקיה", כמובן שזו שטות גמורה. מלח באופן כללי לא מומלץ לצרוך באופן מופרז אבל זו עצה טובה לכל אחד ואין קשר אם עבר השתלה או לא.

אחת מהאמירות שבאים אליי איתן לא מעט היא נושא המיקרוסקופ. יש כנראה איזו חברה שמבלבלת למתעניינים את המוח עם הנושא הזה. האמירה הכל כך מטומטמת על המיקרוסקופ, כביכול מזהירה מטופלים מפני, קליניקות שלא עובדות עם מיקרוסקופ, אלא עם לופות (משקפיים מגדילות פי 4-8). הטענה היא כי ללא מיקרוסקופ, לא ניתן למיין את הזקיקים לכאלו בעלי שיערה האחת ולאחרים בעלי 2 שיערות או 3 וכן הלאה.

אז ראשית, ניתן לראות את הזקיקים גם ללא שום הגדלה ולהבחין אם הם זקיקים יחידניים או מרובי שיער ולכן כל האמירה הזאת היא שטות גמורה. בכל קליניקה המכבדת את עצמה ושנמצאת גבוה בין הקליניקות בעלות המוניטין, יש את כל האמצעים על מנת לטפל בזקיקים באופן מיטבי, ורופא שנמצא באיגוד ומכבד את עצמו יצייד את כל הצוות הרפואי בציוד המתקדם ביותר.

קליניקות מנוסות ומקצועיות מבצעות את כל הפעולות הנדרשות ורופא שהוא אמן בתחום יקיים את כל השלבים הקשורים בתכנון וביצוע של השתלה מקצועית וטבעית.

את הזקיקים ממיינים, מודדים ובוחנים כאשר לשקלול נכנס גם מוצא אתני, סוג השיער, מידת השורש ועוד הרבה מאוד דברים שיש לבחון. ע"פ הבדיקה, נבחר הלהב הנכון והמותאם לזקיק הספציפי, לאחר מכן הם ממוינים גם ע"פ סינגל, דאבל, טריפל ומולטיפול, ומושתלים היכן שנכון להשתיל כל אחד מהסוגים. לדוגמה, בקו השיער הראשון, חשוב ביותר להשתמש בזקיקים שהם סינגלים רכים. די עם השטויות!

האם זה בטוח לטוס לעשות השתלת שיער בטורקיה בתור ישראלי?

רבים שואלים אותי כמי שלדברי כמה מהם נמצא בטורקיה יותר מהשגריר הישראלי באיסטנבול, האם אני חש שהמצב הפוליטי משפיע באיזושהי דרך על התחושה שלי כישראלי בטורקיה וכמובן של מטופלים שאני מלווה?

ואני עונה לכם – חד משמעית לא!

למרות כל העניינים בתקשורת, וחילופי הדברים בין המנהיגים (בסופו של יום די משחק לאינטרסים של שני הצדדים), המצב בפועל הוא בדיוק ההפך הגמור. ראשית ישראל וטורקיה למרות המתיחות בשנים האחרונות מעולם לא וויתרו על יחסי סחר של מיליארדי דולרים בייבוא וייצוא, שמשפיעים באופן משמעותי ביותר על שתי הכלכלות.

אלפי משפחות בישראל ובטורקיה, מתפרנסות באופן ישיר וקשורות ישירות לאנשי העסקים שתלויים בלעדית בסחר עם טורקיה, ממנה ואליה.

מומחים שונים מכל תחומי הטכנולוגיה, מגיעים לטורקיה על מנת להדריך ולייצא יידע וחידושים כמעט בכל תחום, והכי חשוב, האזרח הקטן, זה שמארח אותי כל שבוע כאן, הוא נחמד מסביר פנים ומקבל אותי ואת מטופליי בברכה.

כי בסופו של יום כולם רוצים לחיות בכבוד בשלום ובפרנסה טובה. חייב לומר שמעולם לא הסתרתי עצם היותי יהודי וישראלי כאן, ונתקלתי תמיד בסבר פנים יפות.

ברור הדבר שבכל מדינה ואפילו אצלנו, אפשר תמיד להיתקל באיזושהי אנטישמיות במקרים נדירים ואצל קיצוניים למיניהם, אך אומר בכנות זה לא קרה וטפו טפו זה גם לא יקרה. כי אם נשמור כל אחד על כבודו של האחר, האינטרס המשותף תמיד ינצח. כידוע בין אומות ועמים אין אהבות, יש אינטרסים. זה לגיטימי וכל העולם עובד כך.

אסכם זאת כך: טורקיה מסבירה פנים לתייר מישראל, בשווקים, באטרקציות וגם בהשתלות השיער. אולי אפתיע אך היעד התיירותי המבוקש ביותר ע"י ישראלים הקיץ האחרון היה טורקיה!

אז הכל טוב, עזבו פוליטיקה, טורקיה היא אחת המדינות היפות, המגוונות, הכיפיות והטעימות (תשאלו את החמש עשרה קילו שהרווחתי פה).

תראו את התמונות:

על שולחן הקבלה בבית החולים מדיקל פארק פלוריה איסטנבול – הקליניקה העולמית של ד"ר אקאר אשר הגיעו אליה עד כה מ-92 מדינות שונות, דגל ישראל מתנופף בבטחה לצד שאר דגלי המדינות:

דגל ישראל על השולחן בקליניקה של דר אקאר
דר לבנט אקאר בכותל המערבי

ד"ר אקאר עם הצוות הישראלי הכולל אותי, בכנס מיוחד שכלל הרצאה מרתקת שלו במלון דן פנורמה בת"א:

שחר סידס עם דר אקאר בכנס במלון דן פנורמה בתל אביב

בקיצור, בואו בהמוניכם, מחכים לנו ומכבדים אותנו. שלא יעבדו עליכם!

השתלת שיער הומוגנית בטורקיה

השתלת שיער הומוגנית בטורקיה

אחד הפתרונות לבעלי שטח גדול לכיסוי ואזור תורם מוגבל – Homogenic Transplantation – השתלה הומוגנית או בעלת צפיפות אחידה. ההשתלה ההומוגנית היא לא האופציה הראשונה ואינה מתאימה למי שרוצה להאריך את שיערו. השתלה זו יכולה להתאים למי שמעוניין להשאיר את שיערו קצר אך בכל זאת להפטר מהקרחת המבריקה ולהנות מסילואט של שיער.

במרבית המקרים מטופלים בעלי אזור תורם מוגבל ושטח גדול לכיסוי, יוכלו לקבל כיסוי חלקי ואולי להשלימו בניתוח נוסף, אך כאשר אין ברצונם או באפשרותם לקבל השתלה עם רמות צפיפות שונות, זה יכול להיות פתרון טוב, כאמור למי שישאיר את שיערו קצוץ.

בתמונה המצורפת אפשר לראות מטופל עם אזור נרחב לכיסוי ובהשתלה שמרביתה הומוגנית (80% אחידות). הלקוח יכול להישאר עם שיער קצר ולהנות מסילואט השיער.

סוגי הלהבים בהשתלה

סוגי הלהבים השונים שמשתמשים בהם בהשתלת שיער

למרות שהרחבתי על הנושא בנושא, אוסיף עוד כמה שורות לגבי סוגי הלהבים בהם ניתן להשתמש בהשתלות שיער מסוג FUE (לא להתבלבל, DHI היא לא שיטה שונה מ-FUE, ה-FUE היא שיטת הגג וה-DHI היא אותה שיטה ברמה המהותית אך יש שימוש במכשיר אחר שמייתר את שלב פתיחת התעלות/הערוצים באמצעות להבים).

 1. בצד שמאל למעלה בתמונה המצורפת: להב העשוי פלדת אל-חלד (Stainless Steel). הלהב הזה הוא בעל קצה הבנוי כריבוע. להבים אלו היו בשימוש בשנים קודמות ובשל הקצה המרובע שלהם היה קשה יותר ליצור צפיפות גבוהה מאוד כפי שניתן היום, ובנוסף, להבים אלו היו גורמים יותר טראומה לעור הקרקפת באזור ההשתלה, מאחר וכניסתם הייתה עמוקה יותר וצורתם המרובעת גרמה לכך שנפתחו פתחים גדולים יותר בעור. בקליניקות זולות, עדיין משתמשים בלהבים אלו, מהסיבה הפשוטה, העבודה עמם היא הכי מהירה ומחירם לקליניקה הוא זול מאוד ביחס ללהבים החדשניים יותר. להב מפלדת אל-חלד יוצר בשל צורתו החלמה איטית יותר ויכולת הדיוק והמזעור של הערוצים מוגבלת יותר. יחד עם זאת ולמען ההגינות יש לומר שאצל מטופלים מסוימים מאוד, השימוש בלהב זה הוא נדרש בשל אופי הזקיק שלהם.
 2. צד ימין למעלה בתמונה: Choi Pen או מה שמכנים עבודה ב-DHI, בעבודה עם מכשיר זה שמזכיר עט עם לחצן בקצה העליון שלו, מכניסים בכל פעם זקיק אחד בחלק התחתון שלו והמטפל בוחר את מקום הכניסה בו הוא רוצה את הזקיק, לוחץ על העט, והמכשיר מבצע חתך זעיר מאוד ותוך כדי דוחף את הזקיק פנימה. בשיטה זו, אין שלב פתיחת ערוצים מוקדם ע"י להב, אלא שמייד לאחר הקצירה, משתמשים בעט ישירות על השטח המיועד להשתלה. יתרונות הChoi בד"כ בהשתלה של שיער בין לבין שיער קיים, יש אפשרות לייצר צפיפות גבוהה, לשלוט בזוויות ההשתלה והעבודה נקייה יותר ופחות מדממת ומכאן שגם ההחלמה מתקצרת אם כי לא באופן מאוד משמעותי.
 3. בתמונה למטה: להבי ספיר, ראש חץ – כיום הלהבים החדישים ביותר, זעירים, מדויקים בנויים כיהלום, ובעצם מחליפים את הלהבים מפלדת האלחלד של הדור הקודם. הספיר שבקצה הלהב מלוטש כראש חץ, חד ביותר, דק וצר ובעצם מבצעים עם להב מסוג זה פתיחת ערוצים שתתן את האפשרות להשתלה הצפופה ביותר (בדומה ל-DHI) ושליטה מיטבית בזוויות השתלת הזקיק. להבים אלו מעצם היותם זעירים ומחודדים באופן צר ומדויק, נותנים את האפשרות להצמיד את הזקיקים באופן מיטבי וגורמים הרבה פחות פגיעה ברקמה של שטח ההשתלה. כפועל יוצא, העבודה נקייה מאוד, ההחלמה מהירה, ותופעה של דימומים או תופעות לוואי אחרות, נמנעים כמעט לחלוטין.

בסופו של יום אם נשים בצד את הלהבים מהדור הישן ונשים את ה-FUE בלהבי ספיר אל מול ה-DHI בChoi Pen, בשתי השיטות ועם שני המכשירים, צפויה להיות תוצאה זהה, המאופיינת בדיוק, צפיפות מקסימלית, פחות טראומה לרקמות והחלמה מהירה יותר באופן יחסי.

אז אם להבי ספיר ו-DHI יתנו פחות או יותר את אותה התוצאה, למה DHI בדרך כלל מייקר את ההליך? כמה סיבות: ההליך הרבה יותר איטי, יש להכניס לעט זקיק אחר זקיק, מהדבר לוקח יותר זמן ומכאן שיותר שעות כוח אדם. בנוסף ב-DHI לרוב עובדים בין לבין שיער קיים (למשל אצל נשים) מה שמאט מאוד את עבודת המטפל. זו הסיבה שזו שיטה שמועדפת לאזורים קטנים יותר.

על כל פנים גם ב-DHI באמצעות Choi וגם באמצעות להבי ספיר חדשניים, תקבלו תוצאה דומה עד זהה, ומה שבאמת חשוב זו לא השיטה או המכשיר, אלא תכנונה של ההשתלה, ההחלטה איך וכמה להשתיל ובחירה נכונה של אזורי הצפיפות וקו השיער. ואת כל אלו קובע רופא, שמבחינתכם חייב להיות רופא איכותי, מוכר ובעל מוניטין.

מכשיר הפאנץ'

תמונת תקריב של מכשיר פאנץ' להשתלת שיער

מה זה בעצם הפאנץ' בתהליך השתלת שיער? הפאנץ’ (Punch) הוא המכשיר איתו מבצעים את קצירת הזקיקים מהאזור התורם ולעיתים גם משמש לפתיחת המקום בו יונח הזקיק.

למכשירי הפאנץ’ ראשים במידות שונות שנעות בין 0.75 מ"מ ל1 מ"מ. ככל שמידת הפאנץ’ קטנה יותר כך אפשר להנות מטיפול בטוח יותר וללא סיכון מפני צלקות או סימנים. מנתחים מובילים בעולם יסכימו כי השימוש בפאנץ’ הקטן הוא מדויק יותר, נכון יותר ובטוח יותר.

בייבי הייר (Baby Hair)

בייבי הייר או בעברית שיערות של תינוק, הוא כינוי מקצועי רפואי לזקיק בעל שיערה אחת שהיא רכה ופלומתית כמו שיער של תינוק בן יומו.

מדובר בזקיק המצמיח שיערה רכה יותר ואף מעט דקה יותר. למה אנחנו בעצם צריכים אותו? שאלה טובה. התשובה היא שבקליניקות מקצועיות, האינטרס הוא לבצע השתלות שאינן ניתנות לגילוי והבחנה וזה אומר, השתלות שהתוצאה שלהן טבעית לחלוטין ושלא תהיה האפשרות להצביע על הראש ולומר "רואים שבוצעה כאן השתלה".

אז איך כל זה מתקשר לבייבי הייר? פשוט, לוקלים את הזקיקים הללו מאזור העורף התחתון, המצח והמפרצים ומשלבים אותם בקו השיער הראשוני, מה שיוצר טשטוש גבול קו השיער ומראה של שיערה חלשה יותר ליד חזקה יותר במעין זיגזג.

השילוב עם זקיקי בייבי הייר ועם זקיקים רגילים, יוצר קו שיער טבעי לחלוטין ותוצאה מעולה ומקצועית! איכות היא לא מקרית, היא מושגת בעבודה קשה ועם הרבה ניסיון!

השתלת שיער בגבות

כיום, באמצעות טכניקות השתלת שיער מתקדמות כמו Micro FUE או DHI גם נשים יכולות להנות מגבות טבעיות, מהשיער הטבעי שלהן.

הקעקועים למיניהם הזמניים/פרמננטיים ועפרונות האיפור, היו הפתרונות עד כה ולמרות השיפור באיכותם, בסופו של יום אין כמו הדבר האמיתי. היום ניתן בפרוצדורה די פשוטה ובהרדמה מקומית בלבד, להשתיל גבה מלאה ויפה. איך זה עובד?

באמצעות מכשיר מיוחד (פאנץ’), קוצרים זקיקי שיער מהשיער שנמצא מעל העורף (האזור התורם) ו"מעבירים אותם דירה לאזור הגבות", זאת ע"פ שרטוט שיצייר הרופא או ע"פ שבלונה שיכולה להביא עמה המטופלת.

חיסרון: בשנים הראשונות ואולי לתמיד "יתנהג" השיער המושתל כפי שהיה מתנהג על הראש, קרי יצמח ויהיה צורך לסדר ולגזור ע"פ הצורה הרצויה. הגבה יכול שתהיה "פראית" יותר מהגבה שהייתה קודם באופן טבעי שהייתה משיער חלש ולכן גם לאט לאט הדלדלה עוד.

יתרונות:

 • שיער טבעי שלך ולא איפור קבוע או זמני
 • תוצאות תוך 5-7 חודשים לערך
 • השיער הוא פרמננטי ולא ינשור (כמובן שמומלץ לא למרוט אותו)
 • סשן אחד וגמרנו.
 • ניתן לבחור את הצורה, אך מומלץ להשתיל את הגבות באופן טבעי ומתאים לפנים של המטופלת, למשל, שלא יהיה מוגזם בעובי, כי אופנות כאלו ואחרות, מתחלפות או נמאסות.

חשוב שהרופא יבחר את הזקיקים הנכונים שהם זקיקי Single (זקיקים אשר מצמיחים שיערה אחת בלבד) ולשלב זקיקים חלשים וחזקים יחד ליצירת המראה הטבעי.

כמובן שגם גברים אשר סובלים מגבות מאוד בהירות, או דלילות, יכולים להנות מהטכנולוגיה, שהיא אותה טכנולוגיה בה משתמשים היום בשביל השתלת שיער בטורקיה לגברים באזור הראש.

השתלת שיער מתולתל

השתלת שיער מתולתל לפני ואחרי

ייתכן ויש כאלו שנולדו מתולתלים ולא שיערו בדעתם שאולי יום אחד יצטרכו לבצע השתלת שיער בטורקיה ויהיה להם יתרון משמעותי מבחינת המראה לאחריה.

שיער גלי ומתולתל, הוא אמנם מעט מורכב יותר לטיפול בגלל אופי הזקיק אך הוא נותן מראה צפוף יותר ומלא יותר לאחר השתלה. האופי של שיער מתולתל הוא שהוא תופס יותר שטח פנים ולמי שיש אזור תורם מוגבל, זה מאוד עוזר מבחינת התוצאה.

ניתן לראות בתמונה המצורפת, מטופל שנות העשרים המאוחרות, נסיגות קדימה וכתר, סשן אחד, מיקוד זקיקים קדימה לבניית קו טבעי וצפיפות לפרונט והשתלה צפופה פחות (סשן אחד, מגבלה בכמויות) מאחור אך הנפח שתופס השיער שלו מסווה באופן טוב את ההבדלים בצפיפות.

כמה עובדות בונוס:

 • שיער אסייתי נחשב שיער דק ולכן מבחינת נפח הוא קשה יחסית בתוצאה
 • שיער אפרו הוא שיער שהנפח שהוא ייצור מעולה אבל דרושה מומחיות כדי לבצע בו השתלה משום שהזקיק גם הוא מעוגל ולא פשוט להכניסו לתעלה.

השתלת שיער אפרו

השתלת שיער אפרו לפני ואחרי שנה אחת
תיקון נסיגה קדמית של שיער אפרו רך עם תוצאה מעולה

השתלת שיער בטורקיה אולי נשמעת כמו הליך פשוט לביצוע: שלב א' קוצרים זקיקים, שלב ב' פותחים תעלות, שלב ג' דחיפת הזקיק לתעלה.

אבל, יש הרבה מאוד פרמטרים שיש לקחת אותם בחשבון ובראש ובראשונה אופי היחידה הפוליקולרית אשר משתנה מאדם לאדם ותלוי בגנטיקה, מוצא אתני, ואפילו קיימים הבדלים בין גבר לאישה.

הבדלים אלו חייבים להיות לנגד עיניו של הרופא אשר מתכנן את ההשתלה, בבואו לקבוע את פיזור הזקיקים, את מידות הפאנץ’, המיקרומוטור והלהבים. לכל סוג שיער דרושה מיומנות אחרת. שיער חלק למשל הוא קל יותר לטיפול FUE וכניסתו לתעלה פשוטה יחסית.

שיער גלי, מאתגר את המטפל מאחר והשורש אינו ממש ישר ויש לייצר ערוץ מעוגל.

שיער האפרו הוא המאתגר ביותר משום ששורשו מקורזל ודרושה מומחיות מיוחדת וניסיון רב להתעסקות עם שיער אפרו! חברים מהעדה האתיופית או אפרו אמריקאית ואפילו ממוצא צפון אפריקאי או לטיני שיש להם שיער מקורזל, עליכם לשים לב כי לקליניקה מיומנות בטיפול בסוג שיער זה ולדרוש לראות יכולות מוכחות בתמונות, להתמודדות עם השתלה מסוג זה.

היתרון הגדול בשיער אפרו הוא תפיסת הנפח שלו על הראש. לדוגמא, מבחינת מבחן הצפיפות – 2000 זקיקי אפרו ייראו לעין כ 2500 זקיקים רגילים. יחד עם זאת העבודה יותר איטית בזמן ההליך ויש לפתוח ערוצים באופן בו הסיכוי לקליטת השיערה הוא הגבוה ביותר, מה שכאמור דורש מומחיות וניסיון בהתמודדות עם סוג שיער זה.

סוג יחידת השיער לפי אופי השיערה

גם לשיער מסוג אפרו יש מספר דרגות. בשיער אפרו השיערה + הזקיק הם בעלי מבנה אחר, ולכן יש צורך במומחיות וניסיון לטפל בשיער מסוג זה.

בתמונה אנחנו רואים שיער אפרו רך, מה שבדרך כלל יכול היות שיער של חלק קטן מבני העדה האתיופית (משום שב"כ הם בעלי אפרו מלא), מטופלים ממוצא תימני, מעורבים וגם אצל חלק מהמגזר הערבי.

גם במקרה זה מבנה השיער מעט שונה מהשיער החלק ולכן יש צורך בניסיון עם סוג שיער זה. יתרון: שיער זה לאחר השתלה נראה צפוף הרבה יותר והתוצאה תמיד מובהקת יותר.

השתלת זקן בטורקיה

השתלת זקן בטורקיה לפני ואחרי

הרבה פונים ושואלים לגבי הליך זה. בעוד שמראה חלק ללא זקן (בייבי פייס) יכול להיות המראה המועדף על חלק מהגברים, לעומת זאת, לעיתים, אי צמיחתו של זקן או חוסר חיבור בין שפם לזקן עלולה להיות תופעה שמפריעה לחלק לא מבוטל מהגברים.

זה לא סוד ששנים רבות זיפי הזקן הוא אחד מסימני ההיכר של הגבר המסוקס, ובשנים האחרונות זקן מלא הפך להיות טרנד לוהט ביותר.

גם גברים שמגדלים זקן מטעמי דת, הרבה פעמים מרגישים לא בנוח עם זקן דליל שלא מתחבר. היום ניתן בהשתלת FUE לתקן את צמיחתו של הזקן ולעצבו כפי שנראה לנכון. בתמונה המצורפת, תוכלו לראות עבודה של השתלת זקן על ידי ד"ר לבנט אקאר מטורקיה – 2500 זקיקים, תוצאות אחרי שנה.

שימוש בזקיקים מהזקן

השתלת שיער בטורקיה עם זקיקים שנלקחו מהזקן

על מנת להשיג רמת צפיפות מקסימלית יש אפשרות במקרים מסוימים להשתמש בזקיקים מהזקן, מדובר במה שקרוי בשפה המקצועית BHT.

זקיקי הזקן חזקים ואחוזי היקלטותם גבוהים, יחד עם זאת לא משתמשים בזקיקי הזקן שהם בד״כ מכילים שיערה אחת בלבד לאזור הקדמי של הראש (הפרונט) אלא בד״כ להגביר צפיפות באזורים אחוריים.

בנוסף לכך, בד״כ גם לא משתילים קבוצה של זקיקי זקן יחד אלא בתפזורת של זקיק זקן בין 5-6 זקיקים רגילים כך שהדבר נועד בעיקר לתת ווליום טוב יותר וצפיפות מרובה יותר. אין מה לדאוג, זקיק שיער הזקן מקבל תכונות של שיער הראש לאחר ההשתלה ואת הזקיקים קוצרים מהאזור שמתחת לסנטר.

בתמונה ניתן לראות את האזור ממנו נלקחו זקיקים ביום ההשתלה ולהיווכח כי לאחר שנה לא ניתן להבחין כי נלקחו מאזור זה זקיקי שיער והאזור חוזר להראות טבעי לחלוטין.

שימוש בזקיקים מבית החזה

הטכנולוגיה היום מאפשרת לבעלי אזור תורם חלש להיעזר גם בשיער זקן ושיער מאמצע בית החזה. (השיער בזקן ובבית החזה הוא שיער אפקטיבי שמורכב מזקיק בעל שיערה אחת (single hair graft), הוא חזק ויכול לסייע להגדיל את כמות הזקיקים המושתלים.

חשוב להבין שהעדיפות לזקיקים היא תמיד קודם כל מאזור הראש, לאחר מכן מאזור הזקן (מתחת לסנטר בלבד) ורק כעדיפות שלישית, שיער ממרכז החזה. כמו כן שיער שאינו מהאזור התורם של אחורי הראש, מושתל כמעט תמיד בחלק האחורי שהוא אזור ה-"כתר" או הכיפה ואף פעם לא כבלוק אלא מפוזר ומעורבב עם שיער מאזור אחורי הראש.

קליניקה טובה ומקצועית יודעת לבצע שילוב נכון של כל סוגי השיער מכל האזורים על מנת לייצר גם כמות אבל בד בבד גם מראה טבעי ונכון.

הערה: מי שהחל הסרת שיער מהחזה בלייזר בד"כ אינו מתאים לקצירה מהחזה מאחר והשיערה בתהליך הלייזר נחלשת והופכת להיות דקה ולא אפקטיבית כשיערה מושתלת

השתלת שיער עם רובוט

יש בחודשים אחרונים פרסומים רבים על השתלת שיער ע"י רובוט.

משיחות שקיימתי עם רופאים טורקים ויוונים מובילים, עוד לפני שנתיים כאשר הנושא סיקרן אותי, וגם כיום – עולה כי נכון לעכשיו, מה שהם מחשיבים תוצאה טובה, תתקבל רק על ידי "עבודת הנמלים" שמבוצעת בידי אדם מיומן.

שוחחתי אישית עם ד"ר אקאר בפגישתנו האחרונה באיסטנבול, על עניין זה משום שהבנתי שהביאו את הרובוט לישראל, הוא סיפר לי שקיבל את הרובוט לשימוש חינם מהחברה על מנת לקדם אותו, לאחר בחינה קצרה מאוד, התברר כי מדובר במכשור מוגבל מאוד ומשום כך רובם של הרופאים בעלי השם ושמכבדים את עצמום בטורקיה או יוון וקפריסין, אינם משתמשים בהשתלה רובוטית.

לעיתים, "הקידמה הטכנולוגית" מאחרת להשיג את התוצאות המתקבלות ע"י אדם מקצועי ומיומן ולכן המלצתי האישית שהתקבלה לאחר שיחות עם המובילים בתחום, היא חד משמעית, לא להתלהב ולא לבצע.

דרך אגב, נשלב הבא עליו עובדים המפתחים ובאמת יביא לפריצת דרך משמעותית, הוא שכפול זקיקי שיער, מה שייתר לגמרי את מגבלות כמות הזקיקים שניתן לקצור מהאזור התורם, ויהיו לנו בלי סוף זקיקים להשתיל. המומחים טוענים שיעברו עוד שנים רבות עד שנגיע לפתרון זה, אבל… חייבים להודות שזה מעניין.

מידע על הקליניקה של ד"ר אקאר לכל מי שרוצה לעשות השתלת שיער בטורקיה

תמונות של מטופלים מכל העולם עם דר אקאר

ללא הבדל, גיל, דת, גזע, מין ומדינה. מכל קצוות העולם מגיעים לטורקיה על מנת להגשים חלום אצל טובי ומובילי התחום בעולם בעיר איסטנבול שהפכה למעצמה הבלתי מעורערת של השתלות השיער. נשים וגברים, מבוגרים וצעירים, טסים טיסות טרנסאטלנטיות כדי להגשים את חלומם.

זכרו את חוכמת ההמונים, הזהרו מהזול, יש לכך סיבה, בדקו מי מגיע לקליניקה ומה הניסיון המצטבר, בקשו לשוחח עם מטופלים אמיתיים ואל תענו למודעות הפייסבוק שהטורקים פונים אליכם עם גוגל טרנסלייט ומציעים לכם טיפולים זולים בקליניקות לא ידועות. או כמו שאמר פעם רפי גינת, "לא להתפתות לעסקאות מפוקפקות" זו הבריאות שלכם ואין לה תחליף!

בתמונה הקליניקה של ד"ר אקאר שהספיקו לפקוד אותה אלפי מטופלים מ92 מדינות שונות, ברובם מאנגליה, איטליה, ספרד, גרמניה, ארה"ב, ברזיל, אוסטרליה ונסיכויות המפרץ. גם הישראלים מגלים את הרמה הגבוהה והאיכות הבלתי מתפשרת של הקליניקה עטורת הפרסים שהייתה הראשונה שאושרה ע"י משרד הבריאות הטורקי, לקבל אישור לעבודה בתוך בית חולים.

על האיכות לא מתפשרים, בודקים בפורומים עולמיים (לא בקבוצות פייס, לא מקצועיות), בודקים בדיוק מה הערך שאותו מקבלים וחוזרים עם תחושה טובה שעשיתם את הבחירה האיכותית והמושכלת ביותר.

אז רוצים להצליח עם הקליניקה שבחרתם?

אין כמו חוכמת ההמונים, וכשחוכמת ההמונים מגיעה מ92 מדינות שונות ואלפי לקוחות מכל העולם, במשך מעל עשור של פעילות, יש לזה סיבה טובה:

מטופלים של דר אקאר השתלת שיער בטורקיה מ92 מדינות

הרמה הגבוהה ביותר, החוויה הטובה ביותר, הטיפול הכי מסור, ואמנות התוצאה… הרופאים המובילים בטורקיה הם רופאים בינלאומיים שמגיעים אליהם מכל קצוות תבל. אל תתפשרו על קליניקות זולות כדי לחסוך כמה גרושים, זו הבריאות שלכם והמראה שלכם והתחושה האישית שלכם! תמיד חפשו את הקליניקות שמכל העולם מצביעים עליהן ברגליים. לכל הצלחה יש סיבה.

הנה תמונה שצילמתי בבית החולים האמריקאי מדיקל פארק, בו שוכנת הקליניקה של ד"ר לבנט אקאר:

תמונה מבית החולים האמריקאי בטורקיה מדיקל פארק

אחד השיקולים החשובים ביותר שצריכים להילקח בחשבון בהחלטה היכן לבצע את ההשתלה, הוא באיזה מתקן רפואי יבוצע ההליך?

בית חולים פרטי באיסטנבול חייב להיות בפיקוח ממשלתי והשתלה בבית חולים בסטנדרטים גבוהים היא בטוחה הרבה יותר. שימו לב כי השתלות בקליניקות שאינן בבתי חולים באיסטנבול אמנם זולות יותר, אך אין ערובה לכך שינתן המענה הראוי לכל תסריט. זכרו שעדיין מדובר בהליך רפואי כירורגי עם כל המשתמע.

השתלת שיער בטורקיה: השורה התחתונה

חוות דעת על שחר סידס וחברת הייר מאסטר

אני מזמין אותך, זה שמעונין לעבור השתלת שיער בטורקיה, לטוס איתי להגשים עבורך את החלום.

כמי שעסק כמעט כל חייו הבוגרים בהגשמת חלומות לאנשים בתחומי האסתטיקה הרפואית, מתוכן מעל עשור כסמנכ"ל בכיר ומנכ"ל בחברת אמריקן לייזר, אני מבין היטב כמה מחשבות, התלבטויות וחששות מלוות את תהליך קבלת ההחלטה לעשות את השינוי שכל כך רצית.

זו הסיבה שהקמתי את החברה שלי.

ההחלטה שלנו הייתה שהחברה לא תשקיע בפרזנטורים וסלבריטאים, אין פרזנטור טוב יותר מלקוח אמיתי שבחר בנו.

החלטנו גם שהחברה לא תשקיע בכתבות יח"צ קנויות בערוץ 2, אין יחסי ציבור טובים יותר מאשר של הציבור האמיתי שבחר בך. בנוסף קבענו שלא יהיו הבטחות על הקרח, ושלא ניתן ללקוח להתמודד לבד עם הליך רפואי במדינה זרה מבלי שנהיה לצדו שם בכל רגע. מה עוד? החלטנו שלא נגבה מחירים מופקעים וניתן ערך אמיתי ללקוח שחסך ומוציא את מיטב כספו.

מה כן? המוטו שלי הוא שהשילוב בין החוויה והתוצאה הן המפתח לשירות מעולה. הכל נמצא שם בפרטים, הגדולים והקטנים, במתן השירות האיכותי והמובחר ביותר, במתן השקט, הרוגע והביטחון למטופל לעשות את הדבר שתמיד חלם עליו. הפרסומת הכי טובה מכולן היא מה שאתה ומי שאתה, זה הערך האמיתי שאתה מעניק לאנשים שמוציאים את מיטב כספם, וכל כך מקווים להיות מרוצים, כל השאר בוא יבוא.

שחר סידס

שחר סידס

שחר סידס הוא מנכ"ל אמריקן לייזר לשעבר, יזם ויועץ עסקי, בעל 20 שנות ניסיון בתחומי האסתטיקה, והמומחה המוביל בארץ בתחום של השתלות השיער בטורקיה.

24 תגובות
 1. היי רציתי לשאול מהו מקסימום כמות הזקיקים שאפשר לקצור לאדם בהשתלה שיער?

  • היי דקל,
   סשן של יום אחד ואני מדגיש יום אחד בלבד, כשש עד שמונה שעות פרוצדורה, באיזור תורם בעל שטח גדול עם צפיפות גבוהה ופוטנציאל קצירה עשיר, ההמלצה הינה לא לעבור 5,000 זקיקים.
   ניתן במקרים כמו שתיארתי, איזור תורם עשיר לבצע מגה סשן עד 6,000 – לא מומלץ מעבר.
   כאשר ביום הראשון קוצרים כ-3,000 זקיקים ומשתילים אותם ויום למחרת קוצרים 3,000 ומשתילים אותם.
   במידה והאיזור התורם הוא בינוני בצפיפותו , אך שטחו גדול סשן אחד יכול להיות בעל פוטנציאל לכ4,000 אולי מעט יותר.
   במידה והאיזור התורם צפיפותו בינונית אך שטחו צר, משהו סביבות 3,000-3,700.
   איזור תורם עני, לדוגמה סשן שני אחרי FUE גדול בעבר, כ-2000-2500.
   אבל באמת שכל מקרה לגופו, ואכן מספרים של 8,000 ו 10,000 זה או שקר במקרה הטוב או פשע רפואי במקרה הרע.

 2. הגב
  איציק וייס 25 בדצמבר 2019 ב18:13

  שלום שחר
  האם רופא טוב אמור לעשות הבחנה בין זקיק שערה לבנה לבין זקיק שערה רגילה?
  הכוונה היא האם כשהרופא מוציא שורש שממנו צומחת שערה לבנה, הוא משתיל את השורש הזה באזור החדש?

  • היי איציק,
   לדעתי השתלה טובה היא השתלה טבעית ובלתי ניתנת לגילוי, מה שנקראבשפה המקצועית: “Undetectable Hair Transplantation".
   הכוונה היא שהחלק התורם ישתלב בהרמוניה מושלמת עם החלק המושתל, מה שיעניק לשיער מראה אחיד וטבעי לחלוטין.
   לכן אם רופא טוביזהה שהאיזור התורם מורכב משיערות שחורות שמשולבות בהן גם שיערות לבנות, הוא יבצע בדיוק את אותו השילוב ובאותו המינון גם בחלק המושתל.
   בקיצור, אם האיזור התורם מכיל שיער שחור ולבן – מאפיר, אז גם האיזור הנתרם צריך להראות כך.

 3. היי
  האם השיער מהאזור התורם יתמלא שוב אחרי ההשתלה? ז"א האם יצמח שם שיער חדש במקום השיער שלקחו?

  • היי אייל,
   לא, ממש לא.
   לא נלקח רק שיער אלא כל הרקמה שעוטפת אותו והיא: "מועברת דירה" לאיזור המקריח.
   לכן, מה שנלקח לא יצמח שוב. זו הסיבה שהכמות היא מוגבלת וניתן לקחת רק כמות מסויימת של זקיקים מבלי לפגוע באיזור התורם.

 4. הגב
  שי אבוחצירה 1 בינואר 2020 ב11:33

  היי שחר
  מה הזמן המומלץ לפי ההיכרות שלך, להתחיל להשתמש בפרופסיה ומינוקסידיל? וכל כמה זמן צריך לעשות PRP אחרי ההשתלה?

  • היי שי,
   במידה ויש שיער קיים על הראש הדורש שימור, אפשר להתחיל לקחת פרופסיה כעשרה ימים אחרי ההשתלה ומינוקסידיל כחודש לאחר ההשתלה. לגבי PRP לשיער, אפשר כל ארבעה חודשים במשך שנתיים. לאחר מכן ובהתאם למצב, תחזוק של אחת לשנה או שנתיים.

 5. הגב
  דויד בן-עטר 4 בינואר 2020 ב10:49

  שחר שלום. מאמר מאלף, מפורט, עשיר במידע נכון ומדוייק וכתוב היטב. יישר כוח. שאלה: האם בחודשים/שנים שלאחר ההשתלה, שערות תצמחנה גם בין השערות שהושתלו? זאת אומרת במקומות שהמטפל לא פתח בהם פתחים״?

  • תודה רבה איש יקר.
   אני לא בטוח שהבנתי כל כך את השאלה.
   אם יש לו שיער קיים, אז כן.

 6. הגב
  דימה איגולינסקי 7 בינואר 2020 ב15:37

  אהלן שחר
  שאלה..
  איך אפשר לדעת בוודאות שההשתלה תצליח כמו שצריך?
  מישהו נותן אחריות על זה?
  כי שמעתי על מלא אנשים שלא הצליח להם וכיער אותם עוד יותר..
  ומה ניתן לעשות במצב שזה לא יוצא מוצלח?

  • אהלן דימה,
   באופן עקרוני האחריות שתינתן היא כי הזקיקים ייקלטו ויהיו פרמננטיים, קרי לא ינשרו.
   אכן אין 100%, אבל הסיכויים שאכן הזקיקים ייקלטו ויהיו פרמננטיים היא כ-95%. לכן קליניקות בעלות שם יציעו סיבוב נוסף על חשבונן במקרים בהם הייתה אי הצלחה.
   זה סיכון מחושב כמו כל דבר הקשור ברפואה, בטח ברפואה הלא דחופה והכרחית, עם זאת, סיכויי ההצלחה מאוד גבוהים ביחס לטיפולים דומים ברמת המורכבות.

 7. תודה רבה על המאמר המקיף שחר! שאלה… מה קורה לאזור התורם, לאחר הוצאת זקיקי שיער? האם האזור שמימנו נלקחו שערות ישאר ריק או שיצמח שיער בהמשך כפי שליפני לקיחת זקיקי השיער?

  • היי נמרוד, ותודה רבה.
   כאשר אנחנו מוציאים את זקיקי השיער, אנחנו בעצם מחלצים את הרקמה שמצמיחה את השיער ועוטפת אותו באמצעות מחט חלולה ומעבירים אותה לחלק המקריח.
   זאת אומרת שזקיק שהוצא מהחלק האחורי אינו צומח שוב.
   זאת הסיבה שכל שיטת ה-FUE מתבססת על לקיחת הזקיקים באופן מוגבל כמותית ובתפזורת קבועה, כך שלאחר הטיפול, האיזור התורם לא ייפגע ולמרות הוצאת השיער הוא לא ייראה חסר.

 8. היי שחר,
  כתבה מאוד מקיפה ומעניינת.
  אני תוהה, יש לא מעט נשים עם דלילות והתקרחות. האם לא מומלץ לנשים לעבור השתלה? האם יש תמונות של לפני ואחרי גם של נשים?
  איך מגיעים לפגישת ייעוץ?

  • היי מיכל,
   תודה רבה, נעים לשמוע.
   את בהחלט צודקת, יש לא מעט נשים עם דלילות והתקרחות, ובהחלט מומלץ לנשים מתאימות לעבור השתלה.
   תשאירי את הפרטים שלך כולל מספר טלפון בעמוד צור קשר, ואדאג שיחזרו אלייך לגבי פגישת ייעוץ ותמונות של לפני ואחרי של נשים שעברו השתלת שיער.
   שבת שלום,
   שחר

 9. שלום שחר,
  האם תוכל להסביר בקצרה מה ההבדל בין השתלת גברים ונשים.
  וכן כיוון שלנשים לא מומלץ ליטול פרופסיה, מהו הטיפול המונע לאחר השתלה והאם יש בי"ח או רופא מומלץ המתמחה בהשתלה לנשים?

  תודה רבה ושבת שלום,
  דונה

  • שלום דונה, תודה על שאלתך.

   תבנית ההקרחה הנשית והסיבות לה שונות בדרך כלל מההקרחה הגברית.

   הקרחה גברית בדרך כלל מתחילה בנסיגת הקו הקדמי והעמקה של המפרצים ובאיזור הכיפה וממשיכה להתרחב.

   ההקרחה הנשית בדרך כלל היא מפושטת ויוצרת דלילות בכל הראש ובעיקר בחלק העליון, מרכז מעל המצח והלאה. בהתקרחות הנשית מעורבים גם צידי הראש והחלק האחורי בין הקודקוד לעורף.

   לגבי הגורמים להקרחה נשית, יתכן והם גנטיים, או נובעים משינויים הורמונליים או גם מחוסרים מסויימים של ברזל ומינרלים אחרים.

   השתלת שיער לנשים, היא פתרון של מוצא אחרון משום שאם המצב הוא דליל אך עדיין לא דליל מספיק עבור השתלה, עדיף לבחור בטיפולים כגון טיפול PRP לשיער או מזוטרפיה ע"פ פרוטוקול תדירות של שנה או שנתיים, תלוי במצב.

   בגלל שהאיזור התורם אצל נשים בניגוד לגברים, סובל גם הוא מנשירת שיער, בהרבה מקרים יכולת הקליטה של הזקיקים פחותה מאצל הגברים. אחוזי הקליטה ינועו בין 50% ל90% ולכן אם נקצור כ2,000 זקיקים, יקלטו ככל הנראה מינימום של אלף אבל מה מעבר לא ניתן להתחייב.

   השתלה נשית מחייבת עבודה בין לבין שיער קיים ולמעט האיזור התורם, לא מגלחים את הראש ברוב המקרים ועדיף לעבוד בשיטת DHI. הטיפול בנשים דורש אבחון נכון, מומחיות גבוהה ומיומנות טכנית ברמה הכי גבוהה.

   אכן לנשים לא מומלצת פרופסיה, ולפחות לא במקרים מאוד קשים ובטח לא לפני הפסקת המחזור. תרופה זו מיועדת לגברים.

   הדרך של נשים לנסות ולשמר את השיער, היא באמצעות ויטמינים, ביוטין, טיפולי פלזמה, מזוטרפיה.

   ההמלצה שלי היא על הרופא עימו אני משתף פעולה זה שנים, אשר מטפל דרך קבע גם בנשים. מדובר בד"ר לבנט אקאר.

   אפשרי לבצע אבחון בתמונות ולתת תשובה לגבי התאמה ומה אפשרי או לא אפשרי לעשות בכל מקרה ספציפי.

   אני מזמין אותך להשאיר פרטים בעמוד הצור קשר, או בטופס השארת הפרטים שבתחתית המאמר, כדי לבצע בדיקת התאמה חינמית.

 10. אולי הכתבה הטובה והמקיפה ביותר שקראתי בנושא השתלת שיער.
  כמה שאלות:
  1)אתה ציינת שכיום שימוש בפאנץ קטן יותר נחשב לטוב יותר או נכון יותר אם הבנתי נכון. אבל רציתי להבין, אם משתמשים בפאנץ קטן זה לא יגביל את הוצאת הזקיקים רק לכאלה עם שיער אחד ויגרום לפיצול של הזוגות , שלשות ורביעיות? ואם כן , זה לא אומר שצריך לעשות יותר פאנצים כדי להגיע לכמות הרצויה של השיערות?
  2) שמעתי שבטורקיה הרבה פעמים משתמשים בטכנאים לביצוע ההשתלה. האם זה בסדר ?האם יש שלב מההשתלה שהוא יותר קריטי שהרופא יבצע אותו? מה צריכה להיות ההגבלה של הטכנאי מבחינת ביצוע ?

  • היי נתי, תודה רבה לך.

   התשובות לשאלותייך:
   1. לעניין גודל הפאנץ', אני לא אומר שכמה שיותר קטן יותר טוב אלא שישנה היכולת להתאים את הגודל המדוייק לאופי השיער של כל מטופל ושהרופא בבואו לתכנן את ההשתלה, צריך לבחון את איכות ואופי השיער באופן אינדיוידואלי ולהחליט. כאשר קוצרים גם בפאנץ' שהוא קטן, עדיין קוצרים רקמה שהיא בעצם מוגדרת יחידה פוליקולרית שיכולה להצמיח בין 1 ל4-5 שיערות. אין צורך להפרידם מאוחר יותר.

   2. השאלה החשובה היא לא: "האם מי שעושה את ההשתלה הוא טכנאי?" או: "האם זה בסדר שטכנאי עושה את ההשתלה?", אלא: "מה ההכשרה של הטכנאי?", "מה הניסיון של הטכנאי?", "האם הטכנאי עובד תחת פיקוח והוראות הרופא?" ומי בעצם מתכנן את ההשתלה – שזה החלק הכי קריטי. בקליניקות טובות ומנוסות, הרופא מתכנן את כל ההשתלה מא' ועד ת' והצוות הרפואי מבצע את העבודה הטכנית. לדוגמא בקליניקה שאני משתף פעולה עמה זה שלוש שנים גם את שלב פתיחת הערוצים עושה רק ראש צוות בכיר עם ניסיון של מעל עשור בהשתלות. מדובר באנשים שזאת ההכשרה והעבודה היום יומית שלהם, והם עושים את זה יותר טוב מכל אחד אחר בעיקר בזכות העובדה שהם עושים את זה המון ויש להם כמות אדירה של ניסיון. המילה: "טכנאי" אולי נשמעת קצת מזלזלת בעיקר בהתחשב בעובדה שמדובר במקצוענים ברמה הכי גבוהה שיש, ולכן יותר נכון לקרוא להם: "צוות רפואי".

השאר תגובה

מגזין בולדינג
Logo