השתלת שיער לגברים: המדריך הכי מקיף שאי פעם נכתב בנושא

קצרים בזמן? הנה הטיפול הכי טוב בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

השתלת שיער לגברים, עד לא מזמן, נחשבה למשהו חריג ויוצא דופן שלא היו מסתכלים עליו בעין יפה.

משום מה, הוצמדה לה ולמטופלים שעברו אותה תווית שלילית. הזלזול הלא מוצדק גרם לאנשים לפקפק ביעילות שלה והמון דעות קדומות והנחות שגויות נקשרו סביב היעילות של השתלת שיער והתוצאות שהיא מעניקה.

אבל בשורה התחתונה, יש המון גברים שלא מוכנים להיכנע להתקרחות ומוכנים לעשות הכל כדי להיפטר ממנה לתמיד. שאר השיטות לשיפור צמיחת השיער, כולל המשחות, הגלולות והקרמים שאפשר למצוא בחנויות הפארם, לא ענו על הציפיות שלהם ולא פתרו את הבעיה לטווח הארוך.

כשהם כבר כמעט איבדו תקווה ונואשו למצוא פתרון, הם החליטו לתת סיכוי אמיתי גם לניתוח השתלת שיער לגברים, והרבה מהם הצטערו שהם לא עשו את הצעד הזה מלכתחילה.

תחום השתלות השיער מתפתח ומשתפר ללא הפסקה בזכות טכניקות חדשות ופיתוחים מהפכניים שמאפשרים להעניק למטופל את התוצאה הטובה, הטבעית והמדויקת ביותר: מנתחים מיומנים ומנוסים לא מפסיקים להציב רף חדש וגבוה יותר של איכות, מה שגרם לכך שתוך שנים ספורות, טיפולים אלה רשמו כברת דרך ארוכה והשתכללו באופן משמעותי.

המדריך הזה נועד לכל הגברים שעוד לא החליטו ללכת על ניתוח השתלת שיער, ועדיין מתלבטים אם לעשות את זה או לא.

אנחנו הולכים להבין לעומק מה היא בכלל השתלת שיער לגברים, את השיטות העיקריות שבאמצעותן מתבצע הטיפול, הפיתוחים החדשניים והמבטיחים שישנו את פני התחום בעתיד הקרוב, ועוד המון דברים חשובים ומועילים. אני מקווה שנצליח לפזר את כל הערפל והבלבול סביב השתלות שיער ולהקל על ההחלטה החשובה הזאת.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

למה אנחנו מאבדים את שיער הראש?

תמונה מאחורה של גבר שיש לו התקרחות טיפוסית עם אלופציה אנדרוגנית

בשביל הגברים שחושבים ברצינות על אפשרות של השתלת שיער, כנראה שכל הנושא של התקרחות לא חדש להם. אבל גם מי שמבין דבר או שניים בנושא, זה תמיד מועיל לחזור על העובדות הבסיסיות על נשירת שיער והסיבות להתרחשותה.

חברים, הכל עניין של גנים

גברים רבים הם בעלי נטייה תורשתית להתקרחות: אם אבא או סבא שלנו היו קרחים, אז יש סיכוי גבוה שמצפה לנו גורל דומה. נשירת שיער זה עסק תורשתי, ואין יותר מדי מה לעשות עם זה.

אפשר לחקור את אילן היוחסין שלנו כדי להבין האם יש סיכון ממשי שנאבד את השיער: פשוט לעבור על אלבום התמונות המשפחתי ולהתפלל שלא אכלנו אותה.

אנחנו גברים, לא נשים

גבר מקבל עצה מחברה שלו אם כדאי לו לעשות השתלת שיער לגברים

גברים נוטים להקריח יותר מנשים. מחקרים מצאו ש-70% מהגברים איבדו את שיערם, לעומת 40% מהנשים. אם להיות יותר ספציפי, אז הגבר הוא בעל סיכוי גבוה יותר לסבול מהתקרחות גברית טיפוסית (AGA), הידועה גם בתור אלופציה אנדרוגנית.

נשירת השיער מתרחשת בתבנית אופיינית וטיפוסית: הוא מתחיל בקדמת הראש באזור הרקות ומתפשט אחורנית. אבל, במקרים מסוימים ייתכן שנסבול מהתקרחות גם באזור כתר הראש.

ראשי תיבות מפחידים (DHT) והקשר שלהם לנשירת שיער

DHT הוא השם המקוצר והקליט יותר של דיהידרוטסטוסטרון – הנגזרת הפעילה של ההורמון הגברי טסטוסטרון. ה-DHT מכווץ את זקיקי השיער ומקשה על צמיחתם הבריאה.

בגלל שהטסטוסטרון לא מפסיק לייצר DHT אבל בכמות שנקבעת על ידי מאפיינים תורשתיים ומשתנה מגבר לגבר, גברים הם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מנשירת שיער מוגברת.

לפני שאנחנו הופכים את ה-DHT לאויב מספר אחת שלנו ועושים הכל כדי להיפטר ממנו, כדאי לדעת שהוא ממלא שורה של תפקודים חשובים בגוף הגברי: הוא אחראי על סימני המין המשניים ועל מאפיינים נוספים של הגבריות, כמו שיער הגוף והזקן, מסת שריר, קול עמוק יותר, ועוד.

שלבי מחזור צמיחת השיערה והשפעתם על נשירת שיער

מחזור צמיחת השיערה

כדי לגלות למה אנחנו מאבדים את השיער שלנו, קודם כל חייבים להבין כיצד מתרחשת הצמיחה שלו. מחזור החיים של השיער מורכב משלושה שלבים: אנגן, קטגן, וטלוגן.

 • אנגן: בשלב הראשון מתרחשת הצמיחה הפעילה של זקיק השיערה. הוא נמשך כמה שנים, כשהמספר המדויק תלוי בגנים שלנו. לאחר ששלב האנגן מסתיים, השערה מפסיקה לגדול.
 • קטגן: זהו שלב המעבר שמגיע לאחר האנגן. במהלך שלב זה, השקיק בבסיס זקיק השיער מתנתק מאספקת הדם המזינה אותה ועולה כלפי מעלה. זקיקי השיער מתכווצים כדי לעבור בתעלה הקצרה ולעלות אל מעל לפני העור. זה הופך אותם לפחות יציבים. שלב הקטגן בדרך כלל נמשך שבועיים, אם לא פחות.
 • טלוגן מייצג את שלב הנשירה שבו השערה מתנתקת לגמרי ונושרת מהראש. משך השלב הזה עולה עם הגיל. מה שמוביל אותנו לנקודה הבאה:

הזדקנות מגבירה את קצב נשירת השיער

גבר זקן ומקריח שצריך השתלת שיער לגברים

עם הגיל מתרחשים שינויים רבים בגופנו והוא חשוף לפגעי הזמן. גם השיער לא חסין בפני תהליך ההזדקנות. כשאנחנו מתבגרים, הוא הופך ליותר דק ושלב הצמיחה הפעילה (האנגן) מתקצר. אבל שוב, קצב השפעת הזדקנות הגוף על השיער תלוי בגנים שלנו.

ישנן גם סיבות אחרות לנשירת שיער, כולל בעיות רפואיות כמו קרחת אזורית (Alopecia Areata), שבה מתרחשת דלקת בזקיקי השיער שמובילה להידלדלות שלו ולזיהומים בקרקפת.

טיפול תרופתי והקרנות נגד סרטן יכולים להזיק לשיער. גם גורמים הקשורים לסגנון החיים שלנו כמו תזונה, עישון, צריכת אלכוהול, ולחץ נפשי יכולים לפגוע בצמיחת השיער.

אילו שיטות של השתלת שיער לגברים קיימות היום?

מסלול מרוצים כחול שממחיש בחירה בין שיטות ודרכים שונות

אין דרך טיפול אחת ויחידה שתתאים לכולם, ורוב המטופלים בוחרים בין שתי שיטות עיקריות:

מיצוי יחידת זקיק או FUE (באנגלית: "Follicular Unit Extraction") וקצירת רצועת עור או FUT (באנגלית: "Follicular Unit Transplantation") . אלה הטכניקות הפופולריות ביותר, אבל קיימות גם שיטות אחרות, כמו גם טכנולוגיות ניסיוניות שיכולות להפוך לרלוונטיות בעתיד.

אז בואו נתחיל משיטות ה-FUE וה-FUT, שהם שני סוגי טיפולי השתלת השיער הנפוצים ביותר.

ניתוח השתלת שיער לגברים בשיטת FUE: איך הטיפול מתבצע ומהם היתרונות והחסרונות שלו?

המחשה של השתלת שיער FUE

בשני סוגי השתלת השיער המרכזיים המנתח אוסף זקיקי שיער מאזור מסוים בראש או בגוף ומשתיל אותם באזור הבעייתי עם השיער החלש והדליל שצריך לכסות ולמלא.

אז, איך מתבצעת השתלת שיער FUE?

השתלת שיער לגברים בטכניקת FUE מצריכה ליקוט זקיקי שיער מאזור תורם גדול יחסית, מה שמגדיל את מספר השתלים הזמינים. הזקיקים נאספים אחד אחד, בעזרת כלי חיתוך קטן המיועד במיוחד למשימה זו. המנתח משתמש בהרדמה מקומית כדי למנוע מהמטופל לחוש כל כאב בזמן תהליך קציר השתלים.

בשתי השיטות, גם בניתוח FUE וגם בניתוח FUT, מתבצעים חתכים קטנטנים בעזרת להבים ומחטים מיוחדים, ולתוכם מוחדרים השתילים הבריאים שנאספו ממקום אחר בקרקפת.

בגלל שטיפול FUE כולל איסוף זקיקי שיער בודדים, הניתוח ארוך ומעייף יותר. במקרים רבים, מנתחים ומרכזים רפואיים מחלקים את השתלת השיער המתבצעת בטכנולוגיית FUE לסדרה של כמה מפגשים נפרדים.

עם זאת היתרון של טכניקת FUE הוא שאין צורך בשום חתכים גדולים או תפרים. הוא לא משאיר שום צלקות אחרי השתלת שיער בולטות, וזמן ההחלמה הרבה יותר קצר לעומת טיפול בשיטת FUT.

חשוב לציין שמספר השתלים הזמינים, גם ב-FUE וגם ב-FUT, משתנה ממטופל למטופל. אבל פוטנציאל ההצלחה של טכניקת FUE גבוה יותר כי נלקחת כמות גדולה יותר של שתילים מאזור נרחב יותר, בגלל שלא נשארות צלקות משמעותיות שמגבילות את ליקוט הזקיקים.

מספר השתלים הזמינים בשתי טכניקות הטיפול סופי ומוגבל, וביצוע כמה טיפולים לאורך זמן ידרוש לנצל את כולם, עד שלא יישארו עוד שתילים.

אז למי מתאימה השתלת שיער בשיטת FUE?
 • גברים ונשים עם אזורים קרחים קטנים יותר.
 • אנשים שמעדיפים תספורות קצרות.
 • מטופלים שמעדיפים פתרון פחות פולשני ואינם רוצים חתכים ותפרים על הקרקפת.
 • אנשים שמנהלים אורח חיים פעיל, כולל ספורטאים.
 • מטופלים שמעדיפים וצריכים תקופת החלמה קצרה יותר.
ישנם מספר חסרונות לטכניקת ה-FUE, כשהבולטים הם:
 • ברוב המקרים, יש לגלח את האזור התורם כולו. מדובר בצדי הראש ובחלק האחורי של הקרקפת, מה שיכול ליצור חוסר נוחות לאדם עם תספורת קצרה. אם נערכות השתלות בהיקף קטן יותר, בדרך כלל 1,000 שתלים או פחות, המטופלים יכולים לשמור על תספורת ארוכה יותר.
 • השתלים שנאספים בטכניקת FUE בדרך כלל שבירים יותר מאלה שנלקחים באמצעות שיטת FUT. השתיל המופק והמושתל בטיפול זה כולל את זקיק השיער, הפקעת הקטנה בבסיסו, וכמה מהרקמות מסביב, אך לא את שכבת המגן הפנימית של העור שנקצרת במהלך השלת שיער מסוג FUT.
 • השתלת שיער בשיטת FUE בדרך כלל תהיה יקרה יותר מטיפול בטכניקת FUT.

כללים ודגשים לתקופת ההמתנה לפני השתלת שיער בטכניקת FUE (על אופן הטיפוח של השיער החדש לאחר הניתוח נדבר בהרחבה בהמשך המדריך):

 • אסור לצרוך אספירין, ויטמין E, או מולטי ויטמין שמכיל אותו במהלך 10 הימים שלפני הניתוח. אספירין מחליש את תפקוד הטסיות בדם שמסייעות לעצור דימום.
 • אסור לשתות משקאות חריפים או לקחת תכשירים נוגדי דלקת במשך 3 ימים לפני ביצוע הניתוח. בנוסף לכך, יש להגביל את החשיפה לקרני השמש.
 • אם צבענו את השיער, יש להקפיד שזה נעשה במהלך 3 הימים לפני השתלת השיער כדי להבליט את שיער הראש.
 • יש להימנע מעישון החל משבוע לפני הניתוח – הרגל מזיק זה יכול להאריך את זמן ההחלמה.
 • צריכת אלף עד אלפיים מ"ג של ויטמין C לפני הניתוח תעזור לנו להחלים בצורה טובה ומהירה יותר.

ניתוח השתלת שיער לגברים בטכניקת FUT: איך הטיפול מתבצע ומהם היתרונות והחסרונות שלו?

המחשה של השתלת שיער FUT

השתלת שיער בשיטת FUT, הידוע גם בשמו האחר קצירת רצועת עור, מתבצע בעזרת הוצאת רצועת עור קטנה מאזור הקרקפת בעל צמיחת שיער חזקה ובריאה. המנתח משתמש במיקרוסקופ כדי לחלק זקיקי עור בודדים לקבוצות קטנות לפני שהוא משתיל אותם באזורים הקרחים.

האזור התורם עבור השתלת שיער בטכניקת FUT ממוקם בדרך כלל בחלק האחורי ובצדי הקרקפת. המנתח יכול לחלץ את זקיקי השיער ברצועה אחת לעומת טיפולי השתלת שיער אחרים שמאפשרים להוציא קבוצה קטנה יותר של זקיקים בכל פעם.

כל שתיל מכיל סבום (שומן טבעי המופרש בעור), עצבים, חתיכת שריר קטנה, וכמה שערות עדינות. המנתח ממקם את השתילים בחתכים זעירים על הקרקפת תוך מפגש אחד.

שוב, היתרון העיקרי של השתלת שיער בטכניקת FUT לעומת טיפול בשיטת FUE הוא שאזורי התקרחות גדולים יותר מכוסים בזמן קצר יותר – לעתים קרובות תוך מפגש אחד. זה הופך את הטיפול למתאים יותר עבור אנשים הסובלים מהתקרחות משמעותית באזורים נרחבים בקרקפת.

ישנם גם יתרונות נוספים, כולל העובדה שטיפול FUT מעניק בדרך כלל מראה שיער טבעי יותר לאחר סיום תהליך ההחלמה, והמחיר שלו הרבה יותר נוח ונגיש מאשר שחזור שיער בשיטת FUE.

הנה כמה מהחסרונות של השתלת שיער לגברים בשיטת FUT:
 • צלקות בולטות באזור התורם.
 • תקופת החלמה ארוכה יותר.
 • סיכון להתפתחות זיהום ודלקת באזור הקרקפת אם הניתוח התבצע בצורה רשלנית או שלא טיפלו בשיער החדש בצורה נכונה בתקופת ההתאוששות לאחר הניתוח.
 • יש צורך להימנע מפעילות פיזית מאומצת במשך חודש שלם לאחר השתלת השיער.

כללים ודגשים לתקופת ההמתנה לפני הטיפול בטכניקת FUT :

 • לא להסתפר או לחתוך את השיער במשך שבועיים לפני הניתוח ולהשאיר אותו באורך של 2.5 ס"מ מאחורי ובצדי הראש כדי להסתיר את התפרים.
 • לא לצרוך תרופות אנטי-דלקתיות במשך שבוע לפני התהליך.
 • לא לשהות יותר מדי בשמש כדי למנוע כוויות שמש על הקרקפת לפני הטיפול הראשוני.
 • להפסיק לעשן ולצרוך אלכוהול לפחות שבוע לפני השתלת השיער – עישון וצריכת אלכוהול יכולים לעכב את תהליך ההחלמה.
 • לעדכן את המנתח במידה ואנחנו צורכים מדללי דם או חוסמי בטא.
 • בדיוק כמו במקרה של השתלת FUE, במידה ורוצים לצבוע את השיער, יש לעשות את זה שלושה ימים לפני הניתוח כדי להבליט אותו.

שיטות נוספות של השתלת שיער לגברים: רובוטים!

המחשה של רובוט השתלת שיער לגברים

מדובר בטכנולוגיה עתידנית שנראית כאילו היא לקוחה מסרט מדע בדיוני ועושה שימוש ברובוטים כדי לבצע טיפולים של שחזור שיער. למרות שלא מדובר בטכנולוגיה חדשה לגמרי, לא מזמן היא עברה פריצת דרך דרמטית, שגורמת לרבים ממנתחי השתלת השיער המובילים והידועים ביותר בעולם לאמץ אותה.

השתלות שיער רובוטיות בשיטת FUE כוללת שימוש בתוכנת הדמיה תלת ממדית יחד עם זרוע רובוטית. הרופא שולט במערכת הייחודית, שכוללת גם הדמיית וידאו, חיישן תנועה בזמן אמת, וממשק משתמש.

היתרונות המרכזיים של הטכנולוגיה הזאת היא המהירות הגבוהה שלה לעומת שתילים הנאספים באופן ידני, ויתרון נוסף שלה הוא קציר עקבי ומדויק יותר. חשוב לוודא שהמומחה שפנינו אליו מנוסה בתפעול המערכת החדשנית וקיבל הכשרה מתאימה.

השתלת שיער לגברים באמצעות תאי גזע: עידן חדש בטיפולי צמיחת שיער?

תאי גזע צהובים על רקע כחול

השתלת שיער באמצעות תאי גזע מסמנת כיוון חדש ומבטיח במיוחד בתחום שחזור השיער. השיטה הזאת נמצאת עדיין בשלבי מחקר ופיתוח.

היא דומה להשתלת השיער המסורתית, מלבד שמהאזור התורם בקרקפת נלקחת דגימת עור קטנה. המומחים משכפלים את זקיקי השיער בדגימת העור ושותלים אותם בחזרה לתוך הקרקפת, גם באזור המקריח וגם באזור התורם.

כמה צוותי מחקר עובדים על פיתוח השיטה המהפכנית הזאת במקביל, וחוקרים איטלקיים השלימו בהצלחה את השתלת תאי הגזע הראשונה בקרקפת בשנת 2017.

למרות שיש הבדלים קטנים בין השיטות של צוותי הפיתוח השונים, כולם מבוססים על גידול זקיקי שיער חדשים בתנאי מעבדה. לעת עתה, הטיפול הזה הוא נסיוני, אך ייתכן שזה ישתנה בעוד מספר שנים והוא יהיה נגיש לציבור הרחב.

טיפולי פלזמה עשירה בטסיות (PRP)

עוד טיפול פורץ דרך בעולם שחזור השיער הוא פלזמה עשירה בטסיות – PRP (או באנגלית: "Platelet Rich Plasma"). מדובר בהליך לא פולשני שמשמש לטיפול בפציעות ספורט, כולל נזק לגידים, לשרירים, לעצבים ולמפרקים, ובמקביל הוא מסייע גם להתחדשות העור.

מחקרים עדכניים הוכיחו שמדובר על טיפול בנשירת שיער יעיל ובטוח בקרב גברים ונשים. טיפול PRP מתבצע לעיתים בשילוב עם ניתוח השתלת שיער כדי לשכך כאבים ולהוריד נפיחות, וכדי להגדיל את עובי העור. הוא יכול להתבצע כטיפול שחזור שיער גם בפני עצמו.

הטכניקה הזאת עובדת בצורה הבאה:

 1. רופא לוקח מנת דם מהזרוע של המטופל ומניח אותה בצנטריפוגה מיוחדת שמפרידה בין טסיות הדם לתאי דם לבנים ואדומים אחרים.
 2. טסיות הדם הופכות לפעילות באמצעות הוספת קלציום כלוריד, תרומבין, ולעתים גם קולגן.
 3. לאחר הפעלת טסיות הדם, הן מוזרקות בחזרה אל תוך הגוף, ומסייעות לעודד את צמיחת, תיקון והתחדשות התאים בשכבת האפידרמיס של העור וברקמות החיבור. השימוש של דם ורקמות המטופל במהלך טיפול של PRP מאפשר לרופאים למנף ולנצל לטובתם את מנגנון הריפוי של הגוף כדי להגביר את צמיחת השיער הטבעית מבלי להעביר זקיקי שיער מחלק אחד של הקרקפת למקום אחר.

השתלת שיער לגברים: האם כדאי לי לעשות את זה?

תמונת שחור לבן של גבר קרח ששוקל לעשות השתלת שיער לגברים

התקרחות היא חוויה מאוד טראומטית לכל מי שחווה אותה. גברים? הבלורית היפה שהפכה אתכם למלכי השכבה ולחביבי הבנות הולכת ונעלמת. נשים? השיער הארוך, המלא והשופע שגרם לכל החברות שלכן לקנא, הופך לגוש שיערות שנשרו על המסרק, הכרית ובתחתית האמבטיה. הרבה אנשים חושבים שגם התקופה הכי יפה בחיים שלהם – כשהם היו צעירים, יפים ומלאי מרץ, חולפת לתמיד יחד עם השיער שלהם.

אבל לא צריך למהר ולקפוץ למסקנות.

במדינות רבות, כולל ישראל, קרחת כבר לא נחשבת למשהו מביך או דוחה, וכבר מזמן לא מסמלת אובדן של הגבריות.

בשנים האחרונות, יותר ויותר גברים שמתחילים להקריח, מגלחים לגמרי את שיער הראש ולא מחכים ליום הבלתי נמנע שבו הם יישארו לגמרי בלי שיער שיער. גברים עם קרקפת חלקה ומבריקה לגמרי שמתהלכים ברחוב כבר לא גורמים לאף אחד לסובב את הראש, לתקוע מבטים מוזרים ולהרים גבה. יש אפילו נשים טוענות שהן נמשכות לגברים עם קרחת וחושבות שזה מראה על סקסיות, גבריות, ודומיננטיות.

כמובן, שאנחנו מדברים על גברים עם קרחת מלאה (כמו ברוס ויליס למשל), ולא גברים שסובלים מנשירת שיער חלקית ולא אחידה שיוצרת חורים ומפרצים בולטים בשיער שלהם.

ולא משנה איך ננסה להסתיר את הבעיה המטרידה הזאת, בשום פנים ואופן אסור לסרק את השיער כלפי מעלה כדי לכסות את האזורים המקריחים. אולי יש אחוז מזערי של נשים שמתחברות למראה הזה, אבל יהיה מאוד קשה למצוא אחת כזאת.

אבל, אין כל בעיה לגלח את שאריות השיער שלנו לגמרי ולהתחדש בקרחת מגניבה. מדובר במראה שמשדר דומיננטיות, עוצמה וגבריות, אם יודעים איך להשתמש בו – הכל כמובן תלוי בהרגשה הפנימית ובדימוי העצמי שלנו.

אם נשמור על ראש מורם ונלך על הלוק של הגבר הקירח, אז הכל בסדר. לעומת זאת, יש המון גברים שהקרחת שלהם מוסיפה להם כמה שנים טובות ומעניקה להם מראה עייף ומזדקן.

יחד עם זאת, אני רוצה להדגיש שאני לא מטיף לגלח לגמרי את הראש רק כדי להקפיץ את המניות שלנו בקרב בנות המין היפה.

לא משנה איזו החלטה נקבל, חשוב שנהיה שלמים איתה ומרוצים ממנה. אבל בואו נחזור לנושא העיקרי שלשמו התכנסנו: השתלת שיער לגברים. אם יש אנשים שעדיין שוברים את הראש אם באמת כדאי להם לבחור בטיפול הזה, אז אנחנו הולכים לעבור על כל החסרונות והיתרונות שלו. אם נדע לקראת מה אנחנו הולכים ולמה צריך לצפות מהתהליך, נוכל לקבל את ההחלטה הכי טובה בשבילנו.

בעד: נשים אוהבות שיער מלא ונמשכות אליו

אז נכון שרק דיברנו על כך שחלק קטן מהנשים (ממש לא כולן) מתחברות דווקא למראה הקרח, או שלפחות זה מה שהן טוענות. אבל אי אפשר להתווכח עם העובדות: רוב הנשים עדיין תופסות בצורה חיובית שיער מלא ושופע. מחקר שנערך באוניברסיטת ג’ון הופקינס מצא שגבר עם שיער טבעי נתפס צעיר ב-1.1 שנה מגילו האמיתי, בעוד גבר שעבר השתלת שיער נתפס צעיר ב-3.6 שנים מגילו האמיתי.

אותו מחקר גילה שגברים שראשם מכוסה בשיער נאה זוכים לדירוג גבוה יותר בקטגוריות כמו משיכה, הצלחה בחיים, ויחס ידידותי לאחרים.

נגד: שיער מלא לא בהכרח מעלה את הביטחון העצמי

אפילו אם עברנו השתלת שיער מוצלחת שהעלתה לנו את הביטחון העצמי, הכל עדיין מסתכם בביטחון העצמי הכללי שלנו.

אם יש לנו הערכה עצמית גבוהה, בין אם אנחנו קרחים או לא, אז כנראה שיהיה לנו ביטחון עצמי גבוה בכל תחומי החיים. אבל אם נשירת השיער הצליחה לערער את הדימוי העצמי שלנו ולהוריד אותו לקרשים, ייתכן שהשיער החדש יתקן את המצב באופן זמני, עד שנמצא פגם נוסף או בעיה אחרת ונכניס לעצמנו לראש שאנחנו הרבה פחות טובים מכל השאר.

חוץ מזה, אם נקבל את ההתקרחות ונלמד לחיות איתה ללא בושה ורגשי נחיתות, זה יחזק את הביטחון העצמי שלנו ויסייע לנו לעמוד בפני לחץ חברתי.

בעד: טיפול השתלת שיער לגברים הוא פתרון קבוע

השיער המושתל יישאר על ראשנו לתמיד. בשונה משיטות ותכשירים אחרים למניעת נשירת שיער, לא מדובר באפקט זמני ומוגבל של שנה או שנתיים. אבל, חשוב לזכור את העובדה ששאר השיער שלנו שהיה שם עוד לפני הטיפול, ימשיך לנשור בקצב הרגיל שלו.

נגד: אחרי הכל, עדיין מדובר בניתוח

אם זה לא ברור עדיין, אז השתלת שיער היא עדיין סוג של ניתוח, ואני יודע שזה מעלה את מפלס החרדה של הרבה אנשים.

אבל אני חייב להבהיר דבר חשוב כדי למנוע אי הבנה: ניתוח לא חייב להיות מסוכן, כואב וארוך. תהליך השתלת השיער אינו דומה לניתוח לב פתוח: הוא אפילו לא מתקרב אליו. מדובר בתהליך מהיר, לא פולשני ונטול כאבים שמתבצע תחת הרדמה מקומית קלה כך שנישאר ערים לאורך כל התהליך. "ניתוח" היא באמת מילה מפחידה, אבל בפועל השתלת שיער דומה יותר לטיפול אצל רופא שיניים.

בעד: השיער המושתל נראה טבעי לגמרי

יש הבדל של שמיים וארץ בין השתלת שיער באמצעות שתילים טבעיים, לבין חבישת פאה מגושמת ולא נוחה. זה כמעט בלתי אפשרי להבחין שבכלל עברנו את הטיפול, והשיער החדש משתלב מושלם עם השיער הרגיל שלנו כאילו הוא תמיד היה שם.

הרוב המוחלט של הגברים שעושים השתלת שיער אומרים שהם מאוד מרוצים מהתוצאות, במיוחד אם הם עושים את זה אצל מנתח מנוסה שמומחה בטיפולים האלה ועבר הכשרה מקיפה בתחום.

נגד: יש תקופת התאוששות והחלמה לאחר ניתוח השתלת שיער לגברים

כמו בכל ניתוח אחר, לגוף ייקח זמן להחלים לאחר תהליך ההשתלה. רוב המנתחים ממליצים לנוח במשך 7 עד 10 ימים לאחר הניתוח לפני שחוזרים לפעילות מלאה. יש להקפיד על כמה דברים חשובים שיעזרו לתהליך הריפוי של הקרקפת כמו להימנע מחשיפה ישירה לקרני השמש (עד 3 שבועות לאחר הטיפול), ולהקפיד על לא למשוך או לגרד את השיער.

בעד: השיער החדש לא דורש טיפול מיוחד

לאחר תום תקופת ההחלמה, אפשר לחזור לשגרת טיפוח השיער הרגילה והשגרתית שלנו: נוכל לחפוף, להסתפר, לעצב, לסרק ולצבוע את השיער החדש בצורה חופשית.

נגד: צריך להמשיך לקחת תכשירים נגד נשירת שיער

חלק מהגברים חושבים שאחרי ניתוח השתלת שיער הם יכולים לזרוק לפח את כל מוצרי צמיחת השיער שהם השתמשו בהם, כמו למשל פינסטריד (פרופסיה) ומינוקסידיל (רוגיין). יש לבחון כל מקרה לגופו, אבל רוב מומחי שחזור השיער ממליצים למטופלים שלהם להמשיך להשתמש בתכשירים למניעת התקרחות. זה נובע מכמה סיבות:

 • השתלת זקיקי שיער מאפשרת לשחזר את השיער ולהבטיח את צמיחתו הטבעית רק באזור הקרקפת שאליו הוכנסו השתלים. בחלקים האחרים של הקרקפת, השיער ימשיך לנשור בקצב הרגיל שלו. הבעיה טמונה בכך, שמצד אחד יש לנו אזורים עם צמיחת שיער חזקה ושופעת (האזור הנתרם), ומהצד השני בחלקים האחרים הצמיחה היא דלילה ואיטית יותר. בגלל קצב ואיכות הצמיחה השונה, ייווצר מראה שיער מקוטע ולא אחיד.
 • ישנם מומחים המאמינים ששימוש במינוקסידיל בתקופה שלאחר הניתוח מגביר את קצב צמיחת השיער המושתל.

אין צורך להשתמש בתכשירים כמו פרופסיה או מינוקסידיל אם כבר איבדנו את כל השיער. חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי מידת ההיתכנות והיעילות של השתלת השיער, שכן צריך לבדוק אם יש לנו בכלל מספיק שיער בריא שנוכל להשתמש בו עבור השתילים שצריכים לכסות בצורה מלאה את הקרקפת.

בעד: מראה שיער מלא ושופע יכול לעזור בקריירה

כמה מחקרים מצאו ראיות לכך שהסיכוי של גברים ונשים "מושכים” לקבל העלאה במשכורת וקידום בעבודה גבוה יותר מהשאר. הרבה מנהלים מעדיפים אנשים בעלי מראה צעיר, נמרץ ואנרגטי, וכבר דיברנו על זה שגבר עם שיער יפה ומושך נראה צעיר ורענן יותר.

נגד: מה שנחשב ל: "מושך" היום, יכול להשתנות בעתיד

אופנות באות והולכות, טרנדים מופיעים ונעלמים, ולפעמים הם מחזיקים מעמד רק חודשים ספורים. בדיוק כך עובדת גם תפיסת היופי המקובלת.

מראה חיצוני שנחשב למושך, מכובד וייצוגי היום, יכול להיחשב ולהפגין את ההפך בעתיד. הדוגמה הכי טובה היא אידיאל היופי הנשי: לפני כמה מאות שנים, אנשים נמשכו לנשים מלאות יותר, כי בעיניהם אישה מלאה שידרה עושר ושפע. ובואו נודה שיש בזה היגיון, כי אי אפשר להפוך לאישה בשרנית בעלת ירכיים מלאות ובטן עגולה, אם אין לך מספיק כסף לאכול כאוות נפשך.

שמלה שהייתה נחשבת לשיא הפאר, היוקרה והטעם הטוב רק לפני כמה עשורים, הייתה מעוררת צחוק ולעג בימינו, ואולי גם מעצר ממשטרת האופנה. למה? כי יופי הוא הרבה פעמים מוסכמה חברתית ותרבותית שמשתנה ומתפתחת בלי סוף. אף אחד לא יכול להבטיח ששיער מלא עדיין יהיה מושך ומבוקש גם בעוד 100 שנה.

מי יודע? אולי גם תורה של הקרחת יגיע וכל גבר ירצה אחת.

אבל, אם נחזור להווה, כמובן שעדיף להיות עם שיער מלא נפח וחיים שצומך על הראש, זה בטוח לא יזיק. אם יש לנו את מבנה הראש וצורת הפנים שמתאימים בול למראה נטול שיער, אז כמובן שניראה טוב גם עם קרחת מלאה.

אבל, ברוב המקרים הנסיגה בקו השיער והמפרצים ההולכים וגדלים לא בדיוק יחמיאו לנו ולא יוסיפו המון נקודות למראה החיצוני שלנו.

השתלת שיער מחיר: אז על מה אנחנו משלמים בניתוח השתלת שיער לגברים?

יד שמחזיקה כרטיס אשראי

השתלת שיער בריא וחזק שיגדל בצורה קבועה באזור שיש בו צמיחה בעייתית וחלשה בקרקפת זאת משימה מורכבת שדורשת המון ניסיון ומיומנות. ברוב המקרים, התוצאות הן באמת מדהימות. כשנראה שהראש שלנו מכוסה בשיער סמיך ומלא, הביטחון העצמי שלנו יזנק לשמיים ונרגיש הרבה יותר מושכים ובטוחים בעצמנו.

אבל, ותמיד יש "אבל", נצטרך להיפרד מסכום כסף יפה מאוד בתמורה לראש מלא בשיער שופע. השתלת שיער בישראל ברמה גבוהה, דורשת מנתח מקצועי שעבר הכשרה מקיפה ומיוחדת בתחום.

וכמובן שתג המחיר יהיה בהתאם. מחיר של השתלת שיער לגברים נע לרוב בין 8,000 ל-60,000 ₪, ורוב חברות הביטוח לא יממנו את הטיפול הזה כי הוא מסווג כניתוח קוסמטי.

מחיר השתלת שיער לגברים משתנה ממרפאה למרפאה ותלויה גם בהיקף הטיפול ובחומרת ההתקרחות שלנו. מקומות רבים שמציעים השתלת שיער בטכניקת FUT או FUE גובים תשלום על פי מספר השתילים הנדרשים, וכל שתיל מכיל בדרך כלל בין זקיק שיער אחד לארבעה.

גורמים אחרים שמשפיעים על מחיר השתלת השיער כוללים:

 • סוג הטיפול שבחרנו: השתלת שיער בטכניקת FUE בדרך כלל יקרה יותר מטיפול בטכנולוגיית FUT.
 • מקום המגורים שלנו: בארצות עם עלות מחיה גבוהה יותר, המחירים יעלו בהתאם. גם הביקוש לניתוחי השתלת שיער והתדירות שלהם משפיעים על המחיר שהמנתח גובה.
 • הכישורים והמוניטין של המנתח: ככל שהמנתח טוב יותר, כך המחיר גבוה יותר.
 • כמות השיער המושתל: השתלת שיער מלאה של כל הקרקפת, תעלה יותר ממילוי אזורים ממוקדים של שיער דליל.

כמובן שיש להתחשב גם בהוצאות עקיפות ונלוות שישפיעו על המחיר של הטיפול, כמו עלות נסיעה ולינה, אם בחרנו לעשות השתלת שיער בטורקיה למשל. גם בתקופת ההתאוששות וההחלמה מהניתוח ייתכן שנצטרך לשלם על משככי כאבים או אנטיביוטיקה במקרה של דלקות.

תמיד אפשר להתפתות לבחור במנתח ובטיפול הזול ביותר, אבל חשוב לזכור שזה יכול להיגמר בתוצאות גרועות שלא יענו על הציפיות שלנו (וזה במקרה הטוב). בואו נודה בזה: עבודה חובבנית ומרושלת תוביל למראה מגוחך ולא טבעי שרק יביך אותנו.

לכן מומלץ לא להתקמצן ולעגל פינות, אלא לעשות סקר שוק רחב ולמצוא מנתח טוב עם קבלות מוכחות שיעמוד בתקציב שלנו ויציע מחיר הוגן וסביר שנוכל לעמוד בו.

נכון שמחיר נמוך מדי בצורה לא הגיונית צריך להדליק לנו נורה אדומה, אבל גם עלות אסטרונומית ומוגזמת לא מבטיחה שמדובר במנתח מיומן בעל שם עולמי. לכן חשוב לבדוק באופן זהיר וקפדני כל מרפאה לפני שמחליטים על המקום המושלם עבורנו.

קצת היסטוריה ודברים נוספים שצריך לדעת על השתלות שיער

שעון חול עם חול אדום על עיתון

עכשיו נחקור את השורשים של טיפול שחזור השיער המודרני ונלמד על ההתפתחות המרתקת שלו. הכל התחיל בשנות השלושים של המאה הקודמת ביפן, שם החלו להתפתח ולהתעצב הטיפולים הראשונים להשתלת שיער.

כמובן, שהרדיפה אחרי שיער קרקפת מלא ושופע התחילה הרבה לפני זה. למשל בארצות הברית, כבר בתחילת המאה ה-19, אפשר היה לקנות שמן נחשים, שבין שלל סגולות הריפוי שלו היה אפשר למצוא גם מניעה של נשירת שיער. סוחרים ורוכלים ערמומיים וממולחים מכרו את שיקוי הפלא לאנשים תמימים שהיו מוכנים לעשות כל דבר כדי להציל את שערות ראשם.

אנשי המכירות האלה שמילאו את העיירות הנידחות של המערב הפרוע נאלצו להתמודד עם פורעי חוק וטיפוסים לא נחמדים אחרים שלא פחדו לשלוף את האקדחים שלהם מכל סיבה שהיא.

הם הבינו שהם לא יוכלו להתעשר ממכירת שמן נחשים, ולכן הם מצאו סחורה אטרקטיבית יותר שתקל על העבודה המעייפת והקשה שלהם תחת קרני השמש הלוהטות.

אז הם התחילו למכור ללקוחות שלהם חומר שומני (מעין ג’יפה מגעילה) ולהציג אותו בתור פתרון מושלם לצמיחת שיער, וכך נולד התכשיר הראשון למניעת התקרחות. כמובן שהתכשיר לא באמת סיפקה כל תוצאה ממשית, אבל את מי זה מעניין כשהביקוש לג'יפה "האקזוטית" שלהם הרקיע שחקים?

הטיפול בנשירת שיער זכה למעמד יותר מכובד ולגיטימי בזכות עבודתו של רופא העור היפני ד"ר שוג’י אוקודה (Shojui Okuda) שפיתח טכניקה לשחזור שיער עבור מטופלים שסבלו מכוויות. מאוחר יותר, רופא יפני אחר פיתח שיטה המבוססת על שתלי שיער קטנים יותר, שבאופן מוזר למדי, שימשו להחלפת שיער ערווה נשי שנשר.

ד"ר נורמן אורנטרייך (Dr. Norman Orentreich), רופא עור מניו יורק, ביצע את ניתוח השתלת שיער לגברים הראשון אי פעם בארצות הברית בשנת 1952. הטיפול התבצע על גבר שסבל מהתקרחות גברית טיפוסית. השיטות שלו הניחו את התשתית והיסודות להשתלת השיער המודרנית, ובשנות ה-60 זה הפך לטיפול מקובל וסטנדרטי בעולם הניתוחים הקוסמטיים.

בתחילת הדרך, ניתוח השתלת השיער המודרני התבצע באמצעות שתלי עור מיוחדים של כמה זקיקי שיער, והחיסרון העיקרי של השיטה הזאת היה זמן הצמיחה הארוך של השיער המושתל.

המצאת שתלים זעירים ומיקרו שתלים בשנות ה-80 של המאה העשרים היא עוד נקודת ציון חשובה בהתקדמות טיפולי השתלת השיער. בשנות ה-90, פותחה הטכנולוגיה שאפשרה העברת מספר רב של שתלים ממקום אחד בראש למקום אחר. כלי הניתוח הפכו לקטנים ומדויקים יותר, מה שסייע למנוע את הצורך בחתכים גדולים שהשאירו צלקות והזיקו לרקמות של הקרקפת.

בסופו של דבר, הטכניקות האלה השתכללו לשיטות ה- FUE וה-FUT שאנחנו מכירים כיום. תחום השתלות השיער לא עוצר לרגע ומופיעות עוד ועוד שיטות מהפכניות וחדשניות שישמשו אותנו בעתיד. השתלת שיער שומרת על מקומה בפסגת הטיפולים בנשירת השיער, ונשארת אחד מהפתרונות ארוכי הטווח היעילים ביותר לשיער דליל.

השתלת שיער לגברים: תשובות לשאלות נפוצות

תמונה של סימן שאלה מצוייר בגיר לבן על לוח

לעבור טיפול השתלת שיער היא החלטה גדולה והתחייבות רצינית: אחרי הכל, המראה החיצוני וההערכה העצמית שלנו מוטלים על הכף.

האם השיער המושתל יהיה בעל מראה טבעי?

זאת השאלה שמטרידה את כל הגברים שחושבים ברצינות על השתלת שיער. ניתוח שנעשה על ידי בעל מקצוע מנוסה ומיומן יביא לתוצאה מושלמת שתפיל בפח אפילו את הספר הקבוע שלנו.

חשוב לבחור במרפאה איכותית ואמינה, כי תוצאות הטיפול משתנות ממקום למקום ולא כל הרופאים יודעים לעשות השתלה ברמה גבוהה, או שיש להם מספיק ניסיון בתחום.

האם אנשים אחרים ישימו לב שעברתי השתלת שיער?

השאלה החשובה הזאת מתקשרת ישירות לסעיף הקודם, אבל היא רלוונטית גם בגלל שהטיפול משאיר גלדים זעירים סביב החתכים שנעשו בעת הניתוח. אבל לצופים מהצד לא יהיה הרבה זמן לשים אליהם לב, כי הם יפלו מעצמם מהקרקפת אחרי שבוע. אבל גם לפני שזה יקרה, השיער הקיים יסווה אותם בצורה מסוימת וימנע מהם לבלוט.

באיזה גיל אפשר לעשות השתלת שיער לגברים?

התקרחות גברית טיפוסית אינה תוקפת רק אנשים מבוגרים יותר. היא יכולה להופיע בפתאומיות גם בשנות ה-20 ואפילו מוקדם יותר אצל אנשים מסוימים.

צעירים רבים שמוטרדים מהבעיה רואים בהשתלת שיער פתרון נוח שישים סוף לכל הצרות שלהם. אם התחלנו לאבד שיער בגיל צעיר, אז אנחנו בעלי סיכוי גבוה יותר להקריח לגמרי. לכן, שחזור השיער באמצעות שתלים הרבה פעמים נראה כמו האפשרות הכי טובה.

אבל, רוב המנתחים ממליצים לחכות עד אמצע שנות העשרים לפני שמבצעים השתלת שיער לגברים. למה? ישנם כמה היבטים בעייתיים בניתוח השתלת שיער בגיל צעיר מאוד:

 • האזור התורם שממנו נלקחים השתלים יכול להיות לא יציב אצל מטופלים צעירים. מומלץ לאסוף את השיער המושתל ממקום בעל צמיחה קבועה וטובה, אחרת ייתכן שהשיער החדש ינשור בעתיד, ולא יהיה מאיפה לקחת שתילים חדשים כי גם האזור התורם יהפוך לדק ודליל.
 • בגלל שהתקרחות גברית טיפוסית יכולה להמשיך גם בשנות השלושים לחיי הגבר, ואפילו מעבר לכך, קשה מאוד לקבוע את מידת בריאותו ועמידותו של השיער המושתל במקרה של מטופלים מאוד צעירים.
 • ניתוח השתלת שיער יהיה אפקטיבי במיוחד עבור שחזור קו שיער רגיל של אנשים בוגרים, ולא של צעירים שקו השיער שלהם יכול להשתנות.
 • מפני שקשה לחזות מראש ובדיוק רב את דפוס ההתקרחות הסופי בגיל צעיר יותר, ייתכן שהשתלים יובילו למראה לא טבעי בגלל נשירה מוגברת במקומות לא צפויים.

האם השתלת שיער היא פתרון קבוע?

כן, השתלת שיער נחשבת לטיפול קבוע, וזאת אחת הסיבות העיקריות שהפכו את טיפול השתלת השיער לאחת מהאפשרויות האטרקטיביות והיעילות ביותר של טיפול בנשירת שיער. השתלים יחזיקו לכל החיים בגלל שהם נלקחים מהאזור האחורי של הקרקפת, שמתאפיין בזקיקים עמידים וחזקים יותר מבחינה גנטית לעומת אזורים אחרים בשיער הראש.

למרות זאת, השיער המושתל חשוף לנזקי תהליך ההזדקנות הטבעית, בדיוק כמו כל חלק אחר בגוף. עם הגיל, הוא יכול להאפיר ולהפוך לדק ושברירי יותר. אבל המון מטופלים ומנתחים טוענים שהשיער החדש מזדקן בקצב הרבה יותר איטי מהשיער הרגיל בשאר אזורי הקרקפת.

האם יש הבדל בין השתלת שיער לגברים לבין השתלת שיער לנשים?

אלופציה אנדרוגנית אצל גברים, הידועה גם בתור: "התקרחות גנטית", כמעט תמיד קורת בצורה דומה אצל כל הגברים: היא מתחילה באזור הקדמי של קו השיער שמתחיל להצטמק בהדרגה, בזמן שהשיער שמאחורה ולפעמים גם השיער שבצדדים, ממשיכים לצמוח כרגיל.

לכן כשעושים השתלת שיער לגברים, לוקחים את השיער שמאחורה או בצדדים, ומשתילים אותו באזורים המקריחים. לצערנו הרב, במקרים של נשירת שיער אצל נשים, ההתקרחות היא הרבה יותר "מפוזרת", ורק לעתים רחוקות מתחילה באזור הקדמי של קו השיער.

התקרחות אצל נשים לרוב מתחלקת באופן שווה בכל האזור העליון של הקרקפת ובאזור הכתר, מה שאומר שצריך להיות הרבה יותר יסודיים ומדויקים כשעושים השתלת שיער לנשים, כדי לוודא שאם לוקחים שיער ממקום אחד ומעבירים אותו למקום אחר, זה לא יפגע במראה של הנפח והצפיפות באזור שממנו לקחו את השיער.

האם השתלת שיער זה כואב?

הנושא הזה מדאיג גברים רבים ששוקלים לעשות ניתוח השתלת שיער. הבשורה המשמחת היא שרוב המטופלים שעברו השתלת שיער מדווחים שאינם מרגישים בשום כאב בעת השתלת שיער בטכניקת ה- FUE. לפני הטיפול המנתח מזריק חומרי הרדמה מתונים לתוך הקרקפת. מה שכן, יכול להיות שנרגיש מעט חוסר נוחות במהלך הזריקות או בתקופת ההתאוששות לאחר הניתוח.

טיפול בשיטת FUT עלול להיות טיפה יותר כאב, אבל שוב, ברוב הגורף של המקרים, המטופלים מדווחים על תחושת אי נוחות מינימלית. במידת הצורך, נקבל מרשם למשכך כאבים כדי להקל על כאבים לאחר הניתוח.

שחזור שיער הקרקפת אינו הטיפול היחיד שזמין לציבור הרחב. ולא מזמן הופיעה האפשרות לבצע גם השתלת זקן.

כשטרנד הזקנים שוטף את העולם, קל להבין מדוע הטיפול החדש הזה הפך לבחירה פופולרית ומבוקשת בקרב גברים רבים שאינם מצליחים לגדל זקן מלא ועבה. בדומה להשתלות שיער רגילות, השתלת זקן מתבססת על טכנולוגיות ה-FUE וה-FUT כדי להעביר שיער בריא ממקום אחד בגוף לאזור הבעייתי עם הצמיחה הדלילה. התוצאה היא זקן מלא בעל מראה טבעי וצמיחה קבועה.

השתלת שיער לגברים: מה מותר ואסור לעשות אחרי הניתוח?

אנשים עם שלטים של וי ואיקס

מה שנעשה בתקופה שאחרי הניתוח להשתלת השיער זה קריטי להבטחת התוצאות הטובות ביותר מהטיפול. חשוב לטפל בצורה נכונה בשיער החדש כדי שנוכל לחזור כמה שיותר מהר לשגרת היומיום שלנו ולסייע לשתלים להיקלט בצורה חלקה ומוצלחת. הנה כמה דברים חשובים שצריך לעשות:

 • להקפיד למלא אחרי ההוראות של המנתח. חשוב להקשיב היטב להנחיות שלו בקשר לתקופה שלאחר הניתוח. המנתח שלנו לא מדקלם את הדברים האלה רק בשביל הפרוטוקול, ויש לדברים שהוא אומר חשיבות גדולה. יש כמה טיפים כלליים בקשר לשגרת טיפוח השיער לאחר הניתוח, אבל חשוב לבצע את ההוראות המדויקות והממוקדות של המומחה שעשינו אצלו את הניתוח.
 • חשוב לשמור על הקרקפת יבשה במשך יומיים לאחר טיפול השתלת השיער, ולאפשר לעור להתחיל להחלים.
 • יש להקפיד שאזור הקרקפת יהיה כמה שיותר נקי בתקופת ההתאוששות שלאחר הניתוח. ייתכן שנרגיש כאבים או חוסר תחושה באזור המושתל, אבל אסור בסוף פנים ואופן לטפל בקרקפת בתכשיר שלא אושר על ידי הרופא המטפל שלנו.
 • אפשר לקחת משככי כאבים אם מרגישים כאב או חוסר נוחות לאחר הניתוח. כשהשפעת ההרדמה שקיבלנו לפני הניתוח תחלוף ותתפוגג לגמרי, אנחנו יכולים לסבול מנפיחות וכאבים. אם הכאבים והנפיחות אינם חולפים לאחר זמן ממושך, יש לפנות לרופא המנתח שלנו. אבל חשוב לזכור שמדובר בתופעות רגילות וטבעיות של ניתוח.
 • יש לשטוף ולחפוף עם שמפו את השיער יום או יומיים לאחר הניתוח כדי להסיר את הגלדים מסביב לזקיקי השיער המושתלים. זה ימנע מהגלדים לפגוע בשערות ולמנוע צמיחת שיער תקינה. עם זאת, יש להמתין ארבעה או חמישה ימים לאחר הטיפול לפני שטיפת השיער במקלחת. אפשר לרחוץ את השיער במים בלבד במשך הימים הראשונים אחרי הניתוח. כדאי לבקש מהמנתח המלצה על שמפו איכותי ובטוח לשימוש.
 • אפשר להשתמש בשקית קרח כדי לשכך כאבים ולהוריד נפיחות במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח השתלת השיער. אבל אין להצמיד את הקרח לאזור המושתל.
 • כדאי לבקש ממישהו קרוב להסיע אותנו הביתה אחרי ההשתלה, יכול להיות שעדיין נהיה תחת ההשפעה של חומר ההרדמה שקיבלנו לפני תחילת הטיפול.
והנה רשימת הדברים שאסור לעשות אחרי השתלת שיער:
 • לחשוף את הראש והאזור המושתל לאור שמש ישיר במהלך כמה ימים לאחר ביצוע ההשתלה. אם אנחנו פשוט חייבים לצאת לשמש, אז חובה לפחות ללבוש כובע כדי להגן על הקרקפת.
 • אסור לגרד או לגעת בגלדים שנוצרו על השתילים החדשים כי זה יכול לגרום לשתילים ליפול.
 • אסור לעשן או לשתות משקאות חריפים במשך כמה ימים לאחר השתלת השיער. צריכת אלכוהול ועישון עלולים לפגוע בזרימת הדם הנדרשת לריפוי האזור המושתל.
 • אסור להתאמן או לעשות כל פעילות ספורטיבית במשך 10 ימים לאחר ההשתלה. צריך לנסות להימנע מכל פעילות שגורמת להזעה מוגברת, שעלולה להגביר את הסיכון להתפתחות זיהומים. יש להימנע מספורט שדורש מגע פיזי כמו כדורסל או כדורגל, במהלך החודש הראשון לאחר ההשתלה, למרות שלא אמורה להיות בעיה עם בהליכה או ריצה קצרה.

אנחנו לא לבד: גברים מפורסמים שעברו השתלת שיער

כל הגברים שעוברים השתלת שיער, מצטרפים אוטומטית למועדון מכובד במיוחד שרק הולך וגדל מדי שנה. הוא כולל בתוכו הרבה כוכבי קולנוע, ספורטאים וזמרים מפורסמים. הנה רק כמה דוגמאות:

ויין רוני

ויין רוני לפני ואחרי השתלת שיער לגברים

כוכב הכדורגל הבריטי לא היה מרוצה מההתקרחות שלו, ובשנת 2011 הוא עבר הליך השתלת שיער ועכשיו הוא יכול להשוויץ בשיער נאה, אם כי קצר. אגב, כמה עולה השתלת שיער כמו של ויין? ובכן, עיתוני הרכילות אומרים שהוא שילם על התענוג כ-7,500 פאונד (33,000 ₪).

אילון מאסק

אילון מאסק לפני ואחרי השתלת שיער לגברים

למרות שאף אחד לא יכול להוכיח באופן ודאי שהיזם והמיליארדר אילון מאסק, המנכ"ל לשעבר של חברת פייפאל, עבר השתלת שיער לגברים, מנתח בכיר ומומחה בתחום טוען שכמעט אין לו ספק שהשיער הנוכחי של מאסק הוא התוצאה של השתלה מוצלחת.

ג’ון טרבולטה

ג'ון טרבולטה לפני ואחרי השתלת שיער

השיער השופע של ג'ון טרבולטה בימים העליזים של הסרט המצליח "שיגעון המוזיקה” גרם לגברים רבים לקנא בו בטירוף. אבל ההזדקנות ופגעי הזמן לא דילגו גם על כוכב הקולנוע המפורסם ופינקו אותו בנסיגה רצינית בקו השיער שלו. אבל עכשיו, הוא לפתע מתגאה בשיער מלא ושופע כמעט כמו הזה שהיה לו בצעירותו. האם המהפך הקיצוני הזה התרחש הודות לניתוח השתלת שיער? רוב המומחים והמעריצים בטוחים שכן.

מתיו מקונוהיי

מתיו מקונוהיי לפני ואחרי השתלת שיער

בתחילת שנות האלפיים לשיער של מתיו מקונוהיי היו את כל הסימנים של התקרחות גברית טיפוסית, אבל אחרי כמה שנים התלתלים שלו ביצעו קאמבק מטורף ועזרו לו לקטוף את תואר הגבר הסקסי ביותר בעולם לשנת 2005 על פי המגזין המפורסם – “People”.

אלטון ג’ון

אלטון ג'ון לפני ואחרי השתלת שיער לגברים

הכוכב האגדי שאחראי על להיטים בלתי נשכחים כמו: "Your Song” או: "I’m Still Standing", סר אלטון ג’ון, יצר תקדים חדש כשהיה אחד מהסלבריטאים הראשונים שעברו השתלת שיער (או שאולי הוא פשוט לובש פאה מושלמת).

דיוויד בקהאם

דיוויד בקהאם לפני ואחרי השתלת שיער לגברים

ויין רוני הוא לא כדורגלן העל היחיד שהחליט להפיח חיים חדשים בשיער שלו. גם דיוויד בקהאם, יחד עם רבים אחרים, החליט לשים סוף לנסיגה הבולטת בקו השיער שלו באמצעות השתלה.

בונו

בונו לפני ואחרי השתלת שיער לגברים

הסולן של להקת U2 איבד את השיער שלו בקצב מסחרר לפני שהוא עשה השתלת שיער שעצרה את הנשירה.

השתלת זקן והשתלת שיער לגברים: מה ההבדל?

גבר שעבר השתלת זקן עומד עם ידיים משולבות

הזינוק החד בפופולריות של הזקן שמקיף אותנו מכל עבר בשנים האחרונות, הביא לפיתוח טכניקות חדשניות של טיפולי השתלת זקן. בעוד שרוב הגברים חולמים על זקן מלא, שופע וארוך, לא כולם מצליחים להשיג אחד כזה בגלל מגוון גורמים שונים, כמו למשל גנטיקה. השתלת זקן מציעה פתרון יעיל למי שהטבע לא מאפשר לגדל זקן מכובד בכוחות עצמו.

בדיוק כמו בהשתלת שיער לגברים, השיער המשמש להשתלת הזקן נלקח ממקום אחד בגוף למקום אחר: במקרה הזה, אזור הצמיחה האופייני של הזקן.

למרות הדמיון בין שני הטיפולים, ישנם גם כמה הבדלים ביניהם. שיער הראש אינו זהה לגמרי לשיער הפנים, לדוגמה: זקנים ושפמים מופיעים רק בגיל ההתבגרות המאוחר (גם אצל מי שיש נשירת שיער בגיל ההתבגרות). האנדרוגנים (הורמוני המין הגבריים), הם אלה שמאפשרים את צמיחת הזיפים ותורמים להפיכתם לזקן מלא.

אבל כמו שכבר אמרנו, פעילות ההורמונים הגבריים (בעיקר ה-DHT) יכולה לפגוע בצמיחת שיער הקרקפת ולהוביל להתקרחות גברית טיפוסית (אצל גברים מסוימים, זקיקי השיער רגישים במיוחד להורמונים האלה).

עוד הבדל בין השתלת זקן לשיער הוא רמת הצפיפות הכללית של זקיקי השיער – שיער הפנים פחות דחוס מאשר שיער הקרקפת. בנוסף, גם הצורה הכללים של זקיקי השיער היא שונה: השערות על הפנים הן בעלות צורה אליפטית יותר, לעומת הצורה המעוגלת או האובלית של שיער הקרקפת.

הנה עוד כמה הבדלים חשובים בין השתלת זקן להשתלת שיער:

תהליך הטיפול

בעוד שהסרת השתילים מהאזור התורם דומה בשני סוגי הטיפולים, אופן הקצירה והחלוקה של זקיקי השיער היא שונה.

אם אין מספיק שיער מתאים באזור התורם (הצד האחורי של הקרקפת) בשביל השתלת זקן, נאסף שיער ממקומות אחרים בגוף: מהזרועות, מהרגליים, מהחזה, וכו’. אבל האזור המועדף הוא החלק האחורי של הקרקפת, כי שם השיער הוא עמיד במיוחד בפני נשירה.

עוד הבדל בין השתלת שיער להשתלת זקן, הוא שהמנתח משתמש בחתכים קטנים יותר כאשר מבוצעת השתלת שיער באזור הפנים.

סוגים של השתלות זקן ושיער

השתלת זקן או שיער בדרך כלל מתבצעת בשתי שיטות מרכזיות: חילוץ זקיקי שיער (FUE) והשתלת יחידת שיער (FUT). כבר דיברנו על שתי הטכניקות האלה בתחילת המדריך, ולשניהן יש יתרונות וחסרונות דומים גם במקרה של השתלת זקן.

אחד מהיתרונות של השימוש בשיטת FUE בשביל השתלת זקן היא העובדה שטכניקה זאת לא משאירה צלקות. כל מה שנשאר לאחר הטיפול אלה חתכים לבנים וזעירים מאחורי האזור התורם, אבל בקושי ניתן להבחין בהם, אפילו אם יש לנו שיער קצר.

טכניקת FUT להשתלת שיער כרוכה באיסוף כמות גדולה יותר של שיער, מה שיסייע להשיג מראה מלא ושופע יותר על הפנים. קצירת השיער מתבצעת בדרך כלל מאמצע האזור התורם כדי להבטיח כמות מרבית של שתלים.

השתלת זקן מלא מורכבת בדרך כלל מ-2,500 שתלים, בעוד שהמספר הממוצע של השתלים הזמינים נע בין 4,000 ל-7,000.

השתלת זקן: מחיר

השתלות זקן, בדיוק כמו השתלות שיער, אינן זולות. מחיר של השתלת זקן לרוב נע בין $3,000 ל-$15,000 עבור טיפול במרפאה ידועה עם מוניטין מבוסס וצוות מנוסה ומיומן.

חשוב לעשות סקר שוק מקיף ולברר כמה שיותר פרטים על המרפאה שאנחנו שוקלים לבחור בה, במיוחד אם אנחנו מתכוונים לחסוך כמה דולרים טובים ולבחור במקום שמציע מחירים נמוכים יותר. אסור בשום פנים ואופן להתפשר גם על בטיחות ואיכות הטיפול: השיער המושתל ילווה אותנו לאורך כל החיים, ולכן חשוב לא להתקמצן עליו כי אנחנו רק נתחרט על זה בגדול אחר כך.

השער שהושתל ינשור אחרי השתלת הזקן

כן, כן, זה נכון. אבל זה אמור לקרות ולא צריך לעורר דאגה. תוך 3 שבועות אחרי, כל השערות המושתלות ינשרו ויפלו. לאחר מכן, הן יוחלפו בשערות חזקות ובריאות שיצמחו מתוך השתלים החדשים. נשירת שיער זמנית היא חלק בלתי נפרד מהתהליך.

השתלות שיער לא מתאימות רק לזקן

אפשר להשתמש בהשתלת שיער כדי לכסות שיער פנים דליל ופגום וליצור זקן מלא ושופע, אבל הטיפול יעבוד נפלא גם עבור מילוי שפמים, זקן צרפתי, או פאות הלחיים. אפשר אפילו לעשות השתלת שיער בגבות. ניתן לטפל ביעילות בכל אזור בפנים עם צמיחת שיער בעייתית וחלשה.

הסיכונים

יש סיכוי להרגיש כאבים באזור התורם והנתרם, ולסבול מנפיחות, זיהום, ופצעים – לא שונה מהסיכונים של השתלת שיער רגילה.

התוצאות

גם השתלת שיער וגם השתלת זקן מספקות תוצאות קבועות. כלומר, יחידת השיער שהושתלה היא קבועה. שאר השיער שלא הושתל יכול להמשיך לנשור מסיבות שונות, כמו למשל הזדקנות. כל גבר שמודאג לגבי הזקן הדליל שלו, אחרי שהוא יעבור תהליך של השתלת זקן, יוכל להיות רגוע לגמרי שהזקן החדש שלו תמיד ישמור על מראה בריא ומלא נפח.

האם יש תחליפים ראויים של השתלת שיער לגברים?

7 דלתות שממחישות דרכים שונות

מיליוני גברים מוכנים לעשות כל דבר כדי למנוע התקרחות ולהצמיח מחדש את השיער שאיבדו. טכניקות השתלות השיער משתכללות ומתפתחות ללא הרף כדי להציע את הטיפול הבטוח, המהיר, והנוח ביותר.

אין ספק שלעומת שיטות טיפול אחרות, הליך השתלת שיער מספק פתרון קבע שמחזיק מעמד לטווח הארוך. עם זאת, ישנן המון אפשרויות אחרות למניעת נשירת שיער וזירוז צמיחה מחודשת שלו. בואו נתחיל מ- “3 הגדולים”של עולם מוצרי מניעת ההתקרחות- פינסטריד, מינוקסידיל, וקטוקונזול.

פינסטריד, הידוע גם בתור פרופסיה

קלואוז אפ של פרופסיה

לפני שנסביר על מה היא פרופסיה ואיך היא עובדת, בואו נדבר קודם כל על החסרונות שלה. מדובר בתכשיר שנוי במחלוקת שסובל ממוניטין מפוקפק ובעייתי, ולא ממש בצדק, בעיקר כי המבקרים הקולניים של התכשיר מתלוננים על תופעות לוואי כמו אובדן החשק המיני ובעיות זקפה.

הסיפורים המפחידים על מטופלים שסבלו מהבעיות האלה גורמים לגברים רבים לוותר על המוצר הזה ולחפש פתרונות אחרים.

אבל רוב השמועות על פרופסיה הם לגמרי מוגזמים: לא צריך לפחד משימוש בפינסטריד כי הסיכון לסבול מתופעות לוואי הלא נעימות האלה הוא מזערי וכמעט לא קיים (רק אחוז אחד או פחות מהגברים סובלים מתופעות הלוואי).

ייתכן שאנשים רבים שמנסים את התכשיר כל כך חוששים מלפגוע בביצועים שלהם במיטה, שהפחד הזה משתלט עליהם וגורם להם לפשל ברגע האמת ללא כל סיבה פיזיולוגית ממשית – ממש כמו אמונה שמגשימה את עצמה.

רוב הסיכויים שרובנו בצד של ה-99% שמרגישים בסדר גמור בזמן הטיפול בפרופסיה, אז אין מה לפחד לנסות את התרופה הידועה. טוב, אחרי שסגרנו את הפינה הזאת, הגיע הזמן להבין איך התכשיר הזה בכלל פועל.

 • הפרופסיה נלחמת בנשירת שיער בזכות היכולת שלה להוריד את רמת ה-DHT בגוף. היא אינה פועלת עליו באופן ישיר, אלא מגבילה את התפקוד של האנזים 5 אלפא רדוקטאז, שאחראי על המרת הטסטוסטרון ל-DHT. פרופסיה נחשבת לחוסם DHT יעיל, מה שתורם באופן ממשי להאטת קצב נשירת השיער ולצמיחה מחודשת של שערות חדשות.
 • כמה מחקרים מדעיים הראו שהפינסטריד מסייע במניעת אובדן שיער בקודקוד (מרכז) הקרקפת – האזור העליון של הראש שמאחורי קו השיער.
 • פרופסיה יכולה לחסום עד 70% של הורמון ה-DHT בגוף. לא רק שהיא יכולה לעצור את תהליך ההתקרחות, אלא גם מסייעת להחזיר את השיער שאבד. הערה: לא כולם מסכימים עם הטענה שפרופסיה באמת מסוגלת להצמיח שיער, למרות דיווחים וחוות דעת של משתמשים רבים על שיער חדש שצמח לאחר השימוש בתכשיר. בכל מקרה, הטיפול הזה לא יחזיר לחיים את כל השיער שאבד, אבל הוא בהחלט מסוגל להאט את תהליך הנשירה ואפילו לגרום לכמה זקיקי שיער חדשים לבצבץ מעל פני העור.
 • השיטה הנפוצה ביותר של צריכת פרופסיה היא נטילת גלולה במינון של 1 מ"ג מדי יום. אבל, גברים רבים עושים הפסקה של יום בין צריכת התכשיר או לוקחים אותו בתדירות של 3 פעמים בשבוע. התוצאות אמורות להגיע תוך 3 חודשים.
 • פרופסיה אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בתור טיפול בהתקרחות גברית טיפוסית בשנת 1997.
 • אפשר להשיג פרופסיה על ידי קבלת מרשם מהרופא המטפל שלנו או רופא עור (דרמטולוג). אפשרות נוספת היא לרכוש את התכשיר באינטרנט. מומלץ לא לרכוש את התרופה מאתרים מפוקפקים ולא מוכרים.

מינוקסידיל

אריזת מינוקסידיל נוזלי

כמו הפינסטריד, גם מינוקסידיל זכה לאישור של מנהל המזון והתרופות האמריקאי בתור טיפול בנשירת שיער.

התרופה פותחה בשנות החמישים של המאה הקודמת והייתה מיועדת לטיפול בלחץ דם גבוה, אבל אחת מתופעות הלוואי שלה הייתה צמיחת שיער מוגברת, ועבור כל הסובלים מנסיגה בולטת בקו השיער, זאת הייתה בשורה משמחת במיוחד, בעיקר למי שלא רצה ללכת ישר על הפתרון של השתלת שיער לגברים.

המינוקסידיל מועיל לצמיחת השיער בזכות הרחבת כלי הדם ושיפור בזרימת הדם לקרקפת, מה שמאפשר לכמויות גדולות יותר של חמצן, רכיבים חיוניים, ודם להזין את זקיקי השיער ולחזק אותם. התכשיר גם מאריך את משך שלב הצמיחה הפעילה (האנגן) במחזור החיים של השערה. בניגוד לפינסטריד, המינוקסידיל הוא לא חוסם DHT.

רוב האנשים מכירים את המינוקסידיל בשמו המסחרי: "רוגיין" (Rogaine) והוא בדרך כלל מגיע בצורת נוזל או קצף. אפשר למצוא אותו במדפי בתי המרקחת תחת שמות נוספים כמו ליפוגיין, רגיין (באירופה), קירקלנד, פוליגיין, מינוקסי, היירגיין, וכו’.

ליפוגיין מספק את הערך המוסף של כמה חוסמי DHT שהוא מכיל. הוא לא חזק בחסימת ה-DHT כמו פינסטריד, אבל הוא עדיין משדרג מעט את המינוקסידיל הרגיל.

התכשיר קירקלנד עולה פחות מאשר רוגיין וגברים רבים בוחרים בו בגלל המחיר הנוח והנגיש. הסיבה לתג המחיר הנמוך יחסית הוא לכאורה הבדל באיכות המרכיבים.

אבל, למרות שהרוגיין מיוצר לכאורה מרכיבים מובחרים וטובים יותר, שניהם יעילים באותה המידה ובעלי השפעה זהה. אגב, יש שמועה שאומרת שגם את הרוגיין וגם את הקירקלנד מייצרים באותו המפעל… בארץ ישראל.

בעוד שפינסטריד יכול להיות קצת יותר מרוכז ממינוקסידיל, המינוקסידיל נטול כל תופעות לוואי מיניות. מינוקסידיל הוא מוצר פופולרי ומבוקש שאפשר למצוא בקלות כמעט בכל בית מרקחת.

קטוקונזול

שמפו קטוקונזול של חברת ניזורל

ואחרון חביב מבין השליטים הבלתי מעורערים של התכשירים נגד נשירת שיער (לא כולל השתלת שיער לגברים) הוא קטוקונזול, הידוע גם בשם ניזורל. הוא מגיע בדרך כלל בצורת שמפו והמרכיב הפעיל העיקרי שלו הוא הקטוקונזול. החומר הזה מפחית נשירת שיער והתקרחות גברית טיפוסית באמצעות דיכוי ה-DHT ובשיכוך תהליכים דלקתיים שעלולים להוביל לנשירת שיער.

שמפו ניזורל מגיע בשתי גרסאות, בריכוז של 1% ו-2% של קטוקונזול, וכנראה שנצטרך לקבל מרשם עבור המוצר העוצמתי יותר בריכוז של 2%. בכל מקרה, התכשיר הזה לא נחשב לעוצמתי כמו הפינסטריד או המינוקסידיל, אבל הוא עדיין אפקטיבי לטיפול בנשירת שיער.

ועוד דבר חשוב: מומלץ להשתמש בניזורל יחד עם פינסטריד וגם מינוקסידיל. אם נסתפק רק בשמפו, כנראה שלא נקבל את אותן התוצאות כמו שהיינו מקבלים אם היינו משתמשים בכל השלושה, כי התוצאות שהשמפו מעניק יהיו כנראה פחות טובות מטיפול משולב. כל מה שנקבל רק משימוש בשמפו, זה בסך הכל האטה מסוימת בנשירת השיער.

עדיף לא להשתמש בניזורל, או במותגי קטוקונזול אחרים, במקום השמפו הרגיל שלנו. רוב הגברים משתמשים בו פעם ביומיים, או אפילו רק פעם אחת בשבוע, ומדווחים על תוצאות חיוביות. יש להפסיק להשתמש בו אם השיער הופך לדק ושברירי. אופן השימוש זהה לכל שמפו רגיל אחר, ההבדל היחיד הוא שצריך להשאיר אותו על הקרקפת 5-10 דקות לפני השטיפה.

טיפולים נוספים לנשירת שיער אצל גברים

רופאה שמראה לפציינט טיפולים שונים לנשירת שיער במחשב

למרות ששלושת התכשירים שדיברנו עליהם מקודם הפכו לבחירה הראשונה עבור רוב הגברים שמחפשים טיפול יעיל להתקרחות, יש גם אפשרויות פחות מפורסמות ששווה להכיר:

אבודרט (דוטסטריד)

תרופת אבודרט שהיא השם המסחרי של דוטסטריד

אפשר לחשוב על הדוסטריד, הידוע גם בשמו המסחרי אבודרט (Avodart), כעל גרסה חזקה יותר של הפרופסיה. הוא חזק במיוחד להורדת ה-DHT, ומונע ממנו להתחבר לזקיקי השיערה. דוסטריד אפשר להשיג רק עם מרשם רפואי.

ספירנולקטון (Spironolactone)

תרופת אלדקטון שהיא השם המסחרי של ספירנולקטון

ידוע כחוסם DHT מקומי. למרות שהוא לא נחשב לתכשיר עוצמתי במיוחד, הוא הפך לבחירה המועדפת על אנשים רבים.

דרמה רולר

דרמה רולר בגדלים שונים

הדרמה רולר עובד בצורה אחרת לגמרי מתכשירים כמו פינסטריד, פרופסיה, וכו’. מדובר בגלגלת פלסטיק קטנה המצוידת בכמה מחטים זעירות שצריך לגלול על עור הקרקפת.

המחטים יוצרים חתכים קטנטנים בעור (פעולת המכשיר לא גורמת לכל כאב או דימום) כדי להפעיל את מנגנון ההתחדשות והריפוי העצמי של העור.

תהליך זה מגביר את ייצור הקולגן בגוף – החלבון העיקרי בגוף שמועיל לצמיחת השיער. הריכוז של אבן הבניין החשובה הזאת עולה וייצור זקיקי שיער חדשים מתנהל בקצב מואץ ותקין. בנוסף, יכולת הספיגה של העור משתפרת והוא קולט חומרים מזינים בצורה טובה ומלאה יותר.

לא כולם מתלהבים מהדרמה רולר וקונים את כל הסיפורים על היעילות הגבוהה שלו בהצמחת שיער. לצד חסידים נלהבים של המוצר שמדווחים על תוצאות מדהימות, לאחרים הוא פשוט לא עושה כלום והם לא מבחינים בשום שינוי ממשי, ומעדיפים פשוט לעבור השתלת שיער לגברים ולגמור את הסיפור.

הדמיית שיער (מיקרופיגמנטציה)

טיפול מיקרופיגמנטציה הידוע גם בשם: "הדמיית שיער" או: "קעקוע שיער", מתאר בצורה טובה למדי את מהות השיטה. הטיפול מתבצע בעזרת מחטים זעירות שמקעקעות את הקרקפת כדי לדמות זקיקי שיער קטנטנים. הטכניקה הזאת יעילה במיוחד לאנשים שרוצים למלא אזורים עם שיער דק וליצור מראה שיער מלא וצפוף.

מומחה מיומן משתמש במחטים הקטנות כדי ליצור שכבה של נקודות צבע על הקרקפת. כל פיגמנט מוחדר לנקב זעיר בעור, וסביב הפצע הקטנטן נוצר גלד שבסופו של דבר נופל מהקרקפת, ולוקח מעט מהפיגמנט איתו. מהסיבה הזאת, מילוי הקרקפת בעזרת מיקרופיגמנטציה מצריך כמה טיפולים עד למציאת גוון הפיגמנט המתאים. בהתחלה משתמשים בגוונים די בהירים, ורק במפגשים הבאים, עוברים בהדרגה לפיגמנטים כהים יותר.

המפגש הראשון נמשך בדרך כלל בין שלוש לחמש שעות, כשטיפולי הדמיית השיער הבאים לוקחים אפילו פחות זמן, כי הטכנאי שמבצע את הטיפול כבר מכיר את המטופל וצריך לעשות רק כמה התאמות ושינויים כדי למצוא את הגוון והצפיפות הנכונים והמתאימים עבורו.

המטופלים יכולים לחוש מעט חוסר נוחות בעת ביצוע הטיפול, אבל היא הולכת ופוחתת עם התקדמות התהליך. עם זאת, חשוב להדגיש שהטכניקה הזאת גורמת לפחות כאב מאשר ביצוע קעקוע רגיל. אבל כמובן שלכל אדם יש סף כאב שונה והתחושה בעת הטיפול תלויה ברמת הרגישות האישית שלו.

חשוב לציין שהדמיית שיער היא לא השתלת שיער לגברים בשום צורה או אופן!

רוב המטופלים שעוברים הדמיית שיער בקרקפת יכולים לחזור לעבודה ולפעילות מלאה כבר ביום למחרת. מה שכן, הם עלולים לחוות אדמומיות קלה על העור שתחלוף תוך 24 עד 48 שעות.

הטכניקה הזאת דורשת לא מעט ידע, מיומנות וניסיון, ולכן רמת הביצוע והתוצאה המתקבלת משתנה מחברה לחברה. חשוב לערוך סקר שוק רציני ומעמיק, ולהקפיד לפנות למקום מקצועי ואמין בעל ניסיון מוכח ומוניטין חיובי. חשוב שהוא יהיה מומחה בשיטה הספציפית הזאת, כך שאפשר יהיה להיות בטוחים שהפקדנו את הראש בידיים טובות. הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא קעקוע שיער חובבני ומרושל שבכלל לא דומה לשיער טבעי.

מחיר של הדמיית שיער לרוב נע בין 1,000 ל-12,000 ₪ בישראל. אבל מלבד לכיסוי הקרקפת ולהדמיית שיער, הוא משמש גם למטרות אחרות כמו טשטוש והעלמת צלקות, כתמי גיל ולידה, ופצעים בעור.

תוספי תזונה וויטמינים לשיפור צמיחת השיער

תמונה של ויטמינים לשיער בכמוסות צהובות

עוד טיפול אפשרי שאפשר לבחור בו כולל צריכת ויטמינים ותוספי תזונה המיועדים לעידוד צמיחת השיער ולעצירת נשירתו. ויטמינים כמו A, B12, H, C,E,ו-D חשובים לצמיחה חזקה וטובה של שיער הקרקפת. ויטמין H, שידוע בתור ביוטין, הוא רכיב חיוני שמככב בכל תוספי התזונה המיועדים לטיפול בשיער דליל ומקריח.

מינרלים וחלבונים חשובים כמו חומצה פולית, ברזל, אבץ, ניאצין, מגנזיום, סידן, ריבופלאבין, כולם מסייעים לצמיחה תקינה של זקיקי השיער. ויטמינים שונים חיוניים לשיער בריא, אבל אסור לשכוח לספק לגוף את כל המינרלים והחלבונים הנדרשים לצמיחת השיער.

חשוב לבחור בתוסף תזונה שמסייע להשיג שתי מטרות בו זמנית: להפחית נשירת שיער ובמקביל גם להאיץ צמיחת שיער חדש. בכל מקרה, עדיף לבחור במוצר מוכח מדעית שמכיל חוסמי DHT ידועים ויעילים.

קסדות ומסרקי לייזר

קסדת לייזר לטיפול בנשירת שיער

ישנם אנשים שבוחרים לטפל בהתקרחות שלהם בקסדות ומסרקי לייזר, ומוכנים להישבע שהפתרונות העתידניים האלה באמת עוזרים להם, אבל אחרים נשארים ספקנים ומפקפקים ביעילות האמיתית של הטכניקות החדישות.

מסרקי וקסדות לייזר מנצלים טיפולי הצמחת שיער בלייזר רך (LLLT) כדי להאריך את שלב הצמיחה הפעילה (אנגן) של זקיק השערה ובמקביל לשפר את זרימת הדם לקרקפת ולנטרל את ההשפעה המזיקה של ההורמון DHT.

לפחות מחקר קליני אחד הוכיח השפעה חיובית של מסרק הלייזר על צמיחת השיער בקרב גברים ונשים. גם המסרקים וגם הקסדות קיבלו אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) על בטיחות השימוש בהם, אבל לא על יעילותם.

מסרק לייזר לנשירת שיער הוא מכשיר ידני שצריך להעביר מעל הקרקפת, בזמן שהיא פולטת אור לייזר. עלות מסרקי הלייזר נמוכה מעלות הקסדות והטיפולים בדרך כלל לוקחים פחות זמן.

קסדות לייזר, בדיוק כפי שרומז השם של המוצר, הן מעטפות פלסטיק שיש לחבוש על הראש. הקסדה משלבת בין טיפול בלייזר רך בעוצמות נמוכות לדיודות LED שמקרינות אנרגיית אור הנקלטת בזקיקי השיער. הקסדות קלות משקל ומתכווננות בקלות למידות הראש של המטופל כדי לאפשר שימוש נוח ויעיל. האורך של טיפול בקסדת לייזר נע בדרך כלל מ-20 עד 30 דקות.

אפשר להשתמש במסרקי וקסדות לייזר יחד עם טיפולים אחרים בהתקרחות ונשירת שיער, כולל מינוקסידיל, תוספי תזונה, ושמפו נגד נשירת שיער.

פאות ותוספות שיער

תמונה של מוצארט עם פאה נוכרית

זה הפתרון העתיק ביותר לכיסוי קרחות, מפרצים ושיער דליל, שמשמש את האנושות כבר אלפי שנים. אז נכון שמאז שהופיעו אפשרויות מתקדמות ואטרקטיביות יותר לטיפול בהתקרחות כמו השתלת שיער, או תכשירים לטיפול חיצוני כמו פינסטריד ופרופסיה, הפאה המיושנת והוותיקה נדחקה לתחתית סולם העדיפויות של רוב המטופלים. עם זאת, ישנם אנשים שעדיין נשארו נאמנים לרעיון הוותיק והבסיסי, וממשיכים ללבוש פאה.

למרות שהפופולריות של הפאות נמצאת בדעיכה מתמדת (השימוש בה ירד ב-30% בארה"ב ובאסיה), עדיין אפשר למצוא אחת בלי בעיה, אם אנחנו בקטע של פאות. לנשיאת פאה יכולים להיות אפילו כמה יתרונות, כשהמרכזי בהם הוא כיסוי מושלם של האזורים הקרחים שאתם מעוניינים להסתיר (וזאת בעצם כל המטרה).

חלק מהפאות עשויות משער אדם ומעניקות מראה טבעי ואותנטי לגמרי, וניתן לחבר אותן בקלות לשיער הראש הקיים. כיום, לרשותנו עומד מגוון אינסופי של צבעים וסגנונות שונים, כך שכל אחד ואחת יוכלו למצוא משהו שמדבר אליהם. לא תהיה לנו כל בעיה למצוא פאה שתתאים לגוון העור או לעיצוב השמלה שלנו ותחמיא לנו. ובכללי, מדובר בפתרון זול יותר מרוב הטיפולים שסקרנו.

אבל, מה עם הצד השני של המטבע? כמובן שקיימים גם חסרונות לשימוש בפאה. אם נטעה בבחירת הפאה שלנו, זה יוביל למראה מגוחך ומביך, לכן מדובר במוצר שיש לבחור בזהירות ובקפידה. כשמזמינים פאה באינטרנט, צריך לשקול טוב את כל האפשרויות ולוודא שברחנו נכון, כי:

 • פאה שאינה מתחברת לשיער שלנו בצורה יציבה וטובה, יכולה ליפול בפתאומיות בזמן הכי לא מתאים וליצור מצב לא נעים ומביך במיוחד.
 • אם אין התאמה מושלמת בין הפאה לשיער הטבעי שלנו, אף אחד לא יוכל לפספס את העובדה שאנחנו לובשים אחת.
 • יש להקפיד על ניקוי תקופתי של הפאה. הצבע שלה עלול לדהות עם הזמן, מה שישאיר כתמים בולטים שקשה מאוד לא להבחין בהם.
 • פאות סינתטיות מחומר אקרילי מתאפיינות בתקופת שימוש קצרה. למרות המחיר המפתה, בדרך כלל נאלץ לזרוק אותן לפח אחרי פחות משנה של שימוש.

ישנן פאות איכותיות גם לגברים. המבחר שלהן מאוד מצומצם יחסית למגוון העצום של הפאות המיועדות לנשים, אבל הן עברו כברת דרך עצומה בשנים האחרונות והשתפרו בצורה משמעותית.

טכנולוגיות ייצור חדשניות ופיתוחים מתקדמים שדרגו את המראה והנוחות שלהן. רוב הפאות לגברים שמוצעות בשוק עשויות מסיבים סינתטיים עמידים המצטיינים במראה טבעי במיוחד.

ניתן למצוא פאות בעבודת יד עם קרום מגן מיוחד שמולבש על הקרקפת ומאפשר אוורור מתחת לשיער. פאות מודרניות אלה שונות לגמרי מהפאות המצחיקות, המוזרות והמסורבלות שגברים נאלצו ללבוש בעבר.

כלל אצבע בסיסי שיעזור לנו בבחירת פאה (הוא עובד עבור שני המינים): ככל שהפיאה או תוספת השיער איכותית יותר, ככה פחות אנשים ישימו לב לעובדה שלא מדובר בשיער הטבעי שלנו. זה הכל. לכן חשוב את הפאה שתתאים לנו בצורה מושלמת מכל הבחינות.

השתלת שיער לגברים: סיכום ומסקנות

בחור צעיר ושמח שעבר השתלת שיער לגברים מוצלחת

המאבק הנואש של האנושות בהתקרחות ובנשירת השיער נמשך ללא הפסקה כבר מאות שנים ונראה שהוא הולך להמשיך בכל הכוח עוד שנים רבות בעתיד. למרות שבשנים האחרונות הקרחת הפכה למראה מקובל ומגניב שאין כל סיבה להתבייש בו, גברים ונשים רבים לא מוכנים לחיות איתה בשלום ומעדיפים מראה שיער מלא ושופע.

השתלות שיער הן השיטה היעילה ביותר לכיסוי קוסמטי של אזורים קרחים, וכולם מסכימים על המראה הטבעי והריאליסטי שמתקבל בסוף התהליך. נכון שלא מדובר בטיפול זול, אבל מנתח מקצועי ומנוסה ומרפאה אמינה ומכובדת יצדיקו בקלות את ההשקעה.

אגב, יש לנו גם מאמר על סיכונים של השתלת שיער.

אז מה צופן העתיד עבור תחום הטיפול בהתקרחות ונשירת השיער? נראה שהשמיים הם הגבול וייתכן שאנחנו עומדים בפתחו של עידן חדש שישנה את האופן שבו אנו מתמודדים עם נשירת שיער. טכנולוגיות חדשניות ופיתוחים מהפכניים מופיעים בקצב מסחרר, וניתן להגיד במידת סבירות גבוהה שבעוד זמן לא רב השיטות הניסיוניות ופורצות הדרך האלה יבשילו לטיפולים מוכחים מדעית שפתוחים לציבור הרחב.

ומה איתך? יצא לך לעבור תהליך של השתלת שיער? עדיין בהתלבטות? ובכלל, מה דעתך הכללית על הנושא? אנחנו נשמח לקבל את הפידבק שלך על המאמר, בתגובות שלמטה 🙂

יגאל בולדינג
יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

4 תגובות
 1. תשמעו אתם לגמרי התעליתם מעל עצמכם! זה המאמר הכי טוב שאי פעם קראתי על השתלת שיער לגברים!! פשוט רמה אחרת לגמרי!!! לא יודע מאיפה להתחיל להודות לכם על כל המידע הזה!!!!!

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 9 באוגוסט 2019 ב13:19

   היי ארבל,
   אנחנו מאוד שמחים לשמוע שאהבת את המדריך!
   תודה רבה לך על המילים החמות!
   ובשמחה רבה – בשביל זה אנחנו פה!

 2. היי,
  האם ניתן לבצע השתלת שיער בפדחת הראש ( בכתר).
  תודה
  משה

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo