תרופות וטיפולים

טיפול PRP לשיער: האם טיפול PRP הוא הסוף להתקרחות?

טיפול PRP לשיער נחשב לאחד מטיפולי השיער החדשניים והמתקדמים ביותר (פלזמה עשירה בטסיות). אנשים בכל רחבי העולם משתמשים בה כדי לשים סוף לנשירת השיער, המפרצים וההתדלדלות שלהם. למעלה, מדובר באחת השיטות הלא טבעיות הבודדות שהוכחו כמוצלחות.

היום אנחנו הולכים להכיר לעומק את טיפול ה-PRP ולהבין איך היא יכולה לעזור לגברים ונשים בכל רחבי העולם שסובלים מנשירת שיער מוגברת. המטרה שלנו היא להבין איך התהליך מתבצע, מה הם סיכויי ההצלחה שלו, וכמובן – מה המדע אומר על זה. יכול להיות שמדובר בדיוק בטיפול שהיה חסר לכם כדי לטפל בבעיית הנשירה שלכם. אז בואו נתחיל!

מה זאת בכלל פלזמה עשירה בטסיות?

מבחנות עם פלזמה מלאה בטסיות בשביל טיפול PRP לשיער

קודם כל, בואו ננסה להבין מה זאת החיה הזאת בכלל?

פלזמה עשירה בטסיות מופקת מהדם שבגוף. מדובר בנוזל מרוכז של טסיות דם בעלות הרכב חלבונים ייחודי. החומר הזה מתקבל לאחר הרחקת כל רכיבי הדם האחרים בעזרת מכונה מיוחדת: באמצעות המכונה, אפשר לפרק את הדם לחלקים שונים, ולבודד את הטסיות מהתאים של הדם.

אבל מהו התפקיד של הפלזמה בגוף? לנוזל הצהבהב הזה יש חשיבות אדירה: הפלזמה מכילה את תאי הדם ומאפשרת להעביר אותם ממקום למקום בכל רחבי הגוף. לא רק שהיא מאפשרת אספקה של רכיבים חיוניים, אלא גם משמשת כמאגר של חלבונים זמינים (מאחסנת אותם עד שהם נדרשים לתהליך מסוים בגוף) ומשחקת תפקיד חשוב בשמירת האיזון האלקטרוליטי (ויסות מינרלים חיוניים שמופיעים בצורת מלחים בעלי מטען חשמלי בגוף ונוטלים חלק בכמה תהליכים מרכזיים הנדרשים לתפקודו התקין).

ואיך כל זה מתקשר לטיפול בנשירת שיער?

שאלה טובה!

אז ככה: טיפול PRP לשיער היא טכניקה שלוקחת את הדם שלכם, ומשתמשת בו כדי להאיץ את צמיחת השיער. הטיפול מבוסס על הזרקת הטסיות לתוך אזורי הקרקפת הבעייתיים. ברוב המקרים אחרי שעוברים השתלת שיער, הרופא המטפל ממליץ על מספר מפגשים של הזרקת פלזמה עשירה בטסיות כדי לשפר את תהליך ההחלמה ולגרום לשיער לצמוח מהר יותר.

למה טיפול PRP לשיער עובד ומביא תוצאות?

תקריב מיקרוסקופי של פלזמה עשירה בטסיות

במבט ראשוני, זה יכול להיראות טיפה מוזר ומשוגע: למה לעזאזל צריך לקחת דגימת דם ואז להזריק בחזרה חלק ממנה אל תוך הגוף, מה ההיגיון בכל הקטע הזה?

קודם כל, צריך להבין את ההרכב יוצא הדופן של הפלזמה בדם. כמו שכבר הזכרנו, היא מאחסנת מאגר בלתי נדלה של חלבונים שמחכים לשעת הצורך בהם, אבל היא גם מכילה חלבונים חיוניים אחרים משל עצמה, כמו גם גורמי גדילה (הורמונים האחראיים על התרבות והתפתחות התאים).

למרות שכל גורם גידול עובד בצורה שונה, לכולם יש את אותה מטרת העל: להאיץ את התרבות והתמיינות התאים. הם תורמים את חלקם גם באזור הקרקפת. החוקרים משערים שהורמונים אלה מגרים את פעילות ותפקוד תאי הגזע בבסיס זקיקי השיער ותורמים לצמיחה מואצת של שערות חדשות.

תאי גזע הם תאי גוף ייחודיים שאינם מתוכנתים לפעול ברקמה מסוימת, ויכולים להתמיין לסוגים שונים של תאים. מדובר בתאים "רב תכליתיים" שיכולים לאמץ כמה תפקידים שונים ולשנות את ייעודם. יכולת יוצאת דופן זאת מקנה להם תפקיד מכריע בצמיחת השיער. הם נמצאים בשורש זקיק השיער, המקום שבו נוצרות ומתפתחות שערות חדשות. כשתאים אלה מופעלים ונכנסים להילוך גבוה, הם יכולים לשדרג ולחזק את צמיחת השיער.

גורמי הגדילה שנמצאים בפלסמת הדם מסוגלים לעורר תאים חשובים אלה, שיכולים לסייע לכסות את כל הקרחות שלכם בשיער שופע.

אם זה לא מספיק, אז טיפול של פלזמה עשירה בטסיות גם תורם להמרצת זרימת לאזור הקרקפת. זה מבטיח אספקה טובה יותר של חמצנים וחומרי הזנה חיוניים לזקיקים, מה שיוצר את התנאים הטובים ביותר לצמיחה מהירה ומשופרת שלהם.

לחצו כאן לקביעת ייעוץ ללא עלות ←

מה המדע אומר על זה?

מדען מבצע מחקר במעבדה

יש מספר ניסויים שבדקו את ההשפעה של פלזמה עשירה בטסיות בתור טיפול בנשירת שיער, עם זאת עדיין לא מדובר במחקר מקיף, מעמיק, או חד משמעי. כמו שתכף תוכלו לראות, כמות המשתתפים בניסויים האלה הייתה דיי קטנה, ולכן קשה לאמוד אותם מבחינה סטטיסטית, אבל נכון לעכשיו – זה מה שיש, ואלו הם הניסויים שמסתמכים עליהם.

 • מחקר שנעשה בספרד בשנת 2015 והשתתפו בו 25 נסיינים, הראה שהייתה עליה במספר זקיקי השיער באזורי הקרקפת שקיבלו טיפול PRP. החוקרים התרשמו מהתוצאות החיוביות, והסיקו שה-PRP מסוגל לטפל ביעילות בהתקרחות טיפוסית.
 • מחקר שנעשה באיטליה בשנת 2015 והשתתפו בו 23 גברים, הראה גם הוא צמיחת שיער ממשיר ושיפור בספירת וצפיפות השיער, החלק מהטיפול הראשון.
 • מחקר שנעשה בהודו בשנת 2015 והשתתפו בו 20 מתנדבים, הראה שיפור ניכר בעקבות טיפול ה-PRP והצליח להשיג תוצאות של 65% ירידה ממוצעת בחומרה של נשירת השיער.

כמו שאתם יכולים לראות, מדוברת בתוצאות מדהימות ומלהיבות בכל הניסויים – במיוחד באחרון!

איך מתבצע טיפול PRP לשיער?

טיפול PRP בנשירת שיער מורכב משני שלבים עיקריים:

 1. לוקחים מנת דם מהמטופל ומפרידים אותה לחלקים: בגדול, לוקחים את הפלזמה העשירה בטסיות ומפרידים אותה מכדוריות הדם האדומות.
 2. לאחר מכן, לוקחים את הפלזמה העשירה בטסיות, ומזריקים אותה לאזורים בקרקפת שבהם רוצים לטפל.

לחצו כאן לקביעת ייעוץ ללא עלות ←

מתי כדאי לעשות טיפול PRP לשיער?

ביצוע של טיפול PRP לשיער בגבר

קחו בחשבון שככל שחומרת הנשירה שלכם קטנה יותר, ככה הטיפול יהיה יותר אפקטיבי. לרוב, רופאי השיער ומומחי ההשתלות ממליצים לעשות את הטיפול במקרים הבאים:

 • בתור טיפול משלים להשתלת שיער (כמעט כל משתילי השיער ממליצים על זה).
 • בתור טיפול מונע עבור גברים ונשים שסובלים מנשירת שיער והתקרחות טבעית.
 • בתור טיפול לשיפור של צמיחת השיער.

האם לטיפול PRP לשיער יש תופעות לוואי?

נכון לרגע זה, לא התגלה סיכון משמעותי לתופעות לוואי מהטיפול במחקרים המדעיים השונים.

טיפול PRP לשיער משתמש בדם של המטופל, ולא מערב כל חומר חיצוני וזר שמוכנס לגוף, אבל עדיין הוא מספק תוצאה חיובי ומרשימה של הצמחת שיער.

יכול להיות שתרגישו גירוי קל של העור במקומות שבהם התבצעו הזריקות: הוא יכול להתבטא בגרד או אדמומיות, אבל כל התופעות האלה אמורות להיעלם ברוב המקרים תוך כמה שעות או יום לאחר הטיפול.

חשוב מאוד להדגיש שהתוצאות שמקבלים מטיפול PRP לשיער משתנות בצורה ניכרת ממטופל למטופל. הרופא שפניתם אליו יכול לתת לכם מושג כללי בנוגע להשפעה הצפויה שלו, אבל תזכרו שמדובר בהערכה בלבד. בכל אופן, בתמונת מבט כללית, אלא אם כן הרופא שלכם אומר אחרת, אני לא רואה סיבה לדאגה.

מהי העלות של טיפול PRP לשיער?

יד שמחזיקה כרטיס אשראי

מחיר הטיפול תלוי במדינה שבה הוא מתבצע, בחומרת ההתקרחות שלכם, ובמוניטין של הרופא. למרות התנודות החדות בעלות האפשרית של הטיפול, עשינו סקר בין קוראי המגזין והגענו למסקנות הבאות:

המחיר הממוצע של טיפול PRP לשיער בארץ עומד על 1,000 ₪ לטיפול בקליניקה איכותית, כשהמחיר הנמוך ביותר שהתקבל בסקר היה 200 ₪ בלבד בקליניקה של רמאים (עוד על זה בהמשך), והמחיר הגבוה ביותר הגיע לסכום של 12,000 ₪ לסדרה של טיפולים.

כאן חשוב לי לציין נקודה מאוד קריטית: בארץ כמעט ואין רופאים מומחים שעושים טיפולי PRP, והרבה פעמים יצא לנו לשמוע וגם לראות אנשים שקוראים לעצמם רופאים, אבל אין להם שום תעודת רופא (במילים אחרות – רמאים). כמובן "שהמומחים" האלה לוקחים מחירי רצפה של 200-500 ₪ לטיפול, וכמות הסיפורים על הנזקים שהם מסבים למטופלים שלהם, הם אדירה.

חשוב להבין שטיפול PRP איכותי לא יעלה פחות מ-800 ₪, בגלל שעלות החומרים הכי איכותיים עולה לפחות 400-500 ₪. לכן תעשו שיעורי בית ותבדקו טוב אצל מי אתם עושים את הטיפול. אם המטפל הוא לא רופא עם תעודות, תברחו מהר – ואם יש לכם זמן אז תרגישו חופשי לדווח עליו למשרד הבריאות.

לחצו כאן לקביעת ייעוץ ללא עלות ←

טיפול PRP לשיער: שורה תחתונה

קלואוז אפ של גבר חושב עם עט ביד

ככל שהפופולריות של הטיפול הזה תגדל והוא יהפוך לנפוץ וזמין יותר, וגם כמות המחקרים שיבחנו את אופן ההשפעה ומידת היעילות שלו תזנק בהתאם, ככה נוכל לקבל אינדיקציה הרבה יותר טובה למידת היעילות שלו. נכון להיום, אם להסתכל על כמות האנשים שעשו את הטיפול בהצלחה, וכמות המומחים שממליצים עליו – אפשר להגיד דיי בביטחון שמדובר בטיפול איכותי שבהחלט עוזר, במיוחד שהוא מאושר ע"י הFDA לטיפול בנשירת שיער – שזה נותן לנו סוג של חותמת הרגעה וביטחון לגבי הטיפול עצמו.
כמו בכל טיפול במלחמה בנשירת השיער – זהו גם כלי שכדאי לנסות כחלק מהארסנל במלחמה נגד הנשירה.

לחצו כאן לקביעת ייעוץ ללא עלות ←

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

יש 12 תגובות למאמר

 1. היי יגאל,
  לפני כמה שנים עשיתי טיפול PRP לשיער והתוצאות היו ממש טובות. החיסרון היחיד לפי מה שאני מבין, הוא שהתוצאות של הטיפול הן לא לתמיד וצריך להמשיך לעשות את הטיפולים , זה נכון?

  1. היי שמואל,
   לפי מה שידוע לי, כן, יש להמשיך לעשות את הטיפולים כדי לשמר את התוצאות.
   אבל בינינו, טיפול אחד פעם בשנה – שנתיים זה לא ביג דיל.
   בנוסף, אתה יכול תמיד להוסיף לשגרת הטיפול שלך כמה טיפולים טבעיים שתהיה להם השפעה חיובית על התהליך.

 2. כשהייתי בן 27 בערך איבדתי כמות אדירה של שיער ובאמת שמדובר באחת החוויות הכי גרועות שהיו לי בחיים. קרוב משפחה שלי המליץ לי על טיפול PRP לשיער ועל רופא ישראלי אחד שעושה אותו, ואני חייב לומר שהתוצאות היו פשוט מדהימות. כתבה מעולה תודה!

  1. היי יוחאי,
   אני שמח מאוד לשמוע שאתה מסופק מהתוצאות.
   תודה רבה על המילים החמות!

 3. שלום…אני עומד לבצע השתלת שיער בטורכיה והחבילה כוללת זריקת prp.
  חבר שלי עשה את התהליך גם אבל סירב לקבל זריקת prp בטענה שזה לא בריא מייד לאחר השתלה .
  השאלה שלי האם נכון הדבר?
  האם זו חתונה קתולית שאצטרך לבצע זריקה כל חיי בגלל שקבלתי מייד לאחר ההשתלה. ובאיזו תדירות

  1. שלום משה,
   אין שום בעיה לקבל זריקת PRP במעמד ההשתלה, זה לא מסוכן וב-90% מהקליניקות כוללים את ה-PRP כטיפול תומך להשתלה.
   זריקת PRP אינה טיפול מזיק או מסוכן וכמובן שטרם הטיפול עצמו יש לוודא שנפגשים עם רופא. לאחר שתעשה השתלת שיער בטורקיה מומלץ לבצע טיפול PRP לשיער בין 2 ל-3 פעמים בשנה, למשך שנתיים.
   לאחר מכן יש לבחון אם יש צורך בטיפולים נוספים.
   אם תרצה המלצה על אחת הרופאות הכי טובות בארץ לביצוע הטיפול, אתה מוזמן לפנות אלינו דרך עמוד הצור קשר.
   בברכה,
   יגאל

 4. היי! רציתי לדעת אם מפסיקים את הטיפול prp, למשל בגלל בעיה רפואית. האם השיער שצמח לי בעקבות הטיפול ינשור? ז"א האם הזקיקים שקיבלו טיפול prp והתרגלו לקבל אותו, הולכים לנשור עם הפסקת הטיפול?

  1. היי אדיר,
   טיפול PRP דורש תחזוק.
   במידה והוא מופסק לגמרי, אכן יש סיכוי שהשיער שהשתמר באמצעות הטיפול ינשור.
   לכן, ההמלצה הכללית היא לתחזק לפחות פעם בשנה ולהשתמש גם בתכשירים מונעי נשירה כמו פרופסיה או דקל ננסי – הכל בכפוף להתייעצות עם הרופא המטפל שלך שמכיר את מצבך הרפואי.
   בברכה,
   יגאל

 5. שלום .אני בן 52. עברתי השתלה בתורכיה. יומיים לאחר מכן במרפאה שם, קבלתי זריקות מזוטרפיה. הרופאה אמרה לי שבגילי עדיף לי זריקות מזוטרפיה על prp.
  להמשך טיפול בארץ היא המליצה על עוד 2 סבבים של זריקות מזוטרפיה ולא prp. עשיתי כהמלצתה.

  מה דעתך על זריקות מזוטרפיה כמחליפי prp?

  1. שלום משה,

   זריקות מזותרפיה הן לא טיפול נפוץ לאחר השתלת שיער, ומעט תמוה לי מדוע הרופאה המליצה דווקא על זה ולא על טיפולי PRP.
   זריקות מזותרפיה הן בעיקר למטרות קוסמטיות.

   יגאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *