תכשיר נגד נשירה HR Growth
נשירת שיער והתקרחות

טיפול בנשירת שיער: המדריך המלא על טיפול בנשירת שיער

בשונה מ-99% מהמדריכים בנושא שממחזרים קלישאות ופרסומות סמויות לטיפולים ותכשירים שונים, המדריך הזה מציע סקירה מקיפה, אמינה ומפורטת של כל הדרכים הטובות ביותר לשכוח לתמיד מהמפרצים והקרחות על הראש שלנו.

טיפול בנשירת שיער: באמת יש טיפול שעוזר?

גבר מסתכל במראה ותוהה אם יש טיפול בנשירת שיער שהוא סובל ממנה

במדריך המעמיק הזה אנחנו הולכים לקבל תמונת מצב אמיתית ומציאותית על נשירת שיער ולהתרשם מכל טיפול שבאמת יכול לעזור באופן ממשי ולשפר את מצבנו.

אני עוסק בתחום נשירת השיער כבר יותר מעשר שנים, חקרתי לעומק את הנושא וכתבתי ערמות של כתבות ומאמרים המוקדשים לתחום. במהלך השנים הכוונתי ועזרתי לאלפי אנשים לגבי טיפול שונים בתחום, כך שאני יודע על מה אני מדבר ויש לי המון ניסיון בנושא. לכן, אני הולך לדלג על כל הטיפולים חסרי התועלת שאף פעם לא סיפקו קבלות מוכחות או זכו לביסוס מדעי ממשי: המטרה היא להציג את הטיפולים שבאמת משיגים את התוצאות שהמטופלים מחפשים, ובסופו של דבר מחזירים את השיער שלהם לימים יפים יותר. כל האופנות החולפות בעולם הטיפולים בהתקרחות והטרנדים הזמניים שבאים והולכים לא מעניינים אותי ואנחנו לא הולכים לבזבז עליהם את הזמן.


קודם כל, חשוב לתאם ציפיות ולהישאר עם הרגליים על הקרקע: כשמשתמשים במונחים: "תרופה לנשירת שיער" או: "טיפול בנשירת שיער", הכוונה היא לא לשיקוי פלא שיעניק תוצאות מושלמות תוך זמן קצר – זה פשוט לא עובד ככה.

התקרחות טיפוסית גברית ונשית היא לא ממש מחלה, ולכן אי אפשר לרפא אותה בדרך שבה אנו מבינים ותופסים בדרך כלל את המילה הזאת.

אין תכשיר שיתאים באופן גורף לכולם עם תוצאות חיוביות מובטחות מראש שיחזיקו מעמד לנצח.

עם זאת, בהחלט יש מספר טיפולים שיכולים לעזור, ולפעמים שילוב של כמה מהם יכול לעזור לכם להשיג את התוצאה שאתם מחפשים.

טיפול בנשירת שיער: רשימת הטיפולים

תמונה שמתארת מגוון טיפולים קונבנציונלים בנשירת שיער

חשוב לי לציין שמבחינת טיפולים קונבנציונליים, אין יותר מדי מגוון. בסופו של דבר זה מסתכם בלקחת תרופה, למרוח תכשיר (שתכף נדבר עליו), או לעשות השתלת שיער. כמו שאמרתי קודם, נשירת שיער היא לא בדיוק "מחלה" אלא יותר "תופעה", ואין לה חיסון או תרופה שלוקחים ואז המחלה נעלמת. לכן מבחינת הרפואה המודרנית, אלו הם 3 הטיפולים הכי נפוצים:

פינסטריד (פרופסיה)

פינסטריד פרופסיה

פינסטריד הוא תכשיר של טיפול בנשירת שיער: הוא מעכב את האנזים 5 אלפא רדוקטאז (ובכך מפחית את רמות ההורמון DHT). עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים, ברגע שמפסיקים לצרוך את הפינסטריד (פרופסיה), הנשירה תחזור.

מינוקסידיל

מינוקסידיל הוא תכשיר למריחה על העור שמשווק על ידי מספר חברות שונות תחת שמות שונים (מינוקסי, רוגיין, קירקלנד, ועוד), והוא לא דורש מרשם. מדובר בפתרון מעולה לכל מי שמחפש לעצור את נשירת השיער ולעודד צמיחה של שיער חדש, ואת התוצאות אפשר לראות לרוב תוך מספר שבועות בלבד.

היעילות של התכשיר הזה בטווח הקצר מפתה אנשים רבים שסובלים מנשירת שיער ובטוחים שההצלחה הראשונית של הטיפול במינוקסידיל תישאר לנצח, גם אחרי שיפסיקו להשתמש בתכשיר.

תכשיר להצמחת שיער HR Growth

עם זאת, ברוב המקרים אחרי שהם מפסיקים להשתמש בו, הנשירה חוזרת. זאת הסיבה שרוב האנשים שמתשמישים במינוקסידיל בתור טיפול בנשירת שיער, משתמשים בו במשך הרבה מאוד שנים.

כמו לכל תכשיר אחר, גם למינוקסידיל יש תופעות לוואי, שאותן כדאי לקחת בחשבון לפני שמתחילים להשתמש בתכשיר. חלק מהאנשים משתמשים בו בלבד, וחלק משתמשים בו בנוסף לפרופסיה או בתור טיפול משלים להשתלת שיער.

טיפול בנשירת שיער באמצעות פלזמה עשירה בטסיות

טיפול PRP לשיער (פלזמה עשירה בטסיות) הוא טיפול שבו לוקחים דם מהמטופל, מפרידים את הרכיבים שלו, "ומזקקים" ממנו פלזמה עשירה בטסיות, שאותה מזריקים לאיזורים הבעייתייים בקרקפת.

הרבה רופאים מומחים להשתלות שיער ממליצים על הטיפול הזה לאחר ההשתלה.

השתלת שיער

השם די מדבר בעד עצמו: מדובר בטכניקה כירורגית שנועדה להשתיל זקיקי שיער בריאים באזורים קרחים בקרקפת. אנשים רבים הסובלים מאלופציה אנדרוגנית או סוגים אחרים של נשירת שיער בוחרים באפשרות הזאת.

קחו בחשבון שלא מדובר בתרופה אלא בניתוח קוסמטי בלבד: לוקחים זקיקי שיער ממקום בריא, ומשתילים אותם במקום שבו יש נשירה. הניתוח (כן, מדובר בניתוח), לא גורם לזקיקים חדשים לצמוח ולא מדובר ב: "יש מאין".

מבחינת היעילות, זה כנראה הטיפול הכי יעיל שיש נכון לרגע זה – התוצאות שלו כמעט מידיות, ואם בחרתם בקליניקה איכותית אז רוב הסיכויים שהוא יעבור בהצלחה.

מזותרפיה (ידועה גם בתור דיקור עור או שימוש בדרמה רולר)

מזותרפיה היא שיטת טיפול נטולת תרופת, שמתבצעת באמצעות דיקור העור במחטים זעירות עם מכשיר שנקרא דרמה רולר.

המזותרפיה מגבירה את ייצור הקולגן בגוף (או של האיזור שעליו מתבצע הטיפול ליתר דיוק). דיקור האזור המקריח בקרקפת מסייע להגביר ולהאיץ את תהליך החלפת השערות הפגומות בזקיקים חדשים שיצמחו בצורה תקינה.

שמפו נגד נשירת שיער

שמפו נגד נשירת שיער

על מדפי החנויות אפשר למצוא מגוון רחב של תכשירי ניקוי וחפיפה לצמיחה מהירה וטובה יותר של שיער הקרקפת. הבעיה שתכשירים מלאכותיים אלה מלאים בכימיקלים וחומרים משמרים מזיקים שהרבה פעמים עדיף להימנע מהם. בכללי, יש 2 סוגים של שמפואים שנחשבים למומלצים לטיפול בנשירת שיער: שמפו שמכיל קפאין, וכמובן שמפו ניזורל (קטוקונזול).

שמן גרעיני דלעת

כמה דלעות בתוך סלסלה מברזל

האם אנשים הסובלים מהתקרחות הנובעת מנטייה תורשתית באמת יכולים לתלות את התקוות שלהם בשמן גרעיני דלעת? איך הוא בכלל יכול לעזור להם ולמנוע נשירת שיער?

המנגנון העיקרי מאחורי השפעתו של שמן גרעיני דלעת הוא הגבלת הפעילות של האנזים 5 אלפא רדוקטאז. זה מוביל לירידה בייצור הורמון ה-DHT ולנטרול הנזק שהוא גורם לזקיקי השיער.

הראיות שנאספו עד עכשיו מראות ששמן גרעיני דלעת הוא אחד מחוסמי ה-DHT הטבעיים החזקים והיעילים ביותר, ושצריכה של השמן הרבה יותר יעילה משימוש חיצוני על עור הקרקפת. הוא מצליח להתמודד עם משימתו לעזור למנוע מהורמון ה-DHT לחדור לאזור הקרקפת ולפגוע בבריאותה.

מוצרי צמח הדקל הננסי

עלים של דקל ננסי

דקל ננסי לשיער הוא תוסף תזונה צמחי המגיע בכמה צורות שונות: טבליות, שמנים, אבקה ועוד. המחקרים הספורים שהתבצעו בתחום מספקים הצצה ראשונית ליעילותו הגבוהה ולפוטנציאל הגבוה של הצמח בהתמודדות עם התקרחות.

לכאורה, דקל ננסי יעיל בדיכוי פעילותו של האנזים 5 אלפא רדוקטאז, ורבים רואים אותו בתור התחליף הטבעי של תרופת הפרופסיה (פינסטריד). כבר היום יש מספר רופאים ומומחים שממליצים עליו במקום על הפינסטריד.

עיסוי הקרקפת

עיסוי קרקרפת לטיפול בנשירת שיער

אספקת הדם לקרקפת חייבת להיות טובה וחזקה כי כל החומרים המזינים הנדרשים לשיער עוברים לשערה בעזרתה. כל המרכיבים החשובים שמזינים את השיערה משתתפים בתהליך ההתקרנות, שבמהלכו נבנים זקיקי השיער מחלבון הקרטין.

עיסוי הקרקפת מסייע להמריץ ולשפר את זרימת הדם, מה שמבטיח הזנה וצמיחה טובה יותר של זקיקי השיער. הוא גם מסייע למנוע את תהליך מזעור השיער, שבמהלכו הזקיקים מתנוונים ונחלשים.

טיפול בנשירת שיער: סיכום ומסקנות

תמונה של ארבעה אנשים שמחים כי הם מצאו טיפול בנשירת שיער

אז מה למדנו? למדנו על השיטות הכי פופולריות לטיפול בנשירת שיער – גם על שיטות של רפואה מודרנית, וגם על שיטות אלטרנטיביות. חשוב לזכור שגם השיטה הכי "רפואית" שדיברנו עליה – השתלת שיער, היא עדיין טיפול קוסמטי בלבד. כמו שאמרתי, התקרחות היא לא לגמרי "מחלה" ולכן אין לה "תרופה", אלא סט של טיפולים שאפשר לבצע כדי לקבל את התוצאות שאנחנו מחפשים.

כמובן שאפשר לשלב בין מספר טיפולים במקביל (יש להיוועץ עם הרופא המטפל שלכם לפני), כדי לשפר את הסיכוי שאחד מהם או כולם יחד יעבדו במקרה שלכם.

HR Growth תכשיר

יגאל בולדינג

יגאל הוא דמות פיקטיבית של פרופסור מפורסם בתחום נשירת והשתלות השיער. מוחו הוא מעיין ידע לא נגמר של כל מה שקשור לנשירת שיער גברית, וגם קצת נשית. פרופסור בולדינג תמיד ישמח לענות על שאלות, לתת מענה לקוראי האתר ולפרסם מחקרים, מאמרים, טיפים וגם את הגיגיו האישיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

יש 18 תגובות למאמר

 1. אני בן 23 ובשלוש שנים האחרונות אני סובל מנשירת שיער ממש חזקה
  יצא לי לנסות הרבה דרכים שונות של טיפול אבל בנתיים זה לא נראה שמשהו עוזר באופן דרסטי
  התחלתי להשתמש בדרמה רולר לא מזמן ואני מקווה שזה מה שיעשה בשבילי את ההבדל
  האתר שלכם פשוט מדהים והוא ממש עוזר לי ללמוד הרבה דברים שלא ידעתי קודם.. תודה רבה!!

  1. היי ניצן,
   תודה רבה על הפירגון!
   דרמה רולר הוא בהחלט מכשיר מצויין לטיפול בנשירת שיער.
   אתה מוזמן לעדכן אותנו לגבי התוצאות שקיבלת ממנו.

 2. מאמר מצויין.. השתמשתי כמה שנים בפרופסיה כדי לטפל בנשירת השיער שלי וזה עבד טוב וגם לא היו יותר מדי תופעות לוואי.. עשיתי הפסקה קצרה של כמה חודשים ועכשיו חזרתי עוד פעם להשתמש

  1. היי אילן,
   תודה רבה!
   פרופסיה היא בהחלט אחד הדרכים המומלצות לטיפול בנשירת שיער.
   להבדיל מהשמועות, מחקרים מדעיים אומרים שברוב המקרים אין תופעות לוואי חריגות.

 3. היי פרופסור יגאל,
  דבר ראשון זה מדריך מצוין, ללא ספק הכי טוב שקראתי על הנושא של טיפול בנשירת שיער.
  דבר שני, עזרת לי להבין שכדאי לי לנסות גם דרכים טבעיות בהתמודדות שלי עם הנשירה.
  אני דיי מסכים עם דרך החשיבה של צריך למצוא גם את המקור האמיתי של הבעיה בזמן שמטפלים במה שמסביב. אני מודה לך מאוד.

  1. היי ג'ורג',
   תודה רבה על המילים החמות!
   ובהחלט – אני תמיד בעד לטפל בשורש הבעיה כדי להגיע לפתרון ארוך טווח.

  2. היי, תודה על האתר המדהים. שאלה-
   לא הבנתי אם בדיקות דם לאלרגיות יכולות לתת לי את אותה תוצאה של הורדת פריטים מהתפריט, פשוט בדרך יותר מהירה?

   1. בדיקת אלרגיה יכולה להצביע על אילו רכיבים במזון יכולים לגרום לאלרגיה במקרה הספציפי שלך.

 4. היי
  תודה רבה על המדריך המלא בלי ספק הכי מפורט שראיתי עד עכשיו.
  ברשותך שאלה…
  אני סובל מנשירה מתמשכת כבר מספר שנים, עדיין יש שיער טפו טפו, אני בן 35.
  קראתי מה שכתבת לגבי שמן הנענע ושמן גרעיני דלעת.
  אפשר לקבל הסבר בבקשה איך השימוש בזה, איך מורחים, מתי, האם לערבב את זה עם חומר נוסף…
  תודה רבה שוב על הכל

  1. היי יוני,
   תודה רבה על הפידבק החיובי, אנחנו מאוד שמחים שאהבת את המדריך 🙂
   לשאלתך, יש לנו מדריך מקיף על שמן זרעי דלעת שאותו תוכל בלחיצה כאן.
   לגבי שמן הנענע, בקרוב נעלה מדריך גם עליו – ממליץ לך להירשם לעדכונים, כדי שתוכל לקבל התראה בכל פעם שעולה כתבה או מדריך חדש.
   בשמחה רבה,
   יגאל

   1. תודה על התגובה!
    נכנסתי וקראתי על שמן הדלעת.
    אשמח אם תוכל להסביר האם לערבב את זה עם עוד חומר, ואיזה הכי טוב, ואם כן באיזה יחס…
    כמה זמן להשאיר על הקרקפת

    תודה רבה שוב !!

    1. היי יוני,
     בשמחה!
     אין צורך לערבב את שמן הדלעת עם חומר נוסף (הכוונה היא לשמן דלעת רגיל, ולא שמן דלעת אתרי).
     אפשר להשאיר את השמן למשך של כ-30 דקות על הקרקפת ואז לשטוף.
     המשך יום נעים,
     יגאל

 5. היי ותודה על המידע הרב שחלקת בצורה מפורטת ופשוטה. יש לי שתי שאלות הראשונה לגבי שימוש ברולר, יש מספר דרגות מחטים מה המומלץ ביותר וכמה זמן צריך להשתמש בכל פעם?
  האם מומלץ להשתמש ברולר בשילוב עם שמן דלעת לפני / אחרי?
  האם אתה ממליץ על ליפוגיין שזה בעצם מינוקסידיל 5% בשילוב עם רולר? קראתי היכנשהו שיש חשיבות לתזמון הרולר והמרווח בזמני השימוש ומריחת מינוקסידיל אשמח אם תוכל להסביר האם זה בעייתי למרוח מינוקסידיל אחרי שימוש ברולר
  תודה !

  1. היי שימי,
   תודה על הפידבק החיובי!
   לגבי המחטים – בין 0.5 ל-1 מ"מ.
   במחטים של 1 מ"מ אפשר להשתמש פעם בשבועיים, במחטים של 0.5 מ"מ אפשר להשתמש 2-3 פעמים בשבוע.
   לגבי שילוב של דרמה רולר עם שמן דלעת – אין מחקר מדעי שבדק את הנושא לעומק, עם זאת אפשר לעשות את זה. כדאי לחכות 8 שעות אחרי השימוש בדרמה רולר לפני שמורחים את שמן זרעי הדלעת, כדי לצמצם את הסיכון לגירוי העור.
   לגבי ליפוגיין, אני לא יכול להמליץ או לא להמליץ על זה, עם זאת ממעבר חטוף על רשימת המרכיבים שהמוצר שלהם מכיל (אפשר לראות את רשימת הרכיבים באתר שלהם), לא נראה שיש שם משהו מסוכן או לא מוכר, לפי הידוע לי,מלבד "אזטינול" שזה משהו שעדיין לא שמעתי עליו.
   הבעייתיות במריחת מינוקסידיל ישר אחרי השימוש בדרמה רולר נובעת מכך שבגלל הניקובים הזעירים שהדרמה רולר יוצר, המינוקסידיל נכנס מהר יותר ובכמות גדולה יותר למחזור הדם, מה שיכול להוביל גם לתופעות לוואי חזקות יותר.
   לכן חלק מהמשתמשים שבוחרים לשלב בין 2 הטיפולים שמים מינוקסידיל 24 שעות אחרי השימוש בדרמה רולר, וחלק שמים אותו 30 דקות אחרי או ישר – משתנה מאדם לאדם.
   המשך יום נעים,
   יגאל

 6. הי כמה זמן אחרי שימוש בדרמהרולר אפשר לשים מינוקסי
  יש אתרים שרשום שאסור 24 שעות אחרי
  כמה פעמים בשבוע יש להעביר את בדרמהרולר 0.5 מ"מ עובי.

  1. היי צחי,
   יש כמה דעות בנושא (לא מדעיות).
   האחת אומרת שאפשר לשים מינוקסידיל 24 שעות אחרי השימוש בדרמה רולר.
   השניה אומרת שאפשר לשים מינוקסידיל 30 דקות לפני או אחרי השימוש בדרמה רולר.
   לגבי כמות הפעמים שיש להעביר דרמה רולר בעובי של 0.5 מ"מ, בין 2 ל-3 פעמים בשבוע.
   המשך יום נעים,
   יגאל

   1. היי מורן,
    בשמחה!
    הגוף של התינוק מתפתח ועובר המון שינויים בשנים הראשונות של חייו, וגם השיער שלו משתנה ללא היכר.
    למשל, בהרבה מקרים שיער מתולתל אצל תינוקות "מתיישר" והופך עם השנים לשיער ישר וחלק (בחודשים הראשונים של התפתחותם).
    גיל שנתיים זה כבר פחות תינוקת, ויותר נחשב ל: "פעוטה", ונשירת שיער בגיל הזה, יכולה לנבוע מהסיבות שציינתי למעלה, וגם מכמה סיבות אחרות שחלקן עוברות עם הזמן ללא כל התערבות חיצונית, ובחלקן אפשר לטפל (מחסור בברזל למשל).
    על כל פנים, למרות הסיבות הרבות והמגוונות לסיטואציה, אני ממליץ לא לשחק את: "משחק הניחושים" או להילחץ כשעוד לא יודעים מה באמת קורה, אלא ללכת לרופא מומחה שייתן לילדה את האבחון המתאים, ואם צריך גם ימליץ על טיפול ספציפי למצב שלה.
    בברכה,
    יגאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *