תכשיר נגד נשירה HR Growth
ידע כללי

חוסמי DHT טבעיים: 11 חוסמי DHT טבעיים נגד נשירת שיער

במדריך המקיף הזה נדבר על 11 חוסמי DHT טבעיים הטובים ביותר שגיליתי אחרי מחקר של המון שנים על הסיבות לנשירת שיער והטיפולים הטבעיים הקיימים לתופעה.

הרשימה המובחרת הזו כוללת רכיבים שניתן להשתמש בהם כטיפול מקומי-חיצוני על העור, או כאלו שיש לצרוך אותם דרך הפה. לקראת סוף המאמר, אני הולך לחשוף בפניכם את השיטה הכי טובה, לדעתי, לחסימה טבעית של הורמון ה-DHT, והכי טוב? השיטה הזו לא כוללת תרופות או תוספי תזונה.

כל מה שהיא דורשת זה לשדרג את הרגלי האכילה שלכם על מנת לשנות באופן שיטתי את הסביבה הביוכימית שבגופכם ובכך למנוע היווצרות של חומציות יתר המזיקה לבריאות. עם הזמן, ריכוז ה-DHT בגופכם יחזור לרמה תקינה, מה שיעזור לכם לעצור את תהליכי נשירת השיער.

לפני שנתחיל וניגע בנקודה העיקרית של מאמר זה, אני רוצה לדבר על חוסמי DHT טבעיים ועל התפקיד שלהם במניעה של נשירת שיער.

קיימות שתי דרכים להשתמש בחוסמי DHT טבעיים: טיפול חיצוני על העור או בליעה של תכשירים חוסמי DHT. לכל אחד מהפתרונות האלה יש מנגנון פעולה משלו שבאמצעותו הוא מבצע את תפקידו ביעילות.

אבל קודם כל, צריך להתחיל מהבסיס ולהבין מדוע חסימת הורמון ה-DHT מלכתחילה היא עניין כל כך חשוב למניעת תהליכי התקרחות ולעידוד צמיחת שיער מחודשת.

בואו נתחיל!

האם DHT הוא הגורם להתקרחות גברית טיפוסית?

גבר קרח שלובש משקפיים עם התקרחות גברית טיפוסית

התקרחות גברית טיפוסית היא תופעה נפוצה האחראית ל-95 אחוזים מנשירת השיער בקרב גברים. אבל מה בכלל גורם לבעיה המציקה הזו, איך ניתן לעצור את תהליך ההתקרחות והאם ניתן להחזיר את השיער שנשר?

נהוג לחשוב שהגורם המוביל והמרכזי מאחורי ההתקרחות הגברית הטיפוסית הוא הורמון ה-DHT (או בעברית: דיהידרוטסטוסטרון). מדובר בכינוי קליט של הורמון המין הגברי דיהידרוטסטוסטרון שהוא תוצר של הורמון מפורסם אחר- טסטוסטרון, הידוע בתור ההורמון הגברי הראשי. כשטסטוסטרון פוגש באנזים 5-אלפא רדוקטאז, מתרחשת תגובה ביולוגית-פיזיולוגית שהתוצר שלה הוא הורמון ה-DHT.

כשרמות ה-DHT בגוף יוצאות משליטה, אותו מרכיב בעייתי עשוי לגרום לבלגן גדול בכל רחבי הגוף שלכם, ובמיוחד בקרקפת.


ברגע שה-DHT מציף את האזור, הוא נקשר לקולטני ההורמונים הגבריים (אנדרוגנים) בבסיס זקיקי השיער. עבור אנשים הסובלים מרגישות יתר ל-DHT, חשיפה מרובה להורמון תוביל להתפתחות תהליך מזעור השיער. מדובר בהתנוונות והצטמקות הדרגתית של זקיקי השיער שתוביל להיווצרות של שיער דק ודליל שינשור מראשכם מוקדם מהצפוי.

יכול להיות שאתם תוהים, למה פשוט לא לחסום את הטסטוסטרון שממנו מופק ה-DHT?

זו אכן שאלה מצוינת וכמובן שגם זאת אפשרות. הבעיה היא שחסימת טסטוסטרון תגרום לשלל תופעות לוואי לא נעימות, כמו התפתחות חזה נשי אצל גברים (גינקומסטיה), ירידה בכוח הפיזי, ובעיות בתפקוד המיני, וזה רבותיי הדבר האחרון שאנחנו רוצים.

אז האם קיים פתרון חלופי?

תכשיר להצמחת שיער HR Growth

למרבה המזל כן, אפשר להתמקד בשני המרכיבים האחרים שמעורבים בתגובה הביולוגית-פיזיולוגית. אפשר לדכא את התפקוד של שניהם במחיר של סיכון זניח עד לא-קיים להשלכות שליליות ותופעות לוואי לא רצויות. אני מדבר על האנזים 5-אלפא רדוקטאז ו-DHT.

בהמשך המאמר תמצאו רשימה של כמה מחוסמי הDHT- הטובים ביותר. למעשה, המונח הזה יכול להיות קצת מטעה, מכיוון שחלק מהם למעשה מגבילים את פעילותו של האנזים 5-אלפא רדוקטאז ובכך מונעים את ייצור ה-DHT מבלי לפעול עליו ישירות.

כל החומרים הטבעיים שיוזכרו בהמשך הם תוספת יעילה לכל שגרת טיפול בהידלדלות שיער. אני ממליץ לכם לנסות כמה שיותר מהם על מנת לאתר את אלה שמעניקים את התוצאות הטובות ביותר, במקרה שלכם.

5 חוסמי DHT טבעיים לשימוש חיצוני

כשאתם סובלים מבעיה בריאותית, לא משנה אם היא חמורה או קלה, בדרך כלל מקובל לטפל בסיבה או בסיבות המעוררים את התפתחותה. גישת טיפול כזו תעזור להפחית את הסימפטומים ותסייע לטפל בבעיה ביעילות מרבית.

האם זה לא נשמע הגיוני יותר שאנשים שאובחנו עם התקרחות טיפוסית (אלופציה אנדרוגנית), יתמודדו עם מקור הבעיה (DHT) ומוקד היווצרותה (הקרקפת) באמצעות הפחתת הנוכחות של אותו הורמון בעייתי באזור הקרקפת לפני שהוא יגרום לנזק משמעותי?

זה כל הרעיון מאחורי טיפול בחוסמי DHT הניתנים בשימוש חיצוני-מקומי על עור הקרקפת. אנחנו עומדים להכיר מקרוב כמה מהתכשירים העוצמתיים ביותר שקיימים ולהבין מדוע מומלץ לשלבם עם חוסמי DHT אחרים הניתנים לצריכה דרך הפה.

חוסמי DHT טבעיים לגמרי לשימוש חיצוני

הנה מספר חוסמי DHT לטיפול מקומי על העור שתוכלו להתחיל להשתמש בהם כבר היום:

  • שמן דקל ננסי – דקל ננסי הוא צמח המפיק פירות קטנים ומקורו ביבשת אמריקה. אחת מהסגולות הבריאותיות המיוחסות לו היא היכולת להגביל את פעילותו של האנזים 5-אלפא רדוקטאז. זהו האנזים שאחראי להמרת הורמון הטסטוסטרון ל-DHT ולכן מדובר במניעה מקדימה לייצור מוגבר של DHT.
  • אצת ים אקלוניה קאווה – האצה הזאת מגיעה אלינו מחופי יפן וקוריאה. היא מסתמנת כפתרון מבטיח להפחתת נשירת שיער ועידוד צמיחת שיער מחודשת.
  • פטריית ריישי – בזכות יכולתה של פטריית הריישי לדכא את האנזים 5-אלפא רדוקטאז, אופן פעילותה דומה לזה של תכשיר הפינסטריד.
  • תמצית ושמן רוזמרין – הוכח ששימוש מקומי-חיצוני בתמצית רוזמרין על העור הוא אמצעי יעיל לדיכוי האנזים 5-אלפא רדוקטאז.

5 חוסמי DHT לשימוש מערכתי (סיסטמי)

בעוד שלתכשירים המגבילים את הורמון ה-DHT הניתנים לשימוש חיצוני על העור יש בהחלט מקום בשגרת הטיפול שלכם בנשירת שיער, חוסמי DHT הנלקחים דרך הפה, ופועלים בצורה מערכתית על הגוף, יכולים לעשות עבודה טובה אף יותר ולהעניק תוצאות חיוביות לטווח הארוך.

חוסמי DHT טבעיים לגמרי לצריכה דרך הפה

אז בואו נעבור על 4 חוסמי DHT לטיפול מערכתי שתוכלו להתחיל להשתמש בהם כבר היום.

  • תה ירוק – מסייע לחסימת פעילות הורמון ה-DHT, בזכות האפיגלוקטכינים שהוא מכיל.
  • זרעי פשתן – מורכב מליגננים וחומצות שומן מסוג אומגה אשר ידועים בהשפעתם החיובית על צמיחת השיער.
  • זרעי שומשום – מקור נהדר לליגננים ומדכא מוכר ומוכח של פעילות האנזים 5-אלפא רדוקטאז – עוד פתרון מדהים לחסימת הורמון ה-DHT בגוף.
  • שמן זרעי דלעת – מדובר בתוספת יעילה במיוחד לשגרת טיפוח השיער שלכם. השמן מבצע ניקוי עדין של הקרקפת ושומר על בריאותה לאורך זמן.

איך להשתמש בחוסמי DHT טבעיים לטיפול חיצוני או מערכתי?

אישה אסייתית עושה עמידת ידיים במים

אם אתם מעוניינים ליהנות מהיתרונות של חוסמי DHT בבליעה דרך הפה ו/או שימוש על העור על מנת לשמור על בריאות שיערכם, יש כמה אפשרויות העומדות לפניכם.

הדרך השכיחה ביותר להשתמש בחוסמי DHT היא באמצעות טיפול חיצוני-מקומי על העור. אלו כוללים מוצרי שמפו ותכשירים טיפוליים שונים, אך לפעמים אפילו בצורה ישירה.

יש מגוון רחב של מוצרים שונים בשוק עם מרכיבים נוגדי DHT. הם יכולים להשפיע באופן חיובי על זקיקי השיער, והם בעלי סיכון נמוך יותר לתופעות לוואי לעומת תוספים הנצרכים באופן מערכתי/סיסטמי דרך הפה.

במידה ואתם מעוניינים בכך, ישנם כמה דרכים לשלב חוסמי DHT לטיפול מערכתי בשגרת הטיפול והטיפוח הקבועה שלכם.

ייתכן שהדרך הפשוטה ביותר היא באמצעות צריכת תוספי תזונה. תוכלו למצוא אותם בקלות על מדפי החנויות והם יספקו לכם את המנות היומיות המומלצות של מגוון ויטמינים ומינרלים חיוניים. כמה מהם יכולים לסייע לחסימת הורמון ה-DHT בגופכם. תבחרו את תוספי התזונה שמכילים תה ירוק, שמן זרעי דלעת, וזרעי פשתן.

תוכלו להוסיף את המרכיבים האלה גם למזון, לשייקים, למיצים, ולמאכלים אחרים שאתם נוהגים להכין לעצמכם.

ועכשיו, הגיע הזמן לעבור לדבר האמיתי ולבחון את השיטה המובילה לחסימת DHT. אז בואו נגלה במה מדובר…

חוסם ה-DHT היעיל מכולם: תכירו את מאזן החומציות / בסיסיות בגוף

הגיע הזמן להסביר לכם על גישה שונה לגמרי לנטרול הנזקים של הורמון ה-DHT. מדובר באחת מהדרכים הטובות ביותר למאבק בפגיעה המשמעותית של ההורמון הגברי בתפקוד זקיקי השיער.

הבעיה בשימוש בחוסמי DHT היא שהם אינם מתמודדים עם הסיבות האמיתיות לנשירת השיער שמתחבאות מתחת לפני השטח. אתם פשוט מורידים את רמת ה-DHT בגופכם ומצפים שזה יועיל ויסייע לשיער שלכם.

היתרון של חוסמי DHT טבעיים הוא סיכון נמוך יותר לתופעות לוואי בהשוואה לתכשירים סינתטיים כמו פינסטריד. אבל זה עדיין לא הפתרון הטוב ביותר!

השיטה המועדפת עלי, ואולי גם הכי יעילה שאני מכיר כדי לדכא את ה-DHT בגוף היא:

שמירה על מאזן של חומציות / בסיסיות תקין וטבעי בגוף.

המזונות שאנו מכניסים לגופנו עוברים תהליך עיכול, פירוק ועיבוד. הם לא נעלמים לגמרי ללא עקבות, אלא משאירים שאריות בגופנו.

בהתאם לסוג המזון שצרכנו, כך ה-"אפר" שנשאר לאחר שריפת האוכל בגוף יהיה בסיסי יותר או חומצי יותר. למאפיין הזה יש חשיבות אדירה בהשפעתו על בריאותנו.

כלומר, כל מזון שאנו אוכלים הופך את גופנו לחומצי או בסיסי יותר.

חשוב לשמור על רמת ה-PH הנכונה (סולם המציג את מידת החומציות והבסיסיות של חומר כלשהו בדומה למעלות צלסיוס המציגות את הטמפרטורה) כדי לשמור על תפקוד בריא ויעיל של תאי הגוף, ההורמונים, המיטוכונדריה (אברון שאחראי על הפקת האנרגיה בתא), וכל מבנה ואיבר אחר בגופנו. על מנת שכל אחד מאלו ישגשג ויפעל במלוא העוצמה חשוב להעניק לו את התנאים המתאימים והנוחים ביותר.

רמת ה-PH הטבעית והבריאה בגוף היא מעט בסיסית ועומדת על 7.4.

אנזימים והורמונים חשובים דורשים סביבה בסיסית כדי לתפקד ביעילות, בעוד שאנזימים והורמונים הרסניים, מחלות, וחיידקים פורחים בתנאים חומציים.

זה תקף גם לגבי ידידנו הוותיק – האנזים 5-אלפא רדוקטאז שהוא יותר פעיל בסביבת PH חומצית העומדת על 5.

קל מאוד להבחין שהתפריט התזונתי המערבי מבוסס על מזונות חומציים במיוחד.

זה לא שהתזונה האופיינית שלנו נטולת מאכלים בסיסיים, אלא שהחלק העיקרי בתזונה שלנו מתאפיין בחומציות מוגברת.

לכן, התפריט התזונתי היומיומי שלנו בכלל לא מאוזן כמו שנהוג לחשוב, אלא נוטה באופן משמעותי לצד החומצי של מדד ה-pH.

אתם בטח תוהים איך זה משפיע על הידלדלות השיער שלכם? אז ככה, חוסר איזון ברמת ה-PH בגוף שלכם מזיק לשיער באופן ישיר ועקיף.

קודם כל, בואו נדון בהשפעות העקיפות של חומציות יתר (בדם, בתאים וברקמות). כשרמת החומציות בגוף יוצאת משליטה עקב תזונה לקויה ולא בריאה, אנחנו חשופים לזיהומים וחיידקים שעושים חיים משוגעים בתנאים האלה.

כשהגוף שלנו מתמודד עם מחלות הנגרמות מחומציות יתר, אין לו מספיק אנרגיה ומשאבים שאותם הוא יכול להקצות לתמיכה בתהליכי צמיחת השיער. הוא מבזבז את כול משאביו על מנת לשמור על תפקוד תקין של מנגנונים ואיברים חיוניים ולנטרל את הרעילות החומצית שפוגעת בו. לכן, הוא סוגר את ברז לזקיקי השיער ומשאיר אותם ללא המשאבים הנדרשים לצמיחה תקינה וטובה.

אפשר להפוך את הקערה על פיה ולהחזיר את המצב לקדמותו בעזרת מעבר לתזונה בסיסית יותר שתחסל את כל הזיהומים והחיידקים שמשגשגים בסביבה חומצית. מצב כזה ינטרל את מגוון האיומים על הגוף, יקל על עבודתו וישחרר חלק מהמשאבים העומדים לרשותו לטובת צמיחה יעילה של השיער, ובכך יתממש פוטנציאל הצמיחה המירבי שלו.

כעת בואו נבחן איך חומציות יתר משפיעה על חוזק, עובי, נפח, וצבע השיער שלכם. כשהגוף מתמודד עם סטייה ברמת ה-PH הטבעית שלו (7.4), הוא חייב לסתור את המאכלים החומציים שנכנסים ללא הפסקה ובכמויות אדירות לגופנו. לשם כך, הוא חייב לנצל כמה שיותר מרכיבים בסיסיים זמינים העומדים לרשותו. לכן, הוא "גונב" אותם ממערכות אחרות שנמצאות נמוך יותר בסולם העדיפויות שלו- כולל השיער והקרקפת.

הדרך הטובה ביותר לנטרל את החומציות הרעילה בגוף היא להפנות למשימה הזו כמויות גדולות של חנקן וסידן.

אחד מהמקורות הטובים ביותר לחנקן הוא החלבון בגוף, לדוגמה חלבון חשוב בשם קרטין, שממנו עשויים סיבי השיער והציפורניים.

התוצאה אצל רוב האנשים תהיה האטה ניכרת בקצב צמיחת השיער, דהייה ופגיעה בצבע השער, שינוי לרעה בעובי וקשיחות הזקיקים, ונסיגה בקו השיער.

ככל שעודף החומציות בגוף ימשיך לערער את תפקודו, אותם תסמינים קצרי טווח אלו צריכים להוות תמרורי אזהרה בפני מחלות קשות יותר הנמצאות בדרך אם לא נטפל במצב במהירות. למרבה המזל, הפתרון פשוט.

תוכלו לשחזר את צמיחת השיער הטבעית בגופכם באמצעות החזרת רמת ה-Ph הטבעית והרגילה לגוף שלכם.

התסמינים הבעייתיים של חומציות יתר בגוף הם הדרך שלו לאותת על הבעיה הקיימת ולגרום לכם להתעורר ולטפל בה לפני שהיא תוביל לנזקים הרבה יותר חמורים. לכן, זה לא בהכרח דבר רע, וייתכן שזאת הדרך היחידה להזהיר אותנו מפני חומציות חריגה המאיימת על בריאותנו. אם תתחילו לאכול בריא, מהר מאוד תחוו שיפור ניכר. אבל, אם תחזרו להרגלים הישנים שלכם ותזללו אוכל מעובד, תעשייתי וחומצי מבלי לדפוק חשבון, רמת ה-PH שוב תצנח באופן קיצוני וגופכם יצטרך להקריב את מאגר הקרטין בזקיקי השיער שלכם לטובת מניעת נזק בלתי הפיך לבריאות הגוף. לכן, אתם חייבים ליצור תפריט תזונתי מאוזן ובריא שיכלול כמה שיותר מאכלים בסיסיים. חשוב שהתפריט יתאים לכם ותוכלו להקפיד עליו בקלות ולאורך זמן.

איך להקפיץ את רמת הבסיסיות בגוף?

 

אם תכניסו כמה שיותר סוגי מזון בסיסיים לגוף שלכם, זה ימנע ממנו לפרק את זקיקי השיער על מנת לשמור על בריאותכם.

הדרך הקלה והיעילה ביותר להתחיל באופן מידי דיאטה בסיסית היא צריכת מיצי ירקות. תקנו מסחטת מיצים איכותית ותכינו מדי יום מיצים טריים ומרעננים מגזר, סלרי, ברוקולי, מלפפון, תרד וכו’.

שתיית מיצים היא דרך מדהימה להכנסת כמות ענקית של אנזימים, מינרלים ורכיבים תזונתיים חיוניים לגוף מבלי לבזבז יותר מדי זמן ואנרגיה על עיכול סיבים תזונתיים.

זה יסייע לכם להשיב את רמת ה-PH שלכם לאיזון מלא, כל עוד תקפידו לשמור על צריכה מתונה של מאכלים חומציים.

עובדה מעניינת שכדאי להכיר היא שככל שהסביבה בגופכם תהפוך ליותר ויותר בסיסית, כך הטעם של הירקות והמיצים שאתם צורכים ישתפר. חוש הטעם שלכם יתרגל אליהם ותלמדו איך ליהנות מהם בצורה מלאה.

שורה תחתונה, חשוב שתקפידו על הכלל הבא: תאכלו כמה שיותר מאכלים בסיסיים ותמנעו עד כמה שאפשר ממזונות חומציים. זה הכול.

חשוב! למה אתם חייבים לדעת על רגישות ל-DHT?

הרבה שלטים שכתוב עליהם חשוב באנגלית

למדתם על חוסמי ה-DHT הטבעיים העוצמתיים (והבטוחים ביותר לשימוש) הקיימים בעולם, אבל זה רק קצה הקרחון של הסיפור, כי רמות גבוהות של DHT אינן הסיבה היחידה להתקרחות ונשירת שיער מוגברת.

למעשה, יש היבט אחד חשוב יותר מאשר דיכוי ייצור ה-DHT, והיא רמת הרגישות של זקיקי השיער להורמון הגברי עצמו.

כשאתם מצליחים להפחית את רגישות היתר של זקיקי השיער ל-DHT אתם בעצם מגנים על עצמכם מנשירת שיער לתמיד. לגברים עם התקרחות גברית טיפוסית אין בהכרח רמות חריגות של DHT, הבעיה שהם רגישים לכל כמות של ההורמון.

ישנן כמה דרכים טבעיות ויעילות להפחית את הרגישות ל-DHT. אני הולך לסקור אותן באופן תמציתי.

האיזון בין החיידקים הטובים והרעים בגוף

מיקרוביום בצבע ירוק

בגוף האנושי מתקיים איזון עדין ושברירי בין אוכלוסיית חיידקים מועילים וידידותיים למושבות בקטריות מזיקות ומסוכנות. למעשה, המספר שלהם בגוף עולה על כמות התאים האנושיים וזאת הסיבה שיש להם השפעה אדירה על בריאותנו.

מיליארדי החיידקים המתגוררים בגופנו יוצרים את המיקרוביום- סביבת הבקטריות והיצורים החיים בהרמוניה בגוף האנושי.

עם זאת, התרבות המודרנית הכריזה מלחמה כוללת על כלל הבקטריות מכל הסוגים והצורות. מגוון אינסופי של מוצרים ותכשירים נועדו לחסל אותם במהירות וביעילות- תרופות אנטיביוטיות, חומרים משמרים (נועדו להרוג את החיידקים במזון ולמנוע ממנו להירקב ולהתקלקל בטרם עת), חלקיקי כלור ופלואור במי הברז שלנו, מזון מעובד נטול סיבים תזונתיים בריאים, מוצרי חיטוי והיגיינה, ומזון משומר ותעשייתי שעבר תהליכי עיקור, פסטור או חשיפה לקרינה.

כל אלה מחסלים חיידקים ללא הבחנה, פוגעים במיקרוביום בגופנו ומוציאים אותו מאיזון ומשיווי משקל.

אחת מתופעות הלוואי של סביבת חיידקים פגועה ולא מאוזנת היא התפתחות בעיות במערכת החיסונית, אשר גורמות לגוף לתקוף את עצמו באופן חריג ולא צפוי.

האם שאלתם את עצמכם אי פעם איך ייתכן שהורמון טבעי כמו DHT, מתחיל לפתע לתקוף את זקיקי השיער שלכם?

מדובר בכשל במערכת החיסון שמעורר רגישות גבוהה ל-DHT.

החדשות הטובות הן שיש המון דרכים לעזור למיקרוביום ולצמצם את הרגישות ל-DHT, ביניהם נטילת פרוביוטיקה שתגדיל את אוכלוסיית החיידקים הטובים שישפרו את בריאותכם וצריכת משקאות מיוחדים שיפחיתו את כמות החיידקים המזיקים בגופכם.

תגובות אלרגיות מאוחרות למזון

בחורה מתעטשת בגלל אלרגיה

רובנו מודעים לכך שחלק מהאוכלוסייה אלרגיים לסוגי מזון מסוימים, למשל פירות ים או בוטנים. הם גורמים לתגובה חריפה ומיידית שאי אפשר לפספס. מעט מאוד אנשים יודעים שקיימות גם תגובות אלרגיות 'דחויות' שמתרחשות זמן ממושך לאחר צריכת המזון הבעייתי, ולכן קשה לזהות בבירור את מקור האלרגיה המדוברת.

מכיוון שלא תמיד אנחנו מסוגלים לקלוט מה קרה ולהבין שאנו רגישים למאכל מסוים, זה עלול להוביל לכך שייווצר אצלנו בגוף תהליך דלקתי ממושך שעלול לגרום לבעיות במערכת החיסון כתוצאה מתגובות אלה.

לדוגמה, אנשים מסוימים רגישים לגלוטן, בעוד שאחרים רגישים לירקות ממשפחת הסולניים כמו עגבניות, תפוחי אדמה וחצילים.

אם לא עליתם על הבעיה שלכם ולכן אתם לא מטפלים בה, קשה יהיה לחזות מראש את התגובה המדויקת של הגוף לצריכת המזון שאתם רגישים אליו. אתם עלולים להרגיש עייפות, חולשה, כבדות ונפיחות בבטן מבלי שיהיה לכם שמץ של מושג מאיפה זה בכלל נפל עליכם.

אפשר לאתר את המזונות שאתם רגישים אליהם בעזרת דיאטת אלימינציה. באמצעות הוצאה הדרגתית של מאכלים מסוימים מהתפריט התזונתי שלכם, תוכלו להבין האם אתם סובלים מאלרגיה למזון מסוים. מדובר בדיאטה קיצונית המגבילה את אבות המזון שאתם צורכים ולכן רצוי מאוד לבצע אותה תחת מעקב צמוד של רופא.

מתח מכני המופעל על הקרקפת

אחת מהתיאוריות המסקרנות ביותר בנוגע להתקרחות גברית טיפוסית רואה במתח מכני המופעל בקרקפת את הגורם העיקרי לבעיית ההתקרחות.

תנו לי להסביר למה הכוונה.

בדיוק כמו בעור, גם הקרקפת מורכבת מכמה שכבות, כשכל אחת מהן ממלאת תפקידים שונים. בואו נכיר אותן מהחיצונית עד לפנימית ביותר: העור, רקמת חיבור, הקובע האללי, רקמת חיבור רפה, ומסב העצם.

שכבת הקובע האללי (גלאה) היא רקמת חיבור סיבית המכסה את כל הקרקפת מהאזור שמתחת לגבות (שריר המצח: פרונטליס) ועד לאזור שמאחורי האוזניים (שריר המצח העורפי). הרקמה הזו יכולה לגרום להתפתחות של התקרחות טיפוסית. תאוריית המתח קובעת שהפעלת החלבון Hic-5, הממריץ את קולטני ההורמונים הגבריים ומשפר את תפקודם, יכולה להיגרם ממתח מוגבר בשכבת הגלאה.

אבל איך החלבון הזה קשור להידלדלות שיער? בגלל שמדובר במרכיב שמעורר את קולטני ההורמונים הגבריים, הוא נחשב לגורם המגביר את רגישות זקיקי השיער לדיהידרוטסטוסטרון.

מהו הפתרון? להפיג את המתח שהצטבר בקרקפת.

ניתן לעשות זאת בעזרת תרגילים להרפיית הקרקפת או באמצעות עיסוי ידני של הקרקפת. למטרה זו קיימים אביזרים מיוחדים שיעזרו לכם להתמודד עם המשימה הזאת בצורה יעילה וקלה יותר. מכשירים מיוחדים לשחרור המתח החריג שנוצר בקרקפת, כמו קשת מיוחדת המשפרת המרגיעה את הקרקפת ומסייעת לצמיחת השיער, יכולים להיות פתרון לא רע.

הפחתת המתח תפחית את הצורך בצריכת חוסמי ה-DHT השונים שדיברנו עליהם במאמר זה.

חוסמי DHT טבעיים: סיכום ומסקנות

אישה מחזיקה אייפון וקוראת על חוסמי DHT טבעיים

אין ספק שרגישות ל-DHT משחקת תפקיד משמעותי בהתקרחות גברית טיפוסית. לכן, חסימת פעילות ההורמון עשויה לעצור נשירת שיער עודפת ולעורר צמיחה מחודשת שלו. עם זאת, צריך להבין שזה יטפל בבעיה רק באופן זמני.

לכן אני מפציר בכם למצוא את הגורם הסמוי שמוביל לנשירת השיער שלכם ולהתמקד בו ישירות. אפשר להשיג זאת באמצעות תזונה עם תפריט בסיסי יותר, שיפור בריאות המעיים שלכם, זיהוי רגישות למזונות שונים והפחתת המתח המכני בקרקפת.

HR Growth תכשיר

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *