שכפול שיער: כל המידע הכי עדכני על שכפול שיער לשנת 2024

רץ ברחבי הרשת: הנה הטיפול הכי מדובר בנשירת שיער לשנת 2024.

HRGrowth – מוצר ייחודי המסייע בחיזוק שורש השיערה ובמניעה של נשירת שיער. לחצו כאן כדי לקבל הנחה על ההזמנה הראשונה!

שכפול שיער (שיבוט שיער) והכפלת זקיקים הן טכניקות ניסיוניות שכרגע נמצאות בשלבי הפיתוח והמחקר שלהן, וכולנו יכולים רק להחזיק אצבעות שהשיטות החדשניות האלה יוכתרו כטיפול יעיל ומוצלח בנשירה.

הקונספט של שכפול זקיקי שיער כולל איסוף זקיקי שיער בריאים מהקרקפת של המטופל, ושיבוט מלאכותי שלהם בתנאי מעבדה על מנת להגדיל את מספרם. לבסוף, השתלים המשוכפלים מוחזרים לאזור הבעייתי והפגוע בקרקפת שם הם צומחים בצורה טבעית ורגילה.

במאמר הזה, אני הולך לנתח את התהליך המורכב ולפרט איך בדיוק הוא מתבצע, אילו חידושים ופריצות דרך קרו לאחרונה בתחום, ומהם היתרונות שלו על פני פתרונות נפוצים אחרים.

תקבלו הצצה מעניינת לכמה מהמחקרים העדכניים ביותר שבדקו את הטכניקה החדשנית. כמובן, שננסה לענות על השאלה המסקרנת ביותר: מתי טיפולי שכפול שיער יהיו נגישים לכולם?

מה זה בכלל שכפול שיער (שיבוט שיער)?

להבדיל מהשתלת שיער, שכפול שיער פועל בצורה של שיבוט שיער מיועד לעבוד בצורה דומה לשיבוט ממשי, במובן שנלקחים תאים מיצור חי (במקרה הזה בני אדם) ולאחר מכן עוברים עיבוד וגידול במעבדה שנועד להגדיל את מספרם (1). ברגע ששוכפלו מספיק יחידות, התאים מוזרקים בחזרה לקרקפת שם הם אמורים להיקלט בצורה מלאה ולחזור לתפקוד תקין.

השיטה נתקלה בכמה קשיים במהלך תהליך הפיתוח שלה: המדענים גילו שניתן לחלץ רק כמות קטנה של תאי גזע מתעלת זקיק השיער (2). מה שמסבך את המצב עוד יותר, היא העובדה שרק מספר קטן של תאים מצליחים לשרוד לאחר שהם מוחזרים לקרקפת, מה שמקשה עליהם ליצור זקיקים חדשים.

אתגר מורכב יותר שצריך להתגבר עליו טמון בבעייתיות של השכפול עצמו. זקיקי השיער אינם מסוגלים לגדול באופן מבודד ומנותק, אבל גם אינם מתאימים לגידול בתוך מבחנות מעבדה (3).

החוקרים מצאו כמה דרכים מבטיחות לעקוף את הבעיה הזאת, אבל עומדים בפניהם עוד כמה מכשולים שהם חייבים להתגבר עליהם (4).

החדשות הטובות לכל מי שסובל מהתקרחות או נסיגת שיער הן שהמחקר נמצא בעיצומו ומתבצע מסביב לשעון בכל רחבי העולם, לכן, סביר להניח שהמאמץ הקדחתני הזה יתחיל לשאת פירות ושיהיה ניתן ליישם את הטכנולוגיה הזאת בעתיד.

מה היתרונות של שכפול שיער?

יד שעושה סימן של הכל מעולה עם האגודל

ברגע שהטכניקה החדישה הזאת תבשיל לטיפול אמין ומבוסס שניתן יהיה ליישם בקנה מידה רחב, היא צפויה לספק כמה יתרונות על פני פתרונות מקובלים אחרים לנשירה.

נכון להיום, קיימות שלוש דרכים פופולריות לטפל בהתקרחות והידלדלות שיער.

הגישה הראשונה כוללת תרופות שאושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) להתמודדות עם נשירה כמו רוגיין (מינוקסידיל) או פרופסיה (פינסטריד) (567).

נמצאו ראיות רבות ליעילות של תכשירים אלה, עם זאת, במקרים מסויימים מתלוות אליהם תופעות לוואי כמו אין אונות (במקרה של פינסטריד) ודלקת עור (לאחר שימוש במינוקסידיל).

טיפול נפוץ אחר כולל מוצרי טיפוח שמכילים רכיבים טבעיים כמו תמצית דקל ננסי ושזיף אפריקאי. באמצעות הסגולות הבריאותיות של מרכיבים אלה שנחשבים למועילים עבור בריאות הקרקפת, המוצרים האלה מתיימרים להמריץ את צמיחת השיער. עם זאת, רוב הרכיבים האחרים שהם מכילים אף פעם לא קושרו באופן נחרץ וחד משמעי לאיכות וקצב צמיחת השיער.

פתרון שלישי שמעניק פתרון לטווח הארוך הוא כמובן השתלה. היום התחום הזה מאוד מפותח והרבה מאוד אנשים טסים לעשות השתלת שיער בטורקיה בגלל שהמדינה הזאת נחשבת למעצמה של השתלות השיער בעולם.

על פי מפתחי טכניקת שכפול השיער, השיטה שהם עובדים עליה תהיה עדיפה על כל השיטות האלה מכמה בחינות:

  • סיכון מינימלי להצטלקות בולטת וגלויה לעין.
  • לא אמורות להיות תופעות לוואי סמויות.
  • תהליך הטיפול נמשך זמן יחסית קצר.

והדובדבן שבקצפת: שכפול שיער מוצלח יחזיק מעמד לתמיד, לפחות זו המטרה.

מה התחדש בתחום בשנה האחרונה?

יד מחזיקה זיקוק בוער

בעוד שנראה ששכפול שיער עדיין רחוק מלהתבצע במציאות, בהחלט היו כמה התפתחויות חשובות בשנים האחרונות.

המון חברות ומכוני מחקר ופיתוח הבינו את הפוטנציאל העצום של השיטה הזאת והחליטו לקפוץ על העגלה ולהתמקד בתחום שכפול השיער במהלך העשור האחרון. לפניכם רשימה חלקית של הגופים והחברות שמשקיעים משאבים ומאמצים בטכנולוגיה הזאת:

  • חברת Intercytex.
  • האוניברסיטה הטכנית של ברלין.
  • אוניברסיטת דורהאם.
  • מרכז Riken לביולוגיה התפתחותית.
  • חברת הרפואה הרגנרטיבית RepliCel Life Sciences.

אבל שני האחרונים, מרכז Riken לביולוגיה התפתחותית וחברת RepliCel, הם אלה שהראו את ההתקדמות המרשימה והמבטיחה ביותר בשנים האחרונות.

בשנת 2016, חוקרים ממרכז Riken הכריזו שהם הצליחו לגדל לראשונה עור אנושי בתנאי מעבדה, אבל גם חברת Replicel לא מפגרת בהרבה אחריהם.

למעשה, היא נמצאת עכשיו במהלך השלב השני של הניסויים הקליניים בתהליך הפיתוח של הטכניקה שלה להשתלה עצמית (אוטולוגית) של תאי גזע. הטיפול שידוע בשם RCH-01, מורכב מבידוד תאי מנגנון ההזנה (דרמל פפילה) בבסיס זקיקי השיער. הם נלקחים מדגימת רקמה מהקרקפת של המטופל. התאים משוכפלים בתנאי מעבדה ואז מוחזרים לקרקפת המקריחה.

ישנן חברות אחרות שמפתחות שיטות שכפול דומות, כולל Histogen וקליניקת CFS להשתלה.

גם למכון ההולנדי למדעי השיער יש טכניקה משלו, שאינה בדיוק מבצעת שיבוט שיער, אלא מנצלת תאי גזע על מנת לגרום לצמיחה מחודשת של השיער באזור הבעייתי והמקריח.

כמה עולה שכפול שיער?

ידיים של אישה סופרות שטרות של דולרים

טיפול בשיטת HASCI שפיתח ד"ר גו מתבצע כעת בכמה מרפאות נבחרות במאסטריכט (הולנד), קאן (צרפת), לונדון (אנגליה), וג’קרטה (אינדונזיה). לטיפול אין מחיר מדף קבוע, אבל המטופלים מקבלים מדריך שמספק להם מושג ראשוני בנוגע לעלות המוערכת שהם צריכים להוציא מכיסם. בקרב גברים, המחיר נקבע על פי 12 קטגוריות שונות שתלויות בהיקף הנזק לקרקפת וכמות הזקיקים שיש להצמיח מחדש. בדרך כלל, תמורת אלף שתלים תצטרכו לשלם פחות או יותר 25,000 ש"ח.

ברוב המקרים החמורים יותר, לא סביר שהטיפול יצליח לשחזר שיער בריא בכל רחבי הראש.

מחירי שכפול שיער לגברים בהערכה גסה נעים מסכום של 15,000 ש"ח לקרקפת עם פחות שתלים, עד ל-70,000 ש"ח בקירוב על כמות שתלים גדולה יותר. עלויות אלה מתייחסות לטיפולים המתבצעים בהולנד ובצרפת. כמובן שהמחיר המדויק מושפע גם משינויים בשערי החליפין של מטבע חוץ ומתנודות במחירי השוק.

הטיפולים האחרים שהוזכרו במאמר עדיין אינם פתוחים לציבור.

חברת Replicel נמצאת כרגע בעיצומו של השלב השני של המחקר הקליני, אבל אף אחד לא יודע בדיוק את לוח הזמנים המתוכנן להמשך דרכו של הטיפול הנסיוני.

Histogen שומרת על הקלפים קרוב לחזה ואינה מוסרת יותר מדי פרטים בנוגע לתוכניות שלה להפוך את הטכניקה שהיא מפתחת לטיפול מסחרי. כרגע היא עורכת ניסויים לבדיקת הפתרון שהיא מתכוונת להציע – HSC660 (קומפלקס להמרצת וגירוי השיער).

קליניקת השתלת השיער CFS שנמצאת בעיר ברצלונה אינה מתכוונת לפתוח את הטיפול החדיש שהיא עובדת עליו לציבור עד שהיא לא תבטיח מדד שיפור העומד על לפחות 90%. העלות של טיפול ההשתלה שלהם שנחשב למתקדם במיוחד, נע כרגע באזור ה-30,000 ש"ח

מתי שכפול שיער יהפוך לטיפול זמין?

כמו שכבר אמרתי, קיימות כמה טכניקות שנעשה בהן שימוש כבר היום שאי אפשר ממש לקרוא להן: "שכפול שיער", אבל הן כן מתבססות על עקרונות דומים. אני מתכוון לטיפול HASCI שנגיש לציבור הרחב ברחבי אירופה.

אין דרך לחזות תאריך מדויק שבו שיטות שכפול שיער ממשיות יהיו מוצעות לאנשים הסובלים מנשירה, וזה עדיין לא ברור מתי הטכניקות שנבדקות כעת על ידי חברות כמו Replicel ו-Histogen יהפכו לטיפולים זמינים.

אבל, אם לוקחים בחשבון את ההתקדמות האדירה שהתרחשה בתחום בשנים האחרונות, זה לא יהיה הימור פרוע ולא מתקבל על הדעת, אם נניח ששכפול שיער יהפוך למציאות מוגמרת בעוד כמה שנים מהיום.

שכפול שיער: סיכום ומסקנות

אחים תאומים מחייכים למצלמה אחרי שכפול שיער מוצלח

למרות שהשיטות המהפכניות האלה עדיין לא יצאו לשוק, כבר עכשיו מתעוררות כמה ספקות ותהיות בנוגע לפיתוח של טכנולוגיית שכפול השיער.

שיבוט שיער הוא תהליך שונה מהשתלה בכמה מובנים, אבל ההבדל המכריע ביותר הוא שתהליך השיבוט דורש לאתר את תאי הזקיקים שיהיה ניתן לעבד ולגדל ביעילות במעבדה לפני שהם יושתלו בהצלחה בקרקפת של המטופל.

בנוסף לכך, עדיין קיימות כמה שאלות בנוגע להשפעות ארוכות הטווח של שכפול שיער. על מנת להגיע לשוק בארצות הברית, כל טיפול חדש חייב לקבל אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) שמוודא את היעילות והבטיחות שלו – התהליך הזה לוקח כמה שנים.

למרות כל ההסתייגויות האלה, שכפול שיער אינו בהכרח חלום לא מציאותי. עם זאת, אין ספק שעדיין מצפה לשיטה הזאת כברת דרך ארוכה של פיתוח ומחקר מקיף ומעמיק לפני שהיא תיפתח לציבור הרחב.

שמעתם על פיתוחים חדשים של שכפול שיער? ספרו לנו בתגובות!

יגאל בולדינג
יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

נשמח לשמוע את דעתכם!

השאר תגובה

פתרון מהפכני לנשירת שיער
מגזין בולדינג
Logo