התקרחות אצל נשים: למה זה קורה ואיך מטפלים בה?

קצרים בזמן? הנה הטיפול הכי טוב בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

למרות שנהוג לחשוב שנשירת שיער היא נחלתם הבלעדית של גברים בלבד, התקרחות אצל נשים היא תופעה שכיחה הרבה יותר ממה שנדמה לכן. למעשה, נשים מהוות 40% מכלל האנשים הסובלים מנשירת שיער מוגברת בארצות הברית.

ברוב התרבויות, שיער ארוך ושופע נקשר באופן מסורתי לנשיות. בגלל זה, בשביל הרבה נשים נשירת שיער היא חוויה מאוד טראומטית.

מה שעוד יותר גרוע, הוא שחלק לא קטן מהנשים מעדיפות לא לדבר על הבעיה ולטאטא אותה מתחת לשטיח בגלל הבושה והמבוכה הרבה שהן מרגישות, ואפילו לא טורחות לברר לעומק את אפשרויות הטיפול הקיימות.

כמו עם כל בעיה רפואית, אבחון נכון ומהיר, יחד עם בקיאות בנוגע לפתרונות האפשריים ומידת היעילות שלהם, הם המפתח לטיפול מוצלח.

האם ידעתן שמגוון רחב של סיבות שונות יכולות לגרום לשיער דליל אצל נשים? במאמר הזה תמצאו מידע שימושי ומועיל על הגורמים העיקריים של התקרחות אצל נשים, וגם כמה טיפים כיצד לעצור את הבעיה ולהתגבר עליה.

לחץ גופני ונפשי

תמונה בשחור ולבן של אישה לחוצה בגלל התקרחות אצל נשים

זה לא סוד שלחץ ומתח מתמשך יכול להיות הרסני לגוף. כולנו מודעים לעובדה הזאת, אבל ייתכן שתופתעו לגלות שזה אחד מהגורמים המובילים להתקרחות אצל נשים. גם לחץ נפשי וגם לחץ פיזי יכולים לגרום לנשירת שיער.

השיער שלנו מתוכנת למחזור צמיחה מעגלי וקבוע: צמיחה פעילה, מנוחה ונשירה. אבל טראומה מכל סוג שהוא יכולה לזעזע את הגוף, לבלום את התהליך, ולהאיץ את שלב הנשירה. נשירת שיער יכולה להתרחש אפילו שישה חדשים לאחר האירוע הטראומטי שחוויתן.

טראומה רגשית, כמו גירושים או מוות של אדם קרוב ואהוב, משפיעים בצורה דומה לזעזוע ועומס פיזי. אולם, במקרים כאלה, המשבר הרגשי לעתים קרובות מחריף בעיה קיימת שארבה מתחת לפני השטח.

הבשורה הטובה לגבי התקרחות מהסוג הזה היא שבדרך כלל היא צפויה לחלוף לאחר שהטראומה עוברת. הבעיה היא שפצעים ומשקעים רגשיים מגלידים לגמרי רק לעתים רחוקות ויכולים לדרוש שנים רבות של מדיטציה, התבוננות פנימית, ותרגול טכניקות לשיפור המודעות העצמית וחיזוק החוסן הנפשי.

תשקלו לקחת תכשיר של טיפול בנשירת שיער בעל ערך תזונתי גבוה ומרכיבים המיועדים להרגת לחצים אצל נשים. אני צרכתי פעם אופטי וימאן (Opti-Women), והייתי די מרוצה ממנו.

תופעות לוואי של תרופות

אישה שסובלת מתופעות לוואי מחזיקה את הראש עם היד

למרות שאנחנו משתמשים בתרופות כדי לטפל בבעיות רפואיות מסוימות, חלק מהן עלולות ליצור בעיות רפואיות אחרות. זה מצב די שכיח גם כשמדובר בבעיות בקרקפת, ונשירת שיער עלולה להיות במקרים רבים לא יותר מתופעת לוואי של תכשיר מסוים.

תרופות המשמשות לטיפול בדיכאון, בעיות לב, סרטן, לחץ דם גבוה, ודלקת מפרקים עשויים להוביל לנשירת שיער. קחו את הזמן ותעברו היטב על רשימת תופעות הלוואי בחוברת הוראות השימוש הרשמית של התכשיר שאתן נוטלות: אם נשירת שיער מופיעה ברשימה, תתייעצו עם הרופא שלכן בנוגע לאפשרויות אחרות.

עודף ויטמין A הוא גורם ידוע להתקרחות אצל נשים. למרות שלל היתרונות הבריאותיים של הויטמין, אם תגזימו בצריכתו – זה יכול להסתיים באובדן שיער. לפעמים כל המוסיף גורע. למרבה המזל, מדובר בתהליך הפיך. ברגע שרמת הויטמין A בגופכן חוזרת לרמה תקינה, גם השיער עשוי לחזור לצמוח כרגיל.

נשירת שיער היא תופעת לוואי בולטת של טיפול כימותרפי, אבל לאחר שסיימתן את הטיפול, אפשר לשקם את השיער ולעזור לו להתאושש.

בנוסף, גם טיפול תרופתי בבעיות תפקוד של בלוטת התריס יכול להוביל לנשירת שיער.

גלולות למניעת הריון

גלולות למניעת הריון

אחת מהצורות הנפוצות ביותר של התקרחות אצל נשית נגרמת מתכשיר שהרבה נשים משתמשות בו באופן יומיומי: גלולות למניעת הריון.

התרופות האלה מונעות ביוץ באמצעות שינוי מאזן ההורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטין בגוף. כשמדובר בנשים הרגישות במיוחד לשינויים הורמונליים, זה עלול לעורר אצלן נשירת שיער עוד בזמן נטילת התכשיר. במקרים רבים, נשים עלולות לסבול מאובדן שיער דווקא כמה שבועות לאחר הפסקת השימוש בגלולות.

בדרך כלל, אמצעי מניעת הריון הנצרכים דרך הפה הם בטוחים עבור נשים. תכשירים בעלי אינדקס אנדרוגן נמוך הם הטובים ביותר. עם זאת, אם יש לכן היסטוריה משפחתית של נשירת שיער מוגברת, אז תשקלו להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונליים, כמו למשל דיאפרגמה, או מעקב קפדני אחר תהליך הביוץ והמחזור החודשי שלכן.

עודף DHT

אישה מכוסה בנוזל אילוסטרציה של עודף DHT

במשך שנים רבות, המדענים האמינו שההורמון הגברי טסטוסטרון הוא הגורם האחראי להתקרחות. אבל מחקרים חדשים הפריכו את ההשערה הזאת, וגילו שהאשם האמיתי הוא DHT. בגדול, ההורמון הזה נצמד לקולטנים בקרקפת ומאיים לחסל את זקיקי השיער, מה שבסופו של דבר גורם להתקרחות.

חריגה בריכוז ה-DHT משפיעה גם על גברים וגם על נשים. זה נכון ש-DHT מופיע בכמויות גדולות יותר אצל גברים, אבל אפילו כמות קטנה שלו יכולה לגרום לבעיות. ההורמונים עושים את עבודתם על הצד הטוב ביותר רק כשהם נמצאים באיזון. כך שאם רמת ה-DHT עולה על ריכוז ההורמונים הנשיים, זה יכול לגרום לנשירת שיער.

מה שכן, לפני שאתן מאשימות את ה-DHT בנשירת השיער השיער שלכן, תוודאו ששללתן את כל הסיבות האפשריות האחרות להתקרחות אצל נשים, המופיעים ברשימה הזאת.

למרבה המזל, ישנם המון סרומים ושמפואים חוסמי DHT שתוכלו לבחור מהם.

חוסמי DHT טבעיים הידועים בעוצמתם ויעילותם הרבה כוללים דקל ננסי לשיער, רוזמרין ובאופן מפתיע למדי, קפאין. זאת אחת הסיבות שבזמן האחרון קפאין הפך למרכיב נפוץ של מוצרי טיפוח רבים לשיער הקרקפת והוא מככב בתכשירים רבים מסוג זה.

שינויים הורמונליים

אישה צעירה עם חוסר איזון הורמונלי כותבת מכתב

בדומה לגלולות למניעת הריון, שינויים הורמונליים יכולים לגרום לצרות צרורות בשיער. אחת מהתקופות הרגישות ביותר מהבחינה הזאת היא ההריון, הלידה וההתאוששות שבאה אחריה. תנודות הורמונליות מתרחשות במהלך תקופת ההריון, ונשים רבות יכולות להבחין בהתחלה בשיער עבה יותר מהרגיל. אבל בתקופת ההחלמה מהלידה, המטוטלת נעה לצד השני, ורוב השיער הסמיך שצמח מתחיל לנשור. זאת אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לנשירה אצל נשים

שיער הקרקפת יכול לחזור למצבו הרגיל והתקין תוך כמה חודשים, בהם גופכן יקבל את ההזדמנות להחזיר את ההורמונים לרמה נורמלית ומאוזנת. עם זאת, אין כל ערובה שהבעיה תחלוף מעצמה, והתכשירים לטיפול בנשירת שיער שהמלצתי עליהם יכולים לעזור לאזן את הגוף ולהילחם בנשירת השיער.

גנטיקה

תמונה של קוד DNA

למרבה הצער, אם יש לכן היסטוריה משפחתית של נשירת שיער  או התקרחות מוגברת שהחלה בגיל מסוים, ייתכן שמצפה לכם גורל זהה. אצל נשים, דפוסי ההתקרחות מתבטאים פחות בנסיגה של קו השיער, ויותר בהתרחבות של "השביל" בשיער שממוקם באמצע הראש ובהידלדלות כללית של שיער הקרקפת.

ניתן לטפל בתופעה באמצעות טיפול הצמחת שיער בלייזר רך (LLLT). הגורם לסוג נשירת השיער הזאת אינו עודף DHT, כך שאין טעם להשתמש בחוסמי DHT שלא יעניקו טיפול הולם במקרה הזה.

מחסור בחלבונים ובברזל

ארוחה עשירה בחלבונים וברזל

איך לעצור התקרחות אצל נשים? להתחייב לתפריט תזונתי המיועד לשמור על שיער חזק ובריא.

אחד מהחוסרים התזונתיים השכיחים ביותר בקרב נשים הוא חלבון. אם התפריט היומיומי שלכן לא כולל מספיק חלבונים, הגוף נכנס למצב חיסכון, מקציב את החלבונים המועטים בגוף לתפקודים ומנגנונים חשובים יותר, ומפסיק את צמיחת השיער. מצב דומה מצפה לכן אם אתן סובלות מרמות נמוכות של ברזל, מה שקורה אצל 1 מתוך כל 10 נשים בגילאי 20 עד 49.

כדי לפתור את המצב הזה, תשימו את החלבונים בעדיפות עליונה. בשר, דגים וביצים הם מקורות מצוינים לחלבון. אם אתן סובלות מאנמיה (חוסר ברזל), שילוב של כמה שיותר בשר ועלים ירוקים בתפריט שלכן יעזור מאוד. אפשרות נוספת היא כמובן להשתמש בתוסף תזונה פשוט של ברזל.

מכשירים ושיטות של עיצוב שיער

יד עם שעון עושה שזירת צמות לאישה

אם אתן נוהגות לקלוע, לשזור ולאסוף את שיערכן לאותה תספורת מסוימת באופן קבוע, זאת יכולה להיות הסיבה לנשירת השיער שלכם. תופעה זאת נקראת Traction Alopecia – נשירת שיער שנגרמת כתוצאה ממשיכת יתר של השיער. היא מתרחשת כאשר נוצר לחץ רציף ומתמשך על זקיקי השיער.

אפילו עיצובי שיער יומיומיים ונפוצים כמו קוקו וצמות יכולים לגרום לנשירת שיער מהסוג הזה. אם תהפכו את זה למנהג קבוע, זה יכול להוביל להצטלקות העור בקרקפת ולהביא לכך שנשירת השיער שאתן סובלות ממנה תהפוך לתמידית.

הפתרון פשוט: תחליפו תסרוקת, ותנו לשיער לצמוח בחופשיות וללא הפרעה בזמן שהוא משתקם.

תימנעו מטיפולי שמן חם, וממכשירי סלסול, החלקה ועיצוב באמצעות חימום, מאחר והם יכולים לגרום לדלקת בזקיקי השיער.

אם אתן פשוט חייבות להשתמש במייבש שיער, תשיגו פן איכותי עם דיפיוזר שמאפשר פיזור חום אחיד ומפחית את הנזק שעלול להיגרם לזקיקי השיערה.

התקרחות אצל נשים: איך מטפלים בזה?

אישה יושבת ליד החלון מסתכלת לצד ימין וחושבת על התקרחות אצל נשים

כשיש כל כך הרבה גורמים אפשריים להתקרחות אצל נשים, קשה להצביע על טכניקה טיפולית אחת ויחידה שתספק מענה לכולם.

אבל, ישנו רק מסלול אחד שיועיל לבריאותכן ויספק תוצאות שיחזיקו מעמד בטווח הארוך:

הדרך הטבעית.

אפשר למצוא בשוק עשרות טיפולים לנשירת שיער, החל מתרופות מרשם (פרופסיה) ועד לתרופות מדף שניתן לרכוש בחופשיות (רוגיין או ניזורל). אבל מה משותף לכולם?

כימיקלים!

הגישה הלא טבעית שעליה מתבססים התכשירים המוזכרים למעלה יכולים להעניק תוצאות לטווח הקצר, אבל הם לא יטפלו בבעיה הממשית שממנה הכול התחיל.

מהסיבה הזאת אני ממליצה להשתמש במוצרים טבעיים – כאלה שאינם מכילים כימיקלים או חומרים משמרים. הם יכולים לטפל בסיבות האמיתיות שגורמות לנשירת שיער שנמצאות מתחת לפני השטח, ובאותו הזמן גם לספק תוצאות בולטות וגלויות לעין.

האם אתן מוכנות לצאת לדרך?

תבדקו את קו המוצרים של טיפול בנשירה אצל נשים של מותג גרוגניקס, הכולל שמפו של הקפאין ואליקסיר לקרקפת. המוצרים האלה אינם מכירים חומרים משמרים, ויעשו את העבודה ללא הגירוי האופייני לתכשירים שמכילים כימיקלים.

טוב, זאת הייתה רשימה ארוכה על התקרחות אצל נשים. בכל מקרה, כמו ששמתן לב, יש לא מעט גורמים שעשויים לגרום להופעת נשירה של השיער וגם להחמיר אותה. רק במקרים נדירים, מדובר בסיבה מבודדת אחת שאחראית לבעיה הזאת, ולרוב מדובר במכלול של גורמים שונים המשפיעים על התפתחותה.

גם אם שיערכן מתחיל לנשור בקצב מדאיג, תמיד תזכרו שיש תקווה לעצור את המצב. קחו את עצמכן בידיים ותעשו את הצעדים הנדרשים כדי לטפל בזקיקי השיער שלכן ולהשיב אותם לחיים. תהיו סבלניות, ותתמידו בתהליך לאורך זמן!

עדי היירלוס
עדי היירלוס

עדי היא דמות פיקטיבית של דוקטור מפורסמת המומחית לכל מה שקשור לנשירת שיער אצל נשים. ד"ר עדי היא אישה חזקה, עצמאית ופורצת דרך שמטרתה בחיים היא להעניק מעצמה ומהידע שלה לכל אישה שסובלת מנשירת שיער או התקרחות.

נשמח לשמוע את דעתכם!

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo