נשירת שיער והתקרחות

האם אני מקריח? 4 סיבות לנשירת שיער והתקרחות

התקרחות טיפוסית היא בעיית נשירת שיער נפוצה. היא מגיעה במספר צורות שונות, ויש מספר סיבות להיווצרותה.

הפעם אנחנו נדבר על 6 סיבות שונות לנשירת שיער והתקרחות: ככל שתזהו את סימני האזהרה האלה בזמן, ככה יהיה לכם יותר סיכוי להילחם בתופעה.

4 סיבות עיקריות להתקרחות

אז בואו נעבור על כמה מהסיבות העיקריות שגורמות להתקרחות אצל מאות מיליוני אנשים בכל העולם.

התקרחות אזורית (אלופציה אראטה)

גבר עם אלופציה אראטה התקרחות אזורית

מדובר בסוג של התקרחות איזורית שיכולה להופיע בכל מקום בגוף, וכמובן שגם על הקרקפת. הסיבה העיקרית לאלופציה אראטה היא כשל במערכת החיסון: המטרה של מערכת החיסון שלנו היא לתקוף גורמים "עוינים" לגוף, והיא עושה את זה בהצלחה מרובה ברוב המקרים.

עם זאת, מה קורה כשיש כשל, ומערכת החיסון מזהה את זקיקי השיער בתור גורם עוין? במקרה הזה, היא תוקפת את הזקיקים ללא רחמים, והתוצאה של זה היא קרחות שמופיעות במקומות שונים בגוף.

תת תזונה

גבר אוכל עוגה ומדמה חוסרים תזונתיים

מדובר בתופעה מאוד נפוצה בעיקר בעידן שלנו: אנשים רבים לא אוכלים מספיק מזונות שמזינים את הגוף שלהם בכל הויטמינים, המינרים והרכיבים התזונתיים שהם זקוקים להם עבור תפקוד בריא.

גם השיער שלנו, זקוק לרכיבים תזונתיים כדי להיות בריא וחזק, ואם אנחנו לא ניתן לו את מה שהוא חייב כדי לצמוח כמו שצריך, אנחנו נקבל שיער דליל, חלש ושברירי.

הורמונים

אישה צעירה עם חוסר איזון הורמונלי כותבת מכתב

בין אם מדובר בגיל ההתבגרות, או כתגובה לתרופה מסויימת שפועלת על בסיס הורמונלי – ברגע שמתעסקים עם מאזן ההורמונים העדין של הגוף שלנו, זה יכול להוביל למגוון רחב של תופעות לוואי, שאחת מהן היא התקרחות.

אחת הסיבות לנשירת שיער בגיל ההתבגרות היא ההורמונים שיוצאים משליטה וגורמים לבלאגן.

התקרחות טיפוסית

גבר עם אלופציה אנדרוגנית התקרחות גברית טיפוסית

מדובר בהתקרחות שתוקפת בעיקר גברים, אבל יכולה להופיע גם אצל נשים.

ברוב הפעמים, הסיבות להיווצרותה היא בגלל נטייה גנטית של רגישות להורמון ה-DHT. חשוב לציין שהבעיה היא לא ה-DHT עצמו, אלא הנטייה הגנטית לרגישות יתר אל ההורמון הזה.

איך אפשר לדעת שאני מקריח\ה?

כדי שתזהו את הבעיה מהר ככל האפשר, חשוב שתדעו אל מה צריך לשים לב. בואו נדבר על כמה מסימני ההיכר הנפוצים ביותר שמבשרים על תחילתה של התקרחות.

קודם כל, חשוב לזכור שלגנטיקה יש תפקיד מכריע ברוב המקרים כשמדובר בנשירת שיער. כמובן שאם להורים ולסבים והסבתות שלכם הייתה נטייה גנטית להתקרחות, זה אומר שגם אתם הולכים לרשת את אותם הגנים, עם זאת הסיכוי לזה בהחלט עולה משמעותית.

גם אם יש לכם גנים בעייתיים מהבחינה הזאת, זה לא אומר שהמצב שלכם אבוד ושנגזר עליכם להתהלך קרחים בשלב מסוים בחייכם. תמיד יש תקווה ואף פעם לא צריך להתייאש, להרים ידיים ולהשלים עם המצב. יש מגוון שיטות ודרכים שבעזרתן תוכלו להקדים תרופה למכה ולמנוע נסיגה והידלדלות בקו השיער שלכם.

כמויות חריגות של שיער על הכרית ובמקלחת – כמובן שאני לא מדבר על כמויות רגילות של שיער שגם ככה נושר מהראש (בממוצע נושרות מהראש בין 50 ל-100 שיערות מדי יום), אלא על כמויות מופרזות ובלתי רגילות. אם אתם מסרקים את השיער ובכל מעבר נשארות 10-20 שיערות על המסרק, זה צריך להדליק אצלכם נורה אדומה. אם התעוררתם בבוקר ועל הכרית יש כמות גדולה משמעותית מהרגיל של שיערות, או בזמן המקלחת פתח הניקוז כמעט נסתם מרוב שיער – זה צריך להדליק נורה אדומה.

משהו נוסף שחשוב לקחת בחשבון, הוא שנשירת שיער מתרחשת לרוב בתבניתיות מסויימת (אצל גברים זה נראה אחרת מנשים). לכן, אם אתם מתחילים לראות מפרצים עמוקים, התקרחות באיזור הקודקוד שהולכת וגדלה לשאר חלקי הקרקרפת, או קו שיער שהולך אחורה בהדרגה – יש סיכוי שמדובר בסימנים ראשוניים של התקרחות.

בנוסף, אם הייתם רגילים לזה שהשיער שלכם צומח בקצב מסחרר, ופתאום אחרי שהלכתם לספר והוא עשה לכם תספורת קצרה, שמתם לב שלוקח לשיער שלכם הרבה יותר זמן לגדול בחזרה (אם פעם הוא היה צומח 2 ס"מ בחודש, עכשיו הוא צומח 1 ס"מ בחודש) – מדובר בעוד תמרור אזהרה שצריך לשים אליו לב: התקרחות היא לא רק כמות השיערות שנושרות מהראש, אלא גם קצב הצמיחה של שיערות חדשות שצומחות במקומן. לכן אם קצב צמיחת השיער שלכם משתבש, זה יכול להיות סימן מקדים לתחילתה של התקרחות.

במצב הזה, יכול להיות שתשימו לב שהשיער לא רק צומח לאט מהרגיל, אלא שהוא כבר לא צומח חזק כמו פעם: הוא דק ושברירי. אם זה המצב, יכול להיות שכדאי לכם לחפש ייעוץ של רופא מומחה לנשירת שיער כדי להבין מה הצעד שבא שאותו אתם יכולים לעשות כדי למזער את הנזק עד כמה שאפשר.

 

סיבות להתקרחות: סיכום ומסקנות

גבר רושם במחברת סיבות להתקרחות

כשאתם מבחינים בסימנים הראשוניים של התקרחות, זה יכול לגרום לייאוש, תסכול וחוסר אונים. עם זאת, במקום לאכול את עצמכם או לטמון את הראש בחול ולהעמיד פנים שהכל בסדר, חשוב שתתחילו לפעול ולטפל בבעיה לפני שהיא תחמיר.

יש הרבה גורמים אפשריים לנשירת השיער, ולכל סוג של התקרחות יש את הטיפול המתאים והנכון ביותר עבורה. לכן אם תזהו בזמן שאתם עומדים להקריח ותשכילו לתת טיפול מונע לתופעה, אתם תחסכו לעצמכם כאב ראש רציני ועוגמת נפש גדולה בהמשך הדרך.

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

יש 2 תגובות למאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *