סיבות לנשירת שיער אצל נשים: 9 הסיבות הכי נפוצות

קצרים בזמן? הנה הטיפול הכי טוב בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

הפעם נדבר על סיבות לנשירת שיער אצל נשים: השיער שלך הוא סמל לבריאות, נשיות, יופי ונעורים. כל אישה חולמת על שיער ארוך, שופע מבריק ומלא חיים.

לך, התקרחות יכולה להפוך לסיוט הגדול ביותר של נשים רבות. מספר הולך וגובר של נשים שנפלו קורבן למגפת ההתקרחות, מוכנות לעשות הכל כדי לעצור את נשירת השיער שגורמת להם לתחושת נחיתות, בושה, מבוכה וחוסר אונים.

סיבות לנשירת שיער אצל נשים לא תמיד דומות לסיבות של נשירת שיער אצל גברים, ולרוב נובעות מתהליכים גופניים והורמונליים.

אני מוצפת באינספור פניות מנשים שסובלות מנשירת שיער ותוהות האם השיטות שאנחנו כותבים עליהן באתר, יעבדו באותה מידה של הצלחה גם במקרה שלהן.

כדי שגם נשים יוכלו להצמיח שיער חדש, להפסיק את נשירתו בהווה ולמנוע אותה בעתיד, החלטתי לפרט על 9 סיבות לנשירת שיער אצל נשים שלדעתי הן הכי נפוצות. כמובן, שאני הולכת להראות לך איך להתמודד עם כל בעיה ולנטרל כל גורם אפשרי להידלדלות השיער שמטרידה אותך.

אין לי ספק שההנחיות וההמלצות שלי אשר הוכיחו את עצמן בצורה יוצאת מהכלל בקרב גברים, יספקו את הסחורה גם עבור נשים. אני מודעת לכך שישנם כמה הבדלים בין שני המינים, אבל הם בעיקר הורמונליים. החדשות הטובות הן שניתן לעצור התקרחות טיפוסית גם בקרב נשים וגם בקרב גברים.

למה? מדובר בתופעה לא טבעית – סטייה מהתפקוד התקין של הגוף, וכי בפועל השיער שלך באמת רוצה לגדול בצורה בריאה ויפה, אבל משהו מפריע לתהליך, חוסם אותו, או שייתכן שאת מחבלת בו בעצמך בצורה לא מודעת ולא מספקת לו את התנאים הנדרשים לצמיחת שיער חזקה וטובה.

אבל הכוח נמצא בידיים שלך. לאחר שתעברי על הרשימה של סיבות לנשירת שיער נשים, תוכלי לדעת בדיוק כיצד להתגבר עליהם ולהחזיר את שיערך לימי הזוהר שלו. אז בואי נצא לדרך.

רמת החומציות בדם

סיבות לנשירת שיער אצל נשים חומציות בדם

חומציות בדם היא אחת מהסיבות המובילות של התקרחות אצל נשים. אבל למרות שקיים קונצנזוס מדעי בנוגע לקביעה הזאת, מעט אנשים מודעים לחשיבות של רמת חומציות תקינה בגוף לצמיחת שיער חזקה וטובה.

אם אין לך מושג על מה אני מדברת, תני לי להסביר לעומק על הקשר בין הסביבה הבסיסית והחומצית בגוף לבריאותנו.

כל מזון שאנחנו צורכים עובר תהליך פירוק ועיכול בגוף, שבסופו נשארות שאריות ממנו בגוף. זה דומה לאפר שנשאר אחרי שריפה. "האפר" הזה יכול להיות בסיסי ויכול להיות חומצי, בהתאם לסוג האוכל שהכנסת לגופך.

סולם PH הוא מדד לרמת הבסיסיות והחומציות בחומרים שונים. הוא נע בין 1 ל-7 עבור חומר חומצי, ובין 7 ל-14 עבור חומר בסיסי. pH1 מראה על החומציות הגבוהה ביותר, pH 14 מראה על הבסיסיות הגבוהה ביותר.

כשמדד ה-PH עומד על 7, זאת אומרת שיש איזון מלא בין החומציות והבסיסיות והחומר הוא ניטרלי (כמו מים טהורים). רמת ה-PH הבריאה, הטבעית והרגילה של הגוף עומדת על 7.4 (סביבה מעט בסיסית). וברמה הזאת, כל המנגנונים של הגוף עובדים בצורה אופטימלית ברמה התאית (1).

הרמה האופטימלית הזאת הכרחית לתפקוד תקין ויעיל של תאי הגוף, וכל תנודה בדרגת החומציות באיברים ובדם יכולה לסכן את בריאותנו (2). אבל, בגלל שהדם אחראי על הזנת כל התאים בגוף, מניעת יתר חומציות בדם (של 7.4) צריכה להיות בראש סדר העדיפויות שלנו.

אז כמו שכבר הזכרנו, מאכלים רבים שמתפרקים ומעובדים בגוף, משאירים שאריות שיכולה להשפיע על רמת ה-PH בגוף ולשנות אותה באופן משמעותי. מזונות כמו בשר, דגנים, סוכר, ומוצרי חלב, כולם נוטים לצד החומצי, וצריכה רציפה ויומיומית שלהם יכולה לגרום לחריגה ברמת החומציות בגוף.

רוב המזונות ממקור צמחי כמו ירקות, פירות, צמחי תבלין, וזרעים הם בסיסיים יותר. חשוב לצרוך כמה שיותר מהם כדי לווסת עודף חומציות בגוף ולשמור על רמת ה-PH האידאלית שלו של 7.4.

קל להבחין בעובדה שהתפריט המערבי המודרני מתבסס על כמויות אדירות של מאכלים חומציים. השינוי החד בהרגלי התזונה שמתאפיינים בצריכה גדולה יותר מאי פעם של דגנים, בשר ומוצרי חלב, יחד עם הימנעות מירקות ופירות אורגניים, גורם לגוף להפוך לחומצי במיוחד.

הבעיה היא שכשרמת ה-PH בגוף יוצאת מאיזון, זה יכול לגרות להתפתחות מחלות רבות שמשגשגות בסביבה חומצית, כי האנזימים מתחילים לצאת משליטה ולעבוד באופן חריג ולא צפוי, והאיברים אינם יכולה לתפקד בצורה תקינה (3).

בזמן שגופנו עושה שמיניות באוויר כדי לשמור על סביבה בסיסית בדם, שמעביר אספקה חיונית לכל האיברים, אנחנו ממשיכים להציף אותו במאכלים חומציים שנתקעים ומשתקעים בגוף. לפעמים, זה יכול להוביל לאגירת שומנים חומציים, ואז הגוף מנסה להציל את המצב ולהגן על תפקודו התקין באמצעות סילוק שכבות השומן (שהוא חומצי) סביב האיברים החשובים בגוף.

הגוף משתמש בכל אמצעי אפשרי כדי למנוע חומציות יתר בגוף, אבל כשזה מגיע לנשירת שיער בקרב נשים, יש פעולה אחת חשובה במיוחד שהוא נוהג לעשות במצב חירום זה: הגוף משתמש במולקולת חלבון שנקראת קרטין, שהוא החלבון שממנו בנויים השיער והציפורניים, כדי לנטרל חלק מהחומציות.

הבעיה שהקרטין הוא חומר הבנייה העיקרי של השיער, וכשגופנו מבזבז אותו על ניטרול החומציות ולא משקיע אותו בשיער, השיער שלנו הופך לדק, שברירי וחסר ברק. זה מסתיים בנשירת שיער שמתרחשת עקב תהליך מזעור השערות שגורם להתנוונות והצטמקות שלהן, ומחסור משמעותי בויטמינים, מינרלים וחלבונים שהזקיקים זקוקים להם כדי לשרוד.

יש הרבה סיבות לתופעה של נשירת שיער בגיל המעבר (מנופאוזה), ואחת מהן היא היא שינוי בסדר העדיפויות של הגוף.

אחרי גיל המעבר נשים מאבדות את היכולת הטבעית שלהן להביא ילדים לעולם, כך שלטפח שיער יפה ושופע שאמור לעזור למשוך אליהן זכר למשימת הרבייה, זה כבר לא חשוב מבחינה ביולוגית של הגוף, אשר עובר להתמקד בהגנת מנגנונים ותהליכים פנימיים חשובים יותר, ודוחק את הצורך לשמור על סמל הנשיות האטרקטיבי לשוליים.

אם כל זה נשמע לך הגיוני, אני בטוחה שכבר עלית על הפיתרון הברור מאליו: לאכול יותר מאכלים בסיסיים!

הדרך היעילה ביותר לעשות את זה היא לשתות מיצי ירקות טבעיים. קשה לאכול כמויות גדולות של ירקות לאורך תקופה ממושכת (זה פשוט לוקח הרבה זמן), אבל כשמכינים מהם שייקים טעימים ומזינים, זה עושה את החיים להרבה יותר קלים! אני בטוחה שלא בא לך לכרסם גזרים ומלפפונים במשך שעות כל היום, אבל שתיית מיצים מונעת את הצורך הזה.

כשתסירי את הסיבים, זה עדיין ישמור על 90-95% מרמת הבסיסיות בירקות יאפשר לך להנות ממיץ נהדר שיהיה לך כיף לשתות. לא אמורה להיות כל בעיה להתגבר על ליטר שייק ירקות ביום (שמורכב מ-10 גזרים, 2 מלפפונים, ושני גבעולי סלרי שלמים).

השיטה הזאת תקפיץ את כמות המזונות הבסיסיים שאת צורכת באופן יומיומי ותעזור להחזיר את רמת החומציות בדם לאיזון בריא.

עם זאת, צריכה מוגברת של מאכלים בסיסיים זה רק חלק אחד מהפיתרון, במקביל חשוב גם לאכול כמה שפחות מזונות חומציים שפוגעים בבריאותך. תחשבי על תחליפים בריאים יותר למאכלים הבעייתיים. את יכולה לעבור לחלב שקדים במקום חלב רגיל. להחליף בשר בשעועית, זרעים וקטניות שישביעו אותך באותה המידה, ובמקום דגנים, מומלץ לצרוך ירקות שורש.

תחזירי את הגוף למצבו הטבעי ותשמרי על רמה בסיסית תקינה שלו. זה יכול לעשות את כל ההבדל ולהפוך את נשירת השיער שלך לזיכרון רחוק, ואת תראי בעצמך איך הוא הופך לעבה חזק, מבריק ומלא נפח.

חוסר יציבות ברמת הסוכר בדם

עט לבדיקה של סוכר בדם עם יד אנושית

תנודות ברמת הסוכר בדם ועמידות לאינסולין משפיעות על נשירת שיער אצל נשים וגברים, למרות שהקשר המדויק ביניהן עדיין לא ידוע (4). ההשערה הרווחת אומרת שזינוק משמעותי בריכוז הסוכר בדם מגביר את רגישות זקיקי השיער ל-DHT, מה שהופך את זקיקי השיער לבעלי נטייה גבוהה יותר לנשור.

אחת מהפעולות הראשונות שחשוב לבצע כדי לעצור נשירת שיער או להצמיח את שיער הראש מחדש היא שמירה על רמות סוכר תקינות בדם – אסור לתת למצב לצאת משליטה. העליות הפתאומיות ברמת הסוכר בדם נובעות מצריכת יתר של מאכלים בעלי אינדקס גליקמי גבוה (מדד למידת ההשפעה על רמות הסוכר בדם). הגוף מעכל מזונות אלה באופן מידי, מה שגורם לגלוקוז בדם לזנק.

מצב בעייתי זה מתרחש בעת צריכת מזון תעשייתי, מעובד ולא טבעי, מלא בתוספים מלאכותיים. בגדול, אין מאכלים טבעיים וצמחיים שיכולים לגרום לקפיצה ניכרת ברמת הסוכר בדם. למה? כי הצמחים, בצורתם הטבעית, עשירים בסיבים תזונתיים שמאטים את תהליך העיכול ומשחררים סוכרים לדם בצורה איטית והדרגתית.

גם אם תקפידי לבצע באדיקות כל המלצה והנחיה אחרת שאלמד אותך במאמר הזה, אבל לא תתגברי על ההתמכרות והתשוקה שלך למתוק, יהיה לך מאוד קשה לעצור את נשירת השיער – זה באמת עד כדי כך חשוב. קחי את עצמך בידיים ותשתלטי על הדחף המטורף למתוק, לפני שהוא יחסל את לגמרי את השיער שלך.

זה באמת לא כזה קשה: אם תסני לשמור על רמת סוכר תקינה ויציבה בדם במשך חודש אחד, שברוב המקרים זה מספיק זמן כדי לראות השפעה חיובית, זה יתן לך את כל המוטיבציה שאת צריכה כדי להמשיך להתמיד עם זה בכל הכוח.

תזכרי שלא כל המאכלים משפיעים בצורה אחידה על רמת הסוכר בגוף. מדובר בספקטרום רחב שנע בין דרגות חומרה שונות. ישנם כמה סוגי מזון שמשחררים כמויות מטורפות של גלוקוז לדם, ועדיף להימנע מהם לחלוטין.

בדרך כלל, מדובר בפחמימות פשוטות – מעובדות ונטולות סיבים תזונתיים. הפחמימות הפשוטות האלה יכולה לגרום לתוהו ובוהו בכמויות הסוכר בדם, מה שיוביל לחורבן של זקיקי השיער שאת מנסה להציל.

המטרה שלך היא לצרוך מאכלים עם אינדקס גליקמי נמוך בכל ארוחה (5). אם את לא יכולה לוותר על מאכל בעייתי בעל דירוג גליקמי גבוה, נסי לאכול אותו עם ירקות נעים שיאפשרו להאט הספיגה ואת הזינוק ברמת הסוכר בדם. לדוגמה, אם את אוכלת ספגטי עם גבינה, מומלץ ללוות את הפחמימות הריקות האלה עם סלט ירקות מזין שיאזן אותן.

חשוב להימנע בכל מחיר ממשקאות קלים שמפוצצים בטונות של סוכר. תקראי היטב את התווית על הבקבוק, ואם הוא מכיל יותר מכמה גרמים של סוכר, תעצרי לרגע ותחשבי על השיער האהוב שלך. אגב במקרים רבים, גם מיצי פירות סחוטים מכילים כמויות גבוהות של סוכר ומעט מאוד סיבים, אז חשוב לשים לזה לב.

אם את פשוט לא יכולה לחיות בלי משהו מתוק ואת מתה על פירות, תכיני לעצמך סמודי שיכיל סיבים טבעיים.

הצטברות רעלים וכשל בתפקוד הכבד

סיבות לנשירת שיער אצל נשים אישה עם כשל בתפקוד הכבד שוכבת על ספה

רעלנים מקיפים אותנו מכל עבר וחודרים לגופנו באמצעות צריכת המזון ובשלל דרכים אחרות.

זה לא צריך להטריד אותך יותר מדי, והבעיה מתחילה להתעורר רק כשהם מתחילים להצטבר בכמויות משמעותיות בתוך הגוף. מנגנוני פינוי וסילוק הרעלים עומדים על המשמר ועובדים שעות נוספות כדי להוציא את כל הפסולת והחומרים המזיקים אל מחוץ לגוף באותה המהירות שהם נכנסים אליו.

כשהכול דופק כמו שעון ועובד כמו שצריך, אז אין לגופנו כל בעיה להתמודד עם כל הרעלים שנקלעים לתוכו. אבל כשהעומס הופך לבלתי נסבל עבור הכבד, הכליות והמעי הגס, והם לא מצליחים לבצע את תפקידם, הרעלים מתחילים להצטבר בגוף ולהפריע למנגנוני הסילוק שלו ממש כמו פקק כבד בכביש שעוצר את כל התנועה.

כמות הרעלים שאנחנו חשופים אליהם והאגרסיביות שלהם רק הולכת ועולה. רבים מאיתנו לא באמת שומרים על בריאותנו ונוטים לעשן ולצרוך אלכוהול בכמויות גדולות.

במקום לתדלק את גופנו באוכל מזין, אנחנו ממלאים את הקיבה באוכל נחות, שומני ומעובד שרק פוגע בגופנו מבלי לספק לו שום דבר חיוני שנדרש לתפקודו התקין והמאוזן. במקום תזונה עשירה בצמחים, אנחנו צורכים כמויות גדולות של מאכלים שהגוף שלנו לא מסוגל לעכל, לפרק ולנקז מעצמו בצורה טובה.

מוצרי בשר וחלב, מאכלים תעשייתיים מעובדים, ומזון מהיר, כולם משאירים את חותמם על מערכת העיכול. הם ממלאים את גופנו ברעלנים שלוקח הרבה זמן לפרק ולהוציא אותם החוצה.

בואו נחשוב על אחד מהמאכלים האהובים והפופולריים ביותר בעולם: פיצה. מאחורי הטעם הנפלא, מסתתרת תערובת של פחמימות מעובדות, גבינה מותכת ולפעמים גם בשר לא איכותי – כל זה נכנס בבת אחת לקיבה שלנו, ומאוד קשה לגוף לעכל את זה.

הגוף שלנו רגיל בעיקר להתמודד עם פירות וירקות, שהוא מעכל לאורך זמן. הוא מפרק אותם בקלות לחומרים החיוניים שהוא צריך, ומפנה את הפסולת שנשארה במהירות רבה. צמחים רבים מקלים על הגוף וחוסכים לו מאמץ רב: הם מכילים אנזימים משלהם וכמויות גבוהות של סיבים שעוזרות לנקות את המעי הגס לאחר עיכול האוכל.

לעומת זאת, הפיצה היא מאכל כבד ודביק, שלמערכת העיקול שלנו מאוד קשה לעכל. מאכלים שונים דורשים סוגים ייחודים של מיצי עיכול שיפרקו אותו בצורה יעילה. כאשר את אוכלת כמות ענקית של סוגי מזון שונים ביחד, זה יוצר בלאגן אדיר בקיבה וגורם לבעיות במערכת העיכול, נפיחות, גזים, עצירות, צרבת, וליקויים נוספים שמאיצים את הצטברות הרעלנים בגוף.

הנקודה היא שזרם בלתי פוסק של מאכלים מזיקים ולא בריאים, נטולי סיבים ורכיבים תזונתיים, הולכים להיצמד לדפנות המעיים ולהקשות על תהליך פינוי וסילוק הפסולת והרעלים מהגוף. בנוסף, זה גם משבש את היכולת של הגוף לספוג חומרים מזינים המגיעים מהמזון שאנחנו צורכים.

וזה למה, אני ממליצה לכל אדם שמתחיל טיפול לשיפור צמיחת השיער, לבצע ניקוי רעלים מהגוף. בתקופה הזאת, אל תצרכי אוכל מוצק, אלא רק מיצי ירקת טריים – שיעברו בקלות במערכת העיכול שלך. תזונה כזאת תעזור לנקות את המעי הגס ותקל על עבודתו. כשהגוף לא יהיה עסוק במאבק עם מזון מזיק, יהיו לו את המשאבים לפנות את הרעלים שהצטברו בגופך.

כבר אחרי יומיים מרגע תחילת תזונת ניקוי הרעלים, מנגנון פינוי ונטרול הרעלים בגוף יגביר את הקצב ויעלה הילוך, בזמן שרעלים עקשנים וחמקמקים במיוחד יגיעו במהירות לדם ויסולקו מהגוף.

אגב, רוב האנשים מרגישים חולים במהלך ניקוי הרעלים. זה נובע מכך שכל הפסולת המיותרת זורמת למחזור הדם כדי להתפנות מהגוף. רוב האנשם שניסו את השיטה הזאת אומרים שהם חוו תחושה שדומה להנגאובר גרוע.

אבל ברגע שניקוי הרעלים מהגוף יסתיים, ישר אפשר יהיה לשים לב לשינוי: את תרגישי מרץ ואנרגיה, המחשבה שלך תהפוך לחדה וצלולה יותר, והריכוז המנטלי שלך ישתפר. בנוסף, עד כמה שקשה להאמין לזה, אחד הבונוסים לניקוי רעלים בגוף הוא הרבה פעמים היפטרות מהדחף למזון מהיר, כבד ומעובד, ורצון לצרוך מזון טרי, רענן וטבעי. תאמיני לי ששום דבר לא יכול להשתוות לפירות יער טריים או פלפל אדום פריך.

אבל בואי נחזור לנושא המרכזי שמעסיק אותנו: סיבות לנשירת שיער אצל נשים…

כל הרעלים האלה מזיקים גם לשיער הקרקפת. ככל שהריכוז שלהם בגוף שלך גבוה יותר, כך תסבלי מצמיחת שיער חלשה, דלילה ובעייתית יותר. תחשבי על מדשאה ירוקה שמזוהמת עם פסולת רעילה. אף אחד לא מצפה שהפסולת הרעילה תשפר את צמיחת הדשא, נכון?

כשהגוף מנקה את הכבד, הכליות והמעי הגס מפסולת ורעלנים, הם יכולים לפעול במלוא העוצמה ולחזור לתפקוד תקין ומלא. הם יעלימו בקלות כל רעל שנכנס לגופך מסביב לשעון ומבלי להתאמץ יותר מדי. ואת בטוח תאהבי את התוצאה: קרקפת בריאה עם שיער שופע, בריא ומלא ברק.

מעבר לכך, ניקוי רעלים מהגוף ישפר את היכולת שלו לספוג חומרים מזינים מהמזון שאת צורכת, ויעזור לך לקבל ולספוג את כל המינרלים והויטמינים הנדרשים לצמיחת שיער בריאה, טבעית ונטולת תקלות.

חיידקים רעים

מיקרוביום בצבע ירוק

לא כולם יודעים את זה (וחלק נגעלים מזה), אבל גופנו מלא בבקטריות וחיידקים. הם משחקים חלק חשוב בתהליכים ובמנגנונים חיוניים בגוף.

במערכת העיכול שלנו קיימות 2 אוכלוסיות של חיידקים: "טובים ורעים",  וחשוב לשמור על האיזון התקין שלהן (6). למרבה הצער, כל הכימיקלים, החומרים המשמרים, והיעדר הסיבים במזון שאנחנו צורכים מחזק את החיידקים הרעים על חשבון החיידקים הטובים (7).

הייעוד של חומרים משמרים הוא לחסל בקטריות, וכשהם מגיעים לגופנו, הם מבצעים את עבודתם ללא כל הבחנה ונפטרים גם מהחיידקים הטובים שאנחנו זקוקים להם.

אז איך זה יכול להיות טוב כדי לשמר את האיזון העדין של מערכת העיכול שלנו? ובכן, זה לא! יש גם גורמים אחרים שפוגעים בבקטריות הטובות, כמו סביבה יותר מדי סטרילית, ומזון שעבר בישול יתר ונשאר ללא סיבים תזונתיים מועילים.

אוקי, אבל מה הקשר בין חיידקים לבין סיבות לנשירת שיער אצל נשים?

בשורה התחתונה, אם החיידקים הרעים במערכת העיכול שלך מתחילים לעשות חיים משוגעים והכמות שלהם חוצה את הרף התקין, זה עלול להוביל לנשירת שיער. הסיבה המדויקת לא ידועה עדיין. זה יכול להיות קשור לרגישות יתר להורמון ה-DHT, או לבעיות במערכת החיסון.

חוסר איזון בהורמונים הנשיים

אישה צעירה עם חוסר איזון הורמונלי כותבת מכתב

זה דווקא משהו יחסית ידוע: הרבה סיבות לנשירת שיער אצל נשים נובעות משינויים ותהליכים הורמונליים בגוף, שיכולים לנבוע מהרבה סיבות שונות. אני הולכת להראות לך כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי למזער את ההשפעות של נשירת שיער הורמונלית:

בעיה רפואית

בעוד שפגיעה בתפקוד ההורמונלי עלולה לקרות גם ללא כל מחלה ברקע, חשוב לקבוע האם דווקא ליקוי בריאותי אחראי לשיבוש הפעילות ההורמונלית בגוף שלך. ברגע שאת מודעת לסיבה האמיתית לנשירת השיער שלך, תוכלי להתגבר עליה ולהחזיר את צמיחת השיער.

אז אילו מצבים רפואיים יכולים להביא לחוסר איזון הורמונלי ולהאיץ נשירת שיער אצל נשים? הנה כמה מהם:

 • אלופציה אנדרוגנית (AGA).
 • תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS).
 • פעילות יתר של בלוטת התריס (כולל מחלת גרייבס).
 • תת – פעילות של בלוטת התריס (כולל מחלת השימוטו).

לרשימה הזאת אפשר להוסיף נשירת שיער בהריון וגם נשירת שיער בגיל המעבר, שהן לא מחלות, אבל הן גורמות לעליה וירידה ברמות של הורמונים שונים.

גלולות או התקן תוך רחמי למניעת הריון

גלולות למניעת הריון

תכשירי מניעת הריון הם רוע הכרחי עבור נשים רבות, והם יכולים לגרום לתופעות לוואי שונות (8). בין היתר (910):

 • דימום רחמי.
 • בחילה.
 • רגישות בשדיים.
 • עלייה במשקל.
 • ירידה בחשק המיני.
 • שינויים קיצוניים ותכופים במצב הרוח.
 • פקקת ורידים עמוקים (DVT) ופקקת ורידים תסחיפית (VTE).

במקרים מסוימים, תוכלי להבחין גם בירידה בנפח ובבריאות של השיער שלך.

אז, אילו אפשרויות אחרות עומדות לרשותך?

קודם כל, דברי עם הגינקולוג שלך. חשוב שלא תשני את התרופות שאת נוטלת על סמך דעתך האישית וללא כל התייעצות עם בעל מקצוע מוסמך. תתייעצי איתו בנוגע לכל סוגי התכשירים הקיימים, הורמונליים ולא הורמונליים, ותלמדי על היתרונות, החסרונות ואופן ההשפעה של כל אחד מהם. חשוב שתקבלי החלטה מבוססת, שקולה ומודעת.

אם מסיבות כאלו ואחרות את לא יכולה להפסיק עם הגלולות, אז תשני את המרשם שלך ותנסי תכשיר אחר. קיימים שני סוגים של תרופות למניעת היריון: גלולות משולבות (המכילות אסטרוגן ופרוגסטין) ו-"מיני גלולות", המכילות פרוגסטין בלבד. אם הבנת שסוג מסוים לא מתאים לך, תעברי לסוג השני וייתכן שלא תקבלי שום תופעת לוואי.

כמובן שישנם גם אמצעי מניעה לא הורמונליים שאפשר לקחת בחשבון. הם כוללים פתרונות זמניים כמו קונדומים וקוטלי זרע, ופתרונות קבועים כמו קשירת חצוצרות.

מי ברז

מי ברז סיבות נשירת שיער נשים

כשאני מדריכה אנשים כיצד להאט נשירת שיער ולהצמיח אותו מחדש, אני תמיד ממליצה להפסיק לשתות מים מהברז. מחקרים מדעיים גילו שהוספת פלואוריד למי הברז יכולה לגרום לתת פעילות של בלוטת התריס, בעיה רפואית שעלולה להזיק לבריאות שיער הקרקפת (11).

זאת הסיבה לכך שאת צריכה לעבור לבקבוקי מים מינרליים, או להתקין מערכת סינון מים אצלך בבית. זה יכול לצמצם את החשיפה שלך לפלואור ולכימיקלים אחרים המצויים בשפע במי ברז, וזה יכול מאוד לעזור עם נשירת השיער שלך.

מזונות מן החי שמכילים הורמונים

בשר בקר מלא בהורמונים שגורם לנשירת שיער אצל נשים

בשר לא אורגני, עופות, ומוצרי חלב מכילים הורמונים שנועדו לזרז את גדילת בעלי החיים (12). ההורמונים האלה נשארים בבעלי החיים לאחר השחיטה, ויכולים להגיע אלינו דרך האוכל.

מדובר בהורמונים כמו: פרוגסטרון, טסטוסטרון, אסטרוגן וזרנול (13).

כמה מההורמונים האלה, כאשר הם מגיעים לרמה חריגה בגוף, עשויים לגרום לתופעות לוואי שונות, בין היתר, לסוגי סרטן מסוימים הנגרמים מחוסר איזון הורמונלי (14).

האם זה אומר שאת חייבת להימנע לגמרי מצריכת בשר ומזונות אחרים מהחי?

ממש לא. פשוט תתחילי לבדוק מאיפה מגיע המזון שאת קונה ועד כמה הוא איכותי וטבעי. כמובן, שבלי קשר מומלץ לצמצם את סוגי המזון הבעייתיים.

לדוגמה, בשר אדום (בקר) ומוצרי חלב בדרך כלל מכילים את ריכוז ההורמונים הגבוה ביותר (1516), וצריכה מוגזמת שלהם יכולה להביא להתפתחות כמה מחלות כרוניות חמורות (17).

וזה אומר שכדאי למצוא מקור נוסף לחלבונים שהוא לא רק בקר: כמו עוף, דגים ואפילו צמחים (סויה למשל).

זה דיי פשוט למצוא תחליפים ראויים ובריאים למוצרי חלב. תוכלי למצוא בקלות מוצרי חלב העשויים משקדים, קוקוס, אורז, ושיבולת שועל, כמעט בכל סופר ומכולת. זה יכול גם לתת מענה מושלם לרגישות סמויה ללקטוז שאפילו לא חשדת בקיומה (שיכולה לגרום לדלקת מערכתית ונשירת שיער) (18).

מחסור תזונתי חמור

אישה עם שיער אדום מפחדת שהיא בתת תזונה

השיער שלנו בנוי ממינרלים וחומרים מזינים שנמצאים באופן טבעי בגופנו, וגם במזון שאנחנו צורכים. כשאנחנו שומרים על רמה תקינה ומספקת של החומרים המזינים האלה, הם מועברים לקרקפת דרך מחזור הדם.

אבל, כשאנחנו סובלים ממחסור תזונתי וממחסור משמעותי ברכיבים חשובים אלה, הגוף עובר למצב חירום ומנהיג סוג של משטר צנע: החומרים המזינים האלה עוברים קודם כל לאיברים החיוניים, ורק אז עוברים לאיברים פחות חשובים לשרידות הגוף (כמו זקיקי השיער) (19), שנאלצים להסתפק בכל השאריות.

מצב של תת תזונה הוא הרבה יותר שכיח במדינות לא מפותחות, בהן עדיין נפוצות תופעות של רעב וחוסר ביטחון תזונתי, אבל תרחיש כזה יכול להתרחש גם במדינות המפותחות והמתועשות (20). איך זה ייתכן? הנה הגורמים העיקריים למחסור תזונתי:

 • תזונה לקויה ולא מאוזנת.
 • בעיות בחילוף החומרים (מחלת קרוהן וקוליטיס).
 • נטייה גנטית.
 • ליקויים במערכת העיכול (כמו תסמונת המעי הקצר).
 • חוסר איזון באוכלוסיית החיידקים (פלורה) במערכת העיכול.

במילים אחרות, הבעיות האלה מראות שאינך צורכת את כמות הרכיבים התזונתיים הנדרשת, או שהגוף שלך אינו מסוגל לקלוט ולספוג אותם בצורה טובה.

למרבה המזל, מדובר באחת הבעיות שהכי קל לפתור.

אז, אילו צעדים מומלץ לבצע כדי למנוע חוסרים תזונתיים?

תעברי בדיקת דם מקיפה

בדיקת דם

תבקשי מהרופא המטפל שלך לבצע בדיקת דם מלאה, שתצביע על כל מחסור קיים בערכים חשובים וחיוניים לתפקוד הגוף. תתארי את כל התסמינים שמטרידים אותך, כדי שהרופא יוכל לתת לך הפניה לבדיקות מורכבות וממוקדות יותר.

אחרי שקיבלת את כל המידע החשוב הזה, את יכולה לטפל בכל החוסרים האלה. תמשיכי לעקוב אחר המדדים החשובים ותבדקע אותם מדי פעם כדי לוודא שהם נמצאים ברמתם התקינה.

תשמרי על תפריט מגוון, מאוזן וצבעוני

כשאנחנו תקועים במירוץ אינסופי ואין לנו זמן וכוח לשום דבר, מזון תעשייתי מוכן הפך לפתרון נוח וזמין. הוא מאפשר לנו לחסוך זמן ולקצר תהליכים. הבעיה היא, שתזונה המתבססת על מזון מהיר שלא תורם כלום לגופנו וצריכה מועטת מדי של פירות, ירקות ואגוזים טריים, תוביל למחסור תזונתי חמור, ותחושה כללית של חולי.

אז מה עושים? צריך להפחית את כמויות המזון המעובד והמזיק, ולהחליף אותו בבשר אורגני איכותי, תוצרת חקלאית טריה, ואגוזים או זרעים.

את תרגישי רעננות, נלהבות ומלא מרץ וכוחות. איכות החיים שלך תעלה בצורה משמעותית ואת תרגישי הרבה יותר טוב. הגיע הזמן שתאכלי מזון אמיתי שידאג לכל צרכי הגוף שלך ויתדלק אותו באנרגיה ורכיבים תזונתיים חשובים. זה יבטיח שאף פעם לא תסבלי ממחסור תזונתי ויחסוך לך לא מעט כסף על טיפולים וביקורים אצל הרופא!

אבל בישול אוכל טרי, מזין ובריא דורש זמן ומאמץ, וזה ממש לא מתאים לכל אחת. אז מה עושים?

למה שלא תשתי שייקים ומיצים? הם הרבה יותר פשוטים להכנה, וניתן לצרוך אותם בקלות גם כשאת קצרה בזמן ונמצאת רחוק מהבית. תוכלי גם להתארגן מראש, להכין כמות גדולה ולאחסן אותה במקרר. היא תספיק לך לשבוע שלם ויחסוך לך ים של עבודה!

עוד טיפ שימושי לגבי בישול ארוחות מלאות ובריאות הוא להכין אותן מראש. זה יפחית משמעותית את משך הזמן שתצטרכי לבלות במטבח, ויבטיח שתשתמשי במרכיבים הטריים ביותר, מבלי שהם ישכבו זמן רב במקרר.

תיקחי ויטמינים ותוספי תזונה

תמונה של ויטמינים לשיער בכמוסות צהובות

שום דבר לא יכול להשתוות למזון אמיתי, טרי וטבעי. אבל, לפעמים אי אפשר לשמור על כל הדרישות התזונתיות שלך ולמלא את כל החוסרים שנוצרו רק באמצעות הדיאטה ואורח החיים שלך. לפעמים, יש צורך בעזרה מבחוץ.

וכאן תוספי התזונה נכנסים לתמונה.

תוכלי לקחת תוסף כמו ברזל, או ויטמין D, או שתוכלי ללכת גם על מולטי ויטמין שמכיל מגוון רכיבים חיוניים שונים. הם בהחלט יעזרו לך לסגור פערים תזונתיים, עם זאת חשוב שתפנימי נקודה אחת חשובה: הרכיבים התזונתיים שהם מכילים אינם זהים לאלה המגיעים ממקור טבעי (21).

ייתכן שזה נובע מתהליכי העיבוד שהם עברו, או בכושר הספיגה של הגוף. לכן, אסור להסתמך אך ורק על תוספי תזונה ולצפות שהם יעשו את כל העבודה במקומך. מדובר בתוספת נהדרת לתזונה נכונה ומאוזנת, אבל לא בתחליף שלה.

לחץ נפשי ובעיות נשימה

סיבות נשירת שיער נשים לחץ נפשי

לחץ ומתח נפשי היא אחת הסיבות הנפוצות לנשירת שיער אצל נשים: נשים רבות שמות לב, שנשירת שיער מוגברת מתחילה בדרך כלל בתקופות מתוחות וטראומטיות בחייהן. משבר אישי או סערת רגשות יכולה להחמיר את הבעיה ולהגדיל משמעותית את מספר השערות שאת מוציאה מהמסרק.

קודם כל, את צריכה להפנים שחרדה באמת יכולה להוביל לנשירת שיער. תהיי כנה עם עצמך ותחשבי אם חווית משהו דומה בחייך. כל שינוי פתאומי ולא צפוי בעבודה או בקשר הזוגי יכולה להוביל לחוסר איזון נפשי שעלול לפגוע בבריאותך וכתוצאה מכך, בשיער.

אבל האם קיימות ראיות מדעיות משמעותיות לקשר הישיר בין לחץ נפשי לאובדן שיער?

היכולת של מצבי לחץ מתמשכים לגרות את מערכת העצבים ולעורר בה רגישות יתר ידועה למדע כבר זמן רב והוכחה כבר במספר מחקרים שונים. בנוסף, זעזוע נפשי גורם לחוסר איזון בריכוז חלבון הציטוקין, אשר משתתף בתגובות שונות במערכת החיסון (22). בשפה פשוטה יותר, מתח נפשי יכול לגרום לדלקת מערכתית, ואלו הן חדשות גרועות לבריאות הקרקפת וזקיקי השיער.

אבל מה בנוגע להשפעה הישירה של מתח נפשי על נשירת שיער?

בואו נבחן מחקר עדכני שנערך בשנת 2017 (23).

מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם חשיפה למצבי לחץ ומתח מציאותיים ואמיתיים תשפיע על רמת הציטוקין (חומרים מעוררי דלקות תוך גופיים) ותעורר נשירת שיער בקרב מטופלים בריאים?

כדי לענות על שאלה זו, הם גייסו את עזרתן של 33 סטודנטיות לרפואה – 18 מהן עברו בחינות מורכבות, והשאר שימשו כקבוצת ביקורת להשוואה.

כדי להעריך את רמות הלחץ שחשו הסטודנטיות, החוקרים השתמשו בארבעה מדדים :

 1. שאלון הערכה עצמית לדירוג מצוקה נפשית (PSQ).
 2. מאגר Trier להערכת לחץ כרוני (TICS).
 3. רמת ציטוקין במונוציטים (תאי דם נוגדי חיידקים) פעילים בדם היקפי (PBMCs).
 4. ניתוח טריכוגרמי של השיער (בדיקת מחזור צמיחת זקיקי השיער ופיגמנטציה).

המחקר נערך בשלושה שלבים: הבדיקה הראשונה התבצעה בתחילת המעקב, הבדיקה השניה נערכה באמצע שלב הבחינות הקשה והעמוס ביותר, והבדיקה השלישית התבצעה 12 שבועות לאחר תקופת הבחינות.

בהתאם להשערות החוקרים, 18 הסטודנטיות שעברו את המבחנים סבלו מתחושת חרדה ומועקה מוגברת בזמן הבדיקה השניה. לעומת זאת, קבוצת הבקרה לא הפגינה כל עליה בתחושת הלחץ הנפשי.

אבל, מה בנוגע לריכוז הציטוקין? האם לחץ נפשי מפר את איזון המרכיב הזה שמעודד תהליכים דלקתיים בגוף?

מסתבר שכן!

תוצאות המבחן במאזן הציטוקין

הממצאים הראו באופן חד משמעי שרמת הציטוקין עלתה בקרב הסטודנטיות שעברו את הבחינות, לעומת הקבוצה שלא נבחנה כלל.

וזה עוד לא הכל.

גם הבדיקה שנערכה 12 שבועות לאחר סיום הבחינות, הראתה שהריכוז של הציטוקן לא חזר לגמרי לרמתו התקינה של לפני תקופת המבחנים. כלומר, גם תקופה קצרה וחולפת של לחץ נפשי גורמת לשינויים פיזיולוגיים ארוכי טווח.

אבל איך זה מקשר בין מתח נפשי לבין סיבות לנשירת שיער אצל נשים?

החוקרים הצליחו לבחון לעומק גם את הסוגיה הזאת!

בכל 3 שלבי ביצוע הניסוי, החוקרים תלשו כמה קצוות שיער אצל המשתתפות. הדגימות אפשרו להם לקבוע את שלב הצמיחה הנוכחי (על פי איכות השערה) ושינויים טריים במחזור צמיחת השיער (נקבע על ידי פיגמנטציה).

פגיעה בפיגמנטציה של קצוות השיער מצביעה על מעבר מוקדם מדי משלב האנגן (הצמיחה הפעילה) לקטגן (סיום ומנוחה). כלומר, מנגנון הצמיחה הטבעי של זקיקי השיער השתבש והם נושרים בקצב מואץ מבלי ששיער חדש יחליף אותם.

אז, מהן התוצאות שהתקבלו?

אנאגן ולוגן ולחץ נפשי

ראשית, הנתונים שנאספו מראים בבירור שאצל הסטודנטיות שעברו את הבחינות, הייתה ירידה במספר זקיקי השיער בשלב האנגן (הצמיחה הפעילה), ועליה בכמות הזקיקים בשלב הטלוגן (מעבר והמתנה), במהלך תקופת הבחינות המלחיצה והעמוסה ביותר (שלב ההערכה השני).מה שמראה שלחץ, מתח וחרדה משחקים תפקיד במחזור הצמיחה של השער.

אבל איך החוקרים הצליחו לגלות שאופן צמיחת השיער לא התקדם בצורה הטבעית והתקינה שלו? באמצעות בדיקת פיגמנטציה.

פיגמנטציה של השיער ולחץ נפשי

כמו שכבר ראינו, פיגמנטציה בעייתית מצביעה על מעבר מוקדם מדי בין שלב הצמיחה הפעילה לשלב הסיום והמנוחה, קטגן. כלומר, חוסר איזון נפשי פוגע במחזור חיי השערות וגורם להן לא לממש את פוטנציאל הגדילה הטבעי שלהן, מה שגורם להידללות ולצמיחה מופחתת של שיער.

אבל ממה זה נובע?

נכון שהמחקר הראה שרמות הציטוקין בגוף משחקות תפקיד חשוב בתחושת מצוקה נפשית ונשירת שיער. אבל, יש עוד היבט חשוב שחייבים לקחת בחשבון – נשימה.

במהלך תקופות לחוצות ומתוחות, אנחנו סובלים לעתים קרובות מקשיי נשימה. אנחנו מרגישים שאין לנו מספיק אוויר וכל נשימה מצריכה מאמץ מיוחד. איך כל זה קשור לנשירת שיער? ובכן, נשימה לקויה מפחיתה את כמויות החמצן בדם שמגיע לזקיקי השיער, וכשהשערות שלך "נחנקות", הן לא יכולות לגדול כמו שצריך.

ומה יש למדע להגיד על זה?

מספר מחקרים הוכיחו את הקשר בין תרגילי נשימה עמוקה ונכונה ללחץ ומתח נפשי (24). נמצאו ראיות משכנעות לכך שתרגול טכניקות נשימה בריאה מסייע להפיג מתח ולחצים בגוף (2526).

אם תורידי את רמת הלחץ והחרדה (בכל דרך שתבחרי), זה רק יועיל באופן משמעותי לצמיחת השיער שלך. אז, הנה כמה דרכים יעילות להורדת לחץ:

שלבי תרגילי נשימה בשגרה היומית

אישה עושה תרגילי נשימה

כמה פעמים שמעת את המשפט: "תקחו נשימה עמוקה ותירגעו"? אז הגיע הזמן להבין שנשימה בריאה וסדורה היא צורך בסיסי של הגוף. אחת מהדרכים הפשוטות ביותר להתמודד עם לחץ נפשי היא לבצע תרגילי נשימה באופן יומיומי. תקדישי לפעולה החשובה הזאת 10 דקות מדי יום, והרווח יהיה כולו שלך.

אחת מטכניקות הנשימה הטובות והמומלצות ביותר נקראת "נשימת צ’י". היא מתמקדת בביצוע נכון ומודע של כל שלבי הנשימה:

 1. שאיפה,
 2. החזקת האוויר,
 3. ונשיפה.

מומלץ לעמוד בזמן ביצוע התרגיל, למרות שישיבה זקופה (עם גב ישר) יכולה גם לעבוד.

איך לנשום במסגרת התרגיל: שאפי אוויר באיטיות מבסיס הבטן התחתונה, תמלאי בהדרגה גם את אזור החזה, עד שתגיעי לאזור עצם הבריח. תמלאי בערך 90% מנפח הריאות שלך – את תדעי מתי לקחת כבר יותר מדי אוויר, כי זה יתחיל להרגיש לא נוח.

כשאת מבצעות את השאיפה, דמיינו כיצד האוויר ממלא את הנחיריים והריאות שלך. החזיקי את האוויר במשך 3-5 שניות, ולאחר מכן תוציאי אותו באיטיות.

אם את לא מסוגלות לעצור את הנשימה במשך 3-5 שניות,, פשוט תחזיקי כמה שאת יכולה, אבל תנסי לעמוד בפרק הזמן הזה. עם תרגול ואימון מערכת הנשימה שלך, תוכלי לבצע את זה בקלות.

הקפידי על נשיפות אחידות וקצביות. זה ימנע ממך לשאוף יותר מדי אוויר בבת אחת, וישפר את היכולת שלך לשלוט בדפוסי הנשימה שלך. תוכלי לנשום בצורה מבוקרת ובריאה לא רק במהלך ביצוע התרגיל, אלא לאורך כל היום.

את יכולה להניע גם את הזרועות שלך בזמן תרגילי הנשימה: הרימי אותן מעל הראש בזמן השאיפה ותורידי אותן בחזרה בעת הנשיפה, ממש כמו בשיעורי הספורט בבית הספר.

אם תחזרי על תרגיל הנשימה הזה מדי יום, תוכלי לאמן את עצמך מחדש איך לנשום נכון. וכמובן, שזה רק ישפיע לטובה על התחושה הכללית שלך, ובדרך עקיפה גם על צמיחת השיער.

מדיטציה

אישה עושה מדיטציה עם עיניים עצומות

חלק ממדיטציה הוא תרגול של נשימה נכונה, אבל יש בה הרבה יותר מעבר לכך. הפרקטיקה העתיקה הזאת ידועה בסגולות הבריאותיות שלה כבר אלפי שנים. תרגול מדיטציה יגביר את המודעת לגוף שלך – איך הוא מרגיש, איך הוא מתפקד, וגם יעזור לך לשלוט בלחץ ובמתחים נפשיים.

היתרון הגדול ביותר של המדיטציה היא העובדה שאפשר לעשות אותה בכל מקום וללא שום אביזרים מיוחדים. פשוט תמצאי מקום שקט שבו לא יפריעו לך, תעמעמי את האור ותתנתקי מהעולם שמסביב למשך 10-15 דקות. אל תשכחי לכבות את הטלפונים הניידים, לתלות שלט של "נא לא להפריע" על הדלת, ולפנות חלון זמן נטול מחויבויות, מטלות ודאגות, שאותו תקדישי אך ורק לעצמך.

מדיטציה מחזקת גם את הבריאות הפיזית שלך וגם את הבריאות המנטלית, מה שהופך אותה לפתרון מעולה נגד לחץ ומתח נפשי (27).

בתור התחלה, פשוט תשבי או תשכבי בצורה נוחה (תיזהרי לא להירדם). התנוחה המסורתית של המדיטציה היא תנוחת הלוטוס, הכוללת שוקיים מוצלבות וידיים מונחות על הברכיים, אבל, את יכולה לבחור בכל תנוחה אחרת שנוחה לך.

קחי כמה נשימות עמוקות. תמלאי את הריאות, תחזיקי את האוויר במשך 3-5 שניות, ותנשפי החוצה באיטיות. חזרי על הפעולה 5-10 פעמים עד שתרגישי שאת מוכנה להתחיל.

לאחר מכן, הגיע הזמן לעבור לנשימה מהבטן. כלומר, יש לבצע נשימה עמוקה מבסיס הבטן התחתונה, ולא מהחזה, ואז להחזיק שם את האוויר ששאפת. את יכולה לספור את הנשימות, כדי לשפר את יכולת הקשב והריכוז, ולהשתחרר מכל המחשבות שקופצות לראש (28).

כדאי לבצע תרגילי מדיטציה לא רק במצבים של לחץ, עומס ושחיקה נפשית, אלא גם כשאת רגוע ונמצאות במצב רוח חיובי. ההשפעה הנפלאה של המדיטציה לא מוגבלת רק לזמן הטיפול המרפה והמרגיע, אלא נמשכת גם זמן רב לאחר סיומו (29).

תתמודדי עם הגורמים ללחץ הנפשי שלך

אישה צעירה מביטה במראה ומחייכת

מתח נפשי יכול להיגרם מבעיות ולחץ בעבודה, בלימודים, או בחיים האישיים. אף אחד מאיתנו לא חסין בפני שגיאות, אירועי חירום, הכרעות גורליות ואכזבות מכאיבות.

אבל, גם כשמפלס הלחץ והחרדה שלנו עולה בצורה ניכרת, אסור לטמון את הראש בחול ולברוח מהמציאות, אלא להתמודד איתו בצורה ישירה. רק אם תחזקי את החוסן הנפשי שלך, תוכלי לצלוח בקלות גם את הזמנים הקשים ביותר, ולא לגרום לאירועים לא נעימים לשתק אותך, ותחזקי את בריאותך הגופנית והנפשית.

למה בדיוק אני מתכוונת?

קודם כל, את חייבת להסתכל למציאות בעיניים ולהכיר בזה שיש לך בעיה שצריך לפתור אותה. באופן טבעי, רוב האנשים מעדיפים להדחיק את הבעיות שלהם ולהעמיד פנים שהכול בסדר. אחרי הכל, אנחנו מצטיינים בלטאטא בעיות מתחת לשטיח ולאפשר להן להצטבר ולגדול למימדים עצומים. ואז כשהן לפתע מתפוצצות לנו בפנים, באמת קשה להתמודד איתן ונראה שמדובר בסוף העולם.

דבר שני, את צריכה להבין עד כמה המצב תלוי בך ובאיזו מידה את אחראית להיווצרותו: אם את מצוברחות בגלל שהבוס לא מפסיק להתעלל בך או עוברת תקופה לא פשוטה בזוגיות, תחשבי לעומק מה הייתה התרומה שלך לסיטואציה הזאת? כשתביני שלא רק צד אחד אשם במצב הזה, תוכלי לחשוב על דרך לפתור את אותו ולהתגבר עליו.

דבר שלישי, אל תהיי קשה מדי עם עצמך ועם אנשים אחרים. בין אם המצב המלחיץ והמעיק נגרם בעקבות הפעולות וההחלטות שלך, או שזה פשוט חלק מהחיים ואין לך מה לעשות עם זה, לא צריך לרדת על עצמך ולהתמלא באומללות ורחמים עצמיים.

במקום לבזבז זמן על להתלונן ולהאשים, תשקיעי את האנרגיה שלך בפתרון של הבעיה – פסימיות, ביקורתיות ושיפוטיות רק יפגעו בך יותר.

חשוב לזכור שלחץ נפשי יכול לנבוע גם מגורמים פיזיים. אז אם עברת ניתוח או היית חולה בזמן האחרון, תשתמשי בטכניקות שהמלצתי עליהן כדי לעזור לגוף ולנפש שלך להירגע ולהפיג מתחים.

טיפוח פוגעני לשיער

סיבות נשיער שיער נשים טיפוח פוגעני לשיער

האם את שומרת על שיער בריא ומטפלת בו כמו שצריך? טיפוח לא בריא לשיער יכול להיות בראש רשימה ארוכה של סיבות לנשירת שיער אצל נשים!

אולי את חושבת שאת עושה הכל נכון, אבל אני הולכת לחשוף כמה פעולות טיפוח שגרתיות לחלוטין שיכולות לגרום לך ליותר נזק מתועלת. אני בטוחה שתופתעי לדעת שחפיפה בשמפו או שימוש במכשירי עיצוב שיער נפוצים יכולה לפעול באופן הפוך ולפגוע בשיער. ואם תמשיכי לעשות אותן באופן קבוע? זה יכול להזיק מאוד לשיער ולעודד נשירה.

אז ממה חשוב להיזהר ולהימנע?

שמפו ומרכך תעשייתי

הרבה נשים שומרות בקנאות על תכשירי טיפוח השיער שלהן ומשתמשות במוצרים מסוימים במשך שנים מבלי לחפש אלטרנטיבה. אני בטוחה שגם את מאוד אוהבת את המוצרים שהתרגלת אליהם ושהפכו לחלק משגרת הטיפוח שלך בשיער.

אבל האם אנחנו באמת יכולה לדעת מה מכילים המוצרים שאנחנו מוצאים על מדפי החנויות וכיצד הרכיבים שלהם באמת משפיעים על השיער שלנו?

רוב המרככים והשמפואים הרגילים מלאים בחומרים כימיים. בעוד שנראה שמדובר במוצר מצוין ואיכותי שעונה על כל הצרכים שלך וממשיך לבצע את תפקידו גם לאחר שנים ארוכות, הוא יכול לגרום לנזק סמוי ונסתר שאת בכלל לא מודעת אליו.

חומרים משמרים וחומרי הקצפה סינתטיים נועדו להפוך את המוצרים לעמידים יותר ולהקנות להם מרקם נעים, אוורירי ומפנק. אבל מבחינה בריאותית נטו, הם אינם תורמים שום דבר לשיער: הכימיקלים המזיקים בתכשירי הניקוי והחפיפה האלה מסירים את השומן הטבעי והחומרים המזינים בעור ובזקיקים.

אז לאיזה רכיבים כדאי לשים לב? הנה כמה מהם:

 • אמוניום לאוריל סולפט או סודיום לאורת’ סולפט (SLES).
 • סודיום לאוריל סולפט (SLS).
 • סודיום כלוריד.
 • פורמלדהיד.
 • אלכוהול.
 • פוליאתילן גליקול (PEG).
 • חומרי בישום וריח.

כל הכימיקלים האלה מורידים את השמנים הטבעיים המופרשים בשיער (סבום) ומשאירים שיער מיובש וחסר חיים. ועל הדרך, הם יכולים גם לגרום לאדמומיות, קשקשים ופריחה.

אז, האם יש תחליף למוצרים האלה?

כמובן!

תוכלי למצוא באינטרנט ובחנויות מגוון רחב של תכשירי טיפוח טבעיים לגמרי. אבל, אפשרות הרבה יותר טובה ועדיפה, היא להכין שמפו ביתי משלך. זה דיי פשוט ורק מצריך לערבב כמה חומרים מוכנים מראש. עם כמה מרכיבים זמינים שניתן להשיג בקלות, תוכלי להכין שמפו טבעי לגמרי בעצמך שינקה באופן יסודי את הקרקפת מבלי להזיק לזקיקי השיער. תוכלי למצוא מגוון רחב של מתכונים באינטרנט, תמצאי את זה שמוצא חן בעינייך ותכיני אותו. מדובר בפתרון הכי בטוח שגם יחסוך לך כסף בטווח הארוך!

צבע לשיער

אישה צובעת את השיער אצל איש מקצוע

צביעת והבהרת השיער היא דרך פופולרית לשדרג ולרענן את המראה החיצוני ולהבליט את האישיות והייחודיות שלך.

נשים רבות משתמשות בתכשירים כאלה בצורה קבועה מבלי לחשוב פעמיים על הנזקים שלהם. הרבה פעמים למראה היפה והאלגנטי שהם מעניקים יש מחיר כבד: הם מייבשים את זקיקי השיער ומשאירים אותם שבריריים וחסרי חיים.

ואם לא נזהרים, אפשר גם לחטוף כוויה כימית במהלך הצביעה, ואם אני כבר עושה רשימת סיבות לנשירת שיער אצל נשים, הייתי חייבת להכניס גם את הסיבה הזאת.

אז האם יש אלטרנטיבות טבעיות ונטולות כימיקלים של צבע לשיער? ברור שיש.

הרבה בלוגריות מובילות בתחום הטיפוח והיופי ממליצות על קפה ותה שחור כדי להכהות את השיער, מיץ לימון כדי להבהיר אותו.

תרופות הסבתא יכולות לעזור, אבל ייתכן שפתרון הרבה יותר נוח ופשוט הוא פשוט לקבל את הצבע הטבעי של השיער שלך כמו שהוא, כן, אפילו אם הוא מאפיר. זה נכון שבעתיים לנשים שסובלות מהידלדלות בשיער או בעלות זקיקים פגומים שנוטים להישבר בקלות.

מכשירי עיצוב שיער הפועלים בעזרת חימום

אישה עושה פן עם מייבש שיער

מה משותף למייבשי, מחליקי ומסלסלי שיער? חום בטמפרטורה גבוהה!

כן – מכשירי עיצוב השיער שאת משתמשת בהם על בסיס יום יומי, יכולים להחליש את השיער שלך ולהפוך אותו לדליל ושברירי.

זה לא אומר שאת צריכה להימנע לגמרי ממכשירי עיצוב, אבל, מומלץ להשתמש בהם לעיתים רחוקות (פעם בחודש פחות או יותר) כדי למנוע חימום יתר שיזיק לשיער.

גם אם את לא מסוגלת לדמיין את החיים שלך בלי פן, זה לא סוף העולם: אפשר (ועדיף) להשתמש בפן על קור – זה יפחית את הסיכון לנזק ונשירת שיער.

את פוחדת שכבר גרמת לנזק משמעותי לשיער שלך כתוצאה משנים רבות של שימוש יומיומי במכשירים אלה? אל דאגה. יש כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי להזין את השיער והקרקפת שלך.

קודם כל, תשקלי לנסות טיפול בשמן חם. כל מה שתצטרכי הוא שמן לבחירתך (קוקוס, שקדים או חוחובה), מעט מים חמים, ומגבת.

תשימי כמות קטנה של השמן על כף היד ותמרחי אותה על הקרקפת והשיער. תשתמשי בקצות האצבעות כדי לעסות ולהחדיר את השמן. הקפידי לפזר אותו בצורה שווה ואחידה לכל אורך השיער, מהקצה ועד לשורש.

תטבלי מגבת (מגבת אמבטיה) במים חמים, ותסחטי אותה עד שהיא תישאר קצת לחה. תעטפי איתה את השיער ותשאירי אותה ל-20 דקות על הראש. אחרי 20 דקות, תשטפי את השמן מהקרקפת עם מים ותהני מהתוצאות!

הטיפול הזה מעניק לחות והזנה לקרקפת, ובמקביל גם מרכך את השיער, מה שיהפוך אותו לפחות שברירי.

תראי, אני לא אומרת שאת חייבת לוותר על פן ולא לגעת בו יותר בחיים, עם זאת בהחלט מדובר במשהו שיכול להשפיע ישירות על השיער שיער, ולכן החלטתי לכלול אותו ברשימה של סיבות לנשירת שיער אצל נשים שעשיתי.

מקלחת במים רותחים

ידית של ברז מים רותחים

אני יודעת שהרוב לא יעלו בדעתן שמדובר באחת הסיבות לנשירת שיער אצל נשים: בימי החורף הקרים, אין דבר נעים ומרגיע יותר ממקלחת ארוכה במים חמים. הבעיה שהפינוק הזה יכול לגרום לדלקת, יובש, וגירוי בעור. בסופו של דבר, כל הנזקים האלה יכולה לגרום לנשירת שיער.

הקרקפת מפרישה נוזל שומני (סבום) שתפקידו לשמן ולרכך את העור ולהגן עליו. בטח כבר הבנת ששמפו תעשייתי מסלק את השמן הטבעי הזה, אבל בוודאי תופתעי לשמוע שגם מקלחת חמה יכולה לעשות את אותו הדבר: היא יכולה לייבש את העור ולהסיר ממנו את הסבום.

לעומת זאת למקלחת קרה, יש כמה יתרונות פיזיולוגיים. היא יכולה לשפר את חילוף החומרים, ואפילו להמריץ את זרימת הדם (3031). זאת דרך נפלאה להגביר את אספקת החמצן וחומרי הזנה אחרים לזקיקי השיער בקרקפת, כדי ליצור את כל התנאים הנדרשים לצמיחה של שיער בריא.

וזה עוד לא הכול, אם את סובלת מהתקרחות ונשירת שיער שנגרמו מתהליך של מזעור השיער, מקלחת קרה יכולה לעצור את התהליך ולסייע לחדש את צמיחת השיער!

איך?

מזעור השיער נוצר בגלל דלקת מקומית. מקלחת במים קרים יכולה להרגיע את הדלקת, מה שמאפשר זרימת דם תקינה לאזור הפגוע ועוזר לשיער לצמוח (32).

עישון וצריכת אלכוהול

אישה עם נשירת שיער מחזיקה כוס וויסקי וסיגריה ביד

בזמן שתנאים סביבתיים חיצוניים בהחלט יכולים להוות סיבות לנשירת שיער אצל נשים, גם נזקים פנימיים יכולים לפגוע בבריאות של הקרקפת שלנו. זה נכון במיוחד במקרה של עישון וצריכת אלכוהול.

אחרי שקראת איך לחץ ומתח נפשי יכולים לגרום לבעיות נשימה ולתחושת מחנק, ופשוט לחנוק את זקיקי השיער עקב מניעת אספקה חופשית של חמצן דרך הדם, זה די מובן מאליו שעישון יכול להזיק בצורה דומה ולהחמיר באופן משמעותית את הבעיה.

שאיפת העשן היא לא הדבר הגרוע היחיד (אם כי היא מספיק גרועה בפני עצמה), אלא גם שלל הכימיקלים המסוכנים שיש בסיגריות. הניקוטין הידוע לשמצה הוא רק אחד מהם. אם בריאות השיער שלך באמת חשובה לך ואת רציניות במאבק שלך בנשירת שיער, את חייבת להפסיק לעשן (כמובן שאם את לא מעשנת, אז אין לך מה לדאוג מזה).

ומה לגבי שתיית אלכוהול?

אין שום בעיה עם כוס יין או בקבוק בירה פה ושם. אבל חשוב לא להגזים בכמויות ולעבור את הגבול. צריכת אלכוהול קבועה (לפחות שלוש פעמים בשבוע) יכולה לגמרי לגרום לשיער חולה.

לכן, אם יש לך נטייה לנשירת שיער, או שאת פשוט בכללי רוצה להיות בריאה יותר, אני ממליצה להגביל את צריכת האלכוהול שלך.

סיכום ומסקנות

אישה עם שיער כהה ורקע של קיר לבנים מסתכלת למצלמה

בדיוק כמו בנשירת שיער אצל גברים, ישנן המון סיבות לנשירת שיער אצל נשים.

במקרים רבים מדובר בהרגלים יומיומיים שמזיקים לשיער או שגרת טיפוח וטיפול לא נכונה, שלרוב את אפילו לא מעלה בדעתך שהם יכולים לפגוע בשיער הקרקפת (למשל מקלחת במים חמים). גם מחלה פתאומית, לחץ או מתח נפשי וכל פגיעה אחרת בתפקוד הגוף יכולה לגרום להידלדלות שיער ולהחריף אותה.

לא משנה מה הסיבה לנשירת השיער שלך, אסור להרים ידיים! תזכרי שתמיד יש תקווה:

ברוב הפעמים, סיבות לנשירת שיער אצל נשים, הן לא בלתי הפיכות ויהיה ניתן להחזיר את שיערך למצבו המקורי. ואני לא מדברת על תרופות למיניהן (אם כי גם הן יכולות לעזור מאוד – תלוי במקרה), אלא קודם כל לעשות שינויים באורך החיים, להפטר מהרגלים שליליים, ולסגל הרגלים בריאים שרק ישפיעו עלייך ועל השיער שלך לטובה.

ממליצה לך להעיף מבט במאמר שלנו: "טיפול בנשירת שיער אצל נשים".

עדי היירלוס
עדי היירלוס

עדי היא דמות פיקטיבית של דוקטור מפורסמת המומחית לכל מה שקשור לנשירת שיער אצל נשים. ד"ר עדי היא אישה חזקה, עצמאית ופורצת דרך שמטרתה בחיים היא להעניק מעצמה ומהידע שלה לכל אישה שסובלת מנשירת שיער או התקרחות.

10 תגובות
 1. היי עדי, לא מזמן עשיתי אבחון וגיליתי שאני סובלת מנשירת שיער. חיפשתי באינטרנט מידע על איך אני יכולה להילחם בתופעה, או לפחות לחיות איתה בסוג של שלום. אני רוצה להגיד שהמאמר הזה הוא המאמר הכי אינפורמטיבי ומקיף שיצא לי לקרוא אחרי חודשיים של חיפושים. אני לגמרי מאמינה שלאוכל עם חומציות גבוהה וגם לתנודות קיצוניות על הסוכר בדם יש השפעה ישירה על הבריאות. על כל פנים אני רוצה להודות לך על המאמר הנפלא.

  יעלי

  • היי עדי
   האם את עובדת גם בייעוץ אישי ?
   חייבת עזרה דחופה

   • הגב
    ד"ר עדי היירלוס 25 ביוני 2020 ב14:26

    שירי היקרה שלום,

    עניתי לך במייל פרטי. אני לא נותנת ייעוץ אישי, אבל אם אוכל לעזור – אשמח.

    עדי

  • הגב
   ד"ר עדי היירלוס 25 ביולי 2019 ב09:49

   היי יעלי,
   תודה רבה לך על המילית הטובות!
   וכן, חומציות וסוכר בהחלט משפיעים על הבריאות הכללית של הגוף.

 2. מאמר מאוד אינפורמטיבי ..שמחה שמצאתי את העמוד. קשה למצוא בנושא ידע כל כך אמין ולא שיווקי.
  תודה על שיתוף הידע

  • הגב
   ד"ר עדי היירלוס 25 ביוני 2020 ב18:17

   היי נעמה,

   איזה כיף לשמוע, תודה רבה על המילים החמות 🙂

   יום מקסים,
   עדי

   • היי עדי, סופסוף מאמר מאוד מקיף ומעניין בכל הקשור לבעיה על כך מטרידה .
    אני בגיל המעבר, עם נשירת שיער מסיבית, מטריד ולא נעים בכלל .
    בבדיקה של בלוטת התריס 5.905
    וT4 תקין . הרופאה אומרת שזה בסדר ונחכה, אין לי סבלנות ואני מאמינה שיש קשר ועדיף כבר לטפל.
    האומנם ? אני ממש אודה לתגובתך .
    תודה ורק בשורות טובות

    • עדי היירלוס 4 באוקטובר 2020 ב09:29

     היי אילנית, אלו דברים שאת צריכה לעבור עליהם מול הרופא המטפל שלך, זה לא מספיק לבסס משהו

 3. אני משתמשת בHR GROWTH שסיקרתם עליו כבר 3 חודשים ואני אכן רואה עצירה של הנשירת שיער
  אבל האם אני יכולה להוסיף לטיפול עוד משהו כדי לחזק את הצמיחה המחודשת?
  תודה רבה לכם! עבודת קודש אתם עושים!

  • הגב
   עדי היירלוס 4 באוקטובר 2020 ב09:41

   תודה על המחמאה לירית – אני מאוד שמחה לשמוע על ההצלחה שלך! ותנסי לקרוא לגבי תכישירים טופיקליים שסיקרנו עליהם באתר זה יוכל לעזור לך אולי

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo