השתלת שיער בטורקיה: מדריך מקיף ומפורט על התהליך

המדריך הזה נועד לכל מי שמתעניין, שואל, מתלבט וכמובן מחפש מידע איכותי והמלצות על השתלת שיער בטורקיה בשיטות FUE ו-DHI. לי אישית חשוב שאנשים יקבלו מידע אמיתי ואיכותי לגבי ההשתלות, אז אשמח שתשלחו את המדריך הזה לכל מי שמתעניין בנושא לפני ההשתלה, או אחרי ההשתלה ובכלל מי שיש לו מה לתרום למאמר.

קריאת המאמר הבא לא רק שתסייע לך בהחלטה לגבי ההליך והיכן כדאי לבצעו אלא גם תעשיר אותך במידע רב שבד"כ לא תקבל/י במקום אחר, לכן שווה להשקיע זמן ולקרוא בעיון.

ראשית נשאלת השאלה: מדוע בכלל לבצע השתלת שיער בטורקיה?

פשוט מאוד, כי זה עובד ועובד מצוין: אחוזי ההצלחה מעולים!

כמובן שאם התעניינת, אז כנראה את/ה חושב/ת על האפשרות הטובה שלא להשלים עם ההתקרחות/הידלדלות השיער ולהחזיר לעצמך שיער טבעי, צפוף, בריא ומלא שהוא שיער אמיתי שלך, וזאת על מנת לחזור למצב של ראש מלא שיער, ממש כמו שהיה לך בעבר.

מראש אני אומר שהמאמר הזה מאוד מקיף ומסביר על כל פרט אפשרי על השתלת שיער בטורקיה, עונה על כל שאלה שיכולה לעלות לכם, ומציג גם עשרות תמונות של מטופלים שעברו את התהליך ומסביר על כל תמונה ותמונה. המטרה שלי היא להעניק לכם את כל הידע שיש לי על התחום, ולענות לכם על כל שאלה אפשרית שיכולה להיות.

אני מאוד ממליץ להשתמש בתוכן העניינים המצורף כדי למצוא בדיוק את מה שאתם רוצים ללמוד עליו, או פשוט לקרוא את כל המדריך מתחילתו ועד סופו.

חשוב לציין: אין לראות במה שנכתב כייעוץ רפואי ו/או טיפולי מצדי, אני רק מחווה דעה הנשענת על ידע של רופאים שאני עובד עמם ומניסיוני. על כל טיפול יש להיוועץ ברופא המטפל.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

הקדמה

כמה מכם מביטים במראה בגעגוע לאותה בלורית שיער שהייתה לכם אי אז בשנות העשרים שלכם? ניסיתם כבר הכול, משחות, כישופים, תרופות, תפילות והקרחת עדיין מנצנצת לכם בפנים והדימוי העצמי שלכם הלך לישון מזמן. הבשורה הטובה היא שבעידן של היום אתם יכולים להגשים את החלום ולקבל את השיער שלכם במתנה, כי כן, יש שפע של שיטות להשתלת שיער ומומחים רבים בתחום ואם רק תבחרו נכון תוכלו לקבל תוצאה מדהימה ופריזורה חדשה.

שיער כמו כל דבר אחר בחיים הוא פונקציה של אופנה. בשנות ה-60 ושנות ה-70, שיער ארוך היה נחשב לשיא ה: ״קוליות״ והאופנה, וכולם התהדרו בשיער שופע וארוך. בשנות ה-90 כבר התקדמנו לתספורות קצוצות ולכאורה מהוגנות יותר ובעידן של ימינו מראה הקרחת הפך לגברי וסקסי מתמיד.

אבל, וזה אבל גדול. לא יעזרו הקומפלימנטים שנרעיף על בעלי הקרחת, חלק גדול מהם טוענים שהקרחת פוגעת בדימוי העצמי ובביטחון העצמי שלהם והם היו מעדיפים לצמח שיער על ראשם. אז במדריך הזה אנחנו זורמים אתכם ואיתכן – אותם אנשים שרוצים לחזק את השיער שנותר על הראש ולחדש את התסרוקת.

אבל לפני הכל, קצת נתוני קרחת

50% מהגברים בעולם סובלים מהקרחה, 60% מהגברים הישראלי בגילאי ה-30 ומעלה נמצאים בשלב כזה או אחר של התקרחות או קרחת, ולאחרונה יש בישראל עליה של 20% צעירים המתקרחים כבר בשנות ה-20 שלהם.

אז האם ישראלים מקריחים יותר?

התשובה היא כן!

וכדי להתמודד עם הנתון הזה כתבנו במיוחד עבורכם את המדריך המקיף הזה להשתלות שיער: מדריך שיעזור לכם לבחור את הטיפול שהכי מתאים לכם, יספק את השאלות, התשובות וההזהרות החשובות דקה לפני שתשיירנו כרטיס טיסה לטורקיה.

כי הכי חשוב, שתרגישו טוב עם מי שאתם, מה שאתם ועם השיער שעל ראשכם.

השתלת שיער: מה זה אומר?

השתלת שיער היא כמו ניתוח לכל דבר, מדובר בטכניקה כירורגית של הוצאת זקיקים יחידים מאזור אחד בגוף המכונה: ״האזור התורם״ והשתלת אותם זקיקים באזור שבו לא צומח שיער, האזור הקירח, שנקרא: ״האזור הנתרם״.

השימוש בטכניקה זו נפוץ בעיקר כדי לטפל בהתקרחות לסוגיה, אבל חשוב לציין כי ניתן להשתמש בה גם לשחזור ריסים, גבות ושיער הזקן ואף לכיסוי צלקות וניתוחים למיניהם. כל זקיק מושתל מכיל בתוכו מקבץ של 1-4 שערות כשהטכניקות המתקדמות ביותר כיום כוללות השתלת יחידות של זקיקי שיער מאחר ומכל זקיק יוצאים מספר שערות ולכן השתלת שיער יוצרת לרוב מראה טבעי משל קיבלתם את שיערכם במתנה.

שתי טכניקות נפוצות ביותר כיום להשתלת שיער הן: שיטת FUE ושיטת ה-FUT המיושנת יותר, כשכמות השתלים המושתלת בטיפול משתנה בהתאם לסוג, איכות, צבע השיער וגודל האזור בו מושתלים השתלים.

ההיסטוריה של השתלת שיער

כבר משחר ההיסטוריה הגברים רצו שיער ראש שופע ויפה והיו מוכנים לעשות הכל, טוב, כמעט הכל, כדי לקבל את שיער ראשם בחזרה או לכל הפחות להגן על מה שנשאר על הראש.

במאה ה-19 בארה״ב הסתובבו נוכלים למיניהם שרקחו כל מיני תכשירים ושמנים כמו למשל: ״שמן נחשים״ או משחה שמנונית וצמיגית עם ״שקר כלשהו״ ומכרו לקהל כל מיני חלומות והבטחות שאם ימרחו את השמן על הראש השיער ייצמח מחדש.

בשנות ה-30, מדע השתלות השיער המשיך להתפתח וקיבל תפנית חשובה בזכות רופא עור מניו-יורק בשם: "נורמן אורנטרייך" שביצע את ניתוח השתלת השיער לגברים הראשון בארה״ב על גבר שסבל מהתקרחות גברית קלאסית. השיטות שהטמיע ד״ר אורנטרייך מהווה בעצם את הבסיס לניתוח השתלת השיער שיבואו מאוחר יותר בשנות ה-60.

בין השנים 1960-1970 התגלתה טכניקה להשתלת שיער באמצעות שתלי עור מיוחדים של קבוצות זקיקים, במילים אחרות נטילת קבוצות שיער ממקום אחד בראש או בגוף והחלפתם במקומות נטולי שיער.

הרופאים שביצעו הליך זה ערכו תצפיות של ממש ובדקו ספרו את השיער הצומח, הגדירו את גודל השתל האידיאלי של צמיתי השיער וסקרו את התוצאות האסתטיות של ההשתלה. החיסרון העיקרי של שיטה זו הייתה זמן הצמיחה הארוך של השיער המושתל.

בשנות ה-80 הומצאו השתלים הזעירים ומיקרו שתלים כגילוי חשוב בתחום השתלות השיער.

ובשנות ה-90 התפתחה טכנולוגיה שאפשרה את העברתם של שתלים ממקום אחד למקום אחר בראש. השתלים הטובים ביותר דאז יוצרו באמצעות אגרוף כוח מכאני המסתובב באמצעות פחמן פלדהֿ כאשר תמיסת מי מלח הוחדרה לתוך האזור ״התורם״ לשם ייצור רקמה תקנית לקצירת שתל וייצור שתלים ראויים להשתלה.

קצירת קבוצת שיער וסגירת האזור התורם הפכו במשך השנים, לשיטות עבודה מקובלת ויצרו שתלי שיער מעולים ובעלי צפיפות שיער רבה שכיסו את האזורים הקרחים.

משנות ה-90 ועד היום תחום השתלות השיער לא מפסיק להתפתח ומדענים ורופאים עובדים קשה כדי למצוא את טכניקת השתל הזקיקים הטובה ביותר שתעניק לשיער "החדש" מראה טבעי. בסופו של דבר יש עשרות טכניקות, פופולריות יותר או פחות, כשהידועות ביותר כיום הן שיטות ה-FUE וה-FUT עליהן נפרט בהמשך. וכן, נכון למועד כתיבת שורות אלו כבר צצים רעיונות וטכניקות חדשות שיעזרו לשמור על שיער ראשכם ולחדש אותו למראה הכי טבעי ויפה שיש.

למה אנחנו מקריחים?

אחד הדברים שמעסיקים כל מקריח או גבר או אישה שמקריחים או סובלים מנשירת שיער הוא הסיבות לאיבוד שיער, מחקרים רבים מראים ש-70% מהגברים איבדו את שיערם לעומת 40% נשים מה שאומר שלגברים שבחבורה יש סיכוי רב יותר למצוא עצמם קרחים.

כמה מכם כבר עמדו מאות פעמים מול המראה, הביטוח בשיער המדלדל ושאלו את עצמם:

"למה זה קורה לי?!

"למה דווקא אני מקריח?!"

"למה זה מגיע לי?!"

לשאלה הזו יש כמה סיבות בסיסיות שכדאי שתכירו, שיגרמו לכם להבין למה זה קורה לכם. רגע לפני שנעבור לגורמי ההקרחה הקלאסיים חשוב שנבין מהם שלבי צמיחת השיער שלנו ואיך הם משפיעים על ההתקרחות.

חזור החיים של השיער מורכב משלושה שלבים: אנגן, קטגן וטלוגן.

 1. אנגן: השלב הראשון נמשך כמה שנים ומתקיימת בו צמיחה פעילה של זקיק השערה. למעשה כששלב האנגן פוסק השערה מפסיקה לגדול.
 2. קטגן: הקטגן הוא השלב השני של צמיחת השיער שנמשך כשבועיים, בשלב זה השקיק בבסיס זקיק השיער מתנתק מאספקת הדם שמזינה אותו ועולה כלפי מעלה. זקקי השיער מתכווצים כדי לעבור בתעלות הצרות שיש לנו בקרקפת וכך זקיקי השיער עולים מעל לפני העור.
 3. טלוגן: שלב זה מייצג את שלב הנשירה שבו השערה מתנתקת לגמרי ונושרת מהראש.

אחרי שהבנו את צמיחת השיער שלנו נשאלות השאלות: למה אנחנו בעצם מקריחים? ומה הסיבות להידללות השיער ולהקרחה?

התקרחות אזורית או בשמה: "אלופציה אראטה"

אלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף את עצמו. במחלה זו מופיעה התקרחות אזורית היכולה להופיע בכל מקום בגוף ובעיקר על הקרקפת כשהסיבה להופעתה היא כשל במערכת החיסון.

המטרה של המערכת החיסונית שלנו היא לתקוף גורמים המזיקים לגוף ואצל רב האנשים היא עושה את זה מעולה, אבל ישנם מקרים בהם מערכת החיסון מזהה את זקיקי השיער בתור גורם עוין שיש להילחם בו.

במקרה הזה היא תוקפת את הזקיקים כמו חייל קרב מיומן והורגת אותם בזה אחר זה כשהתוצאה היא קרחות המופיעות בקרקפת.

אלופציה אנדרוגנית

האלופציה האנדרוגנית היא סוג ההתקרחות הנפוץ ביותר אצל גברים ומקורה בהורמונים ותורשה. היא נגרמת לרב בגלל רגישות גנטית להורמון בשם דיהידרוטסטוסטרון, שהוא נגזרת של ההורמון הגברי הטסטוסטרון. אלופציה נגרמת על ידי תהליך כימי שבו אנזים בשם: "5-אלפא-רדוקטאז", הופך את ההורמון הגברי המוכר טסטוסטרון דיהידרוטסטוסטרון, שבתורו מניע את ההתקרחות.

תזונה לקויה

תרבות היופי היא אחד הדברים הכי חשובים בעידן שלו בו כל אחד ואחת יעשו כמעט הכול כדי להראות טוב יותר, וכן, גם רזים וחטובים יותר. יותר ויותר אנשים לא אוכלים מזונות המספקים לגוף את מה שהוא צריך את המינרלים והוויטמינים הנחוצים לו, הם לא מזינים את הגוף וכך נוצר מצב בו בגוף חסרים מרכיבים התזונתיים הנחוצים לו עבור תפקוד בריא.

ונחשו על מה זה משפיע?

על השיער שלנו!

ככל שנאכל בריא יותר כך השיער שלנו יהיה חזק יתר בריא וחינני יותר, אבל אם נחיה בתזונה לקויה אז נקבל שיער דליל, חלש ושברירי.

אם למשל אתם נמצאים בהליך של דיאטה חריפה או למשל מחסור בברזל אז כדאי שתצפו לנשירת שיער. ומי מכם שרוצה להגביר את הברזל בגוף כדאי להרבות בצריכת עלים ירוקים, אגוזים, זרעים, ירקות, פירות, קטניות, ובשר.

הכי חשוב בכל הנושא הזה של תזונה זה לזכור שתכלס, תזונה היא למעשה בין הגורמים הבודדים בהתקרחות שתלוי בכם נטו ונמצא תחת השליטה שלכם, אז לכל הפחות תאכלו בריא ותורידו את הסיבה הזו מהקרקפת שלכם.

הורמונים

שינויים הורמונליים קורים מכל מיני סיבות בחיים שלנו, אם זה גיל ההתבגרות, תגובה הורמונלית לתרופה על בסיס הורמונלי שנטלנו, הריון ולידה, כל אלו גורמים לשינוי במאזן ההורמונלי של הגוף שלנו שמובילים לתופעות לוואי רבות וביניהן ההתקרחות. הורמונים הם ממש כמו ילדים היפר אקטיביים, ברגע שהם יוצאים מכלל שליטה זה פוגע גם בצמיחת השיער ומשפיע על נשירתו.

גנטיקה

אצל גברים ונשים כאחד תופעת ההתקרחות מושפעת רבות מהגנטיקה, אז אם סבא או אבא שלכם היה קרח סביר להניח שגם אתם תתקרחו בשלב כזה או אחר, כי מה לעשות, שהתקרחות זה עסק תורשתי. אם הסיבה היא גנטית אצל גברים שהרי מדובר באלופציה אנדרוגנית, אותה התקרחות שדיברנו עליה קודם לכן.

עם זאת, אצל נשים זה עובד מעט אחרת.

אצל נשים, בעיקר סביב גיל המעבר, חלה ירידה ברמת ההורמון הנשי האסטרוגן שבאה לידי ביטוי ברגישות גנטית להורמון דיהידרוטסטוסטרון שהוא הנגזרת של הורמון המין הגברי הטסטוסטרון. רגישות זו גורמת כאמור להתקרחות.

התקרחות טיפוסית

התקרחות טיפוסית תופיע לרב אצל גברים אבל יש גם נשים הסובלות מהתקרחות בעיקר בגיל מתקדם. לרב התקרחות זו נובעת בגלל רגישות להורמון DHT (או בשמו המלא דיהידרוטסטוסטרון), החלק הפעיל של ההורמון הגברי טסטוסטרון. ומה בעצם עושה ה-DHT? הוא מכווץ את זקיקי השיער ומקשה על צמיחתו הבריאה, גברים הסובלים מפעילות מוגברת של ה-DHT הם בעלי סיכון גבוה לסבול מנשירת שיער מוגברת.

לחץ נפשי וסטרס

כבר כולנו יודעים מזמן שגוף ונפש אחד הם, ככה גם השיער שעל ראשינו מושפע ממצב הרוח שלנו, אם נהיה בסטרס גם השיער שלנו "ייכנס לדיכאון", ינשור ויהיה שברירי ופגום. מצבי לחץ וחרדה גורמים לנשירת שיער מוגברת וככל שתמהרו לטפל בבעיה כך נשירת השיער תפחת או תפסק.

הזדקנות

ככל שהשנים חולפות הגוף שלנו חווה שינויים רבים והוא חשוף לפגעי הזמן וככה גם השיער שלנו שמושפע ישירות מהליך ההזדקנות שלנו. ככל שאנחנו מזקנים השיער הופך להיות דק יותר ושלב הצמיחה שלו (האנגן) מתקצר.

איך מתחילה ההתקרחות ולמה?

קרחת הנקראת בלועזית: "אלופציה", הוא מצב שבו נוצר חוסר מחסור של שיער במקומות שונים בגוף בהם היה שיער בעבר. לתהליך עצמו שמוביל לקרחת קוראים התקרחות שבמהלכה מתרחשת הידלדלות הדרגתית של השיער ונשירת שיער.

בואו קודם נבין מהי בדיוק אותה נשירת שיער שרבים מאתנו מודאגים לגבי, כי מה לעשות שזה לא הכי נעים לקום בבוקר ולראות מקבץ שיערות אהובות נחות על הכרית.

נשירת שיער

נשירת שיער היא תופעה נורמלית לגמרי שקשורה למחזוריות צמיחת השיער שלנו שנע בין 80-150 שערות ביום. במקרה של נשירה מוגברת שנגרמת מהתנוונותם של זקיקי השיער מתחיל להיווצר למעשה הליך ההקרחה, כשגברים סובלים מנשירה מוגברת בצורה גורפת יותר המופיעה בעיקר בצידי המצח ובמרכז הקרקפת – מה שמכונה: ״מפרצים״, והקודקוד.

חלק גדול מהגברים יחוו את הליך ההתקרחות עוד בשנות ה-20 לחייהם ואצל נשים הידללות השיער מתרחשת לרב בגיל המעבר.

סולם נורווד-המילטון: ככה נדרג את חומרת הקרחת

התקרחות היא בעיה ידועה בכל העולם שמעסיקה גברים רבים ולא משנה מאיזו ארץ או תרבות אתם מגיעים. כבר בימי התנ״ך הבנו ששיער הוא מקור לכוחו של הגבר וברגע שהשיער נעלם, נעלם גם הכוח – ממש כמו שקרה לשמשון הגיבור.

בהיסטוריה האנושית העדר שיער נחשב כסימן לעבדות, וויתור על חומריות, כמו אצל הנזירים הבודהיסטים, ואילו שיער ארוך נחשב למעמד גבוה יותר, שפע ובריאות. אז כן, גברים רבים בעולם יעשו הכול כדי לשמור על שיערות ראשם אבל נתונים מראים כי למעלה מ-80% מהגברים יחוו התקרחות אחרי גיל 35.‎

כדי לשמור על השיער שנשאר לכם חשוב שתאבחנו באיזה שלב של נשירת שיער והתקרחות אתם נמצאים והכי נוח לעשות את זה ע״י שימוש בסולם נורווד-המילטון.

שימוש בסולם הזה יעזור לכם להעריך באופן הטוב ביותר את מצב נשירת השיער שלכם ומהו הטיפול הנכון ביותר עבורכם, כאשר סולם זה מראה שבעה שלבים בסיסיים בהתקרחות:

 • שלב 1 – פיזור השיער התקין של הגברים שלפתע מתחיל להשתנות ולהתפתח.
 • שלב 2 – בשלב זה כבר ניתן להבחין בנסיגה קלה בקו השיער כסימן אזהרה שכדאי לקחת ברצינות.
 • שלב 3 – בשלב זה המפרצים המזוהים עם התקרחות גברית טיפוסית יהיו בולטים כשמדבור בנסיגת שיער שכבר קשה להתעלם ממנה.
 • שלב 4 – נסיגת השיער מעמיקה יותר כעת, אזור השיער בקדמת הראש דליל יותר והתקרחות באזור הכתר מחמירה ומשמעותית יותר.
 • שלב 5 – בנקודה הזו כבר כמעט ואין שיער בחלק הקדמי של הראש והרקות הפכו לנטולות שיער לגמרי.
 • שלב 6 – שלב זה כבר נשקף דרגת התקרחות בה השיער נסוג בקדמת הראש ובאזור הכתר וגבול השיער הדקיק המפריד בין ההתקרחות בקודקוד הראש להתקרחות בחזית הראש הולך ונעלם.
 • שלב 7 – זהו השלב האחרון בהתקרחות בו החלק העליון של הקרקפת וקו השיער הקדמי נשארו קרחים לגמרי.

סוגי קרחות

ישנם מספר סוגי קרחות נפוצות אצל בני האדם, בעיקר אצל הגברים.

 • קרחת טבעתית – קרחת בצורה עגולה המתחילה לרוב בקודקוד הראש ומתפשטת על הקרקפת. כשמדובר בסוג התקרחות שעשוי להוביל לאובדן של כל השיער.
 • קרחת גברית טיפוסית – מדובר בצורה הנפוצה ביותר של התקרחות הכוללת כ0 40% מכלל הגברים באוכלוסייה. הקרחת מתאפיינת בהידלדלות של השיער בצידי הראש ובקודקוד, משך הזמן השיער שנותר באזור הרקות נסוג יותר ויותר עד שנשאר רק שיער מרכזי בחלק הקדמי של הקרקפת ומאחורה.
 • קרחת מהקרנות – מדובר בסוג של קרחת שנוצרה כתוצאה ממחלה, הקרנות וכימותרפיה שמטפלות בחולי סרטון גורות להתקרחות, כמובן שמדובר בהתקרחות זמנית ולאחר הטיפולים השיער יצמח שוב.
 • קרחת אנדרוגנית – קרחת שנוצרה כתוצאה מדלדול השיער אצל נשים וגברים כאחד, כשהסיבה להיווצרותה של קרחת זו היא הורמון הטוסטוסטרון המופרש לרוב אצל גברים.
 • קרחת צלקתית – קרחת בקרקפת שנוצרה כתוצאה ממחלה או פציעה או צלקת, גורם שפגע באזור בו צומח השיער והרס את שורשי השיער.
 • אלופציה אראטה – מדובר בתופעה של נשירת שיער שמגיעה בפתאומיות ומתבטאת במוקדי קרחת עגולה ולא סדירה באזור הקרקפת.
 • גבחת – מדובר על התקרחות באזור המצח.

רגע לפני השתלת שיער בטורקיה: מה מותר ומה אסור?

בשנים האחרונות חלה התקדמות גדולה בנושא הטיפול בתופעת ההתקרחות ובתחום השתלת השיער. קיימות בשוק מגוון תרופות שיעזרו במניעת ההתקרחות ושימור השיער הנותר כמו למשל: תרופות ממשפחת פיניסטריד – פרופסיה, תכשירים ממשפחת מינוקסידיל, זריקות רפואיות של PRP/PRF וכמובן השיטות המועילות ביותר שהוכיחו עצמן משך בשנים – תחום השתלת השיער.

ולראייה, מחקרים רבים מראים כי אחוזי הצמיחה – צמיחת שיער חדש בזקיק שהושתל, נעים בין 10%-80% תוך 3-4 חודשים, מה שמוכיח שהשתלת שיער אכן עוזרת והיא עלולה להיות הפתרון הנכון עבור הקרחת שלכם.

ועדיין, רגע לפני שאתם רצים בהתלהבות ומחליטים היכן ואיזה רופא/מכון/ארץ ייבצע את ההשתלה, יש כמה נקודות שאתם חייבים להכיר כדי לשמור על עצמכם ועל בריאותכם ולבחור מקום אמין ובטוח שיעניק לכם את התוצאות הטובות ביותר שיש.

צפו בסרטון הבא בכדי להבין בצורה מדויקת מה אסור ומה מותר לפני השתלת שיער:

קליניקה עם המלצות

בתחום השתלות השיער, קיימות קליניקות רבות ובתי חולים רבים העוסקים בכך. איכות העבודה רמת הביצוע והתוצאות משתנות ממקום למקום. לכן חשוב שתהיו ״תחקירנים״ לכמה שבועות, תבדקו, תקראו תבררו מאיזו קליניקה יצאה כמות גדולה של לקוחות מרוצים, אפילו תצרו קשר עם כמה מהם כדי לברר ולהבין מה היחס שקיבלו ואת אחוזי ההצלחה של אותה קליניקה.

תעשו סקר שוק: גם למחיר וגם לאיכות, ובררו איפה הכי נעים לכם – אחרי הכל זה הליך ארוך וכדאי שתרגישו בבית בקליניקה שבה אתם מבצעים את ההשתלה.

המרכז הרפואי להשתלות שיער Hair of Zrian הממוקם בלב ליבה של איסטנבול בבית החולים היוקרתי Medical Park אשר הוקם בשנת 1993. המרפאה של זריאן אשר נחשבת כיום לאחת הפופולריות באיסטנבול מספקת מגוון פתרונות יעילים לנשירת שיער והתקרחות – ביניהם DHI ו-FUE אשר נחשבות היום לשיטות המתקדמות ביותר להשתלת שיער

הייחודיות של מרפאת Hair of Zrian באה לידי ביטוי בסטנדרט הגבוה שהיא מייצרת בטורקיה וגם בעולם. חדשנות, מקצוענות ומסירות הם הערכים שמובילים את המרפאה וניתן להרגיש זאת בכל אלמנט שלה.

אחרי עשרות אלפי השתלות שנעשו במרפאה, זריאן והצוות צברו ניסיון אדיר שמציב את המרפאה בשורה אחת עם המרפאות המובילות בעולם. אחד היתרונות הגדולים של המרפאה לקהל הישראלי הוא הניסיון העצום שיש לזריאן. אחרי שכבר טיפלה בכמה אלפי ישראלים עד היום היא צברה את הידע הנחוץ ליצירת עבודות שיראו טבעיות לעין ישראלית.

כמו כן יתרון נוסף גדול שהמרפאה מייצרת לקהל הישראלי היא הקליניקה שהיא מחזיקה בישראל נותנת מענה לכל לקוחותיה שחוזרים מטיפולים אצלה. הקליניקה הישראלית מאפשרת לזריאן לתת שירות מלא וברמה גבוהה מבלי לאלץ את המטופלים לטוס שוב לטורקיה אם אין צורך בהול בכך.

דעו מראש מה התהליך

בפגישת הייעוץ עם הרופא בררו מהי האג׳נדה שלו, מה הוא מציע לסוג השיער שלכם, אחוזי הצלחה וכמובן מחיר. בררו גם מהי כמות השתלים שהוא משתיל בקרקפת שלכם לפי הנתונים שלכם, האם מדובר על כיסוי חלקי או מלא של הקרקפת, צפיפות מלאה או חלקית של השיער ובכמה טיפולים מדובר, השתלת שיער אחת או יותר.

בקשו רישיונות ותעודות

ברגע שהגעתם לפגישת ייעוץ והיכרות עם הרופא, אל תתביישו לבקש תעודות ורישיונות שלו. בנוסף, תסמכו גם על תחושת הבטן שלכם והרושם הראשוני שקיבלתם: אם אתם רואים שהרופא או המתווך מתנהג באופן חשוד, מתחמק מכל השאלות שלכם, ורק מנסה לשכנע אתכם לחתום על החוזה ולהסתלק כמה שיותר מהר, כדאי שתחפשו מקום אחר.

השתלת שיער בחו״ל: יוצאים רק עם מלווה צמוד!

כמובן שאם מדובר בניתוח השתלת שיער בחו״ל מומלץ לצאת עם מלווה מישראל שמכיר את הרופא, הקליניקה ואת ההליך המדויק של השתלת השיער שלכם, תכנית ההשתלה. המלווה למעשה אמור להיות איש הקשר שלכם המקשר ביניכם לקליניקה עוד לפני הטיסה וילווה אתכם בניתוח עצמו ובהחלמה שלכם ויעקוב אחר פעולות הרופא והנחיותיו לפני ואחרי ההשתלה.

מושגי יסוד שאתם חייבים להכיר

עולם השתלות השיער כולל כמה מושגי ייסוד בסיסים שאתם חייבים להכיר ולא משנה באיזה סוג של ניתוח השתלה תבחרו, בארץ או בחו״ל. באופן כללי כל שיטות להשתלות השיער מחולקות לשני שלבים בתהליך הטיפול:

 1. שלב ראשון: הוצאת שתלים והכנתם למצב של השתלה מהאזור התורם, דהיינו האזור שתורם את השיער.
 2. שלב שני: השתלת השיער מהאזור ״התורם״ לאזורים הקרחים, לאזור הנתרם.

כלל השתלות השיער מתבססות על שני שלבים אלו ומנסות לבצעם, כל אחת בטכניקה הייחודית לה, ביעילות בחיסכון זמן ובאפקטיביות מרבית, במטרה למקסם את כמות השתלים שמוציאים, לשמר אותם נכון עד הליך ההשתלה החוזרת ולהחזירם לראש בצורה אסתטית ובעומק הזווית הנכונה כדי שהקליטה שלהם באזור החדש תהיה הכי טובה שיש.

 • האזור התורם: יהיה לרב אזור העורף עד צידי האוזניים מאחור כלפי מטה. וחשוב להבין שכל זקיק שיוצא מהאזור התורם לא יגדל שם בחזרה ולכן הוצאת הזקיקים חייבת להשעות בצורה מקצועית כדי להימנע ממצב של קרחות בולטות לעין בעורף. השיער באזור הזה תמיד יהיה חזק ועבה יותר ביחס לשיער הצומת באזורים האחרים ולכן הוא נחשב לשיער העמיד ביותר להשתלה ולתוצאות קליטה טובות יותר.
 • האזור הנתרם: הוא אותו אזור קרח שקולט אליו את זקיקי השיער מהאזור התורם.

שיטות וטכניקות מקובלות להשתלת שיער

קיימות בשוק שיטות מגוונות ומתקדמות לביצוע השתלת שיער, חלקן פופולריות יותר, חלקן פחות, כשלכל אחת מהן תהליך ומחיר משלה וכמובן גם יתרונות וחסרונות וכמובן שלכל מטופל מתאימה שיטת השתלה משלו בהתאם לנתונים האישיים שלו.

השיטות משתנות כמובן בהתאם לאופי ההשתלה המבוקשת, לכמות וגודל השתלים המושתלים, לציוד הרפואי של הרופא ולאופן הוצאת השערות מהאזור ״התורם״ ולדרך בה הן מושתלות במקום החדש.

אפרט כאן את שלל שיטות השתלות השיער הקיימות כיום בשוק, מהפופולריות ביותר ועד לנפוצות פחות על מנת שתוכלו לבחון היטב כל שיטה ושיטה ולבחור מה הכי מתאים לכם, לראשכם ולכיס כמובן.

בכל שיטה יפורטו: ההליך, חסרונות ויתרונות של השיטה, מי קהל היעד שלה ואיך להתכונן להשתלה שכזו.

השתלת שיער בשיטת ה-FUE

שיטת ה-FUE ראשי תיבות של Follicular Unit Extraction היא אחת משתי השיטות הפופולריות והמבוקשות ביותר להשתלת שיער שהגיע לישראל ב-2002, שיטה בסיסית של הוצאת שיער מחלקה האחורי של הקרקפת והעברתו לאזור הדליל משיער או לאזור הקרח. השתלה שכזו מצריכה ליקוט זקיקי שיער מאזור ״תורם״ גדול יחסית מה שמגדיל את מספר השתלים הזמינים' ע״י כלי חיתוך קטן הרופא אוסף את הזקיקים, אחד אחד, ומעביר אותם לאזור ״הנתרם״.

השתלה זו מתבצעת בשלושה שלבים:

 1. ראשון – חילוץ של זקיקי שיער בודדים אחד אחרי השני, כל יחידת זקיק מכילה מספר שערות.
 2. שני – ביצוע נקבים זעירים בכל האזורים שלתוכם הולכים להשתיל את הזקיקים – השתלים. ייחודיות שיטת ההשתלה הזו היא בהוצאת הזקיקים מהאזור התורם באמצעות מכשיר שנקרא: "פנאץ", המגיע בגדלים שונים של קוטר שנבחרים בהתאם לגודל השערה שיש למטופל באזור התורם המאפשר דיוק רב יותר בהוצאת הזקיקים, פחות פגיעה בזקיקי השיער מסביב לזקיק שיצא יכולת להוציא כמות זקיקים גדולה יותר מכול אזור תורם.
 3. שלישי – לוקחים את הזקיקים ומשתילים אותם לתוך הנקבים הזעירים.מיותר לציין כי בהליך זה הרופא משתמש כמובן בהרדמה מקומית כדי למנוע מהמטופל לחוש כאב בזמן הליך ההשתלה.
יתרונות
 • היתרון של טכניקת ה-FUE הוא שהיא אינה מצריכה חתכים גדולים או תפרים והניתוח לא משאיר שום צלקת אחרי השתלת השיער, בנוסף זמן ההחלמה ביחס לשיטות השתלה אחרות הוא קצר יותר.
 • מאפשרת השתלה של כמות זקיקים גדולה יותר משיטות רבות.
 • תהליך זה אינו מלווה בכאב ביחס לשיטות אחרות.
 • לשיטת השתלה זו יש אחוזי הצלחה גבוהים יותר משיטות אחרות מאחר ונלקחת כמות גדולה יותר של שתילים מאזור נרחב יותר, אמנם לוקח זמן רב יותר אבל התוצאות גם טובות יותר.
חסרונות
 • בגלל שבטיפול כזה מדובר באיסוף זקיקי שיער בודדים, הניתוח עשוי להיות ארוך ומעייף ובמקרים רבים הרופא יעדיף לקיים סדרה של כמה מפגשים נפרדים.
 • גילוח האזור הנתרם. ברוב המקרים יש לגלח את האזור התורם כולו, צדי הראש והחלק האחורי של הקרקפת, מה שיכול ליצור חוסר נוחות לאותו לקוח המסתובב עם תספורת קצרה.
 • השתלים שנאספים בטכניקת FUE בדרך כלל שבירים יותר מאלה שנלקחים בטכניקות אחרות כמו ה-FUT, בגלל שהשתיל המושתל בטיפול הנ״ל כולל את זקיף השיער (אותה פקעת קטנה שבבסיסו) אך לא את שכבת המגן הפנימית של העור.

למי זה מתאים?

 • גברים ונשים בעלי אזורים קרחים קטנים יחסית
 • אנשים שמעדיפים תספורות קצרות
 • מטופלים שמעדיפים פתרון פחות פולשני ולא מעוניינים בחתכים ותפרים על הקרקפת.
 • מטופלים שבשל סדר יומם מעדיפים וצריכים תקופת החלמה קצרה יותר

מה עושים לפני ההשתלה?

 • תרופות – לפני השתלה שכזו יש מספר תרופות שאסור בתכלית האיסור לקחת לפחות 10 ימים לפני הניתוח: אספירין, ויטמין E, מולטי ויטמין שמכיל ויטמין E, תכשירים נוגדי דלקת.
 • אלכוהול – אסור לשתות משקאות חריפים במשך 3 ימים לפני ביצוע הניתוח.
 • שמש – יש להימנע ככל הניתן מחשיפה לקרני שמש בשבועות שלפני הניתוח.
 • צבע שיער – אם החלטתם לצבוע שיער, עשו זאת לפחות שלושה ימים לפני ההשתלה עצמה.
 • עישון – יש להימנע מעישון לפחות שבוע לפני הניתוח, כהרגל העשוי להאריך את זמן ההחלמה.

השתלת שיער בשיטת ה-FUT

מדובר באחת משתי שיטות השתלת השיער הנפוצות ביותר – FUE ו-FUT: Follicular Unit Transformation, שיטה זו מתבצעת באמצעות הוצאת רצועות עור קטנות בעלת צמיחת שיער חזקה ובריאה מאזור הקרקפת והעברתן לאזורים נטולי השיער, כאשר המנתח מחלק זקיקי עור בודדים לקבוצות קטנות ומשתיל אותם באזורים הקרחים.

היתרון הגדול של שיטת ה-FUT הוא שהמנתח יכול לחלץ את זקיקי השיער ברצועה אחת לעומת טיפולי השלת שיער אחרים המאפשרים הוצאת קבוצה קטנה יותר של זקיקים בכל פעם.

בשיטה זו יש שלושה שלבי השתלה:

 1. בראשון – לקיחת רצועת עור (סטריפ) בגודל של 1-1.5 ס״מ כשהחתך שנוצר מלקיחתה ייסגר לפי שיטת TRICHOPHYTIC SUTURE המאפשרת צלקת בלתי נראית לחלוטין.
 2. שני – הוא הכנת השתלים, רצועת הקרקפת שנלקחה מכילה בתוכה את שורשי השערות (זקיקים). האסיסטנטיות יחתכו ידנית את הרצועה בכדי לקבל שתלים המכילים בין 1-3 שערות בעזרת מיקרוסקופים שמגדילים פי 10-40 כדי לשמור על כל השורשים.
 3. שלישי – הזקיקים יושתלו באמצעות מחט ייחודית כשהגלדים צפויים להעלם בתך 14 יום.
יתרונות
 • כיסוי בזמן קצר. היתרון העיקרי של שימוש בהשתלה שכזו היא שבניגוד לטכניקת ה-FUE אזורי התקרחות גדולים יותר מכוסים בזמן קצר יותר וברב המקרים במפגש אחד בלבד. טיפול זה מתאים לאנשים הסובלים מהתקרחות משמעותית באזורים נרחבים בקרקפת.
 • מראה טבעי לשיער. טיפול ב-FUT מעניק לרב מראה שיער טבעי יותר לאחר סיום ההחלמה והמחיר שלו זול יותר מטכניקת ה-FUE.
חסרונות
 • צלקות בולטות באזור התורם.
 • תקופת החלמה ארוכה יחסית.
 • קיים סיכון להתפתחות זיהום ודלקת באזור הקרקפת, כמובן רק במקרים בהם בוצע ניתוח בצורה רשלנית או ללא טיפול נכון בקרקפת בימים שלאחר הניתוח

למי זה מתאים?

 • גברים הסובלים מהתקרחות משמעותית באזורים נרחבים בקרקפת.
 • אנשים שרוצים להיפטר מההשתלה בטיפול אחד, לחסרי הסבלנות והזמן שביננו.

מה עושים לפני ההשתלה?

 • תספורת וצביעת שיער – אסור להסתפר במשך כשבועיים לפני הניתוח וחובה להשאיר אותו באורך של 2.5 ס"מ מאחורי ובצדי הראש כדי להסתיר את התפרים שיגיעו בהמשך לאחר הניתוח. בדומה להשתלת שיער ב-FUE במידה ורוצים לצבוע את השיער, יש לעשות את זה שלושה ימים לפני הניתוח כדי להבליטו.
 • תרופות – אין לצרוך תרופות אנטי-דלקתיות במשך שבוע לפני התהליך, במידה ואתם צורכים מדללי דם למיניהם או חוסמי בטא חובה עליכם להודיע על כך למנתח.
 • שמש – יש להימנע ממג עם קרני השמש כדי למנוע כוויות שמש על הקרקפת לפני הטיפול.
 • עישון ואלכוהול – יש להפסיק לעשן ולצרוך אלכוהול לפחות שבוע לפני השתלת השיער כהרגלים העשויים להאריך את תקופת ההחלמה.

השתלת שיער בשיטת ה-DHI

ראשי התיבות של המילה DHI הן: Direct Hair Transplanting דהיינו – השתלת שיער ישירה. מדובר בטכניקת השתלת שיער חדשה יחסית שאינה משאירה צלקות בולטות לעין ויוצרת מראה שיער טבעי ומלא. הליך הוצאת השתלים בשיטה זו דומה מאוד לשיטת ה-FUE אך פונה לקהל יעד שונה לגמרי וחשוב לדעת את ההבדלים.

בשיטה זו ההשתלה מתבצעת בשני שלבים בלבד בניגוד לשיטות הקודמות:

 1. בשלב הראשון – מלקטים את זקיקי השיער בזה אחר זה מאזור העורף שהוא האזור התורם.
 2. בשלב השני – השתלים ובהם זקיקי השיער מושתלים באזורים הדלילים והמקריחים שבקרקפת, באמצעות מחט מיוחדת בשם: "צ׳וי" (CHOI). בניגוד להליך השתלת זקיקי השיער בטכניקת ה-FUE הליך זה אינו מצריך את פתיחתן של תעלות בקרקפת מה שגורם להחלמה מהירה יותר.
יתרונות
 • השתלה בשיטה זו מביאה לתוצאה הכי קרובה למראה טבעי לחלוטין עם סיכוי הצלחה של מעל 98%.
 • לא קיימת יצירת נקבים להחדרת השיער בקרקפת ולכן גם אין צלקות מטרידות.
 • שיער טבעי וחזק. יש אחוזי הצלחה גבוהים לשיטה זו היוצרת שיער חזק ועבה עם צמיחה טבעית.
 • במידה והטיפול מתבצע אצל מומחה הוא מסתיים ביום אחד.
 • אין צורך לגלח את אזור ההשתלה.
חסרונות
 • שיטה זו אורכת זמן רב יותר משיטות מודרניות אחרות מכיוון שיש להשתמש בכמות מדויקת להשתלת השיער שנותר. ההליך נמשך עד שלוש שעות מאחר וניתן להשתיל לכל היותר 2,500-3,000 זקיקים בכל טיפול.
 • עלויות גבוהות ביחס לשאר סוגי ההשתלות מאחר והיא מחייבת זמן רב וטיפול על ידי מומחה מנוסה בלבד.
 • פרוצדורה זו דורשת תאורה חזקה במיוחד ולעיתים אף שימוש בזכוכית מגדלת דרכה עובד המומחה.
 • לעומת שיטת ה-FUE, תהליך ההשתלה בשיטת DHI איטי יותר ומצריך טכניקה ויכולות גבוהות לתכנון ולביצוע העבודה תוך התמודדות עם השיער קיים הטבעי של הלקוח באזור ההשתלה.

למי זה מתאים?

 • גברים ונשים עם בעיות התקרחות כתוצאה מאובדן דפוס צמיחת השיער. כשעדיין קיים מספיק שיער באזורים אחרים של הראש, אותם אפשר לשתול באזורים הבעייתיים.
 • כשטיפולים אחרים לא צלחו, שיטה זו מתאימה לאנשים שלא הגיבו באופן חיובי לטיפולים רפואיים לנשירת שיער.
 • מקרים בהם נשירת השיער נובעת מטראומה כמו כוויות או בעיות רפואיות חמורות מאחר ואחת מהיתרונות הבולטים של טכניקה זו היא הסתרת צלקות על הראש.
 • אנשים שעברו בעבר השתלת שיער בטכניקת FUE אך עדיין סובלים מבעיית דילול שיער.

מה עושים לפני ההשתלה?

בניגוד לטכניקות ההשתלה הקודמות, בטכניקה זו כמעט ואין הכנות לקראת ההשתלה.

הדבר היחיד שצריך להקפיד עליו, הוא לא להשתמש במדללי דם כשבוע לפני ההליך על מנת להימנע מדימום במהלך ההשתלה.

סוגי השתלות שיער עתידיות ופורצות דרך

טיפול באמצעות תאי גזע

שיטה שהופכת לפופולרית יותר המשתמשת בטכנולוגיה פורצת דרך בתחום הטיפול באמצעות תאי גזע. טכנולוגיה זו מתבצעת באמצעות מיצוי תאי גזע בריכוז גבוה משומן עצמוני כך שניתן יהיה להזריק אותם ישירות לקרקפת והכל בטיפול מרפאתי נגיש, מהיר ומאוד יעיל.

טיפול בלחץ אוויר

טיפול המתאים לגברים ונשים כאחד, כשמטרתו היא עיכוב/עצירת תהליך הנשירה ועידוד צמיחת השיער. בטיפול זה מוחדרים לקרקפת חומרים כמו – מינוקסידיל ופינסטריד שהוכחו כבעלי השפעה על מחזור צמיחת השיער והתחדשות הזקיקים.

FUE רובוטי

מנתחי נשתלת שיער רבים החלו לעבור לאחרונה לשימוש ברובוטים בהליך ההשתלה. למשל השתלת שיער רובוטית בשיטת ה-FUE כוללת שימוש בהדמיה תלת ממדית יחד עם זרוע רובוטית. היתרונות בשיטה זו הן המהירות הגבוהה שלה לעומת שתילי שיער שנאספו באופן ידני ובנוסף בגלל שבכל זאת רובוט אחראי על איסוף הזקיקים אז ההליך הופך להיות עקבי ומדויק יותר.

טיפולי פלזמה עשירה בטסיות PRP

מדובר בטכניקה פורצת דרך להשתלת שיער שעוסקת בעצם בשחזור שלו ע״י פלזמה עשירה בטסיות – הליך לא פולשני שמסייע למעשה להתחדשות עור הקרקפת והזקיקים שבה. טיפול PRP מתבצע לעתים בשילוב של ניתוח השתלת שיער כדי להגדיל את עובי העור כשהטכניקה עובדת ע״י לקיחת טסיות הדם מהמטופל והזרקתן בחזרה אל תך הגוף כדי לעודד את צמית תיקון והתחדשות התאים בשכבת האפידרמיס של העור וברקמות החיבור. שיטה זו מאפשרת לרופאים לנצל את מנגנון הריפוי של הגוף כדי להגביר את צמיחת השיער.

בניית הליך ההשתלה: תאום ציפיות שלכם מול המרפאה

זהו שלב קריטי ביותר לפני שנשכבים על שולחן הניתוח ומתחילים בהשתלה!

שלב האבחון: בשלב הזה תבחרו ביחד עם הרופא את סוג ההשתלה המתאים לכם לאחר אבחון הרופא שיבדוק: מה הטכניקה שמאימה לכם, הלהב הנכון, סוג השיער שלכם וכיצד לטפל בו, עובי השערות, מספר הזקיקים שניתן לקחת מ״האזור התורם״, אופן פיזור הזקיקים וכו.

הסרטון הבא יעשה לכם סדר על חשיבות האזור התורם:

לאחר שהרופא עונה על כל השאלות הנ״ל אפשר ללכת צעד קדימה ולבחור את השיטה המדויקת לכם.

בניית קו השיער: כאן הרופא שלכם הופך לפיקאסו ומצייר את שרטוט קו המתאר של ההשתלה שלכם או במילים אחרות הקרקפת החדשה שלכם. זהו שלב קריטי ביותר שבו אין מקום לטעויות כי על בסיס השרטוט הזה תתבצע ההשתלה ומספיק טעות הכי קטנה כדי שתבכו כל הדרך הביתה. שימו לב שהשרטוט חייב להתבצע רק ע״י הרופא!

בתכנון ובשרטוט של קו השיער תקבלו את המידע הבא:

 • כמות הזקיקים לקצירה.
 • אופן פיזורם באזורים השונים של הראש.
 • בחירת הלהב הנכון שיתאים לסוג השיער ולעובי שלו.
 • תיאום הציפיות מלא בינכם לבין הרופא לגבי התוצאה שתתקבל.

כמה דגשים לקו השרטוט שחשוב שתדעו: 

 • הקו צריך להיות משורטט לא גבוה מידי ולא נמוך מידי
 • הקו יעבור רק מעל שרירי המצח.
 • קו השיער החדש לעולם לא יהיה ישר ואף ישורטט בצורת זיגזג כדי לייצר מראה טבעי.
 • סוגי הזקיקים צריכים להתאים לקו השיער הראשוני.
 • חשוב גם לדעת שזו לא רק כמות הזקיקים המושתלת שקובעת את התוצאה אלא גם הצפיפות שלהם והמראה של הזקיקים המושתלים בס״מ. ההחלטה על צפיפות השיער היא קריטית וחשובה על מנת לייצר פיזור נכון של הזקיקים למראה טבעי ביותר.

הליך ההחלמה

הליך ההחלמה מניתוח השתל שיער חשוב לא פחות מההשתלה עצמה ולכן חשוב שתכירו את השלבים הנחוצים על מנת שתהיה לכם החלמה מושלמת ובריאה. אחרי שההשתלה מסתיימת בשלום והרופא מאושר מהתוצאה, אתם יכולים להיות מבסוטים ועדיין לזכור כי כשתביטו במראה בשלב שאחרי הניתוח כל מה שתראו זה קרקפת מלאה בחורים עם מעט דם.

לנשום ולא להיבהל זהו ההליך הטבעי של החלמה מההשתלה ואת התוצאה הסופית רק בחודשים הבאים. לכן חשוב להבין כי מדובר בתהליך לטווח הארוך שברמת העיקרון אורך כשנה.

ברגע שישחררו אתכם מהמרפאה כדאי לזכור שאתם צרכים לנוח, אם עברתם את ההליך בחו"ל לא מומלץ לחזור כבר בימים הראשונים לארץ, אלא לנוח מעט. ביציאה מהמרפאה תקבלו

כובע מיוחד שאותו יש לשים במידת הצורך, כשהרופא ינחה אתכם לשימוש הנכון לכם.

השמש יכולה להיות הרסנית מאוד לזקיקי השערה שלכם מה שיכול להרוס את הטיפול כולו, לכן אם אתם מסתובבים באזור חם במיוחד וחשוף לשמש אתם צריכים לחבוש את הכובע המיוחד שקיבלתם מהמרפאה. כובע זה לוחץ על אזור המצח והרכות וכך מונע את הלחץ על עיקר אזור הקרקפת, זהו אזור ההשתלה.

בכל מקרה וליתר ביטחון, הרופא ישים על ראשכם תחבושת שאמורה לספוג את כל הנוזלים שנשארו מהתהליך ואת הדם מזקיקי השערה שנפתחו. יש להסיר את התחבושת כעבור יום מיום הניתוח.

הסרטון הבא מתאר בצורה מדהימה את תהליך ההחלמה וצמיחת השיער בחודשים שלאחר ההשתלה:

מה אסור בתכלית האיסור

אסור לגרד את הראש

בימים שלאחר הניתוח יתכן כי תחושו בכאב כמו עקצוצים קטנים וחשוב שתתכוננו לכך ותדעו שזה טבעי ובשום פנים ואופן אתם לא יכולים לגרד בראש לפחות שלושה ימים מיום הניתוח!

אסור לחפוף את הראש

בשלושה ימים לאחר הניתוח אי אפשר לשטוף את הראש אך חשוב לזכור כי גם כאשר תשטפו אותו במקלחת לא תוכלו להשתמש בכל שמפו. הרופא שאצלו עברתם את ההשתלה ימליץ לכם באיזה שמפו להשתמש וגם יסביר לכם בדיוק כיצד לחפוף את הראש ואת כל שאר הפרטים הקטנים. חשוב מאוד לשים לב לכלל זה כיוון ששימוש לא נכון יכול לפגוע קשות ואף אנושות בזקיקי השערה.

אסור לעשן ולקיים יחסי מין – אסור לכם לעשן לפחות חישה ימים מיום ההשתלה, במידה ותעשנו העשן יגיע אל זקיקי השערה והוא עלול לזהם אותם. ולאוהבי הסקס שבינכם יש לנו בשורה קשה: כשבוע לאחר הניתוח אסור לכם לקיים יחסי מין – פעולות אלו יכולות להעלות את הלחץ בראש ולפגוע בזקיקים השיער שהושתלו, כאשר במהלך קיום יחסי מין הקרקפת יכולה גם להיפגע באופן פיזי.

הימנעו מהזעה

עשרה ימים מסיום ההשתלה חשוב להימנע מהזעה עד כמה שתוכלו לשלוט בזה ולכן כדאי להימנע מפעילות גופנית וכמובן גם להימנע מכל פעילות גופנית שעלולה לפגוע בקרקפת כמו כדורסל או כדורגל.

איסורים נוספים

אין להסתפר 30 יום אחרי ההשתלה, 60 ימים לאחר ההשתלה לא להיות בסאונה או ג'קוזי, אחרי 60 יום אפשר גם להיחשף לשמש ישירה אך רק אחרי 180 ימים תוכלו לצבוע את השיער החדש.

השתלת שיער בארץ VS חו״ל

כפי שכבר הבנתם קיימות שיטות שונות ומגוונות להשתלת שיער ובהתאם קיים גם מגוון מקומות וארצות בהן תוכלו לעבור את הליך ההשתלה. אז לפני שהזמנתם כרטיס ומלון וכבר סימנתם את האטרקציות בהן תבקרו בגמר הניתוח, כדאי לבחון את היתרונות והחסרונות שבהשתלת שיער בארץ או בחו״ל. השתלת שיער בארץ היא הבחירה הטבעית של רב מושתלי השיער ולו רק מעצם העובדה שהם נולדו כאן ויש לבחירה זו יתרונות רבים.

השתלת שיער בארץ

להשתלת שיער בארץ יש כמה וכמה יתרונות בולטים בניגוד להשתלת שיער בחו״ל כשהחיסרון העיקרי הוא המחיר הגבוה של הליך זה בארץ (ראה בהמשך, וחוסר הניסיון הרופאים.

השפה

עצם היכולת לתקשר בשפת האם שלכם עם הרופא והצוות שמטפל בכם היא יתרון אדיר שימנע טעויות ואי הבנות בהליך ההשתלה

פגישת יעוץ פנים מול פנים

כשאתם עוברים הליך השתלה בארץ אתכם כמובן פוגשים פנים מול פנים את הרופא המטפל שמייעץ ומסביר על ההליך שאתם עומדים לעבור, בנוסף הרופא מקיים את כל הבדיקות המקדימות הרלוונטיות להשתלה בצורה יסודית ומקיפה

מספר ביקורים

כדי לחסוך בזמן וכסף ההשתלות בחו״ל כוללות שלב אחד בלבד – הניתוח עצמו. כדי להבין את מידת האבסורד שבדבר, צריך לדעת שבהשתלת שיער במרפאה מקצועית בארץ מבצעים שלושה שלבים הכוללים: בדיקה מקדמית בה נבחרת סוג ההשתלה, מתכננים את קווי השיער, עורכים בדיקות רפואיות ובדיקות התאמה למטופל ומתכננים את מהלך ההשתלה על מנת להבטיח את התוצאות האולטימטיביות, רק אז מתקיים ההליך הכירורגי ולאחריו שלב ביקורי מעקב וביקורת שמתקיים מחשש לזיהומים וסיבוכים וכדי לוודא שהשיער ממשיך לצמוח בצורה תקינה וההשתלה עברה בהצלחה.

בחו״ל לעומת זאת, לא מתקיים השלב הראשון של בדיקה מקדמית והרופא מסתמך על תמונות של הפציינט מה שעשוי להשפיע על תוצאות ההשתלה. בנוסף, המרחק מונע מהפציינטים להפנות שאלות בהמשך הדרך, להביע ביקורת או לקבל פתרונות יעילים לבעיות שצצות.

רגולציה והסמכה

השתלת שיער היא הליך כירורגי לכל דבר ועניין, בהתאם לכך במדינת ישראל יש פיקוח נוקשה על המרפאות הפועלות בתחום זה ורק רופא מומחה בעל הסמכה מתאימה מורשה לעסוק בהשתלות שיער, כשקיימת אכיפה בנושא השמירה על הסטנדרטים הגבוהים ביותר, היגיינה ורישוי במרפאות הפועלות בארץ.

לעומת זאת, בארצות כמו טורקיה למשל אין פיקוח על פרוצדורת FUE כך שכל אחד יכול לפתוח מרפאה ולבצע בה השתלת שיער כשהמרפאות הללו מקבלות בעיקר מטופלים מחו"ל. רוב המטופלים הללו לא יעשו את כל הדרך חזרה על מנת להתלונן וגם לא ממש יוכלו לפרסם חוות דעת שלילית במדיות השונות משום שלא תהיה להם פלטפורמה מתאימה לכך.

ומה החיסרון העיקרי?

החיסרון העיקרי של השתלת שיער בארץ הוא כמובן המחיר. עלות ההשתלות במדינות כמו טורקיה ויון זולה בהרבה מישראל ויש המעדיפים זאת. חשוב לזכור כי במקרים רבים ״הזול הוא היקר״ לעתים הבחירה בפתרון הזול עלולה לגבות מחיר כבד ולהחזיר את המטופל לשולחן הניתוחים בארץ.

השתלת שיער בחו״ל

הסטטיסטיקה מראה כי מחירי השתלות השיער בחו״לֹ עשוי להיות נמוך ב-50% ממחירי הארץ וגם הרופאים העוסקים בתחום זה בחו״ל לא פחות טובים מהקולגות שלהם בארץ. ולראיה בטורקיה עצמה נמצאים רופאים בעלי שם עולמי בתחום השתלות השיער, אז לא צריך לפחד מהלא-נודע אלא לחקור אותו לעומק דקה לפני הכרטוס.

ישראלים רבים פוסלים את האפשרות לעבור השתלות שיער בחו"ל רק בגלל החשש כי מדובר בהליך מסובך שיגזול מהם זמן רב בחיפוש אחר קליניקה מתאימה אמינה וראויה.

הבשורה היא שאתם לא צרכים לעשות כלום, כמעט כלום, מאחר וקיימות כיום בשוק חברות רבות שפועלות מהארץ וכל תפקידן הוא לבצע התאמה מושלמת בין המטופל, צרכיו והתקציב העומד לרשותו לבין הקליניקה המתאימה לו ביותר בחו״ל.

אותן חברות יעמדו לצידכם גם לאחר סגירת החבילה וידאגו ללוות אתכם לטיפול עצמו עם נציג מטעמן שכל תפקידו הוא לשמור שתקבלו את שהובטח לכם. מה שאתם כן צרכים לעשות זה תחקיר, תחקיר ועוד תחקיר! בדקו מיהן החברות המובילות, תראיינו לפחות לקוח אחד שעבר דרכן השתלת שיער, בררו אילו רופאים וקליניקות עובדים עם אותה חברה. ובשלב הסופי קבעו ראיון או שיחת זום עם נציג מהחברה כשהכנתם מראש רשימת שאלות קפדנית.

אילו מדינות עוסקות בהשתלת שיער?

בחו״ל קיימות מדינות רבות בהן תוכלו לעבור את הליך השתל השיער – טורקיה, יווןֿ קפריסין ומדינות מזרח אירופה כאשר שתי המדינות המובילות כיום בתחום זה הן טורקיה ויוון וישראלים רבים נוהרים לשם לחידוש הפריזורה שלהם. היתרון הגדול של השתלת שיער במדינות אלו הוא המרחק, מדובר בשני יעדים קרובים ונגישים כך שהטיסה אליהם היא ברת השגה.

בנוסף, יש יתרון בירוקרטי בהשתלת שיער בחו״ל, במדינות בהן מתקיימת השתלת שיער קיימים מכונים וחברות רבות שמתאמות את ההשתלה וכל מה שנילווה אליה מרמת הטיסה, מלון נסיעות ועוד באופן כזה שלא תצטרכו לדאוג לכלום, למעט כמובן כסף.

השתלת שיער בטורקיה למשל הפכה כבר מזמן ללהיט עם אלפי לקוחות מרוצים. טורקיה קנתה לעצמה שם של מעצמה עולמית בכל הקשור להשתלות שיער, באיסטנבול לבדה מבוצעות לפי ההערכות מדי יום בין 1000 ל-1500 השתלות שיער.

יש רופאים טורקים רבים שהינם בעלי שם ופורצי דרך בתחום השתלות השיער בעולם כולו הנחשבים לרופאים המנוסים ביותר בעולם בתחום הזה. בנוסף ובניגוד למדינות אחרות, בטורקיה הרופאים המובילים הם המפקחים על ההליך והוא מבוצע על ידי הצוות הרפואי שלהם תחת הפיקוח שלהם מה שמוביל להוזלה משמעותית. בישראל, לעומת טורקיה, מספר הרופאים העוסקים בתחום מצומצם מאוד והמחיר יכול להגיע לפי שלושה וארבעה ממחירו של סופשבוע שבו מבצעים את השתלת השיער בטורקיה, הכולל בתוכו גם טיסות ומלון. גם מבחינת הניסיון, שהוא בעצם הפקטור הכי חשוב אין בכלל מה להשוות בין הכמויות של הפרוצדורות המבוצעות בארץ לכמויות המבוצעות בטורקיה.

מחירון השתלות שיער

בריאות ויופי, חשובים ככל שיהיו, אחד הפקטורים המרכזיים בבחירת השתלת השער שלנו היא כסף, הוא שמניע את העולם ואת שיער הקרקפת שלנו. אז כמה עולה ניתוח השתלת שיער?

טווח המחירים של השתלות השיער תלוי בקליניקה, במוניטין של הרופא ובמדינה שבה מבצעים את הטיפול, וכמובן שבכל מקרה ולמרות הנתונים שנציג כאן, כדאי שתבצעו סקר שוק מעמיק לפני שתצאו לדרך.

השתלת שיער באיכות גבוהה בישראל דורשת מנתח שעבר הכשרה מקיפה בתחום וכמובן שזה עולה בהתאם, סדר גודל של 8000-60,000 ש״ח כשחברות הביטוח לא מממנות תחום זה. סכום השתלת השיער תלוי כמובן בפקטורים רבים כמו ותק הרופא, היקף הטיפול וחומרת ההתקרחות שלנו, סוג הטיפול שחברנו FUT או FUE, הכישורים והמוניטין של המנתח, כמות השיער המושתל וכמובן היכן אנו רוצים לבצע את ההשתלה.

נביא כאן מספר נתונים בסיסיים הנוגעים לעלות ההשתלות אבל כמובן שלפני ביצוע ההשתלה עליכם לבצע סקר שוק מעיק כדי לקרוא את המפה ולהחליט מה הכי נכון לכם.

 • מחירי השתלת שיער בישראל נעים בממוצע סביב ה-25,000 ש״ח, המחיר הנמוך ביותר: 20,000 ₪, המחיר הגבוה ביותר: 30,000 ש"ח.
 • מחירי השתלת בטורקיה עומדים על 15,000 ש"ח בממוצע, המחיר הנמוך ביותר 7,000 ש״ח והמחיר הגבוה ביותר: 25,000 ₪.
 • מחירי השתלות בקפריסין ינועו בין 20,000-30,000 ש״ח.
 • מחיר השתלת שיער ביוון ינוע בין 15,000-20,000 ש״ח.

שאלות ותשובות על השתלות שיער בטורקיה

יש כמה שאלות מפתח שמעסיקות את מי שמתכנן לעבור הליך של השתלת שיער. בחרנו להציג בפניכם את לקט השאלות/תשובות הקריטיות ביותר עבור מושתלי השיער, כאלה שימנעו מכם מלעשות טעויות מיותרות.

מה עלי לעשות כדי ליצור מראה שיער טבעי לאחר ההשתלה, כזה שיתאים למראה פני, מבנה, גיל אישיות וכמובן גדילת השיער?

כדי לקבל את המראה הטבעי ביותר עליך להקפיד על הנקודות הבאות: הקפד על קו שיער שמתאים לגיל, למבנה פנים, ולא לבצעו ישר, שפיצי, נמוך מדי, תך שמירה על מפרצים טבעיים. יש להקפיד כי קו השיער יורכב מהזקיקים האיכותיים ביותר שחייבים להיות בחלק הקדמי. יש להקפיד כי בין הזקיקים החזקים יושתלו זקיקים פלומתיים יותר הקיימים בכל מראה טבעי של קו שיער. כדאי לוודא שהשיער יושתל Up and Down כמו סוג של זיגזג קטן שלא ייווצר קו ישר מדי. חשוב להקפיד על פיזור הזקיקים בכל אזור באופן שייראה טבעי ע״פ הזוויות שקיימות בקרקפת שלכם.

בתחום כל כך פרוץ, איך נבחר את המרפאה הנכונה והמקצועית ביותר?

יש כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון: אל תתרשמו מהודעות יח״צ ופרסומים ממומנים למיניהם, בדקו בעצמכם וע״פ המלצות וכמובן שתבדקו גם את ההמלצות עצמן עד כמה הן אמתיות, במידת האפשר תתחקרו כמה ממטופליו של אותה מרפאה. שאלו עצמכם מהו הניסיון של צוות המרפאה, בכמה מטופלים כבר הקליניקה טיפלה, האם ראיתם תוצאות שלה? כימיה בין אישית מול הצוות המטפל היא הדבר הכי חשוב, שיהיה בעל יכולת להכיל אתכם את רצונותיכם, שתוכלו להבין יחדיו בהתבסס על הנתונים שלכם איך יראה השיער – קו שיער, צפיפות, כמות זקיקים לאחר ההשתלה.

האם שיער מושתל נופל משך השנים?

ממש לא, הזקיקים שהושתלו בקרקפת שלכם הם חזקים ועמידים ולכן נבחרו להיות מושתלים באזור הקרח שעל ראשכם. כדי לשמר את התוצאה המוצלחת שלכם כדאי לקיים גם טיפולים משמרים שתקבלו מהרופא שלכם בהתאמה אישית.

לסיכומו של שיער

זה הזמן שלכם לקבל את מראה השיער שתמיד רציתם במיוחד בעידן של ימנו בו תחום השתלות השיער לא מפסיק להתפתח ועובר בשנים האחרונות מהפכה עולמית וכך גם בישראל. תעשו סקר שוק, תבחרו את הרופא שהכי מתאים לכם, את שיטת ההשתלה המתאימה לכם, הארץ שהכי בא לכם וכמובן התקציב שהולם את מעמדכם וצאו לדרך, כי דווקא עכשיו יותר מתמיד תוכלו להראות כמו שתמיד חלמתם ותוכלו לצמוח מחדש, תרתי משמע.

גל וקנין

גל וקנין מייסד קהילת: "נותנים בראש", יועץ השתלות שיער ומלווה אלפי אנשים בתהליך משנה חיים לשיער המושלם.

24 תגובות
 1. היי רציתי לשאול מהו מקסימום כמות הזקיקים שאפשר לקצור לאדם בהשתלה שיער?

  • היי דקל,
   סשן של יום אחד ואני מדגיש יום אחד בלבד, כשש עד שמונה שעות פרוצדורה, באיזור תורם בעל שטח גדול עם צפיפות גבוהה ופוטנציאל קצירה עשיר, ההמלצה הינה לא לעבור 5,000 זקיקים.
   ניתן במקרים כמו שתיארתי, איזור תורם עשיר לבצע מגה סשן עד 6,000 – לא מומלץ מעבר.
   כאשר ביום הראשון קוצרים כ-3,000 זקיקים ומשתילים אותם ויום למחרת קוצרים 3,000 ומשתילים אותם.
   במידה והאיזור התורם הוא בינוני בצפיפותו , אך שטחו גדול סשן אחד יכול להיות בעל פוטנציאל לכ4,000 אולי מעט יותר.
   במידה והאיזור התורם צפיפותו בינונית אך שטחו צר, משהו סביבות 3,000-3,700.
   איזור תורם עני, לדוגמה סשן שני אחרי FUE גדול בעבר, כ-2000-2500.
   אבל באמת שכל מקרה לגופו, ואכן מספרים של 8,000 ו 10,000 זה או שקר במקרה הטוב או פשע רפואי במקרה הרע.

 2. הגב
  איציק וייס 25 בדצמבר 2019 ב18:13

  שלום שחר
  האם רופא טוב אמור לעשות הבחנה בין זקיק שערה לבנה לבין זקיק שערה רגילה?
  הכוונה היא האם כשהרופא מוציא שורש שממנו צומחת שערה לבנה, הוא משתיל את השורש הזה באזור החדש?

  • היי איציק,
   לדעתי השתלה טובה היא השתלה טבעית ובלתי ניתנת לגילוי, מה שנקראבשפה המקצועית: “Undetectable Hair Transplantation".
   הכוונה היא שהחלק התורם ישתלב בהרמוניה מושלמת עם החלק המושתל, מה שיעניק לשיער מראה אחיד וטבעי לחלוטין.
   לכן אם רופא טוביזהה שהאיזור התורם מורכב משיערות שחורות שמשולבות בהן גם שיערות לבנות, הוא יבצע בדיוק את אותו השילוב ובאותו המינון גם בחלק המושתל.
   בקיצור, אם האיזור התורם מכיל שיער שחור ולבן – מאפיר, אז גם האיזור הנתרם צריך להראות כך.

 3. היי
  האם השיער מהאזור התורם יתמלא שוב אחרי ההשתלה? ז"א האם יצמח שם שיער חדש במקום השיער שלקחו?

  • היי אייל,
   לא, ממש לא.
   לא נלקח רק שיער אלא כל הרקמה שעוטפת אותו והיא: "מועברת דירה" לאיזור המקריח.
   לכן, מה שנלקח לא יצמח שוב. זו הסיבה שהכמות היא מוגבלת וניתן לקחת רק כמות מסויימת של זקיקים מבלי לפגוע באיזור התורם.

 4. הגב
  שי אבוחצירה 1 בינואר 2020 ב11:33

  היי שחר
  מה הזמן המומלץ לפי ההיכרות שלך, להתחיל להשתמש בפרופסיה ומינוקסידיל? וכל כמה זמן צריך לעשות PRP אחרי ההשתלה?

  • היי שי,
   במידה ויש שיער קיים על הראש הדורש שימור, אפשר להתחיל לקחת פרופסיה כעשרה ימים אחרי ההשתלה ומינוקסידיל כחודש לאחר ההשתלה. לגבי PRP לשיער, אפשר כל ארבעה חודשים במשך שנתיים. לאחר מכן ובהתאם למצב, תחזוק של אחת לשנה או שנתיים.

 5. הגב
  דויד בן-עטר 4 בינואר 2020 ב10:49

  שחר שלום. מאמר מאלף, מפורט, עשיר במידע נכון ומדוייק וכתוב היטב. יישר כוח. שאלה: האם בחודשים/שנים שלאחר ההשתלה, שערות תצמחנה גם בין השערות שהושתלו? זאת אומרת במקומות שהמטפל לא פתח בהם פתחים״?

  • תודה רבה איש יקר.
   אני לא בטוח שהבנתי כל כך את השאלה.
   אם יש לו שיער קיים, אז כן.

 6. הגב
  דימה איגולינסקי 7 בינואר 2020 ב15:37

  אהלן שחר
  שאלה..
  איך אפשר לדעת בוודאות שההשתלה תצליח כמו שצריך?
  מישהו נותן אחריות על זה?
  כי שמעתי על מלא אנשים שלא הצליח להם וכיער אותם עוד יותר..
  ומה ניתן לעשות במצב שזה לא יוצא מוצלח?

  • אהלן דימה,
   באופן עקרוני האחריות שתינתן היא כי הזקיקים ייקלטו ויהיו פרמננטיים, קרי לא ינשרו.
   אכן אין 100%, אבל הסיכויים שאכן הזקיקים ייקלטו ויהיו פרמננטיים היא כ-95%. לכן קליניקות בעלות שם יציעו סיבוב נוסף על חשבונן במקרים בהם הייתה אי הצלחה.
   זה סיכון מחושב כמו כל דבר הקשור ברפואה, בטח ברפואה הלא דחופה והכרחית, עם זאת, סיכויי ההצלחה מאוד גבוהים ביחס לטיפולים דומים ברמת המורכבות.

 7. תודה רבה על המאמר המקיף שחר! שאלה… מה קורה לאזור התורם, לאחר הוצאת זקיקי שיער? האם האזור שמימנו נלקחו שערות ישאר ריק או שיצמח שיער בהמשך כפי שליפני לקיחת זקיקי השיער?

  • היי נמרוד, ותודה רבה.
   כאשר אנחנו מוציאים את זקיקי השיער, אנחנו בעצם מחלצים את הרקמה שמצמיחה את השיער ועוטפת אותו באמצעות מחט חלולה ומעבירים אותה לחלק המקריח.
   זאת אומרת שזקיק שהוצא מהחלק האחורי אינו צומח שוב.
   זאת הסיבה שכל שיטת ה-FUE מתבססת על לקיחת הזקיקים באופן מוגבל כמותית ובתפזורת קבועה, כך שלאחר הטיפול, האיזור התורם לא ייפגע ולמרות הוצאת השיער הוא לא ייראה חסר.

 8. היי שחר,
  כתבה מאוד מקיפה ומעניינת.
  אני תוהה, יש לא מעט נשים עם דלילות והתקרחות. האם לא מומלץ לנשים לעבור השתלה? האם יש תמונות של לפני ואחרי גם של נשים?
  איך מגיעים לפגישת ייעוץ?

  • היי מיכל,
   תודה רבה, נעים לשמוע.
   את בהחלט צודקת, יש לא מעט נשים עם דלילות והתקרחות, ובהחלט מומלץ לנשים מתאימות לעבור השתלה.
   תשאירי את הפרטים שלך כולל מספר טלפון בעמוד צור קשר, ואדאג שיחזרו אלייך לגבי פגישת ייעוץ ותמונות של לפני ואחרי של נשים שעברו השתלת שיער.
   שבת שלום,
   שחר

 9. שלום שחר,
  האם תוכל להסביר בקצרה מה ההבדל בין השתלת גברים ונשים.
  וכן כיוון שלנשים לא מומלץ ליטול פרופסיה, מהו הטיפול המונע לאחר השתלה והאם יש בי"ח או רופא מומלץ המתמחה בהשתלה לנשים?

  תודה רבה ושבת שלום,
  דונה

  • שלום דונה, תודה על שאלתך.

   תבנית ההקרחה הנשית והסיבות לה שונות בדרך כלל מההקרחה הגברית.

   הקרחה גברית בדרך כלל מתחילה בנסיגת הקו הקדמי והעמקה של המפרצים ובאיזור הכיפה וממשיכה להתרחב.

   ההקרחה הנשית בדרך כלל היא מפושטת ויוצרת דלילות בכל הראש ובעיקר בחלק העליון, מרכז מעל המצח והלאה. בהתקרחות הנשית מעורבים גם צידי הראש והחלק האחורי בין הקודקוד לעורף.

   לגבי הגורמים להקרחה נשית, יתכן והם גנטיים, או נובעים משינויים הורמונליים או גם מחוסרים מסויימים של ברזל ומינרלים אחרים.

   השתלת שיער לנשים, היא פתרון של מוצא אחרון משום שאם המצב הוא דליל אך עדיין לא דליל מספיק עבור השתלה, עדיף לבחור בטיפולים כגון טיפול PRP לשיער או מזוטרפיה ע"פ פרוטוקול תדירות של שנה או שנתיים, תלוי במצב.

   בגלל שהאיזור התורם אצל נשים בניגוד לגברים, סובל גם הוא מנשירת שיער, בהרבה מקרים יכולת הקליטה של הזקיקים פחותה מאצל הגברים. אחוזי הקליטה ינועו בין 50% ל90% ולכן אם נקצור כ2,000 זקיקים, יקלטו ככל הנראה מינימום של אלף אבל מה מעבר לא ניתן להתחייב.

   השתלה נשית מחייבת עבודה בין לבין שיער קיים ולמעט האיזור התורם, לא מגלחים את הראש ברוב המקרים ועדיף לעבוד בשיטת DHI. הטיפול בנשים דורש אבחון נכון, מומחיות גבוהה ומיומנות טכנית ברמה הכי גבוהה.

   אכן לנשים לא מומלצת פרופסיה, ולפחות לא במקרים מאוד קשים ובטח לא לפני הפסקת המחזור. תרופה זו מיועדת לגברים.

   הדרך של נשים לנסות ולשמר את השיער, היא באמצעות ויטמינים, ביוטין, טיפולי פלזמה, מזוטרפיה.

   ההמלצה שלי היא על הרופא עימו אני משתף פעולה זה שנים, אשר מטפל דרך קבע גם בנשים. מדובר בד"ר לבנט אקאר.

   אפשרי לבצע אבחון בתמונות ולתת תשובה לגבי התאמה ומה אפשרי או לא אפשרי לעשות בכל מקרה ספציפי.

   אני מזמין אותך להשאיר פרטים בעמוד הצור קשר, או בטופס השארת הפרטים שבתחתית המאמר, כדי לבצע בדיקת התאמה חינמית.

 10. אולי הכתבה הטובה והמקיפה ביותר שקראתי בנושא השתלת שיער.
  כמה שאלות:
  1)אתה ציינת שכיום שימוש בפאנץ קטן יותר נחשב לטוב יותר או נכון יותר אם הבנתי נכון. אבל רציתי להבין, אם משתמשים בפאנץ קטן זה לא יגביל את הוצאת הזקיקים רק לכאלה עם שיער אחד ויגרום לפיצול של הזוגות , שלשות ורביעיות? ואם כן , זה לא אומר שצריך לעשות יותר פאנצים כדי להגיע לכמות הרצויה של השיערות?
  2) שמעתי שבטורקיה הרבה פעמים משתמשים בטכנאים לביצוע ההשתלה. האם זה בסדר ?האם יש שלב מההשתלה שהוא יותר קריטי שהרופא יבצע אותו? מה צריכה להיות ההגבלה של הטכנאי מבחינת ביצוע ?

  • היי נתי, תודה רבה לך.

   התשובות לשאלותייך:
   1. לעניין גודל הפאנץ', אני לא אומר שכמה שיותר קטן יותר טוב אלא שישנה היכולת להתאים את הגודל המדוייק לאופי השיער של כל מטופל ושהרופא בבואו לתכנן את ההשתלה, צריך לבחון את איכות ואופי השיער באופן אינדיוידואלי ולהחליט. כאשר קוצרים גם בפאנץ' שהוא קטן, עדיין קוצרים רקמה שהיא בעצם מוגדרת יחידה פוליקולרית שיכולה להצמיח בין 1 ל4-5 שיערות. אין צורך להפרידם מאוחר יותר.

   2. השאלה החשובה היא לא: "האם מי שעושה את ההשתלה הוא טכנאי?" או: "האם זה בסדר שטכנאי עושה את ההשתלה?", אלא: "מה ההכשרה של הטכנאי?", "מה הניסיון של הטכנאי?", "האם הטכנאי עובד תחת פיקוח והוראות הרופא?" ומי בעצם מתכנן את ההשתלה – שזה החלק הכי קריטי. בקליניקות טובות ומנוסות, הרופא מתכנן את כל ההשתלה מא' ועד ת' והצוות הרפואי מבצע את העבודה הטכנית. לדוגמא בקליניקה שאני משתף פעולה עמה זה שלוש שנים גם את שלב פתיחת הערוצים עושה רק ראש צוות בכיר עם ניסיון של מעל עשור בהשתלות. מדובר באנשים שזאת ההכשרה והעבודה היום יומית שלהם, והם עושים את זה יותר טוב מכל אחד אחר בעיקר בזכות העובדה שהם עושים את זה המון ויש להם כמות אדירה של ניסיון. המילה: "טכנאי" אולי נשמעת קצת מזלזלת בעיקר בהתחשב בעובדה שמדובר במקצוענים ברמה הכי גבוהה שיש, ולכן יותר נכון לקרוא להם: "צוות רפואי".

השאר תגובה

מגזין בולדינג
Logo