נשירת שיער והתקרחות

נשירת שיער ותזונה: מדריך על תזונה לחיזוק השיער

התקרחות ונשירת שיער מוגברת היא בעיה שכיחה שתוקפת מיליוני גברים ונשים בכל רחבי העולם (1). יש מגוון רחב של גורמים שונים האחראיים להתפתחות הבעיה, ולכן אין פתרון אחד ויחיד שיתאים באופן גורף לכולם.

אבל יש היבט אחד באורח החיים שלכם שנמצא בשליטתכם ויכול לעזור להתמודד עם התופעה המטרידה: מדובר בהרגלי התזונה שלכם.

לתפריט התזונתי שלכם יש השפעה גדולה על תפקוד כל מערכות הגוף. זה מתייחס גם למנגנון פחות חשוב וקריטי מבחינתו – צמיחת השיער.

אם אתם מקפידים על תזונה נכונה ובריאה, חצי מהניצחון במאבק חסר הפשרות בנשירת שיער מונח בכיס שלכם.

במאמר הזה, אתם תלמדו על התזונה היומיומית שסביר להניח תתרום במידה הגדולה ביותר לקרקפת ושיער בריאים. ייתכן שהשינוי התזונתי הזה לא יעבוד עבור כולם ויפתור את כל הבעיות שלכם, אבל הוא יוכל לעזור לכם לחזור למסלול ולתת לכם דחיפה בכיוון הנכון.

הערה: לא מדובר בהרגלי תזונה נפרדים, וצריך ליישם את הכללים האלה ביחד. חילקתי את מאמר לכמה חלקים שונים מטעמי נוחות וכדי להראות בצורה ברורה יותר כיצד כל אחד מההרגלים התזונתיים האלה משפיע על התקרחות.

שימו לב!  לפני שאתם משנים באופן קיצוני את התזונה השגרתית שלכם, חשוב שתתייעצו עם הרופא המטפל שלכם.

תזונה בסיסית

ירקות ופירות בתוך שקיות של קניות

אחת מהשיטות המהירות והיעילות ביותר להתחיל לאכול בריא יותר היא להתמקד במאזן הבסיסיות והחומציות של המאכלים שאתם מכניסים לגופכם.

כמו לכל יצור חי אחר, גם לגוף האנושי יש רמת חומציות (pH) מועדפת שבה הוא מתפקד בצורה הטובה והיעילה ביותר. אצל בני אדם היא עומדת על 7.4 (2). כלומר, סביבה מעט בסיסית היא הנוחה ביותר לתפקוד התאים. כשרמת ה- pH בגוף יוצאת משליטה, זה מתכון בטוח לצרות צרורות ומערכות רבות מתחילות להתנהג בצורה חריגה ולא צפויה. אחד מהגורמים שיכולים להוציא משיווי משקל את רמת ה-pH בגוף ולדחוף אותה לצד החומצי של הסקאלה היא התזונה המודרנית האופיינית.

התפריט התזונתי המקובל והנפוץ בעולם המערבי מתאפיין בחומציות יתר. הוא מבוסס בעיקר על בשר אדום, מוצרי חלב, פחמימות פשוטות כמו דגנים מעובדים וסוכר לבן, ומשקאות חריפים. כשכל סוגי המזון האלה נצרכים בכמויות גדולות ועל בסיס קבוע, הם גורמים לבלאגן אדיר בגוף.

אבל, עד כמה הם יכולים לפגוע בגוף ולשבש את פעילותו?

על פי מחקר שנערך בשנת 2011, חומציות חריגה בגוף יכולה להוביל לשינויים הורמונליים מסוכנים וליצור חוסר איזון במינרלים וברכיבים תזונתיים אחרים (3).

לעומת זאת, ירקות, פירות, אגוזים טריים שעברו השרייה במים, ועשבי תבלין רבים יכולים להעלות את רמת הבסיסיות בגוף לאחר שהם עוברים את תהליך העיכול והפירוק, ולכן מדובר בבחירה הרבה יותר טובה לגוף שלכם.

אבל איך בדיוק תזונה בסיסית מועילה לגופנו? לפניכם כמה השפעות חיוביות מוכחות שלה:

  • אכילה מוגברת של פירות וירקות כחלק מתפריט תזונתי בסיסי ישפר את יחס הנתרן-אשלגן בגופכם. זה יכול לחזק את בריאות העצמות, לצמצם דלדול שרירים, ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות כמו לחץ דם גבוה ושבץ מוחי.
  • הקפדה על תזונה בסיסית תוביל לעלייה בכמויות הורמוני הגדילה בגוף, מה שיתבטא בשיפור תפקוד מערכת כלי הדם והלב, הזיכרון והיכולות הקוגניטיביות.
  • השפעה חיובית של צריכת מאכלים בסיסיים היא ריכוז גבוה יותר של מגנזיום בתוך התאים. המינרל החשוב נדרש לתפקוד התקין של אנזימים רבים בגופנו. בנוסף לכך, המגנזיום ממריץ את פעילותו של ויטמין D ומשפר את קליטתו בגוף. כך תוכלו ליהנות מהערך המוסף של היתרונות הבריאותיים של ויטמין חיוני זה עבור בלוטות ההפרשה החיצונית והפנימית.
  • סביבה בסיסית של הגוף עוזרת לעורר חלקיקים שנלחמים בהתחלקות לא תקינה של התאים ומפחיתים את הסיכון לגידולים סרטניים. סוכנים אלה מצריכים רמת PH גבוהה יותר על מנת לתפקד כנדרש.

איזון מלא במערכות חילוף החומרים והאנזימים הוא הכרחי לפעילות תקינה של הגוף, כולל תפקודים "לא חיוניים" כמו צמיחת השיער.

מעבר לכך, תזונה בסיסית יכולה להשפיע בצורה הרבה יותר ישירה על צמיחת השיער.

הוכח שסביבה בסיסית יכולה לדכא את האנזים 5-אלפא רדוקטאז ולהגביל את פעילותו. האנזים הזה משחק תפקיד מכריע בייצור ה-DHT (אחד מהאשמים העיקריים בהתקרחות טיפוסית) (4), ולכן כל ירידה בריכוזו בגוף יכולה להפחית את הסיכוי להתפתחות תהליך המזעור שמשפיע באופן הרסני על זקיקי השיער ומביא להתקרחות.

תזונה עשירה בסיבים תזונתיים

אוכל מעובד וארוז שמוכן לאכילה מיידית או להכנה מהירה מככב בתזונה המערבית. הבעיה היא שהוא בקושי מכיל סיבים תזונתיים. תהליך העיבוד התעשייתי מסיר את החלקים המזינים והחשובים ביותר של דגנים וזרעים רבים – הקליפה החיצונית.

אבל, לתזונה עשירה בסיבים יש כמה יתרונות בריאותיים (5). החשוב ביותר עבורנו וזה שמתקשר להתקרחות גברית טיפוסית (גם אם בצורה עקיפה) – זאת היכולת לשפר את בריאות מערכת העיכול ולשמור על תפקודה היעיל לאורך זמן.

על מנת להבין בצורה מלאה את ההשפעות החיוביות של סיבים תזונתיים, חשוב קודם כל לדעת במה בדיוק מדובר.

סיב תזונתי הוא סוג של פחמימה שאינה מפורקת ונספגת בצורה מלאה בגוף (6). בנוסף, הוא מכיל מגוון רכיבים מועילים, כמו סובין, פקטין, אינולין, ועמילן עמיד שאינו נספג במעי.

כמה מחקרים קליניים ואפידמיולוגיים (חקר מגפות) שבדקו את הנושא, הגיעו למסקנה הבאה: "צריכת סיבים תזונתיים ודגנים מלאים יכולה להפחית את הסיכון להשמנה, סוכרת משני סוגים, סרטן ומחלות במערכת הלב וכלי הדם" (7).

אבל איך הממצאים האלה בכלל קשורים להידלדלות שיער?

אני אגע בנקודה הזאת באופן מפורט יותר בהמשך, אבל קיים מחקר מדעי שגילה קשר אפשרי בין התקרחות גברית טיפוסית לבין בעיות בחילוף החומרים. תופעות אלה כוללות סוכרת מסוג 2 ותסמונת השחלות הפוליציסטיות.

אם קשר כזה באמת קיים, תזונה עשירה בסיבים תזונתיים יכולה להאט את ההתפתחות או ההחמרה של התקרחות טיפוסית.

תזונה לשמירה על קיבה בריאה

בחורה עומדת ליד מעברי חצייה ומראה את הבטן שלה

אם כבר מדברים על סיבים תזונתיים, הגיע הזמן לגעת בהיבט חשוב אחר שיכול לחזק את בריאות הקרקפת. מדובר במניעת הפרעות וליקויים במעיים ובמערכת העיכול.

במעיים שלנו מתגוררים מיליארדי בקטריות, ארכאונים, וירוסים, ואיקריוטים – חלק מסוגי החיידקים האלה ידידותיים ומועילים לבריאותנו, והשאר עלולים להזיק לה ולסכן אותה (8). כל הסביבה הזאת יחד יוצרת את המיקרוביום של מערכת העיכול.

אבל למה בדיוק הכוונה בתפקוד מאוזן ובריא של המעיים, ומה נכלל בתזונה טובה ונכונה למערכת העיכול?

בקצרה, מדובר במספיק בקטריות טובות (הנקראים חיידקים פרוביוטיים), ובוויסות הריכוז של החיידקים הבעייתיים שפוגעים בבריאותנו. כל עוד מונעים מהם לצאת משליטה, מערכת העיכול תהיה הרבה יותר מוגנת מפלישה של וירוסים וחיידקים אלימים כמו סלמונלה שמגיעים אלינו מהמזון שאנו צורכים.

תזונה להסדרת פעילות מערכת העיכול אמורה לשמר את האיזון הטבעי והתקין בין החיידקים השונים ולא להפר את האיזון העדין של המעיים שלנו: אסור שייווצר עודף של חיידקים "טובים", או של בקטריות "רעות".

ניתן להשיג זאת בעזרת מאכלים פרוביוטיים (הכוללים את החיידקים המועילים שתורמים לבריאותנו), ופרביוטיקה (רכיבים במזון שתורמים להזנת וריבוי החיידקים הידידותיים במעיים ומגדילים את המושבות שלהם) (9).

מזון מעובד הוא לרוב מלא בחומרים משמרים שנועדו להאריך את חיי המדף שלו ולחסל כל חיידק במזון שעלול לגרום לו להתקלקל בטרם עת. מצד אחד, זה מאפשר לנו לאחסן אותם ללא חשש לתקופה ארוכה יותר, אבל אלה חדשות גרועות כשמדובר בבריאות של מערכת העיכול.

התוספים המלאכותיים האלה הורגים חיידקים ללא כל הבחנה ועל הדרך הם משמידים גם את הבקטריות הטובות, הורסים את האיזון בבטן שלנו ועל הדרך גורמים להמון בעיות בריאותיות.

למרות שהקשר בין חיידקי מעיים החשובים לבריאותנו ובין התקרחות ונשירת שיער עודפת עדיין אינו ברור ומובן לגמרי, אין ספק שסביבת מיקרוביום בריאה ומאוזנת יותר יכולה לסייע בבלימה של נשירת שיער, ואולי אפילו תתרום לצמיחה מחודשת שלו.

לפניכם כמה טיפים פשוטים שישפרו את תפקוד חיידקי המעיים :

  • תימנעו מאוכל תעשייתי ומעובד.
  • תתרחקו מחומרים משמרים.
  • אל תקחו אנטיביוטיקה עד כמה שאפשר.
  • תשתו משקאות מותססים כמו יין (במתינות), קומבוצ’ה (פטריית תה), או קיפיר.
  • הקפידו לצרוך מוצרי פרוביוטיקה ו/או פרביוטיקה.
  • תאכלו מאכלים מותססים כמו קימצ’י, כרוב כבוש ויוגורט.

תזונה עם אינדקס גליקמי נמוך

כיום, כבר קיימת הבנה טובה של חשיבות רמות הסוכר בדם לבריאות שלנו. ריכוז סוכר גבוה בדם יכול להוביל לשורה ארוכה של בעיות בריאותיות ואפילו להתקשר למגוון מחלות חמורות כמו סוכרת מסוג 2, תסמונת השחלות הפוליציסטיות ולחץ דם גבוה (101112).

ייתכן שרבים מכם כבר שמעו על הנזקים הרבים של הסוכר, אבל אני מוכן להמר שאתם לא מודעים להשפעה של רמות הסוכר בדם על התקרחות טיפוסית בקרב גברים ונשים.

הפרעות מטבוליות יכולות להשפיע באופן משמעותי על בריאותנו, אבל, מה זה בכלל אומר?

על פי מאמר רפואי שהוקדש לסוגיה זאת: "הפרעות מטבוליות הן קבוצת הפרעות בחילוף החומרים בגוף שקשורות לסיכון מוגבר לבעיות במערכת הלב וכלי הדם" (13). כמה מהגורמים האפשריים לליקויים אלה עשויים להיות: נטייה גנטית, עמידות (תנגודת) לאינסולין, לחץ דם גבוה, פגיעות ועיוותים בכלי הדם, ותהליכים דלקתיים.

אבל איך כל הסיפור הזה מתקשר לנשירת שיער?

בשנים האחרונות, נחשף קשר בין התקרחות גברית טיפוסית לבין סיכון גבוה להיווצרות של מחלות לב וכלי דם (14). אבל זה לא המכנה המשותף היחיד בין הפרעות מטבוליות לנשירת שיער.

מחקר שהתפרסם בשנת 2014 הצביע על קשר משמעותי בין שלבים מתקדמים ומאוחרים יותר של התקרחות גברית טיפוסית (דרגה 3 ומעלה על פי סולם נורווד) ורמת האינסולין בדם בזמן צום (15). מחקר משנת 2016 שהתבצע בפרו הראה שמאפיינים מסוימים של זקיקי השיער יכולים להוות סימן מקדים לסוכרת מסוג 2 (16).

למרות שזה לא בהכרח מצביע על קשר חד משמעי בין התקרחות טיפוסית ובעיות מטבוליות, יש צורך להמשיך לחקור לעומק את הנושא על מנת לשפוך אור נוסף על יחסי הגומלין בין התקרחות טיפוסית לאי סדרים בחילוף החומרים.

אבל, גם אם שתי התופעות לא קשורות אחת לשנייה (למרות שמחקרים ראשוניים ומוקדמים שבחנו את השאלה מצביעים אחרת), זה בטוח אף פעם לא יזיק להפחית צריכת מאכלים עתירי סוכר בעלי מדד גליקמי גבוה (17). המאכלים האלה יכולים להוביל לזינוק חד ברמת הסוכר בדם כי הם מורכבים מפחמימות שהגוף הופך במהירות לגלוקוז. בניגוד לכך, מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך מתעכלים בגוף בקצב איטי יותר והמרתם לגלוקוז לוקחת זמן רב.

אילו מאכלים מקפיצים את רמות הסוכר בדם?

האינדקס הגליקמי של סוגי מזון שונים מאפשר למדוד את מידת השפעת מאכלים אלה (כאשר הם עוברים עיכול) על רמות הסוכר בדם. לכן, המטרה שלנו היא לנסות לצרוך כמה שיותר מאכלים בעלי מדד גליקמי נמוך ולהימנע ממזון בעלי ערך גליקמי גבוה.

עומס גליקמי ונשירת שיער

קיימת תיאוריה הטוענת שהתקרחות גברית טיפוסית עשויה להיות תסמין של עמידות לאינסולין. כלומר, המדענים שתומכים בתיזה הזאת, מאמינים שהידלדלות שיער היא סימן זיהוי חיצוני של עמידות לאינסולין (18).

האינדקס הגליקמי שימש במקור כסולם המדרג את היכולת של מאכל מסוים להעלות את רמת הגלוקוז בדם.

העומס הגליקמי הוא מדד חדש יחסית שמאפשר לקבוע בצורה טובה ויעילה יותר את איכותה של פחמימה מסוימת, כי הוא לוקח בחשבון לא רק את הערך הגליקמי, אלא גם את כמות הפחמימות במנת הגשה ממוצעת.

המשמעות של המונח: "עמידות לאינסולין", היא שהתאים אינם מגיבים כמו שצריך לאינסולין שמשוחרר בגוף על מנת להילחם בעודף הסוכר בדם.

כשאנו אוכלים מזון עם עומס גליקמי (GL) גבוה, הגוף שלנו מעכל אותו מהר מדי ורמות גבוהות של סוכר מציפות את הדם. מה שקורה בדרך כלל זה שהגוף מתמודד עם המצב באמצעות שחרור אינסולין שמעביר מסר לתאים לקלוט את הגלוקוז בדם.

סביר להניח שעמידות לאינסולין יכולה להביא להידלדלות שיער בגלל שרמות הסוכר בדם הופכות להרבה פחות יציבות, והגוף שלנו פשוט אינו מצליח להתמודד עם השינויים הקיצוניים בריכוז הגלוקוז בדם.

לאורך התפתחות המין האנושי, גופנו אף פעם לא נאלץ להיאבק בתנודות כה חדות ברמות הסוכר בדם, והשיער שלנו הוא אחד מהמקומות הראשונים והגלויים ביותר לעין שסובלים מהמצב.

ייתכן שהשינויים הכימיים המהירים שמתרחשים באופן קבוע בדם (כמו נסיקה וצניחה ברמת הסוכר) מפריעים למחזור צמיחת השיער.

זה דומה לפגיעה הנגרמת לצמחים שרגישים לשינויים ברמת ה- pHוכמות רכיבי ההזנה בקרקע שעליה הם גדלים. ההבדל היחיד הוא שאצל בני אדם שזוללים כמויות אדירות של מאכלים מלאים בסוכר, השינויים ההפכפכים בדם מתרחשים לאורך כל היום ולא לעיתים נדירות.

עמים ילידיים שאין להם גישה למאכלים בעלי מדד עומס גליקמי גבוה (מלבד דבש) בזכות התפריט התזונתי הייחודי שלהם שמבוסס על מאכלים טבעיים ואורגניים שעשירים בסיבים תזונתיים, אינם חשופים לקפיצות פתאומיות בריכוז הסוכר בדמם. לכן, האסקימואים לדוגמה, לא יסבלו מהבעיה הזאת.

הפתרון הוא לצרוך מאכלים (ומשקאות) בעלי עומס גליקמי נמוך – זה בעצם אומר מזון טבעי, מלא, ובאופן אידיאלי גם נא.

מזון מעובד בדרך כלל יהיה בעל מדד GL (עומס גליקמי) גבוה כי כל הסיבים התזונתיים נלקחו ממנו, ולכן, הוא נספג בדם מהר מאוד. ייתכן שזה יהיה מועיל עבורכם להסתכל על אוכל מעובד מזווית קצת אחרת – אולי זה יעזור לכם להיגמל מההתמכרות שלכם לאוכל מזיק ולא בריא.

במקום לחשוב על המאכלים האלה כעל מזון הכרחי לתפקוד ולהישרדות של גופכם, הגיע הזמן שתתחילו להתייחס אליו בתור: "אמצעי לגירוי בלוטות הטעם והחיך", כי מעבר לסיפוק רגעי, האוכל התעשייתי הזה לא מספק שום דבר מועיל לגופכם והוא נטול כל ערך תזונתי עבורו.

אז במקום לצרוך המון קלוריות ריקות ולדחוף לגופכם חומרים מזיקים ומיותרים שרק מפריעים לתפקודו התקין, עדיף לעבור לאוכל מאוזן, טרי וטבעי שמתדלק את גופכם בכל מה שנדרש לפעילותו הבריאה. מפעם לפעם ולעתים רחוקות, תוכלו לפנק את עצמכם במאכל מושחת שאתם אוהבים.

האם אי פעם תהיתם מדוע קל כל כך להתמכר לג’אנק פוד, וקשה לאכול כמויות גדולות של ירקות שנראים לנו תפלים ומשעממים? התשובה המפתיעה היא שכאשר אתם ממלאים את גופכם באוכל מעובד, הגוף לא מצליח להפיק ממנו הרבה רכיבים תזונתיים חיוניים, ולכן אנחנו ממשיכים לצרוך עוד ועוד מהם כדי שהגוף ישיג לפחות משהו ממה שהוא זקוק לו כדי לתפקד כמו שצריך.

ירקות טריים וחיים מספקים לגוף את כל מה שדרוש לו במנה מרוכזת אחת, ולכן אין צורך לאכול כמויות גדולות שלהם. הבעיה העיקרית היא שהמזון שאנו רגילים לצרוך כבר לא ממלא את צרכי הגוף אלא נועד לספק את התאוות שלנו ולתת לנו כמה דקות של אושר והנאה.

הטבלה שלפניכם מציינת את העומס הגליקמי (GL) של כמה סוגי מזון נפוצים – מעובדים וטבעיים.

מזון מזוקק מזון לא מעובד
סוג המזון עומס גליקמי סוג המזון עומס גליקמי
דגני אורז פריכים 77.3 גזר לבן 19.5
סוכריות ג’לי 74.5 תפוח אדמה אפוי 18.4
דגני תירס 72.7 דוחן מבושל 16.8
סוכריות גומי 67.9 פול מבושל 15.5
פריכיות אורז 66.9 קוסקוס 15.1
סוכר שולחני (סוכרוז) 64.9 בטטה מבושלת 13.1
דגני חיטה 57.0 אורז חום 12.6
ביסקוויט 56.8 בננה 12.1
דגני בוקר בטעם ענבים ואגוזים 54.3 יאם מבושל 11.5
דגני שיבולת שועל צ’יריוס 54.2 חומוס (שעועית גרבנזו) מבושל 9
פתית מקמח שיפון 53.4 אננס 8.2
וופלים בטעם וניל 49.7 ענבים 7.7
צ'יפס תירס 46.3 קיווי 7.4
חטיף שוקולד מארס 42.2 גזר 7.2
עוגיות בצק פריך 41.9 סלק מבושל 6.3
חטיף גרנולה 39.3 שעועית אדומה מבושלת 6.2
עוגת ספוג " מזון מלאכים" 38.7 תפוח 6.0
בייגל 38.4 עדשים מבושלות 5.8
סופגניית דונאט 37.8 אגס 5.4
לחם לבן 34.7 מלון 5.2
וופלים 34.2 תפוז 5.1
דגני בוקר ממאה אחוז סובין 32.5 דובדבנים 3.7
לחם מחיטה מלאה 31.8 אפרסק 3.1
קרואסון 31.2 בוטנים 2.6

צריכת מזון מעובד בעל עומס גליקמי גבוה ונטול אנזימים חשובים היא אחת מהסיבות העיקריות לשכיחות הגבוהה של בעיות נשירת שיער במדינות המערביות המפותחות לעומת ארצות פחות מתועשות ומתקדמות.

נשירת שיער יכול להיגרם מהפרעות וחסימות במערכת הדם

כדוריות דם אדומות

כמה מהתיאוריות המדעיות בנושא אינן מקשרות סוכרת מהסוג הראשון או השני ישירות לנשירת שיער. הן גורסות שסימפטום משני שלה מעורב בהיווצרות התופעה – זרם דם חלשה ומוגבלת (19).

בהתחשב בחומרת הבעיה הבריאותית הזאת ובאינספור הנזקים שהיא גורמת למגוון רחב של תהליכים בגוף, זה כלל לא מפתיע שהיא משפיעה גם על הידלדלות השיער.

כשכל מערכת כלי הדם האחראית על הובלתו ברחבי הגוף מתחילה להתמוטט, זה גורם לשורה ארוכה של מחלות בכל רחבי גופנו. סוכרת אחראית לנזק הגדול ביותר למערכת כלי הדם ופוגעת באספקת חמצן ורכיבי הזנה שונים לכל מקום בגוף (20).

מערכת הדם בנויה בצורה שמאפשרת לה לעבור בקרבה מקסימלית לכל האיברים החיוניים כמו הלב, הריאות, המוח, וכו’. אפילו כשהיעילות שלה נפגעת, היא עדיין יכולה להמשיך לספק דם לכל האיברים הנדרשים להישרדות הגוף. זרימת דם לקויה יכולה לגרום לידיים ורגליים קרות.

תוצאה נוספת תהיה פגיעה באיכות ובצמיחת השיער שיהפוך לדק, שברירי ודליל. זה מתרחש בגלל שמדובר באזורים המרוחקים ביותר בגוף שהדם מגיע אליהם רק בסוף המסלול הארוך שהוא עושה. בעוד שהגוף מבטיח אספקת דם הולמת על מנת לתמוך בתפקוד האיברים החיוניים לחיינו ולמנוע את קריסתם, הגפיים התחתונות והעליונות מקבלות רק את "השאריות" ואספקת הדם ורכיבי ההזנה אליהם חלשה ומוגבלת.

במקרים כאלה שבהם מחזור דם בעייתי הוא תסמין משני של סוכרת, הוא לא מהווה את הגורם העיקרי להתקרחות. מבחינת הידלדלות השיער, הבעיה המרכזית בזרימת דם בעייתית היא לא רק שהיא גורמת לנשירת שיער, אלא גם מקשה על הצמיחה המחודשת שלו.

נשירת שיער בעקבות טיפול תרופתי

מזרק כדורים ותרופות שונות מונחות על שולחן

עוד תסריט הגיוני שבו הסוכרת גורמת באופן עקיף לנשירת שיער הוא נטילת תרופות מסוימות המיועדות לטיפול במחלה. תרופות רבות נגד סוכרת ידועות בתופעות הלוואי שלהן, כולל נשירת שיער.

ישנן ראיות מדעיות משמעותיות שמקשרות בין תכשירים רפואיים לנשירת שיער, כולל מעכבי אלפא – גלוקוזידאז, ביגואנידים, ואגוניסטים לדופאמין כמו ברומוכריפטין (21).

למרות כל המחקרים, ברוב המקרים קשה לבסס ולהוכיח את הקשר באופן מוחלט וחד משמעי בגלל האופי המורכב של מחלת הסוכרת.

קשה לאבחן בצורה מדויקת אם נשירת השיער נובעת מהסוכרת עצמה או הטיפול התרופתי שנועד למניעתה, כי בדרך כלל, רוב הנזקים הבריאותיים של המחלה זהים להשלכות הלא רצויות של הטיפול התרופתי שמשתמשים נגדה.

אם ישנה אפשרות שתרופה ספציפית גורמת לנשירת שיער מוגברת, אפשר לנסות תרופה אחר במקומה, אבל לפעמים הסימפטומים לא יחלפו אפילו אם הם נגרמו מהטיפול התרופתי הקודם שלקחתם.

חוסר איזון הורמונלי שנגרם על ידי סוכרת

אישה צעירה עם חוסר איזון הורמונלי כותבת מכתב

סוכרת יוצרת חוסר איזון הורמונלי בגוף, ושינויים אלה פעמים רבות משתקפים היטב על הקרקפת וגורמים לכם לאבד חלק משיערכם (22). רוב האנשים שמעו על ההורמון המפורסם אינסולין, אבל יש לפחות שלושה הורמונים נוספים שמשחקים תפקיד מכריע בוויסות רמות הסוכר בדם (23). מדובר בגלוקגון, קורטיזול, והורמון הגדילה.

סוכרת פוגעת בכל תהליך בקרת ריכוז הסוכר בדם ולא רק בשלושת ההורמונים הבודדים האלה, מה שגורם לנזק מתמשך שפוגע במנגנונים שונים בגוף, כולל חידוש ותיקון תאי זקיקי השיער וצמיחתם התקינה.

התוצאה העגומה תהיה החלשת והתנוונות הזקיקים, שלפעמים יכולה לגרום להתקרחות הדרגתית ובלתי הפיכה.

השפעה שלילית על מחזור צמיחת השערה

מחזור צמיחת השיערה

אצל אנשים בריאים, 5% עד 15% מהשערות יהיו בשלב המנוחה בכל רגע נתון. זאת אומרת, שצמיחתן הפעילה נעצרה לזמן מסוים. אבל, אצל חולי סוכרת, המצב שונה לחלוטין, והמספר הזה יכול לעלות בצורה ניכרת.

כשאחוז גבוה מהשיער נתקע בשלב המנוחה למשך פרק זמן ארוך מהרגיל, אנו קוראים למצב זה נשירת שיער מפושטת (טלוגן אפלוביום). בקצרה, מדובר בשיבוש מחזור החיים הטבעי של השיער שגורם לכמות חריגה שלו להיכנס לשלב הטלוגן (המנוחה) (24). זה לא חייב להוביל להתקרחות קבועה, אבל יתבטא בדרך כלל עם נשירת שיער זמנית אך חזקה.

פגיעה ביכולת הריפוי של הגוף

זה ידוע היטב שהסוכרת פוגעת במנגנוני הריפוי הטבעיים בגוף (25). זה נגרם משילוב של כמה גורמים כמו צמצום זרימת הדם או פגיעה בתפקוד גורם הגדילה. הנזק הכפול הזה מקשה על הגוף להגיב במהירות וביעילות לפציעה. אם אתם תוהים מדוע זה משפיע באופן שלילי על צמיחת השיער, התשובה היא שזה קשור למחזור הצמיחה הפנימי של כל שערה שכולל נזק טבעי שנגרם לה (26).

הגוף שלנו מחליף את השערות הפגומות בשיער חדש ובריא, כשהוא משתמש באותם זקיקי השיער שתומכים בתהליך הצמיחה ומאפשרים אותו. כשאתם סובלים מסוכרת, כל התהליך הופך לאיטי ומסורבל, וברוב המקרים, במקום שהשיער יתחלף הוא פשוט נושר בטרם עת מבלי ששערה חדשה ירשה את מקומו.

עקה חמצונית

התופעה הזאת היא גורם סיכון משמעותי לסוכרת. היא מצביעה על היווצרותן של שלוש בעיות בנפרד, כולן ביחד או כל אחת לחוד: היפרגליקמיה (רמת גלוקוז גבוהה בדם), היפרליפידמיה (עודף שומנים בדף), ויתר לחץ דם (27). נשירת שיער הוא תסמין אפשרי של כל אחד מהליקויים האלה, שיכולים למרבה הצער גם לגרום לנזק חמור לאיברים חיוניים.

מערכת חיסונית מוחלשת

עוד תופעת לוואי של סוכרת היא מערכת חיסון מוחלשת (28). כשרמות הסוכר בדם גבוהות מהרגיל, מערכת החיסון בגוף צריכה לעבוד בלי הפסקה כדי לטפל בבעיה הפנימית הזאת, מה שהופך אותה לחשופה יותר להתקפות ופגיעות מבחוץ. מחלות זיהומיות יוכלו לאתר בקלות פרצה במעטפת ההגנה של הגוף, ולגרום לבעיות חמורות יותר.

פוטנציאל הפגיעה כאן הוא כפול: קודם כל, חלק גדול מהמחלות והזיהומים שיכולים למצוא סדק בחומת ההגנה הטבעית של הגוף יכולים לגרום לנשירת שיער חריגה בזכות עצמן, אבל גם אם הגוף יבלום את המתקפה שלהם, הם עדיין יוכלו להשפיע באופן שלילי על מגוון רחב של תפקודים בגוף, כולל איכות השיער ותהליך צמיחתו. כמו הרבה בעיות שיכולות להתרחש בגופנו, מדובר על תגובת שרשרת.

לעתים קרובות, סוכרת היא לא הסיבה העיקרית והישירה לנשירת שיער, אלא אבן הדומינו הראשונה בכל הסיפור – היא זאת שגורמת לכדור השלג להתגלגל ולהשפיע על מערכות אחרות שפוגעות בצמיחת השיער. ההיבט החיובי של נשירת שיער הנגרמת מסוג כלשהוא של זיהום (אפילו אם מדובר בתוצאה של סוכרת) זאת הנטייה של הבעיה לתקן את עצמה ולחלוף לאחר שהסיבה להיווצרותה נעלמה.

סוג נוסף של נשירת שיער שמגיע על רקע של כשל במערכת החיסון נקרא: "אלופציה אראטה". במצב זה, הגוף מתחיל לתקוף את עצמו, ובאופן ספציפי יותר, את זקיקי השיער (29). הבעיה הזאת לא משאירה אחריה צלקות, אבל גורמת להתקרחות מקומית בכמה אזורים בקרקפת.

ברוב המקרים, היא מתרחשת באופן נקודתי וגורמת לנשירת שיער שיער פה ושם, אבל לפעמים היא יכולה להוביל לנשירת שיער מלא בכל הקרקפת, ואפילו בכל רחבי הגוף – כולל הריסים, הגבות, ושיער הערווה.

התופעה לא נגרמת בצורה ישירה מסוכרת, אבל אנשים שסובלים מסוכרת הם בעלי סיכון מוגבר של אלופציה אראטה, שיכולה להתבטא באופן חמור יותר אצל אדם שאובחן עם סוכרת.

נשירת שיער ותזונה: מחשבות אחרונות לסיום

בחורה יושבת במסעדה ואוכלת תזונה נשירת שיער

נשירת שיער היא בעיה מורכבת שיכולה להיגרם מאינספור סיבות וגורמי רקע, ולכן שיפור הרגלי תזונה לא יפתור את הבעיה לגמרי, אבל בהחלט יתן לכם נקודת זינוק מצוינת להתחיל ממנה ולהשתמש ביתרונות שלה לאורך כל תהליך הטיפול (כל טיפול שתבחרו).

חושבים שפספסנו משהו? נשמח לשמוע על זה בתגובות שלמטה!

פרופסור יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close