תכשיר נגד נשירה HR Growth
תרופות וטיפולים

שמן מנטה לשיער: 64% יותר יעיל ממינוקסידיל?

נענע חריפה, או בשם השני שלו שבטח יצא לכם לשמוע, שמן מנטה – מלא במגוון יתרונות בריאותיים והשפעות חיוביות. תוספת מועילה לשגרת הטיפול היומיומית שלכם בשיער ובקרקפת. אנשים שסובלים מהתקרחות בדרך כלל ישתמשו במינוקסידיל, אך לפי מחקרים שנעשו, נראה כי שמן מנטה יעיל באותה המידה ואפילו יותר. אז אם אתם "תולשים את השערות" לגבי הדרך היעילה ביותר לעצור את הנסיגה ולשים סוף להתקרחות, כנראה שמצאתם את הפתרון שלכם.

אז מה אנחנו הולכים ללמד אתכם במדריך הזה? קודם כל איך להשתמש בשמן מנטה בצורה היעילה ביותר. נדבר בנוסף על המחקרים המדעיים העדכניים בנוגע להשפעה של שמן מנטה על צמיחת השיער.

המדריך הזה כולו יוקדש לשימוש של שמן מנטה בתור טיפול בנשירת שיער.

אז איך בעצם הוא יכול להועיל לבריאות השיער והקרקפת שלכם? איך משתמשים בו? מאיפה בכלל מתחילים? בשביל זה אנחנו פה! נעבור שלב אחרי שלב, על כל מה שתצטרכו לדעת על שמן מנטה (פפרמינט) עד שתהיו מומחים.

בואו נתחיל:

אין לכם זמן לקרוא את כל המדריך? הנה 3 הדברים שאתם חייבים כדי להכין שמן מנטה לשיער בבית:

Table could not be displayed.

*** עקב הקורונה העלויות משלוח באמזון קצת יקרות, ממליצים לכם להזמין את זה מאתרים אחרים עם משלוח זול כמו שצרפנו לכם כאן:

לבדיקת מחיר ⇦

מה זה שמן מנטה?

המנטה הוא כוכב אורח במטבח לשדרוג עוקצני למגוון מנות, גם מבחינת טעם וגם מבחינת ריח (לתה, גלידות, ריבות ואפילו לקינוחים). אבל בנוסף לזה, בעל סגולות רפואיות ויתרונות בריאותיים שהתגלו רק לאחרונה.

מדובר בהכלאה של שני זני נענע שונים – צמח המנטה מורכב מנענע קרחת (ספירמינט) ונענעת מים.  תעשיות רבות משתמשות בטעמים שלו אך לא מעט משתמשים בסגולות הרפואיות שלו.

ההשפעה של המנטה יכולה להועיל לטיפול זמני בכאבי שרירים ובכאבים עצביים, להרגיע גירויים וגירודים, להקל את גלי החום אצל נשים, להפחית תופעות לוואי של תסמונת המעי הרגיז וכמו כן גם לטפל בבחילות.

האם שמן מנטה יכול לעודד צמיחה מחודשת של השיער?

אישה צעירה עם שיער שופע מחזיקה אותו בין הידיים

בואו נדבר ישר ולעניין, כי זאת הסיבה שבאתם לפה. אתם כנראה סובלים מהתקרחות או נשירה ורוצים לקבל תשובה ברורה: שמן מנטה יכול לעזור לי?

שמן המנטה הוא מרכיב רב תכליתי שיכול לשפר את הבריאות שלכם בכמה מישורים. בהמשך המאמר נציג את ההשפעות החיוביות של שמן המנטה על בריאות השיער והקרקפת שיסבירו לכם בצורה ברורה איך שילוב שלו בשגרת היום-יום שלכם יכול לעזור לכם לשחזר את צמיחת השיער הטבעית. זה מתחיל לענות לכם על השאלה?

היתרונות הבריאותיים הרלוונטיים של שמן המנטה על שיפור והגברת צמיחת השיער:

תכשיר להצמחת שיער HR Growth
 1. בעל תכונות אנטי דלקתיות
 2. ממריץ את זרימת הדם
 3. נלחם בחיידקים, בזיהומים ובפטריות
 4. מפעיל את שלב הצמיחה הפעילה (אנגן)

ואיך כל זה משפיע על הקרקפת והשיער? תמשיכו לקרוא, אתם כבר פה!

המחקרים והראיות המדעיות ליכולות של שמן המנטה לטיפול בהתקרחות בהשוואה לטיפול המסורתי (מינוקסידיל) הפתיעו אפילו את המדענים. מחקר שנעשה בשנת 2014 על ידי חוקרים קוריאנים בחן את ההשפעות של שמן המנטה על צמיחת השיער. הם החליטו להשוות אותו למינוקסידיל – תכשיר רפואי נפוץ המאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפול בהתקרחות ובנשירת שיער.

בשנת 2014, חוקרים קוריאנים בדקו את ההשפעות של שמן מנטה על צמיחת השיער. הם החליטו להשוות את השמן האתרי למינוקסידיל – תכשיר רפואי פופולרי שאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפול בהתקרחות ונשירת שיער.

המדענים הופתעו מהממצאים המדהימים שהתקבלו.

מהלך הניסוי

במחקר השתתפו 20 עכברי מעבדה (זכרים) שגילחו להם את שיער העורף – המטרה הייתה ליצור בסיס משותף לתחילת המחקר כדי להקל על המעקב אחרי התוצאות. הניסוי נערך לתקופה של 4 שבועות והטיפול בתכשיר היה על בסיס 6 ימים בשבוע. העכברים שהשתתפו בניסוי חולקו ל-4 קבוצות נפרדות, כל אחת מהקבוצות קיבלה את אחד מהתכשירים הנפוצים לטיפול חיצוני בנשירה והתקרחות:

 1. תמיסת מלח
 2. שמן חוחובה
 3. מינוקסידיל 3%
 4. שמן מנטה

החוקרים צילמו את העכברים במהלך הניסוי ובכך עקבו באופן חזותי אחר הממצאים ודירגו אותם לאחד מ-6 קטגוריות המהוות את השיפור בצמיחת השיער:

 1. לא הייתה צמיחה
 2. צמיחה של פחות מ-20%
 3. צמיחה של בין 20% ל-40%
 4. צמיחה של בין 40% ל-60%
 5. צמיחה של בין 60% ל-80%
 6. צמיחה של בין 80% ל-100%

בסוף הניסוי החוקרים לקחו דגימות עור (ביופסיה) ששימשו כמדד נוסף להערכת התוצאות על צמיחת השיער.

תוצאות הניסוי

מהתמונות שתועדו כחלק ממהלך המחקר, ניתן לראות בבירור את התוצאות.

התרשים הבא מציג בפניכם את השפעת כל אחד מהתכשירים על 4 קבוצות הניסוי לאורך זמן הטיפול:

תוצאות הניסוי של שמן נענע חריפה על עכברים

נתחיל ונאמר שההבדלים משמעותיים וניתן להבחין בהם בקלות.

התרשים המצולם הזה עוזר לנו להבין בצורה ברורה את הממצאים – או כמו שאומרים, תרשים אחד שווה אלף מילים.

יש לא מעט התרחשויות ומנגנונים מדעיים מאחורי ההשפעה של שמן המנטה על צמיחת השיער, אבל תכף נגיע אליהם, בואו נדבר קודם על מה שרואים.

רואים בצורה ברורה שתמיסת מי מלח ושמן חוחובה הניבו תוצאות גרועות מאוד ואפילו כמעט ולא ניתנות לזיהוי בעין. לעומת זאת מינוקסידיל ושמן נענע חריפה (מנטה) הראו תוצאות חיוביות ונראות לעין החל מהשבוע השני והשיפור נמשך לאורך המשך הניסוי.

החלק המפתיע בניסוי היה שהתוצאה של שמן המנטה הייתה טובה יותר משל מינוקסידיל וצמיחת השיער המשיכה במלוא העוצמה  גם לאחר שהמחקר הסתיים. לאחר טיפול של 4 שבועות, זקיקי השיער של שתי קבוצות הניסוי המובילות המשיכו לצמוח באופן פעיל (שלב האנגן).

ומה קרה בזמן הזה מאחורי הקלעים? בשביל זה דגימות העור. הן יספקו לנו תמונת מצב מעמיקה ומפורטת יותר על אופן הפעולה של כל אחד מהתכשירים שנבדקו.

קודם כל, בואו נעבור על התרשים הבא – הוא מציג לנו את ארבעת הטיפולים שנבדקו במחקר ואת היעילות של כל אחד מהם. התוצאות מבוססות על דגימות עור של 5 עכברים אקראיים מתוך ה-20 שהשתתפו בניסוי:

ספירת שיער של שמן נענע חריפה בהשוואה למינוקסידיל

בשבוע הראשון, שמן נענע חריפה ומינוקסידיל היו בתחרות צמודה מאוד. בשבוע השני אפשר לראות איך התוצאות כבר לא כל כך צמודות. בזמן שמינוקסידיל נשאר קצת מאחור, שמן מנטה מראה תוצאות טובות יותר ובהבדל משמעותי. דירוג צמיחת השיער המחודשת (לפי הדירוג שהצגנו קודם) מראה את הפער המשמעותי שגדל במהלך ארבעת השבועות של הניסוי והגיע לקטגוריה הטובה ביותר (בין 60% ל-80% שיפור בצמיחת השיער).

בשביל לבחון את איכות וכמות זקיקי השיער, נציג בפניכם תמונה מוגדלת של רקמות העור (חתך היסטולוגי) מהדגימות שנלקחו מהעכברים שהשתתפו במחקר ועלו בהגרלה הרנדומלית לביופסיה של רקמות העור לאחר הניסוי:

תקריב היסטולוגי על העור של העכברים מהניסוי עם שמן מנטה

תעלות שיער מפותחות, זקיקי שיער מוארכים וצמיחת שיער ברורה לעין ניתן לראות רק אצל עכברים מקבוצות שמן המנטה ומינוקסידיל.

להשוואה בין עומק זקיקי השיער והכמות שלהם בכל קבוצות הניסוי, נציג בפיניכם תרשים המתאר את הממצאים:

השוואה של תוצאות הניסוי עם שמן מנטה

מה הקשר בין חמצן לנשירת שיער?

חמצן הוא יסוד חיוני שנדרש לתפקוד כל המערכות בגוף האנושי. כל האיברים בגוף זקוקים לו ונחשו מה? זקיקי השיער אינם יוצאים מן הכלל. החמצן גם שומר עלינו בחיים וגם מספק את הסביבה הטובה ביותר ואת התנאים הנוחים ביותר לצמיחת שיער בריאה.

שמן מנטה משפר את זרימת הדם לקרקפת ומעלה את כמות החמצן והרכיבים התזונתיים החיוניים שמגיעים לקרקפת.

איך התהליך מתרחש? הוא מתחיל אי שם בערמונית (פרוסטטה). ההורמון טסטוסטרון מיוצר שם, אך לא נשאר שם יותר מידי זמן. מהר מאוד הוא מוצא את עצמו מטייל בכל הגוף. זה אומר שהוא מגיע גם לזקיקי השיער והקרקפת. לזה קוראים: "טסטוסטרון חופשי".

בדרך, הוא פוגש אנזים בשם 5-אלפא רדוקטאז. בתנאים שבדרך כלל מתקיימים, התגובה ביניהם תוביל לייצור של DHT. זה לא משמעותי בכלל לאנשים בריאים, אך לאלו שסובלים מהתקרחות טיפוסית (אלופציה אנדרוגנית), נוכחות של DHT עלולה לגרום לתהליך דלקתי שגורם לכיווץ ולהחלשת זקיקי השיער.

מה גורם להאצת תהליך ההמרה של טסטוסטרון ל-DHT אתם שואלים? מעולה. אז ככה,

רמות נמוכות של חמצן יוצרות את הסביבה המושלמת להתרחשות התהליך הזה ובנוסף, לחוסר איזון בקרקפת שמגביר את ייצור ה-DHT. קרקפת בריאה ושיער חזק ושופע לא יכולים להתקיים ללא כמות החמצן הנדרשת. זה חלק חשוב ובלתי נפרד מתהליך צמיחת השיער.

לאלו שסובלים מהתקרחות טיפוסית, רמות נמוכות של חמצן יחמירו את המצב ויגרמו לתגובת שרשרת קשה. ברגע שכמות ה-DHT עולה בקרקפת, אספקת החמצן לזקיקי השיער מצטמצמת ובכך בסופו של דבר, מופיעה נשירת שיער וההתקרחות מתגברת.

מה בעצם צריך לעשות? לגרום לתוצאה של המפגש בין הטסטוסטרון לבין האנזים 5-אלפא רדוקטאז להשתנות. איך עושים את זה? בעזרת תמציות טבעיות (כמו שמן מנטה). ומה התוצאה? עצירה של השרשרת הזאת ושיפור במצב הקיים!

ומה בעצם קורה במקום? על חשבון ה-DHT שמזיק לקרקפת שלכם, תוצאת הלוואי שמתקבלת היא ההורמון אסטרדיול שנחשב למרכיב מועיל לצמיחת השיער. ספרו את זה לקרקפת שלכם! אלה חדשות מעולות!

בנוסף לכך, שמן מנטה גרם להגברה משמעותית בביטוי הגן שאחראי על וויסות הייצור של גורמי גדילה דמוי אינסולין (IGF-1) כבר לאחר שבועיים בלבד. למינוקסידיל לעומת זאת, זה לוקח פי 2 מהזמן. מה זה קשור? הורמוני הגדילה משפרים את עובי וסמיכות השיער, לכן, ביטוי יתר של הגן האחראי על הנושא הזה הולך לעזור לכם לכסות את הקרקפת בחזרה במהירות.

משמעות המחקר עבור אלו שסובלים מנשירת שיער

תמונה של סימן שאלה מצוייר בגיר לבן על לוח

תוצאות המחקר הראו ששמן מנטה יכול להוות חלק משמעותי מאוד בתהליך התחדשות זקיקי השיער ובשיקום היכולת שלהם לחזור שלב הצמיחה הפעילה. וככה חברים, מתחילים צמיחה מחודשת של שיער חזק ובריא.

ולמרות שהמחקר נערך  על עכברים, הממצאים יכולים ללא ספק להצביע על ההשלכות של טיפול בשמן מנטה גם על ההתקרחות ונשירת השיער אצל בני אדם.

בשורה התחתונה, שמן מנטה הוא סופר-יעיל ושימושי במיוחד לסובלים מהתקרחות המבוססת על רקע גנטי והורמונלי. יש לו יכולת להפעיל מחדש את מנגנון צמיחת השיער ולהחזיר לחיים זקיקי שיער לא פעילים (רדומים) ובכך מציע פתרון לשיפור משמעותי בצמיחה המחודשת של השיער.

מחזור צמיחת השיערה

 

יש עוד יתרונות לשמן מנטה?

הסגולות הרפואיות של שמן המנטה לא מסתיימות בקרקפת.

צמח המנטה הוא קרוב משפחה של הרוזמרין – שניהם משתייכים לאותה משפחה בוטנית. הרוזמרין הוא עוד צמח שידוע כמועיל לצמיחת השיער. הקשר ביניהם לגמרי מחזק את היתרונות של שמן המנטה בנושא הזה.

אין ספק שהמחקר גילה ממצאים מבטיחים ומעודדים ויחד עם זאת, ניתן להבין ששמן מנטה יכול לעזור לשיער דק ודליל גם בדרכים אחרות.

יש מגוון יתרונות בריאותיים חשובים שיכולים לעזור לכל מי שסובל מבעיות בקרקפת ובשיער שבקלות יכולות להיפתר בעזרת הקסם הזה שנקרא שמן מנטה.

ניקוי הקרקפת וזקיקי השיער

איך יוצרים סביבה גרועה לצמיחה בריאה של שיער? פשוט מאוד. לא מנקים את הקרקפת טוב מספיק. מה שקורה זה שפסולת ולכלוך מצטברים לשכבה על הקרקפת יחד עם תאי עור מתאים, עודפי סבום (השומן הטבעי של העור), שאריות של מוצרי טיפוח לשיער ואפילו לכמויות גדולות יותר של DHT. כל הדברים האלה מעודדים התרבות של בקטריות וזיהומים פטרייתיים וכמו כן גם גירויים ודלקות בעור.

בדיוק בדברים האלה שמן המנטה עוזר להילחם. הגיע זמן לשים סוף לכל מסיבת החיידקים הזאת.

גם התכונה הזאת מגובה במחקר משנת 1996, שבו בחנו 10 שמנים אתריים שונים על 22 מינים של בקטריות ועל 12 סוגים

 • שמן גרניום
 • שמן למון גראס של פטריות
 • שמן חבוש בנגלי
 • שמן אגרטום
 • שמן תפוז
 • שמן פלמרוזה
 • שמן פטצ’ולי
 • שמן ציטרונלה
 • שמן אקליפטוס
 • שמן מנטה

במהלך הניסוי הוסיפו שמן מכל אחד מהסוגים  לכל תרבית חיידקים ופטריות שנבדקו במחקר.

תוצאות הניסוי הראו בצורה ברורה את היכולת המרשימה של שמן המנטה. שילוב שלו בתרבית גרם לדיכוי של כל 22 הזנים של החיידקים השונים והצליח להתגבר על 11 מתוך 12 סוגים שונים של פטריות עור. לזה אנחנו קוראים הצלחה!

היופי, הוא שהטיפול הוא במקור הבעיה ולא מתעלם ממקור הבעיה; שמן מנטה מנקה באופן עמוק ויסודי את הקרקפת ומשאיר אותה נטולת חיידקים וזיהומים – מה שאומר שתוכלו להימנע מבעיות העור הנפוצות בקרקפת כמו גזזת, קשקשים, דלקת עור חלבית או פוליקוליטיס. זה כל סוד ההצלחה לאלו שרוצים באמת לראות תוצאות.

סביבת קרקפת בריאה ומאוזנת מאפשרת לזקיקי השיער לפרוח. וזאת חברים וחברות, הדרך היעילה ביותר.

גירויים בקרקפת – איך מרגיעים אותם?

גירויים בקרקפת יכולים להיגרם מבעיות עור נפוצות כמו קשקשים ופליקוליטיס. זה יכול להיות בצורה עדינה וזה יכול להציק עד כדי כך שזה יגרום להצטלקות של אזורים מסוימים בקרקפת ולהתקרחות קבועה. שם אנחנו כבר יודעים שחייבים לטפל ואי אפשר להתעלם מזה.

במחקר שנערך בשנת 2016 ניסו לבחון האם השימוש במנתול (המרכיב העיקר בשמן המנטה) יכול להועיל בטיפול לשתי מטרות מרכזיות: טיפול בזיהומים טפיליים והפחתת התסמינים שלהם (כולל דלקות עור).

מהלך הניסוי

קבוצת עכברים חולקה ל-5 קבוצות נפרדות.

 1. קבוצת ביקורת ללא זיהום טפילי
 2. קבוצת ביקורת בעלת זיהום טפילי – ללא טיפול
 3. קבוצה בעלת זיהום טפילי – טיפול במנתול לתקופה של 15 ימים רצוף ב-50 מ"ג ליום
 4. קבוצה בעלת זיהום טפילי – טיפול במנתול לתקופה של 60 ימים רצוף ב-50 מ"ג ליום
 5. קבוצה בעלת זיהום טפילי – טיפול בפרזיקוונטל (תרופה נפוצה לטיפול בזיהומים)

*המנתול בניסוי הופק מ-Mentaliv (תכשיר רפואי נפות לטיפול בתסמונת המעי הרגיז). לעכברים בניסוי שילבו החוקרים גם Methone בריכוז של 32% מכמות המנתול.

בשביל לבחון את הגורמים לדלקת המלווה בכאבים צריך לבדוק את רמות הציטוקנים בגוף. הם החלבונים שמעודדים תהליכים דלקתיים.

בתרשים הבא תוכלו לראות מה קרה לרמות הציטוקינים של העכברים שהשתתפו בניסוי לאחר 61 ימי זיהום – ביחס לטיפול שקיבלו:

ריכוז הציטוקנים אחרי 61 ימים של ניסוי במנטול

מה בעצם אנחנו מבינים מהתרשים?

את התוצאה הטובה ביותר בהשוואה לקבוצת הביקורת השיגה הקבוצה שטופלה במתנול במשך 60 ימים. רמות הציטוקינים מסוג IL-4 ירדו ב-53.5% ומסוג IL-10 ירדו ב-62% בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא קיבלה טיפול.

זה נשמע נחמד ומתוחכם אבל מה זה בעצם אומר לאלה מכם עם שיער דליל? לאלו מכם שמתקרחים או סובלים מנשירה רצינית? איך מנתול משפר את המצב?

הכל בזכות הסגולות האנטי-דלקתיות של שמן המנטה. הרגעת הגירוי בקרקפת גם עוצר את הדלקת וגם מונע ממנה לחזור בעתיד.

ההשפעה האנטי דלקתית הזאת הוכחה במחקר נוסף משנת 2001. במחקר הוכחה הפחתה בשחרור היסטמינים שקשורים לתגובות אלרגיות. (היסטמין הוא הגורם העיקר לדלקות ולאלרגיות בגוף)

הדרך להגביר את זרימת הדם לקרקפת

הסיבה המשמעותית ביותר לנשירת שיער אצל בני אדם שסובלים מהתקרחות טיפוסית היא נוכחות של DHT בזקיקי השיער. זה גורם להתפתחות של נשירת השיער וגירוי ודלקות בזקיקי השיער , את זה אתם כבר יודעים.

גם את זה שזאת תגובת שרשרת, וזה גורם לנזק מצטבר שבסופו של דבר יפגע בזרימת הדם התת עורית אל הקרקפת.

במחקר שהזכרנו משנת 2014 הוכיחו ששמן המנטה יכול להמריץ את זרימת הדם באמצעות ניטור רמות הפעילות של האנזים פוספטאז בדם. כותרת המחקר הייתה "ההשפעה החיובית של שמן המנטה על צמיחת השיער ללא סימני רעילות".

מה זה אומר בעצם?

התהליך עצמו מתקיים בפקעת השערה (מנגנון ההזנה של זקיק השיער שנמצא בבסיס הזקיק). מה שקורה הוא שהבסיס מתנתק מכלי הדם ובכך זקיק השערה לא מקבל את המזון והחמצן שהוא צריך כדי לחיות.

ככל שריכוז המנתול גבוה יותר כך זרימת הדם לקרקפת הופכת לחזקה יותר. במחקר שנערך בשנת 2016 הוכח שמנתול מכביר את זרימת הדם התת עורית בשימוש חיצוני על העור.

התרשים הבא מסביר את זה בצורה מדויקת:

תרשים של ריכוז המנתול ביחס לשיפור זרימת הדם

שמן המנטה הוא ה-פתרון הטבעי היעיל ביותר לבעיות קרקפת ושיער. גם שיפור בתהליך הדלקתי וגם שיפור זרימת הדם באזור שבו מטפלים – תועלת כפולה לבריאות הקרקפת.

ועכשיו לחלק האומנותי:

איך להשתמש בשמן מנטה לטיפול בשיער דליל ומקריח?

הריכוז שלו כמו שהוא, גבוה מידי לשימוש ישירות על העור ועלול לגרום לגירוי ולחדירה לא יעילה לזקיקי השיער. לכן, עדיף לנצל את היתרונות שלו למטרה הזאת באמצעות שמפו ו/או תכשירי טיפול המיועדים לטיפול בשיער דק ודליל.

הרעיון הוא שצריך לדלדל את שמן המנטה (כמו כל שמן אתרי אחר) לפני השימוש כדי להפחית את הריכוז. איך עושים את זה? בעזרת שמן (לא אתרי) אחר. ריכוז שמן המנטה (באחוזים) יושפע מהכמות הכללית. ההסבר פשוט:

 • 100 מ"ל שמן בסיס  +  3 מ"ל שמן מנטה = תערובת בריכוז של 3%
 • שמן בסיס הכוונה לשמן אחר (לא אתרי) שישמש לנו כבסיס לתערובת בעלת ריכוז שמן מנטה נמוך יותר.
 • 20 טיפות שמן מנטה = 1 מ"ל
 • לכן, אם נוסיף 60 טיפות (3 מ"ל) שמן מנטה ל-100 מ"ל שמן בסיס נקבל תערובת בריכוז של 3%. פשוט פשוט פשוט.

 

האם יש סיכונים ותופעות לוואי הקשורים לשימוש בשמן מנטה?

חשוב לזכור, כמו לפני כל שימוש בכל תוסף טבעי, חשוב לשים לב לתופעות לוואי אפשרויות או להתנגשות פוטנציאלית עם טיפולים אחרים לפני השימוש וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל. כמו שיש יתרונות למקרים מסוימים, יש גם חסרונות למקרים מסוימים וחשוב להיות מודעים אליהם.

השימוש לא נבחן עד כה על נשים בתקופת ההיריון. ידוע כיום שלא מומלץ להשתמש בשמן מנטה במקרים של מחלות שקשורות לכבד או לכיס המרה (כמו חסימת דרכי המרה ואבנים בכיס המרה).

תופעות הלוואי של שמן המנטה באופן כללי הן נדירות אך בהחלט יכולות להתרחש בעת טיפול חיצוני על העור. לכן, לפני השימוש בצורה מלאה על הקרקפת, על מנת לבדוק אם העור שלכם רגיש לפני הטיפול הראשוני, ניתן למרוח את התערובת על אזור קטן באזור כמו פרק כף היד ולוודא שלא נוצר גירוי או תופעת לוואי לא רצויה.

למה הכוונה בתופעת לוואי לא רצויה? צריבה, עקצוץ, אדמומיות, גירוד, אודם וסומק מסביב לאזור.

חלק מהאנשים רגישים/אלרגיים למרכיב הפעיל בשמן המנטה (מנתול). למי שידועה הרגישות למנתול, יש להימנע לגמרי מהשימוש בשמן מנטה. למי שלא יודע אם הוא רגיש למנתול, חשוב להיות מודע לתסמינים הנפוצים לתגובה אלרגית לשימוש במנתול:

 • גרד
 • קשיי נשימה
 • בחילות, הקאות, שלשולים
 • שיעול ו/או צפצופים
 • אדמומיות ו/או חבורות אדומות בעור

למרות שחלק מהתסמינים (כמו האדמומיות) פוחתים בהדרגה ככל שעובר הזמן, במידה והשתמשתם בשמן מנטה ואתם סובלים מאחת מתופעות הלוואי האלה – כנראה שזוהי תגובה אלרגית והיא דורשת טיפול רפואי דחוף.

השיטה הטבעית להגברת היעילות של שמן מנטה – "דרמה רולר"

מזותרפיה (דיקור העור) היא טכניקה שמבוססת על פציעה מבוקרת של עור הקרקפת באמצעות דקירה עם מחטים זעירות. המטרה היא להגביר את ייצור התאים ולחזק את זרימת הדם מבלי לגרום לכאב.

דרמה רולר הוא מכשיר לשימוש ביתי שמאפשר לכל אחד לעשות טיפול מזותרפיה בבית. בקלות ובנוחות.

התוצאות טובות מאוד ברוב המקרים. ההמלצה הכללית של מטופלים היא שימוש במכשיר הזה בשילוב של מרכיבים המגבירים את צמיחת השיער (כמו שמן מנטה). הפציעה המבוקרת שנוצרת באזור הקרקפת באמצעות גלגלת הדיקור המיוחדת תגביר את ספיגת שמן המנטה לקרקפת ותשדרג את התוצאות אפילו יותר.

במחקר שנעשה נרשמה עלייה משמעותית בכמות זקיקי השיער לאחר 12 שבועות של טיפול באמצעות שילוב מזותרפיה ושל התכשיר מינוקסידיל.

תוצאות המחקר של דרמה רולר מול מינוקסידיל

במחקר אחר שהזכרנו, הוכח ששמן מנטה יעיל יותר מהתכשיר מינקוסידיל בהפרש משמעותי. במחקר הנ"ל בחנו את השילוב של מינוקסידיל ומזותרפיה. אתם חושבים על מה שאני חושב? מה יקרה עם נשלב שמן מנטה ומזותרפיה? כן. טיפול עוצמתי והשפעה סופר-חזקה.

אם תעדיפו לעשות את טיפול המזותרפיה בבית, תוכלו. אם תעדיפו לתת לאיש מקצוע לעשות את העבודה, זה גם אפשרי. העיקר שתרגישו בנוח בתהליך.

תוכלו להפקיד את הקרקפת שלכם בידי איש מקצוע שיבצע את הדיקור או לעשות את הטיפול בעצמכם.

3 כללים חשובים לטיפול מזותרפיה מוצלח:

 1. רגש בלחיצה של המכשיר כלפי הקרקפת – לא ללחוץ חזק מידי ולא ללחוץ חלש מידי. אתם רוצים שהמחטים הקטנות יגיעו לשכבת העור האמצעית ולא לגרום לכאב ודימום. תפעילו את עוצמת הלחיצה שלכם בהדרגה עד שתחושו עקצוץ קל (ולא כואב). ככה תדעו שאתם עושים את זה חזק מספיק אך לא חזק מידי.
 2. הקפידו לשטוף ולחטא את גלגלת הדיקור לאחר השימוש –  בכדי להפחית את הסיכון לזיהומים, לאחר כל טיפול, יש להשרות את הגלגלת בנוזל חיטוי למשך דקה אחת לפחות, לשטוף, לייבש ולאחסן אותה בכלי נקי. יש לחזור על תהליך החיטוי באופן קבוע לאחר כל שימוש במכשיר.
 3. תנועות למספר כיוונים שונים – המטרה היא לכסות כמה שיותר אזורים בקרקפת שלכם, התוצאות הטובות ביותר מתקבלות באמצעות הזזת הדרמה רולר בכיוונים שונים כנגד עור הקרקפת – במאוזן, במאונך ובאלכסון.

חשוב לדעת:

השימוש בשמן מנטה על הקרקפת מומלץ רק לאחר 12 שעות מהטיפול בדרמה רולר. היא צריכה קצת מנוחה. למרות שזה נשמע כמו הרבה זמן הפרש, אנחנו פה כדי לעזור לכם לעשות את זה יעיל יותר אחרי שכבר בדקנו מה הכי נכון. סבלנות, זה בסך הכל 12 שעות. ההשפעה של דיקור עור הקרקפת נמשכת לאורך כמה ימים.

תכשירים לטיפול בנשירה והתקרחות יקרים מאוד, מה מבחינת העלויות של שמן מנטה?

הכל מבוסס על הצמח. למי מכם לא יצא לגדל נענע בבית? זה כל כך נפוץ. ומכיוון שהוא כל כך נפוץ בישראל, שמן המנטה הופך להיות מוצר זול, זמין ונגיש.

ניתן להשיג בחנויות הטבע ומוצרי הבריאות, בבתי מרקחת ואפילו לרכישה אונליין ב-iHerb.

שמן מנטה: סיכום ומסקנות

בחורה צעירה עומדת על רקע של צמחים שמהם עושים שמן מנטה

שמן מנטה אמנם לא מבטיח פתרון פלא לכל בעיות השיער, אבל הוא מהווה פתרון טבעי שלא מזיק לנסות. במידה וכבר ניסיתם הכל,  לא יזיק לכם לנסות גם את הדרך הזאת – יכול להיות שתצליחו לפתור בקלות בעיה שהמון תכשירים יקרים אחרים לא הצליחו בעבר. בשילוב עם טיפול של דיקור עור הקרקפת אפשר אפילו לשדרג את התוצאות האלה.

מדובר בטיפול לשתי בעיות מרכזיות בקרקפת ובשיער: התקרחות טיפוסית ונשירת שיער שנגרמת מזיהומים ודלקות בעור. שמן מנטה יכול לעצור את התהליך הדלקתי ואת הגירוי בעור ובכך לשפר את צמיחת השיער.

אם אתם מחפשים את הדרך הטבעית לטפל בקרקפת שלכם, להעניק לה ניקוי יסודי ולהרגיע אותה (כמו שהיא כל כך צריכה), כנראה שמצאתם בדיוק את מה שחיפשתם.

חושבים שפספסנו משהו? רוצים לשתף אותנו בניסיון שלכם עם שמן מנטה? ספרו לנו בתגובות למטה!

HR Growth תכשיר

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

יש 22 תגובות למאמר

 1. שלום אני יהונתן בן 18 והתחלתי להשתמש בדרמה רולר פלוס מינוקסידיל 5 אחוז בעצתו של רופא.
  השאלות שלי הם כאלה.
  כמה פעמים בשבוע להשתמש ברולר?
  והאם אפשר לשלב בטיפול גם שמן מנטה?
  תודה ושבוע טוב

  1. שלום יהונתן,
   לגבי הדרמה רולר, ההמלצה הכללית היא פעמיים בשבוע אם מדובר באורך מחטים של 0.5 מ"מ (עם זאת כדאי שתתייעץ עם הרופא שהמליץ לך על זה לגבי כמות הפעמים השבועים המומלצת לך).
   לגבי השילוב של שמן מנטה עם דרמה רולר – כן, כמובן. אפשר למרוח שמן מנטה מדולל עם שמן אחר (כמו שמוסבר במאמר), לאחר השימוש בדרמה רולר.
   שבוע טוב,
   יגאל

    1. מדללים את השמן האתרי כדי שהריכוז לא יהיה גבוה מדי ויגרום לצריבה בעור.

   1. שלום, לפי הבנתי המניקוסידיל יכול לעורר צמיחה של שיער באיזור הפנים עבור נשים. האם קיים סיכון שכזה גם בשמן מנטה?

    1. שלום שלי,

     לא נחקרו תופעות לוואי מהסוג הזה על שמן מנטה.

     יגאל

   2. שלום בקשר לדילול שמן המנטה עם שמן חוחובה. ראיתי במאמר אחר שלך מתכון שונה עם שמן מגנזיום ושמן רוזמרין, השאלה מה ההבדל והאם דילול בשמן חוחובה עדיף?
    תודה רבה, בזכות המאמרים הברורים שיש באתר אני יודע ממש המון על הנושא.

    1. שלום יוסף,

     תודה רבה על הפרגון, נעים לשמוע!

     לשאלתך – הטיפול בשמנים טבעיים והתוצאות שלו תלויות בהרבה גורמים שונים והם מאוד אינדיבידואליים.
     באופן אישי, אני אוהב לנסות את הדברים על עצמי למשך תקופה, ואז להשוות את התוצאות. לאחר מכן, פשוט להמשיך עם מה שהביא לי את התוצאות הטובות ביותר.

     יגאל

   3. אז לא הבנתי,
    צריך לעשות עם הרולר על הקרקפת ורק לאחר 12 שעות למרוח את השמן?

    1. שלום אורי,

     יש מי שמורח את השמן ישר אחרי הדרמה רולר, אבל הדיעה הרווחת היא לחכות 12 שעות לפני.

     יגאל

 2. תוך כמה זמן ניתן לראות תוצאות?
  אני מתכוון להשתמש בזה כתחליף למינוקסידיל כי הוא עושה לי סחרחורות.

  1. שלום שלמה,

   זה משתנה מאדם לאדם.
   אישית הייתי מנסה חודשיים ורואה אם יש שיפור.

   יגאל

 3. היי יגאל אם אני משתמש כל יום… עם הדמר רולר של 0.5 במשך שלוש/ארבע דקות ואז משתמש בתמציות צמחים
  אני יכול לעשות נזק?
  תודה לחג שמח(:

  1. שלום טל,

   בגדול ההמלצה היא להשתמש בדרמה רולר כל כמה ימים, ולא כל יום ברצף.

   יגאל

 4. האם ידוע לך האם ניתן למרוח פעם אחת בבוקר מינוקסדיל ופעם ביום בערב שמן מנטה ?

  האם הפעולות אפשריות והם לא סותרות זו את זו ?

  1. שלום אלירן,

   מותר לעשות את זה, זה לא סותר אחד את השני.
   יש אנשים שמורחים מינוקסידיל בבוקר, נותנים לו להתייבש 4 שעות, ואז מורחים שמן מנטה, ובערב שוב מינוקסידיל.

   יגאל

 5. שלום לגבי השימוש בדרמה רולר עם שמן מנטה כמה פעמים בשבוע לחזור על הפעולות ? ותודה על המאמר מועיל ומעשי מאד

  1. שלום יהונתן,

   תודה רבה על הפרגון!

   לגבי כמות הפעמים, זה תלוי באורך המחטים של הדרמה רולר שבו אתה משתמש.

   יגאל

 6. לא ברור לי איך עושים ניסוי על פרווה מגולחת של עכברים ומשליכים את התוצאות על נשירת שיער בבני אדם בה השיער נופל מהשורש ולא נקצץ. (אני לא מתחכמת רק רוצה להבין). תודה.

  1. היי אורלי

   שאלה מצוינת.
   המטרה בבדיקה על פרוות עכברים, היא בין היתר לבדוק את הבטיחות של הניסוי ברמה בסיסית, כדי שאפשר יהיה לאחר מכן "להעלות שלב" ולנסות אותו גם על בני אדם.

   יגאל

 7. היי, קודם כל תודה רבה על המאמר.

  רציתי לשאול כיצד לעשים את זה על הראש, האם צריך לעסות את העור אחרי ששמים את זה?
  ורק בשביל להיות בטוח כמה פעמים לעשים את זה ביום וכמה שבועות?
  כמה זמן זה אמור להיות על הקרקפת?

  אני אתמול ניסיתי לעשים את זה בפעם הראשונה שמתי קצת על צמר גפן ופשוט מרחתי על כל איזור הקו קידמי של השיער.
  ואיזה שמפו את ממליץ לי להשתמש?

  תודה רבה ושבת שלום 🙂

  1. היי אילן

   יש המון מחקרים שמראים ספיגה גבוהה יותר בשימוש עם דרמה רולר.
   תוכל לקרוא במאמר שלנו על זה:

   בנוסף יש המון סוגי שמפו בשוק שועשים עבודה מצוינת – העדיפות היא תמיד לעשות שמפו אחר כל יום (לדוגמא: 3 ימים: ניזורל\שמפו קפאין וכו)
   תוכל לקרוא ולהחליט איזה שמפו עדיף בשבילך במאמר שלנו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *