השתלת שיער לגברים: המדריך הכי מקיף שאי פעם נכתב בנושא

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

השתלת שיער לגברים נחשבה עד לא מזמן הליך חריג ויוצא דופן בעל מוניטין די שלילי. הזלזול הלא מוצדק לצד המון דעות קדומות והנחות שגויות נקשרו סביב היעילות של השתלת שיער וגרם לאנשים לפקפק בתוצאות המתקבלות. בימינו תחום השתלות השיער מתפתח ומשתפר ללא הפסקה בזכות טכניקות חדשות ופיתוחים מהפכניים, המאפשרים להעניק למטופל את התוצאה הטובה, הטבעית והמדויקת ביותר. מנתחים מיומנים ומנוסים לא מפסיקים להציב רף חדש וגבוה יותר של איכות, ובפרק זמן של שנים אחדות טיפולים אלו רשמו השתכללו באופן ניכר והפכו לטיפול נפוץ ומקובל. בואו להבין לעומק מהי בכלל השתלת שיער לגברים, מהן השיטות העיקריות שבאמצעותן מתבצע הטיפול, מהם הפיתוחים החדשניים והמבטיחים שישנו את פני התחום בעתיד הקרוב ועוד המון מידע חשוב ומועיל בנושא.

מהי השתלת שיער לגברים ולמי היא מתאימה?

השתלת שיער היא טיפול כירורגי זעיר פולשני שבו רופא מנתח מומחה "מעצב מחדש" את המראה של השיער שלכם. בהתאם לשיטת הטיפול שנבחרה, הרופא יקצור זקיקים מתוך הקרקפת שלכם ויעביר אותם מקום לאזור שיש בו כמות קטנה או אפסית של זקיקים. כך הוא למעשה מפזר מחדש את השערות על הראש ומשנה את הצפיפות שלהן, ואתם תוכלו ליהנות בסוף התהליך (ולאחר כמה זמן אחרי שהזקיקים מתאוששים והשיער צומח מחדש) ממראה שיער שופע בדיוק כמו שהיה לכם קודם. השתלת שיער היא אחד הטיפולים הקוסמטיים הכי נפוצים אצל גברים הסובלים מנשירת שיער רבה או מהתקרחות מקומית מכל מיני סוגים. לא כל גבר הסובל מהתקרחות יכול להיות מתאים להשתלה, ולכן לפני שעוברים את התהליך אתם תגיעו לייעוץ אצל איש מקצוע מומחה ומנוסה והוא ייתן את דעתו על סיכויי ההצלחה של הטיפול. הזדקנות היא גורם המשפיע על קצב נשירת השיער וההתקרחות, אך זהו אינו הגורם היחיד – יש גברים שכתוב להם בגנים שהם יאבדו את השיער שלהם החל מגיל מסוים ועוד לא מעט גורמים וסיבות שבגללם אתם עלולים לסבול בשלב מסוים מהידללות של השיער על הקרקפת.

מהם ההבדלים בין השתלת שיער לגברים לבין נשים?

אלופציה אנדרוגינית אצל גברים, הידועה גם כהתקרחות גנטית, כמעט תמיד מופיעה בדפוס דומה אצל כל הגברים: היא מתחילה באזור הקדמי של קו השיער ולאט לאט גורמת לנסיגה שלו, בזמן שהשיער בצד האחורי של הראש ולפעמים גם השיער שבצדדים ממשיכים לצמוח כרגיל. כשגברים עוברים השתלת שיער, המטפלים לוקחים זקיקים מהשיער שמאחורה או בצדדים ומשתילים אותו באזורים המקריחים. 

לעומת זאת, במקרים של נשירת שיער אצל נשים ההתקרחות היא "מפוזרת" הרבה יותר, ורק במקרים מעטים מתחילה באזור הקדמי של קו השיער. התקרחות אצל נשים לרוב מתחלקת באופן שווה בכל האזור העליון של הקרקפת ובאזור הכתר, מה שאומר שצריך להיות יסודיים ומדויקים הרבה יותר כשעושים השתלת שיער לנשים, כדי לוודא שאם לוקחים שיער ממקום אחד ומעבירים אותו למקום אחר, זה לא יפגע במראה של הנפח והצפיפות באזור שממנו לקחו את השיער.

באיזה גיל אפשר לעשות את ההשתלה?

התקרחות גברית טיפוסית אינה מופיעה רק אצל אנשים מבוגרים יותר. היא יכולה להופיע בפתאומיות גם בשנות ה-20 ואפילו מוקדם יותר אצל אנשים מסוימים. צעירים רבים המוטרדים מהבעיה רואים בהשתלת שיער פתרון נוח שישים סוף לכל הצרות שלהם. הם חושבים שאובדן שיער בגיל צעיר מעיד על סיכוי גבוה יותר להקריח לגמרי, ולכן שחזור השיער באמצעות שתלים נראה במקרים רבים כמו האפשרות הכי טובה.

בפועל, רוב המנתחים ממליצים לחכות עד אמצע שנות העשרים לפני שעוברים השתלת שיער לגברים. יש כמה היבטים בעייתיים בניתוח השתלת שיער בגיל צעיר מאוד:

 • האזור התורם שממנו נלקחים השתלים יכול להיות לא יציב אצל מטופלים צעירים. מומלץ לקצור את הזקיקים המושתלים ממקום בעל צמיחה קבועה וטובה, אחרת ייתכן שהשיער החדש ינשור בעתיד ולא יהיה מאיפה לקחת שתלים חדשים.
 • כיוון שהתקרחות גברית טיפוסית יכולה להמשיך גם בשנות השלושים לחיי הגבר ואפילו מעבר לכך, קשה מאוד לקבוע את מידת בריאותו ועמידותו של השיער המושתל במקרה של מטופלים צעירים מאוד.
 • ניתוח השתלת שיער יהיה אפקטיבי במיוחד עבור שחזור קו שיער רגיל של אנשים בוגרים, ולא של צעירים שקו השיער שלהם יכול להשתנות.
 • קשה לחזות מראש ובדיוק רב את דפוס ההתקרחות הסופי בגיל צעיר יותר, ייתכן שהשתלים יובילו למראה לא טבעי בגלל נשירה מוגברת במקומות לא צפויים.

האם מדובר על פתרון קבוע?

כן, השתלת שיער נחשבת לפתרון קבוע, וזאת אחת הסיבות העיקריות שהפכו את הטיפול הזה לאחת מהאפשרויות האטרקטיביות והיעילות ביותר של טיפול בנשירת שיער. השתלים יחזיקו לכל החיים משום שהם נלקחים מהאזור האחורי של הקרקפת, המתאפיין בזקיקים עמידים וחזקים יותר מבחינה גנטית לעומת אזורים אחרים בשיער הראש. למרות זאת, השיער המושתל חשוף לנזקי תהליך ההזדקנות הטבעית בדיוק כמו כל חלק אחר בגוף. עם הגיל הוא יכול להאפיר ולהפוך לדק ושברירי יותר. אבל המון מטופלים ומנתחים טוענים שהשיער החדש מזדקן בקצב איטי הרבה יותר מהשיער הרגיל בשאר אזורי הקרקפת.

תמונה מאחורה של גבר שיש לו התקרחות טיפוסית עם אלופציה אנדרוגנית

האם השיער המושתל יהיה בעל מראה טבעי?

השאלה הזאת מטרידה את כל הגברים השוקלים ברצינות לעבור השתלת שיער. ניתוח שנעשה על ידי בעל מקצוע מנוסה ומיומן יכול להביא לתוצאה מושלמת שתפיל בפח אפילו את הספר הקבוע שלכם, אבל חשוב לבחור במרפאה איכותית ואמינה כי תוצאות הטיפול משתנות ממקום למקום, ולא כל הרופאים יודעים לעשות השתלה ברמה גבוהה או שיש להם די ניסיון בתחום.

יתרונות וחסרונות

כמו לפני כל החלטה חשובה בחיים, אם אתם מתכננים לעבור טיפול השתלת בשיער אתם צריכים להביא בחשבון בזהירות את כל היתרונות והחסרונות של ההליך:

יתרונות

 • מעלה את הביטחון העצמי – השתלת שיער מוצלחת יכולה להחזיר לכם את המראה של שיער שופע ובריא. יש לא מעט אנשים הפונים להשתלת שיער בגלל פגיעה בביטחון העצמי שלהם, וטיפול מוצלח אכן יכול להביא לתוצאות שישפרו את התפיסה העצמית שלהם מהמראה החיצוני.
 • פתרון קבוע לבעיה – השיער המושתל יישאר על הראש שלכם לתמיד. בשונה משיטות ותכשירים אחרים למניעת נשירת שיער, לא מדובר באפקט זמני ומוגבל של שנה או שנתיים. עם זאת, חשוב לזכור את העובדה ששאר השיער שהיה שם עוד לפני הטיפול כנראה ימשיך לנשור בקצב הרגיל שלו.
 • ההשתלה נראית טבעית מאוד – יש הבדל של שמיים וארץ בין השתלת שיער באמצעות שתלים טבעיים לבין חבישת פאה מגושמת ולא נוחה. לפעמים כמעט בלתי אפשרי להבחין שאנשים בכלל עברו את הטיפול, והשיער החדש משתלב מושלם עם הזקיקים הקיימים כאילו הוא תמיד היה שם. הרוב המוחלט של הגברים העוברים השתלת שיער אומרים שהם מרוצים מאוד מהתוצאות, בייחוד אם הם עברו את הטיפול אצל מנתח מנוסה המומחה בטיפולים האלה ועבר הכשרה מקיפה בתחום.

חסרונות

 • מדובר בניתוח – חשוב להבהיר שניתוח לא חייב להיות מסוכן, כואב וארוך, ותהליך השתלת השיער אינו דומה לניתוח לב פתוח או אפילו מתקרב אליו. השתלת שיער היא טיפול כירורגי מהיר יחסית, לא פולשני ונטול כאבים, המתבצע תחת הרדמה מקומית קלה כך שאתם נשארים ערים לאורך כל התהליך. "ניתוח" היא באמת מילה מפחידה, אבל בפועל השתלת שיער דומה יותר לטיפול אצל רופא שיניים.
 • יש צורך בשימוש ממושך בתכשירים נגד נשירת שיער – חלק מהגברים חושבים שאחרי ניתוח השתלת שיער הם יכולים לזרוק לפח את כל מוצרי השיער שהם השתמשו בהם, כמו פינסטריד (פרופסיה) ומינוקסידיל (רוגיין), אבל ברוב המקרים תצטרכו להמשיך לאחר הניתוח בשגרת טיפול בנשירת שיער, וייתכן שהרופא שבדיוק סיים לפזר מחדש את הזקיקים הקיימים בקרקפת ימליץ לכם על עוד כמה תכשירים שתוסיפו לרשימה.
 • תקופת התאוששות – בעיקרון אתם יכולים לחזור לשגרה כמעט מלאה כבר בסוף הטיפול או ביום למוחרת, אבל כמו בכל ניתוח אחר לגוף ייקח זמן להחלים לאחר תהליך ההשתלה. רוב המנתחים ממליצים לנוח במשך 7 עד 10 ימים לאחר הניתוח לפני שחוזרים לפעילות מלאה כדי לתת לקרקפת זמן להתאקלם לשינויים. יש להקפיד על כמה צעדים חשובים שיעזרו לתהליך הריפוי של הקרקפת כמו הימנעות מחשיפה ישירה לקרני השמש (עד 3 שבועות לאחר הטיפול), והקפדה על לא למשוך את השיער או לגרד בקרקפת.

שיטות נפוצות

יש בימינו כמה שיטות נפוצות להשתלת שיער, ולפני שהרופא עוטה כפפות, מפעיל את המכשירים ומתחיל במלאכה הוא יבחן את המצב האישי שלכם ושל הקרקפת כדי לזהות את השיטה המתאימה ביותר לטיפול. היום נדבר על שתי השיטות הנפוצות ביותר להשתלת שיער בעולם, שהן FUE ו-FUT.

שיטת FUE

Follicular Unit Extraction או מיצוי יחידת זקיק היא טכניקה פופולרית להשתלה שבה אוספים זקיקים מהאזור התורם ומשתילים אותם מחדש באזור המיועד. השתלת שיער לגברים בטכניקת FUE מצריכה ליקוט זקיקי שיער מאזור תורם גדול יחסית, מה שמגדיל את כמות השתלים הזמינים. הזקיקים נאספים אחד אחד בעזרת כלי חיתוך קטן המיועד במיוחד למשימה זו. המנתח משתמש בהרדמה מקומית כדי למנוע מהמטופל לחוש כל כאב בזמן תהליך קצירת השתלים. בשיטה זו וגם בשיטת FUT משתמשים בלהבים ומחטים מיוחדים כדי ליצור חתכים מיקרוסקופיים בעור, שלתוכם משתילים את הזקיקים שזה עתה נקצרו. כיוון שהעבודה רבה בשיטה זו היא לרוב תדרוש טיפול ארוך יחסית או אפילו כמה מפגשי טיפול, אבל היתרון הבולט שלה (תרתי משמע) לעומת FUT הוא שהיא לא יוצרת צלקות בקרקפת, וגם זמן ההחלמה ממנה לרוב קצר יותר. שיטת השתלה זו מתאימה לרוב לגברים שיש להם אזורי קרחת קטנים יותר, למטופלים שאינם מעוניינים בצלקות ותפרים, לספורטאים ולאנשים פעילים מבחינה גופנית וגם למי שאוהב תספורות קצרות (השיטה דורשת גילוח של השיער לפני תחילת הטיפול).

שיטת FUT

Follicular Unit Transplantation או קצירת רצועת עור היא שיטת טיפול מסורתית יותר שבה מסירים פיסת עור שלמה מהקרקפת שעליה יש זקיקים המיועדים להשתלה. מתוך רצועת העור הזו מפרידים את הזקיקים עצמם ולאחר מכן משתילים אותם בחריצים המיקרוסקופיים שיוצרים בעור באמצעות הכלים הייעודיים לכך. האזורים התורמים לשיטה זו הם הצד האחורי של הקרקפת (זוכרים את קעקוע העיניים של אייל גולן? אז בדיוק באזור ההוא) ולפעמים גם הצדדים. הטיפול הזה נחשב בדרך כלל למהיר יותר לעומת FUE וגם לנגיש יותר מבחינת המחיר הכספי, אבל יש לו מחיר אסתטי לא קטן ותקופת החלמה ארוכה יותר. הטיפול מתאים מאוד לגברים הזקוקים לכיסוי מהיר יחסית של אזור נרחב בקרקפת.

טיפול באמצעות תאי גזע

השתלת שיער באמצעות תאי גזע מסמנת כיוון חדש ומבטיח במיוחד בתחום שחזור השיער, אך היא שיטה הנמצאת עדיין בשלבי מחקר ופיתוח. היא דומה להשתלת השיער המסורתית, אבל מהאזור התורם בקרקפת נלקחת דגימת עור קטנה במקום הוצאה של זקיקים. המומחים משכפלים את זקיקי השיער בדגימת העור ושותלים אותם בחזרה לתוך הקרקפת, גם באזור המקריח וגם באזור התורם. כמה צוותי מחקר עובדים על פיתוח השיטה המהפכנית הזאת במקביל, וחוקרים איטלקיים השלימו בהצלחה את השתלת תאי הגזע הראשונה בקרקפת בשנת 2017. על אף שיש הבדלים קטנים בין השיטות של צוותי הפיתוח השונים, כולם מבוססים על גידול זקיקי שיער חדשים בתנאי מעבדה. הטיפול הזה הוא ניסיוני לבינתיים, אך ייתכן שזה ישתנה בעוד כמה שנים והוא יהיה נגיש לציבור הרחב.

אז למי מתאימה השתלת שיער בשיטת FUE?
 • גברים ונשים עם אזורים קרחים קטנים יותר.
 • אנשים שמעדיפים תספורות קצרות.
 • מטופלים שמעדיפים פתרון פחות פולשני ואינם רוצים חתכים ותפרים על הקרקפת.
 • אנשים שמנהלים אורח חיים פעיל, כולל ספורטאים.
 • מטופלים שמעדיפים וצריכים תקופת החלמה קצרה יותר.
ישנם מספר חסרונות לטכניקת ה-FUE, כשהבולטים הם:
 • ברוב המקרים, יש לגלח את האזור התורם כולו. מדובר בצדי הראש ובחלק האחורי של הקרקפת, מה שיכול ליצור חוסר נוחות לאדם עם תספורת קצרה. אם נערכות השתלות בהיקף קטן יותר, בדרך כלל 1,000 שתלים או פחות, המטופלים יכולים לשמור על תספורת ארוכה יותר.
 • השתלים שנאספים בטכניקת FUE בדרך כלל שבירים יותר מאלה שנלקחים באמצעות שיטת FUT. השתיל המופק והמושתל בטיפול זה כולל את זקיק השיער, הפקעת הקטנה בבסיסו, וכמה מהרקמות מסביב, אך לא את שכבת המגן הפנימית של העור שנקצרת במהלך השלת שיער מסוג FUT.
 • השתלת שיער בשיטת FUE בדרך כלל תהיה יקרה יותר מטיפול בטכניקת FUT.

מה מותר ומה אסור לעשות אחרי ניתוח?

חשוב לטפל בצורה נכונה בשיער החדש כדי שתוכלו לחזור כמה שיותר מהר לשגרת היום יום שלכם ולסייע לשתלים להיקלט בצורה חלקה ומוצלחת. הינה רשימה כללית של צעדים שכדאי לנקוט:

 • להקפיד על ההוראות של המנתח – חשוב להקשיב היטב להנחיות שלו בקשר לתקופה שלאחר הניתוח. המנתח לא מדקלם את ההוראות האלה רק בשביל הפרוטוקול, ויש להן חשיבות גדולה. יש כמה טיפים כלליים בקשר לשגרת טיפוח השיער לאחר הניתוח, אבל חשוב לבצע את ההוראות המדויקות והממוקדות של המומחה שעברתם אצלו את הניתוח.
 • קרקפת יבשה – חשוב לשמור על הקרקפת יבשה במשך יומיים לאחר טיפול השתלת השיער, ולאפשר לעור להתחיל להחלים.
 • ניקיון של האזור – יש להקפיד שאזור הקרקפת יהיה כמה שיותר נקי בתקופת ההתאוששות שלאחר הניתוח. ייתכן שתרגישו כאבים או חוסר תחושה באזור המושתל, אבל אסור בשום פנים ואופן לטפל בקרקפת בתכשיר שלא אושר על ידי הרופא המטפל שלכם. יש לשטוף ולחפוף עם שמפו את השיער יום או יומיים לאחר הניתוח כדי להסיר את הגלדים מסביב לזקיקי השיער המושתלים. זה ימנע מהגלדים לפגוע בשערות ולמנוע צמיחת שיער תקינה. עם זאת, יש להמתין ארבעה או חמישה ימים לאחר הטיפול לפני שטיפת השיער במקלחת. אפשר לרחוץ את השיער במים בלבד במשך הימים הראשונים אחרי הניתוח. כדאי לבקש מהמנתח המלצה על שמפו איכותי ובטוח לשימוש
 • טיפול בכאבים – אפשר לקחת משככי כאבים אם מרגישים כאב או חוסר נוחות לאחר הניתוח. כשהשפעת ההרדמה מהניתוח תחלוף ותתפוגג לגמרי, אתם עלולים להרגיש נפיחות וכאבים. אם הכאבים והנפיחות אינם חולפים לאחר זמן ממושך יש לפנות לרופא המנתח, אבל חשוב לזכור שמדובר בתופעות לוואי רגילות וטבעיות של ניתוח שלרוב חולפות בעצמן. אפשר גם להשתמש בשקית קרח כדי לשכך כאבים ולהוריד נפיחות במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח השתלת השיער, אבל אסור להצמיד את הקרח לאזור המושתל.
 • כדאי לבקש ממישהו קרוב להסיע אתכם הביתה אחרי ההשתלה. יכול להיות שעדיין תהיו תחת ההשפעה של חומר ההרדמה שקיבלתם לפני תחילת הטיפול.

והינה רשימת הצעדים שאסור לנקוט אחרי השתלת שיער:

 • אסור לחשוף את הראש והאזור המושתל לאור שמש ישיר במהלך כמה ימים לאחר ביצוע ההשתלה. אם אתם חייבים לצאת לשמש, חובה לפחות לחבוש כובע כדי להגן על הקרקפת ומומלץ להשתמש גם בקרם הגנה.
 • אסור לגרד את הגלדים שנוצרו על השתלים החדשים או לגעת בהם.
 • אסור לעשן או לשתות משקאות חריפים במשך כמה ימים לאחר השתלת השיער. צריכת אלכוהול ועישון עלולים לפגוע בזרימת הדם הנדרשת לריפוי האזור המושתל.
 • אסור להתאמן או לעשות כל פעילות ספורטיבית במשך 10 ימים לאחר ההשתלה. צריך לנסות להימנע מכל פעילות שגורמת להזעה מוגברת, העלולה להגביר את הסיכון להתפתחות זיהומים. יש להימנע מספורט הדורש מגע פיזי כמו כדורסל או כדורגל במהלך החודש הראשון לאחר ההשתלה, על אף שלא אמורה להיות בעיה עם הליכה או ריצה קצרה.

סיכום

המאבק של האנושות בהתקרחות ובנשירת השיער נמשך ללא הפסקה כבר שנים רבות, ונראה שהוא הולך להמשיך בכל הכוח עוד זמן רב בעתיד. על אף שבשנים האחרונות הקרחת הפכה למראה מקובל שאין כל סיבה להתבייש בו, גברים ונשים רבים לא מוכנים לחיות איתה בשלום ומעדיפים מראה שיער מלא ושופע, ופונים לטיפולי השתלת שיער במגוון הקליניקות המקצועיות בארץ ובעולם. טיפול כזה אינו זול, אבל אם אתם מפקידים את אמונכם במטפל מקצועי בעל מוניטין רב, התוצאות שתקבלו יצדיקו את ההשקעה.

יגאל בולדינג
יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

4 תגובות
 1. תשמעו אתם לגמרי התעליתם מעל עצמכם! זה המאמר הכי טוב שאי פעם קראתי על השתלת שיער לגברים!! פשוט רמה אחרת לגמרי!!! לא יודע מאיפה להתחיל להודות לכם על כל המידע הזה!!!!!

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 9 באוגוסט 2019 ב13:19

   היי ארבל,
   אנחנו מאוד שמחים לשמוע שאהבת את המדריך!
   תודה רבה לך על המילים החמות!
   ובשמחה רבה – בשביל זה אנחנו פה!

 2. היי,
  האם ניתן לבצע השתלת שיער בפדחת הראש ( בכתר).
  תודה
  משה

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo