תכשיר נגד נשירה HR Growth
נשירת שיער והתקרחות

נשירת שיער בגיל ההתבגרות: מדריך מקיף על הנושא

נשירת שיער בגיל ההתבגרות יכולה להיות תופעה מלחיצה במיוחד: כשרעמת השיער היפה שלכם מתחילה להיעלם לכם מול העיניים ופתאום אתם מגלים יותר ויותר שערות על המסרק והכרית, התגובה הטבעית היא הלם וייאוש.

כשהתקרחות מתחילה בגיל צעיר יחסית, הטראומה יכולה להיות חזקה הרבה יותר. גיל ההתבגרות היא תקופה רגישה, טעונה ומורכבת. מתבגרים נוטים לא לספור אף אחד, מצבי הרוח שלהם משתנים כל חצי שעה, ואפילו חצ’קון קטן יכול להרגיש להם כמו סוף העולם. לכן, ההתמודדות עם נשירת שיער בגיל ההתבגרות יכולה להיות מאתגרת וקשה במיוחד עבור בני נוער.

5 סיבות עיקריות של נשירת שיער בגיל ההתבגרות

תמונה אחורית של אנשים צעירים עם נשירת שיער בגיל ההתבגרות

בואו נתחיל מהגורמים העיקריים להתפתחות הבעיה אצל נערים ונערות:

 • הורמונים – כשרמות ההורמונים קופצות והם מתחילים להשתולל ולצאת מאיזון, זה עלול לגרום היווצרות של הפרעות הורמונליות. הן יכולות לכלול את תסמונת השחלות הפוליציסטיות ותת פעילות של בלוטות התריס, וזאבת. כל הבעיות הרפואיות האלה ידועות ביכולתן לגרום לנשירת שיער.
 • לחץ ומתח נפשי – השינויים הגופניים והרגשיים המקיפים והקיצוניים שחווים מתבגרים גורמים להרבה מאוד לחץ נפשי. חוסר האיזון המנטלי הזה יכול לגרום לנשירת שיער מוגברת והתקרחות, או להפרעות כפייתיות ולא רצוניות שפוגעות בשיער הקרקפת.
 • טיפול תרופתי – בעיות רפואיות האופייניות לגיל ההתבגרות דורשות נטילת תרופות מרשם. חלק מתופעות הלוואי של התרופות האלה הן נשירת שיער מוגברת.
 • תת תזונה – זוכרים כשהייתם בני 16 והייתם אוכלים מכל הבא ליד ללא הפסקה? רוב בני הנוער הם לא בדיוק מודל לחיקוי בכל הקשור לתזונה מסודרת ובריאה: חלק גדול מהם אף נמצא במצב של תת תזונה לא מספקת. השיער שלנו מקבל את הערכים התזונתיים שלו מהמזון, לכן שיער של אדם בתת תזונה יקבל פחות ערכים תזונתיים ממה שהוא צריך.
 • אלופציה אראטה (התקרחות אזורית) – אלופציה אראטה נובעת מכשל במערכת החיסונית שגורם להופעת מוקדי התקרחות והידלדלות שיער בכל חלקי הגוף, וכמובן שגם על הקרקפת.

סימנים מוקדמים של נשירת שיער בגיל ההתבגרות

גבר עם זכוכית מגדלת מגלה סימנים מוקדמים של נשירת שיער בגיל ההתבגרות

אם אתם סובלים מנשירת שיער בגיל ההתבגרות, ככל שתקדימו לטפל בבעיה, כך הסיכוי שלכם להצליח לבלום ולתקן אותה יעלה בהתאם. לכן, זיהוי מוקדם של תחילת ההתקרחות ונשירת השיער שלכם יכול לעשות את כל ההבדל. אם תתעוררו מאוחר מדי כשההתקרחות שלכם כבר תהיה בשלב מתקדם, ייתכן שתפספסו את הרכבת ויהיה מאוחר מדי להציל את המצב. לפניכם, כמה תסמינים בולטים שחשוב לאתר בזמן:

 • נסיגה בקו השיער – שיער נסוג מצביע על בעיה ממשית ויכול לבשר על תחילתו של תהליך נשירת שיער בגיל צעיר. כשאתם רואים תבנית התקרחות אופיינית שמתרחבת ומעמיקה יותר בעיקר באזור הרקות, זה סימן מובהק של נסיגת שיער חריגה.
 • הידלדלות שיער באזור כתר הראש – נשים בדרך כלל סובלות מקרחות באזור הכתר. בקרב נשים, ההתקרחות בדרך כלל אינה כה מסיבית ודרמטית בהתחלה: קשה להבחין בנשירת השיער, אבל עם הזמן, תוכלו לראות הרבה יותר התדלדלות וסימנים של התקרחות.
 • כמות חריגה של שערות על הכרית או פתח הניקוז במקלחת – הסנונית הראשונה שמבשרת על נשירת שיער בגיל ההתבגרות היא כמות נכבדת של שערות שמתחילות להתגלות על הכרית או בפתח הניקוז בתחתית המקלחת. כמובן, שזה קורה כמעט לכולנו, אפילו אם שיער הקרקפת שלנו בריא לגמרי. אז, איפה עובר הגבול? בכמות השערות שנפלו מראשכם ובמהירות צמיחתן של השערות החדשות במקומן.
 • צמיחה חלשה של שיער דק ודליל – בשלבים ההתחלתיים של נשירת שיער בגיל ההתבגרות, עדיין תתרחש צמיחה מחודשת לאחר הנשירה הראשונית. אבל, השערות שיגדלו יהיו דקות ושבריריות.

איך לטפל בנשירת שיער בגיל ההתבגרות?

רופאה צעירה שמחייכת

אנשים רבים מחפשים טיפול בנשירת שיער בעזרת אחת מהתרופות הפופולריות שאפשר למצוא על מדפי בתי המרקחת. תכשירים כמו פרופסיה או רוגיין הפכו לפתרון נוח וזמין. אבל, לפני שאתם תולים את כל התקוות שלכם על גלולה או משחה, אני דווקא ממליץ להימנע מהשימוש בהם, במיוחד בגיל צעיר.

בעוד שאנשים רבים מדווחים על תוצאות חיוביות לאחר הטיפול בתכשירים האלה, כל האפקט המרשים יתפוגג מהר מאוד לאחר הפסקת נטילת התרופה. אל תשכחו, שמצפות לכם עוד שנים ארוכות וטובות, ואם תתחילו להשתמש בהם בשלב כה מוקדם, אתם הולכים להיות תלויים בתכשירים האלה כל החיים.

אז, מה אפשר לעשות במקום?

 • הימנעו מעיצוב יתר של השיער – האובססיה של מתבגרים רבים למראה החיצוני שלהם יכולה לשחק נגדם: הקפדה יומיומית על תסרוקת מושלמת ונטולת פגמים יכולה להוביל לשגרת טיפוח שגויה ומוגזמת שיכולה לפגוע בזקיקי השיער, להביא לנשירתם או להחמיר אותה.
 • תטפלו בחוסר האיזון ההורמונלי – בגיל ההתבגרות מתרחשות בגוף תנודות הורמנליות חדות, מה שיכול להוביל לבעיות הורמונליות שעלולות לגרום, לפחות באופן חלקי, לנשירת שיער.
 • תשפרו את התזונה שלכם – תחליפו בהדרגה את המאכלים החומציים שהתרגלתם אליהם במזונות בסיסיים ומזינים יותר. אין צורך להוריד הכול בבת אחת ובאופן קיצוני, זה יקשה עליכם לשמור על התזונה החדשה שלכם ולהתמיד בה לאורך זמן. אדם שאוכל בריא לא חייב להיות מסכן ואומלל: תלמדו להעריך מזון בריא וליהנות ממנו. אל תרעיבו את עצמכם או תתנזרו מכל מאכל שאתם אוהבים, אבל, תשלטו במה שנכנס לכם לפה. מתינות היא המפתח להצלחה.

נשירת שיער בגיל ההתבגרות: סיכום

בני נוער קופצים כי אין להם נשירת שיער בגיל ההתבגרות

אובדן שיער יכול להרוס את מצב הרוח ולערער את הביטחון והדימוי העצמי בכל גיל, אבל כשהוא מתרחש בגיל הנעורים והבגרות המוקדמת, זה יכול להיות הרסני ומתסכל במיוחד.

החדשות הטובות הן, שברוב המקרים, ניתן לעצור את ההתקרחות כשהיא עדיין נמצאת בתחילתה, ואפילו להציל את השיער שאבד ולהצמיח אותו מחדש. ככה, שאסור לאבד תקווה ובמקום להתבאס ולכעוס על כל העולם ואחותו, צריך לפעול במהירות.

כמובן, שהאסטרטגיה שלכם למלחמה בשיער נסוג ומקריח תלויה בסיבה למצב ובחומרה שלו. תנסו לראות את האור בקצה המנהרה וליישם את הטיפים שנתתי. לא משנה מהו בדיוק הרקע להידלדלות השיער שלכם, הם יעניקו לכם נקודת התחלה מצוינת וישפרו את הסיכויים שלכם להצליח להחזיר את השיער שלכם לימים טובים יותר.

תכשיר להצמחת שיער HR Growth
HR Growth תכשיר

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

יש 6 תגובות למאמר

 1. יגאל שלום.
  הבן שלי בן 16 ורופא עור אמר שיש לו התקרחות תורשתית
  יש לו נשירת שיער ואני בלחץ מזה.
  מה אפשר וצריך לעשות?
  בתודה
  אורן

  1. שלום אורן,
   אין ספק שכאשר לילד יש נשירת שיער בגיל ההתבגרות, מדובר במצב מלחיץ גם לילד וגם להורים.
   קודם כל, יש להתייעץ עם טריקולוג (מומחה שיער).
   באופן כללי וכצעד ראשון, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ואיכותית, ולהימנע ממוצרי עיצוב לשיער.
   בנוסף, אני מציע לך לעיין במדריך המקיף שלנו על טיפול בנשירת שיער, שבו תוכל ללמוד על דרכי טיפול טבעיות ולא טבעיות.
   כמובן שכל טיפול דורש התייעצות עם רופא מומחה שמכיר את המצב של הילד וידע להמליץ על הטיפול הכי מתאים.
   בברכה,
   יגאל

 2. היי , אני עוד חודש בת 16 וכבר שנה אני עם נשירת שיער, בחודשים האחרונים זה ממש החמיר .. ישבתי עכשיו לעשות שיעורי בית אחרי חצי שעה כל היריכיים שלי היו מלאות בשיערות ונושר לי בכללי ברמה מוגזמת.. אני ממש מפחדת מזה.. איך אני יכולה לטפל בזה???????

  1. שלום נועה,

   יש הרבה סיבות לנשירת שיער בגיל 16, וכדאי לך להיוועץ עם הרופא שלך לגבי הסיבה הספציפית שלך.
   יכול להיות שזה בגלל השינויים ההורמונליים שהגוף עובר בגיל הזה, ויכול להיות שיש סיבה אחרת – הרופא שלך שמכיר אותך ידע להכווין אותך בצורה הטובה ביותר.

   יגאל

 3. שלום יגאל
  אני בן 18 ומאז ומתמיד אני זוכר את עצמי עם שיער דק מאוד ודליל
  אני אפילו מתבייש להיכנז לים או בריכה כי ברגע שאוציא את הראש מהמים יראו רק קרחות
  אני חושב שזה תורשתי יש שיער דליל לכל המשפחה שלי
  אני מחפש המון באינטרנט ולא יודע מה לעשות
  אני מתבייש אפילו לצאת מהבית השיער רק מחמיר לי מיום ליום
  אבל לא זוכר שהייתה לי נשירה אי פעם מה שכן לאחרונה ממש טיפה התחיל לנשור לי שיער
  וכבר מציין שאני לא משתמש בתכשירים ולא פן
  אשמח לתשובה ממך זה מאוד חשוב לי????????

  1. שלום עידו,

   בדר"כ הקרחה בגיל 18 היא תורשתית או נובעת מחוסרים של הגוף.
   תנסה להתייעץ עם הרופא המטפל שלך ולעשות בדיקות דם לפני שתתחיל להפציץ את הגוף בכל מיני תכשירים.
   אבל תדע שאתה לא לבד, הרבה נמצאים במצב שלך והרבה הרבה אנשים שהיו במצב שלך בגיל 18, היום בגיל 30-40 הם עם שיער על הראש.
   כמובן לא שופע כמו בראד פיט אבל שורדים ממש יפה 🙂 אז תתעודד – יש טיפולים היום.
   אם אתה צריך הכוונה נוספת אתה מוזמן לפנות אלינו במייל בעמוד צור קשר באתר.

   תחזיק מעמד,
   יגאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *