פרופסיה (פינסטריד): מדריך מלא, מקיף ומפורט על התרופה

פרופסיה או בשמה הגנרי – פינסטריד, היא שם של תרופה שמוכרת לכל גבר שסובל מהתקרחות ונשירת שיער. בעיני רבים מדובר בנשק יום הדין למלחמה במפרצים ההולכים ומתרחבים על הקרקפת.

למרות שהיא זכתה לאישור רשמי כבר לפני שנים רבות כתכשיר יעיל לשיפור צמיחת שיער הראש, פרופסיה (Propecia) עדיין שנויה במחלוקת וזוכה ליחסי ציבור מפוקפקים עקב תופעות הלוואי הקשות שלה.

לאחרונה, הפורומים העוסקים בהתקרחות גברית התמלאו בהמון סיפורים מזעזעים על משתמשים שניסו את התרופה והחלו לסבול מאימפוטנציה ובעיות פוריות. זה גורם לגברים רבים שחולמים להחזיר את רעמת השיער השופעת שלהם לסרב אפילו לשמוע על התכשיר הזה ולהתרחק ממנו כמו מאש.

למרות שראש חלק, מבריק ונטול שיער לגמרי זה הסיוט הכי גדול שלהם והם מוכנים לעשות הכול על מנת למנוע תרחיש כזה, הם לא רוצים לאבד את הגבריות שלהם ולפגוע ביכולת להביא ילדים לעולם.

אבל עד כמה כל סיפורי האימה שהתפשטו בכל רחבי האינטרנט באמת אמינים ואובייקטיביים, והאם התכשיר באמת לא שווה את הסיכון וכדאי לוותר עליו או שהשד לא באמת נורא כל כך וכל הסערה סביבו יצאה לגמרי מפרופורציה?

אם אתם לא יודעים איך לאכול את כל מסע ההפחדות סביב התכשיר ורוצים לדעת פעם אחת ולתמיד כיצד התרופה הזאת פועלת, האם היא באמת אפקטיבית ועד כמה היא בטוחה לשימוש, אז הגעתם למקום הנכון.

במדריך הזה, אני אסתמך אך ורק על עובדות מוכחות, ואתן תמונת מצב אובייקטיבית ומציאותית על התכשיר הנפוץ. אנחנו הולכים להפריד בין האמת בנוגע אליו, לכל המיתוסים, השקרים והדעות הקדומות שנקשרו סביבו. בין השאר, אתם הולכים ללמוד את הדברים הבאים:

 • סקירה תמציתית של המחקרים המדעיים הבולטים והרציניים ביותר על פרופסיה: בשפה פשוטה ומובנת לכל אחד, בלי כל המונחים הרפואיים המסובכים שנשמעים כמו סינית לאדם הממוצע.
 • תיאור העובדות הבסיסיות בנוגע לתרופה, מידת היעילות שלה, ואופן השפעתה.
 • דיון בתופעות הלוואי האפשריות של נטילת פרופסיה.
 • בחינה מעמיקה של המחלוקת הענקית סביב התרופה: שוב פעם, נשים את כל הרגשות בצד ונתמקד אך ורק בעובדות.
 • נבדוק מה חושבים הרופאים המנוסים על הטיפול בתרופת הפרופסיה: נקבל חוות דעת מקצועית ומוסמכת על הסוגייה.
 • מהו אפקט נוסבו: שיכול להיות הגורם העיקרי לזינוק החד בדיווחים הסובייקטיביים על השלכות שליליות של השימוש בפרופסיה.
 • בחינת האלטרנטיבות לפרופסיה: יחד עם טיפולים משלימים שונים למניעת נשירת שיער.
 • גזר הדין שלי בנוגע לשימוש בפרופסיה: חוות הדעת האישית של עבדכם הנאמן לאחר אינספור שעות של מחקר רציני ויסודי בנושא.
 • סיכום של כל הסיכונים והיתרונות של התרופה: בסוף הכתבה על מנת שתוכלו לקחת החלטה שקולה ומחושבת שלא תתחרטו עליה בהמשך.
 • ועוד המון דברים מרתקים וחשובים: שווה לקרוא את כל המדריך!

אני תמיד מעודד את הקוראים שלנו לא להאמין לכל דבר שהם קוראים באינטרנט או לסמוך באופן עיוור על ההבטחות המפוצצות של היצרנים השונים. תגדילו ראש, תפעילו שיקול דעת עצמאי ותעשו את שיעורי הבית שלכם. אני תמיד נותן הפניה לכל מקור שאני מצטט, כך שתוכלו לבדוק את העובדות בעצמכם ולחקור את הנושא לעומק.

הבהרה חשובה: איני רופא או מומחה מוסמך בתחום. במדריך הזאת ניסיתי בסך הכול לספק את כל העובדות המוכחות בנוגע לפרופסיה מבלי לעוות או לייפות את המציאות.

כמובן שאינכם חייבים להסכים עם כל מילה שלי והאחריות על בריאותכם מוטלת אך ורק עליכם. אם אתם סובלים מנשירת שיער ורוצים לשים סוף לתופעה המטרידה, אז אני ממליץ לפנות לבעל מקצוע מנוסה ולהתייעץ איתו על טיפול בנשירת שיער שיהיה הכי נכון ויעיל עבורכם.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

פרופסיה למניעת התקרחות: כמה עובדות בסיסיות

ספרים עם עובדות בסיסיות על פרופסיה
 • מהי פרופסיה ולמה היא משמשת? פרופסיה היא תרופה המטפלת ביעילות בשורש הבעיה של ההתקרחות הגברית הטיפוסית – ההורמון DHT. במקור, התכשיר נועד לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (BPH). החוקרים שבדקו את התרופה הבחינו בתופעת לוואי מפתיעה – המטופלים החלו להצמיח שיער בצורה מוגברת. בעקבות הממצאים, הפרופסיה אושרה באופן רשמי כתרופה לנשירת שיער על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בשנת 1997.
 • איך הטיפול בתכשיר עובד? תרופת הפרופסיה חוסמת את ההמרה של ההורמון הגברי טסטוסטרון לנגזרת שלו- DHT (שריכוז גבוה שלו יכול לפגוע בצמיחה התקינה של שיער הקרקפת). הטיפול מפחית את רמות ה- DHT בגוף בשיעור המגיע עד ל-70% בקירוב. הוא הוכח כיעיל באופן דרמטי בהאטת ועצירת התקרחות שיער, ובאופן חלקי מסוגל אפילו לשפר את צמיחת השיער החדש. עד כאן נראה מושלם, אבל לא הכול ורוד. DHT חיוני להתפתחות מינית תקינה במהלך גיל ההתבגרות, אבל על פי רוב החוקרים והמומחים בתחום, לאחר ההגעה לבגרות מינית, הורמון זה אינו משתתף בתהליכים חשובים ומשמעותיים בגוף. חשוב להדגיש, שלא כולם מסכימים עם הקביעה הזאת, ונדון בסוגייה הזאת בהרחבה בהמשך.
 • למי מתאים הטיפול בפרופסיה? פרופסיה קיבלה אישור רשמי מרשויות הבריאות בארצות הברית בתור טיפול להתקרחות עבור גברים בלבד.

 יעילות הפרופסיה?

התכשיר הזה באמת מספק תוצאות טובות ומצטיין ביעילות גבוהה במיוחד בעצירת התקרחות. על פי נתוני האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה, פרופסיה או בשמה הגנרי פינסטריד (Finasteride) האטה נשירת שיער בקרב 88% מהגברים. בנוסף לכך, 66% מהגברים נהנו מצמיחה מוגברת של שיער חדש (קישור למקור) – אי אפשר שלא להתרשם מסיכויי הצלחה כל כך גבוהים. כך ששימוש בפרופסיה באמת מסוגל להועיל גם לכם ולכל הפחות, לשמור על השיער שנשאר לכם ולמנוע את נשירתו.

מחקרים ארוכי טווח אודות ההשפעה של פרופסיה

מדען חוקר את תרופה של פינסטריד

המחקרים הראשוניים והמוקדמים שבדקו טיפול בתרופת הפרופסיה גילו שהתכשיר יעיל ובטוח לשימוש: תופעות הלוואי היו נדירות, ורק 2% מהנסיינים דיווחו על השלכות לא רצויות לאחר נטילת התכשיר.

כעת, ברצוני לעבור על שני המחקרים הגדולים, הנרחבים והחשובים ביותר שהוקדשו לבדיקת ההשפעות ארוכות הטווח של השימוש בפרופסיה.

הסוף לנשירת השיער הוכח במחקר קליני
מוצר טבעי וייחודי המעודד את פעילות תאי הגזע האחראיים על צמיחת השיער בקרקפת. מסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. מדמה את תהליך ה-DNA הטבעי אשר שולח הוראה לתאי הגזע להצמיח שיער בקרקפת. מתאים לגברים ונשים.
המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול.

תרגעו – אתם לא הולכים להיתקל במושגים מדעיים שוברי שיניים שאין לכם מושג מה הם אומרים באמת או בדו"חות אינסופיים ומסובכים שלא ברור לאן הם מובילים.

המטרה שלי היא להציג בצורה תמציתית מחקרים אלה ולהסביר את התוצאות בשפה ברורה, חדה, קולעת ונגישה לכל אחד.

מחקר לבחינת השפעות פרופסיה במשך 5 שנים

כנראה שמדובר במחקר המשמעותי והארוך ביותר שבחן את הטיפול בתכשיר הפרופסיה. הוא התבצע בצורה מקצועית ביותר תוך הקפדה מחמירה וקפדנית על כל הסטנדרטים והדרישות של ניסוי מדעי אובייקטיבי. המחקר כלל קבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת שקיבלה טיפול ללא כל חומר פעיל על מנת לבדוק את יעילות התרופה מול אפקט הפלצבו בשימוש בתרופת דמה.

בנוסף לכך, על מנת למנוע הטיות, המחקר התבצע בצורה סמויה – כלומר לא המטופל ולא הרופא ידעו איזה סוג של טיפול מקבל כל נסיין לכל אורך תקופת הניסוי. המחקר כלל 1,533 גברים. ספירות שיער, תמונות לפני ואחרי, הערכות עצמיות וחוות דעת אישיות של המטופלים, ובדיקות מומחים התבצעו במסגרת הניסוי.

לפניכם התוצאות שהתקבלו:

 • בסוף השנה החמישית, באזור בעל היקף של 2.5 ס"מ של הקרקפת, מספר השיערות של מטופל שנטל פרופסיה היה גדול בממוצע ב-227 יחידות בהשוואה למטופל מקבוצת הפלצבו שקיבלה תרופת דמה.
 • 65% מהנסיינים שעברו טיפול בפרופסיה שיפרו את ספירת השיער שלהם או שמרו עליה בהשוואה לספירה הראשונית בתחילת המחקר.
 • בניתוח התמונות שהתבצעו במסגרת הניסוי, רופאי העור גילו כי 90% מהמטופלים בעזרת פרופסיה הפסיקו להראות סימני התקרחות נראים לעין, בהשוואה ל-25% בלבד מקבוצת הביקורת.
 • דירוגי שביעות הרצון היו גבוהים הרבה יותר אצל נסיינים שקיבלו פרופסיה לעומת קבוצת הפלצבו: 63% לעומת 20% בהתאמה. גברים שהשתמשו בפרופסיה דיווחו על שביעות רצון גדולה יותר ממראה השיער באזור הכתר, בנקודה שבה השיער צומח בצורת מערבולת (59% היו מרוצים לעומת 13% בקבוצת הביקורת), וגם בקו השיער הקדמי (48% לעומת 7%). גברים בקבוצת הפרופסיה גם הבחינו בהתכווצות האזורים הקרחים על ראשם (61% לעומת 20%), צמיחת שיער מואצת (75% לעומת 40%) וקצב איטי יותר של נשירת שיער (90% לעומת 67%).
 • הרופאים שבדקו את הנסיינים גילו גידול בצמיחת שיער הקרקפת בקרב 77% מהמטופלים שהשתמשו בפרופסיה לעומת 15% מהמטופלים שקיבלו טיפול דמה. (קישור למקור)
 • תופעות הלוואי היו נדירות. כמה מהנפוצות ביותר כללו ירידה בחשק המיני (1.8% לעומת 1.3% בקבוצת הפלצבו), קושי בהגעה לזקפה (3% לעומת 0.7% בקבוצת הפלצבו) וירידה בנפח הזרע בפליטה (8% לעומת 4%).

 מחקר של 10 שנים

המחקר האיטלקי (קישור למחקר) הזה הוא הארוך ביותר שהוקדש לטיפול בפרופסיה. הוא עקב אחר 118 גברים שנטלו פרופסיה במשך 10 שנים. המטופלים נבדקו באופן תקופתי ארבע פעמים – לאחר שנה, שנתיים, חמש ועשר שנים של טיפול רצוף. בניסוי הזה לא הייתה קבוצת פלצבו שקיבלה טיפול דמה והוא לא התנהל בצורה סמויה כמו המחקר הקודם.

הנה פירוט של כמה מהתוצאות הבולטות שלו:

 • לאחר 10 שנים, רק 14% מהמטופלים חוו החמרה בנשירת השיער שלהם.
 • המצב של 86% מהנסיינים השתפר, וברוב המקרים, יעילות הטיפול לא ירדה עם השנים.
 • בערך 48% חוו שיפור ממשי במהלך הזמן.
 • רק 7 גברים (5.9%) דיווחו על תופעות לוואי, וחלק מהם העדיפו שלא לפרוש מהניסוי ולהמשיך בטיפול בגלל התוצאות המצוינות שלו.

משאל בנושא מניעת סרטן הערמונית (יותר מ-17 אלף משתתפים)

פינסטריד נחשב ליעיל בהפחתת הסיכון לחלות בכמה סוגי סרטן הערמונית (פרוסטטה), במיוחד בקרב גברים בגיל הזהב. הניסוי הזה נמשך למעלה מ-7 שנים וכלל יותר מ-17,000 גברים (קישור). חוקרים ראו במחקר הרחב הזדמנות פז לאמוד את תופעות הלוואי המיניות של הפינסטריד ולקבוע איך הוא משפיע על הביצועים במיטה בטווח הארוך. המחקר הכיל קבוצת ביקורת שקיבלה טיפול דמה וסוג התרופה שקיבל כל מטופל הוסתר ממנו ומהחוקרים עד לסיום הניסוי. על מנת למדוד ולכמת את התוצאות הם השתמשו בסולם מקיף ומפורט שנע בין 1 ל-100 ומאפשר להעריך את התפקוד המיני. ככל שהמספר גבוה יותר, כך הפגיעה בתפקוד המיני גדולה יותר.קחו בחשבון, שהמינון המומלץ למניעת סרטן הערמונית הוא הרבה יותר גבוה מאשר טיפול בהתקרחות (5 מ"ג לעומת מ"ג אחד בהתאמה).

החוקרים גילו את העובדות הבאות:

 • ההבדל בין ההשפעה של התרופה פינסטריד על התפקוד המיני של הנסיינים בקבוצת הביקורת למטופלים שקיבלו את התכשיר היה מזערי, והוא רק הלך והצטמצם עם השנים.
 • הציון הממוצע של סולם הפעילות המינית בקבוצת הפינסטריד היה גבוה בסך הכול ב-3.21 נקודת מאשר קבוצת הפלצבו בעת ההערכה הראשונה. בסוף הניסוי, הפער הזה הצטמק עוד יותר ועמד אך ורק על 2.11 נקודות (שוב, מתוך 100) לטובת קבוצת הביקורת.
 • הנתונים מדברים בעד עצמם, והחוקרים מצאו ראיות ברורות לכך שההשפעה הבעייתית של שימוש בפינסטריד על התפקוד המיני היא מינימלית עבור הרוב הגורף של הגברים, ולכן היא לא צריכה להרתיע רופאים מלספק את המרשם לתרופה היעילה.

במאמר משנת 2014, החוקרים Meena K. Singh ו- Marc Avram מאוניברסיטת מרילנד קובעים שהמחקר הספציפי הזה היה: "המשאל האינפורמטיבי ביותר שהוקדש לנושא זה אי פעם והצליח לנתח באופן ממוקד ומעמיק את תופעות הלוואי של הפינסטריד בתחום התפקוד המיני" (קישור למקור). מדובר במחקר מדעי אמין ומקצועי שמתבסס על משאל אקראי ומבוקר שתוכנן באופן קפדני על מנת לקבל את תמונת המצב המציאותית והמדויקת ביותר. במילים אחרות, הוא הראה באופן ברור וחד משמעי שמדובר בתרופה בטוחה לשימוש שאין כל סיבה ממשית לוותר עליה.

פרופסיה זוכה לגיבוי מצד רופאים וארגונים מובילים בתחום התקרחות ונשירת שיער

יש המון רופאים שנהגו להמליץ על הטיפול בפרופסיה למטופלים שפנו אליהם ורשמו להם אותה במשך 20 שנה. אלפי מטופלים נהנו מהתוצאות החיוביות של התרופה, ולאנשי המקצוע המנוסים ביותר בתחום לא היה שום ספק לגבי מידת הבטיחות שלה. במקרים רבים, הם אפילו השתמשו בעצמם בתרופה הידועה ורשמו אותה לבני משפחתם. אז האם לרופאים מובילים אין מושג מה הם עושים והם סיכנו את המטופלים שלהם במשך שנים רבות? לא צריך למהר עם המסקנות. גם כיום רופאים רבים לא מתרגשים מהביקורת ההולכת וגוברת נגד התרופה ומבטיחים שאין כל סיבה ממשית לאסור את השימוש בה. אספתי כמה דוגמאות על קצה המזלג: ד"ר אלן באומן (Dr. Alan Bauman), מומחה בכיר לניתוחי השתלת שיער, סיפק מרשם של התרופה ל-8,000 מטופלים מאז שנת 2011 וטוען שאין כל בעיה לקחת אותה (בסרטון שלמעלה).

הרופאים הידועים מבלוג ההתקרחות- ד"ר רסמן (Rassman) וד"ר פאק (Pak) נוטלים בעצמם פרופסיה, בדיוק כמו כמה מבני משפחתם, ונשבעים שאין להם כל בעיה בחיי המין או תופעות לוואי אחרות (קישור למקור). ד"ר Julian Mackay-Wiggan, מומחית לרפואת עור באוניברסיטת קולומביה, מספרת שבעלה מטפל בהצלחה בנשירת שיער באמצעות פרופסיה ומרוצה מהתוצאות (קישור למקור).

גם האגודה האמריקאית לאובדן שיער, אחד מהארגונים המובילים והמשפיעים בתחום נשירת השיער, ממליצה בחום על פרופסיה כנשק העוצמתי ביותר נגד התקרחות גברית.

בשורה התחתונה, לטיפול בפרופסיה יש המון קבלות מוכחות והיעילות הרבה שלו נתמכת על ידי מספר רב של מחקרים מדעיים. לא סתם רופאים רבים ממשיכים לעמוד מאחוריה גם היום ולצאת כנגד ההתקפות הבלתי פוסקות נגד התכשיר. מה שבאמת חשוב זה שהפתרון הזה באמת עובד, וזאת ללא ספק אחת מעשר הסיבות החשובות ביותר לתת סיכוי לפרופסיה.

פרופסיה: תופעות לוואי. הסיכונים ותופעת הלוואי המיניות של התרופה

גבר שסובל מתופעות לוואי של פרופסיה

ישנם גם כמה מחקרים שמתנגדי ומבקרי תרופת הפרופסיה אוהבים לנופף בהם בכל מקום אפשרי בתור הוכחה חותכת לסכנה המיידית של התכשיר ולצורך להוציא אותו בדחיפות ממדפי בתי המרקחת. לטענתם, ניסויים וסקרים אלה שמים סימן שאלה גדול על ההכרה הרשמית ביתרונות של התרופה וחושפים התעלמות רשלנית מתופעות הלוואי הקשות והמטרידות שלה. אף אחד מהמחקרים האלה לא מקיף ורחב כמו מחקרי הענק שביצע מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לפני אישור התרופה. אבל למרות קנה המידה המצומצם, חשוב לבחון אותם היטב.

מחקר של אוניברסיטת נורת’ווסטרן משנת 2015

מדובר בסקירה ביקורתית של 34 מחקרים שבדקו את הטיפול בפינסטריד (קישור). המסקנה הייתה שאף אחד מהניסויים האלה לא "סיפק מידע מספק ואמין על החומרה, התדירות וההפיכות של קשיים בתפקוד המיני שנגרמו מפרופסיה." החוקרים חשפו שכל המחקרים הראשוניים שנסקרו לא הציגו מדד יעיל לדירוג והערכת תופעות הלוואי האפשריות מבחינת העוצמה שלהם.

על פי המחקר שהוביל ד"ר סטיבן בלקנאפ (Steven Belknap), "אנשים שלוקחים את התרופה או מספקים מרשם שלה מניחים שהיא בטוחה לגמרי, למרות שהמידע שהצטבר במחקר המדעי אינו מספיק על מנת להכריע באופן סופי וודאי בסוגייה זאת."

בעיה אפשרית עם המחקר הזה היא שהחוקר שעמד בראשו קיבל מימון ישיר מארגון שמייצג נפגעים מתופעות לוואי של השימוש בפינסטריד, כך שהאובייקטיביות שלו מוטלת בספק גדול.

סקר של כתב העת לרפואה מינית משנת 2011

המחקר הזה (קישור) זכה לאינספור ציטוטים ושיתופים באינטרנט והעלה פעם נוספת את שאלת הסיכונים הכרוכים בנטילת התרופה (קישור). הוא שנוי מאוד במחלוקת, בעיקר בגלל העובדה שהחוקר הראשי מאחורי המשאל, ד"ר מייקל אירוויג (Michael Irwig) מאוניברסיטת ג’ורג’ וושינגטון, גייס את המשתתפים שלקחו בו חלק מקבוצת תמיכה של נפגעי הטיפול בפרופסיה. במילים אחרות, הרוב המוחלט של הגברים שהשתתפו בניסוי כבר סבלו מבעיות רציניות וחמורות לאחר שנטלו פרופסיה (או אולי גם בעיות פסיכולוגיות אחרות).

אז למרות שבמבט ראשוני ושטחי, התוצאות נראות מזעזעות ובלתי נתפסות, כנראה שהן נובעות מכשלים באופן הביצוע של הניסוי שהתמקד אך ורק בקבוצת גברים שהתאכזבו מהתכשיר ולא הגיבו אליו היטב. כשמודעים להיבט הבעייתי הזה, התוצאות החד משמעיות לכאורה כבר בכלל לא מפתיעות.

אירוויג הגיע לממצאים הבאים:

 • 94% סבלו מירידה בחשק המיני.
 • 92% התלוננו על בעיות זקפה.
 • 92% דווחו על תשוקה ועוררות מינית מופחתת.
 • 69% פיתחו בעיות שפיכה.
 • תופעות הלוואי נמשכו לאורך 40 חודשים בממוצע לאחר הפסקת הטיפול.

מחקר נוסף משנת 2015

המחקר (קישור) בדק את רמת הבטיחות של השימוש בפינסטריד מול טמסולוסין, שמשמש לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH) ומדכא את האנזים 5 אלפא רדוקטאז. החוקרים הגיעו למסקנה שפינסטריד מוריד את ריכוז הטסטוסטרון בגוף ומחמיר בעיות זקפה. הם גם קבעו שמטופלים שלקחו טמסולוסין לא דווחו על החמרה בבעיות תפקוד מיני.

פינסטריד: תופעות לוואי מנטליות

דווחו גם תופעות נפשיות, כמו דיכאון. מחקר שנערך בשנת 2006 וכלל 128 גברים גילה שנטילת פינסטריד יכולה לעורר סימפטומים של דיכאון. חשוב לציין שעל פי המחקר, תסמינים אלה נעלמו לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. האפשרות לפגיעה באיזון הנפשי, בטוח נכנסת לרשימת 10 הדברים שאני שונא באופן אישי בפרופסיה.

ד"ר מייקל אירוויג ערך מחקר נוסף, בו הוא משווה את רמת הדיכאון בקרב גברים שעברו פעם טיפול בפינסטריד לגברים מקריחים שאף פעם לא השתמשו בתרופה. הוא מצא ששיעור תסמיני הדיכאון היה גבוה במידה ניכרת אצל קבוצת הפינסטריד- 75% לעומת 10% בקרב המטופלים שלא התנסו בתרופה (קישור למקור).

כמה חוקרים הביעו את ההסתייגויות שלהם בנוגע לממצאים של אירווינג. הם ביקרו את ההטיה הברורה בבחירת קהל המשתתפים, שפעם נוספת הורכב ברובו מקבוצות תמיכה של קורבנות תופעות הלוואי של פינסטריד. במאמר שפורסם בשנת 2014, ד"ר סינג וד"ר מרק אברם מתייחסים למחקר של אירוויג וקובעים: "איננו יכולים לקבוע על סמך מחקר זה שפינסטריד מקושר באופן וודאי וחד משמעי לבעיות מתמשכות בחיי המין ודיכאון" (קישור למקור).

פרופסיה: תופעות לוואי אחרות

כמו עם כל תרופת מרשם אחרת, גם לפרופסיה יש כמה תופעות לוואי אפשריות. צמרמורת, הזעת יתר פתאומית (זיעה קרה), בלבול, סחרחורת, טשטוש וערפול חושים. ישנם דיווחים גם על תגובות אלרגיות, כמו סרפדת (הופעת פריחה בעור), גרד, והתנפחות השפתיים והפנים. עלולות להופיע גם תופעות לוואי מיניות, עליהן כבר דיברנו בהרחבה. אם אתם רוצים לקבל מידע מלא על כל תופעות הלוואי האפשריות של הטיפול בפרופסיה, פשוט תעיינו בעלון הוראות השימוש או בפרופיל הרשמי של התרופה.

פרופסיה וסרטן הערמונית (פרוסטטה)

גבר המדמה מחשבות על סרטון הערמונית (פרוסטטה)

במחקר שהצגנו קודם לכן אודות יעילות נטילת פרופסיה לטיפול בסרטן, ראינו שהוא מסוגל להפחית את הסיכון הכולל לחלות בסרטן בלוטת הערמונית ב-25%. עם זאת, יש לציין שהתגלו ממצאים שמצביעים על עלייה של 27% בסיכון ללקות בכמה סוגים קטלניים וקשים יותר של סרטן הפרוסטטה. החוקרים קבעו כי הסיבה לזינוק התלול במקרים חמורים של סרטן הערמונית אינה טמונה בפינסטריד.

התרופה ידועה ביכולתה להקטין את הפרוסטטה. על פי ד"ר אוטיס בראולי (Dr. Otis Brawley), מומחה ראשי באגודה האמריקאית לסרטן, אומר שהסיכוי לאבחון מוקדם ומהיר של סרטן הערמונית גבוה יותר כאשר הגודל שלה קטן יותר. לכן, הוא מוסיף: "התרופה לא גורמת להתפתחות סרטן הערמונית, אלא מקלה על הגילוי שלו".

פרופסיה ואי פוריות

גבר שסובל מאי פוריות בגלל נטילה של פינסטריד עם אישתו

מדובר בעוד נושא רגיש שהערפל סביבו עדיין לא התפזר לחלוטין. מהמידע שאני ליקטתי, רוב הרופאים סבורים שאין כל קשר ישיר בין פרופסיה לפוריות (או עקרות). יחד עם זאת, על פי מאמר שהתפרסם בשנת 2013, והוקדש לסקירה של אופן השפעת טיפול בפינסטריד על פוריות בקבוצה של 4,400 גברים, נרשמה ירידה חדה בספירת הזרע לאחר נטילת התרופה, אפילו בכמויות קטנות. לאחר הפסקת הטיפול, ספירת הזרע הממוצעת חזרה לרמה תקינה. כלומר, גם אם קיים סיכוי קטן לפגיעה בפוריות, מדובר בתופעת לוואי זמנית שחולפת בדרך כלל לאחר הפסקת השימוש בתכשיר (קישור למקור).

מרכז בלגרביה, מרפאת השיער המובילה באנגליה, ממליץ למטופליו להפסיק לקחת פרופסיה שבוע לפני שמנסים להביא ילד לעולם (קישור למקור).

ד"ר וויליאם רוסמן (William Rassman) טוען שבאופן כללי ניתן להשתמש בפרופסיה גם בזמן שמנסים להיכנס להיריון. עם זאת, הוא מייעץ למטופלים שלו להפסיק את הטיפול בתרופה למשך שבועיים בתקופה רגישה זאת. הוא מציין את זמן מחצית החיים הנמוך (פרק הזמן שלוקח למחצית מהתרופה להתפנות מהגוף), ומדגיש את העובדה שפרופסיה יוצאת ממחזור הדם תוך 24 שעות, ולאחר כמה ימים לא נשארות שום שאריות של התכשיר ברקמות.

האם הקונצנזוס סביב השימוש בתרופה עומד להגיע לסופו?

גבר עם מסיכה קורא פייק ניוז על פרופסיה

אני לא חושב שמישהו חולק על העובדה שהיחס לפרופסיה מתחיל להשתנות, בעיקר בקרב גברים בעלי שיער דליל שכבר אינם ממהרים להשתמש בתכשיר היעיל, ובמידה פחותה הרבה יותר, בקהילה הרפואית שמתחילה לבחון מחדש את עניין הבטיחות של התרופה. פעם זה בכלל לא היה כזה עניין גדול: גברים רבים קיבלו בקלות מרשם לפרופסיה והשתמשו בה ללא כל חשש ובלי לחשוב פעמיים. כשמישהו רצה להציל את השיער שמעטר את ראשו, הוא היה משיג את הנשק העוצמתי שכמעט תמיד היה מספק את הסחורה. הם האמינו לסטטיסטיקה, שרק 2% מהגברים שעוברים טיפול בפרופסיה חווים תופעות לוואי, ולכן מדובר בסיכון נמוך מאוד ששווה לקחת על מנת לשים סוף לשיער המקריח.

כיום, כשנראה שהשיעור האמיתי של תופעות הלוואי וחומרתן לא נבדקו היטב במחקרים השונים, והדיווחים שנאספו בנושא זה לא משקפים את המציאות, יותר ויותר אנשים מתחילים להפנות את גבם לתרופה המקובלת שכיום תופסת את הכותרות כמעט אך ורק בהקשרים שליליים. עם זאת, רוב המומחים בתחום ההתקרחות לא מתרגשים מהביקורת הארסית נגד הלגיטימיות של הטיפול בפרופסיה וממשיכים לרשום אותה בקצב מסחרר ולהמליץ עליה בלב שלם. אבל, הפרסומים השליליים סביב התכשיר הביאו לכך שהאמון בפרופסיה הולך ונסדק ואנו כבר לא סומכים עליו בעיניים עצומות.

מהו אפקט "נוסבו"?

אי אפשר להתכחש לעובדה שבשנים האחרונות באמת חלה עליה מסוימת בכמות תופעות הלוואי שנגרמו מהתרופה הוותיקה. אנשים מסוימים מייחסים את הממצאים האלה למושג רפואי ידוע שנקרא: "אפקט נוסבו". מדובר בתופעה מדהימה שבמסגרתה אנשים שמצפים מראש לתוצאות שליליות או תופעות לוואי מטיפול בתרופה מסוימת, מתחילים לדווח שהם סובלים מהן וחשים בהשפעתן באופן ממשי.

מאמר מעניין בניו יורק טיימס אודות אפקט הנוסבו מזכיר אותו בהקשר לפינסטריד. הוא מצטט מחקר שבו נבדקו שתי קבוצות גברים שניסו להקל על הסימפטומים של פרוסטטה מוגדלת. הקבוצה הראשונה קיבלה אזהרה מפורשת שהתכשיר עלול לגרום לבעיות זקפה, בעוד הקבוצה השנייה לא קיבלה שום מידע בנוגע לתופעות הלוואי האפשריות.

בקבוצה שקיבלה התראה בנוגע לנזק האפשרי, 44% מהנסיינים דיווחו שהם אכן חוו קשיים בתפקוד במיני, בהשוואה ל-15% בלבד בקבוצה השנייה שלא ניתנה לה שום אזהרה בנושא. חשוב להדגיש, שהטיפול בהגדלה של בלוטת הערמונית דורש מינון גבוה יותר של פינסטריד מאשר השימוש לעצירת התקרחות גברית. זה גם יכול להיות גורם אפשרי לשכיחות הגבוהה של תופעות הלוואי הממושכות שמתועדות לאחרונה.

"החרטה הגדולה שלי היא שלא התחלתי את הטיפול בפרופסיה עוד קודם לכן"

גבר מתחרט שלא התחיל את הטיפול בנשירת השיער שלו קודם

שמעתי את המשפט הזה אינספור פעמים מגברים שהצטערו שלא נטלו פרופסיה כבר בתחילת המאבק העיקש שלהם בשיער הדליל שלא הפסיק לנשור. התרחיש העגום הזה חוזר על עצמו יותר ויותר פעמים לאחרונה:

אנשים נכנסים לפורומים המוקדשים להאטת ומניעת התקרחות ונחשפים לכל סיפורי הזוועה על טיפול בפרופסיה. מבלי לבחון את העניין לעומק, הם נכנסים לשיתוק ומעדיפים לוותר על התרופה למרות שהיא יכולה להיות הסיכוי האחרון שלהם. המצב מתחיל להחמיר וכשבקושי נשארות להם שיערות על הראש, רק אז נופל להם האסימון והם קולטים שכבר אין להם הרבה מה להפסיד. הם מחליטים להמר על התרופה למרות כל הההשלכות המפחידות, אבל כשהם מיואשים וחסרי אונים, זה כבר לא ממש מזיז להם. והתוצאות באמת מדהימות. נשירת השיער עוצרת, הקרקפת מתמלאת בשיער חדש, ובניגוד לכל התחזיות השחורות ונבואות הזעם, הם לא מרגישים שום תופעת לוואי. בסופו של דבר, הם רק כועסים על עצמם שלא בחרו בטיפול בפרופסיה כבר מההתחלה.

אני לא מנסה לטעון שפרופסיה היא שיקוי פלא נטול כל סיכון: לכל תרופה יש יתרונות וחסרונות שחייבים לנתח ולשקול. אבל מחול השדים סביב התכשיר שעזר לכל כך הרבה גברים עבר כל גבול הגיוני. כמות הדיסאינפורמציה והשקרים אודות הטיפול בפרופסיה כבר מזמן הגיעה למימדים מפחידים. גורמים אינטרסנטים שאף פעם לא לקחו את התרופה בעצמם יורדים עליה ללא רחמים ומפזרים תעמולה זולה נגדה. הם פשוט מנסים להשיג צפיות ביוטיוב ולשדרג את החשיפה של הערוץ שלהם, זה הכול. עם זאת, למרות הסרטונים המושקעים, הם לא באמת יודעים על מה הם מדברים.

הדעה שלי בנוגע לשימוש בפרופסיה

תמונה של מנורת חשמל על לוח וציור של בועה מסביב

אל תחשבו שאני מעריץ מושבע של התכשיר ומוכן להגן עליו בכל מחיר. לא מזמן פרסמתי מאמר דעה שבו אני קורא לנסות את כל האפשרויות האחרות לטיפול באובדן שיער, לפני שמתחילים להשתמש בפרופסיה. אז אתם יכולים להירגע, אני לא נציג של תאגידי התרופות שמנסה לקדם מכירות ולהגן על המוניטין שלהן. אני מודע לכמות הענקית של משתמשי פרופסיה מרוצים שלא יכולים להגיד עליה שום מילה רעה. לדעתי, אפקט נוסבו עומד מאחורי הזינוק החד בדיווחים אודות תופעות לוואי קשות וממושכות לאחר השימוש בתרופה. אין שום ראיה משכנעת שבאמת יש סיכון ממשי לתופעות לוואי חמורות בקרב רוב מהגברים שעברו טיפול בעזרת פרופסיה, או שהן אינן חולפות גם זמן רב לאחר השימוש. כמה מחקרי ענק שנמשכו שנים רבות הוכיחו שהסבירות לפתח תופעות לוואי לאחר נטילת התכשיר היא זניחה יחסית, ובדרך כלל, נזקים אלה עוברים יחסית מהר לאחר סיום הטיפול.

עם זאת, אני מאמין שהדעה הציבורית בנוגע לבטיחות של הפרופסיה משתנה במידה מסוימת. תמיד חשוב לנקוט משנה זהירות ולבדוק היטב האם הטיפול בתרופה באמת הכרחי ומתאים עבורכם. כמה רופאים כבר הפסיקו לרשום את התרופה לכל מי שרק מבקש והתחילו לחשוב פעמיים לפני שהם ממליצים את הטיפול בה ללא כל הסתייגות. גם המטופלים לא מתלהבים לקפוץ על התרופה ולא ממהרים להיעזר בה כמו שהיה לפני 5 או 10 שנים. אני מקווה שכבר בעתיד הקרוב, יפתחו תרופה חדשה שתהיה הרבה יותר בטוחה מפרופסיה ותעשה את עבודתה מבלי לגרום לתופעות לוואי לא נעימות שאף גבר לא רוצה להרגיש על בשרו.

מיעוט קולני

מבקרי תרופת הפרופסיה הם קבוצה דומיננטית וקולנית שלא מפספסת אף הזדמנות להשמיע את קולה. אני לא רוצה לבקר אותם, כי חלק מהם באמת סובלים מסיבוכים קשים כתוצאה מהטיפול. אם זאת, מדובר באחוז מזערי מהמטופלים, ואני באמת מאמין שהרוב השקט דווקא נהנה מהאפקט של התכשיר מבלי להרגיש בשום תופעת לוואי רצינית.

האפשרויות היעילות ביותר לטיפול בנשירת שיער חזקה

רופא עם חלוק שמסביר על אפשרויות לטיפול בנשירת שיער

הזמן הוא שם המשחק בהתקרחות מהירה וקשה שמתרחשת כבר בגיל צעיר יותר. אסור לבזבז זמן, ועל מנת להשיג את מירב התוצאות מהטיפול, חייבים להתחיל אותו כמה שיותר מהר. גם אם הכול נראה אבוד, יש סיכוי די גבוה שהפרופסיה תציל את המצב. אם הופיעה אצלכם נשירת שיער בגיל ההתבגרות ויש לכם במשפחה היסטוריה ארוכה של התקרחות, אז פרופסיה היא כנראה האפשרות הטובה ביותר עבורכם. ההחלטה אם לקחת את הסיכון או לוותר ולחפש פתרונות אחרים היא לגמרי שלכם ורק אתם צריכים לקחת אותה באופן אישי.

טיפולים משלימים וחלופות אחרות לפרופסיה

הטיפול בפרופסיה מתבצע בדרך כלל יחד עם תמיסת מינוקסידיל (כאן פירטנו בהרחבה על תופעות לוואי של מינוקסידיל). השילוב הזה עובד בצורה מדהימה, ושני התכשירים משלימים אחד את השני באופן מושלם. פרופסיה, מינקוסידיל ושמפו ניזורל הם הפתרונות העוצמתיים והיעילים ביותר לנשירת שיער. ישנם גברים שמטילים ספק ביכולות הממשיות של הניזורל, אבל קיימות ראיות מדעיות שמראות על היעילות שלו בנטרול הנזק של ההורמונים הגבריים לשיער הקרקפת.

אם אתם תוהים אילו עוד אפשרויות עומדות בפניכם מעבר לפרופסיה, אז צעירים רבים מתחברים דווקא לתכשירים טבעיים כמו שמן דקל ננסי לשיער ושמן זרעי דלעת. שניהם עושים עבודה לגמרי לא רעה, ואינם מכילים כימיקלים מסוכנים ותוספים תעשייתיים רעילים. האם הם מתקרבים ליעילות של טיפול בפרופסיה? אפילו לא קרוב. אבל, המחקרים המדעיים ההתחלתיים בנושא מראים שבאמת יש להם פוטנציאל מסוים וצריכים לקחת אותם ברצינות.

טיפול בשמן זרעי דלעת: תמונות של לפני ואחרי

שמן גרעיני דלעת בתור חוסם DHT תוצאות ניסוי ויזואליות

טיפול PRP לשיער (פלזמה עשירה בטסיות) או במכשיר לייזר מיוחד לעצירת התקרחות הם עוד פתרונות שכדאי להכיר. הראשון מתאים במיוחד לגברים צעירים שסובלים מהתפרצות מוקדמת של נשירת שיער.

פינסטריד או פרופסיה: מה ההבדל?

מגוון כדורים של פרופסיה וגם פינסטריד

רוב הגברים מעדיפים לקחת את התרופה הגנרית – פינסטריד, שאפשר לרכוש בעלות חודשית של 10 דולר בקירוב. פרופסיה תעלה לכם בדרך כלל משהו כמו 50-60 דולר בחודש. הביטוח הרפואי יכסה את ההוצאות על התכשירים האלה.

הגברים שבוחרים להשקיע את כספם בתרופת הפרופסיה היקרה יותר עושים זאת מסיבה אחת ויחידה: עקביות. כשאתם בוחרים בפרופסיה, אתם תמיד תדעו מה אתם הולכים לקבל. בכל פעם, תקבלו תכשיר איכותי שמיוצר באותם סטנדרטים גבוהים. לעומת זאת, תרופות גנריות כמו פינסטריד באות במגוון רחב של גרסאות שמיוצרות במקומות שונים בכל רחבי העולם.

אין כל דרך להבטיח שתקבלו מוצר אחיד באותה רמה פעם אחר פעם. לדעתי, כל הסוגים הם אותה גברת בשינוי אדרת וכולם מכילים את אותו החומר הפעיל, לכן לא אמור להיות הבדל משמעותי בהשפעת ויעילות הטיפול. אם התרגלתם להשתמש בתכשיר גנרי ואתם מרוצים מהתוצאות, פשוט תנסו לקחת את אותה הגרסה לאורך כמה שיותר זמן על מנת להבטיח עקביות. בכל שאלה או הערה, תתייעצו עם רופא או רוקח שיסביר לכם הכול בנוגע לטיפול.

עצות לשימוש בטוח בפרופסיה

מטריה שמדמה הגנה מחומר כחול

קודם כל, אל תקחו את התרופה מבלי להתייעץ עם מומחה לנשירת שיער או רופא עור. מעבר לכך, ישנם כמה טיפים מועילים שיפחיו באופן משמעותי את הסיכונים האפשריים של טיפול בפרופסיה.

 1. תעברו בדיקה רפואית מקיפה: ייתכן שאתם סובלים מבעיה רפואית שאינכם מודעים אליה, ושאינה מאפשרת את השימוש בפרופסיה ויכולה לסכן את בריאותכם. תקפידו לבצע את כל הבדיקות הנדרשות- דם ופרופיל הורמונלי, במידת האפשר. ד"ר ג’פרי רפפורט (Dr. Jeffrey Rapaport) ממליץ לבצע בדיקת PSA (חלבון המופרש בבלוטת הערמונית ומסייע לגילוי מוקדם של סרטן) לפני שהוא מאפשר שימוש בפרופסיה. ד"ר ויליאם רסמן (Dr. William Rassman) מציע לכל מטופליו לעבור בדיקת DHT אופציונלית לפני נטילת פינסטריד- ואם הרמה של ההורמון נמוכה, ייתכן שהוא לא ימליץ על התרופה שעלולה להוריד את ריכוזו עוד יותר (קישור למקור).
 2. תתקדמו בזהירות אם אתם סובלים מבעיות נפשיות: גברים עם הפרעות מנטליות מסוימות יכולים לחוות הפרעות לוואי. לפני תחילת הטיפול, תתייעצו עם מומחה בתחום בנוגע לטיפול בפרופסיה.
 3. תשמרו על מצב רוח חיובי ופתיחות מחשבתית: אם החלטתם מראש שאתם הולכים לסבול מתופעות לוואי מציקות, אז זה בדיוק מה שיקרה לכם. אם הג’וק הזה נכנס לכם עמוק לראש, הפחדים שאוכלים אתכם מבפנים יתממשו.

היתרונות של פרופסיה

 • הנשק הטוב ביותר למאבק בהתקרחות: האגודה האמריקאית לאובדן שיער ממליצה על הפרופסיה כנשק מספר אחת נגד נשירת שיער. לא רק שהוא עוצר את התופעה, אלא גם מחזיר את צמיחת השיער, לפחות באופן חלקי. קרוב לוודאי, שלא תמצאו פתרון אחר שיספק מענה מוצלח ויעיל יותר.
 • תופעות הלוואי משימוש בפרופסיה אינן שכיחות: התרופה הזאת זוכה לשימוש נרחב כטיפול מאושר ורשמי להתקרחות גברית עוד משנת 1997. רשויות הבריאות התירו את הטיפול בחברה וארגונים מובילים כמו האיגוד הבינלאומי של מנתחי השתלות שיער והאגודה האמריקאית לאובדן שיער ממליצים עליה.
 • זוכה לאמון מצד הרופאים: בהתבסס על המחקר שערכתי, נראה שהרוב הגורף של מומחי שחזור קו שיער ורופאי עור מאמינים שהפרופסיה בטוחה לחלוטין לטיפול במניעת התקרחות גברית.
 • יכולה לעבוד במשך שנים, אפילו עשורים: הטיפול היעיל ביותר לטווח הארוך. ההשפעה שלו אינה מתפוגגת ונחלשת עם הזמן.
 • קל ונוח לשימוש: פשוט צריך לעקוב אחר הוראות היצרן ולקחת את הכדור פעם ביום. הטיפול בתכשירים אחרים כמו מינקוסידיל שדורש מריחה פעמיים ביום על הקרקפת יכול להיות הרבה יותר תובעני ומורכב.
 • נגיש לכל כיס: כל אדם יכול להרשות לעצמו לרכוש פינסטריד גנרי שמגיע עם תג מחיר משתלם והוגן. זה יעלה לכם בסך הכול 100 דולר בשנה, סכום צנוע עבור התוצאות הנפלאות שהוא מספק.

הסיכונים והחסרונות

 • תופעות הלוואי יכולות להיות שכיחות יותר ממה שנהוג היה לחשוב.
 • סיכון נמוך מאוד של בעיות מיניות שלא יעלמו גם לאחר גמר הטיפול ו/ או הפרעה נפשית כתוצאה מהשימוש בתרופה.
 • אם תפסיקו ליטול את התרופה, צמיחת השיער החדש תפסיק לאחר 12 חודשים.
 • הלא ידוע הוא עוד חיסרון שצריך לקחת בחשבון. מדובר בתרופה די חדשה שעדיין לא נחקרה לעומק. קיימת הסכמה רחבה בקרב הקהילה המדעית שניתן להשתמש בתרופה ללא כל חשש, אבל כל גילוי חדש יכול לשנות את הקביעה הזאת ולהפריך אותה.

פרופסיה למניעת נשירת שיער: מחשבות מסכמות לסיום

תמונה של גבר על בול עץ ביער מגיע למסקנות

אז האם היתרונות הברורים באמת מתגברים בקלות על החסרונות והסיכונים? הכדור נמצא בידיים שלכם ואתם אלה שצריכים להכריע כיצד לנהוג. תשקלו היטב את כל הבעד והנגד ותגיעו להחלטה מושכלת ומודעת שתהיו שלמים איתה. הפרופסיה היא תרופה יעילה במיוחד שקיבלה את כל האישורים הנדרשים ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). מחקרים מדעיים מצאו כי היא עוצרת התקרחות בקרב 2/3 מהמטופלים.

אז למה גברים רבים מטילים ספק באמינות הגורמים המוסמכים ומהססים לקחת את התרופה? קיימות מגוון סיבות שונות- אבל הגורם המרכזי הוא הסיכון לבעיות ארוכות טווח בתפקוד המיני. שוב, תופעות הלוואי חלפו מעצמן במחקרים הגדולים שערך ה-FDA בעת בדיקות האישור לתכשיר, אבל מחקרים וסקרים חדשים חושפים מציאות שונה לגמרי ומטילים בספק את המסקנות של רשויות הבריאות.

גברים מסוימים פונים לטיפולים פופולריים אחרים כמו מינוקסידיל, מכשיר לייזר, שמן זרעי דלעת, פלזמה עשירת טסיות (PRP), ושמן דקל ננסי. אבל אף אחד מהם לא יספק תוצאות טובות יותר מפרופסיה, גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

יגאל בולדינג

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

15 תגובות
 1. הגב
  ציון אבשלום 1 באוגוסט 2019 ב17:04

  מעניין אם אי פעם הולכים לייצר תרופה שתעבוד על השיער כמו שהתרופה הזאת של הריסים עובדת על ריסים, זה יכול להיות תחליף ממש טוב לפינסטריד. מה דעתך? גם נראה לי שזה יהיה יותר זול

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 1 באוגוסט 2019 ב18:06

   שלום ציון,
   כן, אני יודע על התכשיר שאתה מדבר עליו, וכנראה שנעלה עליו סקירה בעתיד.
   לדעתי מתישהו יעשו מוצר דומה גם לקרקפת, עם זאת לדעתי הוא יהיה יקר יותר מהפינסטריד.

 2. רציתי רק שתדע שהכתבה הזאת מטורפת!
  כל כך עוזרת ויעילה ונותנת שקט נפשי תודה רבה

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 2 בפברואר 2020 ב09:54

   שלום רפי,
   אנחנו מאוד שמחים שהכתבה עזרה לך, ותודה רבה על התגובה המפרגנת, זה לא מובן מאליו!

 3. יש לי שאלה!
  אם אני גר בארהב ואני מתחיל לקחת את התרופה דרך keeps,
  אפשר לראות את זה באתר שלהם keeps.com
  Finasteride & Minoxidil זה הטיפול
  כשאחזור לארץ בעוד כמה חודשים אוכל להמשיך את הטיפול כרגיל אם תכשירים שנמצאים בארץ? וזה בסדר לקחת את ה Finasteride במקום פרופסיה?
  אפשר לעבור לפרופסיה בארץ?
  תודה רבה

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 2 בפברואר 2020 ב09:58

   שלום רפי,
   "פינסטריד" זה שם גנרי של התרופה, "פרופסיה" הוא השם המסחרי של התרופה (יש לה עוד שמות כמו: "פרו־קיור" וגם: "פרואבניר").
   את הפרופסיה אפשר לרכוש בארץ עם מרשם מרופא, ולא אמורה להיות לך כל בעיה להמשיך את הטיפול כשתגיע לארץ.
   שבוע טוב,
   יגאל

 4. שלום,
  אני משתמש בפרופסיה בהצלחה כבר מעל 10 שנים.
  לאחרונה הגעתי לגיל 45 ורופא העור שלי אמר לי שלא מומלץ להשתמש בפרופסיה מעל גיל 45.
  חיפשתי ולא מצאתי לכך אישור בשום מקום.
  האם הדבר נכון?

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 10 בפברואר 2020 ב19:10

   שלום נועם,
   לא שמעתי על זה.
   עם זאת, שמעתי על מקרים בהם פרופסיה עזרה גם לבני 70 ומעלה.

 5. שלום לך.
  רוקח בסופר פארם אמר שאם לוקחים את הטיפול בכדור/טיפות ומפסיקים, ישנה אפשרות לנשירת שיער מוגברת ולמצב עגום יותר ממה שהיה לפני תחילת טיפול.יש בזה מין האמת?

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 25 ביוני 2020 ב17:55

   שלום צחי,

   בגדול פרופסיה זאת תרופה שלוקחים כל החיים ולא מפסיקים.
   אם מחליטים להפסיק את הטיפול, הנשירה יכולה לחזור, ובמקרים רבים אף חוזרת.
   לגבי האם היא תהיה חזקה יותר או לא, זה משתנה מאדם לאדם.

   יגאל

 6. שלום,
  תודה על המאמר החשוב והמעמיק. בן זוגי, בן 26 נוטל את תרופת הפרופסיה מאז הצבא כי רופא העור שהוא פנה אליו המליץ לו על התרופה. אנחנו חושבים להביא ילד ואני מאוד חוששת מכך שזה יקשה עלינו להיכנס להריון. האם אתה חושב שאני יכולה להיות רגועה שהוא נוטל את התרופה ולהגיד לו להפסיק ליטול אותה בתקופה שבה ננסה להיכנס להריון? האם כדי להרגיע את עצמי להמליץ לו לעשות את בדיקת ה-DHT ובדיקת PSA?
  תודה רבה לך על המחקר המקיף.

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 25 ביוני 2020 ב17:45

   שלום מיכל,

   תודה על התגובה והפרגון!
   זה לא נדיר שבזוגיות שבה הגבר נוטל פרופסיה, בוחרים לעשות הפסקה של הטיפול בתרופה לתקופה מסוימת לפני הכניסה להריון.
   לכן אם אתם בוחרים לעשות את זה – דעו שזה מקובל והגיוני.
   לגבי הבדיקות, תוכלו לעשות אותן בשביל השקט הנפשי שלך – ממליץ לך להיוועץ עם הרופא שלכם לגבי זה.

   יגאל

 7. שלום אדוני האם טפשר לקנות פינסריד בארץ ?
  האם שמעת על שמפו אלפסין שעשוי מקופאין?
  תודה

  • הגב
   פרופסור יגאל בולדינג 25 ביוני 2020 ב15:31

   שלום אלירן,

   פינסטריד היא פרופסיה (מדובר בשם הגנרי של התרופה), ואכן ניתן להשיגה בארץ, אבל היא מצריכה מרשם מהרופא המטפל שלך.
   שמפו אלפסין הוכח מחקרית בגרמניה כעוזר בשימוש שוטף נגיד נשירת שיער, בנוסף לא מעט מטופלים ברחבי העולם העידו ששימוש בשמפואים שונים הצליח לתת שיפור.
   למשל – אלפסין יום אחד, ניזורל יום אחר.

   על המוצרים הכי טובים לטיפול בנשירת שיער תוכל לקרוא בקישור הזה.
   יגאל

 8. הגב
  פרופסור יגאל בולדינג 25 ביוני 2020 ב15:58

  שלום שי,

  קודם כל חשוב שתתייעץ עם הרופא המטפל שלך – אי אפשר לקבוע דברים כאלה על רגל אחת.
  אולי כדאי לעשות בדיקת דם כדי לבדוק את הנושא.
  קשיי נשימה היא לא תופעת לוואי מוכרת של הפרופסיה, עם זאת אי אפשר לשלול דבר על שלא בודקים.
  לגבי הירידה בתפקוד המיני, מדובר בתופעת לוואי אפשרית ויחסית מוכרת של התרופה.
  כך או כך, הרופא המטפל שלך הוא הכתובת הנכונה לשאלות מסוג זה.

  יגאל

השאר תגובה

מגזין בולדינג
Logo