ניזורל: המדריך המלא על שמפו ניזורל לטיפול בנשירה

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

נשירת שיער מואצת או התקרחות הן בעיות נפוצות אצל גברים ונשים בגילאים שונים, והן מטרידות מיליונים ברחבי העולם. הסיבות לתופעות האלו יכולות להיות שונות, כגון גנטיקה, הורמונים, מחלות שונות, שימוש לא נכון בתכשירי יופי, תזונה לקויה ועוד. אחת האפשרויות הטיפוליות שצברה תאוצה בשנים האחרונות, הן להתקרחות והן לנשירת השיער, היא השימוש בשמפו רפואי המכיל חומר פעיל בשם קטוקונזול אשר תורם לעיכוב נשירת השיער – ניזורל. בין אם כטיפול יחיד או בשילוב עם טיפולי שיער אחרים, השימוש בשמפו ניזורל הועיל ושיפר את בעיית ההתקרחות אצל גברים ונשים. במאמר זה נסקור את המידע החשוב על השמפו ניזורל, נכיר את רכיביו, נבין כיצד הוא פועל, מהן ההשפעות שלו על השיער ועל הקרקפת בשימוש קבוע, ומי עשוי להפיק ממנו את התועלת המרבית.

מה זה שמפו ניזורל?

שמפו ניזורל הוא מוצר טיפולי אשר פותח במטרה לטפל בקשקשים, בזיהום פטרייתי, בדלקת עור של הקרקפת כמו סבוריאה ודרמטיטיס, ובנשירת שיער על רקע בעיות בריאותיות אלו, כולל שיער דליל ושיער שצמיחתו נסוגה. השמפו מגיע בשני ריכוזים שונים, כאשר הריכוז העדין שלו (אחוז אחד בלבד) אינו דורש מרשם. הגרסה החזקה של שמפו ניזורל דורשת מרשם מרופא מאחר שהוא מגיע בריכוז של 2% חומרים פעילים. שמפו ניזורל מיוצר על ידי מספר חברות שונות, אך כל שמפו כזה מכיל חומר פעיל המיועד לטיפול בתופעת הקשקשים ופטריות העור השונות אשר גורמות לבעיות שונות בקרקפת ובהן גם נשירת שיער ודלדול שיער אנדרוגנטי (AGA) אצל גברים. חומר פעיל זה הוא הקטוקונזול בריכוז של 1% אשר אושר לשימוש על ידי FDA גם לטיפול בנשירת שיער או בהתקרחות לצורך הצמחת שיער. השמפו פועל על ידי הפחתת האנזים 5-אלפא רדוקטאז שאחראי בין הייתר גם על המרת טסטוסטרון, שהוא ההורמון הגברי האחראי על צמיחת השיער, לדי-הידרו טסטוסטרון (DHT) שגורם לדלדול, לנשירת שיער ולהתקרחות באזורים רגישים אצל גברים, בעיקר הקרקפת.

איך פועל שמפו ניזורל?

קטוקונזול הוא חומר אשר גורם לדיכוי הפעילות של מזיקים ופטריות שונות בעור אשר פוגעות גם בצמיחת השיער הטבעית וחודרות לזקיקי השיער בקרקפת. בין היתר חומר זה גורם לחיזוק ממברנות התאים השונים בעור הקרקפת, מה שגורם להם להתחזק ולהפוך לפחות חדירים על ידי מזיקים שונים. פעילות זו תורמת להפסקת דילול ונשירת השיער, נוסף לפעילות של הקטוקונוזול גם כחומר אשר מדכא את תפקודו של האנזים 5 אלפא רדוקטאז, שאחראי להמרת הטסטוסטרון לדי-הידרו טסטוסטרון. תהליך זה מגדיל את רמות ה-DHT שמציפים את זקיקי השיער, פוגעים בהם ובמנגנון הצמיחה הטבעית של השיער. חפיפת הקרקפת בשמפו ניזורל פעמיים בשבוע, כמצוין בהוראות השימוש של המוצר, היא זו שתעזור להפחית את קצב הייצור של פטריות העור שגורמות להיווצרות של קשקשים ודלקת עור, ותחזק את התאים ואת זקיקי השיער. ברגע שהגירוי הבולט של העור יחלוף והקשקשים המכסים את הקרקפת נעלמים, אפשר להמשיך את השימוש בניזורל מדי שבועיים כדי למנוע מהבעיות מאלה לחזור שנית. שמפו ניזורל הוא לא תחליף לשמפו הרגיל שאתם משתמשים בו, לכן חשוב להקפיד לנהוג לפי הנחיות היצרן כדי להימנע משימוש יתר ולהגביר את הסיכון להופעת תופעות לוואי לא רצויות ולהזיק לקרקפת. הסיבה לכך היא שהשמפו נספג היטב בקרקפת וחודר דרך העור אל זקיקי השיער. הקטוקונוזל בשמפו הוא שחוסם את פעילות האנזים 5-אלפא רדוקטאז, ובכך הוא מונע את המרת הטסטוסטרון ל-DHT ,ומצמצם את כמות ה-‏DHT סביב זקיק השיער, מה שעוצר את דלדול השיער ומאפשר צמיחה רגילה.

שמפו ניזורל

יתרונות וחסרונות

שמפו ניזורל, המכיל כאמור את המרכיב הפעיל קטוקונזול המיועד לטיפול בקשקשים ובבעיות קרקפת שונות, פעמים רבות נקשר גם לטיפול בנשירת שיער ובהתקרחות. אף שבעיקרו הוא שמפו נגד פטריות, הוא משך תשומת לב בגלל ההשפעות החיוביות הפוטנציאליות שלו לבריאות וצמיחת השיער. כמו בכל טיפול תרופתי, גם לשמפו ניזורל יש יתרונות וחסרונות שחשוב להכיר. להלן יתרונות וחסרונות של שימוש בשמפו ניזורל לנשירת שיער:

יתרונות השמפו

 • יעיל נגד בעיות ומחלות בקרקפת: ניזורל יעיל בהפחתת דלקות בקרקפת ובבקרה על זיהומים פטרייתיים כמו דלקת קרקפת שומנית, שיכולים בעקיפין לתמוך בצמיחת שיער בריאה יותר.
 • מכיל קטוקונזול: מרכיב זה נמצא כחומר אשר עוזר בהפחתת נשירת שיער, אף על פי שהוא משמש בשמפו בעיקר לתכונות האנטי פטרייתיות שלו.
 • נוחות שימוש: אפשר לשלב אותו בקלות בשגרת הטיפול בשיער, מה שהופך אותו לתוספת פשוטה לאלה הסובלים מדלדול או מנשירת שיער.
 • סביבה בריאה יותר לקרקפת: באמצעות טיפול בבעיות קרקפת העומדות בבסיס הבעיה של נשירת שיער, ניזורל יכול ליצור סביבה אופטימלית לצמיחת שיער ובכך הוא מסייע בשמירה על השערות הקיימות. 

חסרונות השמפו

 • פוטנציאל ליובש ולגירוי: ניזורל יכול להיות תכשיר גס או חזק מדי לחלק מהאנשים, מה שגורם ליובש בשיער, לשומניות יתר או לתגובות אלרגיות אחרות.
 • לא טיפול ייעודי לנשירת שיער: בניגוד למוצרים המיועדים באופן ספציפי לנשירת שיער, כגון מינוקסידיל או פינסטרייד, היעילות של ניזורל לצמיחת שיער אינה התפקיד העיקרי שלו ולכן יעילותו משתנה בין אדם לאדם.
 • הסרת שמנים טבעיים: שימוש יתר בתכשיר עלול לגרום לאיבוד של שמנים טבעיים מהשיער ומהקרקפת, מה שגורם לסיבי שיער יבשים ושבירים.
 • יעילות מוגבלת לסוגי נשירת שיער מסוימים: ניזורל עלול שלא להיות יעיל למצבי נשירת שיער גנטיים שונים.
 • צורך בהתייעצות מקצועית: חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע רפואיים לפני השימוש בניזורל לנשירת שיער, בייחוד אצל אנשים שיש להם עור רגיש או בעיות קיימות בקרקפת.

מה הן התוצאות של השימוש בשמפו?

לשימוש בשמפו ניזורל לנשירת שיער יש תוצאות טובות, אך הן תלוית מאוד בעיקר במצבו הספציפי ובסוג השיער של האדם המשתמש בו. מכיוון שניזורל מכיל קטוקונזול, חומר נגד פטריות, הוא יעיל בעיקר בטיפול בבעיות קרקפת כמו קשקשת ודלקת קרקפת שומנית, שבאופן עקיף יכולות לסייע בהפחתת נשירת שיער. לעיתים קרובות משתמשים מדווחים על ירידה בדלקתיות של הקרקפת ושיפור בבריאות הכללית של הקרקפת, מה שיוצר סביבה נוחה ואופטימלית יותר לצמיחת שיער. עם זאת, חשוב לציין שניזורל אינו בעיקרו טיפול לנשירת שיער, ולכן היעילות שלו בשיפור של צמיחת השיער משתנה בין אדם לאדם. חלק מהמשתמשים עשויים לחוות תוצאות חיוביות, בעיקר במקרים שבהם זיהומים פטרייתיים או דלקת הם הגורמים העומדים מאחורי דלדול השיער. מצד שני, במצבי נשירת שיער גנטיים כמו קרחת גברית, ניזורל עשוי להציע תועלת מסוימת אך לא לכולם. נוסף לכך, שימוש יתר בניזורל יכול לגרום ליובש ולשבירות של השיער, מה שמדגיש את חשיבות השימוש המאוזן והנכון בשמפו לפי הוראות היצרן. בסך הכול, בזמן שניזורל יכול להיות מרכיב שימושי בשגרת הטיפול בשיער לסוגים מסוימים של נשירת שיער, הוא אינו יעיל אוניברסלית לכל מצבי נשירת השיער ויש להשתמש בו עם ציפיות הולמות והכוונה רפואית נכונה. רמת הצלחת הטיפול בשמפו ניזורל לנשירת שיער משתנה בין אדם לאדם בהתאם לגורמים כמו גיל, מצב בריאותי, גנטיקה ועוד. התוצאות בדרך כלל נראות ומורגשות רק לאחר לפחות 6-3 חודשי שימוש רציף. יש החווים שיפור ניכר בצפיפות השיער, אחרים רק האטה בקצב הדלדול, ואילו אצל מיעוט השמפו אינו יעיל כלל.

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

למי מתאים השימוש בשמפו?

שמפו ניזורל הוא מוצר בטוח לשימוש, כאשר משתמשים בו לפי הוראות היצרן והוא מתאים למרבית הגברים הסובלים מדלדול ומנשירת שיער קלה עד בינונית. הוא יכול להתאים גם לנשים במקרים של דלדול שיער נרחב. השמפו מומלץ בעיקר למי שנמצא בשלבים המוקדמים של דלדול השיער, כדי לטפל בפטריות שקיימות ועלולות להשפיע על הקרקפת ועל צמיחת השיער הטבעית. שילוב השמפו לצד טיפולי שיער אחרים יכול גם הוא להגביר את יעילותו.

חפיפה של שיער לגבר עם שמפו ניזורל

למי לא מתאים השימוש בשמפו?

השמפו כולל בתוכו חומרים כימיים פעילים, והוא מיועד לשימוש בטיפול בפטריות ובקשקשים על הקרקפת. לכן יש אוכלוסיות אשר עליהן להימנע משימוש בשמפו ניזורל או להתייעץ עם רופא לפני השימוש. השימוש בשמפו אינו מומלץ לאוכלוסיות הבאות:

 • נשים בהיריון או שמתכננות להרות: השפעת השמפו על העובר לא נחקרה דיה
 • נשים מניקות: חומרים מסוימים בשמפו יכולים לעבור לחלב האם
 • מטופלים הסובלים ממחלות לב או כלי דם: הטיפול עלול להגביר את לחץ הדם
 • מטופלים הסובלים מאסתמה או ממחלת ריאות חסימתית כרונית: ייתכן והטיפול יחמיר תסמינים
 • מטופלים בעלי רגישות למרכיבי השמפו או העלולים לפתח תגובה אלרגית אליו.

כמה השמפו עולה?

מחיר השמפו משתנה בהתאם לסוג המותג ולכמות הנמצאת באריזה. בממוצע, המחיר בעבור בקבוק של שמפו ניזורל בריכוז של 1% שתכולתו 200 מ"ל תעמוד על בין 50 ל-150 שקלים. מכיוון שמדובר בטיפול לטווח ארוך שדורש התמדה, עלות השמפו לאורך מספר חודשים או אפילו שנה עשויה להגיע לאלפי שקלים. קיימות חלופות זולות יותר של שמפו גנרי, אך יעילותן ובטיחותן ודאיות פחות.

תופעות לוואי נפוצות

אצל רוב המשתמשים בשמפו לא נצפות תופעות לוואי מיוחדות, מאחר שהשמפו עובד היטב ללא תופעות לוואי משמעותיות בשימוש לפי הגדרות היצרן או המלצת הרופא המטפל. עם זאת, תופעות לוואי שכיחות של השמפו כוללות:

 • גירוי של העור, גרד, עקצוץ וצריבה – בדרך כלל חולפות תוך שבועיים שלושה לאחר התרגלות הקרקפת לחומר
 • יובש או עודף שומניות בשיער ובקרקפת – אפשר לטפל בשימוש בשמפו או במוצרי שיער נוספים, או הנמכת תדירות השימוש
 • כאבי ראש – עלולים להופיע בתחילת הטיפול אך חולפים בהמשך 

סיכום

שמפו ניזורל הוא אפשרות טיפולית יעילה יחסית להתמודדות עם נשירת שיער לגברים ולנשים. הוא פועל על ידי חסימת האנזים DHT הגורם לדלדול, וכך עוצר את שיעור נשירת השיער ומאפשר צמיחה תקינה יותר, או את עצירת הדילול שכבר החל. אף שהשפעתו משתנה בין אדם לאדם, רוב המשתמשים חווים שיפור במצב השיער וכמו כן הקרקפת שלהם. השמפו בטוח לשימוש בדרך כלל, אך קיימות אוכלוסיות אשר עליהן לנקוט משנה זהירות מאחר שמדובר בשמפו המכיל חומרים כימיים פעילים. אך בסך הכול מדובר באפשרות טיפול המצדיקה את השימוש אצל מי הסובלים מנשירת שיער.

עדי היירלוס
עדי היירלוס

עדי היא דמות פיקטיבית של דוקטור מפורסמת המומחית לכל מה שקשור לנשירת שיער אצל נשים. ד"ר עדי היא אישה חזקה, עצמאית ופורצת דרך שמטרתה בחיים היא להעניק מעצמה ומהידע שלה לכל אישה שסובלת מנשירת שיער או התקרחות.

8 תגובות
 1. שלום, קודם כל תודה על המידע המעניין והמבוסס.
  לשאלתי, האם חובה להשתמש בשמפו רק חודש מהפתיחה?
  תודה

  • הגב
   ד"ר עדי היירלוס 4 בספטמבר 2019 ב12:12

   שלום יצחק,
   שמפו ניזורל לא מיועד לשימוש מדי יום, ויש להשתמש בו לפי הוראות השימוש של הרופא המטפל, או הוראות השימוש בעלון המצורף.
   לרוב משתמשים בשמפו פעמיים בשבוע למשך 30 ימים, ואחרי זה מורידים את התדירות, במידה והבעיה נשארת.
   ההמלצה היא להיות תחת מעקב רפואי בזמן השימוש, מאחר ואנשים שונים יכולים להגיב בצורה שונה לניזורל.
   המשך יום מעולה!

 2. היי ראיתי שאת אמרת שלא צריך מרשם בשביל 1%.
  איפה בארץ אפשר למצוא את השמפו ללא מרשם?

  • הגב
   ד"ר עדי היירלוס 26 בספטמבר 2019 ב10:01

   היי רון,
   לפי הידוע לי, אין בארץ חנות רשמית שמוכרת שמפו ניזורל 1%.
   מה שכן, אפשר להזמין אותו מחו"ל דרך חנות אינטרנטית.

 3. אם אני מעוניין להשתמש בתכשיר לטיפול בנשירת שיער מהו אופן השימוש?

  • הגב
   ד"ר עדי היירלוס 25 ביוני 2020 ב18:17

   היי גיא,

   באיזה תכשיר ספציפית אתה מעוניין להשתמש?

   יום מקסים,
   עדי

 4. שלום עדי,

  אני יודע שקיים ניזורל קרם 2% האם ניתן למרוח אותו על הקרקפת או שעדיף שלא מפאת השומניות שבקרם?

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo