תכשיר נגד נשירה HR Growth
נשירת שיער והתקרחות

סולם נורווד-המילטון: המדריך המלא על סולם נורווד לנשירת שיער

אם אתם סובלים מנסיגה בקו השיער, ייתכן שתרצו לקבוע עד כמה המצב חמור ולזהות באיזה שלב של נשירת השיער אתם נמצאים: סולם נורווד-המילטון נועד בדיוק בשביל זה.

השימוש בסולם זה יעזור לכם לתאר בצורה טובה יותר את מצב ועומק נשירת השיער שלכם כדי להתאים לכם את הטיפול הנכון והיעיל ביותר. גם אם אתם מתחילים לגלות שערות שנשרו על המסרק והכרית, זה לא סוף העולם. בהחלט ניתן להאט את תהליך נשירת השיער, לבלום אותו ובמקרים מסוימים אפילו להחזיר את השיער שלכם לימי הזוהר שלו. שימוש בסולם נורווד-המילטון כדי לאבחן את השלב של נשירת השיער יכול אפילו לעודד אתכם ולהראות לכם שהקרב לא אבוד ובהחלט יש אור בקצה המנהרה.

במאמר הזה, נציג בפירוט את סולם נורווד ונעבור על כל 7 שלבי ההתקרחות שהוא מתאר. נלמד אתכם להשתמש בו כדי לבחון את המצב האישי שלכם ולבדוק איפה אתם עומדים, למה אפשר לצפות הלאה ואם צריך להתחיל טיפול בנשירת שיער. בשונה מכל המאמרים האחרים שנכתבו על סולם נורווד-המילטון, דאגתי להמחיש את כל הדרגות השונות בעזרת דוגמאות אמיתיות של אנשים מפורסמים שכולנו מכירים: זה יעשה את העבודה הרבה יותר טוב מסתם עוד תיאור מעורפל ויבש.

מה זה בכלל סולם נורווד?

סולם נורווד המילטון תמונה

מדובר במדד רשמי המיועד לדירוג דרגת נשירת שיער אצל גברים (לנשים יש סולם אחר בשם: "סולם לודוויג") ומשמשת מומחים ובעלי מקצוע בתחום. הוא מאפשר להם לאבחן את השלבים האופייניים של התקרחות גברית טיפוסית (MPB). סולם נורווד מורכב משבעה דרגות עיקריים הכוללות כמה תתי דרגות אפשריות.

7 שלבי ההתקרחות על פי סולם נורווד

סולם נורווד מאפשר לזהות ולהסביר בצורה טובה ומדויקת יותר את קווי המתאר של נשירת השיער הגברית בשלביה השונים. נכון שהיא מתארת את דפוס ההתקרחות האופייני, וייתכנו שינויים קלים בצורת התופעה אצל גברים שונים, אבל הדפוס העקרוני שלה זהה ברוב הגורף של המקרים. העובדה שהדירוג הפך לקו המנחה של החוקרים והרופאים בתחום משקפת את רמת הדיוק והאמינות הגבוהה שלו.

אז בואו נבדוק מקרוב את שלבי ההתקרחות השונים הנמצאים על סקאלה זאת, ונעבור על כמה דוגמאות לכל דרגת אובדן שיער בסולם נורווד.

שלב מספר 1

בגדול מדובר בפיזור השיער התקין של רוב הגברים עד שהוא מתחיל להשתנות ולהתפתח.

אין יותר מדי אנשים בעולם שהשיער שלהם נשאר במצב הזה לתמיד, אבל עדיין אפשר לזרוק כמה שמות ידועים כמו נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן  – דוגמא מצוינות לשלב הזה של סולם נורווד.

שלב מספר 2

בשלב זה בסולם נורווד המילטון כבר ניתן להבחין בנסיגה קלה בקו השיער. זה יכול להיות סימן אזהרה שחשוב לקחת ברצינות, אבל הוא לא מצביע בהכרח על נשירת שיער שעומדת להתרחש בקרוב.

בשלב זה, קו שיער כזה אינו נחשב לסימפטום של התקרחות גברית טיפוסית.

ניתן להבחין בשלב מוקדם של נשירת שיער אצל לאונרדו דיקפריו, אבל זה עדיין רחוק מאוד מלהיות אסון בקנה מידה של הטיטניק.

שלב מספר 3

בשלב הזה, המפרצים המזוהים עם התקרחות גברית טיפוסית יחזרו להיות בולטים ויהיה קשה יותר לפספס אותם.

בעוד שצורת ההתקרחות הטיפוסית יכולה להיעלם זמנית בשלב 2A, היא תופיע מחדש כשהנסיגה ברקות תמשיך ותעלה הילוך. בשלב 3A של נשירת שיער הקרקפת, הנסיגה בקו השיער לא עמוקה כל כך כמו בשלב 3, אבל הרבה יותר קל להבחין בה.

תכשיר להצמחת שיער HR Growth

הנשיא לשעבר של ארה"ב ריצ’רד ניקסון, התהלך עם שיער בדרגה 3 של סולם נורווד בתקופה מאוחרת יותר של חייו.

שלב מספר 4

בשלב 4 נסיגת השיער תעמיק יותר ויותר, ואזור השיער בקדמת הראש תהפוך לדלילה יותר מסביב לקצוות שלה. בנוסף, ההתקרחות באזור הכתר מחמירה והופכת למשמעותית יותר.

שלב מספר 5

בנקודה הזאת, כבר כמעט ולא נשאר שיער באזור המכסה את החלק הקדמי של הראש. אם עדיין נותרו שאריות, מדובר בכמה פלומות דקות, והרקות הפכו לנטולות שיער לגמרי.

קיימים מספר תתי שלבים לשלב מספר 5: בשלב 5V עדיין יישארו שרידים של השיער באזור הפדחת, אבל נשירת השיער באזור הכתר (קודקוד הראש) תתרחב ותחריף. בשלב 5A, קבוצת השיער הזעירה בחלק הקדמי של המצח תיעלם לגמרי.

שלב מספר 6

שלב ביניים המגשר בין שלב 5 לשלב הסופי והאחרון (שלב 7) של סולם נורווד. בדרגת התקרחות זו, נסיגת השיער מעמיקה גם בקדמת הראש וגם באזור הכתר. במצב הזה, גבול השיער הדקיק שהפריד בין ההתקרחות בקודקוד הראש לבין ההתקרחות בחזית הראש הולך ונעלם.

שלב מספר 7

השלב האחרון התקרחות גברית טיפוסית. החלק העליון של הקרקפת וקו השיער הקדמי נשארים קרחים לגמרי ורעמת השיער הנאה שלכם הופכת לזיכרון רחוק. תוכלו להתנחם רק בקצת שיער שעדיין נשאר בצידי הראש (באזור הצדעיים הממוקם מתחת לאוזניים) קרוב יותר לעורף.

איך לאבחן את שלבי ההתקרחות השונים של סולם נורווד?

תמונה של סימן שאלה מצוייר בגיר לבן על לוח

אם אתם רוצים לקבוע היכן אתם עומדים בסולם נורווד-המילטון, חשוב להיפגש עם מומחה לנשירת שיער ולקבל ממנו אבחון רשמי ומוסמך. גם אם כרגע אתם לא מתכוונים לעשות שום דבר בנידון, עדיין מומלץ לדעת היכן אתם עומדים מבחינת שלב נשירת השיער שלכם.

הדרך לבצע את האבחון תלויה בבעל המקצוע שאיתו תיפגשו וההתמחות הספציפית שלו. ברוב הפעמים הם פשוט יוכלו להסתכל עליכם ולהבין את הדרגה שלכם על סולם נורווד, אבל סביר להניח שהם יבצעו גם מגוון בדיקות רפואיות, כמו בדיקות דם ולקחת דגימות עור מהקרקפת.

סולם נורווד-המילטון: סיכום ומסקנות

תמונה של גבר בחליפה עושה סימן עם הבוהן שהכל מצויין

לאחר שבחנתם את עצמכם והבנתם היכן אתם עומדים, הגיע הזמן לעשות מעשה ולהשתמש בחוכמה בכל הידע החשוב שקיבלתם כדי לנצח את ההתקרחות: זה יכול להיות מסע קצר שלא ידרוש מכם יותר מדי, ובאותה מידה להפוך למסע ארוך של כמה שנים.

HR Growth תכשיר

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *