האם אני מקריח? 8 סיבות לנשירת שיער והתקרחות

התקרחות טיפוסית היא בעיית נשירת שיער נפוצה שפוגעת במיליוני גברים ונשים ברחבי העולם. היא מתבטאת ומתפתחת באופן שונה בכל אחד מהמינים, אבל יש דבר אחד שנכון לשניהם: כמה שתזהו את הבעיה מהר יותר, ככה יהיה קל יותר לטפל בה.

אחרי הכל, זה הרבה יותר קשה להצמיח מחדש שיער שנשר, מאשר למנוע ממנו לנשור מלכתחילה.

במאמר הזה נדבר על הסיבות השונות לנשירת שיער ואיך לזהות את הסימנים המקדימים שמעידים שמשהו לא בסדר עם שיערכם: תמרורי האזהרה האלה צריכים להדליק אצלכם נורה אדומה ולגרום לכם לפעול כדי לתקן את המצב מבלי לבזבז זמן יקר.

כמובן, שאתם גם תלמדו כמה מהדרכים הנפוצות והיעילות ביותר לטפל בבעיה, לפני שנשירת השיער תעבור את נקודת האל חזור ותהפוך להתקרחות קבועה ובלתי הפיכה.

8 סיבות עיקריות להתקרחות

לפני שתבינו איך התקרחות מתחילה ואיך היא מתפתחת בשלביה הראשוניים, כדאי שתכירו את הגורמים השונים שיכולים לגרום לנשירת שיער.

התקרחות טיפוסית (אלופציה אנדרוגנית)

גבר עם אלופציה אנדרוגנית התקרחות גברית טיפוסית

ידועה גם בתור: "התקרחות גברית טיפוסית". אלופציה אנדרוגנית מתרחשת בגלל רקע גנטי ויכולה להשפיע על שני המינים (1).

הסיבה האמיתית לתופעה עדיין לא ידועה במלואה, אבל ההורמון DHT נחשב לגורם המרכזי מאחורי הבעיה. אבל כיצד בדיוק הוא נוצר בגוף וגורם לנשירת שיער?

הורמון זה מיוצר בשלושה מקומות שונים בגופנו: האשכים, בלוטת הערמונית (פרוסטטה), וזקיקי השיער (2). הוא מופק באמצעות תגובה בין הורמון המין הזכרי טסטוסטרון לבין האנזים 5-אלפא רדוקטאז.

הסוף לנשירת השיער הוכח במחקר קליני
מוצר טבעי וייחודי המעודד את פעילות תאי הגזע האחראיים על צמיחת השיער בקרקפת. מסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. מדמה את תהליך ה-DNA הטבעי אשר שולח הוראה לתאי הגזע להצמיח שיער בקרקפת. מתאים לגברים ונשים.
המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול.

זקיקי השיער של אנשים הסובלים מהתקרחות גברית טיפוסית רגישים באופן חריג ל-DHT, וכשעודף בהורמון הזה "נדבק" לזקיקי השיער, זה מוביל לדלקת וגירוי של הזקיקים (3).

כשהבעיה הזאת מחמירה, מתחיל תהליך הרסני שנקרא: "מזעור השיער". מדובר בפגיעה במבנה של הזקיק שמקשה על צמיחה תקינה של השיער ומונעת מהשערה המוחלשת והמכווצת לפלס את דרכה לקרקפת ולחדור אל מעל פני העור.

התקרחות אזורית (אלופציה אראטה)

גבר עם אלופציה אראטה התקרחות אזורית

סוג זה של נשירת שיער נובע מכשל במערכת החיסון, שגורם לגוף לזהות את זקיקי השיער כגורם זר ועוין ולתקוף אותם (4).

התסמין המרכזי של הבעיה זאת קרחת מקומית שמופיעה בצורה פתאומית ללא כל התראה מוקדמת או סיבה נראית לעין. ההתקרחות בדרך כלל תוקפת את הקרקפת, אבל צורות מתקדמות יותר של הבעיה יכולות להוביל להתקרחות מלאה באזור הראש והפנים (אלופציה טוטאליס) או להשאיר אתכם נטולי שיער בכל הגוף (אלופציה אוניברסליס).

למרות שהבעיה הזאת לא נפוצה במיוחד, היא עדיין מופיעה אצל עשרות מיליוני אנשים בכל העולם (5).

חוסרים תזונתיים

גבר אוכל עוגה ומדמה חוסרים תזונתיים

האוכל שאנו מכניסים לגופנו מתדלק אותו ברכיבים תזונתיים חיוניים, כמו סידן, ברזל, ואשלגן. אבל, תזונה לקויה ובעיות במערכת העיכול וחילוף החומרים מונעים מגופנו לקבל כמות מספקת של החומרים שהוא זקוק להם או מפריעים לו לקלוט ולעבד אותם כמו שצריך. מה שמונע מהגוף לתפקד בצורה יעילה וסדירה (6).

חומרים מסוימים שלוקחים חלק מכריע במנגנונים ובתהליכים מרכזיים בגוף, הם חשובים מאוד לתפקוד המלא שלו, ולכן חשוב לוודא שהגוף מקבל אותם באופן קבוע. אני מדבר על ברזל, ניאצין, ביוטין, וויטמין E. אם לא תקפידו לצרוך אותם בכמות מספקת, סביר להניח שיהיו לזה השלכות שליליות.

למרבה המזל, אפשר לפתור את זה בקלות באמצעות תפריט תזונתי מאוזן ובריא, ובמקרים מסוימים ניתן להיעזר גם במולטי ויטמינים ובתוספי תזונה. כשתחזירו את התזונה שלכם למסלול הנכון ותגבירו את צריכת הויטמינים והמינרלים שגופכם לא יכול להסתדר בלעדיהם, תוכלו למנוע מעצמכם סימפטומים רבים של תזונה בעייתית ולקויה כמו אנמיה, ירידה פתאומית במשקל, וכמובן גם נשירת שיער מוגברת.

מחלות וטיפול תרופתי

מזרק כדורים ותרופות שונות מונחות על שולחן

הגוף שלנו צריך להיות באיזון תמידי, וקל מאוד לשבור את האיזון הזה. לפעמים, דווקא מחלות מסוימות או אפילו התרופות שנועדו להקל עליהן יכולות לעורר נשירת שיער בטווח הקצר או הארוך.

שתי צורות של נשירת השיער השכיחות ביותר שנובעות ממחלה או תרופה, הן נשירת שיער מפוזרת בשלב הטלוגן – שלב המעבר של השיערה (טלוגן אפלוביום) או בשלב הצמיחה הפעילה – אנגן (אנגן אפלוביום) (78).

טלוגן אפלוביום הוא המצב הנפוץ ביותר, והוא מתרחש באחד מהשלבים המתקדמים והאחרונים ביותר במחזור צמיחת השערה. בעיה זו מתאפיינת בנשירת שיער עודפת שמתחילה כמה שבועות או חודשים אחרי בעיה רפואית שהתמודדתם איתה או נטילת תרופה מסוימת, והיא בדרך כלל חולפת מעצמה תוך כמה שבועות או חודשים.

אנגן אפלוביום היא תופעה נדירה יותר, שמתרחשת בדרך כלל בקרב מטופלים שעוברים טיפול כימותרפיה: השיער מתחיל לנשור כבר במהלך השלב הראשון במחזור הצמיחה שלו – תקופת הצמיחה הפעילה. הבעיה מתעוררת לאחר כמה ימים מרגע נטילת התרופה, וייתכן שייקח כמה חודשים עד שהמצב ישוב לקדמותו.

לחץ גופני ונפשי

אורח החיים המודרני שמתאפיין בקצב מסחרר ועומס בלתי רגיל יצר מגיפה שקטה שתוקפת כמות עצומה של אנשים בכל רחבי העולם: לחץ נפשי ופיסי. הוא יכול להתבטא במגוון רחב של צורות, לפגוע בגופכם באינספור דרכים, ולנבוע מהמון סיבות שונות, כמו למשל: אירוע טראומטי, פציעה, ניתוח, קשיים בזוגיות, או אובדן של אדם יקר וקרוב לליבכם. כולם יכולים לגרום למצוקה נפשית ולהקפיץ את רמות המתח והחרדה שלכם.

לפניכם כמה מהתסמינים השכיחים ביותר של לחץ מוגבר:

 • עייפות ואובדן אנרגיה
 • כאבי ראש
 • הרגשה כללית לא טובה וכאבים
 • תחושת אי נוחות וחולשה

המצב החריג יכול להתבטא גם בהתקפי חרדה, הכוללים דופק מואץ ופעימות לב חזקות, נשימה מהירה, ותחושת מחנק ולחץ בחזה.

אבל סימפטום נוסף של לחץ מתמשך שלא כולם מודעים אליו הוא נשירת שיער. בדרך כלל הוא מסווג כטלוגן אפלוביום, והוא יכול להתרחש גם כמה חודשים טובים אחרי האירוע המלחיץ, מה שתורם לתחושת הבלבול וההלם של המטופל שלא מבין מאיפה זה בכלל הגיע ולא מקשר בין הטראומה שהוא חווה לפני זמן רב לנשירת השיער הפתאומית.

אבל מהו המנגנון המדויק שבאמצעותו לחץ נפשי יכול לגרום לנשירת שיער חריגה? מחקר מדעי שנערך בשנת 2007 ענה על השאלה החשובה והמסקרנת הזאת (9).

בניסוי השתתפו 33 תלמידי מכללה: 18 מהם היו באמצע תקופת המבחנים, וה-15 הנותרים היו רגועים וחסרי דאגות כי הם לא היו צריכים לעבור שום בחינה חשובה.

כדי להעריך את רמות הלחץ של הסטודנטים, החוקרים השתמשו בארבעה מדדים:

 1. שאלון הערכה עצמית לדירוג מצוקה נפשית (PSQ).
 2. מאגר Trier להערכת לחץ כרוני (TICS).
 3. רמת ציטוקין במונוציטים (תאי דם נוגדי חיידקים) פעילים בדם היקפי (PBMCs).
 4. ניתוח טריכוגרמי של השיער (בדיקת מחזור צמיחת זקיקי השיער ופיגמנטציה).

המחקר נערך בשלושה שלבים: הבדיקה הראשונה נעשתה בתחילת המעקב, הבדיקה השניה נעשתה באמצע שלב הבחינות הקשה והעמוס ביותר, והבדיקה השלישית התבצעה 12 שבועות לאחר תקופת המבחנים.

הממצאים הראו ש-18 הסטודנטים שעברו את המבחנים סבלו מתחושת חרדה ומועקה מוגברת בזמן הבדיקה השנייה. לעומת זאת, קבוצת הבקרה לא הפגינה כל עליה בתחושת הלחץ הנפשי. בנוסף, הייתה ראיה נוספת לרמת לחץ חריגה: ריכוז הציטוקינים בגוף.

ציטוקנים הם חלקיקים קטנים המעודדים תהליכים דלקתיים ומשוחררים על ידי מערכת החיסון של הגוף בתגובה לפציעה, מחלה או לחץ נפשי\גופני (10). עלייה ברמות הציטוקינים היא אינדיקציה טובה של התפתחות דלקות ברחבי הגוף.

אבל, החדשות הטובות הן שנשירת שיער שנגרמת כתוצאה מלחץ נפשי, עוברת מעצמה ברוב המקרים.

הורמונים

אישה צעירה עם חוסר איזון הורמונלי כותבת מכתב

בין אם הוא נגרם ממחלה או מטיפול תרופתי, חוסר איזון הורמונלי גורם לבלאגן אדיר במגוון מערכות שונות בגוף, ומנגנון צמיחת השיער אינו יוצא מהכלל.

ההפרעות ההורמונליות השכיחות ביותר הן תסמונת השחלות הפוליציסטיות ותת פעילות בלוטת התריס. גם נטילת גלולות למניעת הריון שמכילות הורמונים הוא גורם נפוץ לפגיעה בתפקוד ההורמונלי התקין והטבעי של הגוף. אם אתם חושדים שפגיעה במאזן ההורמונלי היא זאת שגרמה לנשירת השיער שלכם, תפנו לרופא המטפל שלכם בהקדם האפשרי.

סימני זיהוי ראשוניים של התקרחות

כדי שתזהו את הבעיה מהר ככל האפשר, חשוב שתדעו אל מה צריך לשים לב. לפניכם סימני ההיכר הנפוצים ביותר שמבשרים על תחילתה של התקרחות.

כמויות חריגות של שיער על הכרית ובמקלחת

חתול מתחבא מתחת לשמיכה ליד כרית על המיטה

קודם כל, תרשו לי להבהיר נקודה חשובה: התקרחות טיפוסית (אלופציה אנדרוגנית) אינה תלויה בכמות השערות שאתם מאבדים מדי יום, אלא יותר במהירות ואופן צמיחתן של השערות החדשות שבאות במקומן. ככה שלא צריך לספור באובססיביות כל שערה שנופלת מראשכם ולהיות פרנואידים.

לא צריך להיכנס לפאניקה אם מצאתם כמות קצת חריגה של שיער על הכרית: תהיו רגועים ותשמרו על קור רוח. אל תשכחו שלחץ נפשי ודאגה רק מזיקה לבריאות של השיער שלכם.

נסיגה תבניתית בקו השיער

עוד היבט חשוב שחייבים לקחת בחשבון הוא דפוס נשירת השיער המזוהה עם התקרחות טיפוסית (גברית או נשית). אם אינכם מבחינים בתבנית האופיינית לתופעה הזאת, אז כנראה שמדובר בסוג אחר של נשירת שיער.

אז בואו נבחן את מסלול ההתפתחות של התקרחות גברית טיפוסית: היא מתחילה באזור המצח והרקות וגורמת לנסיגה הדרגתית של השיער במקומות האלה. השערות בקדמת הראש הופכות לדקות, עדינות ודלילות, ועם הזמן הן נושרות לגמרי בעקבות תהליך המזעור שגורם להתנוונות הזקיקים. עם זאת, חשוב להבחין בין שינויים טבעיים בקו השיער עקב ההתפתחות וההתבגרות שלו לבין תחילתה של התקרחות חריגה.

ההורמון DHT שנחשב לאשם המרכזי בהיווצרות הבעיה גורם לתהליך המזעור שפוגע במנגנון ההזנה בבסיס זקיק השיער (דרמל פפילה) ומנתק אותו מהאספקה החיונית של חמצן ומינרלים הנדרשים לצמיחתו התקינה (1112).

זה גורם לזקיקי השיער להצטמק ולהתייבש למוות. מעבר לכך, DHT גורם לשיער לסטות ממצב של צמיחה פעילה, אל שלב המנוחה שלו. זה גורם לכך שהשערות הרדומות והלא פעילות לא צומחות במקום השיער שנשר.

גרד ויובש בקרקפת

אחד מהתסמינים הראשונים ביותר של נשירת שיער רצינית הוא עור מגורה, סדוק ומגרד. התופעות המציקות האלה נוצרות כתוצאה מהצטברות של משקעי סבום (השומן הטבעי שמופרש בעור) ומובילות בדרך כלל להופעת קשקשים.

זה לא חייב להצביע בהכרח על התקרחות או להחמיר אותה, אבל ברוב המקרים, שתי התופעות קשורות אחת לשנייה.

צמיחה איטית של השיער

תמונה שחור לבן של גבר צעיר

תזכרו שהתקרחות טיפוסית מתרחשת כאשר מחזור צמיחת השיער משתבש והוא נכנס בטרם עת לשלב המנוחה שבו הוא מפסיק לצמוח: זה גורם לניתוק זקיק השיער ממקורות המזון והחמצן החיוניים לתפקודו התקין.

עם זאת, קחו בחשבון שהשיער לא צומח תוך לילה אחד ומדובר בתהליך ממושך והדרגתי שלוקח זמן. קצב צמיחת השערות תלויה בגורמים רבים, ואני בטוח ששמתם לב לזה שאחרי שמסתפרים, זה תמיד נראה שלשיער לוקח יותר זמן לגדול מחדש.

כמובן, שלא תמיד קל לזהות באופן וודאי אם מדובר במשהו חריג, אבל אם שמתם לב שהשיער החדש תקוע במקום ובקושי צומח גם אחרי הרבה זמן, ברוב המקרים זה תמרור אזהרה שעדיף לא לפספס.

שיער דק ושברירי

בדרך כלל זקיקי השיער הופכים לדקים ומאבדים את הזוהר, הברק והחיוניות שלהם לפני שהם מתחילים לנשור בקצב מוגבר. אם אתם מבחינים שמשהו לא בסדר עם קו השיער שלכם באזור המצח והרקות, ושהשיער שצומח עליו נראה חלש ובעל מרקם, עובי ונפח שונים, אז כנראה מדובר בסימפטום קלאסי של התקרחות גברית טיפוסית.

תבדקו את ההיסטוריה המשפחתית שלכם

סביר להניח ששמעתם את הדעה הרווחת שנשירת שיער היא בעיקר עניין של גנים. זה נכון במידה מסוימת, אבל זה לא מתאר את התמונה המלאה והמדויקת. מדובר בסך הכל בנטייה גנטית: מדובר בסיכוי גבוהה יותר לסבול מהתקרחות, אבל זה לא אומר שכל מי שיש לו את הנטייה הזאת הולך להקריח (13).

במילים אחרות, גם אם יש לכם גנים בעייתיים מהבחינה הזאת, זה לא אומר שהמצב שלכם אבוד ושנגזר עליכם להתהלך קרחים בשלב מסוים בחייכם. תמיד יש תקווה ואף פעם לא צריך להתייאש, להרים ידיים ולהשלים עם המצב. יש מגוון שיטות ודרכים שבעזרתן תוכלו להקדים תרופה למכה ולמנוע נסיגה והידלדלות בקו השיער שלכם.

עם זאת, במידה וחשוב לכם להבין עד כמה אתם חשופים ונוטים להתקרחות, תבדקו אם יש לכם קרובי משפחה (משני הצדדים) שהקריחו בגיל מוקדם יחסית. אם אחד מהסבים, האבות והדודים שלכם הסתובב עם קרחת, זה אומר שיש סיכוי גבוה יותר שגם לכם מצפה אותו גורל.

אילו אפשרויות עומדות לרשותכם?

דלתות שבאות לדמות מספר אפשרויות שונות

ככל שתקדימו לזהות שאתם נמצאים בתחילתה של נשירת שיער, ככה יהיה לכם הרבה יותר קל להילחם באופן יעיל בבעיה ולעצור אותה לפני שהיא תתפשט ותצא משליטה: אם תפספסו את הרכבת ותתעוררו מאוחר מדי, שחזור השיער שאיבדתם יהפוך למשימה כמעט בלתי אפשרית.

כשבקושי יישארו שיערות על ראשכם וזקיקי השיער שלכם ייפגעו באופן בלתי הפיך, הסיכוי להחזיר לחיים את רעמת השיער המפוארת שלכם יהפוך לקלוש ונמוך במיוחד. אז, לאחר שהבחנתם בסימנים מוקדמים של אובדן שיער, חשוב שתכירו את הצעדים הבאים שיאפשרו לכם להתגבר על הבעיה.

טיפולים תרופתיים

קו ההגנה הראשון שלכם נגד נשירת שיער חזקה הוא תרופות לשימוש חיצוני על העור או בבליעה דרך הפה: מדובר בפתרון נפוץ שמומלץ על ידי רופאים רבים. בואו נעבור על כמה מתכשירי הטיפול הכי פופולאריים.

מינוקסידיל

מינוקסידיל נוזלי של חברת קירקלנד

התרופה הזאת שידועה גם בשמותיה המסחריים: קירקלנד, רוגיין, היירגיין, מינוקסי, ועוד, מיועדת לטיפול מקומי וחיצוני על עור הקרקפת. היא פותחה במקור להפחתת לחץ דם גבוה (14).

המנגנון המדויק שבאמצעותו המינוקסידיל מבצע את עבודתו עדיין לא מובן בצורה מלאה, אבל ישנן כמה תיאוריות על אופן פעולתו.

התאוריה הראשונה טוענת שההשפעה החיובית של התכשיר מושגת באמצעות פתיחת תעלות האשלגן בגוף (15). בשפה פשוטה, מדובר במנגנון שיכול להרחיב את כלי הדם ולהגביר את אספקת הדם המובילה חמצן ורכיבי הזנה אחרים לקרקפת.

תאוריה נוספת טוענת שהמינוקסידיל מווסת ומסדיר את פעילותם של גנים שונים, במיוחד פקטור הגדילה של כלי הדם (16). התוצאה היא שיפור וייעול פעילות מערכת כלי הדם ועידוד צמיחת השיער.

אם אתם אנשים מעשיים יותר שמעדיפים להסתמך על עובדות ולא מתרשמים מהשערות וספקולציות לא וודאיות, אז אספתי עבורכם כמה ראיות מדעיות שתוכלו לעיין בהן:

מחקר אחד שבחן את השפעת המינוקסידיל על צמיחת השיער נערך בשנת 1990 באוניברסיטת דיוק, וכלל 31 משתתפים גברים שאובחנו עם התקרחות גברית טיפוסית. הניסוי עקב אחרי התוצאות של טיפול במינוקסידיל שהם ביצעו במשך ארבע וחצי עד חמש שנים (17).

צמיחת השיער הגיעה לשיאה כשעברה שנה אחת מתחילת הטיפול בתכשיר, ולאחר מכן הקצב החל לרדת ונרשמה האטה הדרגתית בתוצאות. למרות זאת, צמיחת השיער עדיין הייתה טובה יותר בהשוואה לתחילת הטיפול.

קיימים גם מחקרים עדכניים יותר, כולל אחד שהתבצע בשנת 2016, שהצביעו על תוצאות חיוביות ומרשימות של הטיפול בתרופה (18).

הניסוי הזה נערך בשני שלבים:

החלק הראשון נמשך 24 שבועות ושמר על כל הסטנדרטים של מחקר מדעי אמין ומקצועי: אקראיות וסמיות כפולה (החוקרים והמטופלים לא ידעו איזה סוג טיפול קיבל כל מטופל).

החלק השני ארך יותר מ-80 שבועות ובמהלכו כל המשתתפים קיבלו מינוקסידיל קצף בריכוז של 5%.

לאחר ניתוח התוצאות, החוקרים הגיעו למסקנות הבאות:

"מינוקסידיל קצף בריכוז של 5% הצליח לייצב את צפיפות, נפח וכמות השיער בקדמת ובכתר הראש לאחר 104 שבועות של טיפול. רוב המטופלים הגיבו היטב לטיפול ללא תופעות לוואי מיוחדות, ולמעט כמה מקרים של דלקת קלה כתוצאה מתגובה אלרגית לחומרים הפעילים בתכשיר, הוא הוכיח את עצמו כבטוח למדי."

ניתן לרכוש את המינוקסידיל ללא מרשם בבתי המרקחת או להזמין אותו באינטרנט, אבל יש גם גרסאות שלו המצריכות קבלת מרשם מהרופא.

פינסטריד (פרופסיה)

טבליות של פינסטריד

תכשיר זה שמוכר גם בשם פרופסיה, הפך לתרופה השנייה של טיפול בנשירת שיער שקיבלה אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי.

בשונה ממינוקסידיל, הפינסטריד הוא תכשיר שנחקר לעומק ואופן פעולתו ברור וידוע.

התרופה מדכאת את האנזים 5-אלפא רדוקטאז מסוג 2 ומשפרת את צמיחת השיער בזכות יכולתה להפחית את רמות ה-DHT בקרקפת (19). DHT הוא הורמון קטלני עבור זקיקי השיער אצל אנשים הסובלים מהתקרחות גברית טיפוסית, ולכן התכשיר מתמודד בצורה כל כך יעילה עם הבעיה הזאת.

אבל עד כמה הוא יעיל?

דגימות רקמה (ביופסיות) שנחתכו באמצעות אזמל מהקרקפת הוכיחו שהפינסטריד מסוגל להוריד את רמות ה-DHT בשיעור מרשים של 60 עד 75 אחוזים (20).

אבל, הטיפול סיפק קבלות מוכחות גם במדידת צמיחת שיער הקרקפת.

אחד מהמחקרים (למעשה הוא התחלק לשני ניסויים נפרדים) שבדקו את הסוגייה התפרסם בשנת 1998 (21).

המחקר הראשון כלל 1553 גברים בגילאי 18-41 שסבלו מהתקרחות גברית טיפוסית.

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: הראשונה קיבלה גלולות פינסטריד במינון של מיליגרם אחד ליום, וקבוצת הביקורת קיבלה טיפול דמה כדי לערוך השוואה עם ההשפעה של אפקט הפלצבו.

הגברים בקבוצה הראשונה (שקיבלו פינסטריד) השיגה שיפור ניכר בספירת השיער לאחר שעברה שנה אחת מתחילת הניסוי. אצל קבוצת הביקורת (שקיבלה טיפול דמה) נשירת השיער נמשכה כרגיל.

בהחלט מדובר בתוצאות מעולות, עם זאת, החלק השני של המחקר גילה ממצאים עוד יותר מבטיחים:

1215 גברים מבין משתתפי הניסוי הראשון המשיכו עם הטיפול, וצמיחת השיער שלהם נמשכה במלוא העוצמה גם לקראת סוף השנה השנייה לאחר תחילת השימוש בתכשיר.

החוקרים הגיעו למסקנות הבאות:

"כפי שהוכיחו הניסויים הקליניים, בקרב גברים עם התקרחות גברית טיפוסית, פינסטריד במינון של 1 מ"ג ביום יכול להאט את התקדמות ההתקרחות ונשירת השיער המוגברת, ולשפר את צמיחת השיער באופן בולט גם לאחר שנתיים מרגע הטיפול."

שמנים אתריים

שמן אתרי של חמניות

יש אנשים שמעדיפים ללכת על טיפולים טבעיים יותר כדי לטפל בנשירת השיער שלהם. אחד מהטיפולים האלה, הוא שימוש בשמנים אתריים.

עם זאת, חשוב שתקחו לתשומת ליבכם שאופן ההשפעה ובטיחות השימוש בשמנים אתריים, לא נבדק לעומק באופן מדעי כמו התכשירים הרפואיים המקובלים שדיברנו עליהם קודם. לכן, חשוב שתקפידו להשתמש בהם בזהירות, אל תגזימו עם הכמויות, ותשימו איך גופכם מגיב אליהם.

שמן מנטה (נענע חריפה)

צמח מנטה חריפה

צמח התבלין האהוב לא רק מככב במטבח, אלא משמש גם לטיפולים ארומתרפיים, ואפשר למצוא אותו אפילו בקוטלי חרקים. אבל, מה אם הייתי אומר לכם שהוכח שהשמן הזה יעיל יותר ב-60% מהמינוקסידיל לטיפול בנשירת שיער?

לא, לא מדובר בנתון מומצא: מדובר בממצאים של מחקר קוריאני משנת 2014 שהשווה את תוצאות הטיפול במינוקסידיל לאלה של שני שמנים אתריים שונים: שמן מנטה (נענע חריפה) ושמן חוחובה (22).

הניסוי התבצע על עכברים שחולקו לשתי קבוצות, וקיבלו את אחד מהתכשירים הבאים:

 1. תמיסת מלח
 2. שמן חוחובה
 3. תמיסת מינוקסידיל בריכוז של 3%
 4. שמן מנטה (נענע חריפה) חריפה בריכוז של 3%

הטיפול ניתן בשימוש חיצוני על העכברים 6 פעמים בשבוע במשך 4 שבועות.

והתוצאות? מדברות בעד עצמן:

תוצאות הניסוי של שמן נענע חריפה על עכברים

כמו שאפשר לראות בתמונה, גם תמיסת המלח וגם שמן החוחובה בקושי השפיעו על צמיחת השיער. לעומת זאת, המינוקסידיל ושמן המנטה הגבירו את צמיחת השיער כבר לאחר שבועיים מתחילת הניסוי.

אבל זה עוד לא הכל. שמן המנטה החריפה הראה תוצאות טובות יותר מתמיסת המינוקסידיל:

ספירת שיער של שמן נענע חריפה בהשוואה למינוקסידיל

אבל מה היא המשמעות של הגילוי המפתיע הזה עבור הסובלים מנשירת שיער?

כדי לענות על השאלה הזאת בצורה הטובה ביותר, יש לערוך מחקרים בנושא על בני אדם. אבל כבר עכשיו, זה נראה ששמן מנטה (נענע חריפה) מוכיח את עצמו כפתרון טבעי מבטיח לנשירת שיער: הוא מגביר את זרימת הדם לקרקפת, ומעודד צמיחת שיער בדומה למינוקסידיל.

שמן רוזמרין

השמן הבא ברשימה שלנו הוא שמן רוזמרין. בזכות ניחוח האורנים שלו, משתמשים בו הרבה בטיפולים ארומתרפיים.

בשנת 2013, חוקרים ניסו לבדוק את אופן השפעת תמציות עלי רוזמרין שונים על עכברים (23). המטרה שלהם הייתה לקבוע עד כמה הם מגבירים את קצב ואיכות צמיחת השיער, אם בכלל.

קודם כל, צמיחת השיער התקינה והטבעית של העכברים נקטעה בכוונה באמצעות טיפול מרוכז של טסטוסטרון, והם קיבלו את שמן הרוזמרין במינונים שונים לאורך תקופת זמן מסוימת.

והתוצאות? לא רק ששמן הרוזמרין שיפר את צמיחת השיער, אלא גם הצליח לחסום במידה מסוימת פעילות של הורמונים אנטי-אנדרוגנים. תכונה זו מועילה במיוחד במקרים של התקרחות גברית טיפוסות, הנגרמת מההורמון DHT שמפעיל את תהליך מזעור השיער וגורם לנשירתו.

שמן מגנזיום

שמני בסיס הם תוספת חשובה לכל שמן אתרי. יש מגוון רחב של אפשרויות שתוכלו לבחור מהן, אבל שמן מגנזיום הוא אחד מהאפשרויות הטובות ביותר.

השמן הזה הפך למרכיב נפוץ במוצרי קוסמטיקה רבים, והוא ידוע ביכולתו להעניק לחות ולנקות באופן יסודי את השיער והקרקפת. בנוסף, יש לו תפקיד חשוב במאבק בהסתיידות – התעבות של העור הנגרמת מהצטברות של משקעי סידן מיותרים (24).

בשימוש על הקרקפת, שמן מגנזיום שומר על רמת לחות גבוהה בעור: הוא עוזר לפורר את משקעי הסידן, ויוצר סביבה בריאה ונוחה במיוחד לצמיחה מהירה של שיער חזק ובריא.

אפשר להשתמש בשמן מגנזיום בנפרד, אבל אני ממליץ לשלב אותו עם אחד (או שניים) מהשמנים האתריים שדיברנו עליהם. כלל אצבע שיעניק לכם מושג בנוגע ליחס הטוב ביותר ביו כמויות המרכיבים הוא לשים 5 מ"ל של שמן מגנזיום על כל טיפה של שמן אתרי מסוג כלשהו.

עיסוי ותרגילים להזרמת הדם לקרקפת

דרך טובה לשדרג את היעילות של הטיפול בשמנים אתריים היא לעסות את הקרקפת ולבצע תרגילים לשיפור זרימת הדם לאזור: זה יעזור לקרקפת לקבל אספה מוגברת של רכיבי ההזנה הנדרשים להתפתחות ולצמיחה בריאה של זקיקי השיער. בנוסף, גירוי קבוע של הקרקפת ירחיב וימתח את תאי הדרמל פפילה (מנגנון ההזנה בשורש שערה), מה שיעזור לעורר את זקיקי השיער ולשפר את צמיחתם (25).

איך לבצע עיסוי לקרקפת?

אם אתם מוכנים לצאת לדרך ולהתחיל בטיפול, לפניכם הסבר מפורט של כל הצעדים הנדרשים לעיסוי יומיומי של הקרקפת:

 1. תצמידו את האגודלים והאצבע האמצעית והמורה של שתי הידיים בשני צדי הראש (מעל האוזניים). תתחילו להניע אותן בתנועות מעגליות, ותשנו מדי פעם את הלחץ המופעל לאורך התקדמות התהליך.
 2. תעלו באיטיות מצדי הראש לאזור הכתר. תמשיכו בתנועות המעגליות, ותחזרו למקומות הקודמים שכבר כיסיתם במידת הצורך.
 3. מאזור הכתר, תתקדמו באיטיות לאמצע קו השיער ולרקות.
 4. לבסוף, תזיזו את האצבעות שלכם מקו השיער הקדמי לאזור הכתר, ותחזרו על עקבותיכם לבסיס הקרקפת.

כל התהליך לא צריך לקחת יותר מעשר דקות, אבל כמובן שתוכלו להאריך את משך העיסוי המרגיע והמפנק כמה שתרצו.

איך מבצעים תרגילים לקרקפת?

דרך נוספת להגביר את זרימת הדם לקרקפת היא לאמץ את שרירי הפנים כדי להפעיל ולגרות את הקרקפת. הנה אחת הדרכים לעשות את זה:

 1. הרימו את הגבות גבוה ככל האפשר, והחזיקו אותן במצב הזה למשך 1-2 דקות. תחזרו לתנוחה רגילה ורפויה.
 2. תקווצו את הגבות כמה שאתם יכולים, ותישארו במצב הזה במשך דקה או שתיים. תחזרו לתנוחת המוצא.
 3. הרימו את הגבות גבוה ככל האפשר, והחזיקו אותן במצב הזה למשך 1-2 דקות. תקווצו את הגבות עמוק ככל האפשר, ותישארו במצב הזה במשך דקה או שתיים. לאחר מכן, תחזרו למצב רפוי.

אפשר גם להשתמש בקצות האצבעות כדי למתוח את עור הקרקפת.

מזותרפיה (דרמה רולר)

דרמה רולר בגדלים שונים

אם אתם רוצים להגביר עוד יותר את זרימת הדם לקרקפת (משהו שאני ממליץ עליו בחום), תרצו לקחת את הטיפולים שלכם לרמה הבאה. דרך טובה להשיג את המטרה הזאת בצורה אפקטיבית היא מזותרפיה.

השיטה הזאת מתבססת על דיקור מבוקר של העור באמצעות מחטים זעירות שחודרות לתוך עור הקרקפת. הפצעים הזעירים שנוצרים בעקבות הדקירות של המחטים, מפעילים את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף, מה שמגביר את קצב הייצור של הקולגן בגוף והריכוז שלו בעור (חלבון חשוב לגמישות ולאלסטיות של העור). התוצאה תהיה העלאת קצב ההתחלקות וההתרבות של התאים בבסיס הזקיק (דרמל פפילה).

אז נכון שממבט ראשון זה יכול להישמע מוזר לפצוע באופן מכוון את העור רק כדי להאיץ את צמיחת השיער, אבל יש הוכחות מדעיות לכך שזה באמת עובד. בשנת 2013, מדענים השוו בין יעילות המזותרפיה לבין תרופת מינוקסידיל (26).

קבוצת המשתתפים שקיבלה טיפול משולב של מינוקסידיל יחד עם מזותרפיה רשמה תוצאות טובות יותר מאשר הקבוצה שטופלה באמצעות מינוקסידיל בלבד:

תוצאות המחקר של דרמה רולר מול מינוקסידיל

איך עושים טיפול מזותרפיה?

יש כמה מכשירים שונים שאיתם אפשר לבצע את הטיפול הזה, אבל המוכר ביותר נקרא: "דרמה רולר". דרמה רולר הוא סוג של גלגלת עם מחטים זעירות, שמחוברת לידית אחיזה.

לפני שאתם מתחילים בטיפול, חשוב שהקרקפת שלכם תהיה נקיה. תשתמשו באביזר הדיקור על האזורים הבעייתיים עם השיער הדק והדליל. תפעילו לחץ קל, ותצמידו את המכשיר באופן אנכי, אופקי, ולבסוף באלכסון.

אפשר להשתמש בטכניקה הזאת פעם אחת בשבוע.

לחצו כאן למעבר למדריך המקיף שלנו על השימוש בדרמה רולר.

סיבות להתקרחות: סיכום ומסקנות

גבר רושם במחברת סיבות להתקרחות

כשאתם מבחינים בסימנים הראשוניים של התקרחות, זה יכול לגרום לייאוש, תסכול וחוסר אונים. עם זאת, במקום לאכול את עצמכם או לטמון את הראש בחול ולהעמיד פנים שהכול בסדר, חשוב שתתחילו לפעול ולטפל בבעיה לפני שהיא תחמיר.

אם עד עכשיו לא היה לכם שמץ של מושג מה לעשות או איך אפשר להתמודד עם התופעה ביעילות, המאמר הזה סיפק לכם המון מידע שימושי וטיפים מועילים על איך לעשות את זה.

יש הרבה גורמים אפשריים לנשירת השיער, ולכל סוג של התקרחות יש את הטיפול המתאים והנכון ביותר עבורה. לכן אם תזהו בזמן שאתם עומדים להקריח ותשכילו לתת טיפול מונע לתופעה, אתם תחסכו לעצמכם כאב ראש רציני ועוגמת נפש גדולה בהמשך הדרך.

יגאל בולדינג

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

2 תגובות
 1. איך משתמשים בשמנים מורחים אותם או שותים אותם

השאר תגובה

מגזין בולדינג
Logo